P HET arrondissementAALS 3 E RA A tDEMCgRATBSCH WEEKBL A D. centiemen hel nummer Vijfde Jaargang Nummer 26 Zondaa 26 Jnni 1616 WILLEMSFONDS. Erembodegem-Kermis. Aalst-Kermis. Gewezen Weesjongens De Belgische Rente en de Klerikale Financen. De Doode Hand. Over Onderwijs P. Daens en P. Derderman. AALST Sladsbouvvgronden. Aan wie de Meerderheid. Abonnementsprijs 3 tr. voor de stad cd den buiten voorop betaalh; ar Men aborneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, i, Aalst Prijs der Annoncen: J ^Zcn ^ntiemen j Per drukr,;,et Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst. Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank AALST, 35 JI M 19iO. De kostelooze boekerij van het Wil lemsfonds, afdeeling Aalst, gevestigd Graaf Egmont Groote Markt, is alle zondagen open van 10 1/2 tot 111/2 ure voormiddag. De hulpboekerij te Nieuwerkerken, bij Madame We Van Sande, is open alle Zondagen van 7 tot 8 ure 's mor gens. Muziekfeest op den Steenweg, Heden ZONDAG 26 JUNI. Indien het weder goed is zal er geen volk ontbreken. De Oude Garde neemt deel aan het Muziekfeest. Liberale Werkmanskring. MAANDAG 4 JULI. Uitstap naar Brussel-Ten toon stelling Vergadering op de Groote Markt ten 7 1/2 u. 's morgens. Optocht naar de statie met muziek. Vertrek ten 9 uren stipt. Vertrek uit Brussel-Noordstatie ten 9,47 ure 's avonds. DIJNSDAG 5 JULI, (Derden Kermisdag) Groot BAL en Veldfeest, ïu de ruime zaal CONCORDIA, Schoolstraat, ten 9 ure 's avonds. Ingang vry voor iedereen mits 20 cen tiemen Inkomgeld. De Hof zal schitterend verlicht zijn. Oude Garde en Symfonie. DONDERDAG 7 JULI. Concert in den Hof van Concordiagevolgd van een Dans partijtje. Voorde Leden der Maatschappijen en hunne Damen. MAANDAG 11 JULI. Groot Concert en Wafelslag ten 6 ure namiddag in Concordia. Ten 9 urén 's avonds Groot BAL, De Concerten onder de leiding van M. F. Coesens. De deelnemers aan de Feesten in Concordia die daar wenschen te avondmalen, worden vriendelijk verzocht daarvan in tijds bericht te zenden ten lokale. WILLEMSFONDS. ZONDAG 17 JULI, Veldfeest in den Hof van Concordia voor de Leden van het Fonds. Muziek, Zang en Wafelslag. De eerste zondag van September te Moor se! en Erembodegem Opening der Boeke rijen, opgeluisterd door Muziek en Zang en Voordracht. Erk. Ond. Bijst. Maatschappij AALST. Met bijzondere toelating van het bestuur der Burgerlijke Godshuizen onzer stad, zal de Tentoonstelling van de prijzen der Tombola plaats hebben, in 't Jongens Weeshuis, Leopoldstraat. Zichtbaar voor het publiek van 9 tot 12 1/2 uren voormiddag en van 3 tot 6 uren namiddag. Op Zon- en Feestdagen. Wij noodigen onze Medeburgers uit een kijkje te komen doen al dus een blijk van genegenheid betoonende aan het maatschappelijk werk der Geweien Weesjotigetis. Van daags na de verkiezingen van 22 mei is de Belgische rente van 3 gaan dalen, dalen en nog altijd dalen en dit wel in zooverre dat zij in min dan eene maand meer dan 2 eenheden heeft verloren, zij is van 94,75 fr. ge zakt op 92,50 fr. Die onrustwekkende daling hebben wij als onvermijdelijk aangekondigd op onze propagandameetingen van 1908. Wij hebben alsdan de aandacht der kiezers gevestigd op de onbezonnen heid van het klerikaal goevernement, leenende en altijd leenende, en alzoo de openbare staatsschuld brengende van 1 milliard 800,000 franken in 1884 op meer dan 3 milliard en half en er niet eens aan denkende zich op den weg der leeningen eindelijk toch in te houden. De verblindheid, de gewilde of ge veinsde verdwaaldheid der klerikale Kamerleden was zoo groot, dat zij niet aarzelden te beweren, dat