DE BOSCHGEUs" Voor de Landbouwers. Een Antwoord Wat is een Liberaal Tous pingres De klerikale Parlij en Frankrijk. De Dendervaart en Dendermonde. Geeraardsbergen VÉRONIQUE— NINOVE. Uit Sottegem. Uil Erembodegem. Ziehier het wetsontwerp neergelegd door onsen Liberalen Volksvertegenwoordiger M. Rens en dat mede onderteekend door de heeren Paul Janson, R. Claes, Arth. Buysse en A. Mechelynck. Wetsvoorstel tot wijziging van artikel 1775 van het Burgerlijk Welhoek betref fende het eindigen der jachten zonder geschrift aangegaan Eenig artikel. De pacht der landeigen dommen. zonder geschrift aangegaan ein digt slechts door den opzeg welke eene der partyen aan de andere doet, zes maanden voor het verstryken van den tnd voor wel ken, volgens het vorig artikel wordt ge acht te z\jn aangegaan. van den heer Baron L. de Bethune op een artikel in ons blad verschenen ons te laat toegekomen, is verschoven tot toekomende week. Dikwyls hoort men op den buiten de vraag stellen Maar wat is een liberaal En byna niemand weet hierop een ant woord te geven. Niets toch is eenvoudiger. Een liberaal is een man, die vraagt, dat de pastoor baas zij in de kerk, en de bur gemeester op het stadhuis darde pastoor zich met God en sacramenten bemoeie, en de burgemeester met de wereldlyke zaken. Zoolang, in den goeden, ouden tyd, elke van die twee machten op zynen akker wiedde, was er vrede in stad en dorp, en toen kende men geene liberalen. Maar van zoodra de pastoors het zich inde hersens staken, dat zy niet alleen baas zouden zyn in de kerk, maar op het gemeentehuis, toen was men niet meer t' akkoord. En overal waar men den pastoor niet goedzak kig zyn wil laat doen en baas laat spelen, daar scheldt deze zyne tegenstrevers uit voor godsdiensthaters. Want tegenwoordig bemoeit de geestelijk heid zich met alles koeien en varkens, bokken en hengsten, melk en boter, mest en voederstoffenomdat al die artikelen zaad in 't baksken brengen, en dan zingen zy in 't Latyn, opdat de menschen het niet zouden verstaan Om der wille van het smeer, likt de kat den kandeleer 1 Van eenen anderen kant, moeten er bur gemeesters, schepenen, veldwachters, polis tieagenten, brievendragers, onderwyzer benoemd worden, tot wien wendt men zich Tot M. Pastoor. Moeten nieuwe raadsleden gekozen worden voor Gemeente, Provincie of Wetgevende Kamer wie duidt ze aan De kantonale kiesbonden.in andere woorden M. Pastoor, want het is deze, die in elke parochie, de afgevaardigden aanduidt en van op den predikstoel de kiesvergaderin- gen aankondigt. En durft nu een zooge noemde liberaal hy moge de braafste, de verstandigste, de christelykste man der ge meente zyn zich voorstellen om gekozen te worden, onmiddellijk loopen de geestelij ken alle huizen af, vuur en vlam spuwende en de kiezers met hel en eeuwige verdoeme nis dreigend, zoo dezen het dorsten bestaan voordien treffelyken kandidaat te stemmen. Welnu, buitenlieden, in tyd van kiezing als M. Pastoor zich by u aanbieden zal, antwoordt hem dan het volgendeMPastoor, blyf in uwe kerk daar zyt gy baas en herinnerudat Christus gezegd heeft: Myn ryk is van deze wereld nietBlyf in uwe kerk en bemoei u alleen met God en zyn gebod. Steek uwen neus niet in wereldsche zaken en dan zal de vrede in de wereld wederkeeren. want gy weet beter dan iemand, dat de liberalen aan den keizer ge ren wat den keizer toekomt, en aan God, wat God toekomt. En daarom roep met mij Vivat de liberalen 1 Zy mogen de zegepraal behalen 1 Dit laatste zal hij wel niet meeroepen, maar hy zal er vroofyk en opgeruimd van door trekken en in zich zeiven zeggen Die