Die vuile Margarine Opgelet. Eert Yader en Moeder. AARDIG. Stomme boer, het zijn leugens Het Drievoudig Verbond. De volksvriend Woeste. Zoo wierd over eenige dagen op ons bureel, betiteld die vervloekte stof die dient om onze boter te vervalschen, om den landbouwer tot den bedelzak te bren gen en om onzen armen en geliefden werk man eenen slechten boterham te doen eten. Maar schept moed, landbouwers en werklieden, de wetgevers die wij met October naar de kamers gaan zenden, zullen er ras mede gedaan hebben en het verbruik van margarine om boter te ver- valschen zal welhaast door strenge wet ten en zware lasten van onder ons verdwijnen. LASTER. 't Is ongelooflijk welke leugens en lasterredens de scheurmakers tegen de kandidaten der katholieke partij weten uit te brengen, 't Is bijzonderlijk op M. Baron Leo Bethune dat zij het gemunt hebben. Zouden die liefhebbers misschien meest met die kandidatuur geteisterd worden O dwaasheid en dolle woede I Wat eenen naam aanvallen wiens deftig heid en waarde door iedereen zoowel bekend zijn 1 Gaat maar voort, scheurmakers, laag en zeer laag zijt gij reeds gedaald inde openbare meening van 't deftig volk maar welhaast telt gij goene aanhangers meer dan het schuim dat alle troebele waters gemakkelijk voortbrengen en in hunnen stroom medeslepen. Wij kondigden verledene week aan dat M. Baron Leo Bethune, Voorzitter van den katholieken Werkmanskring van Aalst, zijne kandidatuur zou laten voor dragen in den Poll der afgevaardigden van zondag, 2d0° September. Door valsche geruchten heeft men trachten rondte- strooièn dat zulks onwaar is en dat M. Baron Bethune die, overigens al ge daan heeft wat hij kou om aan den wil zij ner vrienden te wederslaan zich niet zou laten voordragen. Nochtans wij wisten opperbest dat het optreden van M. Bet hune als kandidaat derwijze vereischt wierd dat deze heer waarlijk aan zijne plichten tegenover de katholieke werklie den van Aalst en de katholieke partij zou te kort gebleven zijn indien hij zijn naam aan den poll niet onderworpen had. Al leen deze gedachte heeft hem bewogen, en wij krijgen onder de oogen de circu laire die hij eindelijk aan de algevaardig den van geheel het Arrondissement heeft rondgestuurd, en die wij hier laten vol- Aai.st, 30 Oogst 1894 MT Ik heb de eer uwe ondersteuning te vragen in den Poll der katholieke kiesver- gadering van 2d6U september, Zondag aanstaande. Nergens heb ik tot nu toe mijne kandi datuur gesteld en iedereen weet dat mijn naam eerst en vooral vooruit gezet is geweest door de tegenstrevers die ik bestreden heb, en dat ik persoonlijk mij liever zou onthouden hebben: Indien ik mij nu aan uwen keus voorstel, doe ik het 9B Vervolg. Marten scheidde met innige dankbaar heid van zijnen vriend. Het dacht hem als was er een lood zwaar pak van zijne schouders gevallen en voor den eersten keer boorde een lichtstraal van geluk door de duisternissen zijner wanhoop. Ja, hij zou beproeven een ander leven te begin nen zich op te beuren uit den poel zijner ellende en het verloren geluk zijner kinder jaren weder te vinden. Welgemoed stapte hij huiswaarts. Reeds was de duisternis gevallen en de voetweg die langs eene beek heenkronk- kelde was door eene fijne regenvlaag gansch doorweekt. Marton dacht aan geen gevaar maar alleenlijk aan de toe komst die nu vol hoop voor zijne oogen kwam opdagen. Plotseling doorklieft een heldere blik semstraal den zwarten schoot der wolken. alleenlijk om te beantwoorden aan het dringend verzoek mijner talrijke vrienden van stad en buiten, en bovenal der weldenkende werklieden onzer stad die zulks van mij vereischen. Mijne gedachten en mijn programma zijn genoeg gekend 't is een programma van werkzaamheid en van oprechte ver kleefdheid aan de belangen van burger, landbouwer en werkman. Ik heb vertrouwen in den uitslag van den Poll, waaraan ik overigens op voor hand verklaar mij in alle geval te onder werpen, zoo als het de plicht is van eenen echten katholieke. Aanvaard, M de uitdrukking mijner hoogachting en ware genegenheid. Baron Leo BETHUWE- Voorzitter van den katholieken werk manskring. Wanneer onze volksfoppers op de eene of andere buitengemeente een meeting houden, dan vinden zij geene woorden zoet en schoon genoeg om de buitenlieden te kunnen om den tuin leiden en hun in hunne netten te vangen,'t is dan boerken van hier en boerken van daar. Maar geheel anders gelegen is het wanneer zij in herbergen zitten te praten