flBHT START- EN LETTERKUNDIG WEEKBLAD voor Holland, Vlaanderen en Zuid-flfrika n ncilf nc ri.COm M n W I I onder leiding van Prof. Dr. H D. J. BODENSTEIN, BrRENÉ DE CLERCQ E. H. RIETJENS Mr. W. J. L. VRN ES ..siland in Zuld-flfrlks: R. J. VRN VESSEM Het rechterlijk incident te Brussel. Omtrent het optreden der rechterlijke macht in Belgic tegen twee leden van den Raad van Vlaan deren op 8 Februari 1.1., zij terloops opgemerkt, dat dit geschiedde krachtens bepalingen van het Belgische strafwetboek, het decreet van 20 Juli 1831 en de wet van 21 April 1870. Zoo lezen wc ten minste in den brief der volksvertegenwoordigers, die het Hof van Beroep te Brussel aanleiding gaf tot de in-hechtenisneming van de Heeren Borms en Tack. (N, R. C., 15 Februari. AvondbladVan de besluit wetten die de Regeering te Havre tegen de activisten uitvaardigde, wordt niet gerept. Zou de reden, waarom het Hof van Beroep die Belgische „wetgeving" genegeerd heeft, niet van dien aard zijn, dat ook de activisten in het bezette gebied ze eveneens mogen of zelfs moeten over het hoofd zien? Of zijn de daden die deze beruchte besluit wetten bestraffen, volgens het Hof van Beroep niet strafbaar? 't Is eigenlijk een lieele opluchting voor de activisten. Het Mof van Beroep, doordat het slechts ingegrepen hëeft wanneer de zelfstandig heid van Vlaanderen afgekondigd werd, erkent stil zwijgend. dat er in het hcele Belgische wettenstelsel geen bepaling is krachtens dewelke, tegen de Vla mingen die aan de vervlaamsching der Hoogeschool en der openbare besturen medegewerkt hebben, ver volgingen zouden kunnen ingespannen worden. Op 20 Januari werden op een publieke vergade ring te Brussel de namen afgekondigd van ettelijke tientallen Belgen, die, naar de opvatting van de Belgische rechterlijke overheid, een revolutionair comité vormen, met het doel, den Belgischen staats vorm te vernietigen of althans te wijzigen. Niemand zal beweren dat het hier om een kleinig heidje gaat en men mocht dus verwachten, dat de Justitie op staanden voet en met de grootste kracht dadigheid naar de middelen zou grijpen die in haar bereik liggen, ten einde den gang der „revolutie" te stuiten. Doch wat zien we gebeuren? Drie weken lang vieren de „revolutionairen" hoogtij in alle Vlaamsche steden; met het opstandige vaandel, (den zwarten leeuw op het geluw veld) aan het hoofd trekken ze onder het zingen van oproerige liederen ten getale van duizenden en nog duizenden door de straten. Het komt tot bloedige botsingen met be taalde straatschavuiten, die, gewapend met dolk messen en vitriool, voorshands het loyalisme en liet Recht vertegenwoordigen' die de Belgische Justitie nog steeds in gebreke gebleven was te doen eer biedigen! De baliekluivers floten en bedienden zich hunner eerlijke wapenen. Ze werden er voor be taald. Maar de wijze rechters, die. toch ook be taald worden, bleven stom als--vissollen. Erger nog, ze moesten de huurlingen van het „loyalisme' wegens manslag vervolgen! Eerst op 8 Februari treedt de Justitie handelend op tegen de „revolutie Heeft ze het dan echter goed gedaan? Heelemaal niet. Slechts twee leden van het „revolutionair comité" worden lastig geval len. Al de anderen hebben den prettigen indruk gekregen, dat ze volstrekt niets mispeuterd hebben. We hebben hier dus te doen met een ernstig plichtsverzuim der Belgische rechterlijke macht, met een laksheid die des te geheimzinniger is, waar de Franskiljonsche rechters sedert drie jaar de ont wikkeling der activistische beweging met veront waardiging gevolgd hadden, steeds zinnende op mid delen om de gehate aanhangers ervan te treffen. En liet is toch eenvoudig niet denkbaar, dat die hooggeleerde Heeren achttien dagen en negentien nachten zouden noodig gehad hebben om de wets bepalingen op te delven, krachtens dewelke ze ten slotte opgetreden zijn! Er is slechts ééne verklaring: Hadde het wer kelijk gegolden in te grijpen ter handhaving van het Recht en de openbare orde. dan zouden die Heeren niet geaarzeld hebben, noch halve maat regelen genomen hebben. Doch, alvorens zich te leenen tot een hansworsterijl, denken zelfs minder

De Toorts | 1918 | | pagina 2