_L Kiekenvleesch. Werkmanskring. HOP. Allerhande nieuws. kunnen opzenden waarin die grappen makers zich zeiven en eikanderen bewier- rookcn, en de groote talenten doen afkondigen van den jongen met 'tien nijper op den neus, van den kerel met zijne schoöne knevels, van den pachter met zijnen bril en kort geschoren baard die Jiem aan tenen duitschen professor doet gelijken, en meer andere zotte streken die men in die correspondentie aantreft En ziedaar waarom wij nog soms van die B groote meetings zullen zien. tot wanneer die opgeblazen parotten- makers onder bet gelach en het geschuifel van 't publiek het tooneel zullen ontvluch ten Ze zitten met de poepers. Wie? Wel de kiekefretters, onze vrienden Rommelpot en Knokkelpot uit ons voor gaande nnmmcr. Waarom dan? Wel omdat de Standaard verschenen is. Zoozoo Wel zeker zij vinden geene plaats meer genoeg om de vrees uit te drukken welke dien sckrikkelijken Standaard die noch tans niemand aanrandt inboezemt. Zonderling Geen beetje zonderling. Op onze Stan daard staat verbeeld de oude Katholieke Leeuw van Vlaanderen, en wanneer die ievers te voorschijn komt dan jaagt hij aan alle socialisten, geuzen en hunne verdere bondgenoten eenvoudig kiekenvleesch aan. De beschermrechten op de granen (Vervolg.) Nog eens waar zal die overvloed van volk werk vinden om in zijne behoeften te voorzien Van eenen anderen kant aangezien de groote verdeeling der eigendommen in België, het gemis aan de noodige water bronnen zou dit stelsel zeer moeilijk in ons land kunnen toegepast worden. Overigens Frankrijk geeft ons het voorbeeld van werk trachten te geven aan dezen die niets beters vragen, ja,zelfs aan de Belgische werkers en wij zouden het afschaffen Het is bewezen dat het werk loon in Frankrijk verhoogd is sedert het bestaan der inkomrechten. Moesten onze zuiderburen ons voorbeeld hierin volgen, wat zou er dan van de duizenden werklie den geworden, die jaarlijks er eene schoone som, die wij voor ons dorp alleen op 20,000 fr. schatten, waar zouden zij dat halen Ja, zoolang men ons geene andere werkbronnen zal aanduiden,zullen wij met recht, het aanleggen van over vloed van kunstweiden vreezen. Daaruit mag men echter niet afleiden, zooals onze achtbare tegenspreker beweert dat wij de teelt der tarwe blijven aanra den. Niemand meer dan wij zijn overtuigd dat de landbouwer hedendaags verschil lende nijverheidsplanten moet invoeren. Des te doelmatiger en te geschikter zal zijne vruchtafwisseling zijn. Maar waarom vragen de groote Ant- werpsche handelshuizen en zekere nij ve raars beschermrechten op het meel t Is om het bestaan van 8000 werklieden te verzekeren doch het geldt hier het leven van 300,000 werklieden en dat komt niet in aanmerking Zijn wij dus, zooals een hooggeplaatst persoon, een ware volksvriend,ons zondag laatst nog zegde, een weinig solidair, 't is te zeggen, geven wij den eenen den ande ren wat toe en niemand zal er zich over te beklagen hebben. Immers de stedelin gen zelve mogen niet vergeten, dat hoe meer werk er op den buiten is hoe meer ncering er in de stad zal zijn en hoe min ook den stadswerkman de concurrentie van den buiten zal te vreezen hebben. Volgens de laatste statistiek van ons ministerie van Financiën beliep het naar buitenland gevoerde brood en beschuit in 1889 tot 13,898.000 kilos 1890 14,873.000 1891 16,734.000 en in 1892 nauwelijks tot 3,392.009 kilos. Heer uitgever, Uw achtbare briefwisselaar van Bors- beke, schrijft in uw blad van zondag laatst op wat te