Vlaamsche grieven. Inkomrechten. Aan ons Gemeentebestuur. Het minimum van dagloon in de open bare aanbestingen is over eenige inaandéi door den Hoogeren Raad van Arbeid goedgekeurd geweest. Het werd reeds door vele steden en zelfs door verschei dene provinciën in de lastkohieren inge schreven. Z. H. de Bisschop van Gent komt het aan de kerkfabrieken aan te raden. Zou het niet raadzaam wezen van het in de lastvoorwaarden der aanbesiedii van het nieuw hospitaal in te schrijven Het werkvolk van Aalst zou met groote vreugde bemerken dat onze Gemeenteraadsleden op dat punt niet achteruit blijven. Is het waar dat schieral het drukwerk, zooals papierfirmas, verzendingsbrieven, inlichtingsbulletins, enz., benuttigd door het policiecommissariaat van Aalst, in lie Fransch zijn opgesteld Is het waar ten minste dat, wanneer de Rechtbank van Denderinonde de gan sche rechtspleging en briefwisseling volgens de wet in het Vlaamsch opstelt, hetzelfde policiecoiriinissariaaf. de brief wisseling met Fransche finnas en formu les voortzet Wij hopen dat zulks onwaar is. Moest het bevestigd worden, dan zouden wij wie het behoort verzoeken te herinneren aan onze stedelijke Policie 1" Dat er eene beslissing beslaat, over weer dan 20 jaar door ons katholiek ge meentebestuur genomen, de stedelijke diensten te vervlaamschen voor wat de briefwisseling namelijk aangaat. 2° Dat er eene wet bestaat op het Ge bruik der talen in gerechtszaken, en dat het betaamt niet alleen <lie wet toe te passen in oflicieele procesverbalen, maar nogMiaren geest te eerbiedigen in de all^- daagsche betrekkingen en briefwisseling. Men schrijft ons uit Borsbeke, 29 Mei 1894 Eenige opmerkingen nopens het artikel DE BESCHERMRECHTEN OP DE GRANEN van Zondag laatst. 1° ls hel billijk dat er op de vreemde granen een reehl geheven ivordt Vooraleer een Belg hectoliters graan op de markt stelt heeft hij te betalen grondlasten aan den Slaat, opcentiemen aanProvincieen Geineente.splitsing.koop- of wisselingsrecbt'-n, omschrijvings,erfe nis- en overgangsrechten,buurtrollen,enz. eene heelc reeks lasteu te lang om in bijzonderheden te treden, maar die onloo chenbaar op den eigendom drukken, alles ingezien en samengeteld eene som van ruim 30 fr. per jaar en per hectaar uit makende. Zoo ge eene middelmatige op brengst neemt van 25 hectoliters graan per hectaar, komt dit op fr 1,20 per hec toliter Welnu wij vragen ons af, of het niet billijk is dat de vreemdeling, die van onze markten wil gebruik maken, die daarenboven tot zijn voordeel onze havens, kanalen en ijzerenwegen met ons geld gemaakt, benuttigt, of hij ten minste niet eene evenredige som aan den Staat be tale 'l Dus zijn de beschermrechten op de granen nog geen voorrecht, maar eene gelijkstelling met den Belgischen land bouwer. Is dit niet zeer gematigd zijn 2° Er zijv 810,000 kleine exploitation zegt de schrijver, van min dan 2 hecta ren, die gem iddeld geen graan te vcr- koopen hebbenmaar integendeel in- koopen. Wat profijt zullen zij er uit trekken Waarom verkoopen zij geen graan Wel, juist omdat de prijs zoo gering is dat er volstrekt geene winst aan is. Doch in dien de tarwe 20 fr den zak stond, voor zeker zouden er onder de landbouwers die 1 12\ tot 2 hectaren verbouwen, velen gevonden worden die zouden trachten er jaarlijksv eenige zakken te verkoopen, 't zij door Ineer graan te zaaien, 't zij door