DE B0SCHGEUS Uit Sottegem. AALST. Een goei kluchl. Stad Aalst Kermis 1910 Mingelamangel. NINOVE. vast, volgens hein, dat de katholieke partij achteruit boert en de vijand gedurig veld wint. Dit drukt hij uit op de volgende figuurlijke wijze Hoe meer onze vijanden vernederd wor- den, hoe langer en hoe duchtiger zij geklopt worden hoe stouter ook en hoe meer on- dernemend, ik zou zeggenhoe machtiger zij worden en hoe meer zij te vreezen zijn. En ziet, 't is nu reeds 26 jaar dat de draak razend te spartelen ligt onder den klauw van den fieren katholieken leeuw, niet te verwon- deren dan dat er den dag van heden moet ge- streden worden met meer krachtdadigheid dan ooit. De antiklerikalen zijn de draak mot de tal rijke hoofden. Telkens men hem een hoofd af slaat, staan er twee hoofden in de plaats. De katholieke partij is verbeeld door den fie ren leeuw die 26 jaren vruchteloos den draak poogde neer te vellen, en die nu oud is en al zijn tanden kwijt Om te bewijzen dat de katholieke partij red deloos verloren is als er niet gestreden wordt in volle eendracht, neemt Recht en Vrede zijne toevlucht tot de volgende figuur Toen te Rome de groote obelisk van Keizer Calligula moest gerecht worden, bespeurde men dat de koorden waaraan meer dan 800 man trokken, gerokken waren en te lang ge- worden. Een eenvoudig matroos wees het middel aan om het gevaar te vermijden Aqua Aqua riep hij, water op de koor- den Men deed het, en als van zelf rechtte zich het pronkstuk. De katholieke partij ook, wil Recht en Vrede besluiten, hangt op haar zomerzij, de banden der katholieke eendracht zijn gerokken en te lang geworden. Er moet water op de koorden, en daarvoor zal Recht en Vrede zorgen En 't was onder den herhaalden strijdkreet Aqua aqua dat de drukker van Recht en Vrede zich nederzette. Maar hier ging de kat op de koord Een groot deel der aanwezigen wisten dat Recht en Vrede te Ninove de katholieke partij met zijn aqua naar den afgrond ge voerd had, en protesteerden met geweld; bor den en glazen werden gebrokeneenheid, eens gezindheid, eendracht, al die schoone woorden uit de redevoeringen werden buiten de zaal ge bannen en men moest tot een latere vergade ring de beslissing verschuiven of men ja dan neen de bewatering der gerokken koorden en te lange vriendschapsbanden aan den drukker uitgever van Recht en Vrede zal overlaten. PROGRAMMA «Ier Kermisfeesten 1JHO. Zaterdag, 23 Juli, om 8 1/2 ure 's avonds, Concert op stadskiosk door hetFanfarengenoot- schap Voorwaarts. Zondag, 24 Juli, om 3 ure namiddag, Festival voor muziekmaatschappijen. 500 frank premiën aldus verdeeld Eerste premie150 frank Tweede premie 100 5 Premien van 50 Maandag 25 Juli, om elf ure voormiddag, muziektocht van het fanfarengenootschap. Dinsdag, 26 Juli, Groote Jaarmarkt. Donderdag, 28 Juli, om 8 1/2 ure's avonds, Concert op stadskiosk, door het fanfarenge nootschap Voorwaerts, en de Zangmaat schappij De Donderzonen. Zaterdag, 30 Juli, om 8 1/2 ure 's avonds, Concert op stadskiosk, door de kleine fanfaren Fier en Sterk. Zondag, 31 Juli, om 3 ure namiddag, Groote doelschieting ingericht door de Maatschappij «Club des Huit ter gelegenheid van haar vijf en twintigjarig bestaan. Maandag 1 Oogst, om 8 1/2 ure 's avonds, Groot Vuurwerk op de Dendervaart. Zaterdag 6 Oogst, om 8 1/2 ure 's avonds Concert op stadskiosk te geven door het stede lijk fanfarengenootschap Voorwaerts en de Zangmaatschappij De Denderzonen. Zondag 7 Oogst,- om 8 1/2 ure 's avonds Groote Cinematographische Voorstelling op het ttatieplein. Zondag 28 Oogst om 3 ure namiddag Grooto wedstrijd voor Wielrijders. Beiaard zit op nen weer Naar aanleiding van 't Socialistisch Congres dat onlangs plaats heeft gehad, wil de Beiaard zijn versleten deuntje aanvangen en de gema tigde Liberalen schrik aanjagen om ze naar den kant van het