Gulden Sporenslag. LANDBOUW. Tot spijt van die 't benijdt. Benoeming der plaatselijke kies komiteiten. Eert Vader eu Moeder. Lastertaal. Werkmanskringen. Dedag van 11 Juli is een dag die met gulden letteren prijkt in het boek der Va- derlandsche Geschiedenis. Immers het was op 11 Juli 1302 dat 20 duizend Vlamingen van alle standen, toegesneld uit alle hoeken van ons .and en bijzonderlijk van ons geliefd Vlaande- ren op den Groeningenkauter, nabij 1 Kortriik, in slagorde stonden tegenover I een leger dubbel in getalsterkte, dubbel door zijne inrichting. Doch in het hart dier Vlamingen brandde de toorts der va derlandsliefde, blaakte die vlam die ze verhardde in den strijd voor eigen taal, voor eigen grond, voor eigen zeden. Vlaanderen was vrijVlaanderen wilde vrij blijven en het bleef het Daarom ook was het woensdag laatst feest in Vlaanderen 1 Het wilde niet on dankbaar zijn jegens hen die hun bloed veil hadden voor zijnen dierbaren grond, jegens hen die wisten te strijden en te sneuvelen liever dan het hoofd te bukken onder't vreemde juk, jegens lien die den Standaard van het Vlaamscho Volk hoog verhieven en hoog hielden. Hulde dus aan Breidel en de Coninck Hulde aan onze Helden van 1302! en dat hunne gedachtenis steeds meer en meer leve in de harten der ware Vlamingen gem, Nieu werkerken, Erpe, Vlierzele, Ba vege in, Oordegein, Denderhautem, enz. enz. De vernedering der scheurmakers is volkomen. Binnen eenige weken zullen zij diep in de 3(3 man tellen. Dat de gemeenten die nog achteruit blijven zich haasten. De liop. Deze week hebben wij verschil lige besproeide lochtingen bezocht, liet zwart is er gansch verdwenen en zij staken merkweerdig af tegen de niet besproeide. De stortregen heeft ook goed gedaan als het nu maar opdroogt. De prijs van do hop heeft weinige veranderingen ondergaan. [>f> velden. Het vlas wordt uitgetrokken en aan tamelijk civielen prijs verkocht. i)e geerst wordt ook ingeoogst. Wij hebben alreeds eenige partijen loof zien zaaien. Die nu zaait zal zware vrucht kweeken. Ja tot spijt van dio 't benijdt groeit en bloeit onze Standaard. Geen enkel dagblad in 't Arrondisse ment is zoo verspreid. Meer dan tien duizend exemplaren wor den ons alle zondagen gevraagd. Wij kun nen niet genoeg drukken En iedere Standaard die uit ons bureel vertrekt is twee of drie stemmen waard voor de katholieke partij Katholieken van 't arrondissement gij die het wel meent met de goede zaak Leest en verspreidt de Standaard, zendt hem briefwisselingen en adver- tentien. De Standaard is de ware gazet van den katholieken werkman, den katholieken landbouwer, al de katholieke kiezers van het Arrondissement. Overal wordt de vrije poll voor de be noeming der kieskomiteiten in de beste voorwaarden gehouden. Buiten de gemeenten waarvan wij bij zondere briefwisselingen bekomen heb ben, weten wij dat de aanduiding der kieskomiteiten gedaan is te Herzele, Bors- beke, Moorse!, Meldert.Hofstade, Baarde- Ciewaren van liet niesl. Wat is er te doen om het verlies dat op het mest komt, te beletten? In de stallen is de gisting krachtigst. Veel ammoniak vervliegt er, en men wordt hem aan zijnen scherpen reuk ge waar. Om dit verlies tegen te komen kan men op het bedde sommige stoffen strooien die dit gas vastleggen. Men mag aanraden 14 kilogr. superphosphaat, 1/2 kilogr. gephosphateerde plaaster, of in de zand streken, 11 kilogr. kaïniet per dag en per stuk vee. De kainieten de superphosphaat eten de hoeven van de dieren in. bij ge volg moeten zij op den vloer uitgestrooid worden. Turf zou voor velen eerste klas zijn voor de stallen om hei ammoniak vast te leggen. Voegt daarbij dat het veel min kost als strooi, en geweldig veel vochtig heid opnemen kan. Er is tegen dat hij veel stof veroorzaakt en nadeelig is voor de gezondheid der dieren. Hij veroorzaakt gemakkelijk huidziekten en ontstekingen in de luchtpijp. En wat zorgen zijn aan den mesthoop te geven? 