is slimmer dan ik dacht en ik moet be kennen dathy gelyk heeft. De Denderbodekomt altoos voorden dag dat de liberalen tous pingres zyn, de vol gende giften van eenen rnilden liberalen weldoener zullen nogmaals bewijzen dat de politiek der klerikalen altoos op leugen en Dedrog rust. De heer Henricot, liberale senator voor de provincie Brabant, die verleden zaterdag burgerlyk werd begraven, heeft deze laatste wilsbeschikking gedaan Hij geeft 40,000 fr. voor het stichten van een weezenhuis, 25,000 fr. voor eene pensioenkas der werklieden zijner fabriek. of de Belgische Vaderlanders TEN JARE 1586, door J. J. M O K E Viij in de Volkstaal overgebracht o F rede rik slaakte een kreet hij drukte hevig het handvatsel zyns zwaards, en zyne wraakzuchtige blikken zochten de vyanden in de verte. Hy zag slechts de verminkte lijken der spaansche buksschutters. Dit af schuwelijk schouwspel vervulde zyne ziel met walg en afgrijzen zyn bloed verstief hem in de aderen, en uitgeput door de aan doening welke hem dit zicht verwekte, zette hy zich in het zand neder, nevens het leven loos lichaam van zyn goed paard en over dekte zich het aangezicht met beide handen. Op de krijgskreten, op get geklink der wapens had er een diep stilzwijgen gevolgd. Het werd enkel onderbroken door het ge kerm der gekwetsten, het gesmoord gesnik der vrouwen en het gekras eener oende raven welke de reuk des bloeds er heen had 10,000 fr. voor het Weldadigheidsbureel. 25,000 fr. voor studiebeurzen voor de zo nen zijner werklieden, die zich op de bedie ning van ingenieurs willen toeleggen. Eindelyk geeft hij eene afzonderlijke gift aan eiken bediende. M. Henricot heeft eene prijzenswaardige taak verricht met te zorgen voorde geringe klas der samenleving, hy heeft gegeven zonder het gedacht zijne edelmoedigheid hiernamaals honderdvoudig te zien ver gelden. Onze vrienden geven met een goed hart en niet om hetzelve terug te krygen, zoo als de kwezels en pilaarbijters, De stemming door de Fransche Kamers van nieuwe toltarieven heeft de Belgische klerikalen gelegenheid geschonken om weer eens lucht te ge ven aan hunne gevoelens jegensFrank- rijk. Men moet de kleine katholieke centenbladjes, de lectuur onzerVlaam- sche buitenlieden, lezen om zich een gedacht te kunnen vormen van het geen omwoelt in het brein van som mige klerikale opstellers of dagblad schrijvers. Men kanover beschermingen vrij handel van meening verschillen en wij zijn zelf van gevoelen dat Belgie zich moet verdedigen en zijne nijver heid beschermen doch het strijdt tegen allen gezonden zin enkel om een gevoel van weerwraak te voldoen zaken of voortbrengselen te belasten, welke wij verplicht zijn bij vreemden te koopenZoo is het inkomxecht op de bloem, alhoewel het de Belgische maalderij beschermt, niet gansch te rechtvaardigen, omdat die rechten de inlandsche bloem doen opslaan en eene onrechtstreeksche prijsverhoo- ging verwekken op het graan door ons land in te geringe hoeveelheid voort gebracht voor eigen verbruik. Zoo is volgens ons de vermeerdering der inkomende rechten op de wijnen niet te rechtvaardigen, omdat de Bel gen verplicht zijn wijn in te voeren, daar wij hem zelf niet kunnen voort brengen. Dat men niet opwerpe, dat de wijn een weelde art'kel is en dat de weeldeartikels eerst en vooraf moe ten getroffen worden. Sedert eenige jaren is het verbruik van wijn in ons land erg toegenomen de verkoop van wijn per glas geschiedt zelfs in voliisherbergen en wij kunnen het dan toejuichen omdat daardooor het verbruik van doodenden alcool vermindert. Dat men rechten heffe om de inland sche