DeWiekes uit't Land van Aalst, Wederom al eerlijkheid Onze wiekes nu Kiesbedrog. monde toebehooren en van 't rechterlijk Kanton Aalst deel maken, en dat zij dus aan onze Provinciale Kiezing van zondag deelnamen. Het getal provinciale kiezers dier 2 ge meenten beloopt te samen tot juist 900. Ziehier nu de vergelijking voor 't Kan ton Aalst tusschen den uitslag der kiezing voor den Senaat van 14 October en tus schen 'dien der Provincie Kiezing van 28 October. Kiezing van 14 October. Lienart 8752 Van Bunnen 7515 Katli. meerderheid 1237 stemmen Kiezing van 28 October. Blanckaert 10888 Ghysselinckx 7042 Kath. meerderheid 3800 stemmen. Nemen wij nu dat in die katholieke meerderheid van zondag, de stemmen be komen door den katholieken lijst te Wichelen en te Schoonaarde tot 800 be- loopen; dan bestaiigen wij dal de katho lieke meerderheid op 14 dagen tijds ge klommen is van 1200 tot 3000, 't zij eene vermeerdering van 1800 stemmen. Als men hel laagste getal reeini derstem men bekomendoor de katholieke lijst op zondag 2S October 't /ij rond de 10,000. dan is onze meerderheid nog geklommen van 1200 tot 2200, 't zij eene vermeer dering van ÏOOO stemmen Wij hadden dus gelijk, toen wij in ons vorig nummer bestatigden dat, de ver dwaalde menschen de oogen beginnen te openen; dat ze van dag tot dag klaarder zien in de schandige sarnenzweerxng döur onze scheurmakers met geuzen en socialisten aangegaan oin onze katholieke partij te vernietigen en ze aan hare doodsvijanden over te leveren; dal 'tvolk zich begint te overtuigen van de ijdelheid van de beloften der scheurmakers en van .ia- hfcehuldisingen tegen onze verdienstrijke en beiiwanie voiKs- vertegenwoordigers sedert maanden uit gekraamd. Het rijk der kwakzalvers is van korten duur- zegde ons lest een wijs en ervaren man Groote waarheid Eene andere zeer belangrijke bemer king Kandidaat Van Bunnen alhier volstrek! onbekend, bekwam in 't Kanton Aalst op 14 October, 7515 stemmen. En kandidaat Ghysselinckx,geboren Aals tenaar.hekomt er veertien dagen later nog slechts 7011, 't zij 500 stemmen min der, alhoewel nochtans het getal uitge brachte stemmen met 1200 vcrmeerdord was door de deelneming van Wichelen en Schoonaarde aan de kiezing van 28 Oc tober 't Land van Aalst van Zondag 11. schrijft u Wie, wie heeft de kath Werkmans- - kring 'in buitengewone vergadering n bijeengeroepen, en Wie heelt daar 't schandaal gepleegd van met donde- - rende stem dien vertrouwelijken brief af te lezen Geachte lezers, gij moet verstomd staan van zulke vraag te hooren dnen van man nen die beweren alles best te weten, wanneer geheel de stad van Aalst weet wie de Werkmanskring heel! bijeenge roepen en wie er den brief afgelezen heeft maar 'tvenijn komt van achter, beste menschen. En inderdaad 't Land vraagt onmiddelijk daar achter Wie, wie heeft tegen onzen broeder gegrold en gebriescht, wie heeft hem gestampt, als hij naar St. Martenskerk ging Mis lezen? En zoo, geachte lezers, deze laatste vraag stellende op denzelfden toon als de voorgaande waarop eenieder kan ant woorden, wil 't Land van Aalst mis schien de zelfde antwoord doen onder verstaan als voor de eerste vraag, en zoo op onrechtstreeksche wijze personen doen verdenken, die hier in Aalst staan boven alle verdenking. Wij hebben immers die achtbare en Eerbiedweerdige personen over die zaak gehandeld en hunne ant woord was daar weten