Eerste jaargang. Zondag 4 November 1894. Nummer 25. van het Arrondissement Aalst. LANDBOUW ARBEID BUREEL KORTE ZOUTSTRAAT, 44 AALST Provinciale kiezingen. Provinciale kiezing van 't Kanton Aalst. DG STANDAARD Inschrijvingsprijs voor Aalst fr. 2-00 'sjaars; voor don bui ten per Post verzonden fr. 2-50. De inschrijving ein digt met 31 Decemb. GOI)SDIEHI8T. Verschijnt den Za- MUMOIBeMI. tórdag, »M£ï: E G E IM D OM geden Zondag.Me- dedeelingen moeten vrachtvrij en uitterlijk des donderdags 's mid dags toekomen. Prijs2 centiemen het nummer. Annoncenprijs Per drukregel:gewone annoucen 15 centiem11; reklamen en vonnis sen 1 frank. VOOBOP BETAALBAAR TAAL. ,s u De inningskosten van kwijtschriften zijn ten laste van den schul- VADünLAlVD. denaar. VKtIJ HEID. Ongeteekende me- dedeel'ingen worden niet opgenomen Men kan inschrijven ten bureele van DEN STANDAARD, bij de postboden en bij Hendrik VAN DE VELDE, uitgever, 44 Korte Zontstraat, AALST. Anlet, CS Nov. 18»4. Katholieke Kiezers van 't Kan ton Aalst! Gij hebt op Zondag 28 October luister- lijk uwe plicht volbracht I Ondanks al de listen van de verbondene scheurmakers, geuzen, framafons, socia listen en anarchisten hebt gij de gemid delde minderheid van duizend stem men bekomen door de Katholieke Kandi daten tegenover de scheurpartij op 14 October 11., in ons Kanton veranderd in eene gemiddelde meerderheid van 3500 stemmen. Zij dus eeae winst van 4SÖO «temmen ten voordeele van 't Katholiek. In de stad alleen is de winst van 580 stembrieven. Hoezee voor de Katholieke Kiezers van Aalst en 't Kanton Zij hebben geweigerd langer hunne hand ie leggen in de hand van de man nen die Z. II. den Bisschop plechtig be rispt voor de schandalen die zij geven Zij hebben geweigerd zich langer in te spannen aan den wagen waaraan trekt gansch 't helsch gebroed van geuzen en socialisten I Zij hebben verstaan dat men hun be drogen had, dat men slechls een doel had onze Stad en ons Kanton te vergeuzen Zij hebben verstaan dat men hun wilde doen stemmen voor vrienden van Pitje Van Humbeek en tegen het Katholiek Onderwijs En daarom hebben zij Zondag laatstle den de helsche plannen van verdeeldheid en samenzweering met de goddelooze par tijen onder :t:iOO «temmen gemiddelde meerderheid begraven En nu met moed gewerkt voor de toe komst 1 Dat alle ware godsdiensiige en ordelie vende menschen voor goed verslaan dat er niets te winnen is door scheuring, dweersdrij verij en sarnenzweering met de oude en onverzoenbare vyauden van den godsdienst. Dat zii verstaan dat in de Katholieke Partij genoeg vrijheid bestaat opdat alle redelijke denkwijzen in haren schoot ver dedigd worden Dat zij verslaan dat de Katholieke Partij alleen iets ernstig kan doen en iets ernstigs wil doen voor kleinen burger, voor werkman, voor landbouwer Dat allen de laatste veeten vergetende zich wederom komen scharen onder den ouden Katholieken Standaard van vrede, van eendracht en van vrijheid 1 Aan alle mannen van goeden wil is de volksgezinde Katholieke Par tij wijd open. Die er uit blijft is noch een goed Katholiek, noch een goeden christen. Die er uit blijft is een man van slechten wil. Tusschen die woorden van vrede en eendracht, en die van haat welke in an dere dagbladen weergalmen, zal de ge zonde rede van allen die nog zouden twij felen geen oogenblik aarzelen I Leve de Katholieke Kiezers van 't Kanton Aalst Leve onze Katholieke gekozenen MM. Bethune (Baron Felix). Blancquaert (Alexander). De Vos (Germaan). Beman (Rudolf) Limpens (Emiel). Mertens (Petrus), die door hunnen moed, en hunne werk zaamheid zooveel hebben meégewerkt tot den triomf van 28sten October. Leve 't Katholiek volk. Uitslagen der kiezingen in 't arrondissement Aalst. AulHt. Stembrieven 18,535 Geldige stemmen 18 07S Volstrekte meerderheid 9,040 Katholieken. MM. Bethune, 10,425 Blancquaert, 10,880 De Vos, 10,234 Eeman, 10,072 Limpens, 10,093 Mertens. 10,184 Socialisten. MM. Baudewijn, 1,740 Braeckman, 1,763 De Meeter, 1,794 Luycx, 1,773 Van Beveren, 1,296 Van der Mcirsch, 1,210 Scheut-maker» ondersteund door de liberalen en radikalen. MM. Ghysselinckx, 7,011 Moeus. 