1° Het mest wordt best opgehoopt op eene koude plaats. Do koude vertraagt de gisting. Legt dan de mesting langs den den noorderkant van eenen muur en zet er hoornen rond om de stralen der zon af te weren. Maar let op de boomen hunne wortelen tot de mestplaats zelve niet drin- g62® Vermengelt de verschillige mes'.en met malkaars, zoo zal het koe-en ver- kensmest het te haastig verteren van het peerden- en schapenmest tegenhouden. 3° Het mest moet op tijd met ale over goten worden. De vochtigheid breng koude hij, snijdt de lucht af en houdt zoo het gisten tegen. Nochtans mag het vocht niet gestadig in het mest staan of het wordt zuur. 4® Het mest moet. redelijk vast liggen anders is liet onmogelijk het gepast voch tig te bewaren. Om het vast te leggen is het goed er de dieren te laten overloopen. 5° Laat het mest niet in lokken liggen, gelijk het met den mesthaak uit te stallen getrokken wordt. De ale zou over de lok ken loopen zonder er in te dringen. 6° De regen moet zooveel mogelijk van het mest afgekeerd worden. 7" Het vocht dat uit het mest loopt, mag niet verloren gaan. Het is immers met de beste meststoffen beladen. 8® Om den ammoniak te weerhouden dienen de hooger genoemde stoffen. De phosphoor- en potaschzouten hebben nog het voordeel het mest met phosphorzuur en potasch te verrijken. Het is ook goed het met humusrijkc aarde te vermengen om den ammoniak te doen opslorpen, en het op de zijkanten en van boven met graszoden te bezetten. Wij ontvangen met vriendelijk verzoek van inlasscliing den volgenden hrief over de druk besproken kwestie der inkom- rechten Impe-Papegem, den 5 Juli 1894. Heer uilgever. Dikwijls, ja dagelijks, lezen wij rede voeringen en statistieken in dag-en week bladen, over de landbouw, de eene voor, en de andere tegen de invoerrechten waarvan sommige in zulke hooge woor den, verre aanhalingen en onbepaalde uitdrukkingen opgesteld, dat het grootste deel der landbouwers er geen woord van verstaan en wantrouwend zeggen Weer al eenen die ons appelen voor citroenen komt verkoopen en geen het minste begrijp van onzen toestand heeft. Dusvolgens hebben wij besloten eens klaar en op beknopte wijze zelf onzen toestand bloot te leggen en ons gevoelen ten opzichte der beschermrechten te doen kennen. Gedeeltelijk zijn wij protectionnist en vragen strenge invoerrechten op beesten en margarine en belasting op inlandsche kunstboter, maar bijzonderlijk eischen wij, voor deJmargarine eene andere kleur dan die der natuurlijke boter. Zij neme bijvoorbeeld de witte kleur zinnebeeld dei- reinheid anders zullen do voorge stelde maatregelen, volgens ons algemeen gevoelen nutteloos zijn, streng genomen weinig baten. Maar aangaande de granen zijn wij van tegenovergesteld gevoelen en verlangen grootelijksden vrijhandel te zien behouden, aangezien de boerderijen hier zoo ver brokkeld zijn, dat volgens nauwkeurige berekeningen 90 ten °/0 van zero tot hectaren beslaan. 