wij niets van, en wij zouden ons wel wachten van bovengemelden broeder te stampen, en dat om VELE redenen. Gij ziel dus, menschen, dat 't Land van Aalst altijd in volle rechtzinnigheid en eerlijkheid te werke gaat. Wie heeft in onze stad van Aalst een kwaad aangericht dat volgens brave, ervarene en kristene menschen onher stelbaar is en in geene vijf-en-iwintig jaren kan gedempt worden Wie heeft den noodlottigen toestand van werkman en kleinen burger duizend maal verergerd met die menschen meer en tneer optehitsen, met hun het hoofd te doen draaien en hunne oogen te ver blinden over hunnen eigen en persoon lijken intrest Wie heeft de encykliek van onzen H. Vader Leo XIII, die de verbroedering aanpreekt tusschen de rijkenen de armen, trachten te verijdelen met den rijken inenscli afkeerig te maken van den arme en met dezen razig en onberedend te doen werken tegen den rijke Wie speelt vrijwillig in de kaart dei- geuzen van allen aard, met door mede werking en samenzweoring met liberalen, socialisten en godsdiensthaters an allen deesem, onze Katholieke Partij te scheu ren en te ondermijnen Wie tracht zoo te verijdelen al het nut, al het voordeel dat onze katholieke strijders van ons Arrondissement met zooveel iever en wilskracht voor 't alge meen welzijn hadden geslicht -V-* ^-1 -lit oiuen wraakzucht, uit eigen hoogmoed, uit eigene koppigheid, zonder zich te bekommeren met de ware belangen van 't volk en van onzen II. Godsdienst Wij lazen deze week in de - Gazelle van Luik - bet groot katholiek dagblad Het is troostend te zien w;jt genegen- - heid MWoeste heeft verworven door i den schandigen strijd van de Aalster- - sche demokrateu tegen hem. Ik heb - katholieken die, in deze laatste tijden eene andere richting dan de zijne ge- - volgd hadden, hooren verklaren dat - M. Woeste in de Kamers niet kan ge- - mist worden, om tegen het socialicmus te strijden. Het was eene schoone hulde gegeven aan een leven van reusachtige werken, van gedurige pogingen en onafgebroken onbaatzuchtigheid. Het is waarlijk walgelijk om zien, dat mannen die zich christen noemen, met zooveel woede zulken hoofdman willen omverwerpen. Hoe sprak hij - waar, die groote prins der H. Kerk, waarvan ik onlangs de schoone woor- - den aanhaalde, toegepast door hem aan zekere gebeurtenissen in België Ik bemin se nirt, die om lot iets te n komen, op de oude soldaten van de katholieke zaak schieten. M. Woeste is geen eenvoudige sol- daat, maar een hoofdman; het is op dien geëerden, meer en meer beminden - hoofdman, dat gewone hoeveerdigaards - het gemunt hebben, gedurig in den mond hebbende weg gij opdat ik mij in uwe plaats zette. - Er ware reeds niets droeviger dan - die strijd,ik zal zeggen,dan die opstand, zoo dan nog het hoofd van die aan- - vallers geen priester ware. En die priester, die M. Vander Velde, - het hoofd der socialisten, heeft hooren uitroepen, dat hij M. Woeste met den - priester Daens zal neervellendie priester ziet niet dat hij rond zich schaart en de liberalen, en de vrijmet- selaars, en de socialisten en de godde- loozen allen van het Arrondissement Aalst. Ik sprak u van die stemming tot genegenheid voorM. Woeste en ik mag - u verzekeren op 't woord van Aalster- - sche liberalen, afkeerig van die eerloos- m heden, dat inde ballotteering de naam van M. Woeste inet eene groote meer- derheid zegepralend uit de stembus komen zal. Maar