betere bemesting en grootere opbrengsten. Van cenen anderen kant, gezien den geringen prijs Her granen worden er nu zeer veel vervoederd aan vee, zwijnen, enz. Doch hoe gemakkelijk en tevens hoe profij tig ware het niet deze door allerhande koeken of meel van lijnzaad, aardnoten, katoen, enz., to vervangen De landbouwwetenschap die meer en meer uitbreidt, leert ons immers dat de voedende eenheden in de nijverheids-af- va Hen beierkoop te staan kómen dan in gelijk welk graangewas. Landbouwers en nijveraars zouden dus in de ruiling profijt vinden. Hadde hel heffen van inkomende rech ten op de granen maar voor gevolg de grondlasten met 1/15 te verminderen, 't zij 3 fr per hectaar, dit maakt op 2,000,000 hectaren bebouwde landen 0.000,000 fr. die rechtstreeks aan alle landbouwers, groote en kleine, zeer welkom zouden zijn. Ons dunkens nog al eene schoone som die niet te versmaden is! Wij zouden niet kunnen verslaan dat de inkomrechten anders besteed werden dan ter ontlasting der landerijenDit geld door het Staatsbestuur ingepalmd, om als hulpgelden hier en daar rondgestrooid, of aan forten en prachtgebouwen verspild te worden, ware volgens ons eene onrecht- vee-'digheid. Hot openbaar bestuur im mers heeft maar recht belastingen Ie heffen waar her volstrekt noo.lig is en om in de onbetwistbare noodwendigheden te voorzien. (Wordt voortgezet verdedigen en voor te staan en dat hij bereid is en altijd bereid zal zijn alles tb slachtofferen voor 't geluk en 't welzijn van zijne arme en maar al te dikwijls verdrukte medebroeders.Hij eindigde met den triomfkreet aan te heffen der goede zaak en der belangen van den werkmans stand, bij het zien van 't onzaggelijk leger van strijders die zich met onoverwinbaren moed rond do stichters van den Kath Werkmanskring scharen. Daarna wierden al de leden van den kring uilgeuoodigd op't drinken van een lekker pintje en men eindigde de feest door eene prachtige en voor den werkman wel geschikte prijsloting. Zondag laatstleden vergaderden de werklieden van onzen Katholieken Kring, ten getalle van rond de 15 honderd, ten einde hunne gelukwenschen aan te bieden aan hunnen heer Voorzitter, Baron Leo Bethunc, die Ridder van 't Leopoldsorde komt benoemd te worden. Ziehier hoe Alexander Van de Velde zich uitdrukte in naam van al zijne werk- genooten. Hooggeachte, en welbeminde heer Voorzitter Van alle kanten zijn U reeds voorzeker gelukwenschen toegestuurd ter gelegen heid van Uwe benoeming tot Ridder van 't Leopoldsorde maar ik mag u verze keren dat geene u zijn toegericht gewor den met zoovele rechtzinnigheid, liefde en geestdrift, als deze die ik de eer heb Ued. aan te bieden in don naam van al mijne werkbroeders van onzen Kl ing. En hoe zou het anders kunnen zijn Wie van ons, geliefde Voorzitter, heeft Ued. reeds sedert lang zijne liefde, zijn hert en zijn vertrouwen niet geschonken Ja, wij zijn gelukkig het Ued. in dezen plechtige» oogenblik te mogen verklaren wij weten hoe Gij te onzen opzichte gesteld zijt, wij weten dat Gij gedurig bezorgd zijt met onze ernstige belangen, wij weten dat Gij gelukkig zijt over ons geluk en dat Gij alles slachtoffert om ons geluk te bewer ken. Ook geliefde heer Voorzitter, onze dankbaarheid volgt U Ja, bet zijn geene woorden in den wind zulkcn hoofdman •ls Gij volgen wij en zullen wij volgen tot der dood onder Uwe leiding streven wij en zullen