Hofstade. Groote meeting. Kiesvergadering te Aalst DE HOP. Allerhande Nieuws. Zondag laast was het hier meeting der zoogezegde Kristene Volkspartijde kandidaten van die partij zijn in opstand tegen de katholieke kandidaten van ons Arrondissement. Men beweert dat de kandidaten van die Volkspartij in eene algemeene vergade ring in den poll door al de kiezers van 't eiland Chipka op zekeren dag uitgeroe pen wierden iets wonders van dien poll, er waren daar zooveel kiezers als er kandidaten moesten zijn, en eerlijk geko zen iedere kiezer wierd met zes stemmen op 6 stemmers gekozen als bestuurders der Volkspartij en ter zelfder tijd wierden zij goedgekeurd voor den dienst om als kandidaten op te treden tegen de katho lieke kandidaten van 't Arrondissement van Aalst. Als men zoo door den poll gekozen is, is het met recht en reden dat men den poll moet verdedigen. Die kandidaten dan moeten in het kies- distrikt van Aalst kenbaar gemaakt wor den en daarom overal worden er raeetin- gen ingericht; sedert lang wierd er hun t' Hofstade van die meeting gesproken uitzendelingen en gazet verkoopers liepen van huis tot huis om eene plaats te vin den voor de vergadering en een aanvoeder zelve in persoon zocht te vergeefs eene geschikte plaats; hij doorliep de parochie te voet en per karreken, alleen en met welbekende liberalen en niets kon helpen de herbergiers wilden die scheurma kers niet aanvaarden. Jammer is het dat al de herbergiers niet getrouw gebleven zijn aan dit besluit een onder hen is van gedacht veran derd en heeft hun zijne herberg toege staan van dan af was alles in bewe ging. De gekende aanvoerder van Aalst kwam alles schikken en nazienjde meeting moest plaats hebben den zondag 26 aug. om 6 uren 's avonds. Van in het begin der week zag men den kapitein der weinige liberalen die er te Hofstade te vinden zijn.aan 't werk om al zijne aanhangers op te dringen van naar de meeting te gaan; een zijner ca- poraals uit Babbelaere moest de gebuurte bewerken; de speurhonden wierden uitge zonden en al wat een weinig liberaal bloed in de aders loopen had, wierd naar de meeling gedreven daarbij eenige libe ralen uit Aalst, vriendjes van den liberalen kapitein van Hofstade en van de scheur makers van Aalst moesten ook opkomen, de socialisten van den Tragel moesten ook op hunnen post zijn; in een woord, al de vrienden en kennissen van de volkspartij waren verwacht; de herbergzaal moest vol zijn en de bijval der kandidaten moest schitterend heeten, en bovengemelde aan- voorder die alles geschikt had moest als held der feest uitgeroepen worden. Het vermaard kopstuk van Hofstade had voor dezen dag vergeten hetgeen hij eenige dagen te voren publiek in eene herberg uitgeroepen had, dat hij alle priesters haatte en verfoeide. Reeds om half zes was de herberg ingenomen, de liberalen van Hofstade de kapitein aan 't hoofd, de liberalen en socialisten van Aalst waren op hunnen post en er bleef nog slechts een weinig plaats over voor eenige nieuwsgierigen en voor eenige katholieken van Aalst en Hofstade die de zaak eens kwamen afloeren, Men verwachtte priester Daens, Pels- maeker of eenen anderen koekbakker en groot was de teleurstelling, het was een zekere Lambrecht die opgekomen was. Eene uur lang heeft hij gesproken Kiest voor ons dan zult gy het lui lekkerland, het land van belofte binnen treden; de arme menschen zullen rijk leven zonder werken en de rijke zullen arm leven met werken.de boerkens zullen