Katholieken Werkmanskring van Aalst. Allerhande Nieuws. leling zooveel lasten betaalt dan de ±>e.b -he voortbrenger Zooals wij bewezen hebben bestaat dit wel voor alle nijverheidsartikelen, waar van de boerenwerkman zooveel gebruik maakt dan de stedeling. Waarom wij herhalen het nog eens altijd twee ma ten twee maten en twee gewichten. Als men zich zoo zeer met de belangen van den kleinen landbouwer bekommert, waarom dan niet konsekwent zijn Overigens wanneer wij inkomrechten voorstellen, is dit niet zoo zeer om eeuen opslag der mondbehoeften te verwezen lijken, dan wel om eene bron van inkom sten aan het land te verzekeren dat het Staatsbestuur zou toelaten de overdreven lasten, die op den landbouw drukken, te verminderen. Van eenen anderen kant, wanneer men de inkomrechten derwijze zou verdeelen dat de 2/5 aan de steden en de 3/5 aan de gemeenten zouden toekomen waarvan deze een bepaald gebruik zouden dienen te maken b. v. toelagen verleenen aan maatschappijen van Onderlingen Bijstand, aan ziekenbeurzen, die meer en meer in de zeden van ons volk doordrin gen, vragen wij ons of de stedelijke werk man hierover zich zou beklagen Voorzeker zouden kunstweiden aan eigenaars en groote pachters voordeeliger zijn, daarvan zijn wij volkomen overtuigd en met cijfers in de hand (zie Landbodc nr 52 1893 bl. 907) kunnen wij-jhet bewij zen, maar zooals wij ook gezegd hebben zou dit ten nadeele der werklieden uit draaien. Immers wie zal deze dan werk en eten bezorgen Onze geëerde tegenspreker haalt Hol land, Denemarken en Engeland aan.Maar hij vergeet hierbij dat wij ons in heel ver schillende voorwaarden Bevinden. Immers hier zijn armen te veel. ginder niet bewijs: Engeland telt slechte eene betrekkelijke bevolking van 114 inwoners per kilometer, Holland 127 en Denemar ken 52 tegen 200 in België. vervolgt. Men schrijft ons uit Geeraardehergen Zondag hielden de scheurmakers eene meeting te Geeraerdsbergen, in een door en door liberaal lokaal, 't Is wonder hoe zij altijd de voorkeur geven aan liberale of socialiste lokalen en danszalen. Nu over de meeting zelve die bijgewoond was door een honderdtal socialisten vin den wij in Voomit het volgende verslag De Ninoofsche spreker hitste, zegt Vooruil, aan tot den strijd tusschen Vla mingen en Walen. Hij was zeer bijtend voor de twee redenaars die des Zondags te voren ten lokale van den Katholieken Kring waren opgetreden. Hij ranselde M. Woeste af, dat het een plezier was om hooren en bewees tot groot genoegen van 't publiek dat het een perfekte volkshater is, die niet verdient het arrondissement Aalst te vertegen woordigen. Dan treed gezel Anseele op en zijne re devoering was een triomf voor 't socialism. Onder de toejuichingen van de gansche vergadering, bewees hij, dat er overeen stemming beslaat tusschen hel pro gramma der socialisten en der afval lige katholieken of scheurmakers. Treffelijk niet waar beste lezer Na deze gebeurtenis is het bondgenootschap der scheurmakers met de socialisten geen beetje meer twijfelachtig, 't Moest zoo eindigen. Geeraardsbergcn lacht die comedianten vierkant uit. Met Het Nieuws van den dag van Brus sel, herinneren wij hun enkel het spreek woord Met wie ge verkeert, zoo wordt ge geëerd. IVinove, 19 Juni 1894. Mijnheerde uitgever van Den Standaard. Wees zoo goed het volgende in uw geëerd blad van zondag op te nemen Eere aan Ninove. Men schrijft ons dat aldaar dank aan de edelmoedigheid van den lieer Senator Van Vreckem,een werk manskring gaat tot stand komen. Ninove alhoewel maar een onzer kleinste steden telt door hare nijverheid eene groote