4'" Vervolg. Twee dagen nadien kwam een welge kleede jongeling bij den grafmaker aan kloppen en vroeg om tot het graf van Breatrix geleid te worden. Men had hem reeds herkend op het dorp. Het was de ondeugende zoon en hier en daar waar hij voorbij ging had hij eene stem achter hem hooren fluisteren: Die gaat zeker achter zijne straf. Doch daar bekommerde hij zich weinig mede want zijn hart was koud en gevoelloos. Zwijgend en peinzend stond hij voor de stille grafstede waarover liet kruis zijne beschermende armen hield uitgestoken. Daar onder die aarde ruste zijne moe der die hem als kind had gestreeld en ge liefkoosd, die het brood uit haren mond had gespaard om hein te kunnen opvoe den die gedurende dertig jaren had ge zwoegd en geslaafd voor hot wolzijn en het geluk van hare kinderen. Arme moe der'Gii hadt wel te arbeiden, gij liadt wel'u dagelijks te slachtofferen gij hadt wel de schatten van liefde en zeltsopoffe- rin^ met volle handen uittedeelen; op de aarde hebt gij als belooning de ondank baarheid gekend van een kinderharte en gij zijt elders de vergelding van uwe deugden moeten gaan zoeken. Maar zulke overweging deed Marten met zijne lippen murmelden geeno bede, hij kende geen ander leven, hij kon op het zoete leven van later niet denken. Voor hem was alles wat van zijne moeder was overgebleven daar in den schoot der aarde neergelegd en bestemd om welhaast als stof door de winden des Hemels rondge strooid te worden. Met opgeven hoofd verlaat hij liet kerk hof en stapt stoutmoedig vooruit in de richting van het ouderlijk huis. Maria ziet hem aankomen cu loopt hem te gemoet. Marten, zegt zij, moeder heeft u voor haar afsterven gezegend. Hij antwoordt niet en tradt recht op zijn vader aan. Wat komt gij hier doen? vraagt Lo renzo met doffe stern. Vader, gelijk ik het u zegde in den brief dien ik aan Maria heb geschreven. En waarvan de lezing onderbroken is geweest door de dood van uwe moeder, weende Lorenzo. Ja dat heb ik hooren zeggen en ik heb haar graf geweest groeten op het kerkhot Maar, daar kan ik toch niet aandoen. Ik ben van zin in het huwelijk te treden met een jong en behendig werkmeisje. De landbouwers in plaats van verkoo pen moeten jaarlijks met honderden kilos meel. gruis, maïs, aankoopen tot onder houd van hunnen sedrt ettelijke jaren ver dubbelde veestapel immers aan-granen zaaien voor den verkoop is hier voor het oogenblik niet te denken, want de pachter die zich tot dat middel gedwongen ziet moet zich tot den ondergang voorhereiden zoo als gij in een hierbijgevoegde tabel zult bemerken. Landpacht per hectaar 175 Ir. bezaaid met tarwe, vette 108 fr. zaai- tarwe 24 fr. Te samen 175 108 24 307 fr. Middelmatige oogst 2300 kilos a 14 fr. per 100 kilos of 23 x 14 322 fr. Een hectaar bezaaid met rogge. Land pacht 175 fr. vette240 fr.zaairogge 18 fr. Te samen 175 240 I- 18 of 433 fr Middelmatige oogst 2600 kilos a 11 fr. per 100 kilos, 26 x 11 zz 286 fr. en 120 fr. van het loof als navrucht maakt 286 en 120 s 406 fr. Het strooi voor het maaien, ploegen en dorschen gerekend, maakt voor de tarwe 322 307 of 15 fr winst per hectare idem'voor de roggo 406 433 of 27 fr. verlies. Zooals uit bovenstaande tabel blijkt moesten onze landbouwers sedert eenige jaren hunne granen, in vleesch en boter aan den man brengen, 't is te zeggen hunnen veestapel verdubbelen, denwelke nu, dank de oneerlijke concurrentie in zijn bestaan