In Memoriam. DE ZOT WILLEMS-FONDS Concert-V olksvoordracht Uit Sottegem. NIXOVE. Eene treffende Zitting van den Gemeenteraad tegenstelling. De Vrijzinnige Neringbond CAfdcelfng- Aalst) GROOT te «.even op 5 Januari i OOH in het lokaal Graaf van Egmorit om 5 uren stipt. PROGRAMMA 1° Ange de Bonheur, Gavotte quatuor van J. Bonvoisin. 2. Pianostuk, uit te voeren door den heer K. Van Der Meirsch en Mej, J. Schaltin. 3. Concerto van Jansa, voor viool door de jonge juffer M. Jacobs. 4. Fantaisie pastorale voor Saxofon-Alto door M. J. Van den Bergh. 5. Minuit van Mev. A. de l'Escaut, gezon gen door Mej. J. Schaltin. VOORDRACHT door M. P. Gnudde, onderwijzer te Syngem Het vernietigen van het officieel onder wijs in Belgie en in het bijzonder in Oo&t- Vlaaiuleren. 7. Cavalleria Rustioana,voor Quatuor van P. Mascagni. 8. Berceusevan De Jocelijn, voor viool door Alph. Van der Meirsch. 9. De Nachtegaal, kinderkoor met begelei ding van quatuor en piano, woorden van J. Singelijn, muziek van G. Pape, onder de leiding van M. K. Van der Meirsch. Ingang vrij en kosteloos voor Mannen en Vrouwen. negen jaar, vooreen termijn dus, dat zelfs het mandaat onzer nieuwgekozenen van éen jaar overschrijdt. Zyn ze dan zoo weinig zeker van de toe komst en hebben ze zoo weinig hoop op de aanstaande kiezingen van 1911 en 1915 Zoo is 'tDe klerikalen zijn eindelijk to het besef gekomen, dat hun ster hier te Ninove, voor eeuwig is uitgeblonken.... Wij vernemen uit goede bron dat de Moderne-Fabriek binnen kort gaat draaien. Onze stadgenoot M. Ernest Dequick t is maar juist dat de stielemans onzer stac bevoordeeligd worden) is volop aan 't vloe- ren leggen. De mekariieken zijn gekocht, en zoo niets in den weg komt, en dat de ge buisde kandidaten van 20 October bij tyds uit den ketel geraken, worden de pannen door vreemde specialisten op 't dak gelegd, en de boel zal draaien zoo niet dit jaar, toch zeker in 1909 of 1910 als clou voorde expositie van Brussel. Zondag aanstaande, 5 Januari om 4 1/2 uren s'avonds. Gezellig- avondfeest ingericht doorde Turnvereeniging Sparta» met de welwillende medewerking der Klei ne Fanfaren Fier en Sterk ten lokale Concordia Groote Markt, bij M. Firmin Leclair.— Om 8 ure Groot Hal, waarna tombola. Uitgebreide programmas verschijnen eerstdaags. De kostelooze Volksboekerij van het Willemsfonds is open alle Zondagen van 40 1/2 tot 11 1/2 uren voormiddag, In een hoofdartikel van 2 kolommen, komt R. en terug op de Schoolkwestie, d. i. de heraanneming der katholieke scho len. Hij maakt, van de zitting des gemeente- raads waai' die scholen voor een nieuw ter- myn van 9 jaar werden aangenomen, een breedvoerig en weinig nauwkeurig verslag, de bewijsvoering van M. Van der Haegen (daar keeren wij op terug) in een helder dag licht stellende, terwijl hij deze van M.M. Van Impe en Buydens zorgvuldig in de schaduw laat, om niet te zeggen ellendig verminkten daarop volgen eenige per soonlijke bedenkingenen beweringen, waar de onbeschoftheid met de leugentaal dingt naar den eereprijs. 