nijverheid en werklieden te ver dedigen is aan te nemen dat men zekere redelooze of walgelijke Fran sche dagbladen en tijdschriften belaste weze, goed dat men een inkomrecht legge op eiken Franschen pater en Fransche non, die zich op onzen bo dem komen vestigen ten einde de Belgische paters en nonnen te be schermen, nog beter, doch dat men, zooals zekere personen het zouden willen,alles trelfewat maar uit Frank rijk komt, het land tvan Combes, dat kunnen wij niet aannemen. De tusschenkomst van bezadigde mannen heeft verkregen dat onze Bel gische werklieden zooals voorheen hun nen arbeid in Frankrijk zullen mogen voortzetten en wij mogen ons hier over verheugen, want wij mogen niet vergeten dat de katholieke partij van hier naar Frankrijk bladjes zendt om er als lectuur vooronze Belgischeland- bouwwerklieden te dienen en dat in de bladjesde Fransche overheden en het Fransche volk niet zelden orechtvaar- dig worden behandeld, maar dikwerf schandefijk belasterd. Uit Frankrijk halen onze Vlaamsche boerenarbeiders millioenen per jaar Frankrijk is voor ons een land, waar mede wij in vriendschaps betrekkingen moeten leven en daarom mag verdedi ging van onzen handel en onze nijver heid niet in weerwraak ontaarden. gelokt en die boven de duinen zwerfden. Eene evengelyke droefheid had zich zoo der overwonnenen als overwinnaars meester ge maakt. Baudouin, gelaten maar bleek en 't hoofd ten gronde gekeerd scheen zich rekening te vragen van de moordery, wier gelegenheid hy had doen ontstaan. De ouder lingen beweenden hunne zonen, de kinderen hunne vaders: ëen enkel man bleef gevoel loos, en beschouwde de lyken die rond hem uitgestrekt lagen met een eene koude on verschilligheid. 't Was het hoofd der bende wier onvoorziene aankomst over het lot des stryds beslist had. Tegen een eeuwenouden eik in rechtstaande houding, de handen op den steel zijner zware byl geleund, bleef hy beweegloos, het gezicht in de verte latende wyden en het oor leenende aan 't «omber gerucht dat de wind aanvoerde. Zyn hoofd was naakt zooals hetgene zyner makkers, maar zyn aangezicht vol ruwheid en waarop zoo duidelyk eene woeste en wilde wils kracht te lezen stond, was niet zooals het gene zijner gezellen met rood en zwart be- mprsd. Een grove kiel uit blauw lijnwaad en eene broek die hem slechts tot op de knieën viel, maakten heel zyn gewaad uit, opschik die nagenoeg aan de kleeding der oude Belgen geleek. Zynescheenen waren voorzien van scherpe stale sporen, waarvan de boschbewoners zich bedienen om op de boomen te klimmen. Aan de eene zyde zyns Verleden jaar in de Kamer van Volksver tegenwoordigers, wees onze Afgevaardigde M. Rens op den benarden toestand der oever bewoners van den Dender, door herhaalde overstroomingen geteisterd en tevens op het nadeel dat het slecht regien der vaart berokkent aan de schipperij in 't bezonder, aan den handel en nijverheid onzer gouwen in 't Algemeen. Hy deed uitschynen, dat belangryker werken noodig waren om in diemhachelijken toestand te verhelpen en vooral te Dender monde, de uitwatering in de Schelde gelyk ze thans bestaat een hinderpaal is voor ver dere radikale verbetering van het vaart wezender Dendervaart. Dat zyne opmerkingen geen weerklank vonden bij het klerikaal goevernement hoeft geen betoog De uitgaven zouden te groot zyn en daarmee, punctum Het stedelyk bestuur van Aalst terug komende op een ontwerp dat reeds in 1755 op het punt stond verwezenlijkt te worden, en waarvan de uitvoering slechts vergeten werd ten gevolge der geschiedkundige ge beurtenissen oorlogen en omwentelingen namelijk den