Eerste jaargang. Zondag 15 Juli 1894. Nummer 9. van het Arrondissement Aalst. LANDBOUW ARBEID BUREEL KORTE ZOUTSTRAAT, 44 AALST. Scheurmakers en afval lige christenen. Tweede ontmoeting van Nant en Pol. Volksregeering. Inschrijvingsprijs voor Aalst fr. 2-00 's jaars; voor den bui ten per Post verzonden fr. 2-50. De inschrijving ein digt met 31 Decemb. Verschijnt den Za terdag onder dagtce- kening van den vol geden Zondag.Me- dedeelingen moeten vrachtvrij en uitterlijk des donderdags 's mid dags toekomen. Men kan inschrijven ten bureele van DE STANDAARD GODSDIENST IIUISGEZIIV. EIGENOOM. VRIJHEID. VADEULANO Annoncenprij8 Per drukregel:gewone annoncen 15 centiem0; reklamen en vonnis sen 1 frank. VOOROP BETAALBAAR. De inningskostcn van kwijtschriften zijn ten laste van den schul denaar. Ougeteekende me- dedeelingen worden niet opgenomen Prijs2 centiemen het nummer. DEN STANDAARD, bij de postboden en bij Hendrik VAN DE VELDE, uitgever, 44 Korte Zoutstraat, AALST. Aalat, 14 Jul! 1HD4. Vervolg. Over acht dagen hebben wij bewezen dat die hoeren der zoogenoemde volks partij den naam van scheurmakers opper best verdienen en dat kunnen zij^ in 't vervolg niet meer loochenen. Van daag spreken wij van de afvallige chris tenen. Neen, heeren, wij zeggen niet dat gij ketters zift, dat ge ten strijde trekt tegen den Godsdienst maar wij beweren en zul len bewijzen dat gij eenen zeer gevaar lijken weg inslaat en dat gij de beste vrienden zijt van al degene die den Gods dienst zijn 'afgevallen. Gij hebt wel te spreken in al uwe num mers van de goedkeuring van Z. H. den Bisschop, gij zult aan niemand doen ge- looven dat wij die de ootmoedige kinde ren zijn der kerk, dat wij, die gehoor - zamen aan onze pastoors, die geschaard staan aan de zijde van de geestelijkheid van gausch het Arrondissement, zouden - handelen en werken tegen de strekkingen en legende inzichten van zijne Hoog weer- dig. "De Bisschop keurt u goed in uwe handelwijze zegt gij Toont ons eens die goedkeuring a. u. b. en kunt gt.i ze met tonnen, wat moeien wij daarvan geloo- ven Denkt gij misschien dat zijne Hoogw. daar gereed moet staan om zijnen naam te laten slepen in alle uwe gazetten gelijk die van Mgr de Harlez Neen daarvoor achten wij onzen doorluchtigen en hoogeerw. Kerkvoogd te wijs en wij denken wel dat hij zich geenszins m -t u zal bekommeren want hij heeft andere en «ewiehtigere zaken te verrichten. Wij herinneren ons nochtans een uil treksel van een zijner brieven in een dagblad van Brussel gelezen te hebben, waarin hij de handelwijze van die man nen der volkspartij afkeurt. Ziehier inderdaad zijno woorden Ik heb eenen dier heeren bij mij ont boden en ik lieb hem belast in mijnen naam aan zijne collegas te zeggen dat ik alle onvoorzichtige pogingen afkeur die voor doel hobben, eene scheuring teweeg te brengen en de goede zaak te benadee- ügen Wat denkt u lezers van die goed keuring? Met zulk een goedkeuring en vijf centen krijgt gij hier te Aalst nergens eene pint bier. Nochtans, de waarheid moet gezegd •worden. Er zijn mannen die u goedkeuren, die u prijzen, dieuaanmoedigen, omdalgtj zoowel hunne zaken voorslaat en verde digt en het is goed dat onze lezers, dat alle brave katholieke menschen van ons Arrondissement dit welen om u beter en beter te leeren kennen en naar waarde te schatten. Wij hebben uwen lof gelezen in de lndépendance en Le petit Bleu, in de Gazette en de Chronique, in de Eloxle en in de Réformein de Peuple en in Vooruitin al de geuzenbladen die dage lijks onzen heiligen Godsdienst bevechten en beschimpen, die