LANDBOUW. KIEZERSLIJSTEN Allerhande Nieuws. de prijzen,voor onze landstreken,gebracht hebbeu. zullen verdwijnen Mogen wij de verbetering van het bestaan onzer meeste Vki idbouwers en bijzonderlijk onzer werk lieden verwachten van het daarstellen vah hooge rechten op de invoering van de .tarwe uit is meer dan twijfelachtig... Niet zal beletten dat de strijd aangegaan door de nieuwe wéreldslanden togen de voortbrengers van tarwe der oude landéh deze laatste zal verplichten hunnen land bouw td veranderen. Engeland, Holland, Denemarken, hebben zich reeds aan do noodwendigheden van den toestand on derworpen. De Denen, voornamelijk, hebben hun bestaan trachten te verzekeren door het scheppen van weilanden, de verbetering van het.vee en de nijverheden die er uit voortvloeien Waarom zouden de Belgi sche pachters dan ook hunnen landbouw niet kunnen hervormen, door de uitbrei ding van de veeteelt,de teelt van de indus- trieele planten, zooals suikerbeetcn, sui- kerijen, vlas, enz., enz. Meer groenten voortbrengen dienende voor het bereiden van opgelegd goed, dat de geheele wereld door zou kunnen uitge voerd worden,ware insgelijks voortreffelijk De welstand van onze landelijke bevol king is hoofdzakelijk te zoeken in de ver betering der wijze van bebouwen en de verandering der grondvoortbrengsels en niet in maatregelen van onze wetgevers te eischen welke ten nadeele der volksvoe ding en der Belgische nijverheden zouden kunnen strekken, ja,zelfs ten nadeele der landbouwers. 3e Men kan ze beter van onkruid zui veren, en aldus is reeds de tijd dien men in het zaaien op roten verloren heeft, ruimschoots ingewonnen. 4e Bloemkoolen en, met een woord gc- zeid, alle kooien, even als tabak planten, mogen in hunne jeugd eens verplant wor den in maïsoliën grond als ze vier blade reu hebben. Onze fijne hoveniers weten dit zeer goed en bekomen aldus kloeke planten, die hun wel wat moeite gekost hebben, maar die ook betere en vroegere opbrengst geven. Die planten maken eenen goeden worteltros en gaan bijna nooit uit groei. Ik kan er zoo vierhonderd op ééne uur open zetten. Dus voornoemde bewerking is toch zulk geen sterten! De planting. Plant in voren of bal ken 1° Uwe plant zal beter in groei komen den versclien grond, tegen zon en scherpen wind bevrijd. 2e Ge zult ze beter kunnen gieten zon der verlies van vloeimest. Nu ziet men soms putten steken nevens de plant en al dus de wortelen schenden. 3'" Ge zult ze gemakkelijker aaneerden zonder het wortelgestel te schenden. Het is droef om zien hoe men soms gausche •esschen teeren of wortel vezels ziet af- xappeu bij het aaneerden of aanhuilen der kooien. Dit moet noodzakelijk de planten hinderen't is gemakkelijk te be- ijpen, Wie aan de voordeden van dit stelsel twijfelt beproeve het ten minste voor ééne root en hij zal er nieuws weten van te ertellen. Dat er onder onze lezers personen bestaan die deze gedachten niet deelen betuigt ge noeg ons bovenstaand onderzoek over de wenschen der verschillige gemeenten van 't. Arrondissement. Toekomende week leggen wij de ge gronde redens, ten voordeele der inkom- rechten ingeroepen,uiteen.Wij verzekeren overigens vooral aan onze lezers dat wij niets anders voor doelwit hebben dan het geluk en welzijn van dorp én stadsbe woner. Aalst-Mijlbeke. Zondag 11. verga derde in do Roozen de Yeeverzekerin{ vanMijlbeke onder voorzitterschap van den achtbaree heer Lod. De Bisschop. De vergadering juicht inkomrechten. namenlijk, op margarine