6,941 Geerardsbergen Katholieken MM. De Clippele, De Cooman, Van der Linden. Liberalen en Socialisten, MM. De Clercq, De Launoit, Hooghuis. IVinove. Katholieken. MM. De Cooman, Sonck, Van der Schueren. Roclandisten, Socialisten en Liberalen MM. Lambrechts, 3,443 Simons, 3,344 Langhendries. 3,254 M. Van Langenhaecke Jan, 1335. Gekozen M. De Cooman en balloteering tusschen MM. Sonck, Van der Schueren, Lambrechts en Simons. Sottegein. Katholieken. MM. de Kerchove, 4,365 Mussely, 4,482 Scheurmaker en Liberaal. M. Van Heddegem, 1,168 Herzele. Katholieken. MM. De Vuvst, 4,336 vatnurïiKttgv.i, Roclandisten of Scheurmakers. sten oogenblik aan hunne mannen het ordewoord gegevenvan te stemmen voor de scheurmakers en slechts voor de 4 eerste kandidaten van de socialistische lijst. Het plan tusschen geuzen, socialisten en katholieke scheurmakers getrok ken was dus van allen te kiezen voor de scheurmakers, tegen MM. Eeman en De Vos. En al wie aan de stemopneming heeft deel genomen, of er hezondere uitslagen der verschillige bureelen heell nagezien, heeft bestatigd dat dit plan zorgvuldig is MM. Cobbaut, Roelandt, 371 1,079 Liberaal. M. Verbrugghen, 3,099. 1° De overgroote meerderheid der libe ralen 9 op 10, heeft gekozen voor de twee scheurmakers. v «vjsxvi cmiisten op 4, ueëit gekozen *oöF de twee scheurmakers, en voor de 4 eerste kandidaten van den socialisten lijst. 3° De heeren Eeman en De Vos hebben gcene stemmen bekomen van de liberalen mengelaars. 4,239 4,298 4,792 2,550 2,732 2,600 4,401 4,299 4,240 Laat ons rekening maken Wie heeft er op 28 October in 't Kanton Aalst voor de 2 scheur makers gestemd Deze vraag is gemakkelijk om beant woorden de liberalen, de socialisten en verders, o een klein, zeer klein getal verdwaalden katholieken. De bewijzen ziehier, 't is klaar zelfs voor 'nen blinden 1 1° In een vliegende bladje daags voor de Provincie kiezing op Chipka uitgege ven lezen wij Kiezers zondag zijn er twee onzer - leden die zich voorstellen M. Ghysse- linckx en M. Moens, laat ons allen kie- zen onder nr 3, en dan nog 4 ander r mannen bijnemen.... Gelieve wel te benurken, lezer 4 an der mannen, 't zij katholieken, 't zij so cialisten, naar den keus van den kiezer, dat is aan de - christene - van Chipka, onverschillig, als er maar gekozen wordt voor zijne twee mannen 2* Een vliegende bladje gedrukt in den liberalen - Dcndergalm - raadt aan de liberalen aan, van te stemmen voor twee scheurmakers en voor vier katholieken, maar niet voor MM. Eeman en De Vos. Die briefjes zijn in Aalst rondgestrooid en des nachts te Erpe onder de deuren gestoken, men weet wel door wie De vent is gekend om zulke middelen te gebruiken. 3° De socialisten hebben op den laat- Laat ons nu onderzoeken hoeveel socia listen, hoeveel liberalen en hoeveel ver dwaalden katholieken voor de scheurma kers hebben gekozen. Er zijn omtrent i8,000 stemmen uitge bracht. De scheurmakers bekwamen er 7000. Men heeft bestatigd dat de helft der socialisten volgens het gegeven orde woord voor de scheurmakers hebben gestemd, dus 1000 socialisten stemmen voor de scheurmakers 1000 Men zal ons niet beschuldigen van te overdrijven, wanneer wij de macht warover de liberalen in ons Kanton beschikken op 4000 stem men schatten 4000 Totaal der liberalen en socialisten in voordeel der scheurmakers 5000 Het getal stemmen aan de scheurma kers gegeven door de katholieken in ge heel ons Kanton overtreft de 2000 niet Ziedaar de samenstelling van hetgene men noemt de Christene Volks partij. 1000 socialisten, 4000 liberalen en 2000 lastigaars.greeven en verdwaalde katho lieken En 't is een priester die aan 't hoofd van dat schoon leger staat Nog een cijferingsken voor 't Kanton Aalst. Men weet dat voor de Provinciale Kie zing het kiezerskorps hetzelfde is als dat voor den Senaat. Er dient nochtans opgemerkt te worden, dat de gemeenten Wichelen en Sc hoon aarde aan 't Arrondissement Dender-

De Standaard | 1894 | | pagina 1