De nieuwe legerwet en de klerikale kasleelheeren Bloemlezing. iMINOVE. Uit Sottegem. Uil Herzele. Onze nyveraars en handelaars zouden niet meer verplicht zyn vreemden in dienst te nemen en ae zonen onzer burgerij zouden een aantal winstgevende betrekkingen kun nen bekleeden, die thans maar ongelukkig lijk in grooten deele aan vreemden toe vertrouwd worden ten grooten nadeele van onze stadsgenooten. De ondervinding overigens is de beste leer- meesteresse en cyfers zyn ook de beste be- wyzen In 1897 rightte het Staatsbestuur als proef enkel twee handelsafdeelingen in, de eene gevoegd aan eene Vlaamsche, de andere aan eene Waalsche Middelbare school. De uitslagen, vastgesteld na de twee vereischte studiejaren, waren afdoende, zoodanig zelfs dat een aantal steden, al het voordeel in ziende van dusdanige inrichtingen, eene aanvraag indienden tot het bekomen eener handelsafdeeling. In 1900 wendde ons stads bestuur eene dergelijke poging aan en sedert dien is het onwerkzaam gebleven en ik vraag my te vergeefs af waarom. Wat andere steden van veel minder be lang bekomen hebben, waarom zou ons dit geweigerd worden, vooral, daar wy ons to taal in de vereischte voorwaarden bevinden. Ziehier, Mijnheeren, volgens ingewonnen inlichtingen, de namen van steden, zetels van Middelbare scholen met handelsafdee lingen Namen der Bevolking Getal leerlingen steden derstaa in de middelbare afdeeling. 1. Antwerpen 297,000 151 2. Gent 163,000 85 3. Schaerbeek 71.000 127 4. Mechelen 58,500 97 5. Brugge 53,700 49 0. Laeken 31.000 81 7. Vilvoorde 14,700 70 8. Hal 13,800 117 9. Peruwelz 8,600 111 10 Borgworm 4,800 108 11 Limburg 4,600 66 (prov. Luik) En Anlst telt 33,000 inwoners in cfe middelbare afdeeling zyn 1 46 leerlingen, in de voorbereidende afdeeling zyn ongeveer 300 leerlingen dus te zamen voor heel de school meer dan 400 leerlingen t we mogen dus vast besluiten dat onze stad, recht heeft op eene handelsafdeeling, te meer daar de behoeften onzer nijverheid en handelstreek zulks dringend eischen. Kosten dier Inrichting. Mogelijk zult gy opwerpen dat de kosten van inrichting te groot zyn stel u gerust Mynheeren, er zal volstrek aeene vermeer dering van het onderwijzend personeel noo- dig wezen en de bezoldiging der leeraars valt gansch ten laste van het Staatsbe stuur. Al, wat de stad zou moeten bekosti gen, is het in orde brengen van twee klassen met eenige afzonderlijke lessenaren, en eenig schoolgerief. Dus één maal eene uitgave van eenige honderden franken om alles in regel testellen. Lokalen. t„ Men werpe my ook niet tegen dat de noodige plaats ontbreekt. Zulks kan ik niet aannemen, vermits in 1883 er op het 2* ver diep der school, klassen in aanbouw wa ren voor het Atheneum. Het zoude vol doende zijn die klassen af te werken om de vereischte plaats te hebben tot het geven van het onderwys aan de leerlingen der beide studiejaren van onze toekomstige han delsafdeeling. Samenvatting Ziehier dus, Mynheeren, de samenvatting mijner gezegden en der beweegredenen die ik uiteenzette om de stichting eener han delsafdeeling te bespreken en u voor te dragen. 4. In 1897, verklaart het Goevernement zich groote partijganger der Handelsaf deelingen en raadt de stichting aan daar waar 't nuttig is. 2. Het ALGEMEEN ONDERWIJS onzer Middelbare school is onvoldoende op prak tisch gebied voor wat handel en nijverheid betreft en byzonderlyk hierin Aalst centrum van een ijverige nijverheid en handelstreek Het PROGRAMMA der 2 studiejaren, opgemaakt door het Staatsbestuur is prak tisch en uitgebreid en zal aan de jongelingen toelaten onmiddeiyk bedieningen van ver trouwen te bekleeden. 