De vrijheid volgens de socialisten Katholieke Werkmanskring. Uit ter harte bedankt. Allerlei. Allerhande nieuws. op bevel der Hoogere Overheid in't alge meen belang gedolven. 6° Evenredigebelasting der roerende en onroerende goederen 7° Verdecling der inkomrechten op dc volgende wijze3/5 aan de gemeenten en 2/5 aan de steden. Hiervan zonden Ge meenten en steden den helft in de ge meentekas storten en den anderen helft aan het Bureel van weldadigheid schen ken. Op do vergadering van 22 April 11. te Woubrechtogem, werd het bureel gelast deze besluiten aan delieeren afgevaar digden over te maken. Tot zijn groot spijt zou het cornicebij de aanstaande kiezing, geene kandidaten kunnen voorstaandie geene bewijzen ge ven hunner belangstellingWelnu het Cornice telt 150 leden; de aangesloten sociëteiten tellen er meer dan 500, allen van ile bijzonderste landbouwers der om schrijving, welke zich verbonden hebben slechts hunne stem te geven aan dezen die hunne zienswijze deelen. Maar wij hcbbenvertrouwen in UEd., Mijne Heeren, en wij hopen, nu de land bouwbelangen aan de dagorde staan, dat UEd. krachtdadige medewerking ons niet zal ontbreken't Is overigens bij de Landbouwbevolking dat de katholieke Partij haren besten steun vindt! Met waar genoegen hebben wij, name lijk M Woeste in zijne onlangs versche nen schriften en redevoeringen,zijnegoede inzichten nopens dit onderwerp zien uit eenzetten. Ook zijn wij overtuigd dat onze belangen aan geene betere handen zou den kunnen toevertrouwd worden en zoo het ons toegelaten is, hier cene kleine bemerking te maken, zullen'wij zeggen, dat het ten onrechte is dat men in andere omschrijvingen het tegenovergestelde wil doen gelooven. Neen, nooit zal het Ar rondissement afgeveerdigden vinden, die de landbouwbelangen met zooveel talent en verkleefdheid zullen kunnen verde digen. Wij hebben dus van nu af, Mijne Hee ren, dc hoop UEd. bij de aanstaande kie zing te. mogen toejuichen. Het huidig ver zoekschrift, dat het Cornice ons gelast heeft UEd. aan te bieden,zal slechts UEd. de gelegenheid verschaffen te bewijzen dat onze hoop op vaste grond vesten steunt! Intusschen bieden wij UEd., Mijne Heeren, de verzekering onzer hoogachting en verkleefdheid. Tot zoover liet verslag van onzen vriend Yersnickt. Wij bestatigen door dc lezing der u Annalen «dat de Kamers, dezer laatste dagen, verzoekschriften ontvangen hebben van verschillige gemeenten van het Land van Aalst, namentlijk van Denderhautem, Haaltert, Goefferdingen, Velsicque-Rud- dershove, Grooteuberghe, Vloerseghem, Lede, Nederhasselt, Voorde, Vlierzele, welke zich ook stellig tegen den vrijhan del zonder wederkcerigheid verklaren en het dadelijk stemmen van inkom rechten vragen. aarvtin «le \veei-«le van liet mest aiiiangt. Iedere landbouwer weet dat hij zijne landen moet bemesten en des te schooner vruch ten wint, dat hij beter vet. De planten zijn al verre gelijk de meesteres die pap kookt. Wat doet die Zij gaat naar den melkpot, naar de meelkuip, naar het brood, en overal neemt ze wat. Zoo ook nemen de planten op verschillige plaat sen,wat zij noodig hebben.Sommige stoffen trekken ze uit de lucht, andere uit het water, andere nog uit den grond. De' lucht en het water zijn onuitputte lijke bronnen voor hetgeen zij geven. Maar zoo is het met den grond niet gele gen daar zouden na herhaalde oogsten sommige stoffen ontbreken;. De grond is gelijk eene schapraai al.s ge altijd naar eene schapraai zoudt gaan langen, zouden weldra alle potjes ledig zijn ge moet op tijd den voorraad vernieuwen. Zoo ook putten de planten den grond uit en moet ge oji tijd den voorraad voedsel van den grond vernieuwen. Maar hoe heel en eigenlijk die stoffen die de planten uit den grond halen Die zijn nogal veel in getal doch daaronder zijn i-r vier voorname stikstof, phos- ii'iur/nii!