toe zij ver klaart zich tegen de vervalschingen van bet bier, die onzen hophandel henadec- ligen zij wenscht ook de afschaffing van de tabakswet, en verandering van ons belastingsbiljet. Eene redevoering werd gehouden in dien zin door den heer Baron LeoBethune. Eerevoorzitter der maatschappij. Boercnverst and. Doctoor Pommadekop woont de ver gadering van de Yeererzekering bij. Goede gelegenheid denkt hij om eens die domme boerkes uittelaclien. Pachter Sus, zegt hij dan schertsend met hoeveel beesten zijt gij nu in uwé sociëteit. U medegerekend 227 koeien en eenen ezel', mijnheer de doctoor, om te dienen. Pommadekop loopt nog. Bloemkoolen moeten gaan' geplant wor den: Zorgt voornamelijk voor kloeke korte planten. Men zaait doorgaans veel t.e dik en verwaarloost het dunnen dei- jonge planten. Waarom niet in rijen of roten gezaaid; op 15a 20 centimeters stand tusschen de roten? Het vraagt wat meer tijd, dat weet ik, maar dit is 't min ste Als men aanziet le De spaarzaamheid in 't zaad. Een gram goed zaad bevat, omtrent300 bloem koolzaden. Men kan zijn zaad beter bi deelen. Een kind kan ze goed.zaaien roten en de beste liefhebber kan ze nooit van pas zettenmet uit der hand te zaaien Men moet soms de helft der planten ver nielen als ze te dik staan. Dus zaad ver loren 2 De planten genieten beter lucht licht en groeien dan kort, kloek en stomp op, ze maken een goed wortelgestel resell. KAMEBZITTING. De kamer heeft dezer laatste dagen de kieswet besproken en voornamelijk de Evenredige vertegenwoordiging. De heer Hcllcputtc, voorzitter van den Bond der katholieke werkmanskringen en Woeste spraken tegen, de Evenredige Vertegenwoordiging welsprekende rede voeringen uit die diepen indruk maakten op de vergadering. De heeren Becrnaert en Nyssens spraken ook in den tegenovergestelden zin, merkweerdigo redevoeringen uit. De heer De Burlet, minister van bin- nenlandsche zaken, bracht hulde aan de heeren Woeste en consoorten die in het belang der eendracht van de katholieke partij hun voorstel van verdeeling dei- kiesomschrijvingen intrekken. De bespreking gaat voort Dinsdag en Woensdag. Jauson en de liberalen trach ten vuur en tweedracht te stoken onder de katholieken. Woeste en Delbeke van Antwerpen antwoorden met macht en de gansche rechterzijde juicht hunnen vurigen oproep tot de eendracht toe. De katholieke partij zal eendrachtig blijven en zegepralen op het geusch gebroed, (Toej uichingen Algeraeene indruk opperbest. Parti gangers en tegenstrevers der E. V. rechterzijde, zijn het eens oi zaak te verschuiven, en om te werken voor Eendracht tegen den algeraeenen vijand. SKMAAT. Bespreking van landbouwkwestien.Het ministerie belooft de margarine te belas ten nog voor de kiezing. Iedereen keurt dien voorstel goed. Koninklijk besluit. Bij koninklijk besluit van 18 mei laatst leden is de lieer Baron Leo Bethune, Voorzitter van denKath. Werkmanskring van Aalst, tot Ridder der Leopoldsorde benoemd. Onze beste gelukweuschen. tijdelijk welzijn en het heil hunner zielen. Werkzaam als hij was, werden Kerk. Pastorij en Klooster door zijn toedoen en onder zijne ieverige leiding opgericht en voltrokken. Onderdo ongelukswet van 1879. was de Eerw. Heer De Feyter steeds een der eerste op de bres om te strijden voor de ziel van 't kind en zoo voor de toekomst van ons geliefd Vaderland. Iedereen vond in de noodlottige tijden, bij hem raad, hulp en ondersteuning. Geen wonder dus dat de inwoners zijner larocliie, zijne