Allerhande Nieuws. Onze verkoopers •ging behouden dat de bebouvrers van groote hoeven en ook de eigenaars een belangrijk voordeel zullen vinden in de aanlegging van weiden, de uitbreiding van veeteelt, het inrichten van mekanieke boter makerijen, het voortbrengen van nijverheids planten, zoo als vlas, boeten, peeën, enz. De landbouwers blijven aan raden van tarwe te oogsten, die niet te genstaande alle geregelde maatregelen, weinig winstgevend blijven zal, aanzie ik als ecne misgreep. Ik voorbehoud mij in een later nummer te antwoorden op de andere artikels no pens de inkomrechten. BOR8BEKE is een gemeente die het ver gebracht heeft in zake van landbouw. Benevens ©ene samenwerkende melkerij, voor gezamentlijken aankoop van vetten, voor onderlinge veeverbetering, voor het aanleggen van proefvelden, verzekering, enz. is er dit jaar een leergang geweest in 15 lessen voor volwassene boerinnen, die rondom de 200 toehoorsters telde. Of er daar overal nut en voordeel uit te trekken is, kunnen de fijne hoeren van Borsheke u best zeggen. Zondag aan staande heeft er daar een waar boeren- congres plaats en eenieder die belang in de zake stelt, zal er kunnen zien en hoo ien of landbouw, onderwijs en samenwer king iets kunnen om den landbouw te redden. De werkzaamheden beginnen rondom 0 i/2 ure, en zullen tot 's avonds duren. De inrichters en deelgenoten zullen over alles inlichtingen geven. Eenieder zal er aanveerd worden. Benevens de tentoon stelling der verbeterde melkkoeien, met korte voordrachten, onder andere door Dr Smet van Hasselt, en door vader De Beucker, de gekende spreker van Ant werpen, over de pracht en eenvoud bij de buitenlieden, 't Is de laatste der 15 lessen voor de boerinnen. Dit altemaal belachelijk maken, zooals sommige hooveerdige slimmerikken, zon der kennis van zake, het pogen te doen, iseene domme taak, voornamelijk voor mannen die de pretentie hebben van den landbouw in ons arrondissement te redden door opmakerij. Als men zijne spade en de beirkuip te gen eenen pennestok en eenen inktpot verwisselt, omdat de zaken te huis niet vooruitgaan, mag men toch niet komen spotten met verstandige boeren, die het in hun bedrijf beter weten aan boord te leggen, en ondanks de slechte tijden, toch nog deftig en wel door den wereld gera ken. Werkzaamheid en verstandig onder zoek van verbeteringen door de weten schap voorgesteld, zijn toch nog zulke domme streken niet Laat de fijne boeren van Borsheke maar los, en komt er ach ter!... De vrouwenrollen worden er even als de mansrollen goed gespeeld. Wees gerust! Het staat vrij aan de gemeenten van haar aandeel te kwijten met gedurende 90 jaren den intrest te waarborgen van het hunaangerekend aandeel,aan 3,50°/0, zij voor al de gemeenten te samen 15,120 fr. 'sjaars. Alles doet vermoeden dat, zoo niet van den beginne, ten minste na tijd verloop van 3 of 4 jaren, de opbrengst van den spoorweg meer dan voldoende zal wezen om die annuïteit van 15,120 fr. uit te be talen, zoo dat de gemeenten alsdan niet meer te betalen zullen hebben. Intusschentijd zal elke gemeente jaar lijks moeten het verschil opleggen tus- schen het door haar gewaarborgde deel annuïteit, en haar aandeel in de opbrengst der linie. De afgevaardigden hebben eenparig vastgesteld dat het ontworpen werk het grootste voordeel zal opleveren voorland- iouw en nijverheid, en bijzonderlijk nog voor de wekeüjksche merkten van Sotte- gem en Wetteren. Bleef nog de verdeeling te doen der te waarborgen annuiteit, tusschen de ver schillige gemeenten. Men was het eens om de voorloopige