4. VELE STEDEN hebben èene handels afdeeling in hunne middelbare school tot stand gebracht en de uitslagen zyn uiterst bevredigend. Aalst die veel aanzienlijker is dan me- nigen dier steden en waarvan de schoolbe volking grooter is mag dus aanspraak ma ken op eene handelsafdeeling. 5. De NOODIGE LOKALEN bestaan in het huidige gebouw der Staatsmiddelbare school DE JAARLIJKSCHE KOSTEN zijn ten laste van den Staatalleen de kosten van inrichting zouden ten laste van de stad zyn en deze zouden slechts tot eenige honderde franken klimmen. (■evoelen van den Bestuurder der School. Laat mij nu ook toe Mr,n u te herinneren de woorden die de heer Aerts, bestuurder der Staatsmiddelbareschool onder andere uitsprak, bij de feestviering van de 50# ver jaring der school, als antwoord op de rede voeringen van den heer Burgemeester en den heer Schepen van Onderwijs, die bei den op dit feest in heerlijke en treffende woorden den bloeiden vooruitgang en het langdurig bestaan onzer Staatsmiddelbare school hadden gewenscht Ziehier die woorden Mynheeren, onze middel bareschool heeft thans haar 50 jarig bestaan bereikt. 50 jaren bij de raensch, 't is de avond des levens, 'tis 'toogenblikwaaropmen reeds de welverdiende rust te gemoet ziet 't is c< t oogenblik ook waarop we ongelukkig- lijk reeds de dood beginnen te vreezen. c< Maar, onze middel bareschool kan nooit sterven, ze mag zelf op geen rust aan- spraak maken neen, ze moet leven, ze moet zelfs jong en krachtig blijven, be et kwaam om te voldoen aan altyd nieuwe noodwendigheden, raedegaande met den vooruitgang der beschaving. Te dien einde, moeten we, om te volstaan aan alle o vereischten van tnd en plaats, haar onop- houdend nieuw bloed inspuiten om haar c< een eeuwige jeugd te verzekeren. Dat bloed, Mr#n, neven de toewijding van het onderwijzend personeel waarop (n men altyd zal mogen rekenen, is ook de kostbare steunder bestuurlijke overheden, om aan de school alle nieuw schoolgerief te bezorgen noodig volgens de nieuwe leer methoden, om de verbeteringen in te voeren die de lokale noodwendigheden vereischen. En, om er maar een enkele aan te wijzen zal ik het inrichten noe- men van eene handels-af'deelingwaar- van 't bestaan zich ten zeerste in onze stad x> doet gevoelen. Reeds heeft het stadsbestuur by 't Goe- vernement er op aan gedrongen om der- er gelyke inrichting te bekomen, en ik hoop, aat gezien de groote genegenheid die het aan het onderwys toedraagt, het c< nieuwe voetstappen ten dien einde zal aanwenden, aie, ik ben ervan over- tuigd met een goeden uitslag zullen be er kroond worden. Alsdan. Mr#n, zullen we u manschappen kunnen leveren die eer- er vol hunne plaats zullen bekleeden in het groot Nijverheids en Handelsleger waar- van een voornaam deel in Aalst garnizoen houdt. Ziedaar, Mynheeren, de gevoelens van den bestuurder der school en van het onder wijzend personeel. We mogen op hunne medewerking reke nen, ze vragen en wenschen met ons de stichting eener Handelsafdeeling hunne genegenheid is op voorhand aan die instel ling toegezegd, 'k was daar overigens reeds lang van overtuigd en laat my ook toe in 't voorbijgaan en 'k ben zeker, Mynheeren, de tolk van u allen te zyn hier in 't openbaar hulde te brengen aan de werkzaamheid en de verkleefdheid der heeren Bestuurder en leeraars in 't volbrengen hunner taak. M. UEA'S. Ik wil u ook, Mijnheeren, de laatste bespreking mededeeien die, nopens het punt dat ik behandel, zich in de Wetge vende Kamers heeft voorgedaan. De heer RENS bezorgd met de belangen onzer be volking heeft, zooals ik, nu 't nut voor onze stad eener handelsafdeeling by de Middel bare school, aan den heer minister doen uit schijnen en de stichting