palaten, graan en boter in overvloed krijgen, de kiekens zullen drij eiers daags leggen, de roozen zullen groeien zonder doornen, enz., enz., en indien gij dan niet content zijt, mannen van Hofstade, dan zijt gij moeilijke menschen. En plakken dat er daar gedaan wierd en bravo dat er geroepen wierd zonder einde of maat, telkens dat de kapitein van llofstade een teeken gaf maar nu ging de kal op de koorde komen. In eene openbare meeting in eene her berg, moet het woord vrij zijn. Een der zeldzame katholieken die daar waren vroeg het woord, maar het was mis gepierd en dapper moest hy zwijgen of hij vloog de deur uit, een tweede katholieke spreker bood zich aan en onderging het zelfde lot. De kapitein met gezag gelijk een school meester die zyne kinderen doet stil zitten, riep uitzwijgen of buiten. Hij wilde geen katholiek woord laten hooren, hij wilde den triomf der Volks partij niet laten verduisteren en hij riep uit al zijn kracht Vivan priester Daens, en al de liberalen en al de socialisten die daar waren riepen mede en de klucht was gespeeld. Wat zal men daar van zeggen zal dat eindelijk de oogen openen van iedereen een priester immers mag zulke aanhangers niet aanvaarden en eene zaak die zulke verdedigers telt kan geene katholieke of geene kristene zaak genoemd worden. Die partij heeft hier zondag te Hofstade het recht verloren van nog Kristene Volkspartij genoemd te worden. Het natuurlijk gevolg van deze meeting zal zijn dat de katholieke bevolking van Hofstade zal zeggen met wie dat de volks partij verkeert wordt zij vereerd met liberalen en socialisten verkeert zij en aan zulke partij als ware kristenen verzaken wij. Een Hofstadenaar, oog- en oorge tuige der meeting. P. S. Een ander relaas van deze meeting kwam ons toe eenen dag later. Het behelst omtrent het zelfde. Wij bedan ken onzen korrespondent en hopen dat hij het ons niet ten kwade zal duiden zijn relaas niet opgenomen te hebben. Verleden zondag had alhier, in den katholieken kring De Eendracht, de vergadering plaats dar afgevaardigden van het kanton Aalst, bijeengeroepen om over te gaan tot het samenstellen van het kantonaal komiteit en tot het benoemen van tien afgevaardigden bij het Midden- komiteit. Na eene korte bespreking werd besloten dat het kantonaal komiteit zal bestaan uit 28 leden waarvan 10 voor de stad en een lid voor elke gemeente van het kanton met voorbehouding, voor wat de provin ciale kiczingen aangaat, van een bijge voegd lid voor ieder der gemeenten Wiche len en Schoonaarde. Ziehier de namen der gekozenen voor het kantonaal komiteit. Voor de Sta<l MM. Van Wambeke, burgemeester. Gheeraerdts Leo, schepen. Baron Leo Bethune, advocaat. De Troch, werkman. Van de Putte Cl. boekdrukker. Van den Hende Leo, koopman. Van de Velde Alex, meestergast. Aercke Hendrik, id. Claus Jan-Fr. geneesheer. D'Hondt Amand, zeepzieder. Voor de Gemeenten Baardegem MM. Van der Straeten,bur- Bavegem J.-B. De Paepe. [gemeester. Erondegom J.Van den Eeckhaut, id. Erpe Germ. De Vos, id. GijsegemCochez Alfons, schepen. HerderscmWauters Frans,burgemeester Hofstade Possemiers Jan, Imne Van den Steen Leonard, Lede Coppens August, burgemeester. Meire: Coppens Gustaaf, ia. Mehlert Cam. Goossens, id. Moorsel De Meyer Gustaaf, brouwer. Nieuwerkerken :Callebaut K.-Lod. stoker. Oordegcm: De Schaepmeester Ach. ge- Ottergem :Standaort Alfons. [neesheer. Smetlede :Ch. Van der Cammen,burgem. Vleckem:Benjamin De Clippele, id. Vlierzele: Verstraeten Jud.