i 1 1 m w. ff:. --:ê' i het ars \j aN OBERAAL \1 1908. I 'j 'SA Prijs S centiemen het nummer Derde Jaargang. Nummer 1 Nieuws uit de Streek. Moeilijken toestand. De nieuwjaar van de bakkers. Uit Geeraardsbergen. Zondag Januari i 908 BÉKiï" w Abonnementsprijs 13 ^r- vo''r stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore \an het blad, Groote Markt, i, Aalst. Prijs def Annoncen: Aalst 4 Januari 1OON, Grimmig en machteloos keerde de booze wolf zich af van mij, verwijderde zich traag over den hard bevrozen bo dem en verdween weldra Voor altijd in het mistig, eindeloos verschiet, dat zich achter onze woning uitstrekte. Ik trad weer binnen en vleide me genoeglijk neer aan de tafel, bij het vuur te midden van mijn huiskring en dronk een lekker kopje met allen mede. Twaalfmaal golfde van den toren de zilveren klank der klok, statig, plech tig moet ik zeggen, want allen luister den wij naar de machtige galmen, die verre wegzwierven over daken en vel den, den grimmigen wolf achterna. Nog was de laatste klank niet uitge galmd. als er zachtjes op de deur werd getikt. Mijn oudste haastte zich te ope nen en tot ons aller verbazing, trad een klein meisje in onze woonkamer, met den blos der gezondheid op het aange zicht, witte bloemen blaadjes glinster den in heur golvend haar, op heur flu- weelen keurs. De wolf is heen, zeide ze met wel luidende lieve stemme, de booze wolf is heen 1907 is ginder verzonken in den peilloozen kolk der eeuwigheid. Ik ben 1908 En geestdriftig riep mijn heele ge zin Leve 1908! Leve het Nieuwe jaarEn klein en groot juichte en danste rond het lieve meisje, dat glim lachend en bemoedigend allen aan keek. En ze namen mij bij de hand, en wenschten mij geluk, \eel geluk en ze kusten mij, dat het klapte. Leve 1908. Wat geven we nog om 1907 Was het geen booze wolf, die veel goeds verslond en niets anders aanbracht dan rampen en onheilen, oorlog en bloed vergieten, volksmiskenning en volks verdrukking Hij heeft gehuild, ver scheurd zijn gansche leven lang. Wat is 1907 voor ons geweest Voor het Belgische volk Wat anders dan een booze wolf. Het volk wil vrijheid en het wordt onder zijne kluisters ver pletterd, het volk snakt naar onderwijs en de goede scholen worden vernie tigd, het volk eischt gelijkheid en het wordt als schooier bejegend, het volk eischt recht en 1907, de wolf geholpen dooreen heir andere onreine beesten walgelijke bokken, pestverspreidende ratten en krassende uilen, hebben niets gelaten, dan onrecht, bedrog, ellende en slavernij Leve 1908 klonk het weer uit aller mond. Welnu, ja, leve 1908 Waarom zou den we niet hoopvol het nieuwe jaar begroeten. Geleden smarten, geleden tegenspoed deert ons niet meer en nieuwe hoop, geeft nieuwen moed Meer dan 19 eeuwen geleden klonk het uit den hooge Vrede aan de menschen die van goeden wil f ijnDie wensch is niet vervuld geworden, die hemelsche groet is niet verwezenlijkt. De menschen van goeden wil worden verfoeid en vervolgd, de men schen met vrij gemoed worden ver drukt en gebroodroofd,, de menschen met edel karakter worden verguisd en vervloekt. Maar toch laten we de hoop, nimmer varen en zien we zonder leed 1907 verdwenen in het niet,we begroe ten lustig en hoopvol 1908. Het kleine meisje raadde wellicht mijne gepeinzen, want ze zei, me strak aanziende O, denk niet dat ik U, dat ik het volk alles brengen zal, Een ding schenk ik aan het volk, dat is de kracht. Al het andere is voor het volk be schikbaar, indien het die kracht gebrui ken wil ten goede van iedereen. Al ve> - nietigt een wolf het onderwijs, het voli. kan leer en als hel wil; het volk ver langt naar zijne rechten, het kan die be komen indien het wil. Maar het volk moet willen. Klagen na 't verdragen helpt tot niets. Zeker is de hoop goed, zeker geeft ze moed en ijver, maar dat maakt eigenlijk niets uit, als het bij die hoop blijft, als de kracht zich niet veropenbaart. Algemeen stemrecht, wil de natie, de groote meerderheid toch der natie rechtvaardigheid wil ze, en goede volkswetten..Welnu ik, 1908, wensch de verwezenlijking