van dergelijke in richting aangeprezen. M. WOESTE. M. Woeste heeft na hem die kwestie ook aangeraakt en ziehier zyn gevoelen en let terlijk wat hy er over zei Wat het 't stichten eener handelsafdee ling by de Staatsmiddelbare school van Aalst betreft, de heer Minister van Kun- sten en wetenschappen zou 't stadsbestuur erover kunnen raadplegen, en wanneer het zyn gevoelen zal doen kennen hebben, hetgeen, ik twijfel er niet aan, 't gevoelen zal zyn van de groote meerderheid der in- woners, dan zullen we zien wat er te doen staat. Hewel, ik ben overtuigd, Mynheeren, dat 't gevoelen van 't overgroote deel onzer be volking, wanneer ze 't voordeel van derge lijke instelling zal overleggen, zal zyn dat eene handelsafdeeling alhier onmisbaar is Overigens indien ge 't verzoekt dan wil ik my verbinden om u eene petitie in dien zin, van een groot getal huisvaders, te bezorgen Ziedaar, Mynheeren, wat ik u over die kwestie te zeggen had. Ik heb het als een plicht beschouwd ze hier in den gemeente raad op te werpen en ze breedvoerig te be spreken omdat het in 't voordeel van 't alge meen is, van al onze stadsgenoten. Ik vraag dus dat de gemeenteraad mijn voorstel zou willen stemmen waarbij te beginnen van de maand Oktober aanstaan de eene handelsafdeeling aan de Staats middelbare Jongensschool zal verbonden zijn. Ik doe, Mynheeren, een oproep tot al myne collegas, 't geldt hier eene kwestie van al gemeen belang de politiek heeft hier niets te zien, de middelbare school is noch libe raal, noch katholiek, noch socialist 't is een openbaar gesticht, zonder politieke kleur, het staat open en ten dienste van iedereen het onderricht is er allerbest en een ontegensprekelijk en tastbaar be wijs daarvan is dat vele katholieke ouders er hunne kinderen heen zenden omdat ze overtuigd- zyn van het degelijk en goed onderwys dat de leerlingen er genieten. Myn voorstel heeft alleenlyk voor doel dat onderricht nog te verbeteren en op de hoogte te brengen der maatschappelijke en lokale noodwendigheden 't geen ik vraag is alleenlyk rechtvaardig en billyk en daar om durf ik hopen dat het door heel den raad zal gestemd worden. M. De Hertschepen van onderwys Ik heb heel aandachtig en met belangstelling naar de rede van M. De Windt geluisterd we kunnen nochtans over zyn voorstel van daag niet stemmen en ik vraag u het naar de sectie te zenden het orgauiek reglement zegt, en M. De Windt heeft het overigens zelf aangehaald, dat vooraleer de gemeente raad de kwestie mag bespreken en beslissen, het gevoelen moet gevraagd worden van de besturende kommissie der school en van den Bestuurder en we moeten ons daaraan ge dragen. Af. De WindtDe wettelijke weg is zoo als gy daar zegt, M. de Schepen, maar is het my geoorloofd u te vragen welk uw gevoe len over die zaak is. M. De Hert't Is onnoodig myn gevoe len nu doen te kennen, laat ons vooreerst handelen volgens 't reglement. M. De WindtDan veroorloof ik my toch aan den heer Burgemeester te vragen, die Voorzitter is der besturende commissie, deze laatste zoo gauw mogelyk byeen te roepen en we hopen dat haar besluit voordeelig zal zyn en we de kwestie in de toekomende ge meenteraadszitting zullen behandelen. M. De Burgemeester. We zullen ons best doen en de zaak grondig onderzoeken M. De Windt. Ik dank u voor die woorden heer Burgemeester we mogen dus hopen op een goeden uitslag. De raad gaat alsdan over in geheime zitting. De toepassing van de nieuwe leger wet toont ons wat bestuur we sinds 26 jaar ondergaan. Bijna al wat aristo is wordt van den dienst ontslagen De zoon van den prins van Ghimay is gereformeerd hij zal dus geen sol daat worden. Zijn vader is klerikaal