menigte werklieden, die, hetzij tot hunne eer gezegd, in deftigheid voor anderen niet moeten ten onder doen. Het was dus redelijk dat ook voor hen gezorgd werd en dat zij, zooals hunne broeders van andere steden, op tijd en stond eenige uitspanning konden genieten. De heer Senator Van Vreckem, die in alle omstandigheden zijne genegenheid voor de stad Ninove toont, heeft daarin voorzien door het aankoopen eener fabriek sedert zes maanden onwerkzaam en die nu in eenen werkmanskring gaat veran derd worden. De plaats is allerbest geko zen in het centrum der stad. Na weinige weken zien wij daar een ruim en luphtig lokaal oprijzen. Naar wij vernemen ontvangt deze inrichting den besten bijval niet alleen bij de werklieden maar bij alle weldenkende burgers die niet ten achter blijven om te voorzien in den onderhoud en al hetgene tot eenen bloeienden kring vereischt is. Nog eens eere aan Ninove en hertelij ken dank aan al degenen die medehelpen aan het zedelijk en tijdelijk welzijn onzer min welhebbende broeders,de werklieden. Men schrijft ons uit RORSBEKE Zondag boerencongres geweest. Veel en deftig volk, geheel den dag I Zou er nog wel een dorp ziin in Vlaanderen waar zulke schoone melkkoeien zijn als te Borsbeke en er zijn maar 1200 zielen. De melkerij brengt in de gemeente meer dan 5000 fr. profijt per jaar. Men ziet dat de vereeniging in den Landbouw voordeelig is.Eendracht maakt machtDe boeren van Borsbeke zijn allen halve landbouwingenieurs. Die mannen hebben verstand.van de zaken. M. doktor Smets, priester en leeraar in 't kollegie van Hasselt, heeft er over de vetten en den grond gesproken. Doktor Smets is wel hekend voor zijne merkwaardige werken over Landbouw. Het is een ver-| standige zoeker. Zijne boeken zijn in drij of vier talen overgesteld. Die man geeft veel voordrachten iu de provinciën Lim burg, Luik en Namen en is zeer wel gezien bij de boeren van die streken welke hij onderricht. M. De Beucker heeft eene aangename en wijze conferencie gegeven over de pracht en het leven op den buiten. Fijne spreker Schoone taal Er zouden veel Borsbeken iu ons Vlaan deren moeten zijn, 't en zou er niet te slechter om gaan Men schrijft ons uit DENDERLEEUW Katholieken aan den strijd God vereischt het Het is met deze hereenigingskreet dat de katholieken, vijftien jaren geleden,de oorlogsverklaring der vrijmetselaars en liberalen beantwoordden en na eene korte veldtocht dien schitterenden zege praal behaalden welke nooit uit het geheugen der tijdgenooten verdwijnen zal. God wil het 1 Eu de schoolzalen ont stonden als uit, den grond met onderwij zers en leerlingen bij overmaat terwijl eeuen aanhoudenden regen van goud de kas der scholen vervulde en den onder houd dcrzelve verzekerde. Het was den helden strijd van het Bel gische volk voor zijn geloof, voor zijne zeden, ik zal zeggen voor zijn bestaan een strijd welke de koningen verbaasde en door de katholieken van den geheele wereld met bewondering en aanmoediging begroet werd. Deze overwegingen zijn mij ingegeven door het naderen der algemeene kiezin gen. Gelijk in 1879, zijn de groote grond zuilen van het maatschappelijk bestaan met den aanstaanden strijd verbonden, ook zien wij tot in de kleinste gemeenten onze vijanden van dien tijd zich te samen scharen,zich vereenigen met socia listen van de eerste of tweede stagie, overal misnoegen verwekken en aanvoe ren, liegen en lasteren en met eene dolle boosheid de bewarende party en hare waardigste vertegenwoordigers op eene lage wijze aanranden en schandvlekken. Deze houding vereischt van ons eene krachtige en