klerikalisme over te halen. Het komt er niet op aan of deze burgers onge- loovig zijn of tot eene andere religie behooren. Als ze maar de klerikale partij willen steunen zijn ze welkom. Teeken des tijds. De leus der jezuieten is het doel wettigt de middelen. Nu jagen ze de liberalen op tegen de socia listen en morgen zullen zij de socialisten tegen de liberalen opjagen. Verdeel en gij zult heer- schen, ziedaar het stelsel fwaarmede de kleri- kalen zich aan 't bewind houden. In Nederland aarzelen zij niet tegen de vrij zinnigen op te rukken arm aan arm met de pro testanten wier voorouders vroeger door de Roomsch katholieken verketterd werden en op den brandstapel het leven lieten en dit hybri disch verbond wordt door Beiaard toegejuicht Doch, hij doet hier niets anders dan de groote snoeken der klerikale partij naapen, onder an deren, van den voormaligen katholieken minis ter Graaf de Smet de Naeyer, die in volle Kamers een beroep deed op alle ketters, schis- matieken en alle andere ongeloovigen om den zegewagen der klerikale partij voort te stuwen, om de klerikale dwingelandij aan 't bewind te houden. En zoo zingen de ouden, zoo piepen de jongen Is het dan te verwonderen dat de mindere garnaal der klerikale partij, alsSiffer, Eylen- bosch (patroon van den Sottegemschen Beiaard) en compagnie, samengaat met de so cialisten om, gelijk te Gent, eenige Schepen- frakken op 't stadhuis te bemachtigen Zal het verlicht kiezerskorps dan toch ziende blind blijven en niet beseffen dat dit pootjes geven tusschen katholieken en socialisten, tusschen gelen en rooden, wier politieke pro gramma's in niets overeenkomen, een einde moet nemen De programma's der liberalen en der socia listen bevatten gemeenschappelijke punten, onder anderen Verplicht Onderwijs, Algem. Stemrecht, meer gelijkheid in den krijgsdienst enz. enz. en waarom zouden wij, liberalen, dan moeten verzaken aan een geleidelijk samen gaan met de socialisten de klerikalen doen het wel om onze princiepen te doen zegepra len, om den klerikalen boel omver te werpen V Ja, het wordt tijd dat een einde gesteld worde aan de klerikale dwingelandij, zooniet, keeren wij terug naar een tijdstip van verdrukking, van inquisitie, waarvan het fanatiek katho lieke Spanje zelf, zich thans tracht te ont rukken. Overigens, komt de klerikale Regeering niet een nieuwen partijaanslag te begaan door de aanvaarding te verwerpen van twee provinciale normaalscholen in de provincie Henegouw, niettegenstaande het leerprogramma dier nor maalscholen volkomen overeenstemt, zelfs uit gebreider is dan door de wet vereischt wordt Beiaard zegt dat het geuzennormaalscholen zijn en, natuurlijk, heeft de Regeering dan het recht, ja voor plicht de leerlingen dier nor maalscholen wandelen te zenden. Ha, ware er sprake geweest van kloosternor maalscholen, dan had de onbekwame Minister Descamps geen vier jaren lang gewacht om ze te aanvaarden van haar eerste jaar af zouden zij vette subsidion aan de Staatskas weten te ontfutselen hebben Indien nu onze antiklerikale provinciën en groote steden normaalscholen oprichten, een recht dat haar door de wet is erkend, is het niet anders dan omdat, sedert dat meer dan de 2/3 der Staatsnormaalscholen werden afge schaft en vervangen door kloosternormaal scholen, het haar aan bekwame onderwijzers en onderwijzeressen ontbreekt. De katholieke Regeering wil die antiklerikale gemeenten verplichten, ja dwingen, kweeke- lingen uit hare kloosternormaalscholen te be noemen doch de vrijzinnige gemeentebesturen bedanken haar voor zulken cadeau, wijl zij den kinderen een degelijk onderwijs wenschen te geven, dat hen toelaten zal den harden strijd om het leven, die hen te wachten staat, met moed, ja onbeschroomd aan te vangen. En daar voor heeft eiken goeden ouder ook het aller eerst te zorgen zulks is zijn plicht. Daarom