gemeenteraadslid te Chimay. De zoon van den graaf van Viller- montis gereformeerd hij zal dus geen soldaat worden. Zijn vader is klerikaal provinciaal raadslid te Couvin en kle rikale burgemeester te Boussu. De zoon van den heer Petit is gere formeerd hij zal dus geen soldaat worden. Zijn vader is klerikale burge meester te Nismes. Zietdaar, katholieke werklieden, hoe de wetten in België door een kleri kaal gouvernement toegepast worden. De werklieden en kleine burgers moeten den ransel en het geweer dragen de zoons van de klerikale heeren leven van 't vet van het land. Wat het vaderland betreft, ze geven er den brui van. Vergelijkt en oordeelt Van af 1879 woedde de schoolstrijd in ons land. En juni 1884 wonnen de klerikalen de meerderheid in de Kamer, en nu kreeg de walgelijke, door de klerikale op touw gezette schooloorlog een ander aanzien. MM. Jacobs en Woeste waren ministers geworden, de eerste had het onderwijs onder zijn beheer. Honder den onderwijzers en onderwijzeressen werden afgedankt en gebroodroofd. Onder hen bevond zich de groote Jan Van Rijswijck later Burgemeester van Antwerpen. Jan van Rijswijck was sedert 31a December 1880 leeraar in het grondwettelijk en bestuur lijk recht bij de jongensnormaalschool te Ant werpen, die door Minister Jacobs werd afge schaft, maar door de stad Antwerpen heropend werd. Jan van Rijswijck werd uit zijn ambt ontslagen bij koninklijk besluit van 29 Sep tember 1884. o Brief aan Victor JACOBS. Antwerpen, 3 October 1884. Den heer Victor Jacobs minister van het Inwendige en van het Schoolwezen te Brussel. Heer Minister, Ik heb de eer u de ontvangst te melden uwer aanschrijving van den 30" der vorige maand, waardoor myne bediening als lee raar by de normale afdeeling voor ouder wijzers te Antwerpen opgezegd wordt. Toen ik dit factum ontving waren wy in huiselyken kring vergaderd. Ik opende en las vluchtig Ik heb de eer... ontslagen... van uwe bediening... bedankt voor uwe diensten... hoogachting en daaronder uw geauto- grafieerd hanteeken. Het zou te vermoeiend zyn, inderdaad, indien gy alle stukken van dien aard, die uit uwe bureelen komen, eigenhandig moest teekenen. Een geautografieerd handteeken wordt, meen ik, in het Fransch griffe genoemd klauw. Zou dat soms het zinnebeeld z\jn van uw ministerschap Och, Heer Minister, er zyn by ons noch tranen, noch tandengeknars geweest. Ik ben advocaat, ik heb eene broodwinning. Doch by de ontvangst van uwen brief, bekroop my een gevoel van innig medely- den met hen die niet hetzelfde kunnen zeg gen. Ik verbeeldde my dien brief binnenvallende by een bescheiden onderwyzer, er als een bom losbarsten .e, gansch het gezin met tranen overstelpende, de wanhoop het lyden aanbrengende. Want de treurige werkelijkheid lag daar duidelijk vóór myn oog opengespreid. Ik hield tusschen de vingers een dier ongeluks boden, die gy over het heele land heenzendt. 't Is dus waar, zei myne vrouw, wat de gazetten schryven Natuurlijk 1 En zy die geen ander bestaan hebben Moeten er een zoeken. En als zy niet vinden Dan is het de ellende. Maar dat is verschrikkelijk I afschu welijk I Ten volle. Terwyl had het kind, tusschen ons beiden in gezeten, schippeken-veeren gemaakt van uwen brief. Het begreep niet. Trouwens, het is een der gelukkigen zyne wangjes zullen niet invallen, het zal zyne moeder niet zien weenen, zyn vader niet zien knarsetanden door uwe schuld. Ik hield er aan, Heer Minister, u te zeggen welk onthaal uwen brief ten onzent te beurt viel. Indien allen, over wie uw klauw zich uitstrekt, u even vrijpostig schryven, zult gy een aardig dossier kunnen meebrengen naar uwe advocatenstudie, als gyer zult gaan uitrusten