wij streven voor Godsdienst, Huisgezin cn Welvaren. Voor U, door U, met U zullen wij strijden en zegepralen Aanvaard, geliefde heer Voorzitter, dozen bloemtuil die ik Ued. aanbied in den naam van de vijftien honderd leden van den Kring. Hoe nederig ook ons geschenk weze, wij verzekeren het U, iet. is vergezeld van vijftien honderd herten die U beminnen en die nooit zullen ophouden U te beminnen. Broeders, dat uw geestdriftig handge klap mijne woorden bekrachtige en dat uit alle borsten, als uit eenen mond weêrgalme de kreet :teve lang onze hooggeachte en welbeminde heer Voor zitter, de heer Baron Leo Bethune. I)e achtbare heer Voorzitter ten diepste bewogen, antwoordde dat hij de gevoelens van zijn herte door geene woorden kon teruggeven.Hij drukte zijnen bestgemeen- den dank uit voor de Blijken van liefde en genegenheid hem door de leden van den kring geschonken. Hij zegde en her haalde dat hij zou voortgaan met de belangen van den werkman overal te Zooals verledene week ontvingen wij nogmaals het Bezoek van Pachter Kobe. Ziehier het portret en het gesprek van dien acht- SK baren landbouwer Standaard gij hebt ge- (V\ lijk mijn gesprek van de laatste week overgedrukt? Pachter Kobewij heb- bon^ het gezegd in ons eerste nummer landbouwer cn werkman zijn bij ons thuis. Wij schrijven en wij werken voor hen. Kobe.TreffelijkStandaard Ik dank u. Maar mij dunkt gij zijt niet alleen de gazet van landbouwer eu werkman, gij zijt de gazet van alleman, een oprecht alle- mansgerief, en gij hebt nog nie mand aangerand. Standaard. Neen waarachtig. Waar om zouden wij iemand aanvallen Wij werken voor de eendracht, voor de vrede, voor het volksgeluk. Wij eerbiedigen iedermans denkwijze! in vrije zaken. Uit schelden en verwijten, kritiekeren cn kwaadspreken dat doen wij niet. Pachter Kobe.Wel gesproken, Stan daard, God zal 't u loonen. Pachter Kohe. Maar Standaard, gij spreekt daar altijd van vertegenwoordiging der werklieden in de openbare besturen Wat is dat te zeggen. Standaard. Dat is te zoggen, beste gast, dat wij werklieden willen zien zete len ten eerste in de Gemeenteraden, Armbesturen, Godshuizen, (zooals de katholieke gemeenteraad van Ninove ge daan heeft'. Alle katholieken van Aalst zijn hierover 't akkoord, 't Is openlijk ver klaard in den Werkmanskring tijdens de laatste kiezing voorden Werkrechtersraad in december 11. Pachter Kobe. Standaard, ik keur dat goed. En de Kamers. Standaard. Wij gingen er komen.De Standaard denkt dat daar ook werklieden mogen komen, dat in alle geval de belan gen van arbeid en landbouw er bijzonder door bekwame mannen zouden verdedigd worden. Pachter Kobe.Standaard gij spreekt eerlijk en treffelijk,met puntjes op d'ikos. Boer en werkman doen met u mede. De socialisten zijn volksvrienden. Weet gij, lezer, hoeveel Vooruit op de winsten van de aankoopen zijner leden, gedurende de laatste zes maanden, voor zijn deel houdt: 3IT80 frank. Dus 1200 per week op den werkman genomen om hunne hoofdmannon te on derhouden en om godsdienst en huisgezin te bestrijden. Onthoud die cijfers en oordeel of zij die zulke winsten op de werklieden doen, vrienden of uitbuiters van het werkvolk moeten genoemd worden. 19 petitiën van ons Arrondissement zijn ingediend in de Kamer. Petitiën van Aalst (Papenrode). Impe, >Y auzele, Oombergen en andere gemeen ten volgen. Meer dan 100 petitiën van andere Ge meenten der Provincie zijn alreeds inge diend. 