twintig jaren zullen - er noodig zijn om de schade ie her- - stellen die dooi' dezen luitelijken strijd aan den Godsdienst u:erd toegebracht. Laat uiis hopen dat Pries- - ter Paeas niet verder gaan zal. Als een katholieke zonder het te weten of te willen, het werktuig, do vonnis- uitvoerder wordt van de secte der socialisten als hij de hand geeft aan de socialisten, als hij de werklieden tegen de patronen opmaakt, de massa's tegen de hoogere standen ophitst, en op den - volksgrond kiemen van nijd, van gram- schap cn haat neerwerpt, verspreidt - bij werkelijk soeialismus, en brengt - meer kwaad teweeg dan eene op- rechte oproerling. De hoedanigheid - van katholiek geelt macht aan de las- teringen en de ophitsingen. Men vraagt: van waar -lit losbranden - van het soeialismus den 14 en 21 octo- ber v Er zijn verschillige oorzaken, maar - deze die ik aanwijs, is de kleinste. - niet... Ook de gewichtige maatregel, door Mgr. den Bisschop van Gent tegen den beschermeling van M. Van de Velde - genomen, is voorde christenen van ons land eene ware verlichting geweest. Zoo spreekt de - Gazette van Luik. Men zou niet beter de waarheid kunnen zeggen. Andere voorname katholieke dagbladen, Bien Public, de Journal de Bruxelles, Courrier de Bruxelles, La Belgique spreken even krachtdadig ten voordeele van M. Woeste. Het spijt ons geen plaats te hebben om er ook eene aanhaling van te doen. eer ai 'iièntioieriiam van Cütpka.Wij moesten wel is waar,door het onregelma tig schrijven, hem niet opnemen, maar wij zijn goede lieden en wij kunnen nog al verdragen dat men 'ne keer zeevere. Mijnheer Henri Van de Velde uilgever van den Standaard. De wel geeft mij nogmaals het recht u te antwoorden, en de wet is voor de gan zen niet gemaakt. Dat alle rechtzinnige menschen oordee- len Het is nog altijd 'over het vliegende N.l Niemand werd daarin beleedigd. Niemand in zijne eer gekrenkt. Offlciëele cijfers werden daarin aange duid, uit welke blijkt dat er veel meer stemmen uitgekomen zijn, dan er kon den uitgebracht worden. Wij vragen is er ja of neen colossaal kiesbedrog Maar in ons inzicht kon dat nooit aan het Hoofd bureel ten laste gelegd worden. Gelieven uwe lezers ons wel te volgen; want wij dagen u uit, ons in een enkel woord te logenstraffen. Wij zien bij geval Mijnheer den Voor- ziter van het Hoofdbureel, hij is misnoegd en zegt dat men hem beschuldigdt van kiesbedrog, door onze schuld; eh wij too- nen hem dat er in 't Vliegende blaadje geen woord tegen hem is gericht. Maar, zegt hu, 't is toch ter gelegenheid van dat bladje dat men mij achterna roept... Ik zal U een brief van herstelling zenden M. laat ons den brief schrijven 't zal beter zijn voor U... Ik verklaar vrijelijk en geerne dat ons inzicht nooit was een woord tegen U te schrijven. Daarbij, ge lief dit vliegende bladje te herlezen..'T is wel, maar geef mij eene mededeeling van een schrift. Zoo komen wij overeen 'T is zaterdag achternoen Er is veel werk geweest. Den vrijdag zijn wij moeten naar Gent gaan voordien brief.. 