uj Eert Vader en Moeder. Van alles wat. werk mansprogram voor de aanstaande kiezingen af. Dit program is het program van Het Volk van Gent en van onzen Slanrlaard. De uittredende of nieuwe kandidaten moeten in Yolle vrijheid door alle standen der samenleving aangeduid worden en dit program aankleven, willen zij het vertrouwen der katholieke werk lieden genieten. Geestdriftige toejuichin gen begroeten den gevierden volksvriend bovenal wanneer hij geestig den mond stopte, aan eenen vreemden trompetter in de vergadering binnengeslopen, en die liem onbeschoft durfde onderbreken. Hij eindigt met alle aanwezigen aan te raden zich aan te sluiten rond het katholiek princiep van eendracht en volksrechten. Baron Leo Bethune volgt, op de tri bune, en spreekt ten eerste over het katholiek program hij verklaart dat alle ware katholieken het eens zijn om hel werkmansprogram afgeschets door vriend Van de Velde te doen zegepralen, en wijst hoe men in de wetgeving moet doen door dringen de leering van den Paus samen gevat in deze regelen De werkman heeft recht op een betamelijk loon, op de vol doende rust, op eerbied voor zijne zede lijkheid en zijne gezondheid, op 'bescher ming voor zijne vrouw en zijne kinderen. Vervolgens bespreekt de redenaar de ver andering en verzachting van het belas tingstelsel, de belangen van landbouw en nijverheid, de taalgrieven, de militaire hervormingen en de besparingen. Daarna sprekende van de schoolkwes tie vernoemt hij toevallig den naam van den heer Woeste den groeten strijder voor de katholieke scholen. Tot iederéens verontwaardiging gaat een kreet van ahoe op uit het hoekje waar zich een paar ruststoorders bevonden. Op die schandelijke uitdaging antwoordt de heer Bethune door eene meesterlijke hulde aan den heer Woeste die alle minuten door de daverende toejuichingen van al de toe hoorders wordt begroet. De geestdrift is ten top. De gansche zaal staat recht, en zweert, den heer Woeste tegen vuigen laster en venijnige aanvallen te verdedi gen.Daarom besluit de spreker moet gij u inrichten, werken onverpoosd, de werk mansrechten verdedigen, u scharen rond den standaard van vrede, van eendracht, zorgen dat dit katholiek vaandel onbe vlekt blijve wapperen over de drii zuster steden Aalst, Geeraardsbergen, Ninove. (Langdurige ovatie.) De vergadering gaat uiteen onder den grootsion geestdrift. Deze schoone dag zal lang in ons ge heugen blijven. Nu.... gewerkt. Een werkman van den Buizemont- in over alle politieke feiten, over alle onze belangen! Manhaftig trekt hij te velde, om onze duurbare volksvertegenwoordi gers te verdedigen tegen de snoodc be schuldigingen, welke sommige personen niet ophouden naar hun hoofd te werpen Op zegepralende wijze weerlegt hij de valsclie beloften met dewelke deze volks- verleidende bondgenooten der geuzen onze brave bevolking trachten te misleiden En van dit rasje gesproken, hier in de omstreken loopen er soms de eene of de andere dier geusche scheurmakers. Niet langer dan verleden zondag, was het hier meeting in het naburige Envete- gem. Maardaar hadden ze nu hunnen man gevonden in de personen van de acht bare heeren burgemeester en Albert Van Cromphout. Deze hebben ze zoo duchtig de ooren gewasschen, dat gansch de ver gadering aan het schuifelen is gevallen om over te gaan tot het nabootsen van het klok geluid! bint! bom! bim! bom ders hoorde men niet. Na de meeting te Erwetegem was er eene te Sottegem belegd, maar daar heb ben de volksfoppers zich niet vertoond, zij