dagelijks het priester kleed willen bezwadderen, die slijk en modder werpen op alles wat wij beminnen en eerbiedigen. Wij hebben u, lot groom verontweerdiging onzer brave bevolking in gedurige en Vertrouwelijke betrekkin gen gezien met liberale advokaien, met socialisten, geuzen van allen deeg die nooit eenen voet zenen in de kerk. Met hen gaat gij meetingen heieggen, met hen gaat gij onze katholieke strijders aan vallen en zij, van hunnen kant, zullen u daarvoor beioonen met uwe kandidatuur aan hunne mannen aan te bevelen. Schande 1 driemaal schande over u Gij boft op uwen naam van christene men schen en gij hebt geen ander gezelschap als neuzen. Daar waar eene geuzenpartij opkomt tegen een katholiek bestuur, daar zijn uwe bladen te" vinden om die party, légende priesters op te hitsen, te onder steunen en gij. zijt verwonderd en gij schreeuwt van verontweerdiging als wij u den naam geven dien gij verdiendt. Het aloude spreekwoord, hoeren, blijlt altijd nog bestaan en wij doen liet nogmaals in uwe ooren klinken Met wie men ver keert wordt men vereerd. Gaat voort in uwen dwazen opstand tecren al wat katholiek is in ons Arrondis sement 1 Gaat voort met den werkman en den landbouwer op te hitsen, met alle katholieke inrichtingen te beknibbelen en te bevechtenöaat voort in uwe hooreer- dise meening dat gij alleen vet stand "enoeg hebt om den toestand te redden, dat gh alleen veel beier dan onze priesters bij machte zijt om de encykliek van den Heiligen Vader uit te leggen en toe te passen maar komt u voortaan met meer aanstellen als slachtoffers, als schuldelooze schapen die door eene bende wolven vervolgd worden. Wij zullen u alleen laten in het gezelschap van al de vijanden van onzen Godsdienst, maar gij ziilt ook voor Goden voor de menschen, nlleen de verantwoordelijkheid dragen die op uwe schouders zal wegen. ze soms bij den werkman verbeeldt. Maar het gebeurt dikwijls en bezonderlijk in de groote fabrieken dat patronen en werk lieden zich nooit naderen, nooit in het minste gesprek met elkander komen. Zij blijven in de afzondering of de verwijde ring.Zelden of nooit ziet men den patroon in de groote nijverheidshuizen, zijne be velen worden van in bet bureel door be dienden aan den werker overgebracht en menigmaal geschiedt het, dat de eenvou digste en natuurlijkste bevelen van den patroon op zulke onnauwkeurige wijze door den meestergast aan den werkman voorgelegd worden, dat zij krakeel ver oorzaken. Daar waar de werkman op zekere tij - den tot den patroon naderen kan en ver mag een vrij woord te spreken verdwijnt de wederz.ijdsche dwaze vooringenomen heid en heersclit de beste overeenkomst Wat wij hier uit af te leiden hebben, is dat wanneer de werklieden benevens de burgers en de rijken hunne plaats z ullen genomen hebben in de verse, dl - liqe besturen des lands, wij onder eene ware broederlijke volksregeeringrust vrede en voorspoed zullen genieten. Plet gedrag van sommige dagbladschrij vors is hoogst alkeurlijk, veanneor onder voorwendsel van eene goede volksregce ring lot stand te brengen, ztj onophoude lijk den werkman tot opstand tegen den patroon of den rijken aanhitsen. Indien men waarlijk met cliristene gevoelens van broede-lijke lielde bezield is. dient men alle noodige pogingen aan te wenden om verzoening en overeenkomste tusschen het werk.de bekwaamheid en liet kapitaal te doen heerschen. Het gezond oordeel beveelt ons van met zorg en voorzichtigheid te werken om dtt gewenschte doel le bereiken. Ons werkvolk is grootendeels goed, in den grond eerlijk en de patronen van