I het ARRONDISSEMENT BERAAL, DEMOCRATISCH WEEKB AD. centiemen het nummer Vijfde Jaargang Nuiumer i" Zondag 24 April 1910 Wat hunne scholen kosten. WILLEMSFONDS. Werkeloozenfonds. Onderlinge Bijstand Luisterrijke Vertooningen Meiboomkermis-Aalst. Naar Assche Volgens den Val. Rond eene benoeming'. De slaapziekte in Belgisch-Congo. Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den bulten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen: Gewone 15 centiemen .„„„1 Reklamen 75 centiemen i P Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de'derde bladzijde, 2 irank De vrienden van het huidig Staats bestuur, denken beweegredenen ge vonden te hebben, waarmede ze trach ten indruk op de massa te maken, met berekeningen uit te geven, vast stellende dat ieder leerling der offi- cieele scholen, 60 tot 68 franken kosten, terwijl men in hunne scholen voor ieder leerling maar 14 franken be taalt. Maar wanneer in eene bespreking, de klerikalen met cijfers voor de pinne komen, past dan goed op en denkt dat het tegenovergestelde de waarheid is. Zoo beweren zij dat de vrije scho len maar twee miljoen 500 duizend franken toelagen genieten, maar dit is eigenlijk de som uitgegegen voor den dienst der aangenomen scholen drie millioen 700 duizend franken zijn dan nog toegekend aan hunne scholen, welke toelagen genieten Men late dan nog ter zijde de subsidiën door Provincie en Gemeente aan die zelfde scholen toegekend. Wij laten hier nog eenige staaltjes volgen bewijzende hoeveel men in de vrije scholen uitgeeft per leerlingen per jaar. Het gesticht der Zusters te Heule heelt voor 1901, 1902t9°3» da zend franken ontvangen. Het getal leerlingen overtrof de 10 niet, dus kost ieder leerling per jaar honderd franken. De school van Gooreind heeft in 1902, twee duizend franken voor twaalf leerlingen genoten, dus honderd zes- en-zestig franken per leerling. De school der Zusters te Oosterloo, heeft getrokken voor drie jaar, zes duizend franken, en dit.voor elï leer lingen dus honderd een en tachtig franken voor elke leerling. De school te Herve Les Sceurs de la Providence» heeft zes duizend fran ken genoten en ze heeft maar 9 en 12 leerlingen gehad, gemiddeld kost ieder leerling, honderd negentig fran ken. De school der Zusters van St. Vin- centius a Paulo te Gijseghem heeft zes duizend franken ontvangen. En de bevolking der school beliep in 1900 11 leerlingen, in 1901 10 leerlingen en 9 leerlingen in 1902, dus gemid deld twee honderd franken per leer ling. De school der Zusters te Overijssche heeft voor 12 leerlingen in 1901 Vier duizend franken getrokken, dus drie honderd vijf en zeventig franken per leerling. In 1900 had de zelfde school ook vierduizend vijfhonderd franken ont vangen voor 8 leerlingen,dus per leer ling en per jaar vijf honderd twee zestig franken. Zekere vrije lagere scholen kosten niet min. De lagere landbouwschool van het college St. Louis te Borgworm heeft in 1901, tweeduizend franken genoten Op Zondag 1 Mei aanstaande, hul-I en dit voor 14 leerlingen. Ieder leer- di»t de Vooruitstrevende liberale ling kost dus honderd twee en veertig Jonge Wacht van Assche haar Vaan- franken 85 centiemen AALST, 33 APRIL 101«. De kostelooze boekerij van het Wil lemsfonds, afdeeling Aalst, gevestigd Graaf Egmont Groote Markt, is alle zondagen open van 10 1/2 tot 11 1/2 ure voormiddag. De hulpboekerij te Nieuwerkerken, bij Madame W* Van Sande, is open alle Zondagen van 7 tot 8 ure 's mor gens. Ondersteuningsfonds tegen Werkeloosheid. ALGEMEENE VERPLICHTE VERGADERING op Zondag 24 April 1910, te 3 1/2 ure namiddag, op boet van 10 centiemen ten lokale Graaf Egmont, Groote Markt. Liberale Vrouwen-Voorzienigheid op Zondag 24 April 1910, te 5 uur stipt namiddag, op boete van 10 centiemen, Dringende AlgemeeneVerplicli- te Vergadering* ten Lokale Con cordia, Schoolstraat. 