Eert Vader en Moeder. hunner leiders tijdens hun Congres, te Brussel gehouden in 1891, zijne lielde tot de arbeidende klas doen uitschijnen toen hij zegde: Wij moeten maken dat het lot van den arbeider onverdragelijk wordt geen balsem mag hem toegediend worden om zijne wonden te lieelcn anders niet dan hem ophitsen tegen al wat hem duur baar en heilig is, om des te gemakkelijker ons doel te kunnen bereiken, doel dat wij allen betrachten, en dat hier op uit komt: Weg met den Katholieken Godsdienst! Weg met hot Pausdom Weg met de ge kroonde hoofden! en Leve de Revolutie! Wie gaat die oproermakers in hunnen ge vaarlijken strijd tegenhouden Onbe twistbaar de Katholieke Godsdienst Christus'leer, die aan eenieder de plicht oplegt elkander te beminnen. Om dit te kunnen verwezenlijken, lezers, roep ik u, als arbeider, toe: Vereenigt u met uwe katholieke broeders: sticht vakvereeni- gingen, helpt de sociale kwestie te zamen met onzen Standaard oplossen aan schouwt het gevaar der woelgeesten, die alles dreigen te vernielen en die hunne slachtoffers onder de diep beproefde wer kersbevolking trachten te vinden. Mogen wij zoo het miskende werkvolk aan die rampzalige tiranen overleveren Neen, duizendmaal neen onze plicht is, wij leden van de Katholieke Kerk, overal waar nood is, hulp te verschaffen. Op dan, broeders, gehoor gegeven aan de stem van onzen H. Vader vereenigt u allen onder een en het zelfde vaandel, moedig op de bres gesprongen en gestre den tegen de hcdendaagsche dwaalleeren, gestreden tegen het socialismus, dien aartsvijand van den kristenen werkman, dien verdelger van het grootste goed dat wij bezitten ja, onzen Godsdienst willen wij bewaren, en tevens ook, benevens het beoefenen onzer plichten,onze rechten eischen en zorgen voor ons bestaan. Ver eenigt u met ons, werkbroeders, en wij zullen winnen wal wij willen, omdat wij willen wat recht is. Een fabriekwerker 't Verbazend Reddingsmiddel. Wij zien, zoo schrijft de Patriote, da gelijks eerekruisen toekennen aan do moedige holden die hun leven in gevaar stellen om dat van hunnen eveumensch te redden, 't. Zij dat men liet vernielend vuur trotsere om er oen bejaard man of klein kind uit te halen, 't zij dat men plotselings iu 't water springe om den ou- gelukkigen drenkeling te redden, 't zij dat men het verschrikt en op hol geraakte paard vastgrijpe om het in zijne dolle vaart tegen te houden, men heeft eene groote daad verricht, men heeft de alge- meene bewondering en goedkeuring weg gedragen, en men bekomt liet kruis van éeré; en waarlijk, 't is verdiend. Waarom diezelfde goedkeuring en onderscheiding niet toekennen aan iemand die zonder —o Op eene der hellingen van het Vogeezische gebergte hangt een huisje, netjes en pro- perkes onderhouden, bewoond door brave cn goede christenen; Lorenzo, de schrijn werker en zijne vrouw Beatrix. Een dochterke van 15 jaren, werkzaam en godvreezend, was liunnc vreugde en hun troost. Ieverig werkten zij te zamen om het da- gelijksch brood te verdieucn. Erwas geen overvloed, maar wanneer men de twee einden van het jaar kon aan ecu knoopen, was men tevreden en gelukkig. En nogtans, hij den eersten oogslag iu ien huiseiijken kring geworpen, kon men allicht bemerken dat ook het verdriet ■Jaar was binnen gedrongen. Moeders r>ognu waren soms rood van het weenen i. wanneer Lorenzo aan zijne schaafbank