hebben zich niet gewaagd met eene tweede serenade begroette worden, ofnog wat beters, en de dag is afgeloopen zon der 't minste ongeval tot groot spijt van ons allen die hoopten ons eens dapper te verlustigen ten koste onzer geliefde her vormers. Nu uitgesteld is niet kwijt gescholden en onze tooneelbriefkens zijn geldig voor de aanstaande cirk vertoonig. De clowns worden met ongeduld ver wacht door hunnen hartevriend. Bim-JBom. ven. Sommigen veronderstellen dat misschien langs den kant van Ninove zouden teruggekeerd zijn.Intusscheu vier den de mannen van Erwetegem vrolijk hunne verlossing rn" 1.- vreemdelingen. van die ongeloovigc met Men schrijft ons uit SOTTEGEM Wij beloofden u voor zondag eene bij drage voor onzen geliefden Standaard, hier is ze: Eerst en vooral kondigen wij u aan dat de Standaard de lieveling is geworden onzer bevolking en dat hij hier gretig ge lezen wordt en in al de gemeenten van ons kanton. Niette verwonderen: Hij immers brengt ons het goede nieuws aan van liet arrondissement! rechtzinnig licht hij ons 1° Vervolg. Daar loopt hij over en wéér met koorts achtige gejaagdheid, zet zich neder op zijn bed, maar vindt geene rust, zijn ra der ziet bij altijd voor hem staan, bekleed met de macht van het ouderlijk gezag, en hij, een jongen van 16 jaren hij heeft de hand durven opheffen om zijn vader te slaanZoude hot waar zijn dat God eene bijzondere vermaledijding weglegt voor de wederspannige kinderen? Ach! Hoe ver was hij gekomenZijne kinder jaren rijzen daar voor zijnen geest in al de schoonheid en liefelijkheid van hunne reine onschuld, zijn eerste communiedag, dag van nooit gesmaakte vreugde en ge not O jain dien tijd was hij gelukkig. Hij bad met vader en moeder; ïdj sliep in zonder zorg of kommer, alles in huis ademde vrede en geluk... en nu, nu zag Men schrijft ons uit Mi VVEl'JEG KM Onze klok is van ouds gekend alhoe wel oud is zij nochtans noch versleten noch verscheurd. Hoe stonden wij dan verstomd toen sedert eenige weken eene bende boheem sclie kwakzalvers afkomstig van heiden sclic of turksche ongeloorige lauden, hier kwant over gevlogen en ons met geweld schier wilde overtuigen dat onze oude klok moest hergoten worden. Verleden zondag waren zij daar weder om en wilden kost wat ko6t onze klok afhangen en er aan werken. De bevolking wierd angstig zouden die onbekende vreemdelingen soms onder voorwendsel van onze oude klokte willen verbeteren, deze niet gansch beschadigen, ja, ze misschien geheimelijk naar den smeltoven zenden, en er stuivers van slaan Wat gedaan in die omstandigheid Wij schaarden ons dan moedig rond de paro chiale klok en om te bewijzen dat ze nog altijd kloek en ongescheurd blijft, begon nen wij te luiden zooveel wij konnen. Een oorverdoovend bim! bom! bim! bom! bom! steeg zegevierend in de lucht, met zulke kracht en majesteit dat de Bohemers door angst en vrees bevangen,de vlucht namen. De nauwkeurigste opsporingen gedaan om hunne sporen te ontdekken, zijn namentlijkte Sottegem vruchteloos gebl'e- üe verzoening van Lippens en C' Anseele en Vooruil. Het Vaderlandorgaan van burge meesters Lippens, schrijft Wij stellen met genoegen vast dat hoofdman van de socialisten, Anseele, zoo ernstig en hardnekkig niet meer de vijand is van kapitaal, rijkdom en persoonlijk bezit. Anseele antwoordt daarop in Voomit met den volgenden zoon aan Lippens Eenige jaren geleden verwijderde men de heeren Heynderickx en Cambier uii den gemeenteraad, omdat zij samen gin gen met de socialisten en