van de vermoeienissen des bewinds. En zoo hy u eenmaal onder de hand valt, in later tijd, wanneer gy, afgemat van poli tiek en jaren, in uw geweten als mensch de daden van ministerschap zult herdenken, dan zult gy het verbranden dat dossier, opdat uwe kinderen het later niet vinden zouden Maar ik vergis my dat dossier zal niet bijeengebracht worden. De anderen zullen u niet durven schryven. Zy hebben vrouw en kinderen, zy moeten zich vastklampen aan hun wachtgeld, zjj moeten stilzwijgend de met gal en edik doorweekte spons uitzuigen, die gij hun nog gedurende eenigen tyd toesteekt. En gy rekent op dit stilzwijgen. Door eene zonderlinge, tegenstelling, maar die u eigen is, paait gy uw geweten met den nood zeiven dien gy sticht. Myn geval is verschillend, en ik maak er gebruik van. Ik maak dezen brief openbaar waarin ik u de gevoelens blootleg die my jegens u bezielen. Mijne gevoelens het ware weinig, maar ik durf bevestigen dat alle edelmoedige har ten erin deelen. Aanvaard er nogmaals, Heer Minister, de trouwe uitdrukking van. Jan Van Rijswijck. Te dien tijde schreef M. Daens, even als nu uitgever-opsteller van Het Land van Aalst en De Werkman en thans ook volksvertegenwoordiger over de officieele scholen en onderwij zers en over de liberalen als volgt 0— Hoeveel geuze meesters zouden er op appel staan, indien er niet te trek ken en te zuigen vielDat van Hum- beeck zijn mannen eens beproeve en hij zal ze zien smelten gelijk sneeuw voor de zon. We gaan voort met ons onderzoek over liberaalderij, die sekte moet ge kend zijn. 1De framassonnerie is een groote smeerlapperij 2. De liberaalderij is een uitvloeisel van de framassonnerie. De liberaalderij brengt regelrecht tot de zedeloosheid. Wat leert de libe raalderij, dood is dood Het is in de geuzenscholen dat de kinders en in de kazernen dat de jonk heden meest bedorven en god en zede loos worden. Ja, d'officieele meesters krijgen ver scheidene slechte gazetten voor half geld. In eene groote stad van 't land, eene civiele school uit Frankrijk komt een bezoek doen en weet gij waar de meesters hunne leerlingen naartoe leiden Naarnaar de slechte huizen. Moet het u verwonderen dat er helsch geuzenfernijn zit in het offi cieel onderwijs Hebben wij niet ge zien, hoe de solidaire begrafenissen overal bijgewoond worden door offi cieele Meesters Hebben zij, bezon- derlijk sedert 6 jaren hunnen geest niet gevoed met 't lezen van liberale 1 zetten Laat ons bidden en werken om een oprecht goed onderwijs te hebben dat niet afhangt van den Staat Ge vraagt mij wat die meesters zijn komen doen in Aalst 'k Hebbe ge hoord dat zij ek met een boeksken in de hand bij M. den fabriekant Cumont zijn geweest. Zoo uitzinnig plat gemeen en leu genachtigschreef toenM. Daens weke lijks tegen de besteonderwijzers, tegen de deftigste liberalen, om de priesters te believen, die zijninvorm en inhoud, thans nog gewoon gekapt-stroo- Vlaamsch, aan alle kerkdeuren deden verkoopen Qu'ilss'en ail lent, riep M. Woeste uit, de gebroodroofde onderwijzers be doelende, dat ze er van door trekken En M. Daens kraait hem na, en voegt er spottend bijNu kunnendeoffi- cieele Meesters op de fabriek gaan werken Sedert dien heeft hij zijn fanatism wat ingetoomd, want zijn broeder, en later hij, werden kandidaat voor de kamer en trachtten de liberale en geu zenmeesters op hunne hand te krijgen. Dat belet echter niet, dat M. Daens, wiens gazetten nu ook door de pries ters worden gedoemd, nog er schier alle weken een artikeltje inflapt tegen de liberaalderij. Maar dat zullen we hem telkens betaald zetten. In zake fanatism en schoolpolitiek is M. Daens nog dezelfde van voor 25 jaren. Dat de liberalen het niet verge ten De staat buiten de school en mil- lioenen voor de kloosters, ziedaar het Daens-programma. Heden Zaterdag, Meiavond, om 3 1/2 ure Fakkeltochtocht door onze Liberale Fanfa Morgen, Zondag. 