't Is vooral M. Buydens, die 't uitzweeten moet Meester Buydens, Pilatus Buydens, Krist ene Kareien Mijnheer Vanheghe Dat klinkt zoo vreemd en zoo verkeerd, alsof de eene niets dan misprijzen, en de andere al de achting alleen verdiende! En welk is de euveldaad van M. Buydens P R. en V. maakt het ons bekend. Het plan van meester Buydens is genoeg gekend zoo schrijft hij wist van den eenen kant zeer wel, want hij was er tegen woordig, dat op de kies vergaderingen van het Verbond de iifeelt.tfTiiig; dei* aangenomen scholen bespro ken en beslist loerd enz... Zou R. en V., die nooit liegt en al lijd het bewijs levert zijner gezegden, niet éen oor getuige éen enkelen maar kunnen aanbrengen, uit de acht a negen honderd aanwezigen opelke onzerkiesvergaderingen om staande te houden wat hij zoo roekeloos vooruitzet Dat zal echter maar moeilijk gaan want wij bevestigen daarentegen dat er, in geen enkele kiesvergadering, zoo iets werd besproken en beslist. Doch, laat ons eens veronderstellen dat R; en V. waarheid spreektzouden, volgens R*. en V., de kiezers, voorde kiezing, inge licht zyn geweest van de misdadige plannen der geuzerij tegenover de katholieke scho len en desniettemin hebben zij aan de kan didaten van 't Verbond eene meerderheid geschonken van 170 stemmen Wat zouden wij daaruit besluiten moeten Wij wachten met ongeduld op 't antwoord van R. en V. In hetzelfde artikel, stippen wij aan Het groot pleit van den kiesstrijd was het behoud onzer katholieke scholen. Wij hebben ze De; naaste week schrijft R. en V. dat de katholieken boven liggen Zij zijn dus zóó tevreden I Wij ook zij hebben liunnc scholen, wij hebben ons stadhuis Om tot ons doel te komen, hebben wij eerljjke middelen gebruikt het verslag der Bestendige Deputatie, dat de kiezing van 20 October goedkeurt, is daar om zulks te bewijzen zij daartegen, hebben slechts hun oogmerk bereikt met de schul dige medewerking van een politieken tegen strever zij hebben gelyk in 1895, het be stuur onzer stad aan boeien gelegd voor Gemeentebestuur. Dijnsdag ver leden vergaderde de gemeenteraad. De zit ting werd ingenomen door de bespreking van de jaarlijksche begrooting voor 1908. V\ y hebben de cyfers van hét budget toch maar oppervlakkig overloopen Later ko men wij hier breedvoerig op terug Toch kunnen wij aan onze vrienden nachtwakers de wete laten dat het uitgestoken cyfer voor hetgeen hun jaarwedde aangaat niet de min ste verandering ondergaan heeft. Wij bieden die getrouwe dienaars onze rouwbe tuigingen aan fc is voor hen eenen schoo- nen nieuwjaar van wege een katholiek be stuur Liberale jonge ivaclit. De maatschappij der liberale jongelingen is de finitief gesticht 1 Aan alle de jongelingen die ons gedacht deelen, doen wy krachtdadig opioep, om zich, zonder uitstel, bij onze ver- eeniging aan te sluiten Eerstdaags geeft de vere'enigde liberale jeugd een puik avondfeest. Ons Hospitaal.Wij hebben twee brieven ontvangen van wege lieden opge sloten in t hospitaal. 't Geen ze ons meae- deelen bekrachtigt hetgeen wij vroeger in deze kolommen lieten verschijnen. Als nieuws, lezen wij toch in die brieven, het volgende Sedert alles inde Volksgazet staat zijn wy hier den hond Verders Omdat- de katholieke zouden gekozen zijn hebben zij ons elk tien frank beloofd maar 0 W.U bebb?n ill'st niets gehad. Is dat braaf zqn p Dat verwondert ons Wij meen den dat de katholieke partij geene stemmen aankocht! Te meer, in deze schandalige handelwijze vinden wy nog een feit, aanlei ding gevende tot de verbreking der kiezing Maar het komt hier op geene reklaam by, er zijn er nu misschien wel dertig ver- schillige ongelukkiglijk, de klachten zijn ingediend door eene liberale party, en dat zegt alles Nog Als de kiezing aanstaan- de was, zegden die heeren dat alles ging veranderen, maar wy hebben daar niet het minste geloof aan gehecht, wij ken- nen hunne manieren van over lang. Het eten is gelijk gebleven, buiten eenige veranderingskens, wij krygen nu soepe van