nu marcheeren de doctrinairen met de socialisten in den zelfden stoet. men nïets meer als verdriet en tranen en dit alles was zijne fout. Maar ookmoet eene jonkheid geleid worden als een klein kind? Moet hij daar geheel den dag opge sloten zitten gelijk in eene cel? Is het niet redelijk dat hij geniete van het leven en met volle teugen aan den beker der wellusten drinke? Waarom zoude hij de neigingen van zijn herte versmachten? Kan God zoo iets gebieden? God? De groote verstanden zeggen dat dit woord is uitgevonden om de menschen te bedrie- ;en en de piiesters te doen leven Hij werd gestoord in zijne overdenkin gen, de deur werd zachtjes geopend. Moe der staat voor hem, zii heeft de handen te zamen gevouwen en nare oogen zwem men in tranen. Marten, snikt zij. Wat. is er moeder? Ongelukkig kind En waarom ongelukkig? Ach gij weet wel wat gij gedaan hebt. Hevel! ja maar waarom vervolgt mij mijn vader? Ik kan niets meer doen Alskoning l.eopold II ziek is en hij naar de Ardennen gaat om zich te herstellen dan zeggen de socialisten waarom gaat hij naar 't hospitaal niet gelijk wij, arme duivels Le Peuple van gisteren deeldt den vol den telegram mede over den koning dei- socialisten M. Jan Volders is eenweinig beter. De geneesheeren hebben eene consultatie gedaan en hem aangeraden naar de Arden nen te vertrekken. Jan Volders zal met eenige dagen naar de Ardennen gaan daar waar de koning der Belgen een pa leis heeft. Zjj willen de koningen aftronen om zelf koning te worden, de kopstukken der socialisten. IVieuw voratelijk lm we lijk- Moet men ernstige geruchten gelooven, die in omloop zijn, dan is er spraak van de aanstaande verloving van prinses Henriet te, dochter van den graaf van Vlaanderen, met den prins van Orle ans, haren kozijn. (Het Volk.) Wat, di'oovïfj; weder tocli! Zulke schoone velden bedreigd door lang durigen regen en koude! Landbouwers, schept moed onze correspondent uii Polen schrijft ons dat sterrekijker Eenoog de zon en 'l schoon weder voorspelt voor heden zondag. Heer uitgever van den Standaard. Mijn artikel nopens de beschermrech- ten op de tarwe heeft toeleiding gegeven aan uitgebreide tegensprekingen van acht bare lezers van uw blad. Het vrije onder zoek, door uwe rodactie over deze zaak betracht, wordt alzoo verwezenlijkt, Het zij mij thans veroorloofd u eenige an pas, 't is altijd te kort of te lang; eene beet alhier, een snap langs ginder, alle verzet is mij ontzegd Nooit kunnen wij zoo overeenkomen en zoo te zamen leven is onmogelijk. Mijn besluit is genomen, wij zullen scheiden; u moeder, u heb ik nog lief, gij zijt altijd goed geweest ten mijnen opzichte.... Marten, gij kunt uwe moeder niet beminnen ou uwe vader haten. God heeft gezegd: Eert vader en moeder. Veel, mijn kind, hebben wij voor u geleden, onze dagen, onze nachten hebben wij op geofferd om uwent wille. Uw geluk was iet onze; uw leed vond weerklank in ons 'inrte. Met onzen zuren arbeid hebben wij i het dagelijksch brood bezorgd en nu, dat wij gebukt gaan onder het verdriet, ware een goed woord van uwen kant ge noeg om ons tranen te doen storten van blijdschap. Wij zouden God bedanken omdat wij ons verdwaalde kind weder ge vonden hebben. Ach! Marten, gij kunt, als gij wilt het goed met kwaad vergel den; gij kunt door uw gedrag en weder-; spanuigheid onze dood verhaasten; ik zal u niet vervloeken maar gedenk dat er bedenkingen toe te sturen over de aanha- lingen mijner tegensprekers. Rekening houdende van uwe bemerking over de ge ringheid