1 Mei, Uitstap naar A«sclie, ter gelegenheid van de Inhuldi ging der Vlag van de Vooruitstrevende Liberale Jonge Wacht. Wy doen een warmen Oproep tot al onze Liberale Vrienden, om onze Fanfaren Voorwaarts »te vergezellen om de vrien den van het arrondissement Brussel te steu nen in den stryd die daar geleverd wordt tegen de klerikale Regeering. Vergadering om 11/2 uur aan den Libe ralen Kring. Vertrek om 2 ure, trein tot Aalst, bijzondere Tram van Aalst tot Assche Allen op post 1 Schoolstrijd. (Vervolg). Ingevolge de wet van 1884 werden ook al de jaarwedden, zoo van sohoolopzieners als onder wijzers, gesnoeid en zooveel mogelijk vermin derd. Gedurende jaren en jaren mocht niemand eenige loonsverbetering verwachten. Onnoozele en dwaze geldverspillingen voor het onderwijsDit was het aanhoudend ge schreeuw onzer klerikalen, en zij s< breeuwden zoo luid en zoo hard dat menigen onzer vrien den ze ook begonnen te gelooven. Intusschen werd iedereen, die tot het onder wijs behoorde, in zijne belangen gekrenkt en vele onzer brave onderwijzers hadden moeite om in de behoeften van hun huishouden te voorzien. Wij herinneren ons nog heel goed de beraad- slzging van den klerikalen gemeenteraad van Sottegem waarbij de jaarwedde van den toen- maligen gemeente-onderwijzer gebracht werd, naar wij vermeenen, van 1600 frank op 1200 fr. (minimum). Is dat geene echte achterhouding van loon En toch noemen de klerikalen zich de vrienden, de beschermers van 't onderwijs Talrijk waren de officioele onderwijzers die in dat geval verkeerdendoch zij waren nog van de slechtsten niet, want honderden ande ren, wier scholen zooals te Anseghem, te Eist, te Lede, te Scheldewindeke, Vleckem, te Vol- keghem, te Woubrechtegem, enz. om er maar enkele op weinigen afstand van Sottegem te noemen werden afgeschaft, werden op wachtgeld gesteld of op eene andere wijze in hunne belangen gekrenkt. Spijtig dat, met den tijd van jaren, vele feiten van den klerikalen schooloorlog ons zijn ont vlogen, want het publiek diende volkomen met de waarheid bekend gemaakt opdat het meer bestand weze tegen de verleidelijke drogrede nen door de klerikalen vooruitgezet. Ja, ontelbaar waren de personen die alstoen iets te verduren hadden vanwege onze klerikale inkwisitors. Daar hebben wij, bij voorbeeld, don heer Adolf Ilaegeman, een zeer welstellenden bak ker van Sottegem, door de schuld der klerika len totaal geruineerd, om bij hom eeneonder- wijzeresse uit de vrije liberale school op loge ment genomen te hebben den heer Maton, onderwijzer te Steenhuize, getrouw aan do schoolwet van 1879, van ver driet gestorven omdat hom den biechtstoel werd ontzegd de moeder van reeds gemolde Mejuffrouw De Hover, zot geworden om dezelfde reden als de heer Maton den heer Mertcns, hoofdonderwijzer, te Her- zele, van verdriet gestorven omdat hij, ge trouw aan de schoolwet van 1879, onder de orders werd gesteld van zijn vroegeren hulp onderwijzer en te Godveerdegem kreeg de onderwijzer, in volle kerk, de pateen op zijne kaak, om niet te hebben willen luisteren naar de bevelen van den dorpsherder. Graag zouden wij de lijst der slachtoffers van den klerikalen schoolstrijd uitbreiden, doch daar die lijst eene te groote longte zou inne men, verzwijgen wij hier wetens en willens een groot aantal andere bekende burgers en onder wijzers uit 't omliggende, die om reden hunner vrije denkwijze door do klerikalen gekrenkt werden, daar wij denken dat