2. GEMEENTE EREMBODEGEM Tooneelkring DE BLAUWE STER te geven op ZONDAG 24 APRIL 4940, [Bureel om 4 u.) [Gordijn om 41/2 u.] in de ruime Zaal bij den heer Theop. RUYSSINCK met de welwillende medewerking van het Fanfarengenootschap St-Cecilia. Men zal opvoeren Everard en Suzanna of Het Boetende Landmeisje Hartroerend drama in drij bedrijven door II. Van Peene. De Viool van den Duivel, Blijspel met zang in een bedrijf door H. Van Peene. PRIJZEN DER PLAATSEN Voorbehou- dene 2 fr.Eerste Rang 1 fr. Tweede Rang 50 centiemen. N. b. ZooalB voorgaande jaren is iedere vertooning gevolgd van een BAL den Leden der Fanfaren-Maatschappij aangeboden. genoten, de uitgaven voor ieder leer- ng beliepen dus tot twee honderd veertien franken 21 centiemen. Het college St-Louis, van Borg worm, reeds hoóger vermeld heeft voor 9 leerlingen twee duizend fran ken in 1900 ontvangen, dus twee hon derd twee en twintig franken per leer ling. Het Instituut St-Joseph te Virton heeft twaalf duizend franken voor de aren 1897, l898> 1899, genoten en leeft nooit meer dan 12 leerlingen ge teld, ieder leerling kost dus aan den Staat de bagatel van drie honderd drie en dertig franken, drie en dertig cen tiemen. Het Instituut St-Joseph te La Lou- ière heeft in 1900-1901 eene toelage genoten van tien duizend franken, dit gesticht had 14 leerlingen in 1900 en 10 in 1901, dus voor iedere leerling eene gemiddelde som van vier hon derd zestien franken 66 centiemen. De school St-Hadelin, te Visé heeft in 1900 maar duizend franken gehad. Het is waar, het had geen enkele leer- Mölenstraatpoort, Zondag 1 Mei en volgende dagen, groote Kermis, aller lei Feestelijkheden. 's Maandags Jaarmarkt, enz. Donderdag 5 Mei, groot Concert, gegeven door de Fanfaren-maatschappi j de Oude Garde, ten 6 uren 's avonds. del in. Aangezien de vrienden van Assche, talrijk deelnamen aan de Viering der 25? Verjaring van de stichting van onzen liberalen Werkmanskring, heelt het Bestuur besloten aan die inhuldi ging deel te nemen en rekent er op dat de leden van den Kring op 1 Mei talrijk den uitstap zullen mede maken. De Oude Garde heelt beslist aan dit liberale feest deel te nemen. Prijs heen en terug 1 fr. Men schrijft in bij de Boden en den heer Voorzitter Gustaaf LEVEAU tot Donderdag avond 28 April O, we weten wel, dat er geen uitdrukke lijk order is aan te halen, waarin liberale koffy huizen, aan soldaten, onderofficieren en officieren worden verboden, maar in sommige gevallen is de stilzwijgendheid van grooter beteekenis dan alle afgekondigde orders, en de toestanden wyzen uit, dat er geene orders noodig zijn om aan onderge schikten te doen voelen, wat koning Hen drik voeldeParis vaut bien une messe. Hebt ge verleden Zondag, die kudde men- schen door de straten van Aalst zien gaan, de katholieke Werkmanskring, zei men, r- eèn 'kudde menschen slenterend achter uucii CMO ucu >cll v„ JO een groep bijeen geraspte muziekanten en zelfvertrouwend te denken, dat men hem dus nog niets, hij houdt maar zijn schotel gereed om ze te reiken naar den kant waar ae pap hem het zuiverste zal worden opge diend. Hy wenschtde onpopulariteit van Woeste en zijn aanhang te ontgaan, al zou dezes aftreden hem kans geven, op de oude lyst