doorsteek van Audergem naar Baasrode waarmee het ineens gedaan zou wezen met de overstroomingen en met de hindernissen derschippery, heeft in dien zin een vertoog gezonden naar de regeering, vertoog,dat wij hebben medegedeeld. Maar de stad Dendermonde heeft voordeel by het behoud van den hflidigen toestand der vaart, de stad Dendermonde heeft min te ly- den (schier niet) van de overstroomingen welke zoo veel kommer en nadeel beroke- nen aan de gansche oeverbevolking, Dender monde heeft voordeel by den tegenspoed der schipperij, want 'tis te Dendermonde, dat de ongelukkige schippers soms dagen moe ten wachten vooraleer verder te kunnen en dat is natuurlyk profijt voor de Dendermon- denaars. Het stadsbestuur van Dendermonde, heeft op zyne beurt een vertoog ingezonden om verzet aan te teekenen tegen het ontwerp van den doorsteek naar Baesrode, waarby het natuurlyk geen rekening houdt, van duizendenen duizenden oeverbewoners die verbetering vragen zonder erop te letten dat in zulke gevallen het algemeen belang bo ven alle particularistiscn en plaatselyk belang moet gesteld worden. Het college van Burgemeester en Schepe nen der stad Aalst heeft in dien zin een brief gezonden aan het stedelyk Bestuur van Dendermonde, waarmode wy ten volle in stemmen. maar welke te lang is om in zijn geheel in dit nummer opgenomen te worden. De huidige toestand, zooals die brief zegt, is een voorrecht voor Dendermonde, een voorrecht dat niet langer dient behouden te blyven ten koste der belangen en rechten van de talryke steden en gemeenten langs heen de Dendervaart gelegen. Zoo is 't I En elke poging aangewend om verbete ring te brengen in den bestaanden, bekla- gens waardigen toestand, zullen wy uit al onze krachten ondersteunen. De gewaagde opvoering van Véronique in den Stads schouwburg vanGeeraardsbergen. o— De vertooning van Véronique ten voordeele van den Schoolpen ning ingericht door de Kunstaf- deeling der Liberale JongeWacht, heeft alle verwachting overtroffen. Gezien den grooten bijval en op algemeen verzoek zal eene tweede opvoering van plaats hebben OP ZONDAG io APRIL 1910, om 4 1/2 uren stipt, om te eindigen rond 8 uren. o— Men neme zijne kaarten bijtijds want de vertooning van Maandag laatst heeft met gesloten bureel moeten plaats hebben. Kleine Fanfaren Fier en Sterk. Zondag 8 Aprii om 81/2 uren 's avonds, Luisterryk Baf, de eere- en werkende Leden aangeboden, alsook de leden met hun huis gezin van de liberale maatschappyen De gordels, had hy eenen berookten exemplaar des vlaamschen bybels hangen, aan de an dere een groote sabel wiens uitgetande rug eene zaag kon vervangen. Aldus uitgerust, en nog bemerkenswaardiger door zyn woest uitzicht, frisch gebouw, trok hy aller blik ken op zich maar eene zekere vrees be lette zelfs de stoutmoedigsten hem te naderen. Baudouin was terug op zynen wagen ge klommen dien tot preekstoel diende hy hief den lofzang van Mozes aan bezingen wy den Heer, want Hy heeft zyne glorie en zyne almacht doen uitschynen Hy heeft paarden en ruiters in de diepte der zee ge»tort. De stem der gekwetsten, der vrouwen en der weezen vervoegde zich met degene de« ministers en der kloeke mannen die hem omringden om den God te bedanken die hun den zegepraal geschonken had. Zij knielden allen, zelfs de soldaten van Jeremias wier pen zich op den grond, den naam van den Allerhoogsten inroepende. Toen het lofge zang geëindigd was, bad de minister eenigen tyd stil. Hy scheen erin den beginne droef geestig en neerslagtig uitmaar een nieu we moed en een vurigere ijver verspreidden zich op zijn gelaat, naarmate