\p"iasch en kalk. Nogal aardige namen zult zeggen Gij zoudt ze noch tans dienen onthouden, want het zijn die stoffen die de weerde van het mest uitmaken. En bemerkt nog, beste landbouwers, dat de plant nog een lekkerbek is en haar voedsel onder alle vormen niet aan neemt. Stikstof, phosphoorzuur, potasch en kalk zijn maar voedsel als ze door de wortels kunnen opgenomen en vereenzel vigd wordenDaarom moeten zij door het water, door het koolzuur en de andere zuren van den grond, of door de planten zelf opgelost worden. Vele stoffen moeten daartoe in den grond eene voorbereiding ondergaan. De planten verschillen in vermogen om de voedstoffen op te nemen. Uit hetgeen voorgaat blijkt dat de weerde van eenen hoop mest afhangt,niet alleen van de hoeveelheid stikstof, phos phoorzuur, potasch en kalk die er in te vinden zijn, maar óokvan den staat waar die stoffen onder bestaan. Een kilo stik stof is veel meer weerd onder vorm van nitraat dan onder vorm van moeilijk oplosbare organische stoffen,van gemalen leder bij voorbeeld De stikstof, het phosphoorzuur, enz., hebben meer weerde in eene fijn ver deelde meststof omdat zij gemakkelijk met de wortels in aanraking komen. Eindelijk de weerde van eene meststof haugt af van haar uitwerksel op de natuurkundige en scheikundige samen stelling van den grond. Het acht uren werk is een der voor name punten van het socialistisch pro gramma. Indien men daardoor verstaat dat de duur van den slaafschen arbeid zooveel mogelijk moet beperkt worden en het. betaamt dat de werkman builen uien arbeid, en buiten den tijd noodig om door nachtrust zijne krachten te vernieuwen, ook nog dagelijks over- eenige uren be- schikke om lucht te scheppen en met vrouw en kinderen over te brengen oh alsdan zijn wij voorstaander, en de chris- tene liefde legt aan iedereen op van voor staander te zijn van het achturenwerk. Maar zien wij eens hoe de socialisten en collectivisten dit verstaan. Ter gelegenheid van de fameuse socia- listenfeest van 1 Mei, werden er te Brus sel hier en daar meetings gegeven. Ziehier letterlijk wat een millioenrijke socialistische advocaat op eene dier vergaderingen uitriep Wij socialisten, wij drukken den a wensch uit dat men welhaast eene wet stemme, het achturenwerk invoerende, en ook de winkeliers verbod doende n van hunne winkels langer dan 8 uren per dag open te laten. Is dat niet onzinnig Onze socialisten zijn dus zoo verre gekomen dat, iudien men hun gehoor gaf, niemand nog eeuig werk zou mogen ver richten, tenzij met de toelating eencr .hoogcre overheid Is er wel iets tiranieker dan aan den mensck verbod te doen, op straf van boet en gevang, van te werken wanneer en zooveel men het hem lust of de nood wendigheden zijns huisgezin het vragen En met zoo dwaze theorien trachten die volksbedriegers den werkman om den tuin te leiden en hem naar hunnen kant te trekken. Mogelijk nemen zekere Brusselscke werklieden die dwaasheden aan als klin kende munt. Ons echt Vlaamsche volk, dank aan zijn wel gekend gezond oordeel, zou die schoousprekcrs, die belovers van meer boter dan brood, die bedriegers, uitschuifelen en den rug keoreu. Heden Zondag 20 Mei, om 3 ure Algemeene Vergadering voor de leden der Anti-Socialistischó Vakvereeniging. Dagorde 1Herkiezing voor de helft der Bestuur leden 2. Belangrijke mededeelingen 