stond,hoorde men allicht een zucht zijnen boezem ontsnappen en zag men hem ter .vuik*/nel weemoedigen blik het kruis beeld laiiSehonwen. Van waar die droefheid? Helaas! er was ook oen «eon, oan jongen van 16ja- zijn eigene dagen onmiddelijk in gevaar te brengen, niettemin zijnen evenmeusch van eeue gewisse dood zou bevrijden? Des aangaande dient het publiek ingelicht tc worden. Zoo bij voorbeeld, iemand wordt uit het water of uit eeuen lang geslote- nen teerput, enz. opgehaald en men vindt er gcene teekenen van leven meer aan, is het zeker dat hij dood is? Neen, en de ondervinding leert dat zelfs wanneer de ademhaling is afgebroken, wanneer het lichaam koud is, wanneer de oogen onbe weeglijk openstaan en dat de pols niet meer slaat, dat dan nog van veertig tot zestig minuten het leven in zulken per soon kan blijven zonder dateenig teoken lietverrade. In dat geval, wat moet men doen? Volgens den geleerden Laborde, moet men den bedreigden persoon van 18 tot 20 maal per minuut met geweld de tong uit den mond trekken, en zulks voort zetten, tot dat men het leven zie terug- koeren. Is dat zoo moeielijk? Wilt gij tot de decoratie komen eu uwen evenmensch dienstig zijn, onthoud het en zeg het voorts. Vergoeding der militianen- De HH. Helleputte, Jansseus en an dere Volksvertegenwoordigers hebben een voorstel in de Kamer neergelegd strek kende om de vergoeding aan de militianen van 10 franken per maand op 30 franken te brengen. Dees wetsontwerp werd maandag 11. door M. Helleputte ontwikkeld eu door de Kamer in aanmerking' genomen. Onze moedige en onvermoeibare verte genwoordiger M. Woeste trad het wets ontwerp krachtdadig bij. Het is immers rechtvaardig dat de mi litianen, die door het lot aangewezen worden om naar de kazerne te trekken, zooveel mogelijk schadeloos gesteld wor den. Wat meer is, het beter betalen der mi litianen zou onvermijdelijk voor gevolg hebben dat het getal vrijwilligers jaar lijks zou aangroeien, en dat in afwach ting van een vrijwilligersleger,de geringe burger, ja zelf de ambachtman, zich een rcmplarant zou kunnen aanschaffen. Die voorgestelde maatregel is dan op recht democratieh in den waren zin van 't woord. Ge zult denken, vriend lezer, dat de zoogezegde volksvrienden, van alle kleur, dit voorstel bijtreden? Ge kent die volksbedriegers niet De socialisten, Auseele aan 't hoofd, roepen en tieren tegen het voorstel. En Janson, in de Kamer, verzet er zich tegen alsof hij de vermeerdering uit zij nen zak moest betalen. Hoe legt gij die zonderlinge houding reu, nauw de kinder jaren ontwassen, maar die zich reeds groot waande, en volgens hemGod noch ouders meer van doen had om door de wereld te geraken. Het dorpsklokje sloeg 12 uren en Bea trix had het schrale middagmaal opge diend. Men zette zich aan tafel. Waar is mijn zoon? vroeg Lorenzo met bevende stem. Marten? zegde de moeder, ik kan niet peinzen waar hij zoo lang blijft, de lieve jongen. Do lieve jongen, sprak vader verwij tend; zeg liever ongehoorzame jongen indien hij niet verandert. Oh! Vader, hij zal wel veranderen, heb slechts een beetje geduld. Ja,ja,Maria,ware hij zoo braaf alsgij... Op het zelfde oogenblik werd de deur geopend en een jongen, lang opgeschoten, treedt lomp cn onbeleefd binnen en zon der goeden dag zet hij zich neder. Waarom komt ge zoo laat? vraagt koud weg de vader. Ik ben hier, dit is