hij den godde- lyken bystand afsmeekte. Hij hief het hoofd op en liet zyne blikken wijden langs den kant waar zyne toegesnelde hulpbende zich bevond broeders, zegde hy, gy hebt ons Witte Waterbloem, VoorwaartsDe Den- derzonen, Sparta en de vreemdelingen door een lid der maatschappy Fier en hterk opgeleid. BUFFET RUIM VOORZIEN. De Schrijver, De Voorzitter, Victor Colpaert. Pr. Bellemans. o— Overlijden. Den Zondag avond, 27 Maart, ontsliep hier de Heer Karel DE MOL, die den 15 April zijn 79e jaar ging bereiken. De teraardebestelling heeft Woens dag onder een buitengewonen toeloop van vrienden en kennissen plaats ge had. De afgestorvene was Eere-Voor- zitter van de Maatschappij De Oud- Wapenbroeders 1870-71, welke met banier den lijkstoet vergezelden, even als onze liberale fanfaren, waarvan hij sinds tal van jaren eerelid was. Met den Heer Karel DE MOL ver dwijnt eene karakteristieke Ninoofsche figuur. Alom kende men die lange magere gestalte, fijn geplooid gelaat, met witten baard en gouden bril, en den onvergetelijken lach op de lippen. Want geestig en levenslustig was Hij altijd, en zijn jong hart verspreidde nog vreugde waar hij verscheen, tot op zijn laatste dagen. In zijnen kling der oud-soldaten, waaraan hij zoo gehecht was, was zijn omgang eenvoudig en vertrouwelijk met de nederigsten. Hoewel Eere-Voorzitter van een vereeniging van oude strijdmakkers, wist Hij te doen begrijpen dat men het Vaderland anders dan met de wapens kan dienstig zijn, met in de harten en in de geesten de bloemen van den vrede te doen bloeien, en liefde in te boezemen voor alles waarmêe de Wetenschap en de Kunst het Vader land verheerlijkt en verrijkt. Wij bieden aan de beproefde familie onze innige gevoelens van deelneming in hunne smart. Wees welkom, Halley, wantin u groeten wij het nakend gevaar ons door de sterrewachten aangekondigd, de van over eeuwen en eeuwen beloofde antichrist die hier alles te vuur en te zwaard in een niet zal doen vergaan Weesgegroet, oh veelbeloovende Halley U aanzien wij als de verlosser ons aller kwalen, als de lang verwachte hulp die ons moet bevrij den tegen kerk ver volgers, tegen vrijmetselaars. Immers, wij zijn ten einde strijd Niets kan nog baten alle middelen, hóe zwaar, hoe pijnlijk, hoe onmenschelijk zij voor den vijand ook waren, hebben wij beproefd doch helaas, alles bleef ijdelheid liet ondier woekert voort en nu meer dan ooit, nu dat het ziet dat onze rangen verbrokkelen en dat het jongere ge slacht, de vruchten die wij gedurende onze vijf en twintigjarige heerschappij zelf gezaaid, ge kweekt en geoogst hebben, zijne rangen gaat vervoegen, ja versterken. O heere onzen Zalig maker, wees ons genadig en mocht het uwe oneindige goedheid behagen onzen stuiptrek- kenden doodstrijd te verzachten Ontferm U onzer, Oh God van barmhartigheid Bewaar onze katholieke Regeering van eene afschuwe lijke en pijnlijke nederlaag in Mei aanstaande, want in uwe handen bevelen wij onzen geest, amen. Zoo luiden thans de gebeden der Belgische fanatieken Zij voelen dat hun rijk hier op zijn laatste beenen springt en zij trachten zich nog alleen recht te houden door de vrijzinnige lie den te doen doorgaan voor kerkvervoigers, priesterhaters, enz., denkende de buitenmen- schen daardoor te misleiden en benauwd te maken I De godsdienst, ziedaar nog het eenige punt van het programma der laag gezonken katho lieke partij die ons België naar den dieperik helpt. Als groote politiekers zich met beuzela rijen van dien aard den kop breken, hoe is 't dan te verwonderen dat klerikale courantiers van drie ellen voor nen