daarvan te beleven. Leve 1908, klonk het weer. Moed zal ons/opstellers der Volks gazet niet ontbreken. We zullen gelijk voorheen den wrangen strijd strijden voor het volk. Geslagen kunnen we worden, terneergeslagen zijn we nooit. Lezers van de Volksgazet en Gij allen koene medewerkers, we wen- schen U uit der harte een Gelukkig Nieuwjaar. We wensehen U allen voorspoed in uwe zaken, gezondheid en vreugd, vol doening in uw huisgezin. Wezien zonder schroom de toekomst te gemoet, niets kan den vooruitgang der gedachten stremmen, niets kan het geleidelijk ontstaan van immer betere maatschappelijke toestanden beletten. Waarheid en Vrijheid zegepralen ten laatste toch. Hebt medelijden. Vrienden, Lezers van de Volksga/.et en Gij allen, die welstellend zijt, hebt medelijden met uwe medemenschen, die koude en gebrek hebben. De barre winter woedt door land en stad, het werk ontbreekt bij velen en waar werk ontbreekt, ontbreekt er voedsel voor vrouw en kinderen, ont breken kolen, beddegoed, kleeren, zor gen voor de zieken. Hebt medelijden, ziet rond u, want zij die het meeste lijden, klagen niet omdat ze niet durven, omdat ze zich schamen een hulp te vragen, welke niet de vrucht is van hun arbeid en die ze nochtans zoowel verdienen. Ach, hoe hard, moet het een vader niet zijn, daar onmachtig te zitten te gen het noodlot, hoe wreed moet het niet zijn voor eene moeder hare kin deren te hooren jammeren van hon ger en te zien verstijven van koude. Hebt medelijden, goedhartige men schen, gedenkt vooral degenen, die, omdat ze hun geweten niet verkoopen wilden, thans in hun armoede ver- stooten worden door de onbarmhar tige, klerikale armbesturen, verstooten ook door de dametjes, die slechts kle rikale weldadigheid plegen. Hebt medelijden en geeft mild aan de ongelijkkigen die koude hebben en gebrek De Redactie. De Volksgazet heeft het antwoord niet medegedeeld dat gestuurd werd aan de hee- ren die een klacht indienden tegen de ge meen tekiezingen van Aalst. Zoo de Besten dige Deputatie niet behoorlijk antwoordde kan hun het volgende een voorsmaak zijn van wat ze verhopen mogen Het kiesbureel van N. had 7 stembrieven afgekeurd, te weten 2, de kop van het cij fer uitgeschrabd, 1, een lijntje door het wit punt van het zwart vierkant getrokken in plaats van te doppen 4, het wit puntje ge dood met een blautv potlood. Overwegende -- zegt de Permanente dat vijf kiesbrieven hoegenaamd geene bij zondere kenmerken dragen.,,. Dus, elk steekt zijn potlood in den zak Sus teekent blauw Jan groen, Kobe purper, Klaas rood, Piet trekt twee dunne streepjes Gewone 15 centiemen I Rek la men 75 centiemen j Per drukregel, Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank door het wit puntJef maakt er een kruis- keii in, C halen een kleine o en -over wegende dat al die brieven geene bijzondere ken toeken dragen keurt die fameuze deputatie dat alles maar goed. Toekomend jaar, waaien ze naar hier over als het kie zing is. Wij gaan hun dat onder den neus wrijven —o—' Den 4 October benoemde de gemeenteraad van dat zelfde dorpjen een secretaris. Een eerste benoeming' werd niet goedgekeurd ue tweede vair evenmin in den smaak van ile Best. Deputatie. Wat uitvinden Van tijd tot tijd komt er van Aalst of Gent een briefke toe, een kadodderbriefje met letter en num- Daar de vader van den titularis herberg houdt, moet hij zijns vaders huis verlaten en elders gaan wonen Ziedaar dus een jongeling van 23 jaar ver plicht het ouderlijk huis met pak en zak te verlaten om bij vreemden te gaan inwonen. Verleden week een ander episteltje De benoemde titularis zal de verbintenis moeten teekenen zich te onthouden van alie tusschenkomst in de handelszaken zijner ouders Krachtens welke wet Wjj verwachten nog een brief uit het provinciaal goevernement waarby de ver klaring wordt geëscht dat de titularis ge doopt en gevormd is en maandelijks tot de h.h. Sacramenten nadert. Merkt wel aan dat de plaats 400 fr. op brengt. Maar hoe graag zouden ze den braven jongen, die werd benoemd, een buis draaien Goed maar