'T is zaterdag ach ternoen de tweede kant der gazet wordt gedrukt ons Vliegende bladje N° 2 is geschreven men is bezig het te zetten... Dat zal men in ons werkhuis onder eed getuigen.. Daar is de deurwaarder Mr De Vos.... Mijnheer de Voorzitter van 't Hoofdbureel zal misschien gepeisd heb ben dat wij ons woord niet houden. Wij schrijven seffens aan Mijnheer de Voor zitter dat men bezig is ons Vliegende bladje te drukken, het was 3 ure gepas seerd.., Ten 5 ure wordt de proef gezon den.... Mr de Voorzitter begeert een ander opstel Er is re pourparlé daarover. Men komt overeen, in volle vriendschap.. T Vliegende bladje N" 2 verschijnt. Wij zenden afdruksels aan Mr den Voorzitter,. Den maandag vragen wij of hij er nog meer begeerl.... De antwoord is neen!... Ik slel zelf, gansch vrijwillig, eenige woorden uitleg in de Werkman... Mrde Voorzitter is uiterst tevrede hij schrijft het ons. En eenige dag< n nadien, de geruchten loopen dat er 20 ja 30 duizend briefkens op onze kosten gedrukt worden De roO briefkes verschijnen met den titel Eerherstelling en onzen naam daaronder 111 M. Van de Velde, ziedaar de waarheid, g'heel de waarheid.... De roo briefjes zijn op onze kosten niet voor geenen hal ven eens komen wij er in; wij weten van niets; het was in ons ak koord niet... Nooit zouden wij 't woord Eerherstelling aanveerd hebben, omdat wij niemands eer hebban gekrenkt Wanneer zal uw blad dan toch de waar heid eerbiedigen Ge schrijft M. Van de Velde, dat Pee Daens hier .gelasterd heeft, dal. bijnaar Gent geloopen is om raad, dal hij is weg- geloopen al eenen hond wien men stok slagen toedient Nogmaals, waar haalt gij toch al die leugens 't is droef't is droef! Maar wat zullen wij zeggen? Eenige dagen geleden waren wij op eene plaats, maar 's avonds voor de kiezing een schril t uitkwam vol verradelijke onwaar heden.... De menschen waren droef ..Wij zegden ze,wij weten dat het leugens zijn... Maar de eenvoudige menschen I Och, werd er geantwoord, denkt niet dat de menschen zoo eenvoudig zijn... als zij ievers naar don winkel gaan ea zij ontvangen slechte waar, ge moet niet denken dat ze den tweeden of derden keer zullen weerkeeren. Zoo is 't ook met de geschriften ,- d'ond'-rvinding leert Die liegt en ver- vnlsolit,verliest het vertrouwen en wordt niet meer geloofd. De Waarheid, M de Waarheid en de Rochtveerdigheid hebben eene levens kracht waartegen onrecht en leugen niets vermogen Al ligt de waarheid in het graf, al wat haar drukt dat moet er af. Nu, elk den vriendelijken goeden dag en tot later, zei de Pater. P. DAENS. Aalst, 30 October 1894. De scheurbladen van Aalst hebben dit deuntje reeds op alle tonen gezongen. Zander eenig bewijs zouden zij wel de ver gissing die heeft plaats gehad, als kiesbe drog,door ons katholieken gepleegd willen doen doorgaan en zij de eer inoogsten van door bun waakzaam oog die oneerlijke pltnnen te hebben verijdeld. Nu wanneer eenieder op eene voldoende wijze reeds heeft kunnen begrijpen,hos die vergissing heeft kunnen plaats hebben, moet gij niet denken, lieve lezer, dat dn wondere reke naar daarmeè tevreden is. Oh neen, wan neer men in troebel water tracht te visschcn, bekreunt men zich weinig met de waarheid. Immers het oogpunt is vooral het water troebel te laten, 't is te zeggen, het volk, dat men zoozeer beweert te beminnen in de dwaling te onderhouden, dat de katho lieken zich plichtig gemaakt hebben aan schandig kiesbedrog. Zoo vindt men in Het Land van Aalst en in De Werkman dat het getal ontvreemde briefkens nog veel grooter is dan men eerst wel had gedacht. En om zulks te staven begint onze alweter te cijferen. Wie een weinig ervaren mocht zijn in het cijferen zou wellicht denken, dat het

De Standaard | 1894 | | pagina 2