rapen, worstels. en witte kooien twee maal per week rapen met patoters het vleescli is er nog scharder als te voren de bollen zijn wederom in den gang. Er zijn nu al vijf vette verkens dood, wij we- waar het vleesch naartoe gaat. \V y hebben lel lerlyk afgeschreven vaneen brief gedagteekend van 17 December 1907. De christelijke menschlievende partij heeft beloofd alles te veranderen de schandalige niisb'i uihen door de volksgazet aange klaagd waren dus gegrond 't is al wat we moesten weten. Wy weten nu nog dat alles in den slechten staat gebleven is zooals vroe ger. -- Wij zullen toch wel nog wat meer weten om aan onze vriendjes een welgepast gepeperd artikel op te disschen. Da heer Dêsirè De Wolf, verslaggever o\er de rekening 1900 en de begrooting der hospicien voor 1908 doet uitschynen dat weerom de rekening sluit met een defi- ciet van 29,000 fr. Hij doet zelf uitschynen aan den heer oorzittter dat er moeten maatregelen ge nomen worden om dit te vermijden. Verleden jaar was er weer een te kort en verslaggever zegde ronduit dat nog vele schulden te betalen waren van het afgeloo- pen jaar hy stelt voor aan het Schepencol lege daarvoor maatregelen te nemen en een einde testellen aan de achterstallige betalin gen die nog moeten gedaan'worden aan leve ranciers voor de hospiciën die nog niet be taald zjjn. M Van der Sckueren.Doet opmerken dat dergelijke budjetten zooals ze worden voorgedragen niet kunnen aanvaard wor den, aangezien de verslaggever zelf den opstel der Commissie afkeurr. De heer Burgemeester zegt de rekening en Begrooting terug te zenden naar de Kommissie en hun aandacht te vestigen op de groote uitgaven die er jaarlyks meer gedaan worden dan de rekening ze voorziet De Gemeenterekening van 1906 en Be- grooting voor 1908 worden goedgekeurd, rechterzijde tegen linkerzijde, welke zich onthoudt. M. Leveau Zegt dat het onmogelijk is geweest aan de leden der minderheid de re keningen nauwkeurig na te zien, aangezien m bestemd te kort is en ver Klaart dat de linkerzijde zich onthoudt. Maandag avond, 30 December 1907 overleed te Aalst in den ouderdom van 63 jaren Mijnheer Romaan LEVEAU broeder van den Voorzitter van den Liberalen Werkmanskring en liberaal Gemeenteraadslid M. Gustaaf Leveau. M. Romaan LEVEAU, was vóór eenige jaren een trouw lid van den studiekring Zelfonderricht waar hij meer dan eens zijne spreekbeurt waar nam en telkens, zijne medeleden door zijne uitgebreide belezenheid verbaas de. De betreurde afgestorvene, was een origineel mensch, een denker op eigen ïand, over alles zijne eigene meening ïebbend, een zonderling, maar toch een best hart voor allen die hem van nabij kenden, was van luidruchtig ge zelschap, en vatbaar toch voor diepge voelde, standvastige vriendschap. De plechtige burgerlijke teraarde bestelling had plaats, Donderdag 2 Januari 1908, onder toeloop eener ontzaglijke menigte vrienden en be kenden van den betreurden afgestor vene en van de geheele familie, zoowel van de stad, als van Ninove, Gee- raardsbergen enz. Ongeveer tweedui zend personen vergezelden het lijk naar zijne laatste rustplaats. De rouw werd geleid door MGus taaf Leveau, en door de twee neven van den overledene, M. Odilon De Bruyn, broeder van priester De Bruvn cn M. Alexander De Bruyn. Zelden heeft men in onze stad eene begrafenis gezien waar zooveel volk zijne sympatie betuigde voor den afge storvene en voor de familie, zelden een rouwstoet gezien zoo plechtig en indrukwekkend. We bieden de bedroefde Weduwe zijn alomgeachten broeder