moeten wij de klerikale inzichten eerst en vooral verijdelen, en zulks kunnen wij slechts door een samentrekken van alle antiklerikale gezindheden, van alle vrijzinnige strijdmachten. De kartelkwestie staat aan de dagorde zij jaagt den klerikalen schrik op 'tlijf, en 'tis te hopen dat het musschenschroot waarmede Beiaard en andere klerikale papierkens ons be schieten, geen enkelen vrijzinnige, hoe gema tigd ook, van den rechten weg zal doen af wijken. Op dus voor eiken man Óen geweer, éene stem, en vooral een goede school. Armtierige Kermis. Heden zondag is het de laatste dag der Kermis van 1910. Armtierige kermis Overal elders ziet men de besturen hun beste doen om de vreemdelingen aan te lokken, geene pogingen noch moeite sparen om vermakelijkheden en aantrekkelijkhe den langer te doen duren, om door open baarmakingen, schoone plakbrieven, aan kondigingen enz. de aandacht van elders op de stad te vestigen, in Aalst doet het klerikaal bestuur het tegenovergestelde. De kermisfeesten duurden vroeger drie weken, of toch drie zondagen, de pilaarbij ters hebben er een dag afgedaan, arie zon dagen wyden aan wereldsche vermaken is te veel, ons volk en onze neringdoeners kunnen daar niet tegen, zoo vinden het de huichelaars, die hier hun knieén verslijten op de kerkstoelen, geen voet durven zetten in onzen Schouwburg, over de straat gaan met neergeslagen oogen, maar met hunne laag gedecolleteerde vrouwen pronken te Brussel op de feestvergadering van katoen congressen of genieperig hunne oogen gaan verlustigen bij 't spektakel van La Yeuve Joyeuse of de wellust sprongen van de eene of andere Nini-Patte-en l'air. Armtierige Kermis Armtierig Bestuur O, dierven ze, de Kermis werd geheel en al afgeschaft. Ze zou immers gunstig vervan gen kunnen worden door de predikatie eener missie van 14 dagen over de ijdelheden der wereld, eene bedelprocessie onder het be stuur der arme paters van St. Job om te sluiten met eene generale biecht, en eene tentoonstelling van ledige stadskassen. Ellendige kermisGij neringdoeners, ziet uwe lasten bestendig vermeerderen, ware er leven, ware er vreugd, waren er feesten in de stad er zou verteer zijn, de handel en de nijverheid zou goede zaken doen ge zoudt uwe lasten gaarne en gemakkelijk betalen. Maar nu betaalt Gij voor breeae boelevards voor de paters voor werken buiten de stad, voor een heele boel dingen waarbij ge noch baat noch voordeel hebt. Hoe meer ge betalen moet hoe dooder de stad wordt. Gij vraagt eene rechtbank, Aalst is im mers de tweede stad der provincie ge krijgt eene kerk gij vraagt een garnizoen, het zou hier immers beter passen dan te Dendermonde ge krygt een bende paters die uit bedelen gaan en ge klaagt 1 gij zyt ook nooit tevreden. Ge vraagt nu weeral een nieuwen schouwburg, ik stel -voor dat men u een kalvarieberg geve, al ware 't maar om te zien of ge nog niet voldaan zoudt wezen. Het welgelukken der pogingen van het onpartijdig komiteit van verleden jaar, voor de uitvoering der Rubenscantate, heeft de kribbenbijters van ons Bestuur niets geleerd. Het was verleden jaar te goed, al de inwo ners waren te zeer vergenoegd, al de op rechte Aalstenaars drukten te eenparig den wensch uit een blijvend onpartijdig feestko- miteit tot stand te zien komen, om publici teit te maken voor de stad, schouwburg ver tooningen te regelen vermakelijkheden in te richten enz. om aan dien wensch gehoor te geven. In Aalst moet er niemand leven dan pas toors, paters, nonnen, kerkuilen en dieven. Daarom worden er nieuwe kerken ge bouwd en laat men den schouwburg in puin vallen daarom worden kloosterboelevards gesticht en laat mende werklieden door de modder plonsen daarom gaan in vollen dag onze feniksen met flambeeuw door de straat, en worden 's nachts al de lantaarnen zorgvuldig uitgedoofd nu is de politiedienst slecht