3. Groote Prijsloting. Gezien de belangrijkheid dezer Verga dering verzoekt het Bestuur de leuen dringend deze hij te wonen. HET BESTUUR. Groot is de bijval waarmede langs alle kanten ons aanstaande nummer begroet wordt. Alle standen, werklieden, landbou wers, burgers, wedijveren om ons eene behulpzame hand te leenen. Men oor- deele ervan door dit enkel feit Uit eene enkele buiten gemeente, wor den ons 600 Standaarden besteld. Aan alle beieveraars en vrienden van ons blad sturen wij op voorband onzen hartelijksten dank Ons eerstenummer trekt op 15,000 Exemplaren. Wij hopen de 20,000 te be reiken. Mannen die annoncen hebt, opgepast op den Standaard. Tram Oonl«?gem-A8sehe. Waarbij komt het dat de meeste ge meenten,gelegen op deu doortochtvan den ontworpen tram, zoolang wachten antwoord te geven op de uitnoodiging om hunne tusschenkomrt te verleenen in de kosten der voorloopige studiën van gezegd ont werp Nochtans voor de belangen van de bevolking der gemeenten en ten einde haarde mogelijkheid te verschaffen hare voortbrengsels gemakkelijk aan den man te brengen, ware het wenschelijk dat die lijn zoohaast mogelijk tot stand kwame. Voor «Je arbeiders. Mgr den Bisschop van Gent heeft den volgen den omzendbrief gestuurd aan de voorzit ter en leden der kerkfabrieken In zijne zitting van 18 Januari 1894 heeft de hooge arbeidsraad den wensch uitgedrukt dat het landsbestuur, in on dernemingen' van openbare werken, allen afslag zouden vermijden die het loou der werklieden zou doen dalen onder hetgeen men magaanzien als zijnde 't gewone loon voor de verschillende arbeidersklassen in iedere streek en in ieder vak Wij zou-, den gelukkig zijn, MM. UEd. die zelfde bezorgdheid zien te toonen jegens de ar- beiders die zullen gebruikt wordfen in de ondernemingen voor rekening van uw Bestuur gedaan. ïtani)i(>I(>ns.Men weet dat de betaling der werklieden in natura, 't is te zeggen, de betaling van het loon der ar beiders in winkelwaren in plaats van in klinkende munt, door de wet is verboden en gestraft wordt Dit noemt men ge meenlijk banmolens. Het parket van Dendermonde begaf zich vrijdag naar Hanime om een onderzoek te doen aangaande de banmolens. Verscheidene werkgevers-winkeliers zijn voor den onderzoeksrechter moeten verschijnen en sommigen loopen gevaar van met 't gerecht te zullen moeten afre kenen. Wij wenschen dat eene strenge straf aan de plichtigon zou toegepast worden die hunne werklieden niet vrij laten te koopen waar ze verkiezen. Die uitbuiterij heeft lang genoeg geduurd. Eene nieuwe werkstaking staat voor de deur, daar de fabrikanten, de 2 fr. daags, volgens belofte niet willen betalen, doch enkel een gulden b. c. 'tzij fr. 1.80 Italiannseh gek!. Te begin nen van 13 Juli aanstaande zijudelta- liaansche zilverstukken van 2 fr., 1 fr. en 0,50 fr. niet. njeer gangbaar. Gezorgd dus er zich in tijds van te ontmaken. Ilcl kleinste hondje. Het' kleinste hondje der wereld bezit aarts hertogin Elizabeth, het tienjarig dochter tje van de 'Oostenrijksche kroon prinses weduwe Siefanie. Het beestje kan gemak kelijk in don palm der hand liggen. Het is 0,127 m. hoog en 0,17 en 1/4 milime- ters lang en weegt 2 hectogrammen,2 de- cigrammen en 5 grammen. ^'i*oeii»cll<i granen. Om een staaltje te geven der gemakkelijkheden van vervoer en de onkosten "welke daar door veroorzaakt worden zij het volgende gezegd. De vervoerkosten der granen naar hier overgebracht uit Californie bedroegen oVcr dertig jaren 13 fr. per 100 kil. he den zijn deze gedaald tot 3 fr. Uit Odessa betaalde men in 1878 10 fr. rle 100 kil. nu