en allen dié M. Romaan LEVEAU liefhadden onze innige deelneming aan in den rouw die hen heeft getroffen. deld een of twee duizend geloovigen, maar die gemakkelyk in al de noodwendigheden hunner priesters voorzien. Immers zij doen de kerken bouwen, betalen de geestelijkheid en onderhouden de christelijke school, die bijna altyd aan de parochie gehecht is. De katholieke priester, wiens jaarwedde 4.000 frank bedraagt, geniet overigens van de grootste vryheid, zoowel voor het besturen der parochie als voor het gebruik zijner uit komsten en de richting zyner school. Al deze kerken, waarvan de oudste slechts sedert veertig jaar gebouwd, zyn gemaakt op 't model van de onze. De schik king is 't meestal de zelfde, evenals de plech tigheden en het beheer. De hoofdkerk gewijd aan den H. Patrick, den grooten patroon van Ierland, werd van 1850 tot 1879 op de plans van den bouwmees ter Renvick opgetrokken. Zy is gansch in marmer, in gothischen stijl, en de afmetin gen zijn overgroot. Men schat dat zij acht tien inillioen heeft gekost, geheel en al ge schonken door de geloovigen, zonder eenige tusschenkomst van den Staat of de leden van het plaatselijk bestuur, die overigens in meerderheid protestanten zijn. Uit deze inlichtingen blijkt dus dat de zaak der begrooting der eerediensten, aan gene zyde van den oceaan eene rechtvaar dige oplossing heeft gekregen. En wat moet men zeggen van de katho lieken van New-York Zy hebben begrepen, eenvoudig en zon der tegenstribbelen, dat gene, die missen wil hebben, den persoon moet betalen, die ze wil aflezen. Zy hebben begrepen dat het onaannemelyk is, zoo men rechtvaardig wezen wil, de burgers, die geene gemeen schap hebben met den godsdienst, te doen tusschenkomen in de uitgaven, welke hy vereischt. Ook als ze aan die strenge nood wendigheid toegaven, is het omdat het niet anders kon. Hoe het zy, hunne kalmte, hun gezond verstand geven eene harde les aan hunne geloofsgenooten van het oude vasteland. Met hunne eigene centen voorzien de katho lieken van New-York in eene geestelyke inrichting, drie maal zoo belangrijk als die van Parys. En ze vinden daaraan niets bui tengewoons. Wat jammerklachten heeft nu, in den Iaatsten tijd, de Fransche geestelykheid niet geslaakt sedert de afkondiging der schei- dingswet, omdat de Staat zyne beurs heeft gesloten en die van de geloovigen zich niet openen wil op hare bede De Amerikanen zijn dus betere en redelyker geloovigen dan de zonen van de oudste dochter dei- Kerk Zou de Opperheer, die de harten doorgrondt hun die rampen hebben overge zonden voor hunne gierigheid Wat treffende tegenstelling tusschen de Fransche en Amerikaansche geloovigen En welke les steekt er in Want, wat de papen van 't Zuiden doen, dat zouden ook de Belgische doen, moest men ten onzent eens denken aan eene Schei- dingswet. Nu putten de kalotten de Staats kas ledig voor hunne scholen, hunne kloos ters, hunne kerkfabrieken. Er is geen geld voor de officieële scholen, voorde oude werk lieden, voor twintig andere zaken, maar wel voor alles wat de sakristij aangaat en daarvoor worden geene middelen onbe proefd gelaten. Het geld, dat van de goddeloozen voort komt, riekt niet naar solfer. Maar dit moet gezegd de Amerikanen hebben de faam practische menschen te zyn, door anderen te doen betalen, zijn ze dat heelemaal niet. De oude papen zijn veel slimmer. Zooals blijkt uit de statuten van den Vrij zinnigen Neringbond, statuten waarvan een af&chrift altijd ter inzage ligt der belangheb benden in de