DE BOSCHGEUS Eureka De Vinger Gods. Uit Sottegem. AALST. Liberale Werkmanskring Wreed Ongeluk. Mingelamangel. wy zeggen nu steken we een speld aan het •oeken naar die oplossing, zonder daarom het onderwijs in den vergeethoek te bergen •n we zullen weer in yt strijdperk treden «oodra nieuwere toestanden, weer betere Inrichting zullen vergen. Tijdens het groot debat over de schoolpo litiek van het klerikaal goevernement, waarin de liberale volksvertegenwoordiger Maason zeer schitterend optrad en in ver heven termen uitschijnen deed wat een waardig volksonderwijs wezen moet, jubel de M. Woeste en riep uitop het terrein der school zal de geheele katnolieke party het eens zijn. M. Woeste bedroog zich, zelfs op dat terrein zijn de klerikalen het niet eens en het natte-vinger-blad, de gazet der duister nis Le Soirofficieus orgaan van den congoleeschen demokraat Renkin, die ver hitte rd is tegen M. Schollaert, meldt het zonder omwégen de rechterzijde is het niet eens over de onderwijskwestie, want ver scheidene katholieken zyn partijgangers yanden leerplicht. In zake van onderwijs is de eensgezindheid der antiklerikalen echter volledig en dat is voor de toekomst van het grootste gewicht. Wat het onderwijs betreft zijn de kleri kalen het nochtans eens over eene zaak namelijk het putten uit de groote kas, zij hongeren naar meer en meer, ze moeten subsidien hebben voor hunne bonden van al de beesten der ark van No&ch en voor hunne scholen. Óp dat terrein zullen ze voor hunne party den steen der wijzen vinden^ en zal ook de eendracht volledig zyn zelfs met M, Daens, die onder voorwendsel van scholen (zonder toezicht) het millioen stem de voor de kloosters. La Galette zegt de franschman het duimkruit, ziedaar het eenige tooverwoord dat nog in staat is een oogenblik de eensgezindheid in de klerikale rangen te herstellen omdat hun aller appetijt even groot is, omdat zy allen gelyk gapen zullen als het aas hun zal voorgehouden worden. Maar zoodra het vrede wekkend aas der subsidien verdwijnt, wordt het geharrewar al luider en wilder en de eensgezindheid is weer om zeep. En M. Daens. Wat zal hy zeggen Niets, hy steekt er eene speld aan. Hy durft niet spreken. Hy durft niet meer zeggen gelyk voorheen, dat de natio nale scholen slecht zijn en voegt er zelfs dwaaa-ga-de-weg by dat de officieele scholen zullen blijven bestaan, maar in den grond verkiest hydevrye scholen, de katholieke sectarische scholen, die met het geld van alleman worden onderhouden, en zijn voor keur gaat nog meer naar de kloosterge stichten, welke buiten alle toezicht staan en die reeds zoovele millioenen hebben op gestreken om hun verderfelijk werk voort te zetten. Vroeger heette hy de nationale school eenvoudig weg de geuzenschool en dui- zende keeren bulderde hy dat de liberalen hunne scholen onderhouden, gelyk wy, goede christenen, de onze onderhouden, nu wil M. Daens dat dje Staat niet alleen het bestaan der nationale school verzekere, maar meer en meer de sectarische school geldelijk bevoorleelige, opdat eens den wensch verwezenlijkt worde waarover al de klerikalen, M. Daens, inbegrepen het in grondbegin ook eens zyn De Staat uit de school Het onderwijs is eene levenskwestie voor de Belgische natie, de kiezers hebben het recht te weten wat hunne mandatarissen erover denken, welke hun programma is, hoe z\| het willen uitvoeren. M. Daens wil leerplicht eenige dagen {releden werd deze door Monseigneur Hey- en, bisschop van Namen op een congres te Namen gehouden afgekeurd, en hy was de tolk der belgische bisschoppen, in zyne gazetten maakt M. Daens zyne eenvoudige lezers whs, dat de bisschop van Namen voorstaamler is van verplicht onder wys. maar hy zelve