slechts 1,60 fr. New-Yo» brengt ons zijne granen tegen 0,'75 fr. Werk recht ersraden Bij koninklijke besluiten van 7 Mei, zijn benoemd Akitlst. Voorzitter. M. J. Van Ghyseghem-De Kegel Ondervoorzitter, M. Eylenbosck Gustaaf. Deze laatste is een werkman voorgedragen door den Kath. Werkrnanskring van Aalst, en wiens roemrijke zegepraal op het geuzen boeltje iedereen in december 11. verheugde. Gecrn a rdsbergenVoor-- sitter. M. L. Van Trimpont Onder voorzitter,M. A. Geerts. AALST De plans van het nieuw gasthuis reeds lang door de hoogcre over heid goedgekeurd, zijn tot, heden niet aan den Gemeenteraad toegekomen. Mochten zij zoohaast mogelijk aan het Bestuur onzer Stad geworden, dan zou dc aanbe steding kunnen plaats hebben en zou men door de uitvoering van dit werk bezigheid en loon kunnen verschaffen aan velen ouzer beproefde werklieden. HELDERGEM. Men schrijft ons uit Heldergem 16 mei De feestdag van den H. Cornelius werd hier maandag, 2e Sin- xendag, met een grooten toeloop van volk gevierd. Des namiddags had een muziek feest plaats en de dag werd gesloten met een luisterrijk vuurwerk. Deze leesten werden insgelijks druk bijgewoond. Eerste steen. Heden woensdag heeft hier de plechtigheid plaats gehad van het leggen van den eersten steen eener kapel. Deze kapel gaat opgericht worden ter ua- gedachtenis van wijlen den Eenv. Heer De Meier, oudpastoor dezer parochie wiens overblijfsels zoo wonderlijk bewaard blijven. Huwelijk. Naar wij vernemen zal in den loop dezer maand het huwelijk plaats hebben van den heer burggraaf Gustaaf du Pare met jonkvrouw baronnes van de Woestijne. Naar alle waar schijnlijkheid zal het edele echtpaar de gemeente Herzele gaan bewonen. Jloord leOphasselt. Op den steenweg van Geerardsbergen naar Ninove, ter wijk Vrijheid wonen de.ge broeders Stevens en hunne zuster her bergiers en kooplieden in hoornvee. Op 2 Siuxendag, laat in den avond, traden twee personen hunne herberg binnen. De eene was een zaudleurder de gemeente bewonende. Beide personen waren be dronken en de gebroedersStoveus weiger den hun drank. Hieruit ontstond twist en de herbergiers wilden de ruziemakers aan de deur zetten. In de worsteling trok een der ruziemakers zijn mes en zwaaide er meê in 't wilde. De eene der gebroe ders Stevens bekwam twee of drij steken en stortte dood neêr, de tweede werd doo- delijk getroffen. De dader is aangehouden. Men schrijft uit Brussel aan Het Handelsblad Schandaal De zaak, waarover ik u gisteren sprak, volgt haren loop 't is te zeggen het onderzoek wordt voortgezet en het volgende kan reeds verteld wor den een hooger officier heeft misbruik gemaakt van zijn gezag om door eene commissie, waarvan hij voorzitter was, deze artikels te doen aannemen en niet gene. Er zijn brieven van dien officier aan den fabriekant, waarin men leest ik moet 2 fr. hebben per stuk voor doze bestelling en fr. 2,50 per stuk, indien eene andere bestelling gelukt Het schijnt buiten twijfel, of het onder zoek zal uitloopen op het breken van de loopbaan des officiers. En alsof eene zaak niet voldoende is, spreekt men van eene nieuwe historie, waarin verschillige officiers zouden be trokken zijn, namelijk eene zaak van l'abrikatie van water. Laat ons hopen dat het onderzoek hier de volstrekte achtbaarheid der officiers zal bewijzen, maar mij dunkt dat officiers beter zouden doen, zich in liet geheel niet met handelszaken in te laten zij zouden alsdan moeten beginnen met het leger te verlaten. Oneerlijk en dom. Eene her bergierster van Brussel stond niet weinig

De Standaard | 1894 | | pagina 2