hoofdlokalen der vrijzinnige pai tyen, isonze Bond niet ingericht uit een gevoel van haat of wrok tegen wie ook, maar alleenlijk uit een gevoel van solidari teit en verweer, tegenover de bedreigingen en broodrooveryen van allen aard, waaron der de vry zuinigen van Aalst sedert jaren gebukt gaan. J Al wie vry zinnig is, gelyk tot welke partij hy behoort wordt geboycotteerd door de kle- r 1 kale stads beheerders en door al de kleri kale besturen van Aalst en dat schandelijk voorbeeld van boycotteering werd gevolgd door al de klerikalen der stad, die 't konden I doen zonder hun eigen belangen te krenken uit oorzaak ran wederkeerigheid. We worden reeds zoovele jaren bedrogen, I bfSt,°len °b P°litiek geblaf, en uat is de klerikalen nog niet genoég, ze moe- en ons ook treffen in ons broodgewin, in het bestaan onzer vrouwen en kinderen. De klerikale gazetten De Volksstem en Denderbode schreven in naam der klerikalen van Aalstjont geen penning aan politieke vijanden doet uwe aanknopen by geene tegenstre vers or smoel makers, die kunnen maar kreveeren, zy en hun gezin. Was het tegenover zulke jaren-lano-e schandalige handelwijze onzen plichtniet bezorgd te zyn over onze broodwinning' be zorgd over het lot onzer huisgezinnen Ja, niet waar Welnu daarvoor hebben wij ons vereenigd, zonder dat eenig ander '/'eve.rj bezielt dan het streven naar on afhankelijkheid door het eerlijk uitoefenen vaa ons beroep. Daarom wenden wij ons totU, geachte Me deburgers en Vrienden, gy allen die vrij zyt en onafhankelijk, ge zult niet willen, uat de vryzinnige neringdoeners vervolging lyden en ten onder zouden gaan, uit oorzaak der klerikale politiek ge zult niet gedoo- gen, dat menschen, wier eenige misdaad het is even als gy, geen domper te zijn, tot ellende zouden komen, omdat zy hunne overtuiging niet verloochenen kunnen. We bieden U de lijst aan onzer leden, al en vrijzinnige menschen. In vertrouwen kunt gy U tot hen wenden zoowel in op zicht van goede en deftige bediening, als in opzicht van de pryzen zult Gy voldoening bekomen, daarvan zijn we zeker. Wy hebben U zoo korten duidelyk als het zyn kan de reden onzer groepeering en ons doel uiteengezetwe wenschen niemands ondergang, maar willen vooreerst ons zei ven voor ondergang behoeden. 4 rijzimiige, liegoede Iturgcrs, Vrijzinnige, brave Werklieden, ''ijzianige Vrienden, eigeet niet dut wij immer vervolgd werden, dat we van alles uitgesloten ble- vendut we, dikwyls, dagelijks moeten we j de slachtoffers waren van onze ge trouwheid aan onze princiepen, vergeet niét uat De Denderbode het officieel orgaan dér klerikale kopstukken van Aalst den 27 Octo- 1907 schreef Katholieken, koopt uwe be- noodigdheden bij geene tegenstre vers of smoelmakers, maar bij ge kende vrienden. e ragen U steeds die woorden indach tig te zyn. Door ons uwe steun te gunnen, kunt gy alle bedreigingen en vervolgingen verijdelen. 0 Het Bestuur. van 30 December 1907. De zitting werd geopend om 5 1/4 ure 's avonds. Het verslag der laatste zitting werd goed gekeurd. Een zeer ernstig Fransch blad brengt éns aangaande den katholieken godsdienst in Amerika hoogst wetenswaardige inlichtin gen, die de klerikalen van België eens <med kunnen overwegen. Wij vertalen De katholieke godsdienst is in New-York op breede schaal verzekerd. Men telt er in derdaad twee honderd vijftig kerken, dus omtrent drie maal zooveel als te Parijs Ieder van deze parochiën telt maar gemid- DOOR H. De Cocq-Greten. Heerschap, steekt hij den sleutel in eeiie andere deur, hier