erdeeling door de nationale maatschappij voorgesteld, gebrekkig en onaannemelijk te vinden. Na eene grondige bespreking is er over eengekomen dat een nieuw ontwerp van verdeeling zal opgemaakt en binnen zeer korten tijd aan de definitieve goedkeuring der belanghebbende gemeenten onder worpen worden. Men mag dus de verzekering hebben dat kortelings de hand aan het werk zal geslagen worden, en de zoo betrachte spoorweg tusschen de belangrijke ge meenten vanSottegen en Wetteren in den loop van het aanstaande jaar eene wezen lijkheid zal zijn Buurtspoorweg Sottegem en Wetteren. Maandag 11. ziin te Wetteren de afge veerdigdeu vergaderd der verschillige ge meenten welkenelang hebben in het daar- stellcn van gemelden buurtspoorweg. De vergadering, voorgezeten door den heer R Eeman, lid der bestendige depu tatie, was samengesteld uit de volgende HeerenLeirens, burgemeester van Wet teren; Dubelloy, burgemeester van Sotte gem; De Schaepmeester, burgemeester van Oonlegem; Braeckman burgemeester van Baevegem; Verbrugghe, burgemeester van St-Lievens-Hautem; De Beer, afge vaardigde van Leeuwergem en twee leden van het gemeente bestuur van Massemen- Westrem; M. De Masv, ingenieur dor na tionale maatschappij van buurtspoorwe gen was ook aanwezig. Volgens uitleggingen gegeven door den heer voorzttter bedraagt het bestek van het uit te voeren werk de som van 804,000 franken. Staat en provcncie zijn bereid olk 1 der uitgaven te dragen. De overige helft op 432,000 blijft ten laste der verschillige gemeenten, inde mate van eiker uitgestrektheid en belang rijkheid, alsook van het nut welk bet uit te voeren werk voor elke gemeente zal op- ople veren. KAMEUZITTIXG. De Kamer heeft de wet over de jaar wedden van de gemeente-secretarissen ge stemd; eene goede zaak. want iedereen weet dat die achtbare ambtenaars hun zuurgewonnen geld in ledigheid niet ver dienen. Daarop volgde de bespreking van het wetsontwerp over inkomrechten en openbare werken. Het katholiek ministerie stelde voor zooals men weet, inkomrechten te stem men over boter, margarine, bittere peeën, bloem, enz. Het was een eerste stap in den weg der landbouwbescherming. Ter- zelvertijd stelde het gouvernement voor om ook iets voor de groote steden te doen, een zestigtal millioen te stemmen voor de havens van Antwerpen, Brugge, Gent en Brussel, in de hoop van hierdoor ook ge durende vele jaren werk te verschaffen aan de werkloozen. De liberalen komen bijeen, en trachten de crapuul van Brussel op te hitsen tegen de inkomrechten. Antwerpen altijd vrees achtig voor de welvaart van zijne haven slaat bij,en 't akkoord besluiten zij de Ka mer te verlaten, en in werkstaking te gaan. In die omstandigheid konnen de katho lieken alleen niet meer beraadslagen. De wet over de inkomrechten wierd inge trokken, en tot spijt van de Brusselsche geuzen trok het ministerie ook de wet over openbare werken in, zeggende met kracht: niets voor den landbouw, niets ook voor de groote steden Woeste spreekt in denzelfden zin eene merkwaardige redevoering uit die diepen indruk maakt op de kamer en het land. Beide wetten zal het ministerie doen stemmen na de kiezingen van October. Opgepast landbouwers en werklieden, wilt gij dat uwe rechten zouden erkend ziju, stemt dan voor 't katholiek, en tegen de geusche boerenkaters en volksbedrie gers en hunne bondgenoten van alle slach. 