-Dom. id. WanzeleMortens Bernard. Zijn gekozen als afgevaardigden bij het Midden-komitcit Voor de Stad MM. Van de Velde Alexander. Eeman Budolf, advocaat. Gheeraerdts Leo. Bethune Leo, advocaat. Van de Putte Clemens. Voor den Buiten MM. G. De Vos, burgemeester, Erpe. A. Coppens, id. Lede. A. De Schaepmeester, Oordegem. Van der Straeten,burg. Baerdegem Reyntcns, advocaat, Moorsel. Verder werden er stemmen op een groot getal andere namen uitgebracht. Op Mannen gestemd op de .grond slagen van rechtvaardigheid en volksge zindheid waarop wij ingericht zijn en zoo onze vijanden en onze tegenstrevers doen zien dat al hunne tegenkanting en hunne wanhopige pogingen niets anders betee- kenen dan eigen glorie, eigen verheffing. Kiesvergaderingen. —Zon dag 11. vergaderden de afgeveerdigden der kantons Aalst, Ninove, Geerardsbergen en Herzele, in de hoofdplaats, ten einde hunne kantonnale komiteiten te benoemen en de leden aan te wijzen afgeveerdigd bij het Midden-komiteit. Overal zijn de ver gaderingen in de beste verstandhouding afgeloopen, 't gene de eendracht aantoont die overal onder de katholieken heerscht. iV.alst.. De berichten die wij van vele kanten ontvangen zijnnogsteeds wei nig aanmoedigend. Het regenachtig weder dat wij tot hiertoe gehad hebben, heeft den verderen bloei der plant en der bellen tegengehouden. Hier en daar treft men eenige schoone lochtingen aan die mis schien tot de drie vierden van eenen gewo nen oogst zullen opleveren, doch in het algemeen mag men slechts staal maken op een vierde van eene middelbare op brengst. De prijzen ook zijn klein in over eenkomst met de opbrengst. Men kwo- teert op Oct-Nov. 48 a 50 fr. - Markt in daling. Uit Boperïnglie ook luidt de tijding dat de regen ongunstig werkt op den vooruitgang der bellen. Daar zal de pluk waarschijnlijk in het begin dezer maand aanvang nemen. Voor wat aangaat den handel blijft men tot hiertoe in af wachting. Ziehier de markt van Neurenberg van 25 Augusti 11. Nieuwe hop verkocht van Rmk65 a 75 en 80 volgens hoedanigheid. Veel vraag naar eerste kwaliteit, gewas 1893, alsook naar groene hop. In Spalt en omstreken is de toestand meer gunstig. Het weder dat men aldaar genoten heeft, heeft voordeelig gewerkt op de ontwikkeling der bellen, ook de hoedanigheid zal uitmuntend zijn. Aldaar rekent men op een derde, zelfs tot op een halven oogst. De pluk zal, even als hier deze week beginnen. Saaz. De berichten van de meeste plaatsen zijn inliet algemeen zeer voldoen de, zoo voor hoedanigheid als voor hoe veelheid. Indien de luchtgesteltenis blijft zocals nu, zal de kwaliteit niets te wenschen laten. Wat de drooge hop betreft, deze is nog zeer zeldzaam. Men schat de opbrengSt op omtrent 70 A 80,000 kw. Prys fl. 65 A 80. Sterfgeval. De heer Rudolf Eeman onzer stad, Lid der Bestendige Deputatie onzer Provincie en zijne achtbare familie komen pijnelijk getroffen te worden door het smartelijk verlies dat zij komen te ondergaan doorliet schielijk overlijden van hunnen Zoon, Broeder en Neef. Den heer Alberic-Felix-Maria EEUI A1V, alhier geboren den 6 Oogst 1885 en aan hunne liefde ontrukt den 27 Oogst 1894. De Engelemnis, gevolgd van de Begrafenis,heeft Donderdag 30 Oogst om 10 uren, in de kerk van den H. Martiuus plaats gehad. Aelel.