frank zich tot dergelijke ongerijmdheden verlagen om 's menschens leven te vergallen Zoo lezen wij in den Beiaard van Zondag laatstleden het volgende DE GODSDIENST IN FRANKRIJK. v< Hij wordt gehoond, gelasterd en vervolgd. Kloosters en scholen zijn reeds gesloten, kerken ook. Bisschoppen en priesters veroordeeld tot geld boeten, in aficachttng dat men de deur der gevan- genisten opendraaie voor ongewillige kerhverdedi- gers. groote diensten bewezen, wij zullen het aan denken dezes akeligen oogenbliks in het hart bewaren maar gij weet dat onze grondbeginselen tegenstrydig zijn. Gij be mint het bloedvergieten, de verwoestingen en den brand wy zyn kinderen van vrede, wy worstelen slechts in den uitersten nood. Ik moet u dus toeroepen wat Abraham eer- tyds aan Lot zegde dat er geen twist op- ryze tusschen u eD my, tusschen mijne herders en de uwe want wy zijn broe- ders. Daar. heel de aarde strekt zich voor u uitlaat ons dus scheiden, bid ik u indien gy rechts afkeert, zal ik links in- d slaan indieD gy den linker kant verkiest, zal ik rechts afdraaien. En de vier koningen der vreemde natiën namen Lot en alles wat hy bezat, dewyl Abraham in verafgelegen streken rond dwaalde, hernam de holle stem van den hoofdman der geuzen. Luistert, vervolgde hy met eene soort van bedreigenden glim lach, dewijl zyne zwarte en dikke wenk- brouwen hem over de oogen vielen en dat het purperrood op zijne wangen verscheen luistert, de stormklok klept alarm. Zy roept uit het noorden, het oosten en het zuiden I En hij strekte zijn bebloede arm naar het uitëinde des pleins. toonde een troep militie- anen'die de verzwakte krygsbende des hee ren van Bakkerzeele kwamen vervoegen. God is groot, antwoordde Baudoyin, Brrrrom priesters achter de grendels in 't droog te zetten, daarvoor hoeft geene anti klerikale ^Regeering, zulde Beiaard, want niet langer dan verleden week, heeft men een gevluchte onderpastoor te Sint-Gillis-Brussel in hechtenis genomen, en thans zit de man Gods over 's werelds ondankbaarheid te koe keloeren in de donkere cellen van het gevang, in afwachting dat het hem gelieve in 't breed en in 't lang uit te leggen wat hij met de HONDERD DUIZEND frank deed die hij bij zijne lichtgeloovige parochianen omhaalde om er katholieke scholen mee te bouwen op de koerspleinen waarvoor, naar het schijnt, hij nogal eene groote voorliefde gevoelde En wat het sluiten der kerken betreft, zie hier Beiaard de Zeevereer, om u tevreden te stellen, een uittreksel uit den zeer katholie ken JOURNAL DE ROUBAIX van 24 Maart 1910. Godsdienstig nieuws Roubaix Be missen op Paschen. hint-MartinuskerkIn de hoogmis zal met medehulp van zangers-liefhebbers, gezon gen worden 1. het O Salutaris van Gounod; 2. de plechtige mis van J. M. Garin 3. het Tantum ergo van Riga en dit alles met be geleiding van violen en orgel. Onze-Lieve- Vrouwkerk. Het zangkoor, bestuurd door den heer A. Duhamel, zal de plechtige mis der heilige Cecilia, van Gounod, uitvoeren, gemengd koor, orkest en orgel. Vol gen de namen der solisten. Sint-Sepu/crekerk. Het koor van het Institut populaire bestuurd door den heer Delcroix, zal met 4 manstemmen, te 10 uur, de tweede plechtige mis van Gounod uitvoeren.' Bij het begin der mis zal voorgedragen worden het O Salutaris van Gounod, en na de mis het Chant de Paques. Kerk van het Heilig hart. - In de hoogmis zal het koor van het Heilig Hert, bestuurder beer Arthur Lorthioir, de mis van Luigi Bor- dêse met drie stemmen uitvoeren. Onxe-Lieve- Vrouwkerk. Heden avond, te 8 uur, Stabatzang en sermoen door de zende lingen. Ziedaar dus, vrienden lezers, VIER kerken van Roubaix die volgens Beiaard zouden gesloten zijn en waar, net ais te Sottegem, hoogmissen met volle muziek uitgevoerd en sermoenen gegeven worden Alle verdere commentariën achten wij over bodig. Aan onze lezers te oordeelen waar de leugenaars nestelen o— Morgen avond, 4 April, om 8 uren algemeene verplichtende vergadering voor de Leden der Liberale Jonge Wacht, ten lokale van den Liberalen Kring. 