zullen wij eens binnen gaan. Laat maar toe, zei Ernest, ik heb er den moed reeds te vol van'; daar zit gewis nog een ongelukkige Neen, heer, langs die kamer gaan wij de kerk binnen. En zoo stiet hij de deur open en verzocht uit wellevendheid den jonge ling liet eerst voort te treden. Maar nauwe lijks had deze twee stappen het celletje in gezet, of zoo slaat de deur verschrikkelijk achter hem toe, en draait de sleutel twee maal rond in het knappende slot. De wandaad is begaan. Ernest zit gevan gen. Anna ook moet nu uit denzelfden leker nog gal en verraad te drinken krygen. De graaf reed niet door naar Heivikenrode Dusdanig zijn voornemen geweest piaar 0* cc- ddr yk na zijn vertrek op Zwa- Door een onvoorzien toeval kon de ronddeeling der aanbevelingsboekjes van den Vrijzinnigen Neringbond voor Nieuwjaar geen plaats hebben. Thans is men daarmede begonnen. We roepen nogmaals de aandacht van alle niet-klerikale inwoners van Aalst daarop en nemen het voorwoord van het boekje hier op Geaclite Mcdebui'fers, Waarde Vrlentlen. De Vryzinnige Neringdoeners der Stad Aalst, hebben ter verdediging hunner belan gen een Bond gesticht, waarop wij de vry heid nemen uwe welwillende aandacht te roepen. We zijn overtuigd dat alle vrijzin nige Aalstenaars, met aandacht die voorrede zullen lezen en er nota zul len van nemen. Nogmaals zij het gezegd de bond is niet gesticht uit haat of verachting voor tegenstrevers, maar met een uit- sluitelijk stoffelijk doel, de leden weten zelfs heel goed dat niet alle vrij- nigen deel kunnen uitmaken van den Bond. Indien iemand in het beredderen van zijne zaken geheel onpartijdig moet blijven, zijn het wel de openbare besturen, die geld ontvangen van iedereenen dus ook voor werken en leveringen den penning moeten jon nen aan iedereen. Welnu in Aalst zijn het juist die besturen welke het voorbeeld geven v an fanatism, omdat ze alle samen gesteld zijn uit klerikalen, die daar hun fanatism straffeloos kunnen uit- \vei ken zonder er zclven eenig gevaar bij te loopen, voor hunne persoonlijke belangen. Klerikale gemeenteraadsleden, bur gemeesters, leden van het Weldadig heidsbureel enz. jonnen niets aan te genstrevers, omdat het in hun pro gramma ligt, de politieke vijanden met alle wapenen te bevechten. luwe aan, trok de slachter van Rijnrode op Herckenrode af met twee gewichtige brie ven in deri zak eenen voor Julia en den an deren voorde abdesse zelve. Julia verbleekte als een ammelaken, on der het nypende lezen hare ademhaling werd korter, haar oog vergramde, en spij tig mompelde zij tegen den grooten spiegel waar zij voor stond; dat is goed, laat ze maar komen I Ook de abdesse, door bloedverwantschap aan den graaf veróonden, las met verwon derde oogen, blikte verontwaardigd Julia toe en zeidelaat ze maar komen 1 Doch klonk er een gevoel van medelijden in de stem der abdesse zy ook had in hare jeu#- dige jaren doornen aan de rozen gevonden en herinnerde zich nog hoe die doornen sta ken en soms ongeneesbaar wonddeden Schoon voorbeeldig in het onderhouden der kloostertucht, zoo had zij nogtans, onder het grauwe kleedsel der verstorvene non, het gevoelige hart der vrouw edelmoedig en meêdoogend behouden. Het hart van den man, sprak zij zoo me nigmaal tot hare kloostergezellen, is de kracht der schepping het onze is er het ge voelen van Hij is de stroom die bruischt, de onder die knalt, het onweder dat stormt en joelt, en wij wy zijn de morgendauw, die akker en rozelaar verfrischt, de nachtegaal die op de bloeiende