- Ongeluk. Een der geachtste en meest beminde familiën dezer stad,komt in de grootste droefheid gedompeld te wgrden, door het verdrinken van een harer jongste leden, Alberic Eeman, 9 jaren oud, zoon van den achtbaren heer Rudolf Eeman, advokaat en lid van de Bestendige Deputatievan;Oost-Vlaanderen. Hij was met zijnen broeder en verschil- lige kameraden omtrent 12 1/2 ure 's mid dags naar het Zwemdok gegaan, om er een bad te nemen. Alberic wierd opeens gemist. Ieder dacht dat hy naar huis gegaan was, doch eenigen tijd nadien bevond men dat Albericophet water dreef. Onmiddelijk wierd hij er uitgehaald en men diende hem alle mogelijke zorgen toe, doch vruchteloos, ér was geen leven meer in te krijgen. De droefheid der ouders en der familie beschrijven is onmogelijk. Nu vraagt het publiek zich af, aan wie zal dit ongeluk moeten toegeschreven wor den. Is het uit hoofde van onbezorgdheid van den bestuurder, ofwel door afwezig heid van personen die aldaar voor derge lijke ongevallen zouden moeten aangesteld worden Niemand kan daar op antwoor den, doch art. 2 van het Politiereglement van het zwemdok zegt dees Kinderen beneden de 10 jaren mogen n slechts in het dok komen vergezeld van hunne ouders, voogden of van eenen - door dezen aangewezen volwassen per- soon. IVinove. Reeds verscheidene weken kloegen de landbouwers, dat men hun graan op hunne akkers, gelegen rondPol- laarsche kassei stool, menige huiszoeking was reeds gedaan, doch vruchteloos. Onze wakkere onderkommissaris, M. Thuly bijgestaan van zynen adjunkt M. Van Acker, heeft het graan, tarwe, en haver, uitj eene herberg der Pollaarscho kassei gehaald. Hoe het daar gekomen was zal het gerecht onderzoeken. Goedkoop eetmaal. Maandag, kort na den n*en, kwam een vreemde heer in een hotel dicht bij de Zuidstatie, te Brussel, binnengestapt. Hij liet een visietkaartje zien waarop een russische naam geschreven stond, en vroeg of er geene brieven voor hem waren aangekomen. Op het ontkennend antwoord van den baas zette de man zich aan tafel en bestol- de een lekker eetmaal, waarbij een glas goede wijn niet vergeten was. Toen hy 't buiksken vol had, verzocht hij heel beleefd den dienaar een reiszakje te willen gadeslaan, terwyl hij naar de statie een telegram ging verzenden. Onnoodig erbij te voegen dat de rus niet meer omzag, en toen men 's avonds het reiszakje opende, vond men er niets anders in dan eenige steenen. Prins Albert heeft eenen vriend ver loren, in wiens opvoeding en beschaving hij veel tijd en geduld gestoken had. Coco zijn papegaai, de eenige aan het hof, die hem kortweg Albert noemde. De ondank bare is, toen de prins uit het kasteel des Amérois terugkeerde, uit zijne kooi ont snapt en is langs het venster de plaats ge poetst. Onze Congolcezen te Brussel. De Brusselaars hebben de Congoleezen, die aan de roeikoersen kwamen deelnemen, op feestelijke wijze onthaald. Zij werden in rijtuigen door de stad ge voerd, reden naar het Terkamerenbosch, dronken daar Champagne, dronken een aperitif m het Grand Hotel, ontheten in een restaurant, waar zij de half rauwe beafsteken terug naar de keuken zonden, en werden daarna op de oevers van het kanaal gebracht, waar de roeikoersen moeten plaats hebben. Het was eene congoleesche zon, die hot tooneel opvroolijkte. Ongelooflijk was de bijval, welk de vlugge zwarte roeiers van wege de dui- zende blanke toeschouwers te beurt viel. De prijzen voor de overwinners beston den in een volledig kostuum, horlogies, hoeden, voor de mannen, sjals en hals snoeren voor vrouwen. De zwarte concurenten waren betoo- verd over hot onthaal, dat hen te beurt is gevallen.

De Standaard | 1894 | | pagina 3