waarom waart ge niet slim mer, Permanente Waarom liet ge de eerste benoeming niet zus en zoo Met Nieuwjaar kondet ge dan den ambte naar wel verplichten zijn ontslag te nemen, om het bokske secretaris te bombardeeren nu is dat onmogelijk Gij zyt wel slim, heeren van de Permanen te, maar gij ziet niet vooruit Onthoudt dien truk voor een naaste maal De verpachting der goederen van het Wel- 1 de gemeente is al acht rpachting dadigheidsbureel van n maanden in de handen van dat fameus be stuur, en ze vonden nog geen tyd om die goed of af te keuren. De rekening van hoogergenoemd bureel ligt reeds 7 maanden te Gent en dat geraakt er niet uit! Wat zit er in P Wat zetten ze ginder uit Waaraan knoeien ze zooveel en zoolang om hunne hooge jaarwedden te... verdienen Allo, allo 1 't Is tijd dat we daar toeko mend jaar een speldeken aansteken De Con go-kwestie. We hebben verleden week gezeid onze lezers op de hoogte te brengen en te houden over de Congo-aangelegen- heden Hoe is het Congo-werk ontstaan? Hoe heeft het zich ontwikkeld?Waarin bestaat het heden Leopold II stichtte een internatio nale Afrikaansche Maatschappij, open lijk tot doel hebbende den slavenhan del in Midden-Afrika uit te roeien. In 1885, werd, door de Conferentie van Berlijn, de Onafhankelijke Congo- staat opgericht, onder de soevereini teit van Leopold II. Hetzelfde jaar nog maakte minister Beernaertden uitslag aan de Kamer bekend en deze stuurde een adres aan den Koning,welke letterlijk antwoord de Ik heb vertrouwen in den bijval van het Congo-werk, en ik wensch dat België, onder dat het aan het land iets koste, in dat uitgestrekt gebied van den Congo, vrij van alle inkom- rechten, nieuwe bronnen vinde van ontwikkeling en voorspoed, Na plechtig de belofte afgelegd te hebben, dat de Congo nooit een cent aan België zou gekost hebben,, vroeg de koning aan de Kamers de toelating soeverein te zijn over den nieuwen Staat. Hij schreef dan opnieuw een brief aan de Kamers en deze nieuwe belaR ten als volgt Deze Staat zou onafhankelijk zijn als België zelf en zou evenals ons land e weldaden der onzijdigheid genie ten. Hij zou zelf in zijn eigen nood wendigheden moeten voorzien, en de ondervinding, evenals het voorbeeld der naastbijgelegen koloniën, laat me toe te verzekeren dat hij over de noo- dige bronnen zou beschikken. Zijn verweer en politie zouden op Afrikaansche krachten berusten, bevo len door Europeesche vrijwilligers. Er zou dus slechts tusschen België enden Nieuwen Staat een persoonlij ke band bestaan. I heb de overtuiging dat deze Unie voordeelig zou zijn voor hat land zon der dit lasten, in welk geval ook, te mogen opleggen, en als onze hoop ei vyezenlijkt wordt, zal ik me genoeg zaam beloond gevoelen voor mijn moeite. Het welzijn van België, zoóals ge weet, Heeren, is het doel van gansch mijn leven geweest M. Beernaert, in 's Konings naam sprekende, verklaarde op zijn beurt. Het land heeft de militaire en fi- nantiëele lasten niet te vreezen, die, gewoonlijk het stichten van een kolonie na zich sleept. Er is hier geen kwestie de Belgische vlag ïn Afrika te gaan planten. Het is een Onafhankelijke Staat, die opgericht wordt en de Ko ning wil de Internationale kolonie re- geeren, waarvan hij de chef is, met in komsten en door middel van krachten, die uitsluitend eigen zullen z.ijn aan den nieuwen Staat. De Koning is over tuigd dat die hulpbronnen toereikend zullen wezen... Zoo zal België «ich in deze gunstige omstandigheden bevinden, zonder aan één enkele opoffering blootgesteld te zijn, profijt te kunnen trekken uit een koloniale schepping, die, volgens alge meen gevoelen, tot een groote toe komst schijnt geroepen te zijn. Na deze plechtige beloften en heer lijke woorden gehoord te hebben, lie ten de Kamers in volle vertrou wen aan den Koning toe, soeverein over den Congo te worden. De Koning had gewonnen het spel was gespeeld Toekomende week spreken we over het niet-houden van die beloften. Een Vooruistrevend Demohraat. Ondersteuningsfonds tegen de W er keloosheld. Bestuurzitting op Zondag 5 Januari 