linde zyne zangen kweelt, de lieve meimaand der natuur die degraszodems met de lach der madelieven bezaait, en over het minnend aardrijk henen lispelt, gezeten op de vleugels van het zoete avondwindje. Het karakter van den man ligt in het hoofd, het onze zetelt in het hart. Het was de uitvaart van Anna's duurbare vriendin. De klokken wierpen hunne liik- noten over de besneeuwde populieren van het veld en de steenen kruisen van het kerk hof henen, en de naastbestaanden alsmede de geburen der overledene kwamen in den tempel des Heeren, rouwmoedig de gedach tenis vieren van het maar pas uit de have in zee gesteken en al ten gronde gevaren meisje. Anna ook gleed onder de offerande in de zwarte rei der lykgenoodigden het koor op en wierp haren penning in den schotel des altaars, terwijl het orgel, naast de ge broken e stem eens grijzaards, den zang der lafenis rond de jeugdige baar in slepende noten uitstrooide, door de vale wolken van het wierookvat. De koele waterdrop van den kwispel, haar toevallig op het voorhoofd geslingerd viel als op een kissend yzer neder hare hersen r 5j j m neuernare Persen branddeden als vuur een gebergte lag haar op den benauwden boezem. Ik weetniet zuchtte zy, de ellebogen op de leun der kerkbank, het hoofd in beide handen, ik weet niet welk een vreemd gevoel my tot in I de toppen mijner vingeren ontrusten komt. I Ernest Ernest 1 wat is u dan overko men Onze zielen zyn eens gespannen de uwe klinkt en de mijne trilt. De naam van Ernest kwam haar maar onverpoosd, onweerstaanbaar in den mond, gelijk eene van die spokende verbeeldtenis- sen, welke gij altyd vóór u ziet, al sluit gij de oogen en draait gy het hoofd. Toen zij den vinger in den wywatersteen doopte om huiswaarts te gaan, stond haar de jager van het kasteel in het portaal af te wachten. Dochter, fluistert hy haar in het oor van avond om tien ure wacht u Ernest bi'i den denneboom. J Neen, stapte zy voort, dat is onmo- gelyk. - Het moet zyn, hij laat het u dringend verzoeken. fe Onmogelijk. Na dezen keer, sprak hij met genepen lippen, zal u zulks niet meer verzocht worden. Zij echter, zij miek zich met hare polïïo-e hand een kruis over den zwierigen boezem en liet hem zonder bescheid alleen staan. Zune grjjze katoogen zagen haar be- uweluid ua. Haay zijden kleed ruischte als de wieken der duifhare schoentjes kraakten op den harden grond waar zy over lispelde en de zwarte falie hing. als een prachtsluier zoo statm en zoo frisch over haar blank voorhoofd. Zij is toch schoon mompelde hy. Ondertusschen begon weer de avond te vallen en stegen met hem uit den nacht te voorschijn radelooze gedachten en onbepaal- de jaging des harten. Wat moet ik doen sprak zij, wat moet ik doen 3edert eenige dagen heb ik hem niet meer gezien., neen, ik ga niet... En toch gihg zij, haar lot stond zóó geschreven. Reeds lang eer het uur harer aankomst uit den toren van het slot door de duisternis afviel, stond haar's graven koets af te wachten. Ily zal het dan toch meenen, kreeg zij de koets in het oog maar neen, dat kan niet zijn! dat is onmogelijk! Ik vaar met hem niet henen. Ernest Ernestriep zij. Een manskerel springt uit de koets, vliegt haar pijlsnel toe, slaat zyne spterige armen om de lenden van het schuchtere meisje, heft ze van den grond, en draagt ze ongenadig de- koets in die hij op haar toesloot. Wordt voortgezet. Met toelating van den schrijver. »AAT i n rp 1 rw\r» 1 rjv;V-' I -C-v-T - .iz -.- Ti f. Kt-""-,---. V*";. W 0— •«*3ai

De Volksgazet | 1908 | | pagina 2