ingericht, omdat de vlijtige inbrekers in hun handwerk niet gestoord zouden worden. Zullen de neringdoeners, dat eindelijk eens inzien en begrypen, dat een alleenheer- schend bestuur vooral wanneer het onder 'tjuk gaat der kwezelarij en huichelarij, het verderf is der stad. Geheel het feestprogramma van 1910 bestaatCONCERT, concert, concert concert, concert, concert.... luchtbal, vuur werk, en er staan voor zoo 'n feestelijkheden zooveel duizende in :t budjet als voor ande re kermissen Men zegt, dat het te naaste jaar beter zal zijn omdat het dan kiezing is. Armtierig Bestuur 1 Armtierige Kermis I! Aalst, 28 juni 1910. Mijnheer de Uitgever, Ik heb jaren lang de meetingen gevolgd van Pieter Daens, ik hoorde hem zoo geeren afgeven op de dompers, op de oü bewaar ders, op de Woesten. Wat ik bezonderlyk heb onthouden uit al zyne meetingen is, le dat de godsdienst nie- mendalle te maken heeft met de politiek 2' dat men nooit op de beloften of verkla ringen van oü-bewaarders moet betrouwen. Nu lees ik in 't bijvoegsel van Het Land van Aalst van verleden zondag, dat Pieter Daens het millioen voor de kloosters heeft gestemd omdat de klerikale minister Schol- laert den 23 april heeft verklaard, dat dit millioen bestemd is om de vrije (leest klooster—) scholen in staat te stellen, beter hunne wereldlijke onderwijzers te betalen. M. Pieter Daens heeft ons geleerd nooit op klerikale beloften te betrouwen en nu be trouwt hy er zelve op, de verklaring van een klerikale minister is voor hem 1 millioen 200 duizend franken 's jaars waardom dat het voor de kloosters is. Hawel, merci, van zoo nen flazjekensman heb ik mijn goeste en hy mag het weten. Wel bedankt en goeden dag. Tist Van 't Walleken. Prijskamp. Eereprijs M. Emiel De Schryver, Erem- bodegem. I. Merrien van ten minste 4 jaar. le prijs Gouden prachtmetaal en 30 franken M. Van Melckebeke Theodoor, Ninove. 2" prijs Gouden prachtmetaal en 25 franken M. Van Melckebeke Theodoor, Ninove. 3* prijs Zilveren prachtmetaal en 20 frank M. Daelman August, Hofstade. 4® prijs Zilveren prachtmetaal en 15 frank M. Remu Cyriel, Appelterre. 5* prijs Zilveren prachtmetaal en 12,50 fr. M. De Turck Wed., Voorde. Het paard in dezen vorigen prijskamp be kroond met den 1® prijs is buiten prijskamp doch zal een bijzonder gouden prachtmetaal bekomen. II. Drie jarige Merriën 1. prijs Gouden prachtmetaal en 25 franken M. KentanneJ. B. Smeerhebbe. 2. prijs Zilveren prachtmetaal en 20 frank M. Van Melckebeke Con., Grootenberge. III. Tweejarige Merriën. 1. prijs Gouden prachtmetaal en 20 franken M. Meersman August, St-Lievens-Essche. 2. prijs Zilveren prachtmetaal en 15 frank M. Matthys Gustaaf, Hofstade. IV. Hengsten Jaarlingen. 1. prijs Gouden prachtmetaal en 15 frank M. Cobbaut Modest, Oultre. 2. prijs Zilveren prachtmetaal en 10 frank M. Van Melckebeke Theodoor, Ninove. V. Merriën Jaarlingen: 1. Gouden prachtmetaal en 15 franken M. Remu Cyriel, Appelterre. 2. Zilveren prachtmetaal en 10 franken M. Van Melckebeke Theodoor, Ninove. VI. Hengslen-Zuigelingen, 1. prijs: Gouden prachtmetaal en 20 franken M. D'Hondt Désiré, Haeltert. 2. prijs Zilveren prachtmetaal en 15 frank M. De Hoft Aug., Lede. VII. Mcrriën-Zuigelingen. 1. Prijs Gouden prachtmetaal en 20 frank M. Wed. Redant, Aygera. 