de enkele hooger aangehaalde feiten onze lezers zullen doen zien, dat alle middelen, hoe gering en verschil lend van aard ook, werden aangewend om den tegenstrever ten onder te brengen, te doen sterven, ja zelfs te kleineeren. En heden nog, zijn die droeve toestanden verre van tot het verleden te behoorën Nog dagelijks zien wij het vrijzinnige volk gesmaad, geüroodrooïd in zijn werk, in zijne nering, door al wat klerikaal is nog steeds ziet men kin deren uit de gemeenteschool trokken, onder nedreiging dat ze hunne eerste communie niet zullen mogen doenEn men denke evenmin dat de toestand der ongelukkige officieele on derwijzers thans verbeterd en voorgoed opge lost zij! Integendeel In België en natuurlijk ook in gemeenten rond ons geliefkoosd Sottegem, zijn duizenden arme dorpsonderwijzers, min dan 16 jaren dienst tellende, die sukkolen met ÏOOO, met llOO, met 1200 frank jaarwedde en met dergelijk gering inkomen rang moeten houden en armen neer spelen. Wij vinden er ook hulp onderwijzers aau OOO frank jaarwedde, wat gelijk staat met een dagloon vaa2 fr. 60De öottogemseho straatvager verdient meer En aan zijn er nog klerikale gemeenteraden die vinden dat die arme sukkelaars, die tot hun twmugjarigen leeftijd gestudeerd en gewrocht neouen 0111 «en diploma van onderwijzer te be machtigen, te vet Betaald worden en van den oevoegden Minister een eindje besluit verlan gen, waarhij zij gemachtigd worden de mini ma-jaarwedde aan hunne onderwijzers niet te uetalen Sedert verscheidene jaren, nochtans, vragen de onderwijzers een oordje meer jaarwedde en tijdens de laatste bespreking, m de Kamers, van de begrooting van het Ministerie van Kun- sien en Wetenschappen vroegen eenige liberale vrienden van hot onderwijs een klein krediet van 140,000 frank tot verhooging der jaar wedde van de onderwijzers der 5* categorie, doch de katholieke Kegoering verwierp hals starrig het voorstel onder voorwendsel dat er geen geld was zij vond evenmin 4000 frank om de jaarwedde der professors van het mid delbaar onderwijs te vermeerderen. Doch wan neer het erop aankwam oen krediet van 1 rail- lioen 200 duizend frank voor de nooit verzadigde paters- en nonnenscholen te stem men dan werd zonder wetsontwerp, zonder omwegen, zonder aarzelen door diezelfde ka tholieke Regeering, die den armen dorpson derwijzer een boterham weigert, het gevraagde millioen de kloosters toegeworpen als een klomp lekker vleesch aan de hongeringe leeu wen, tijgers en hyena's in den dierentuin te Antwerpenterwijl, anderzijds, de door de laatste overstroomingen geteisterde boeren zich mochten te vredon stellen met het geringe sommetje van ÏO (luizend frank. (Vervolgt). Eenige weken geleden kwam er te X. een nouneken toe, nog met kort afgeknipt haar en met de nonnenkleeren aan. Zy had het hazenpad gekozen. Op driejarigen ouderdom was zy wees. Zy werd opgenomen in het weezenhuis van X en werd er opgevoed in devotie ende gekon fijt in den Heer. Ze bekwam al spoedig het diploma van onderwijzeres en deed drie ja ren klasse tot meerder glorie van God en tot nog meerder voordeel van de alles opslor pende corporatie, waarbij ze was in gelyfd. Het nouneken is eigenaarster van een wel gelegen huis en van een mooi stuk land, de meerderjarigheid van het meisje naderde en alles zou verkocht worden. Maar zekeren dag was het schoone nonneken de pyp uit eu ze kwam by hare nabestaanden te X. Zy kreeg eene goede betrekking by eene ryke familie in een naburig dorp... by een liberaalmaar 't werd Pasehen en pastoor en ouderpastsor dreigdeo het gewezen nou neken met hel en verdoemenis indien ze niet

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2