't Is de moment van te kloppen, want binnen 15 dagen zetelt, de Kamer niet meer. Dinsdag heeft de regeering in de Kamer liet wetsontwerp neergelegd, strekkende om invoerrechten te stellen op de vol gende artikels Boter, margarine en andere kunstboter Haver Cliicorij Meel Havermeel Ingelegde groenten Ingelegd wild, vleesch cn gevogelte Al die rechten zijn gerekend per 100 k. Er zijn ook invoerrechten voorgesteld op de nijverheidsweefsels, en een accijns- recht van 10 fr. per 100 kilo op de fabri catie van margarine in België. 25 3 1,50 3 10 30 - Mag ik nog iets vra- van de naar 1 Pachter Kobe. gen? Standaard. Zeker. Pachter Kobe. - Wat denkt gij v; Fransehmansvan ons volk dat Frankrijk gaat werken. Standaard, Wat ik er van denk, dat die mannen moeten ondersteund worden in Februari 11. ter zitting van de katho lieke vergadering van Aalst wierden hunne belangen met wakkerheid verdedigd, en aan onze volksvertegenwoordigers aanbe- volen.Onze representant. M. Lod.De Sade- leer sprak dan ten bunnen voordecle in de Kamer,en onlangs nog vroeg hij dat de Belgische spoorweg hun ec-ncn afslag zou toestaan, wordt zulks ingewilligd, het zal groeten deels dank zijn aan onzen wakke ren representant. Pachter Kobe. Standaardik ben blijde dit alles te vernemen. Het volk is niet ondankbaar. Standaard. Pachter Kobe, wij hopen het. Nogmaals wij herhalen heteen dracht en oprechtheid is onze leuze. Pachter Kohe. 't Is ook de spreuk an iederen braven werkman en land bouwer. HAMEIt ZITTIMG. Do Kamer heeft deze laatste dagen de kieswet voort besproken. Op voorstel van minister de Burlet werd er besloten dat de kiezingen voor Kamer en Senaat in iedere Gemeente zul len plaats hebben, uitgezonderd de Dor pen die min dan 400inwouers tellen. Deze zullen aan eene naburige Gemeente min dan 4 kilometers verwijderd vereenigd zijn. Dat besluit wordt in het algeemeen goed gekeurd. Het tijdstip dor kiezingen werd op Juli gevestigd. Wij keuren die beslissing als beklaaglijk, want een groot getal onzer werklieden van den buiten werken dan in Frankrijk. Koperen munt. De minister van financiën heeft een wetsontwerp neerge legd om de intrekking te verzekeren van de Fransche koperen munt welke in Bel gië zoo overvloedig in omloop is. Zij zal door nikkelstukjes vervangen worden. STERFGEVAL. Maandag laatst is alhier godvruchtig overleden den heer Frans I)e Spiegeleer, jubilaris der jongelingen congregatie^ voorzitter en stichter van de maatschappij der Apostolieke Scholen. Als een echt» christene was hij een vader voor zijn zoo bedroefd huisgezin, steeds bereid zich op te offeren voor liet tijdelijk en geestelijk welzijn zijner kinderen. Het was onder zijne ieverige leiding dat het liefdewerk der Apostolieke School werd in gericht groeide en bloeide, een werk dat hem zoo zeerte herte lag op zijne laatste dagen. Iedereen metwien hij sprak vond in hem een minzaam en vriendelijk karakter, geen wonder dus dat zijne vrienden bij dc begravenis talrijk op gekomen waren om een laatste hulde te betoonen aan hem die zij zoo liefhadden. Op kerkhof werden twee lijkreden uitgesproken, waardig van den overledene. De Eerw. Pater Bestuur der der Apostolieke School van Turnhout was de lijkplechtigheden met zijne tegen woordigheid komen vereeren. DAT ZIJNE ZIF.Ii IN VKKDE BOST):.

De Standaard | 1894 | | pagina 2