2. prijs Zilveren prachtmetaal en 15 frank. M. Schouppe Remi, Denderhautera. ZONDAG RUST. Van 's middags tot middernacht, dienst doende Apotheker op Zondag 10 Juli 1910, M. CALLEBAUT, Botermarkt. Demoiselle éducation distinguée,20ans expérience dans l'instruction, excellentes références, donne lemons particulières, in struction compléte en Francais. Langue Anglaise. s' Adresser bureau du Journal J, M. Revolutionairen. De klerikalen zijn altijd de eersten om met geweld-, op stand, revolutie en koningsmoord tedreigen, wanneer ze denken dat hunne voorrechten worden verminderd en ze met iedereen op gelyken voet worden gesteld. In 1879 en volgende jaren preekten zy ip Belgie den opstand aan en meer dan een Ëriester hitste op tot het vermoorden van oningen ministers. In Frankryk was 't drie jaren geleden hetzelfde met de kloosterwet. Het leger moest optreden, om de opgehitste boeren in be dwang te houden en de vertegenwoordiger» der wet te beschermen. Nu is 't hetzelfde in Spanje. De hoogere geestelijkheid dreigt met revolutie en tmif- geroorlog omdat de liberale minister Cana- lijas de vrye uitoefening van alle godsdien sten wil toelaten, ook openbaarlyk wat tot nu toe slechts aan de Katholieke wordt geoorloofd. Sanatorium «le Alont-sur-Meuse (Lustin). Maladies de poitrine. Pension 10 a 12 fr. Ascenceur Chauffage Cen- ral. Eclairage électrique. Sportingel ub. Heden zondag oen 4 uren namiddag, op het terrein van det> Sportingclub (Puitenput), vriendenmatca, tusschen de Sportingclub en de Brussels Wanderers ploeg, bestaande uit affilieerde spelen van ae Hegier Sportingclub en ander voorname clubben van Brussel. Vrye ingang voor de leden. Het Bestuur heeft het genoegen de leden bekend te maken, dat ze opnieuw op het terrein mogen spelen en hoopt dat al d» leden zondag de match met hunne tegen woordigheid zullen vereeren. Pianolessen. Wie voor zyne kin deren bezondere lessen van Piano verlangt, wende zich tot juffr. Marguerite AMANT, Korte Ridderstraat, te Aalst, die zichten huize begeeft. Onzydig Onderwijs. In ons artikel over Onzydig Onderwys kwamen eenige drukfeilen voor 24 kol. 10* alinia leze men ongeloovigen voor geloovigen 8° kol, 3* regel Verstandig in plaats van a omstandig Zelfde kolvoorlaatste alinia werd het (stelsel) in plaats van werd hij (Coper- nic). Uit dezen laatsten flater moest de lezer be grepen dat niet alleen het stelsel, maar Copernic in persoon door de Roomsche kar dinalen, zetelende pro tribunali op order van Urban us Vlll veroordeeld werdf, te meer dat daarop deze zin volgde Gali- lée na Copernic onderging hetzelfde lot In zyn wederantwoord in Recht en Vrede ditmaal versierd met het portret van den schryver werpt Dr V. zich op deze laatste feil en bewyst met cijfers en groot lawaai dat Copernic reeds dood was, toen Urbanus VIII den pauselijken stoel beklom, alsof men daaruit moest besluiten dat de stelsels van Copernic en Galilée nooit door de Kerk ver worpen werden en hy hiermèe al onze be weringen in gruis geslagen had. Wy willen bekennen, dat er geen vol akkoord is tusschen de geschiedschrijvers op het punt of het op order is van paus Urbanus VIII of van pausPaulus V dat het steisel van Copernic door de Roomsche In- kwisiiie voor ketterij veroordeeld werd, doch eensgezind zyn zy om te verklaren dat het op bevel is van Urbanus VIII dat Galilée gedwongen werd tot de verzaking zijner leer en tot gevang veroordeeld. Als Dr V. het zou in twyfel trekken, ziehier de bewoordingen van het vonnis De kardinalen, rechters van den Bloed raad, verklaarden hem heviglijk ver- dacht van ketterij, voor eene valsche leer gevolgd te hebben strydig met de Heilige Schriften, namelyk dat de zon het middenpunt der wereld is, en dat ze zich niet beweegt van Oost naar West maar dat de aarde zich verplaatst en dat zy het middenpunt der wereld niet isof van gedacht te hebben dat deze leer als mogelijk verklaard mocht worden, niettegenstaande zij in stryd verklaard is met het Heilig Schrift. En paus Urbanus Vlll deed afschrift van deze uitspraak zenden aan al de pauselijke gezanten en aan al de rechters der Inkwi- sitie, met uitdrukkelijk bevel ze ter kennis te brengen van al ae leeraars in wijsbe geerte en wiskunde (30 juni 1633). Of de paus. die het stelsel van Copernic deed veroordeelen, nu Paulus of Urbanus heette, wat vast staat is dat het van af 1616 door pauselijk dekreet veroordeeld