8TER FGEVAL. Dijnsdag is alhier godvruchtig in den heer ontslapen de zeer eerw. heer H. Yerwilgen, oud-deken van Deiuze. De eerw. heer Verwilgen oefendo van 1874 tot 1893, met de grootsten ievér en voorzichtigheid zijn dekanaal ambt uit. Hij begaf zich dan naar het begijnhof van Aalst, waar hij zijne laatste krachten be steedde om er,op verzoek zijner gees telijke overheid, de pastorale be diening waar te nemen. De eerw. heer Verwilgen werd geboren te Hamme en had den ouderdom van 70 jaren bereikt. It. I. I*. worden vriendelijk verzocht zich zooveel mogelijk te ontmaken \an het vreemd kopergeld. De stukken van 10 centiemen waar iets aan schilt worden door debankgeweigerd opgepast dus! Katholieke Werkman» kring;. Aalst. Heden Zondag, 17 Juni, om 3 ure, groote algemeene vergadering voor de leden der Anti-Socia listische Vakvereenigingen en van de katholieke werkmanskring. Uitleggingen zullen gegeven worden door Alex, van de Velde, over het aanduiden der hoofdmannen, die moeten gekozen worden inde verschillige ambachten voor het aanstellen der Candidaten voor de aanstaande kamerkiezing. Op vrienden, allen als een man naar deze voor u zoo belangrijke vergadering. A'ieuw Hospitaal. De plans van het nieuw Hospitaal,het kohier van lasten en de begrootingsstaat, door de Bestendige Deputatie goedgekeurd, zijn ten stadhuize toegekomen. Eerlang zal er overgegaan worden tot de onteige ning der noodige gronden en tot de aan besteding der werken. Vele werklieden zullen dit nieuws met vreugde vernemen. Anlst. Verleden Zondag deed onze gekende Zangmaatschappij Weldoen zon der Omzien een uitstapje naar Bêrlaer. Waar er ter gelegenheid van verschillige gemeente overheden als ook van den Champetter die 35 jaren dienst had een prachtig festival ingericht werd. Weldoen zonder Omzien, had het goed gevonden den Heer Champetter ter dezer gelegenheid een bloemruiker aan te bieden; in het gemeentehuis gekomen werden zij door den Burgemeester en schepen verwelkom, daarna begaf zich de Voorzitter M. Jozef D'Haese tot den Champetter en bood hem met eenige ge paste woorden, die den Champetter zien lijk bewogen, een prachtig bloemruiker aan, terwijl eenige muzikanten de Braba- £on aanheften. Dit feest zal nog lang in het geheugen blijven. Maandag laatst was de wijk Terlin den, te Dentlerhautem, volop in feest, ter gelegenheid der overhandiging van het burgerkruis van eerste klas aan den heer Karei Van Vaeronbergh, schepene, voor meer dan 35 jaren dienst als gemeente raadslid. Aan alle huizen wapperde de nationale vlag, triomfbogen waren opgericht en ecu stoet, bestaande uit ruiters en rijtuigen, haalde den held van het feest, aan het gemeentehuis af en geleidde hem, onder het geluid der klokken,naar zijne woning. Bij het inkomen van den wijk werden hem, benevens de gelukwenschen der geburen, schoone bloemtuilen aangebo den. De plechtigheid eindigde met een feestmaal door den gedecoreerde aan de overheden der gemeente aangeboden. Diefstal met braak. In den nacht van Woensdag tot Donderdag laatst, is er in het klooster van St-Lievens-Hautem een stoutmoedige diefstal met inbraak gepleegd. Eerst zijn de dieven langs eene ven sterruit in de klassen gedrongen zij hebben er de kassen doorsnuffeld, doch niets medegenomen. Vandaar hebben zij zich naar de keuken begeven, waar zij insgelijks niets vonden dat hun aanstond. In den kelder, waarvan zij de deur met geweld hebben opengebroken, maakten zij zich meester van verscheidene mond behoeften. Eindelijk in de eetzaal, hebben zij de spaarpenningen der leerlingen geroofd, die in eene kas onder slot lagen. Naar het zien van het spoor, moeten d® dieven hunnen buit, die nochtans zeer ;cring was, vervoerd hebben met eenen cruiwagen. Do ledige beursjes en spaar