Alfons den dertiendjen heid ons ga zet geleizen, Woor dat den "Tieger„ zu fel werd gepreizen, De Klokken va Rooimen. De gehoijmzinnege klok. T 8" Hij gaf er niet om. Verojzeken ver kinjeren. Uit een kindermond. DIESIS. Ne liepen. Asse me klein wooren gink ons moeder meh ons smeires in den hof 't zooterdoags veir Poossen, en toensj vonten men door schooin dikke poosoijren die de klokken loote vallen hoi'n da mokte z'ons woijs asse men kinjeren wooren... newoor, mor naa moete ze dormei nimmer veir den dag komme zee hi hi hi. In 't loilekkerland vindje voijvers met woijn in wor da gebakke vissen in zitten door zen beiremen va soiker vliegen de kiekenen gebreên in anne mond in de plosj va koijn liggen d'er oijren op de stroot, g'hetj zever t'oproapen..da mokte z'ons ooik woijs, eihn, asse me kinjeren wooren door ehn moete z'ooik ni mier mei aïkom- men eihn hi hi hi. Na, damme min of mier grooit zen en eh betje verstand beginnen te kroijgen, wille z'ons woijs moaken da de woorhed mag gezeid werren... allei toe kindj... wajer ehn gelooiven der jist nimmendaalen van... zi... eh veirbeldj As nen agent iemand op ieter dood betropt meh te zondegen teigen 't neigeste en tiendje gebod, 'n magg'n dad nog allensj ni vertellen... 'k en spreek van Olsjt ni zeê cei oei cei... hier in Olsjt meigd' alles doen en zeggen... in den Osbroeck ooik In onze leste nimmeroe hemmen ge- schreiven oever de gehoijmzinnige klok, tentooingesteldj in de vitrin van de kinjeren Proot. Wajer hemmen geschreiven waffere kin- jere proot dammen dor allemool g'hoird hemmen. Na es de proijskamp gedoon en zen d'oit- sloagen gekost. 'T was eh grooit weirk ver de jurie, want ter wooren rond de zeiven honderd ant- woerden, en mor twintjeg proijzen. Dat er schaa antwoerden boij wooren, door 'n es gienen twoijfel oon. Wajer zol- len der geeren ienigte va geleizen hemmen, moor 't schantj dat 't verboeien was van hooiger hand want de kinjeren Proot 'n waan ons absoliet niet loote zien. I' 2" 3e 4e 5° 6" 9" ioe IX" 12" 13" i4e 15° i6c iT i8e ig° 20' Hier proijs es den oitslag HH. Van de Putte Georges. Ikke. Callebaut Frans. Peiken den ienen eirem. Kestelijn J. De Munck. Van der Hulst Frans. Boulonne Edouard. Singelyn Leon. De Haeck Robert. Gits L. Chaumont Maurice. Mevr. Ruyssinck Clementine. HH. De Ryck Os. D'Hoir Pr. R. De Smet-Duval. Schollaert J. Rummens P. Hermans L. Bornhals Jean. Hertelek proficiat oon de winners... ze meigen der staatelek ne goeien Tieger op zetten. Deizen oitslag es g'eksposeird veir ée vitrin en allemool de winders meigen heere proijs goon afhoolen. 't Was pecies'n procesje in de Lange Zaastroot... 't volk stond tot 't halve va kassoij, den otobis 'n kost allensj nimmer deir. Ter es dor nog al 't ien en 't ander gesmoesd. Ter was door ienen die mordikus preten- deirden dat da gink in verbindink me d'her- lozje die in da spel hangt die door op de mert on de graa stien stoot, ik zoij dat da toch ni meigelek was, dat die strooien toch lozzen deir 't gelas van da spel en deir 't gelas van de vitrin ni 'n kosten goon 1 O gie sikkeleer, zoij'n en de radio, toensj As ze in Teloeze spreiken est in 'n gesloete plosj, en, meh aal a deiren en en vensters toe. kee dad opvangen meh ne Kaater, en teis es mor van op de mert A ja, 'k moste kik denne jongen