Bambrugge. Monsterverbond. Van alles wat. Meerderheden. Militie-Lichting 1895. in de tegenwoordige omstandigheden eene volstrekte onmogelijkheid is een regel daar te stellen, bij dewelke men op een na het getal vierstemmige briefkens, dry, twee- en eenstemmige kan bereke nen. Doch hij getrooste zich hier is de regel volgens Land van Aalst - Men bekomt het cijfer der vierstemmige brieven met op te tellen de stemmen gegeven aan de kandidaten die, in iedere lijst het minste stemmen hebben bekomen te weten MM. Van Wambeke, Planc- quaert en Sanders. Bewondert met mij, lieve lezer, hoe regelmatig de kiezers hunne stemmen zouden moeten verdeeld hebben. Die drij minst bevoordeeligde kandidaten, een op elke lijst, zouden geene andere stemmen bekomen hebben dan van die kiezers die voor vier kandidaten gestemd hebben. Van de driestemmige, tweestemmige en eenstemmige briefkens. mag er niet één stem overgedwaald zijn tot eene van die drij kandidaten of de rekening van den doorluchtigen cijferaar ware mis. Een voorheeldje zal het nog wat meer ophelderen. Neemt veertig (40) briefkens, tien (10) stemmen voor vier (4) kandi daten, 't is te zeggen, geven een vier stemmig briefken; 10 stemmen voor drij, 10 voor twee en 10 voor eenen kandidaat Hier weten wij voorop dat er 10 vier stemmige brieikens in de bus zijn noch min noch meer. Doch laat ons de berekening volgen van den geleerden bol en gij zult zien hoe, als bij tooverslag er merkelijk meer zulkdanige briefkens uit de bus zullen komen. Veronderstellen wij dat van die 10 vierstemmige briefkens er vijf zijn voor de katholieken,drij voor de scheurmakers en twee voor de socialisten. De minst bevoordeeligde kandidaat heeft tot hiertoe op iedere lijst ten minste vijf stemmen bij de katholieken, drij bij de scheurmakers en twee bij de socialisten, te samen reeds 10, zijnde het getal vierstemmige brief kens. Maar nu moeten er nog 60 stemmen tusschen de verschillige kandidaten ver deeld worden dertig van de 10 driestem mige briefkens, twintig van de 10 twee stemmige en 10 van de eenstemmige briefkens Al de kiezers zouden moeten de les opgespeld zijn om er juist nu de dry zelfde namen uit te laten, anders krijgen er de minst bevoordeeligde nog eenige stemmen bij en de som hunner stemmen zou in plaats van 10 te blijven, tot 13,14 misschien tot 15 aangroeien en bijgevolg zouden er dan volgens M.cijferaar niet 10 maar vijftien vierstemmige briefkens moeten uit de bus komen. Is het dan te verwonderen dat op een getal van 50,000 brieven, - Het r,and van Aalst er 3537 vindt, waarvan zoo het zegt,er geen rekening kan gegeven worden Wat moeten de mannen van Bambrugge peizen van de scheurmakers van ons arrondissement, die nu in de provinciale kiezing van Aalst zijn opgekomen met 'nen heer van Herdersem, die wel gekend is als liberaal en die toch zoo veel verdriet en pijn heeft aangedaan aan den ouden eerbiedweerdigen pastoor van Herdersem dien man van zaliger en onvergetelijker memorie, en den gewezen broeder van den achtbaren en beminden heer Burge meester van Bambrugge Provincie Kiezingen in 't Arrondissement Aalst. Er was strijd in de vijf Kantons van het Arrondissement. Overal bekomen de katholieken eenen roemrijken zegepraal op het voortaan openlijk bekend verbond der Roelanders of scheurmakers met geuzen en socia listen. Overal evenaren of overtreffen de cij fers onzer meerderheden in ruime mate de cijfers der wetgevende kiezing. Onze lezers kennen alreeds den uitslag van Aalst waar onze volksgezinde kandi daten 4500 stemmen hebben verplaatst ten voordeele der katholieken. Te Sottegem is onze meerderheid thans van 3500 stemmen in plaats van 2000 .zij eene winst van 1500. Te Herzele waar de heer "Van Wam beke op 14 October slechts 4221 stemmen bekwam tegon 4498 verleend aan het hoofd der scheurpartij, bekomt de heer Van der Haegen het minst bevoordee ligde lid der katholieke lijst nu 700 stemmen meer dan de heer Verbruggen kandidaat der verbondene scheurmakers en geuzen, en meer dan 2500 stemmen meer als den heer Roelandt offlcieele kandidaat der scheurmakerij alleen. De onbeduidende cijfer door dezen laatsten bekomen is bijzonder leerzaam omdat hij toont hoe weinig de scheurmakers vermo gen