werd, dat dit dekreet gedurende twee eeuwen door al de pausen behouden bleef, en slechts in 1818 werd ingetrokken, wanneer het elk te klaar werd dat de onfeilbare pausen ge durende twee eeuwen gefaald hadden en niemand meer betwistte dat het stelsel van Copernic en Galilée, hoewel in stryd met het heilig schrift, wel degelijk waarheid was En 't is op dat punt alleen dat Dr V. ons schrijven met een tegenbewijs heeft ge tracht te weerleggen. Bij gebrek aan beweegreden bevestigt hy voor t overige, in zyn hooge wijsheid, dat wy stommiteiten vertellen en daarmée is 't vonnis geveld. D' V. ware een goed rechter der H. In- kwisitie geweest. Het is op dezelfde bondige wyze inderdaad dat de Kerk altyd wist te vonnissen en hare rechten te doen gelden Wanneer de ontdekkingen der Wetenschap hare leer bedreigden, in plaats van te trach ten ze met tegenbewijzen te verdedigen, sprak ze een haastig vonnis uit, en met een wrong van 't foltertuig werd de stem der Waarheid in de stuipen der keel gesmoord 1 Het Banket in «le Patronage. De katholieke bladjes geven zoo maar droog jes en koeltjos verslag over het groot katholiek «feest,» dat den Zondag, 26 Juni, te Ninove plaats greep, en beperken zich bij het weerge ven der uitgesproken redevoeringen. Het feest schijnt weinig geestdrift te hebben verwekt, en men voelt zelfs bij het lezen der verslagen, dat er wat haarken pluk moet gespeeld zijn. De Voorwacht laat zorgvuldig de toe spraak van confrater Anneessens van kant, en toch moeten wij bekennen dat de redevoering van den drukker-uitgever van Recht en Vrede de kroon spant, eerstens omdat hij zonder veel woordengerammel, alles wat de torige sprekers uitkraamden kort samenvat en vervolgens om zijne beeldrijke taal. Ziehier hoe hij de heildronken samenpakt Wat iedereen heeft kunnen opmerken is fc dat al de heerlijke gerechten op dewelke men i» oni vergastte, bijzonder gekruid waren met deze twee hoofdgedachten Er moet den dag van heden gestreden worden met meer krachtdadigheid dan ooit, en, er moet gestreden worden in volle een- dracht. De drukker van Recht en Vrede windt er geen doekskens om, het staat ontegensprekelijk of «le Belgische Vaderlanders TEN JARE 1586, door J. J. MOKE Vrij in de Volkstaal overgebracht. -o— Degene die zich op dit oogenblik aan de deur der abdy van Sparmale aanbood, bezat «ene verdienste te meer. Hij ging blootvoets, de twee beenen met eene koorde, welke byna niet toeliet het eene been voor het andere vooruit te zetten, vastgebonden. Voor het overige, was er niets buitenge woons in zyne kleed ij. Hy droeg een kleed van grof laken, een vilten muts, met looden beelden en papieren vaandelkem» versierd, waarop de Deme van Loretten afgebeeld •tond hy hield de onontbeerlijke peTgrims- •tok in de hand, waarop een kruis van ■wart hout prykte. Zy welkom jzeheeten in dit huis des fieeren, goede pelgrim van onze Lieve Vrouwzegde ae poortieres al zuchtende 911 zy maakte het kruisteeken gij moet »ftl vermoeid zyn. Wees gegroet Maria 1 antwoordde hij, de oogen hemelwaarts wendende. Ik zal u haastig een goed avondmaal en een lekker glas wijn doen opdienen. Wees gegroet Maria, vol van gratie Gy zult hier aan niets gebrek hebben en gij moogt dry dagen in dit huis ver blijven. Wees gegroet Maria, herhaalde nog maals de pelgrim. Maar deze weinige woor den werden met zooveel ingetogenheid uit gesproken dat zy het hart der geestelijke dochter voor den pelgrim heel gesteld maakten. Hij liet zyne oogen niet rond wij den, hij nam die teedere houding en die ge voelige stem niet aan, welke de leden eener vermaarde maatschappij later in hunne zeden invoerden en welke meer nadeel dan voordeel aan de ware godsvrucht deden. Er lag in de uitdrukking zijns gelaat en in den toon zijner stem, eene mengeling van scherpzinnigheid en hoogmoed, en hij psal- modiëerde zyn Wees