kinderen, tranen stortten jij zijn afsterven, en dat iedereen daar wilde wezen om eene laatste hulde te be wijzen aan Hom die 32 jaren lang hun weldoener, hun steunder en hunnen her der was geweest. dei* Stad Aalst dienende van 1 octob.1894 tot 1 mei 189b Kainer van Volks- vertegenwoordigers. Kiezers met l.stem 3141 3141 2 1421 2842 3 678 - 2034 Totaal 5240 Get.stemm 801' Dus zijn er in onze stad,voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers, 60 ten honderd kiezers met een stom, 27 i/iu ten honderd met 2 stemmen en 12 9/io ten honderd met 3 stemmen. Senaat. Kiezers met 1 stem 2307 2307 2 1400 2800 3 648 1944 13 It EVAL. Hcrdcrsem. Zaterdag 19 laatst, is aldaar godvruchtig in den Heer ontslapen, do Eerw. Ileèr Karei Lodewijk Do Feyter, Pastoor dier gemeente sinds 32 jaren De Eerw. Heer Do Feyter werd geboren te Meirc den 5 December 1819. Priester gewijd den 17 Juni 1840, werd hij opvol- genlijk benoemdOuderpastoor te St- Laurcyns in 1818; Cuadjutor te Herder som in 1855 en Pastoor iu dezelfde paro chie in 1SG2. Als een echte Priester was hij een vader voor zijne parochianen, steeds bereid zich opteofferen voor hun Totaal 4355 Get.stemm.7051 Voor den Senaat telt men 53 ten hon derd kiezers met een stem, 32 ï/io met 2 stemmen en 14 9/10 met 3 stemmen. Fransch koperengeld. De heer minister van Financiën heeft,' in zitting der Volkskamer van dijnsda' los een wetsontwerp aangeboden,betrek kelijk de intrekking van het Fransch koperengeld. Deze nieuwstijding zal welkom zijn bij winkeliers en handelaars Hopteelt. De kommissie van Aalst tot verbetering van de hopteelt, vertegenwoordigd door de heeren L. Ghceraerdts, voorzitter De Wolf-Van der Noot, doktor Monfils, Camiel De Coninck en M. Reyniers, sekretaris, heeft deze week eene bijeenkomst gehad met de Commissiën van AsscheenPoperinghe, ten einde een nieuw stelsel van hopcest te onderzoeken. Met het doel de werking van gezegd stelsel na te gtfhn is er beslist een zulkdanige eest te plaatsen in den proeftuin te Aalst-Mijlbeke, Ouden Den- dcrmondschen steenweg. Men ziet dus dat de kommissie niets verwaarloost, zich geene moeite spaart om te werken tot het opbeuren en verbeteren van onzen hop handel. De achtbare heer minister De Bruyn, die de 'vergadering bijwoonde, heeft eens te meer bewijs gegeven van zijne goede inzichten en getoond welk belang hij stelt in alles wat onzen land bouw aangaat. Margarine. Naar wij uit zeer goede bron vernemen ligt voor het oogen- blik een ontwerp ter studie strekkeude um,niet alleenlijk inkomrechten te stellen op vreemde margarine of kunstboter, maai ook om rechten tc heffen op het vervaardigen of fabri koeren dei-zelve ook zou het verboden wezen in een en hetzelfde magazijn echte boter en marga rine te verkoopen. Deze maatregel ware zeer te wenschen en zou niet alleen voor- declig voor den buiten maar ook voor de stad wezen. Aalst. Vrijdag nacht, der verledonc week,rond twaalf uren, is een lievige brand uitgeborsten in de drukkerij van den heer C. Vranckeu, Ghce- raerdtsstraat, nabij den Zwarten Hoek alhier. Onze wakkere pompiers kwamen spoodi; aangesneld, doch hei vuur dccdzulken .snellen voortgang dat men zich moest bepalen de aanpalende gebouwen te vrij waren. Gebouw, materieel, inhoud van magazijn, alles is door de vlammen ver slonden. De oorzaak dezer brandramp is onbekend, De schade geschat op ongeveer 53,000 fr is door verzekering gedekt. Aalst. Diefstal met braak. In den nacht van zatertjag