In innen kant zijn ook met altijd dmb*% zuchtige en liartlooze schepsels gelijk men P. Ja/t is hij Welkom. Nant, 't gaat er goed meè sedert 14 da gen N. God #dank. Pol en ge zult ook nie klagen denk ik goed weder, 't hooi bin nen prachligen oogst, felle klavers, bijna niets mislukt alia 1 nu toch eens een boerenjaar p. Ja, Nantons werken en zwoegen is tot hiertoe gezegend maar de goeiekoop van boter, beesten, granen, enz.., brengt ons ten onderen, 't Vlas is welgelukt, maar wij kunnen niet ver- koopen aan nen redelijken prijs. N. Pol man,'t is de waarheid maal laat ons gaan een pintje pakken daar in 't Vosken, wij hebben zooveel meè zitten als meè staan en 't is djanter zoo onberm- hertig heet dat nen mensch zou sterven van dorst(Ze trekken binnen en na bescheed gedaan te hebben,ze gaan voort.) N. Hewcl Pol, 't is wreed lijk alles goedkoop is en nen boer toch moeielijk wat geld kan maken 't is gelijk waaraf Maar, schep courogie, man gelijk ik u zegde over 14 dagen, na de kiezing van October zullen we beter tijden zien aan komen ja, Pol, ons mannen verzekeren 't ons tén stelligsten 't geen wij vragen voor de inargai ine,voor de inkomrechten, voor de grondlasten, vooral 't geenons moet heropbeuren en helpen, t zal ge stemd worden en 't moet er komen. P. Van welke mannen spreekt gij Nant Zijn die predikanten van rond Ninove, die 'nen Hemel beloven hier op aarde en hierna N. Wel gezegd Pol want beloven kunnen ze allerbestdaarbij nog de men schen opmaken tegen alle gezag, de men schen doen gelooven dat alle rijken tegen hen werken en dat alle besturen den landbouwer en werkman willen in den grond booren. P. wat denkt gij van dio mannen, Nant, spreken zij rechtzinnig? N. Och, Pol, voor iemand die, die heeren van bij kent, 't is toch zulke miserie P. in wiens naam dan, Nant,komen die mannen prediken N. Hewel, Pol, lees den Slandaard van over 8 dagen en ge zult het daar zien zij en houden geen rekening van niemand, noch van die honderdc felle mannen die van over 30 jaar voor de katholieke zaak hier in't Arrondissement als helden hebben gestreden noch van de priesters van geheel 't Arrondisse ment die ze, als een man, volledig afkeu ren, noch van alle weldenkende burgers, landbouwers en werkmenscben die hunne schouders optrekken bij al hunne uitzin nige, valsche en overdrevene gezegden. p. Maar Nant, ze zeggen dat ze spreken van den Paus en van Bisschop pen. N. Ja, Pol, om ons zand in de oogen ie werpen, om valschhoden en leugens uittekrainen omdat ze wel weten dat boer en werk mensch vasthouden aan hunne kerkelijke overheden, en P. En hebben zij dan de goedkeuring niet van de kerkelijke overheden N. Neen, Pol, en duizendmaal neen, en dat weet ik wel, en dat weten ook zeer wel al onze eerbiedweerdige Pastoors en dat weten zij zei ven ook zeer wel P. Oh die valschaards laat ze nog in onze streken afkomen of wel ze niet bezien, olwel ze uitlachen En waar wil len die sukkelaars naartoe N. Ik zal kort zijn. Pol, want ik moet voortzij willen alles omverrewer- pen, zij willen een geheel ander bestuur, eene geheel andere samenleving, een andere wereld.... p. Genoeg, Nant, voor vandaag mijn Trien staat al te wachten.... N. Nog een woord. Pol weet gij wat zij eerst en vooral willen Gelijk de Franschman zegt ètes-toi de la que je m'y mette. In 't Vlaamsch Weg gij en plaats voor mij. Is 't klaar Pol p, of 't klaar is Nantalia, man, tot later en de naaste keer is 't mijnen toer van trakteren. N. Salut, Polik zal er u nog andere toeren van vertellen want ik ken dio vogels

De Standaard | 1894 | | pagina 1