Eerste jaargang. Zondag 2 September 1894. Nummer 16. van het Arrondissement Aalst. LANDBOUW ARBEID BUREEL KORTE ZOUTSTRAAT, 44 AALST. KIEZINGEN. Kiesvergadering van Zondag 21™ September. De oude dag. DE STANDAARD Inschrijvingsprijs voor Aalst fr. 2-00 's jaars; voor den bui ten per Post verzonden fr. 2-50. De inschrijving ein digt met 31 Decemb. GODSDIENST. Verschijnt den Za- HUISGE5EIÏV. térdag onder dagtee- kening van den vol- EI G EIV DO NI. geden Zondag.Me- dedeelingen moeten vrachtvrij en uitterlijk des donderdags 's mid dags toekomen. Annoncenprijs Per drukregel:gewone annoncen 15 centiem"; reklamen en vonnis sen 1 frank. VOOEOP BKTAALBAAE TAAL. De inningskostcn VRIJHEID, van kwijtschriften zijn ten laste van den schul- VADERLAND. denaar. Prijs2 centiemen het nummer. Ongeteekende me- dedeeüngen worden niet opgenomen Men kan inschrijven ten bureele van DEN STANDAARD, bij de postboden en bij Hendrik VAN DE VELDE, nitgever, U Korte Zontstraat, AALST. Aalst, 1 Sept. 1894. De kiezerswerken gaan opperbest vooruit in geheel 't Arrondissement. Overal zijn de afgeveerdigden of hoofd mannen gekozen.de kantonale Komiteiten ingericht en 't Midden-comiteit uitge roepen.En nu.beminde lezers,aan 't werk. "Wij zien helaas de aanvallers der ware katholieke partij met meer en meer waanzin en woede vooruittreden om hunne plannen van scheuring en eigene baatzuchtigheid door te drijven. Hun voosje is altijd hetzelfde. Zij trom melen het volk bijeen zoo goed zij maar kunnen en 't is gelijk waar, in danszalen, liberale herbergen of boomgaarden.overal zeggen zij hnnne van buitengeleerde les op,alles belovende en zelfs 't onmogelijke, »a de menschen ten hevigste opgewonden te hebben door het voorleggen en over drijven van hunnen droeven en noodlotti- gen toestand. Wij herhaalden het reeds verscheidene malen burger, landbouwer en werkman beleven moeilijke en droeve tijden, en er moet ten spoedigste kracht dadig gewerkt worden om heropbeuring en verbetering te verwekken.'t Is daarom dat wij reeds herhaalde malen vooruit- gezet hebben welk het programma is dat wij onze gekozenen zullen opdringen en dat zij in de maat hunner krachten zullen verwezenlijken. Daarenboven wij zullen van nabij hunne werkingen volgen wij zullen ze aan de oogen der kiezers open leggen, ze bespreken en beoordeelen.Doen zij wat zij kunnen, zij dragen onze goed keuring weg en wij versterken hen in hun mandaatbemerken wij verzuimenis of nalatigheid, wij onderwerpen hen aan de beoordeeling der kiezers en wij bestrijden hun mandaat. Dat i^onze zienswijze, beminde lezers, en wij vragen het u, is het ook de uwe niet Is het daar de rechte weg niet om de belangen van eenieder te verdedigen en te handhaven Neen, wij zullen nooit met overdrevene plannen of beloften te voorschijn komen wij zullen nooit uitzinnig te werk gaan maar getrouw aan ons programma, ver schenen in onze eerste nummers, zullen wij ieverig en aanhoudend strijden voor 't welzijn van geheel ons Arrondissement onder onze gekozene leuze Voor Gods dienst, Vaderland, Eigendom, Huisgezin en Loon. Op die algemeene vergadering van zon dag 2 september worden bijeengeroepen al de hoofdmannen of afgevaardigden van geheel 't Arrondissement ten einde de vier dcfinietieve katholieke kandidaten aan te stellen voor de Kamer en de twee defini tieve kandidaten voor 't Senaat. Wij verhopen dat alle afgevaardigden op hunnen post zullen zijn 's namiddags om 2 uren in de groote zaal van den ka tholieken Werkmanskring onzer stad. Zooals wij verleden zondag aankondig den, zijn tot hiertoe ons vijf kandidaten bekend voor de Kamer. Zullen er niet meer opkomen?...Wij weten het niet. Nu voor welke kandidaten zullen de afgeveerdigden kiezen Voor diegenen voor wie zij willen, en dat is de volmaak- ste vrijheid en onafhankelijkheid. Iedere kandidaat, verzekert men ons, zal er