lichtzame wijze dat ik wille- keuriglijk, de prijzen der tarwe verhoog of verlaag volgens de noodzakelijkheden mijner bevestiging. Tegen deze beweering moet ik mij zonder uitstel verzetten. Indien de schrijver eenigzins bekend is met den prijs van de beste roode ameri kaansche tarwe, welke de groote mole naars bij voorkeur gebruiken boven de inlaudsche tarwe, moet hij weten dat deze verkocht is geweest ten dage van mijn schrijven aan 12 franken en vroeger zelf aan fr. 11.50 de 100 kilo. Immers de inkomrechten moeten slaan op de vreemde tarwe, en die rechten moeten minstens 8 fr. bedragen volgens den wensch van den protectionist, wanneer ze aan 12 fr. wordt verkocht dit blijkt uit het voor beeld van Frankrijk, alwaar men alsdan met het inkomrecht van 7 fr. op dè vreemde tarwe, de inlandsche tarwe aflevert aan 19 franken. Uwe achtbare briefwisselaar beweert nog dat ik hem niet tegenspreke over zijne vraag of het niet rechtveerdig is dat de vreemdeling zooveel lasten betaalt dan de Belgische voortbrenger. Welnu, ik blijf zeer nieuwsgierig te weten op welke wijze men er kan in lukken de inkom rechten te doen betalen door den vreem den invoerder, in tegenwoordigheid nog maals van het voorbeeld van Frankrijk dat reeds in uw blad is aangehaald gewor den. Inkomrechten op de tarwe stellen is eene bron van inkomsten zoeken op de Belgische verbruikers, 't is te zeggen, lasten leggen op den kleinen landbouwer enden werkman. Langs dien kant ver zachting zoeken aan den hedendaagschen toestand schijnt mij te droombeeldig om er nog verder over te redetwisten. Enke- lijk nog een klein antwoordje op den achtbaren briefwisselaar welke in uw blad beweerde dat de invoerrechten op de tarwe in Frankrijk geenen invloed gehad hebben op den prijs van het brood. Onder het regiem van den vrijen invoer van brood wanneer er 5 franken voor rechten geheven wierden op de tarwe, werd er dagelijks eene groote hoeveelheid brood in Frankrijk gevoerd door de menigvul dige Belgische broodbakkerijen, aan de Franschc grenzen opgericht hoe komt het dus dat het Fransch Bestuur zich alsdan in de noodzakelijkheid heeft bevonden ook rechten van 6 fr. per 100 kilos op het brood te stellen Is dit geen klaar bewijs dat het brood aan lagere prijs in België verkocht werd dan in Frankrijk Men schrijft ou3 Onze Werkmanskring van Aalst, telt 1500 leden. Die schitterende uitslag is de vrucht van zeven jaren werk en zelfopoffering. 't Is oprecht wonder met welke woede zekere mannen die nooit iets hebben »edaan voor het werkvolk, nu tegen onzen beminden kring bezield zijn. Welnu, tot spijt van die 't benijdt,blijft onze kring groeien en bloeien in eendracht en in vrede. Hij zal het blijven tot troost van alle weldenkende werklieden van Aalst, tot vernedering van al de bondge noten, geuzen van allé veer,en socialisten van alle kleur die vereenigd zijn enkel om het goede te bestrijden. August, werkman. Tot ons innig genoegen hebben wij bestatigd dat onze wenschen juist dezelfde zijn welke de antisocialistische Boud van Gent in zijne algemeenc vergadering van 24 Juni heeft aangenomen als kiespro- *ram, voor de bescherming der beroeps- jelangen van "t werkvolk. Welnu, 't akkoord met onze moedige bond- en strijdgenoten vanGent.'t akkoord met onzen waardigen confrater Het Volk zijn en blijven wij over alle groote punten, oamen strijden wij voor Godsdienst, Huisgezin, Eigendom, Werkmansvrijheid. M. CARNOT, President der Fransche Republiek vermoord te Lyon. M. Carnot is zondag het