bedreigd wordt en den land bouwer de toekomst met sombere kleuren doet te gemoet zien. Aanveerd, Mijnheer de Opsteller, enz,. Remi Voorhaen. Die gij waarschijnlijk in de kroegen of in de danszalen zijt gaan zoeken. Met wie men verkeert wordt men vereerd. Laster haar niet in mijne tegenwoor heid. Ik heb gedacht nu, dat moeder over leden is en gij zelf reeds hoog in jaren zijt gevorderd dat ik hier zoude kunnen in wonen en zelf uwe zaken overnemen Ha! ik begin u te begrijpen. Vader leeft ook te lang naar uwe goeste. Dat heb ik niet gezegd. Neen, maar dat denk gij. Hier in uwe tegenwoordigheid zoude uw vader afge marteld en dood gebeuld worden en ons huisgezin ware eene hel. Neen, ik heb reeds genoeg geleden en ik zie maar al te wel dat liet berouw en het leedwezen u tot hier niet hebben geleid. Waarover zoude ik berouw moeten ge voelen? Ik heb immers geen misdaden bedreven. Achbroeder, kreet Maria, kom, mijn kind, sprak Lorenzo, wij zullen hier noch kijven noch schelden, dit alles ware vruchteloos. Mijn zoon heeft geen harte meer. Maar de maat zal wel dra vol zijn en de geeselroede is reeds op geheven. Laten wij hem aan zijn ongeluk kig lot over en scheiden wij vandaag in vrede Op het graf vanuwe moeder zullen wii gaan weenen en bidden. J Wordt voortgezet De moniteur der sehcurpartij heef', het sedert eenige weken bijzonder gemunt op den Voorzitter van onzen Aalsterschen Werkmanskring, Baron Leo Bethune. Sedert negen jaren heeft onze jeugdige stadsgenoot,na schitterende examens voor de hoogescliool van Leuven en voor de commissie der staatsoxamens, verschillige openbare ambten vervuld, en dit met zoo veel iever en onderscheiding dat hij over eenige weken vereerd werd met het kruis van Leopoldsorde Herinneren wij hier slechts dat hij namolijk verleden jaar met Prins de Ligne en Graaf de Mérode ons land vertegenwoordigde bij Z. H. den Paus die hem in bijzondere achting heeft. Al deze bedieningen zonder eenige uit zondering waren kosteloosal de reizen die M. Bethune in het buitenland ten dienste van het land deed heeft hij uit- sluitelijk uit zijn eigen zak bekostigd. En dat heeten de eerlijke Roelandisten speelreiskuur in andere landen doen met titels en spijkers door ons eerlijk gou- verncinentje gewillig gegeven. Elk trekt zijne schouders op voor die schandelijke leugentaal. Niettegenstaande hopen wij wel dat onze achtbare vriend de lasteraars in rechte zal betrekken. Doch waarom hebben zij het alzoo ge munt op Baron Leo Bethune? Ze bekennen het zelfomdat het ta lent de werkzaamheid en de volksge zindheid van dien wakkeren Volksvriend ze benauwd makenomdat zij wel weten door de ondervinding van Geeraardsber- gen dat M. Bethune niet verveerd is van een paar lawijtmakers; omdat zij vree- zon van hem in October aanstaande als kandidaat te ontmoeten. Wii weten niot of M. Bethune zal kan didaat zijn in de aanstaande kiezing. Doch wat wij wel weten is dal de lastertaal en de aanvallen van Klokke Roeland aller best geschikt zijn om op M. Bethune den keus te vestigen van alle deluge lieden van 't Arrondissement on bovenal, van alle Aalstersche werklieden die hem zoo lang kennen en beminnen. 't Is ongelooflijk hoe de scheurmakers sedert maanden eenen voortdurend™ strijd voeren tegen de katholieke Werk manskringen en antisocialistische inrich tingen. Den 17 december 11. bekwamen de antisocialistische werklieden van Gent en

De Standaard | 1894 | | pagina 2