gegroet Maria, altyd al neusklinkende, op eene wijze die wilde zeggen het is maar heel behooriyk dat gy dit alles voor my doet. De kloosterpoortieres geleidde hem naar het godshuis dat destyas deel maakte van elke aanzienlijke abdy en daar het uur be paald om de poort te sluiten lang voor by was, bleef zy hy den vreemdeling om het vermaak te hebben van met hem wat te praten. Niet omdat zy zich dit vermaak bin nen het klooster niet kon verschaffen maar 't was haar een echt feest een vreemdeling voor toehoorder te hebben, en als men het al moet zeggen, dit vermaak was des te «■rooter, ornaat die toehoorder een man was want dergelijke bezoekers boden zich maar zelden aan. Des reizigers bejaard voorkomen maakte, ten anderen, de nieuwsgierigheid der kloos terzuster onberispelijk. Hy had meer witte dan zwarte hairen en een zoo oude man kon maar met de gratie Gods eene lange boet- reis volbracht hebben. Hy at weinig, bad langen tijd, luisterde met onverschilligheid naar 't gepraat der goede zuster, onderbrak haar door niet eene bemerking en vernam van haar meer dingen dan hy zich bekom merd toonde te vernemen of te weten. Nogtans, bij het eindigen van den avond, liet deze pelgrim eenige woorden hooren. Het spijt my, zegde hy, dat ik in de tegenwoordigheid van uwen bisschop, waar van gy my zooveel goeds verteld hebt, niet mag verschijnen. En waarom zoudt gy hem niet zien en spreken, hernam de geestelijke dochter Hy is de goede katholyken zeer genegen Ik heb belofte gedaan slechts stil te houden in de godshuizen van het Cistercien- order. Gij hebt die belofte gedaan, goede pel grim 1 Gij kent dus al de verdiensten onzes heilig order Weest zoo goed nog een glas wyn te nemen. Mijne ziel is bedroefd, zegdehij, al wei gerende. Indien gij begeerig zyt Monseigneur de bisschop te zien, hernam zij, hy komt hier soms ten huize en ik kan hem u too- nen. Ha 1 hy komt hier ten huize Hy is dus van uwe abais of van uwen directeur niet te vreden De kloosterportieres rechtte zich op, en met eene stem die scherper klonk dan naar gewoonte: pelgrim, 't is wel stoutmoedig van iets zulks te durven veronderstellen, 't Is niet om een onderzoek te doen dat Mon seigneur in dit godshuis zou komen God zy dank, hy kent onze nauwgezetheid in het volbrengen onzes regeltuchts I maar wij hebben eene edele jufvrouw in bewaring, beschuldigd van tegen onzen heiligen gods dienst gezondigd te hebben, en 't is om haar te ondervragen dat hy hier heenkomt. Indien gy hier tot morgen verblyft kunt gy hem zelf zien, Hoe zou ik hem kunnen zien, goede zuster Een vreemdeling is in de geheime plaatsen uwer abdy niet toegelaten. 't Is ia>de spreekplaats dat Monseig neur haar zal ondervragen. Hij is verplicht voor deze zaak hier léeken heen te leiden. De magistraten der stad zyn wereldsche menschen die zich tegen de verbeuring der goederen zouden verzetten, indien men de in gebruik zynde voorschriften niet naleef de. O heer wanneer zult gy ons edelen en prinsen geven, die u kunnen eerbiedige En de schjjnarme geestelijke dochter, wier klooster maar over eenige groote ei- fendommen gezag voerde en eene schier oninklyke gerechtbaarheid op eenige dor pen genoot, sloeg al zuchtende over de god deloosheid der eeuw ten Hemel. Het is te verhopen, zegde de pelgrim, dat, indien men de goederen dier ketteren verbeurd verklaart. Monseigneur de bis schop er het een of ander klooster zal mede begiftigen. Men zegt, antwoordde de portieres, dat Monseigneur er de helft zal van inpalmen en dat de andere helft aan den koning zal komen. Hjj is arm Monseigneur de bisschop Hy heeft slechts vierduizend pond groot in komen. (Te rekenen naar de waarde vat» het geld dezes tijdstips, zou dit de som ven honderd duizend Nederlandsche guldens uit maken). Wordt voortgezet

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2