geloijk geiven, moor 'k zoij toch das ze ni geloijk 'n ginken, vier kieren heit'en weiste zien en 't scholt hem ieder kieren nen halve miniet. Ellebee. Een heer wandelde in de Zoutstraat en zag er eens bijna een ongeluk gebeuren. Heel zenuwachtig zei hij tot den jongen Waarom let ge niet beter op uw broerken, het scholt weinig of hij was over reden. Dat is niets, meneer, antwoorde mekkes, we hebben thuis nog precies den zelfden. Kastal". Dolfken (8 joor) en Mathileken (io joor), wooren beizeg meh in nen diksioneir te bloiren. -Zi ne kier, Mathileken, Victor Hugo, 1802-85, wa wiltj da zeggen eh Dad ehn weit ek ni, zee Dolfken, 't es misschien de nimmeroe van zennen telefoon Ne gelierden (teige zeh meissen), zi, Marie, ver a te belooinen ver a twintjeg jooren goeien diensjt hem'k gisteren annen noam gegeven on ehn nieve mikroeb. Twie klein maskes klappen Ik ben va zin van ni te traan veir men 1 dertig joor. En ik ben va zin van nooit gien dertig joor te werren veil" da'k traan. Allei, toe, kom binnen. 'k En teif ni, zol annen hond ni boij- ten eh j 'T es just da da'k zol willen weiten, j 'k en hem hem nog mor va te meiret. i Zeg iensj, vrinjeken, es a mamaken t'hois Wacht, menhier, 'k zal a 't meisen zennen, zoij wetj wa das ze moet antwoe- ren... Adolfken Zeg ma, wanneer verjaart gij Den 8 Juli, ventje. En verjaart pa dan ook Zeker mijn jongen. Dan zijt gij zeker tweelingen, hé, maken Kastar. Bernaar was on 't vertellen T'es vried wa slechte betoldjers dat er vu serre woe rdeg zen en wa trikken dat ei gebreukt werren ver on klaa te geroaken. A zooi est er hier in 't stad ne mensj dis bekost stoot ver alted twie kieren 't zelste te betooien ('t hofstoi). Zeh meissen hoi droij honderd frang te goet en 'n kost er oon geroaken. Op ne zeikere meiret hoi beslist van ni op te stoon en in heer bedde bleiven te liggen tot as' z'heer droij hou. derd koegels hoi. Menhier wirt ongerest en riep van oon den trap. Marie gien antwoerd. Marie T'es al neigen iêren, gien antwoerd. Marie zedde ziek eh Joik 'k en stoon ni op. Menier zond sebiet om nen doktoer. Marie wirt onderzocht. Schiltj er iet eh Mieken Aa, 't zeddet goij Es de deir tos eh loisterd iensj, teigen aa ma'k da tocl zeggen... 'k hem hier al ne g'hielen toiji droij honderd pisjen te goed en de knol ehn wilj meh ni beschollemen. 'k ben va zin vai bleiven te liggen tot as'n afdokt... door ehn hee goij gien remeide veir, eihn menier dei doktoer. Den doktoer schidj in ne lach. «As 't mor dad'n es, Marie... dt remeide es opperbest... schoifd op, 'k zi meh ba aa leggen want ik hem hier al lanl zes honderd frang te goed. Chaleken moest tegen zijn goeste mei met moeder naar de kerk om naar dei kruisweg te gaan. Peinst toch eens, den kruisweg, die tocl zoo lang is, als moeder meegaat, en Chak ken was juist te volle in zijn spel. Ter was niet aan te doen hij moest mee Docht hem dat moeder wel een geslegei uur per statie bleef staan. Eindelijk, geraken ze aan de VIP statie die juist bij de deur der kerk hing, en Cha leken hoorde de jongens die buiten 't kerkplein zulk plezier hadden, en u.. door't gerreke van de deur kwamen teekei doen naar Chaleken. 't Ging te ver, Chaleken 'n kon 't meer zien nif En Chaleken ging naar buiten. Kastar.

Den Olsjterschen Tieger | 1932 | | pagina 2