DE TOORTS. kondigde Duitsche beperking van de bevoegdheid der Belgische rechtbanken verboden zijn." De vertegenwoordiger der Hollindsche regeering le Brussel. Naar de X. R. C. van 15 Fcbr. mededeelt, zou de vertegenwoordi ger der Hoilandsche Regeering te- Brussel „energiek geprotesteerd" hebben bij de Duitsche Overheid tegen de schorsing van het Brus- selschc Hof van Beroep wegens diens optreden tegenover den Raad van Vlaanderen. Hoe onwaar schijnlijk dit ook lijkt bij de door de Hoilandsche diplomatic angst vallig aangenomen gedragsregel van „non-interventie", zoo moet men toch niet vergeten, dat, waar het geldt maatregelen tegen een poging, om een deel van den Nc- deilandschen Stam van ondergang onder den druk eener plutocratie te redden, om Dietsche kaerels op klompen en wijven in jakken vrij te maken van den druk van ..deftige" franschsprekende hee- ren en dames, van een diplomaat, ook van een Hollandsch diplo maat, alles te verwachten is. Moge in de Hoilandsche Sta- len-Generaal een volksgezind Ka merlid deze zaak tot klaarheid brengen. N'og-steeds heeft men niet ver nomen. dat de vertegenwoordiger der Hoilandsche Rcgccring te Brussel geprotesteerd heeft tegen de door de Franskiljons getoonde minachting voor de Nederland sche taal in het officieel „Spaanscli Nederlandsch Komiteit tot bc scherming der bevoorrading in ons nummer van 9 Febr. ver meld onder het hoofd „Hollands eer gemoeid." Do betooging le Antwerpen voor Vlaanderena zelfstandigheid. De Belgische vluchtelingenpers spant zich deerlijk in om de ver strekkende beteekenis van de grootsche beloogingen ten gunste van Vlaanderen's zelfstandigheid te verkleinen, wel een bewijs hoe deze betoogingen haar in verle genheid brengen. Zoo weet het „Belgisch Dagblad" (no. 124 van 9-2-18) te vertellen, dat er ten hoogste zeshonderd Vlaamschgc- zinde betoogers te Antwerpen op Zondag 3 Februari waren, terwijl het getal tegenmanifestanten, door dit blad op 12 tot 15.000 wordt berekend, en het „Office Beige" schrijft aan de Hoilandsche bla den, dat er 111 het Alhambra te Brussel slechts 507 personen aan wezig waren. Daartegenover kunnen wij nog eens vaststellen, dat het groote beurslokaal, waar, naar ieder han delaar, die ooit oiize Antwcrpsche beurs bezocht, betuigen kan, ten minste 6 tot Sooo personen kun nen samenkomen, dien Zondag met betoogers gevuld was en er nog honderden op straat moesten blijven. De Antwerpsche bevolking' is daar om te getuigen, dat de groep van legenbetoogcrs -een handvol gymnasiasten en een kliek geranselde kerels ten hoogste op honderd vijftig kan' worden ge schal. De film, opgenomen tijdens de historische zitting in dé Beurs en de kiekjes tijdens dc vergadering in tie zaal" van het Alhambra ge nomen, die. naar het Vaderland (no. 40 van 9-2-18' van een oog getuige vernam, vol was, en naar dit blad terecht beweert twee tot drieduizend menschen kan bevat ten. zullen op aanvraag te bc voegdcr plaatse, wel aan het Of fice Beige in bruikleen gegeven werden, voor het inrichten eener propagandavertooning, waarop dc hecren redacteurs van het. Bel gisch Dagblad en de Belgische vluchtelingen kunnen uitgenoodigd Politiek optreden van Kardinaal Mercier. Naar het Vlaamsche Nieuws verneemt zou de Vastenbrief voor 191S van Kardinaal Mercier den volgenden zin bevatten „onze on bedwingbare wil Belg te blijven en eendrachtig, spijts de luidruch tige en gemakkelijk uit tc lokken beweging, op touw gezet door ccn handvol verraders zonder last of volmacht... I.uc schrijft hierbij o a.: „De Kerkvoogd spreekt nu van „Onzen onbedwingbaren wil Belg te blijven". De Vlamingen zijn begonnen met volledige Belgen te willen worden. Belgen die met hun eigen moedertaal overal thuis zouden zijn in België. Nu is een Vlaming met zijn moedertaal een vreemdeling,, neen. nog slechter, ccn vers too te ling in zijn eigen land. Hij wordt maar Belg met rechten naarmate hij Fransch kent! Met zijn moe dertaal is hij uit regcering. be stuur, onderwijs, leger en gerecht gesloten. t Dc koning heeft zich, bij de oorlogsverklaring herinnert, dat er Vlamingen waren in zijn rijk. en riep de Vlamingen toe, dat zijden Guldensporenslag moeten geden ken. Ztj kwanten, zij gaven hun bloed, en op den eersten" verjaar dag van tien Guldensporenslag vroegen zij recht. Het antwoord luidde onverbiddelijk en hard: Zwijgen Is het nu verraad vanwege een volk ceti recht te eischen in den oorlog, terwijl het zijn bloed ver giet, na 85 jaar vruchteloos om dit recht- in vredestijd te hebben gesmeekt?" Koeterwaatsch. De „Cha'mbre de Commerce d'Anvers" heeft ook bij den Rijks kanselier geprotesteerd tegen dc autonomie van Vlaanderen. Het protest, dat de Echo Beige van 19 dézer afdrukt, is een model van Belgisch „charabta" waar over elke beschaafde Waal en Vlaming zich zal schamen. Het is op zichzelf reeds de vet oordecling van het tweetalige stel sel. liet bewijst de minderwaardig heid der „Belgische elementen die liet opgesteld hebben. Ons doet het waarlijk pijnlijk aan, en Parijs zal het erover uit proesten van lachen Pauv' p'tits Beiges! Het Fransch vernis op Vlaanderen. Hoé het franskil jonisme er reeds in geslaagd was Vlaanderen voor het .oog van den buitenstaander onder het verstikkend Fransch ver nis te verbergen, leert allerduide lijkst het volgend ingezonden stuk in de Nieuwe Courant van 15 Fe bruari „Eerst heden kwam mij in han den liet 110. uwer courant, waarin overgenomen werd hetgeen on langs de Figaro schreef omtrent de Vlaamsche beweging en waarin beweerd werd, dat d;- Vlaamsche taal in Vlaanderen uitsluitend dooi; de plattelands-bevolking cn het minder beschaafde tlèél der Vla mingen gesproken wordt. Tegen deze bewering van dc Fi garo werd door u geprotesteerd. Dc toestand is deze De natuur lijke taal in Vlaamsche beschaafde kringen, onder dc gegoede bur gerij, onder den goede,11 winkel stand is Fransch, -uitsluitend .Fransch. Antwerpen maakt hierop een uitzondering. Doch in het hartje van Vlaanderen, in het land van Waes, Gent, Brugge. Kortrijk, Dcynze, .Écdoo etc. etc. ook op het platteland wordt in beschaafde

De Toorts | 1918 | | pagina 7