slachtoffer ge weest van een wrecde aanslag welke in geheel de beschaafde wereld eene groote verontweerdiging heeft doen ontstaan. M. Carnot was zondagin groot galanaar Lyon gegaan om de tentoonstelling te be zoeken.Zooals gewoonlijk had een banket plaats in het paleis du Commerce welke rond 9 1/2 uren was afgeloopen, waarna zich de President gereed maakte om naar de schouwburg te rijden. Nauwe lijks op de plaats van het paleis gekomen, kwam plotselings een kerel op den lan dau toegesneld welke M. Carnot met een dolk het hart doorstak. Doodsbleek viel hij op de kussens neèr. De dader van den aanslag werd door de menigte vastgegrepen, men sloeg, men stampte hem; ja, de woede van net volk was zoo groot, dat men niet min dan 10 policie agenten noodig had, om den ongolukki- gen uit de handen van het woedende vólk te halen,om zoo den moordenaar naar den wachtpost te brengen. Reeds rond 9 uren waren al de genoo- digden in de zaal van den Schouwburg om de galavoorstelling bij te wonen, de zaal was prachtig versierd; ook wachte men met ongeduld de komst van M. Carnot, toen plotseling de tijding van de wreedon aanslag op den President kwam. Eene groote verbaasdheid door liep de zaal en de officieren verlieten hun ne plaats om op nieuws uit te gaan. Ton 10 uren kwam een landau in volle vlucht aangereden. MM. Adrien Dupuy,Chandey afgeveerdigden en Bivaud, Prefect der Rhone, bevonden zich in het rijtuig. MM. Bivaud, en Chandey begaven zich in den Schouwburg om het volk met de moord van den President bekend te maken. Bij het vernemen liet men overal woe dende wraakkretcn hooren. De moorde naar was ondertusschen naar den post der rue Molère gebracht waar hij onder vraagd werd door de Prefect der policie. De moordenaar zegde dat hij Cesari Giovani Santo, heette geboren in Mi lanen en den ouderdom van 22 jaar bereikt had. De geneesheeren stelden vast dat de lever doorboord was, en men onmiddelijk zou overgaan tot de operatie. Geduren de operatic riep M. Carnot Is het nog niet gedaan, ik lijd schrikkelijk. Rond middernacht ontving hij den Aartsbisschop welke geruimen tijd met hem alleen verbleef; om half eén was hij de dood nabii. De Aartsbisschop terugge roepen,diende hem het H. Oliesel toe. M. Carnot was zeer wel bewust van zijnen toestand; hij zegde tweemaalik ga heen eenige oogenblikken later had zijn hart opgehouden te kloppen, en ten 12 ure 45 min. blies hij den laatsten adem uit. M. Carnot is gestorven op eenijzeren bed. De wonde door de goneesheeren ge maakt om de inwendige bloedstortingen te voorkomen, was 12 centiemeters lang en 8 breed. Ondertusschen was geheel de bevolking in woede en riep gedurigWeg met de Italianen Het restaurant Cassati werd aangevallen en er alles in stukken gesla gen verscheidene andere koffiehuizen, miten dat van Cassati zijn aangevallen en verwoest, onder andere ook Je cafés Matossi en Maderni. Verscheidene anarchisten zijn aange houden die een kreet van veront weerdiging tegen M. Carnot lieten hooren. De onlusten te Lyon duren nog altijd voort. Straf van eenen Anachist. Aan boord van de Rickerton te Toulon sprak een Italiaansch losser, gekend als Anarchist, op beleedigende wijze over Carnot. Een Fransch matroos nam eene ijzeren staf en bracht er den Italiaan een zoo hevigen slag meè op 't hoofd toe, dat hij met gebroken schedel neêrstorte. Hij werd stervend naar het hospitaal gebracht. I>e nieuwe Voorzitter •lor Fransclie Républiek. Woensdag namiddag ten 1 ure, is men in het paleis van Versailles