Ziehier het bewijs welke wij aan onzen moedigen confrater - De Stad, Ninove van zondag laatst ontleenen Verleden zondag was 't meeting te Okegem. Gelijk het overal gebeurt, na de meeting liepen de roelanders de herbergen af, vergezeld van eene beschonkene lijf wacht. In eene herberg,aan de statie, ontstond eene discussie tusschen van den eenen kant M. L. statiebedlende van Santbergen en eenen letterzetter, en van den anderen kant zekere advocaat en andere scheur makers. Onmogelijk hier al de gezegdens weer te geven van eene hevige woordenwisse ling die ten minste eene uur lang geduurd heeft. Op zekeren oogenblik werd de twist heet... voor de roelanders. Waarom, vroeg M. L., waarom wilt gij de oft bewaarders wegkegelen, zij die niet alleenlijk bewijzen gegeven heb ben van groot talent, maar die zoo menig vuldige en zulk uitstekende diensten bewezen hebben aan godsdienst en land bouw, en waarom wilt gij in hunne plaats mannen zetten, die nog groen zijn van onder tot boven en onder alle opzichten die op de wereld nog niets anders ver richt hebben als kwaad en die door daden reeds bewezen hebben dat ze niet bekwaam zijn om de zending te vervullen waarmee ze gelast zijn Wat bedoelt gij De brugge van Impegem In plat vlaamsch gezegd, ant woordde letterlijk de advocaat gij liegt er aan Marten ontsteld en als verblind slibbert op den kant der beek en tuimelt in het klotsende water. Gelukkiglijk heeft hij nog bewustzijn genoeg om zich aan eenen afhangenden wilgentak vast te klampen. Met inspan ning van krachten tracht hij omhoog te klimmen maar zijn rechterbeen is als ver lamd en weigert allen dienst. Eene grie vende pijn rilt door zijne aderen, doch hij murmelt met gelatenheid Er bestaat een vierde gebod.... Ik heb het verdiend. Dan begint hij om hulp te roepen doch het duurt lang eer iemand in die eenzaamheid zijn noodgeschreeuw kan waarnemen.Eindelijk hoort hij in de verte eene stem weerklinken. Harder, angsti ger stijgen zijne wanhopige kreten en welhaast voelt hij zich door vier stevige armen tot op den boord der beek getrok ken- Men ondervraagt hem maar hy ant woordt niet.— Bleek en roerloos blijft hij liggen hij is in bezwijming. Wanneer hij eene uur nadien de oogen opent ligt hij uitgestrekt op een bed in de Dat is waar, dat is waar,riepen ver- schilligen. Menschen, dat hoort gij, dat zijn de argumenten van eenen advokaat, van eenen kristen demokraat gij liegt er aan. Ik kan tegen u niet klappen, gij zijt er te dom voorwedervoer de groote volksvriend. De boeren trokken luidruchtig partij tegen de roelanders. Meester advocaat werd het gewaar. Jongens, zei hy, drinkt ne keer, ik geef nog nen tournée. Oh, onderbrak scheurmaker n° 2, wat wilt gij daarop antwoorden, 't is een stomme boei* Wat zegt gij daar, vroeg M. L..., gij... gij durft zeggen dat ik een stomme boer ben I... kikikik heb dat niet gezegd. Gij hebt het zeker gezegd en ik neem tot getuigen al wie hier in huis is. Ja, riep men van alle kanten, gij hebt het gezegd. I...kikikik heb dadada...da niet gezegd. De heer Van D... sprong recht en zei zwijg, snotneus, gij hebt het gezegd en voor u bijzonderlijk is dat schande, Gij ziet, geachte lezer, daar zijn nog maals de roelanders in hunne volle naakt heid 1 De eene, een advocaat, een opgeblazen kaalzak die de representanten keers wil likken voor de wille van het smeer, en die, tot vijf maal toe, bot gezet en verplet terd door de bewijsvoeringen van een eenvoudigen statiebediende, tot vijf maal toe zich geweerdigd uit te roepen - In 't plat vlaamsch gezegd, gij liegt eraan. Ik kan tegen u niet klappen, gij zijt er te- dom voor De andere, een rakker die binnen tien jaar nog zal rieken naar den koeistal, en die, in stad komt strijden voor lotsverbe tering van boer en werkman, die schrijft dat de boerenstiel de edelste is van allen, die nogthans aan den edelsten van alle stielen verzaakt om hier zijn dagelijks brood te komen afbedelen van de ver vloekte en verwenschte steemans, en die onbeschoft genoeg is in tegenwoordig heid van boeren en werklieden te verwij ten aan een deftigen en eerlijken jonge ling Gij zijt een stomme boei*. Daar staan ze.de huichelaars,de schein- heilige volksmannen Verdienen die heldendaden geene plak brieven op al de gemeentehuizen van ons arrondissement Leve hetDrievoudigVer- bond, volgens Van Beveren, een der kopstukken der socialisten te Gent, die in eene meeting zijner partijgenooten voor de samenwerking