op zondag is er alhier een diefstal met braak gepleegd ton nadeele van sieur Van Lierde Jan, mulder en landbouwer, Meirestraat. De dieven hebben de voorpoort uit ha re hengsels geheven, en het slot afge- prangd. Binnen zijnde zijn zij op den hooizolder gekropen en hebben er 6 kiekens en een haan gestolen. De kiekens en haan zijn daags nadien in eene partij graan terug gevonden zij staken in eenen zak en waren allen den hals omgewrongen. Uit het onderzoek door onze Policie gedaan bleek aanstonds dat er gegronde vermoedens wogen op gekende dieven waaronder den genaamden V. Constant, bijgenaamd De Vos van Nicuwerker- ken, tijdelijk verblijvende te Aalst- Schaarbeek, Paddenhoek. I)e Policie begaf zich naar zijne woning en vond er het lijnwaad de verledene week gestolen op de bleekerij van den Tragel, ten nadeele van de kinderen Van Mal deren. Bij nader onderzoek, bleek het dat de gevonden zak met do kiekens van het zelfde lijnwaad was gemaakt geweest als dat ten ïmize van V. Constant gevonden. Het lijdt dus geen twijfel of de diefstal met braak bij sieur Jan Van Lierde werd doorgemelde V.. bedreven. V... had verder nog te verantwoorden over andere diefstallen; hij werd dan ook daags nadien, 22 dezer, met twee zijner makkers De V... en De N... door de Rechtbank vanDendermondetot 18 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Orroii* (Oost-Vlaanderen.) In den nacht van Woensdag tot Donderdag is aldaar eene hofstede met afhankelijk heden doorbrand vernield. Dc Eerw. Heer Pastoor Van Ryssel- berghe, vroeger onderpastoor tellofstade, een dor eersten ter plaatse, zette zich bjenevens andere redders moedig aan het werk doch, vruchteloos, men kon er enkel in gelukken de nabij zijnde wonin gen, welke erg bedreigd waren, tegen het vernielend element to; beschermen twee varkens, een klein en een groot, zijn in den brand omgekomen. Ei-po. Men schrijft ons uit Erpe. 21 meiIn den nacht tusschen zaterdag en zondag hebben dieven een bezoek ge bracht aan Domien De Zutter en eene geit gestolen. Vooraleer te vertrekken hebben zij op de deur geschreven dit is maar een begin, wij moeten alles hebben op den Kraan'nest, op 't Wijwater cu ook rond het dorp. In dezelfde gemeente heeft men in gebroken hij Nazarïnus De Wolf en.zich meester gemaakt van 1G kiekens en eenen aan. Bij Verbeeck waar de dieven insgelijks hun stieltje wilden uitoefenen zijn zij verjaagd dank dat de huisgenoten zich om do eene of andere rede nog niet ter rust hadden begeven. Tot hier toe hoeft men niet het minste spoor der daders ontdekt. Dus, inwoners van Erpe, opgepast, gij zijt verwittigd. ItiMijjfje. De plechtige intrede van Mgr De Brabandere die den 11 juni zal bisschop gewijd worden, zal "s ande rendaags met groote plechtigheid gevierd worden.Van nu af wedieveren (le Bntgge- naars om aan hunnen nieuwen en bemin den opperherder alle mogelijke eer te bewijzen. Op 31 mei aanstaande, zal mejuffer Helena De Burlet, dochter van den mini ster van binnenlandsche zaken, in het klooster van het Heilig Hart te St-Pieters- Jotto treden. Denzelfden dag treedt de gravin D'Oultromont in het klooster der Eugelsche damen te Brugge. Gelukkige zicleu. Sigaren. Ja de socialisten ver koopen sigaren aan fr. 2,90 de kas voor do gewone socialisi en, en aan 10 fr. voor de hoofdmannen, 't ls maar dat die vet bakken het kennen om ze te laten rollen, hé Die mannen hebben njet noodig plannen tc maken voor de .toekomst, zij

De Standaard | 1894 | | pagina 3