doeltreffende tegenwerking. Dat de katholieken desnoods de bestaande of oude schoolkomiteiten veroenigen met bijvoeging van jonge en strijdlustige werktuigen,en in alle gemeenten een werk dadig middenpunt vormen om gezamen lijk met woord en daad, den vijand mach teloos te houden en hem van zijne nietig heid te overtuigen. In voorgaande eeuwen richtten onze vaderen, vrije boeren wachten in, om zich tegen de roovers Jan De Lichte en andere benden die uit de bosschen kwamen, te beschermen en te verdedigen. Thans is het oogenblik hier in het arrondissement gekomen, ons te behoeden tegen den vernielenden geest van oproer en socialismus en wellicht anarchismus overgebracht door werklie den van groote steden en nijverheids plaatsen, of door rechtsgeleerden, nog in de school broek, met veel hersenen en te weinig geld, en daarom eene verdeeling der goederen pleiten. Onder de gemeenten waar de noodzake lijkheid van de vereeniging der katholieke strijdmachten wel begrepen wordt,vinden wij Denderleeuw. Reeds zijn daar voor- loopige maatregelen genomen en werd er in eene eerste bijeenkomst de inrichting eener jonge katholieke wacht met geest drift vastgesteld.De beslissende instelling moest de verledene week op eene tweede vergadering plaats hebben. Doch hier geschiedde iets hetgeen de voltooiing onmogelijk maakte en het bewys oplever de vau de gehechtheid der inwonersaande gezagvoerders der gemeente en dezelve getrouwheid aan de zuivere katholieke instellingen. Op de bijeenkomst waar men 50 strijders verwachtte verschenen er meer dan 200, zoo dat er in het geheel gehucht niet een enkel huis of plaats toereikend was om dien toeloop te her bergen en de inrichters, aldus overrom peld, de stichting moesten uitstellen. Maar uitstel is geenen kwijtschei en dit zullen de verlorene schapen, die geestig vonden hierover raadsels te dichten, wel haast vernemen. Hetgeen te Denderleeuw gelukt, zullen andere gemeenten beproeven en in 'twerk stellen. Welaan dan, katholieken, aan den strijd, zonder acht te geven op eene onbe duidende maar gedrnismakende bende, uitsluitelijk ontstaan tot hare eigene verheffing en die op de schouders van werkman en boer frunne kale frak tegen bet rijk kostuum van erögten'ambtenaar zoeL-en te verwisselen. Medelijden meer dan verachting Voor die kwakzalvers uit den niet ontstaan en die tot den niet zullen terugkeeren^^ Ondertusschen strijden wij met ontrol den standaard in acj hoogte, gebruik makende van al de wapens welke 's lands instellingen ons verschaffen, die de plicht en de eer ons opleggen, in de vaste hoop en de verzekering dat eene schitterende zegepraal ons verwacht. ^tei'f^evnl. Donderdag is alhier godvruchtig over leden den heer Eduard Van Cleemputte, lid van het Bestuur van onzen katholieken Werkmanskring. De achtbare overledene wierd geacht en bemind. R. I. P. Maandag 11. is op het kasteel te Marcke bij Kortrijk overleden, de heer baron Bethune, schilder en oudheidkundige. Hij was een der stichters van de St Lucas- school. Hij was het die, de eerste groote kunst reizen naar Italië, Rusland, Oostenrijk, Frankrijk, Duitschland en Zwitserland ondernam, en op die wijze, schatten van gothische kunst verzamelde. In een groot getal kerken binnen en buiten het land kan men zijne kleurrijke vensterramen bewonderen. De eerzame overledene is de broeder van den achtbaren heer baron Paul Bethune, Schepen onzer Stad en Senator voor Kortrijk. Ondanks de altijd druk bezochte ker mis van Erembodegom, ondanks 't kaat- spel dat plaats had op de Houtmarkt, en ondanks het schoon weder dat den fabriek werker zoo