een goede plaats by den klerikalen pappot te bekomen waar M. Moyersoen hem op zy heeft geduwd. Hy is op zjjne hoede Mynheer de baron is door zijn woorden en daden noch behouds gezind, noch demokraat, hij zal zyne keuze oen volgens den val en is zoo verwaand of een idem groep trekzakspel'ers, de heele stoet ondercommando van M. Moyersoen.... zonder baron Lodewyk de Bethune. Velen schaamden zich dat ziet men aan de houding van die menschen en we begrypen de vernedering goed, welke ze uit nood ondergaan anderen hadden we twee dagen te voren hooren tieren over de voortreffelijkheid van het socialism deze en de meesten dier volgelingen ontmoet mén heden hier, morgen daar voor een brood, een glas bier, een saucis volgen ze onver schillig wie; Paris vaut bien une messe, de muilentrekkery kost hen niemendalle en het voorbeeld wordt hen in de klerikale party van hoogerhand gegeven. De kerk vraagt geene overtuiging, dat zien wij alle dagen Met grooten tralala langs de eene zjjde, zoowel als langs de andere met open armen zal ontvangen. Er zal toch iemand zyn politieken pap- apetyt voldoen, meent hy. ling, die school is maar heropend ge- I worden personen begraven wier heele leven w eest in Oktober 1900. a^ctA Diezelfde school heeft in 1901 vier duizend franken genoten en dit voor tien leerlingen, dus vier honderd fran ken per leerling. In deze opgegeven cijfers zijn niet begrepen de toelagen der provinciën en gemeenten. En de klerikalen beweren dan nog dat ieder leerling die hunne scholen bezoekt maar veertien franken kost, wij zijn dus ver, nietwaar vriend lezer, van de door de klerikalen opgegeven som. Maar het ergste van al is, dat een school maar toelagen kan genieten, indien de bevolking dezer, het getal vijftien overtreft, zoo spreekt de wet, maar voor de klerikalen bestaat geen wet als zij maar kunnen genieten en in de aangehaalde gevallen ziet men hoeveel eerbied zij voor deze koesteren. En dan vindt men nog demokratische volksvertegenwoordigers die het mil- stemmen in de Kamers om de Het Instituut van Avelghem aan het bisschoppelijk Collegie gehecht heeft voor 1900-1901 vier duizend franken ontvangen en dit voor eene bevolking van 12 en 10 leerlingen, dus gemid deld honderd acht en tachtig fran- tig franken 88 centiemen per leerling Het College St. Louis van Borgworm heeft in 1898, twee duizend zeven honderd franken 50 centiemen ont vangen voor landbouwlessen aan 13 leerlingen te geven ieder leerling kost twee honderd elf franken 53 cen tiemen. Her College Notre Dame de Belle Vue te Dinant heeft in 1899, drie dui zend franken en dit voor 14 leerlingen joen kloosters te helpen bevoordeeligen, en zoo de wet nog meer te helpen ver krachten. Zonderling Paris vaut bien une... Saucisse I Parys is wel een saucis waard. Ja, maar, gotver... hier en daar 1 als ze meenen dat ik dat doe om hen plezier te doen, zijn ze er wel mee... Wat kan my dat domperskot schelen, 'k Heb een koppel cigaren,'k heb de broodjes binnen, sal ut Nu gaan we by Mieke Pypekop. Wel, wa ne smoel, trok ma danen vent, hein, Door, me zyn vies sermoen do Mais, ba den troep, zaan der na te veul, van danen kant, dy alles kunnen en potverblomme... Zoo redekavelden twee piotten, die gelyk ik de Scheldestraat ingingen, even voor my, zoodat ik onwillekeurig die brok hunner conversatie afluisterde, 't Was ook precies op geen fluisterenden toen gezeid. Ze bedoelden natuurlyk den eenen of an deren zoogezegden militairen tap, gelijk er in de garnizoensteden nu overal bestaan, waar de soldaten heen