zonder hunne liberale en socialisti sche hondgenoten. Nu de vergelijking tusschen de cijfers bekomen door de hee- ren Van der Haegen en Verbruggen en die van 14 October is toereikend om te bestatigen dat de katholieken in 14 dagen in alle geval meer dan duizend stemmen hebben bijgewounen. Te G^erardsbergen en te Ninove zijn de cijfers op weinis na onveranderlijk geble ven. Doch de balloteering welke zondag toekomende moet plaats hebben in deze laatste stad zal toonen dat daar ook 't katholiek gedacht aangewonnen heeft. Immers 1545 stemmen welke zich geves tigd hadden op den volksgeliefden heer Van Langenhaecke.die zich op het laatste oogenblik als onathankelijke katholieke kandidaat had voorgedragen, zullen nu voorzeker gelijk op 14 October de meer derheid onzer vrienden vermeerderen. in alle geval wat wij kunnen bestati gen is dat in de drij kantons Aalst,Herzele en Sottegem alleen er meer dan 7000 stemmen aangewonnen zijn door de katholieken. Hoerak Leve 't arrondissement Aalst En nu, Roelandistische poesjenellen der logiebroers, kruipt terug in de onder- aardsche krochten uwer maconnieke beschermers of liever terwijl het nog tijd is, keert terug naar de katholieke partij, altijd open aan alle mannen van goeden wil. Doch vergeet het niet gij hebt het reeds genoeg ondervonden 't Volk wil nooit van geen Judassen Evenredige Vertegenwoor- diging. Tot 1° September heeft De Standaard nooit de Evenredige Vertegenwoordiging bestroden, en indien later in het vuur van den kiesstrijd er in zyne kolonnen arti kels verschenen zijn tegenstrijdig aan dit stelsel dan hebben deze alleen de persoon lijke gedachten van hunne schrijvers en niet de gezamenlijke overtuiging onzer redactie uitgedrukt. Onze redactie denkt nog met M. Beer- naertdatdeE V. eene vrije kwestie is welke de Katholieke Partij in haren schoot zeiven moet oplossen, en die nooit aanleiding mag geven tot verdeeldheid onder Katholieken wanneer het geldt den strijd tegen den algemeenen vijand tegen geuzen en socialisten. Bovenstaande is toereikend om te doen verstaan hoe zeer wij het gedrag laken der twiststokers van het Arrondissement Aalst, die in den strijd voor het evenredig stelsel, alleen een voorwendsel vinden om de Katholieke Partij in het graf te delven. Hoe schijnheilig zij zijn in hunnen zoo gezegden sirijd voor de E. V. blijkt ge noeg uit het volgende feit De Heer O. Van der Haegenuittre dend Katholiek Provincieraadslid van het Kanton Herzele, is eene van ouds ge kende aanhanger van het evenredige stelsel dat hij in alle omstandigheden heeft vooruitgezet en verdedigd. Welnu dezelfde scheurpartij die den Heer Woeste bestrijdt' omdat hij tegen de E. V. gestemd heeft in de voorgaande Kamer, is nu als een man opgestaan tegen den Heer Van der Haegen, Provincie raadslid partijganger van de E. V. Hoe eerlijk niet waar En ten voordeele van wie heeft zy den Heer Van der Haegen bestreden Ten voordeele van den liberalen burge- meestoren kerkhater^an S' Lievens-Hau- tem, gebreveteerde oud gebuisde liberale kandidaat volksvertegenwoordiger, wiens rol in de schoolstrijd niemand vergeten kan. Hoe eerlijk nogmaals En die mannen die zulks doen durven zich noemen christene democraten 1 Zij durven het gezag inroepen van den Paus Zij durven roemen op hunne politieke eer lijkheid Allons done Weet gij wat gij zijt 1 Bedekte geuzen die alreeds onder het schapenvel het wolvenhuid beginnen te toonen. Onthoudt wel Heeren het oud voosje dat hier met de kiezingen zoo dik wijls gedreund heeft. - Och God. och God, De geuzen zijn kapot, - morgen wordt het u ook toegepast door het scherpzinnig oordeel van 't vlaamsehe volk, dat men wel eenmaal maar toch geene tweemaal foppen kan. Verstaan 1 De uitslag der Stad. Een groen naamloos briefje voor/ko mende uit eene welgekende drukkerij, in allo huizen dijnsdag rondgedragen, be weert dat de kandidaten der scheurma kers in de kiezing van verleden zondag in de stad van Aalst 1200 stemmen meer derheid bekomen. Welnu dit is teenemaal onwaar. In drij bureelen der stad te samen op genomen, bekomt de lijst der scheurma kers slechts 468 volledige bulletijns terwijl de katholieke lijst er 602 bekomt, zijn dus in 't voordeel van de katholieke 134 stemmen