beurtelings tot de afgevaardigden spreken om hun zyne zienswijze en voornemens voor te dragen. Dat is schoon en billijk. Daarna zal de kiezing plaats hebben. Naar men ons verzekert zullen er ge drukte kiesbrieven besteld worden aan iederen afgevaardigde, waarop zullen staan de vijf tot hiertoe gekende kandida ten; die voor wie men niet wil stemmen, moet men uitkrabben; wil men stemmen voor anderen dan diegene die er opstaan, men mag hunne namen op den kiesbulle- tijn schrijven en er andere uitschrab- ben, tot dat men er maar vier behoude. Wij wekken de afgevaardigden op om zonder vreemden invloed te kiezen, maar elk gelijk hij best meent. Dat zij recht zinnig en in volle geweten onderzoeken wie van de kandidaten best geschikt zyn om onder alle opzichten de belangen van het Vaderland, de belangen van ons Arrondissement, en de belangen van bur ger, landbouwer en werkman te verdedi gen, en dat zij dan zonder aanzien van personen of 't is gelijk van welke per soonlijke drukking rechtuit kiezen voor de best geschikste, de bekwaamste en de zekerste kandidaten. En dan na den Poll, nadat de kandida ten uitgeroepen zijn, dan beste lezers, dan alle redeneering,alle bespreking van kant, en met geestdrift en eendracht al te zamen, overal en 't is gelijk tegen wie, gewerkt voor den goeden uitslag van de kiezingen van oktober. Buiten eene toevallige gebrekkelijkheid kan de mensch ten uiterste tot zijne zeven tig jaren arbeiden en in de noodwendig heden des levens voorzien. Op de werkhuizen ontmoeten wij noch tans weinige werklieden die den ouderdom van zestig jaren bereiken. Wat gebeurt er nadien van deze onge lukkige personen, blootgesteld aan de ellendige gevolgen van hunnen krachte- loozen toestand Zij gaan tot last jiienen van hunne kinderen, die wanneer zij met christelijke gevoelens bezield zijn, aan zich zeiven pijnlijke dervingen zullen op teleggen hebben, om in den onderhoud hunner gebrekkelijke ouders te kunnen medchelpen dikwijls zullen die arme ouderlingen verplicht wezen zich tot de geheime of publieke bedelarij te wenden, of wel genoodzaakt zijn van het vereenigd en gelukkig familie-leven te scheiden en trachten in een liefdadigheidsgesticht aan genomen te worden. De gewone ledinggangers, waarin wei nig belang dient gesteld te worden, vinden een uiterst geluk in de bedelarij, in den onderstand verleend door de publieke lief dadigheid maar de deftige werkman die aan al de noodwendigheden zijner familie voorzien heeft, zoo lang zijne krachten het hem toelieten, vindt het hartscheu rend en vernederend, wanneer hij oud en gebrekkig verplicht is de publieke liefda digheid als de eenigste have van rust en geluk te moeten aanzion. Nevens de eigenschuldige ellende staat de onverdiende armoede welke de onge lukkige slachtoffers van den wisselval- ligen levensstrijd beproeft niettegen staande de genegenheid en de voorkeur welke aan de laatste mogen verleend worden, is het nochtans eene plicht aan alle Armbesturen opgelegd van te zorgen dat niemand hetzij door onbezorgdheid of door tegenspoed aan gebrek of honger lijde. Maar om al onheil van dien twege te vermijden, zijn er geldmiddelen noodig en wie zich eenigzins bekommert met den onderstand der behoeftigen is verschrikt over de jaarlijksche aangroeiende en ver plichtende uitgaven der Armbureelen. De overgroote hulpgelden te verleenen door de gemeenten, brengen den finan- tiëelen toestand in gevaar; ook het wordt van eene dringende noodzakelijkheid, maatregels te beramen om de lasten van de publieke liefdadigheid te verzachten. Trachten wij den werkman te doen begrijpen dat het sparen weinig moeite kost en hem aan de schandelijke bedelarij in den ouden dag zal ontrukken, leeren wij hem het geluk der rust pry zen, welke hij door zijnen eigenen arbeid en voorzorg kan genieten. Welnu wij hebben in ons blad hierover reeds