0 Aan de heeren Onderpastoors Sottegem. De Leden der Liberale Jonge Wacht, hebben het genoegen u hartelijk te bedanken voor het vernielingswerk door u ondernomen tegenover hun propagande brochuur De Waarheid in woorden en beelden in de gemeente uitge deeld, al zoo kunnen wij bestatigen, dat gij getroffen zijt door ons propaganda werk, en dat het brochuur de echte waarheid bevat. Bij d' eerste gelegenheid, vernieuwen wij zulks, tot uw groot spijt. Mijn artikel in de Volksgazetvan 13 Maart moet onze klerikale kleppers nog' al zwaar op de maag liggen, kwibus II heeft er zich ten volJe door verslagen gevoeld, en is, daar hy het zelf niet meer dierf wagen bij kwibus 1 of te Schepershondje geloopeh Deze is volstrekt over het antwoord dat wy gaven over den uitstap van Carnaval niet te vreden en dit is dan ook niet te ver wonderen, want de schandige maatregel door ons dompersbestuur genomen, maat regel waardoor zooveel geld uit onze ge meente werd gedragen, is weer door alle eerlyke burgers die het wel meenen met hunne broeders de Neringdoeners fel ver oordeeld geworden. En zeggen dat kwibus I durft schry ven dat die maatregel door alle vredelievende en deftige menschen werd goedgekeurdtoe manneken trekt eens uwe schoenen aan en kom het eens vragen aan de herbergiers, aan de meeste jongelin- gen, in een woord, aan al wie begeert dat er eerlyk en 1 lef tig vermaak is in de gemeente en ge zult vies staan te kyken maar 't is waar by dat manneken maken eenige pilaar bijters de gansche gemeente uit, en ging ons muziek verleden jaar nog op dien dag naar het dorp, dit was alleenlijk op aanvraag van eenige muziekanten, doch wees gerust man neken, uitgesteld is niet kwijt gescholden. Zoodat er onze leden niet zullen by te ver liezen hebben, maar wel integendeel veel bij te winnen. Wat de weggeloopene leden betreft waar van kwibus 1 gewag maakt, mag ik hem verzekeren dat er toch veel meer in de plaats zijn gekomen als er heen zyn gegaan en al bedroeg dit getal vijf, zes ja zeven, wat zonder zich te verontstellen, en Hy zal ons, zooals des tijds de Israëlieten, geleidén: want wij ook, wij zyn Gods volk maargy, die den wierook gebrand hebt zonder er door Hem toegeroepen te zyngij hebt niets ge meens met ons. Vertrekt van hier, opdat, indien de aarde onder uwe voeten opén- scheure, wij met u door de onderaardsche vuren niet verslonden worden. Ja, ja. dat zy van hier vertrekken, hèr- haalden de vrouwen en eenigen dergenen die gestreden hadden maar 't grootste deel, byzonderlyk de ouderlingen, bevreesd door de versterkingen die den vyand ont vangen had, bleven stilzwijgend en er wa ren er zelfs die hunne afkeuring te kennen gaven. Jeremias en zyne broeders zyn held haftig en ervaren, zegden zij ons van hen scheiden ware onzen rechten arm afhakken. Doet wat gij wilt, hernam Jeremias ik en de mynen, wij weten waar henen maar wat zult gy doen, met uwe vrouwen, uwe kinderen uwe gekwetsten en uwe dooden op de armen want ik durf niet denken dal gy lafhartig genoeg zult zijn om uwe doode en zieltogende broeders in de handen uwer vijanden te laten. Wordt voortgezet.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2