gemakkelijk tot de wandeling uitlokt, was de vergadering van zondag 11. wel bijgewoond in den Katholieken Workmanskring: de ruime zaal was om trent vol. Alle aanwezigen hoorden ge durende meer dan eene uur hunne belan gen meesterlijk bespreken door hunnen ieverigen en achtbarenwerkbroeder Alex. Van de Velde. Herhaalde malen wierd hij door hunne welgemeende en luidruch tige toejuichingen onderbroken, en zij hebben met de grootste vreugde toege- - juichd hunne aanstaande xerdeeling in vakkeu of groepen van dezelfden stiel om hunne belangen te bespreken, hun program op te maken, hunne hoofdman nen te kiezen en zich zoo krachtdadig te bereiden tot het verdedigen van al hunne belangen en tot den zegepraal in de aan staande kieziugen. De Standaard bedanktden vriend Alex. Van de Velde voor zijne edele pogingen en vraagt hem van voort te gaan in zijn manhaftig streven voor het geluk zijner werkbroeders, voor den voorspoed in de samenleving en voor den triomf van onzen H. Godsdienst. AALST. Heden Zondag viert de Jongelingen-Congregatie alhier,het plech tig Feest van den H. Aloïsius, tweede Patroon der Congregatio. "/X 's Morgens Algemeene C&rfMuminie om 10 1/2 ure, Openbare Vergadering, toegankelijk voor het mansvo'" Vej*i Cbeatoe.Toespraak door den Eerw. Pater Martinus, van het orde dér- Benedictijnen, in de wereld, Jo~ Van de Wiele, oud-Congreganist. Opdracht van 25 nieuwe leden Plechtig Lof met orkest, waarna Bene dictie met het Allerheiligste Sacrament. Alles tot meerdere eer en glorie van God en tot bloei der Congregatie. NIEUWERKERKEN. Dijnsdag na middag is een vreeseiijke brand uitge borsten, op een pachthof der wijk, genaamd Dries. Behalve een peerd zijn al de beesten erin gebleven en 't is slechts na veeL moeite dat men de eigenares, eene oude vrouw, die zich gewaagde haar geldkoffer uit het huis te halen, heeft kunnen redden. Men zegt dat de vrouw tengevolge harer vreeseiijke brandwonden woensdag namiddag overleden is. De oorzaak van dit drama is onbekend. DENDERHAUTEM. Zondag avond rond tien ure, is'op het gehucht Vossel, een vreegelijke brand uitgeborsten. Het huis van K.-L. Wvnsis met geheel den inboedel door de vlammen vernield. Men kent de oorzaak van den brand niet. Alles was verzekerd. Werkmanskring te Ninove. Een schoon Werkmanshuis zal te Ninove tot stand komen, dank aan den heer senator Van Vreckem van Meerbeke, die ^rond en lokalen milddadig ten geschenk^p geeft. De burgerij der stad zal van haren kant ongetwijfeld willen zorgen voor de meu- beieering en spelen. Nevens do belangen ook het vermaak. Met onzen strijdgenoot n Het Volk» van Gent., aan wien wij bovengemeld nieuws entleenen, juichen wij uit ter harte die goede inrichting toe. Opperbest mannon van Ninove! gewerkt met iever en eendracht, voor 't werk- mauslot tot spijt van die 't benijdt! De mannen van Aalst zenden u den broe- dergroeten kunnen zij u ooit door raad of daad behulpzaam zijn, rekent op hen St-Antelinekx. Zondag was gansch onze parochie in opschudding. Men bestatigde dat des nachts een hei- ligscliendc diefstal ter kerk kwam ge pleegd te worden. Dieven hadden de sa- kristijdeur open gebroken. De brandkast was open geprangd: en kelk, relikwieën, kronen en kransen waren geroofd. De ciborie met het H. Sacrament hebben de booswichten niet ontdekt. De miskleede- ren en verdere gewaden werden op den grond gesmeten en door de schelmen met de voeten bevuild. De verontwaardiging is algemeen en meu hoopt dat de daders weldra zullon ontdekt worden. Ziedaar de gevolgen der socialistisch^, leerstelsels

De Standaard | 1894 | | pagina 3