de belangrijk heid der staatsschuld een teeken en te vens een bewijs daarstclde van den openbaren welstand en rijkdom van het land men leent slechts aan de rijken, zegden zij, dus hoe meer wij het land in schulden steken hoe rijker we zullen zijn. Wij hebben in 1908 de brave lieden verwittigd boeren en burgersmen- schen, die hunne penningen aan den staat toevertrouwen, die zoodra ze door arbeiden, zorgen en sparen een ponkje van een 2000 tal franken heb ben vergaard schuldeischers worden van den staat, 't is te zeggen dragers van Belgische rentetitels aan 3 of wel deelnemers aan de Spaar-en Lijfrentkas wij hebben hen van dan af gewaarschuwd, dat zij die alsdan meer dan 2000 fr. hadden, sedert verscheidene jaren, toen reeds 40 franken per 1000 franken verloren ver mits de rente alsdan reeds gezakt was van 99,75 fr. op 95,75 fr. per rente titel van 100 franken naamwaarde. En waarlijk wat we voorzien hadden gebeurde, de Belgische rente, welke 75 jaren lang als eene rotsvaste waarde, altijd boven de nominale waarde had gestaan, had tengevolge van het slecht financieel bestuur der klerikalen alle vastheid verloren, ze ging aan 't wan kelen en viel, viel zoodat ze op heden nog slechts 92,50 fr. gekwoteerd staat. Hoe is de klerikale regeering er toe geraakt de koers der Belgische rente op te houden, hoe is net haar mogelijk geweest de Belgische rente te beletten reeds vóór de kiezing van 22 Mei 1910 beneden 94,75 fr. te dalen P De truk is heel eenvoudig alhoewel het klerikaal goevernement ieder jaar de Belgische Staatsschuld met 80 a 100 millioen vermeerdert, voorziet de fi- nancieele wet niettemin eene jaardoo- ding of amortissement. Ieder jaar wordt een gedeelte der gemaakte schuld terug betaald, maar van den anderen kant wordt de vermeerdering ïoè 20 maal grooter dan de vermindering Men betaalt 10 millioen oude schuld en men maakt 100 millioen nieuwe schulden bij. De schuldvermindering of jaardoo- ding gebeurt door het opkoopen ter beurs van titels der Belgische rent 3 aldus koopt de Staat zijn eigen schuld in en bepaalt de klerikale regeering den koers der rente naar willekeur, wanneer hare kiesbelangen op het spel staan. De beheerders eener Naamlooze Maatschappij, die aldus de actiën der maatschappij zouden inkoopen om op die wijze den koers der waarde op te jagen, zouden gestraft worden met eene boet van 50 tot 10,000 franken en kunnen daarenboven nog eene gevan genisstraf oploopen van 1 maand tot 1 jaar, (art. 134 der wet op de handels vennootschappen) de klerikale mi nistersdie in werkelijkheid een niet min laakbare en oneerlijke daad plegen, dan bovengenoemde beheerders, door het inkoopen ter beurs van de titels der Belgische rent, alzoo de koers der rente opjagende tot eene hoogte welk nietovereenkomt met de wezenlijkheid, die ministers worden door de wet niet gestraft En ziedaar waarom de koers der Belgische rente, tamelijk vast was voor de kiezing, en waarom de j tuimeling tot 92,50 fr. onmiddelijk na i de kiezing is begonnen, 't Gevaar voor j de klerikale regeering was voorbij, de kunstmatigdoor het inkoopen verwekte koers, mocht nu weer zijn gang gaan. Zou de eerlijkheid niet eischen, dat de terugbetaling der titels geschiede aan de dragers der rentetitels en dit aan pari P Jules RENS, Volksvertegenwoordiger. In ons vorig artikel schreven we dat de kloosters de doode hand onrecht streeks hebben ingericht en dat ze tr ukken gebruiken om aan de betaling te ontsnappen van mutatie- en erfenisrechten die ze in volle gerechtigheid aan 't land verschuldigd zyn en waaraan burgers en landbouwers onderworpen zijn en zich