worden gelokt met allerlei geschenkjes waar zy die naar de mis gaan enz. worden aangeteekend, ciga ren en broodjes ontvangen en tevens de ver zekering krygen, dat ze als soldaat gemak kelijker gunsten en voorspraak zullen ver werven. Para's caut bien une messe zei koning Hendrik IV, Parijs is wel eene mis waard., toen hy om bepaald de Fransche kroon te be machtigen zyn overtuiging en zyn gods dienst verloochende, ten minste in schün, en zegevierend ten jare 1598 de hoofdstad van Frankrijk binnenrukte. Dat was een koning. Is 't dan te verwon deren dat er thans soldaten zyn, arme piot ten, die zeggen een koppel cigaren en een broodje met hesp zyn wel een mis en een muil waard, zonder de rest mede te rekenen. Wat meer is, politieke kringen (behalve de klerikale tappen) b. v. liberale herbergen zyn aan de soldaten en zelfs aan hunne over heden verboden, de eene openlijk, de andore onrechtstreeks. enkel verloochening was van deugd, menschlievendheid, geloof en godsdienst, maar voor de kluiten, heeft men geveinsd. De persoon is in den schoot der H. Moeder gestorven, zeggen de belanghebbenden en de schijven komen binnen. Oware het een arme drommel 't zou er anders gaan, maar zoo er kruit is La galet te vaut bien la comèdie. Waarbij komt het, dat men zulke verre gaande bewusteloosheid van eigenwaarde, zulk verregaand gebrek aan zelfstandig be sef waarneemt, zulke klaarblijkende huiche larij, zulk karakterloos niet-durven in 't le ger, onder het werkvolk, onder de burgerij. Nogmaals omdat het voorbeeld gegeven wordt van hoogerhand, omdat in de hoogere kringen filosofische en politieke overtuigin gen met verachtelijke lichtzinnigheid wor den vergeten en verloochend, omdat by te velen de spreuk steeds geldig is Paris vaut bien une messe. Zien we slechts (de dooden laten wy in vrederusten) onder de grooten onzer stad en arrondissement, zien we onder de grooten van het land Beernaert, Woeste, Renkin, Carton de Wiarten talrijke ande ren, allen draaiers van de laatste jaren, prakkezyns van den renegaten kreetParis vaut bien une messe. Gy liberalen, werklieden, burgers, land bouwers blijft immer getrouw aan uwe party van verdraagzaamheid, vooruitgang en democratie. Moeder Trien op wier voorgevel een res- pektabele neus prijkte, waarin dagelijks eene respektabele hoeveelheid snuif ver dween, roerde vlijtig haren pap. Tist zat twee passen van daar aan tafel, den elleboog op het tafelblad steunend en de kin in de hand, hy keek aandachtig naar zyne moeder alsof hy veel belang stelde in hare kookkunst. Tist, vroeg eensklaps de moeder, zon der op te zien, eet gij pap Dat's volgens den val, zei Tist, die aan dachtig bleef toekijken. Een poos zwegen beiden, dan vroeg Trien weer, aandringend Tist eet gy pap mee, ja of neen Ja, moeder, was het antwoord, ik eet zeker pap mee Waarom moest ge daar seffens zeggen als ik u aansprak dat is volgens den val Wel moeder, sprak Tist, er hing een formidabele zwarte druppel aan uwen neus, viel die in den pap, dan lustte deze mij niet meer, hy is daar precies neven gevallen, nu •et ik mee. De politiek van Tist is die van den heer baron Lodewyk de Bethune. Hy is en blyft katholiek, ja. maar dat beweren de demo- kraten ook, doch hy weet niet goed langs welken kant hy het houden zou Met dege nen, die nu in ons arrondissement den kleri kalen pap roeren en een formidabelen zwar ten druppel hebben hangen aan hunnen po litieken snuifneus, of met degenen die hem misschien morgen de schotel netjes kunnen op dienen. Het problema is tameiyk ingewikkeld