genoeg, antwoordt do jonge bengel en hij neemt de vork in de hand Zoo niet sprak Lorenzo. Die wil eten aan mijnen talel, doet eerst zijn gebed. Bid Marten. uit, zult ge vragen 't Is geheel eenvoudig De socialisten en meester Janson, voor staanders van den persoonlijken en alge- mecnen krijgsdienstAlleman soldaat is hunne leus Ehwel, ziehier hunne berekeuing: Hoe meer, zeggen zij,het huidige lotings stelsel als onrechtveerdig voorkomt, hoe meer hoop van den persoonlijken dienst te zien zegepralen. Dit stelsel verbeteren, hetzelve rccht- veerdig en aannemelijk maken voor het volk, ware dus de zegepraal van alleman soldaat verwijderen. Eu daarom willen die huichelaars niet dat de toestand verbeterd worde!!! Die hclsche handelwijze doet nadenken op zekere bedelaars die zich van eene wonde bedienen om het medelijden op zich tc trekken. Te vergeefs biedt men hun geneesmid delen aan die hunne kwaal zouden doen verdwijnen. De woiule moet open blijven. Zoo niet, ware 't bedelen uit Antwoord aan onzen vriend August' August vraagt in ons vorig nummer waarom men voor de oude werklieden geen pensioenkas zou kunnen inrichten. Vriend August, leest onzen Standaard, nummer van 27 Mei, engij zult zien dat de Standaard op voorhand uw plau ver dedigt. Zoodus dat alle werklieden die het wel meenen met hunnen stand, meêdoen met den Standaard. Men schrijft ons uit Borsbeke, 29 Mei 1894 Eenige opmerkingen nopens het artikel DE BESCHERMRECHTEN OP DE GRANEN van Zondag laatst. Vervolg. 3" Onwcdcrlcqqclijk is het dot de werk man belang heeft zijn voedsel te kunnen koopen aan den laagst mogelijken prijs. Dit zal niemand betwisten. Maar zal men de landbouwers blijven blinddoeken ?Zal dit argument zelve de oogen niet openen der boerenwerklieden Inderdaad,hebben de werklieden in 't algemeen er belang bij zoo goedkoop mogelijk gevoed te worden, zij hebben er evengroot belang bij zoo goed mogelijk gekleed te zijn, zich zoo goedkoop mogelijk allerhande huis- voorwerpen en gerief van dagelijks gebruik aan te schaffen. Welnu is dit niet al beschermd door de grensrechten Zie slechts de opsomming iu De Landbouw» Neen. En waarom niet, slechte kerel Ten eerste, omdat gii mij dit voedsel schuldig zijt en ten tweede omdat hetgeen gij mij geeft, geenen vaderons verdient. Lorenzo staat recht eu zijne oogen vlammen van gramschap en verontwecr- diging. Ellendige't is zoo dat go spreekt tot. uw vader. HaIk ben u dat voedsel ver schuldigd en wat doet gij om het te ver dienen? Van 's morgens tot 's avonds op straat loopen met slempers eu deugcuie- ten, terwijl ik, uwe moeder, uwe zuster werken cn slaven om u eene bete brood te kunnen bezorgen Is het zoo dat gij het vierde gebod verstaat? Alloallo! vader, men paait geen jon gen van 16 jaren meer met die oude ge boden. Dat was goed in mijne kinderja ren als ik van niets beter wist maar nu, wat raakt mij nog dc catechismus met zijne ouderwetsche voorschriften Marton, schreeuwde de vader, Marton, zuchto de moeder, waar hebt gij zulke dingen geleerd? Waar ik ze geleerd heb? Wel, bij nien- scbeu die er meer van weten alsgij, die zich weinig bekommeren met don klap van 18 februari 1894. De nijver aars zijn nimmer en overal dezelfde Beschermers voor hun zelve vrijhandelaars voor den landbouw. Waar om altijd twee maten en twee gewichten Kleederen, werktuigen, meubels, por- celeinen, glas, ijzer, koper, zink, enz., alles