niet'kunnen van ontmaken. Een eerste truk is de volgende Daar de kloosters of de gemeenschap der paters zelf niet kan bezitten, worden de goederen ge kocht op naam van eenen tussehenpersoon deze laaiste leek ent dan een teyenbewijs in 't voordeel der gemeenschap, 't is te zeg gen van 't klooster dit heeft voor eerste gevolg dat wanneer een der leden van de gemeenschap sterft, er geen successierech-1 ten moeten betaald worden al de paters van 't klooster welke laatste nochtans eige naar is, en waarvan de paters de leden zijn, mogen komen te sterven nooit betalen ze een centiem successierechten er worden maar eens successierechten betaald namelijk als de persoon sterft op wiens naam de eigen dommen ingeschreven zyn. In rechte lijn, dit wil zeggen van vader tot kind beloopen de erfenisrechten maar op 1,40 fr. per cent der cadastrale waardeen daarom wenden de kloosters zich soms voor 't aanschaffen hunner goederen tot een hun ner klerikale vrienden getrouwd en kinde ren hebbende en in wien ze volle vertrou wen mogen hebben ziehier wat ze hem zeggen Beste vriend wij zouden ons gaarne dien eigendom aanschaffen, doch daar ons klooster op zich zelf niet wette- lyk bestaat kan het niet koopen op naam van een der kloosterlingen koopen dat zoeken we ook niet omdat het zekere ge- varen oplevert en we hebben dus op u ge- dacht. De goede katholieke vriend koopt het goed op zynen naam, het klooster betaalt en hy teekent meteen een tegenbewys in voordeel van 't klooster. Wanneer dus dien kooper zal overlyden, zal dien eigendom, die byvoorbeeld eene waarde heelt van 200,000 fr. aan zijne kin deren overgaan en de verschuldigde erfenis rechten aan 1,40 fr. per cent zullen beloo pen op 2800 fr. 't klooster met zijn tegen bewijs door den overledenen geteekend blijft eigenaar, het betaalt de 2800 fr. rechten aan den ontvanger en den toer is gespeeld. Had integendeel 't goed gekocht geweest op naam van een pater, den oversten bij voorbeeld, en by testament zou hy 't ver maakt hebben aan eenen anderen pater, dan zouden de successierechten beloopen op 13,30 fr. per cent, 't geen op 200,000 ir. eene totale som van 27600 fr. rechten zou uit maken. Men ziet de gevolgen van dien eersten truk de kloosters betalen byna niets voor erfenisrechten en ze blyven Dochtans eige naars hunner goederen. Ze bedriegen dus den Staat, wanneer wy belastingschuldigen aan geenen cent kun nen ontsnappen. We zullen nog andere trukken bespreken. In het Land van Aelst van zondag laatst komt een artikel voor onder hoofding Over Onderwijs, dat zoowel in vorm als in opvatting geheel af wijkt van den gewonen inhoud dier gazet van M. Daens. Het artikel is geteekend Denderman een deknaam natuurlijk van iemand, die het inco gnito wil bewaren en die, we twijfelen er geenszins aan het goed meent met het volksonderwijs. We nemen hier het grootste en voor naamste gedeelte van het artikel over Over Onderwas. De Kristen Demokraten zijn geen vyan- den van't officieel onderwijs dat mogen, dat kunnen zij, naar 't grond begin der rechtvraadigheid en der eerlijkheid, die een voorname,een reine zyde is van hun ideaal, niet zijn. Eerbied voor ieders overtuiging hebben zyen willen zij ook bij anderen. Wij eisschen dus niet dat het vrye onder wys in zijne ontwikkeling gedwarsboomd worde hetzij nu dat dit vrye onderwys betreft de christelyke scholen of de scholen der niet-katholieken vryzinnigen, socialis ten, protestanten. Neyens dit vrije onderwys zal de Staat zijn scholen hebben die op breeden, deftigen voet zijn ingericht, met onderwijzers die staatsambtenaars zijn, die uit de staatsnor