overgaan tot de benoeming van den Voorzitter der Fransche Republiek. De lieer Casimir Perier werd Voorzitter gekozen met 4i» 1 stemmen op De klachten over den stand van de hoppeplant, worden algemeen; men spreekt over het zwart, waarvan de plant is aangetast. Indien kortelings de (blad luizen) niet verdwijnen mag men zich aan eenen kleinen oogst verwachten, want in 't algemeen is de platft onder hare regel matige hoogte. Onze markt is flauw en de prijzen ten .'oordeele van de koopers. Men kwoteert de hop van het gewas 1893, fr. 85 en die van 1894, levering oct.-nov. fr. 80 de 50 kilos. Poperingheen Hazebroek (Noord-Fran krijk melden de plant is klein, ziekelijk en vol venijn. Men mag zich aan geenen buitengewonen oogst verwachten. Uit Amerika belooft men zich eenen goeden oogst. Zooals onze lezers zien, hebben wij ons eenen correspondent aangeschaft die aan de hoogte van de hopbelangeu en nieuws tijdingen staat. Alle weken vervolgt hij zijne belangrijke mededeelingen. A-A.JL8T. De aangekondigde feestviering in de Jongelingen-Congregatie van zondag laast zal nog lang in het ge heugen blijven van alle congreganisten en andere geloovigendie er tegenwoordig ge weest zijn. De Eerw. Pater Martinus, Be nedictijn heeft op eene treffende wijze het doel der Congregatie uiteengezet en aan getoond hoe noodzakelijk het is voor Jongelingen, gezien de gevaren die hen omringen, van eene Congregatie deel te maken. Langer nog zouden wij over deze Plechtige Feest kunnen uitbreiden, doch plaats gebrek is de oorzaak dat wij zoo kortbondig mooten wezen. Zeker is het dat die vergadering meer en meer de Con gregatie zal doen groeien en bloeien. X. n Aa!st. Op de markt van zaterdag -3 dezer zijn alhier door onzen bekwamen veearts, Adolf Rcnneboog 7 hespen en verschillige stukken vleesch aangeslagen. Haeltert. Ter herberg De Kloet, n wijk Bruel is eene rare bloem plant zichtbaar, zij behoort tot de familie de Ombellifères of kroondragende en haar naam is Heraclium eminens giganteum. Hoe zij daar te voorschijn gekomen is weet men niet. Deze plant meet in omtrek 4 m. 80 op 3 m. 20. Do hoogte tot aan de bovenste bloemen is 3 meters. De diameter van ieder der bloemen is 0 m. 63. De bladeren hebben c-ene lengte van 1 m. 40 en de stam is 0 m. 40 dfle. Het getal nieuwsgierigen is dagelijks zoo groot dat men verplicht is geweest een houten schutsel rond de plant te maken. Bericht aan de bloemen-liefhebbers. Impe.- Men heeft in deze gemeente an nauwelijks 600 zielen, op anderhalve maand, 3 schoone koeien moeten delven toehoorende aan kleine landbouwers waarvan twee een 70tal franken schade loosstelling zullen ontvangen en de derde niets, mits zijne koe aan geene plaag, in de wet voorzien, onderhevig was. Alge meen wordt hier beweerd dat de wet streng wordt uitgevoerd en de keurrech- ten ten laste van de gemeente moeten vallen, aangezien ze nu over grootere sommen beschikken sedert de inkom rechten op het vee. Een onbekende kwaaddoener heeft op eenen nacht de partij vlas afgemaaid van E. De Craecker, en zijn bornput met petrol bedorven. i\inove. Verleden week heeft men een twintigtal kiekens gestolen bij Em. De Cooman, sasmeester. Er moet hier in de ronde eeno welingerichte bende kiekendieven loopeu, want te Pollaere, Nedcrhasselt, en elders hoort men veel van hunne streken. Ook de fruitdieven zijn aan den gang. Tusschen zaterdag en zondag nacht hebben zij eene kersenboom geplunderd in den hof der weduwe Slickelmans.

De Standaard | 1894 | | pagina 3