is belast met rechten gaande van 5, 10 tot 20 °lo De douanenrcchten in Belgie bedragen ongeveer 30,000.000 fr. en onder dit belangrijk cijfer komt de landbouw slechts voor 1,300.000 fr. (komende van de inkomrechten op het vee, naar de wet van 1887.) Die 30 mil- lioenen zijn dus om zoo te spreken inkomrechten die uitsluiteliik de nijver heid beschermen. En de landbouwers zou men voortdurend voor 13, 14 fr. waren willen doen afgeven die hun zelf. 10, 17 fr. kosten 4° Legt hm st weiden aan, zegt nog de schrijver. Het is den eonigen schijnbaar goeden middel die hij geeft, want de groententeelt, overal uitgebreid cn toege past, zou deze waren zoodanig in prijs doen dalen dat men weldra er verre zou van zijn ze als winstgevend te mogen beschouwen. De markt van Londen is overweldigd en de prijzen zijn niet zoo hoog dan men wel dunkt. Dit blijkt uit het verslag van de door het Staatsbestuur onlangs ter plaats gezonden afgevaardig den. Maar heeft de achtbare briefwisselaar wel eens de gevolgen oveiwogen van het aanleggen van kunstweiden Zou er hier dan nog wel eene daghuur voor de boeren werklieden te verdienen zijn Ofwel deze zouden genoodzaakt zijn allen naar Frankrijk te gaan werk zoeken niet alleen in den zomer, maar zelfs gedu rende den winter Ofwel zij zullen met hunne struische leden en stevige armen, eene geduchte concurrentie komen doen aan het werkvolk der steden. In de eerste veronderstelling dat ze naar Frankrijk trekken zullen de mosse len daar ook niet onvermijdelijk den visch doen afslaan en zullen deze, die nu gaan, en met een schoon sommeken afkomen, waarmede zij iedereen kunnen voldoen en winkeliers en nijveraars laten leven, dan niet met ijdelo beurs terug- keeren In het tweede geval zullen de stedelin gen, zoo bijzondere als werklieden, niet de eerste zijn om te morren tegen de indringing en de concurrentie der buiten- werklieden De stedeliug zelve heeft er dus het grootste belang bij dat do boeren stand bloeit eu dat er inkomrechten gesteld worden. Inderdaad volgens de opname van 1880 waren 34 van den bebouwden grond met graangewassen bezaaid (zie recence- ment general, page 41.) Dit, maakt op 2,000.000 hectaren die dc schrijver aan neemt, 680.000 hectaren, ('t is eigenlijk 934.663 hectaren, omdat in dc 3-1 °/0 de bosschen begrepen zijn.) Veronderstel lende uat men daarvan 1/3 in kunstwei- van pastoors of kwezels. In de boeken, in de dagbladeu die zij mij bezorgen. Engij leest zulke schriften, mijn kind, vraagt de moeder? Zeker, zeker, en ik ben wel van zin van er niet van af te zien. Mijn zoon, spreekt Lorenzo op plech tige cn strengen toon, als het zoo was dan zag ik u liever dood vallen voor mijne voeteu. In alle geval, gaat liii voort, en zijne hand valt lood zwaar neder op den schouder van zijn verdwaald kind, ik ben hier de meester; waar zijn die boeken? waar zijn die dagbladeu? Dat zijn mijne zaken, brult de ellendeling, en in eencn sprong staat bij recht en met uitdagende» blik zijn vader aanschou wend, dreigt bij hem met de toegebalde vuisten. Lorenzo zakt ineen op zijn stoel moe der en zuster weenen en klagonongeluk kige, gij hebt uw vader bedreigd, wee ul Hij moest mij maar gerust laten, ant woordt dc verstokte zoon... En zich plot selings omkecrende vlucht hij naar zijne kamer. Wordt voortgezet.

De Standaard | 1894 | | pagina 2