maalscholen komen en er een modeloplei ding bekwamen en die een goed familie- loon verdienen. Maar in geen enkele school willen we dat de kinderen van onze arbeiders, van ons volk, van kleine burgers toevertrouwd worden aan onbekwame, aan zedelijk on- waardigen. Dat gedogen we niet als vrienden van ons arm volk,als verdedigers van zyn kinderen. Waar men de kleinen, vooral de kleinsten toevertrouwt aan niet-gediplomeerde onder wijzers en onderwijzeressen daar protestee ren wij krachtdadig Ik zou niet willen dat mijn stoof, myn kas, myn uurwerk hersteld werd by een onhan- digen ambachtsman. Ik zou myn zieke koe niet aan de zorgen laten van een onkekwa- me meid of boerenknechtmaar ik zou een gekende veearts doen roepen. Hoe kan men dan vragen dat ik myn kind, het kostbaarste dat God me schonk, zou toevertrouwen aan ongeoefende nietkapabele onderwijzers aan opvoeders die niet een ideaal hebben dat 't mijne is of het ten minste nabij komt. Om een goed Onderwijzer te zyn moet men in speciale Scholen een speciale oplei ding hebben ontvangen. 't Is waar, niet allen die in de Normaal scholen werden afgericht tot die gewichtige bediening zullen model-onderwijzers zijn maar er is tocli altijd min of meer zekerheid dat ze, eens in de rangen, zich met inspan ning eenigszins op de hoogte hunner laak houd.n. Wij hebben geen vertrouwen iu de cen trale jury's zooals die nu fonctionneeren te Gent en te Nijvel, ieder jaar, en waai- men diplomala's geeft aan een aantal kandidaten die n et of niet voldoende tot het ambt van Ondi rwyzer werden afgericht. Men ziet dat P. Denderman het in 't ge'eel niet eens is met M. Daens wat Je onderwijskwestie betreft. M. P. Daens stemt het millioen voor de kloosters op grond hiervan dat zulks slechts de toepassing is van het programma der Christen demokra ten in zake Onderwijs gelijkheid der subsidien van den staat. Welnu het stelsel van M. Daens, zou de heruit barsting van den schooloorlog ten ge volge hebben en dus ook wel met de zes wenschen voor de toekomst, de vernieling der officieele scholen en de vervanging van de officieele onderwij zers, zoo spoedig mogelijk door vrije onderwijzers, staande onder de recht- streeksche overheid der priesters, onder den slavenstaf waaronder nu reeds de vrije onderwijzers deemoe dig gebukt gaan. Het stelsel van M. Daens, volksver tegenwoordiger, moet leiden naar schooloorlog cn naar het klerikale ideaal de staat buiten de school. We zouden gaarne weten, welk stelsel P. Denderman ingevoerd zou willen hebben, hij die schrijft De christen Demokraten zijn geen vijanden van 't officieel onderwijs Het zou belangrijk zijn zulkste weten, bezonderlijk voor al de officieeleonder- wijzers, die gezien de houding van M. Daens, de overtuiging moeten hebben dat de Daensisten wel de vij anden zijn van het officieel onderwijs. We vermoeden dat P. Denderman geen Daensist is, al heeft M. Daens hem in deze kwestie terhulp geroepen. Morgen, Maandag dus, worden de rotterin- gen en mestpleinen in de Bergemeerschen verkocht die door de dompers van 't stadhuis met den naam van Bouwgronden worden betiteld. We zyn benieuwd to weten hoe veel liefhebbers er zullen opkomen, 't zal zeker ne slag geven j Ge zoudtoverigens uw geld moeten beu zijn om aldaar eigenaar te willen worden of te bouwen. In geen enkele der nieuwe straten die op 't plan aangeduid zijn kunt ge een huis oprichten zonder vooreerst een gansch gebouw in den grond te steken of te verbouwen om ten hoogste van de straat te komen en indien ge bouwt zyt ge dan nog zeker dat de ondergrond van die met straatvuil aangevulde natte