De klerikalen vreezen dat ze met de aan staande Kamerkiezingen van 't ministerie zullen weggeborsteld worden en daarom trachten ze nu zooveel mogelyk hunne vrienden en kreaturen tot de openbare amb ten te benoemen zoo komt het dat menige ambtenaars die de jaren van 't pensioen be reikt hebben, verplicht worden hun ontslag te nemen, om jongere elementen in hunne plaats aan te stellen. Zoo zegt men, dat M. Abel De Clippele, arrondissements-kommis- saris onzer streek, die altijd een heel ver- dienstryke en goede ambtenaar was en die nog eenige jaren in de uitoefening van dat ambt zou willen blyven hebben, van hooger hand ingelichtwerd dat hy de plaat moest poetsen. Het ministerie had immers een kandidaat gereed om hem te vervangen. M. De Clippele heeft dus zyn ontslag ge nomen Twee kandidaten vroegen de plaats, twee schoonbroeders, namelijk M. Odilon Van der Haeghen-Moyersoenadvokaat en provinciaal raadslid en M. Glónisson- MoyersoenArrondissementskommissaris te Turnhout. Wie zou de palm wegdragen P Wie zou benoemd worden Twijfel kon daaromtrent niet bestaan, de benoeming van M. Van der Haeghen scheen zeker was hy niet een verdienstrijk advokaat die als plaatsvervan gend vrederechter op eenig aanzien en recht mocht aanspraak maken Had hy in die hoedanigheid geen diensten aan 't algemeen bewezen Was hy niet een klerikaal pro vincieraadslid die veel voor zyne partij heeft gedaan Was hij niet, zoo wc ons niet vergissen, sekretaris van den katholie ken arrondissementsbond Was hy niet sinds 15 jaren werkzaam in den militieraad Was hij niet een kind der streek, geboren en gewonnen, hier te Aalst, gekend en geacht oor al zyne medeburgers M. Glènisson integendeel is alhier een onbekende, men kent hem alleenlyk door zijn huwelyk met juffer Moyersoen zyn eenige verdienste bestond hierin dat hij als reeds in dienst zynde kommissaris eene verhoogingof eene betere plaats betrachtte. Die reden en verdiensten van M. Glènis son konden waarlyk niet opwegen tegen degene die in 't voordeel van M. Van aer Haeghen pleitten. Overigens, elks gevoelen, de innerlyke begeerte, de algemeene wensch der bevol king zoo van stad als van dorp, was dat M. Van der Haeghen zou benoemd worden, was immers natuurlyk en KON toch niet anders zyn En toch hebben we deze week, neven het (verplichte) ontslag van M. De Clippele de benoeming gelezen van M. Glènisson als arrondissemtskommissaris voor Aalst. Welke teleurstelling voor M. Van der Haeghen 1 welke kaakslag hem zoo in 't volle aangezicht toegebracht I 't Is van uw vrienden dat ge 't hebben moet I Van uwe aarts vrienden zooals de ka tholieken zich hier onder elkander (in 't pu bliek maar alleen) noemen Wat ons, liberalen, betreft, ofschoon het ons weinig bekommeren moet, wie der beide klerikale kandidaten 't meeste ver trouwen aan 't ministerie inboezemt (daar we toch niets in den pap te brokkelen heb ben en wy hedendaags tellen als een O in cyfer) toch kunnen we dergelijke benoeming niet goedkeuren, byzonderlyk wanneer ze tegen 't algemeen gevoelen indruischt, wan neer men geen rekening houdt der vox populi. M. Vander velde kondigt in Le Ptuple eenen brief af hem toegestuurd door Pater De onvolksgezindheid en de hooge ouderdom j Cambier, bisschop van Kasaï. Schryver van M. Woeste en zelfs van M. De Saede- pleit ten voordeele van de ongelukkige leer, is de druppel volgens welks val de heer I slachtoffers dej slaapziekte in Belgisch baron zich zou willen schikken.,., hij weet I Congo.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1