tusschen de socialisten, radikalen en doctrinairen gesproken heeft. ruime zaal van het hospitaal. Twee ge- neesheeren onderzoeken het gewonde been en oordeelen de afzetting noodzakkelijk. Eene zuster van liefde spreekt hem troost en moed in het harte en hij, hij murmult haar in het oor Ik heb het verdiendhaal gauw eenen priester. Het uur der verzoening was dus einde lijk voor den verdwaalden jongeling ge komen. Met tranen in de oogen, met brekend en rouwmoedig harte doet hij de bekentenis zijner schuld en wanneer de dienaar des Heeren het zalvend woord der vergiffenis had uitgesproken, dan straal den zijne blikken van zalige ontroering en van innig geluk Nu ben ik gereed, sprak hij; dat de heelmeesters hun werk maar beginnen. De pijnlijke bewerking werd gedaan en met den besten uitslag bekroond. Marten blijft twee volle maanden bedlegerig maar hij is in eenen anderen mensch herscha pen. Geene klachten komen over zijne lippen maar hij sticht al de zieken door zijn geduld en zijne onderwerping. Hij dankt de brave zusters, die engels van De liberalen, zegt hij, »ja zijn onze n vijanden, maar onwillekeurig openen zij toch den weg tot verdere ontwik- keling.... op zijn socialistisch. En hij legt zijne zienswijze uit s Ik weet ook dat er in het liberalism beginselen zijn die lijnrecht met de on- zen in strijd zijn, doch bij het klerika- lism in dit nog veel erger. n Wij willen niet van hunne onbeperkte b economische vrijheid; wij achten den eigendom niet on- n Nchendbaar, wij weten dat de loonslavernij slechts (Hoor het cóüectif b bezit van grond en arbeidsmiddelen kan n vernietigd worden, maar dit kan men n slechts bereiken met eene ontwikkelde n arbeidersbevolking. En hiertoe kan eene n liberale regeering doormengd n met socialistisch bloed, ons onwillekeurig steunen. Geene duurzame ontwikkeling zonder verplichtend onderwijs Geene bevolking kan eene socialisti- n sche overtuiging krijgen, zoolang ze onder de heerschappij van het Room- n sche klerikalism ligt gebogen. Dus, volgens de bekentenissen van den socialisten leider Wie zijn de grootste vijanden van het socialism Do katholieken. Wie helpen het socialism? De liberalen. De Patriote van zondag, in ant woord op de vrijmetselaarsgazet - La Reforme r welke de scheurmakers onder steunt, schrijft het volgende Tijdens de herziening in de Wetgevende Kamers van het Landelijk Wetboek, al de oude gebruiken, al de oude rechten, zoo voor- deelig voor den geringen man, zijn bestreden geweest door de liberalen en 't zijn de katholieken, 't is vooral onze achtbare vriend M. Woeste die de verdedigers geweest zijn. M. Woeste is de verdediger niet in woorden, maar in werken, van de be langen van den geringen man. En dat schrijft - Le Patriote - die zoo lang verbitterd is geweest, niemand weet waarom, op zijnen weldoener en verde diger M. Woeste I Wat zullen do scheurmakers uit a Klokke Roeland en uit 't Land van Aalst, daar van zeggen, zij die de deugnieterij, de eerloosheid zoo verre drijven van te durven schrijven dat M. Woeste vijandig is aan het volk en er in de Kamer met minachting van gesproken heeft Die kwanten zullen zwijgen,hopende dat er toch hier en daar de eene of de andere dommerik hunne leugens zal inzwelgen 1 Liegt maar, liegt maar toe zegde de godshater Voltaire - er zal toch altijd iets van overblijven. En dat zijn de mannen die zich gedurig achter een priesterskleed verschuilen, gelijk de wolf onder een schaapsvel. liefde en zelfsopoflering voor de»- teedere zorgen waarmede zij hem omringen en dagelijks vindt hij in zijn onderhoud met den priester de gelukkige stonden van vroeger weder. Hij verlangt nochtans vuriglijk naar het uur van zijne volledige herstelling, want een heilige en duurbare plicht blijft hem nog te vervullen. God heeft hem vergiffenis geschonken maar hij moet ook nog het verzoeningswoord hooren uit den mond van zijn miskenden vader. Hij twijfelt geen oogenblik aan zijne genegen heid en aan zijne liefde, maar zal hij nog het geluk hebben hem op aarde weder te vinden Misschien is de arme grijsaard ook reeds onder het gewicht van zijn leed bezweken en tot de laatste rustplaats gedragen. Hem omhelzen, hem troosten, hem beloonen voor zijne vaderzorgen ziedaar de gratie die hij in al zijne gebe den van den Hemel afsmeekt. Heb moed en betrouwen, mijn zoon, spreekt hem de priester toe. God zal zijn werk niet onvoltrokken laten. Wordt voortgezet.

De Standaard | 1894 | | pagina 2