meerschen en rotteringen niet te wak is om uw gebouw te dragen zullen de muren na een of twee jaren niet bersten en scheuren En de kelderingen, zal men er 't water kunnen uithouden waarlijk neen bezette murenzelfs do muur met een dubbel couche ciment, nog zal er van alle kanten de voch tigheid en 't nat inkomen en doorzijpelen. Zal men op die eigendommen ooit goed en drinkbaar water hebben Er is veelaan te twyfelen, want de zure waters en vochten derBergemeerschen moeten zeer waarschijn lijk den ondergrond aangetast hebben ter wijl langs een anderen kant men ons nooit zal kunnen wijsmaken dat men een pomp put in de vereischte voorwaarden zal kun nen maken en diensvolgens men zich goed en drinkbaar water zal kunnen aanschaffen in de gronden waar sedert jaren alle straat- mest wordt gelost en opgehoopt. En de taksen voor straat, rioolen en by- gangen Hoeveel zullen die per meter fagade beloopen voor de bouwgronden die men te koop biedt zoowel in de Bergemeer schen, Bolleweg of andere plaatsen Het nieuw stadsreglement dat nopens die taksen is gestemd is van aard 0111 vele menschen later te doen verschieten indien ze bytyds hun oogen niet opentrekken of indien ze niet voorzichtig zyn. Iedereen weet dat er in onze stadskas niet anders dan duiten mankeeren en of die nu van slechte bouwgronden of van taksen van kasseien, goten of bijgangen komen dat is voor de dompers 't zelfde. Daarom menschen, gij die wilt grond koopenen bouwen, maar die toch uw centjes nog niet moede zijt, weest voorzichtig. Verzint eer gy begint, dat is de wijze raad die de Volksgazet u allen geeft. De dompers kloppen al genoeg op onzen zak I De klerikalen beweren bij houg en by laag dat zijde meerderheid uitmaken in het land. Met het meervoudig stemrecht is het onmogelyk om zulks met cyfers vast te stellen maar wat wy met zekerheid mogen zeggen is dat het meervoudig stemrecht aanleiding geeft tot geknoei en dat dit ge knoei geschiedt ten voordeele der klerikale party. Indien men zich in iedere klerikale gemeente van het land slechts tien stemmen vergist ten voordeele der kliek dan maakt zulks reeds een mooi getal klerikale stem men uit, voldoende om aan te toonen dat de meerderheid der stemmen langs haren kant niet is. Daarbij, de toepassing der E. V. in de kleine arrondissementen valt meestendeels ten voordeele uit der klerikale partij. Zoo geven de wetgevende kiezingen van 22 Mei laatst aan de klerikalen 785119 stem men (hierin zyn begrepen ie stemmen der afgescheide katholieken, der christene demo craten, de helft der handelaars en walen) en aan de oppositie 567750 stemmen. Welnu de katholieken behalen 49 zetels en de oppositie slechts 36 zetels, waaruit wij afleiden dat de katholieken eenen zetel behalen met 14390 stemmen en de oppositie eenen zetel met 15770 stemmen of een verschil van 1380 stemmen per zetel. Om eene juiste verhouding te hebben tusschen het getal zetels en het getal stem men voor elke party zouden de katholieken slechts 47 en de oppositie 37 zetels moeten bekomen. (Volgens het grootste overschot zou de 85* zetel aan de oppositie behooren). Het is evenwel goed geweten dat al de stemmen door de christene democraten behaald geenszins komen van katholieke kiezers. Wy blyven nog beneden de waar heid i'.idien wy de helft dier stemmen voegen bij die des oppositie en zoo zouden wij tot volgenden uitslag komen katholie ken 698199 stemmen en de oppositie 574730 stemmen. Volgens deze cyfers bekomende katholieken 46 en de oppositie 38 zetels (De 85* zetel zou volgens do groolsten rest aan de katholieken toekomen).

De Volksgazet | 1910 | | pagina 1