potten zijn terug gevonden op het einde der baau die naar Cotthem Oombcrgen leidt. Te oordeelen naar het weinige dat zij hebben medegenomen, moeten de inbrekers in hun werk gestoord geweest zijn. De daders tot hiertoe onbekend,worden ieverig opgezocht. Brand in een klooster. Dijnsdag 12 dezer, rond 3 ure 's morgens, werd geheel Ronsse in opschudding gebracht. Eene gasontploffing, gevolgd van brand, had plaats in het klooster der Broeders van O. L. V. van Lourdes. Aanstonds nam.het vuur eene groote uitbreiding. Drie looden leibuizen smolten en lieten eenen stroom van vlammen ontsnappen. Dank aan de tegenwoordigheid van geest van een der kloosterlingen, die niettegen staande het gevaar er in gelukte de openingen der buizen te stoppen, was men het vuur welhaast meester. ANTWERPEN, 11 Juni. Instorting. Ecu erg ongeluk is aldaar voorge vallen, op de St-Jansplaats, alwaar d® pompiers bezig waren oefeningen te ver richten. Een der verhoogen voor het publiek opgericht bezweek schielijk onder het gewicht der toeschouwers eene vreese- lijke paniek ontstond. Terwijl men bezig was aan de gekwetsten hulp te brengen, stortte een tweede verhoog in. De ontroe ring was onbeschrijfelijk. Talrijke personen werden gewond, doch enkel 'drie moesten naar het hospitaal overgebracht worden. Een kind van 5 jaren, Nicolaas Juchters, is van uit het tweede verdiep, van het huis zijner ouders, op de straat- steenen gevallen en werd den schedel gebroken. Men droeg het aanstonds naar het gasthuis alwaar het weldra den geest gaf, Rond 6 ure 's avonds viel, in de St-Margarethastraat, een schaliedekker van een dak dat hij bezig was met herstellen zijn toestand is wanhopig. I)é ongelukkige is gehuwd en vader van drie kinderen. De gebroeders Borick De Graevc. Men zal zich herinneren dat op het einde van verleden jaar de gebroeders Rorick- De Graeve, van Oostende,op de getuigenis van den kanak Mirey, te Ilavro, ter dood veroordeeld werden zij wareu beschul digd de bemanning der Ninorahiti ver giftigd te hebben. De uitvoering van het vonnis werd uitgesteld. Deze zaak schijnt thans eene andere wending te nemenbij hetFransch gerecht is nu een stuk ingekomen, geteekend door gevangenis-beambten van Manilla, waar uit blijkt dat de beschuldiger Mirey zich op de twee gebroeders heeft willen wre ken over de slechte behandeling die hij van hen had moeten uitstaan. THIENEN. Brand. Een ouderling van schrik gestorven. Een verschrikke lijke brand heeft de woning van M. Bete- rèns, bakker te Melckweser, in asch ge legd; niets dan de vier muren blijven van het gebouw nog over. Een ouderling uit de buurt was zoo verschrikt dat hij eenige oogenblikken later een lijk was. WildstroopersDe jachtwachter van madame Crombé, eigenares te Lime- lettc, ontmoette maandag namiddag,rond 0 ure, twee wildstroopers der streek, bezig met in volle veld hun bedrijf uit te oefenen. Een hunner loste op den wachter een schot, op vier meters afstand, en trof hem in de borst. Zijn toestand is wanhopend. Het slachtoffer, de genaamde Frans Deharc, een zacht en rechtzinnig man, is gehuwd en vader van twee kinderen. De dader is dijnsdag aangehouden. DOORNIJK. Verdronken. Maan dag kwam de genaamde Jules Clement, oud 27 jaar, rond 2 ure 's morgens langs heen de Schelde naar huis; hij had kermis gevierd en was min of meer dronken; eens klaps deed hij een misstap en viel in liet water. Niettegenstaande de spoedigste hulp, gelukte men er enkel in een lijk boven te halen. Roerende bijzonder heid de vader van het slachtoffer, oen

De Standaard | 1894 | | pagina 3