der plaats in uw blad, zal ik mijne antwoord zoo kortbondig mogelijk maken. De achtbare schrijver uit Borsbeke moet bekennen dat er op 9 landbouwers iu Belgie, cnkelijk eene is die tarwe te koop biedt, de andere 8 zijn zelfs ver plicht tarwe te koopen. Dit feit zou zich niet voordoen, zegt schrijver, indien de tarwe 20 franken de zak stond. Eb wel, (lieu prijs hebben wij gekend en die tijd is zoodanig van ons niet verwijderd, om te weten dat er alsdan in Belgie niet meer tarwe gezaaid wierd dan heden. Nu, dat de tarwe 12 franken geldt, zou men deze moeten belasten met een inkom- recht van 8 franken op de 100 kilos, om tot den gewenschten prijs te geraken. Zulk een maatregel, in den huidigen tijd gewonnen, zou voorzeker tot den oproep aanzetten, waarover de briefwisselaar schijnt zelf bevreesd te zijn. Overings wij zijn. verzekerd dat deze feil door geen Belgisch bestuur zal begaan worden. Indien Frankrijk zonder cenig onheil die booge lasten op de volksvoeding heeft kunnen stellen, mogen wij hieruit niet besluiten dat de werklien en de kleine landbouwers, die tegen overgesteld met Frankrijk, hier in Belgie het grootste ge tal uitmaken, dien toestand welwillend zouden gedoogen. Dat de inkomrechten op de tarwe zou den drukken op den werkman en op den kleinen landbouwermet wiens belangen ik mij vooreerst bekommer, valt niet te betwisten. Te vergeefs wordt er gezegd, dat de belastingen geheven op den invoer betaald worden door de vreemde landbou wers, de tastbare bewijzen van liet tegen overgestelde zijn te zien over de zuider grenzen van ons land. De vreemde tarwe wordt in de haven van Frankrijk aan ge lijke lage prijzen verkocht als in Antwer- >en. de rechten die tot 7 fr. de 100 kil. teloopen, worden door den Franschman en niet door den vreemden invoerder. Belgie heeft de invoerrechten op de granen gekend, de beweeglijke schaal wierd hier in 1834 in voege gebracht en het is slechts in 1861 dat dit regiem viel onder de kreten der openbare meening. Het loon der stedelijke en landelijke werklien beliep dan nauwelijks tot'de helft van heden en het is sinds dien tijd dat. wij do prijzen van landbouwgrond en pachten in eene aanzionlijko mate zagen ■■erhoogen. Wel is waar, dat wij deze laatste jaren de waarde van het land en de pachten op eene aanzienlijke wijze zagen dalen, maar dit zijn veranderlijke zaken even als de winsten van handel en intresten van 'apitalen. Mijn achtbare tegenspreker van Bors beke is ook «verlegen over de gevolgen van het aanleggen van kunstweiden is deze bekommering verrechtvaardigd wanneer men den goeden uitslag van diergelijke exploitatie te bestatigen heeft in Hólland, in Denemarken en Engeland, voorzeker neen. Ook blijf ik mijne innige overtui- iemand is die de verdediging der miskende ouders op zich neemt. Hij die gezegd heeftEert vader en moeder opdat gij Jaug moogt leven op aarde, logenstraft zich zeiven niet; heb medelijden, mijn kind, heb medelijden met u zclven. Ik heb het u gezegd, ik hecht geen geloof meer aan die geboden; nogtans, ik wil u niet hard behandelen, wat begeert gij van mij Marten, ik verzoek u aan vader ver giffenis te gaan vragen. Dat kan ik niet. Hij verwacht u met opene armen. Hij zal blijven wachten. Nog eens, denk aan de straffen des Hemels. Marten loopt ongeduldig heen en we der. NeenNeen Ik zal niet buigen. HelaasGod zal uwen hoogmoed breken, mijn kind. En lnider snikkende laat moedei haren ondeugenden zoon alleen. Wordt voortgezet.

De Standaard | 1894 | | pagina 2