gesproken en wij moeten het nog herhalen,het beste middel tegen de onver diende armoede is de verzekering. Om een pensioen te genieten aan 65 jaren, van i frank daags, moet men ge woonlijk eene regelmatige wekelijksche storting doen van vijftig centiemen, gedu rende 30 jaren. De last om zulks een pensioen ie bekomen zou te zwaar wezen voor den werkman alleen, deze zou zich moeten mogen staven op de tusschenkomst van zijnen patroon of nog beter op de medehulp van het Staatsbestuur, gelijk zulks geschiedt in Duitschland. In ons nijverig Aalst tellen wij heden daags 260 personen meer dan zestig jaren oud zijnde aan wie het Armbureel onder stand verleent. Deze onderstand is ver plichtend. gering en ontoereikend en voor de menschlievendo personen die zich in het Armbestuur bekommeren met hulp en verzachting aan de behoeftigen te verlee nen, komt het al te dikwyls hartscheu rend voor, dat de spaarzaamheid eene zekere paal stelt aan het medelijden. Indien de verzekering tegen den ouden dag hier bestond, thans zouden die 260 ouderlingen ten laste van het Armbureel niet staan, hetwelk in de onmogelijkheid zich bevindt, te voorzien in al de noodwen digheden van hun leven. Dat men van mijn schrijven niet afleide dat de werkman met dit stelsel nauwelijks binnen dertig jaar een klein of volledig pensioen zou kunnen genieten; dit zou enkel ijk waarheid zijn, indien het Staats bestuur, zoo müdig voor den onderhoud van soldaten, zijne zware geldelijke tus schenkomst weigerde, om aan den ouden werkman zijn bestaan te verzekeren. De opbrengst der daartestellen inkomrechten zal hier zijn beste gebruik vinden, en wanneer de Staat de verplichtende verze kering zal in voege gebracht hebben, zal op weinigen tijd de jaarlijksche bijdrage van hulpgelden, door den Staat, merkelijk verminderen. Wij weten dat deze verplichting bestre den wordt door menige economisten, en aanzien wordt als onaannemelijk door de goede trotsche werklieden die beweeren hun eigen geluk te kunnen verzekeren maar deze laatste dienen ook te denken aan de ongelukkigen zonder begrijp die voor hun eigen niets kuDnen voorzien of voortbrengen. Daarvoor is het noodig dat de Staat het algemeen geluk voorschrijve. Wetten van dien aard zullen in den toekomenden zittijd der Kamers voorge dragen en besproken worden daarom is het hoogst noodig Volksvertegenwoor digers te kiezen die blijken van verkleefd heid en kennis gegeven hebben en die op de hoogte hunner zending zullen staan Wij lezen in de Stad Ninove - be trekkelijk het proces ingespannen door het - Land van Aelsl tegen de - Stad Ninove. - De rechtbank vindt dat het woord eerloos waarmede De Stad Ninove Het Land van Aelst bestempelde, volkomen verrecht veerdigd is door de gewone manier van schrijven van dit laatste blad. Te meer voor wat het feit betreft van aan het Land van Aelsl een artikel toegeëigend te hebben dat beleedigend was voor de geestelijkheid en dat het Land van Aelst niet zou geschreven hebben, de recht bank, alhoewel denkende dat de uitdruk kingen van De Stad Ninove overdreven zijn,oordeelt dat zij eigenlijk de uitlegging (de paraphrase) zijn, misschien wat ver ergerd. van een artikel verschenen in het Land van Aelst en gericht tegen M. Woeste. Om die reden verklaart de rechtbank dat de klacht van 7 Land van Aelst on gegrond is, verwerpt ze, en veroordeelt hem tot al de kosten van het geding. Het is mij lekker voor 't Land van Aelst! verweten worden dat ge een eer loos blad zijt de menschen betichten hooren verklaren dat het verwijt verdiend is en veroordeeld worden om de onkosten van het proces te betalenHet is lekker En als ge peist dat, dit blad nog altijd maar voortgaatmet deles te spellen en anderen te verwijten dat ze liegen ei bedriegen dat ze foppers en valschaar'ds zijn Wat min pretentie als 't u belieft!

De Standaard | 1894 | | pagina 1