1908, ten 10 uren stipt voormiddag, in den Graaf van Egrnont. Op Nieuwjaar-avond overleed de eerste minister De Trooz, nauwelijks 51 jaren oud. Al was M. De Trooz sedert eenigen tijd ziek aan een zoo spoedig, noodlot tig einde verwachtte men zich niet in zijne omgeving. M. Liebaert zal voorloopig M. De Trooz vervangen. Het overlijden van het hoofd van 't Belgisch ministerie, zal den. toestand van dat ministerie niet vergemakke lijken en zeggen we 't rechtuit, deze toestand zag er al niet rooskleurig uit. Te slaafsch willen zijn heeft ook zijne gevaarlijke zijde en al zijn de klerikale ministers bereid, zich tot alles te leenen, als hunne ambitie maar voldaan is, al zijn ze voort durend gereed voor den meester te kruipen, als zij maar een deel dier meesterschap, uit hunne vernedering kunnen oprapen en behouden, de plooibaarheid kan wel eens te gering sghijnen, bij 't voldoen der oude-man- nen-grillen van een Meester, die maar eene macht meer erkent de zijne. De Congo kwestie plaatst het mi- nisteiie in een neteligen toestand en het optreden van een nieuwen minis ter, die het kruipen nog niet stelsel matig heeft geleerd, kan "eene botsing te weeg brengen waardoor geheel het ministerie moet omtuimelen. Andere kwestien van belang kun nen nog te berde komen en een minis terie in gevaar brengen, dat maar een samenhang heeft de ambitie der mi nisters een ministerie, dat in dc Coiï- gozaak zelfs niet rekenen mag op de ondersteuning der meerderheid. Wij lezen in De Denderbode Maar zegt eens, roodjes, als ge toch zoo voor 't profyt der werklieden zijt waarom raadt ge dan ze niet aan hun brood te gaan koopen waar het goedkoopst is Nu, dan zoudt ge hen toch den rooden bazar niet mogen aanwyzen... Neen, neen, ge zoudt ze naar den zoogezegden Zwarten Bazar, in de Onder wysstraat of Achterstraat ino#- ten zenden daar is 't brood bestkööp In gansch de stad. Volgens de bekendmaking op 4' bladzijde an Recht en I vijheid leveren de roode wig- kelpolitiekers aan hunne leden het brood tegen 39 centiemen, zuiver of deel afgetrok ken, en aan 't publiek tegen 45 centiemen. Nu door den zwarten bazar wordt het brood geleverd aan de leden tegen 38 centiemen en aan t publiek tegen 40 centiemen of 5 centiemen beter koop... Nu, in den zwarten bazar genieten de leden al de voordeelen, geen enkel uitge zonderd, die men bij de roode winkelpolitie- kers toestaat, te weten hulp by geboorte, hulp bij ziekte, hulp bij sterfgeval, peneioen in den ouden dag en bovendien nog voituur bij den doop en onderstand by Eerste Com munie, t gene men by de roodjes niet geniét. De kiezing is pas voorbij en 'tor gaan van de katholieke partij makkt openbaar reklaam voor den zwarten bazar uit de Achterstraat en spuwt in 't aangezicht van de bakkers, wiens stem hij ging bedelen vóór de gemcéi}- tekiezing. De coöperatieve bakkerijen dóen yttn den eenen kant goed, schijft Deiïder- bode in 't zelfde artikel/maar vöégt er schijnheilig bij, de medalie heeft öók hare keerzijde. O de jesuit komt er weer al door terwijl hij de bakkers de keel toe nijpt en hun den genadeslag toebrengt, met den zwarten bazar voor te steken, wil hij doen geloven dat hij er geen al ten grooten voorstaander van is. Dat zijn lollekens, want 't lytikal bewijst dat de katholieken, door' 't or gaan van hun officieel Blad, den zwar ten bazar aan hunne partijgenoten aan bevelen, en de bakker, met vrouw en kinderen tracht tot den bedelstaf te brengen. Proficiat, bakkers voor den nieuwjaar die de katholieke u schen ken Lezer» van De Volksgazet vergeet de armen niet. Op 19 Januari, wordt, in de stadsschouw burg Zaal St-Adriaan door onzen turn kring La Grammontoise een puik Turn-. Zang- en Dansfeest gegeven. Verscheidene gekende liefhebbers der stad en van den vreemde verleenen hunne wél- willende medewerking. De uitgelezen nummers wélke het pro gramma zal bevatten verzekeren van nu af het welgelukken van dit feest. Wy kondi gen, in een volgend nummer, liet uitgebreid programma af. I «''Tj |SP "Hit SiaflöÊösif

De Volksgazet | 1908 | | pagina 1