of voor de gansche stad eene gemiddelde meerderheid van 536 stem men op de volledige bulletijns. Ziedaar de waarheid Wel is waar, de gemengde bulletijns geven in dezelfde bureelen aan de scheur makers een voordcel van 67 stemmen. Kanton Herzele. Onze beste gelukwenschingen aan al de katholieke kiezers die zondag, 11. zou wel hunnen plicht hebben vervuld. Nu voortgewerkt, om't venijnig libe- ralismus, en zijn miskweekt jongske Mijnheer Scheurmaker alle goesting te ontnemen nog vooruit te komen. Kanton Ninove. Kiezers Zondag toekomende allen als eenen man gestemd voor de Heeren Sonck en Vander Schueren Allen den volksvriend Van Langenhaoke gewroken over het schandelijk gedrag der Roelanders die hunnen weldoener in bet aangezicht hebben gespuwd. Allen gestemd voor Sonck en Vander Scheuren. De katholieke partij zal toonen dat zij niet ondankbaar is. Overal, in ons vijf Kantons is 't mon sterverbond op de Provinciale Kiezingen gesloten. Scheurmakers ondersteunden geuzen en socialisten; geuzen en socialisten on dersteunden de scheurmakers. 't Wachtwoord was gegeven. 't Wierd gevolgd. Manifesten ten voordeele van kandida ten wier gansch openbaar leven een strijd is geweest tegen 't geloof en 't katholiek onderwijs, wierden gedrukt bij de hoofden der zoogezegde Christene Volkspartij. Manifesten ten voordeele der zoogezeg de Christene Volkspartij wierden gedrukt bij uitgevers der liberale godde- looze gazetten van Aalst. Is het dan te verwonderen dat Z. H, de Bisschop van Gent met recht ver ontwaardigd over die schandalen die te lang geduurd hebben en zoovele dui~ zenden verergerd hebben, openbaarlijk de zoogezegde Christene Volkspartij van Aalst afkeurtveroordeelt en be dreigtin geval van roekelooze volher- ding nog strengere maatregelen te nemen Indien men niemand in zijne eer te kort gedaan heeft, waarom moet men dan drukken Eerherstelling En waarom laat men dan bij duizenden briefjes drukken getiteld Eerherstelling en onderteekend met zijnen naam Ja, waarom laat men dat toe Waarom dan, als men niemand in zijn eer beschadigd heeft, laat men zulks gebeuren Indien men, geachte lezers, op uwen naam briefkens moest uitgeven, waarop met groote letters geschreven staatEer herstelling wat zoudt gij doen, met die mannen die uwen naam valschelijk dur ven gebruiken Een klein kind kan die vragen oplos sen. Ziedaar, geachte lezers, de vragen die wij ons stellen bij het lezen der beroemde brieven die ons van wege de scheurmakers toekomen Zij die altijd het woordje Rechtbank op hunne lippen hebben I Ziehier welke de meerderheid was, over welke de verschillende rainisteriën be schikten na elke kiezing sedert 1870. Vóór 1870 liberale meerderheid van 26 stemmen 1870 kath. meerderheid 22 stemmen. 1872 24 1874 24 1876 24 1878 liberale (1) 10 1880 16 1884 kath. meerderheid 34 188C 56 1888 n i) 58 n 1890 52 1892 34 herz. Kam, 1894 56 stemmen. (1) Men zal zich herinneren dat de schoolwet \an 187!» met slechtseéne stem meerderheid werd aan genomen. Provinciale aenateurg. De provinciale raden zijn tegen 12 november bijeengeroepen, ten einde over te gaan tot het benoemen van provinciale senatcurs. Naar alle waarschijnlijkheid zullende lotingen in het Arrondissement Aalst, in de volgende orde plaats hebben Vrijdag 1 februari, om 9 uren voor middag, ten stadhuize van Aalst. Maandag 4 februari, om 9 uren voor middag, ten Stadhuize van Ninove. Dinsdag 5 februari, om 10 uren voor middag, ten Gemeentehuize Van Oorde- gem. Woensdag 6 februari, om 9 uren voor middag, ten Stadhuize van Geerardsber- gen. Donderdag 7 februari, om 9 1/2 uren voormiddag, tenGemeeutehuizevan Lede. Vrijdag 8 februari, om 9 uren voor middag, ten Gemeentehuize van Haal- tert. Zaterdag 9 februari, om 9 uren voor middag, ten Gemeentehuize van Idegem. Maandag 11 februari, ten 9 1/2 uren voormiddag, ten Gemeentehuize van Meerbekc. Dinsdag 12 februari, om 9 1/2 uren voormiddag, ten Gemeentehuizo van Steenhuise-Wynhuize. Woensdag 13 februari, om 9 uren voor middag, ten Gemeentehuize van Sotte gem. Donderdag 14 februari, om 9 uren voor middag, ten Gemeentehuize van Herzele. Vrijdag 15 februari, om 9 1/2 uren voormiddag, ton Gemcentehuizc van Moorsel.

De Standaard | 1894 | | pagina 3