bepaalt zich ook hierin bij platonische verklaringen. HOE zal M. Daens, den heiligen vrede tot stand brengen tusschen de nationale scholen en deze welke gesticht worden om de nationale school totaal uit te roeien Hoe wil hyde nationale school, welke volgens de grondwet, door den Staat moet onder houden worden inrichten, opdat het antaga- uism verdwijnen zou tusschen de officieele •cholen en de sectarische scholen Zulke vraagstukken worden niet opge lost met kolommen goochelaarsproza over heilig familieloon, liberalen die goddeloozer •yn dan Peetje Van Humbeeck, enz. enz. We zullen de eer hebben, de aandacht tan al de onderwijzers en onderwijzeressen >e roepen op de duidelijke, eerlyke verkla ringen van den volksvertegenwoordiger II- Jules Rens en de galimatias, de onduide lijke rommelzoo, de onhebbelijke blikslage- *y van M. Petrus Daens, die met woord en 4aad de man is der klerikalen. ZIJ zullen oordeelen. J. Dender zoon. ofde llclglsclieVaderlanders TEN JARE 1586, door J. J. M O KE Vrij in de Volkstaal overgebracht. o— Een man wiens hart zoo diep gewond is aopaJs het uwe, bezit het vry gebruik der rede niet meer. 't Is hoogst noodig dat een raadsman van koelen bloede u de hulpmid delen aanwyze, de werktuigen aan de hand doe. waarmede gy er misschien zult inge- Imkken, degene te redden die gij gelooft voor al lijd verloren te hebben. Jeremias, riep de jongeling, met eene ge- sfcoord® stem uit, bedriegt gy mn niet ztu het nog mogelyk zyn haar te redden I Ja, antwoordde de geus, en moest gy aarzelen, ik zou dit werk alleen verrichten. Die laatste woorden werden met een zon derlingen tongslag, welke schier minachting varried, uitgesproken. Frederik werd beur telings rood en bleek. Hy scheen te beraer ken dat de geus aan zyne vastberadenheid nog twijfelde en dit gepeins vernederd, her haalde hy binnensmonds den eed der vernie ling van de abdy. Aan de driften die hem Eureka Eureka!!Gevonden gevonden Wat wie waar Wel de geheele wereld verkeerde sedert weken in angstige spanning, sedert Delbeke en Descamps als ministers waren afgetreden, of liever afgelaten, was de heele mensch- heid ongerust en alle affairen slabbakten zoowel by de Eskimos van Groenland, als by de negers van Zuid-Afrika, als by Teuten van het Kempenland. De Wereld is gered Het kabinetshoofd Fransken Schollaert, premier van Belgie, heeft voor de verdwenen helden, twee ande re feniksen gevonden en de zaken hernemen hunnen gewonen gang. Wie zijn die twee klerikale feniksen Zy heeten Berryer, senator van Luik en de Broqueville volksvertegenwoordiger van Turnhout, hoofdstad van het Teutenland of Antwerpsche Kempen. Wat er van te zeggen is 't Schijnt dat M. Berryer, minister bébé, een hoofd heeft waar veel in zit, maar waar weinig uitkomt omdat de man nederig is en bescheidenen de Broqueville er is een de Broqueville die vele eigendommen bezit te Gyzegem by Aalst maar te Gyzegem weet niemand of het deze eigenaar is of een nabestaande. lEn verder Wel 't is al, twee klerikalen op de ministersbank, meer niet. Ons libera len is dat net hetzelfde, de eene is de andere waard en er is van deze niet meer noch min te verwachten dan van de andere. Maar wat ons liberalen meer belang in boezemt, zyn de incidenten waarmede die benoemingen van klerikale ministers gepaard gaan, en welke niet van aard zyn ons te bedroeven, wel integendeel. Minister Schollaert heeft een vleienden brief geschreven aan M. Woeste, en deze heeft den eersten minister laten weten hoe hy begeert, dat het klerikaal gouvernement het klerikaal schuitje zou sturen geen leerplicht, geen eenmaking der kieswet ten Maar de kazakkeerder, minister Renkin (arlekijn) wiens meening overvzyne nieuwe collegas niet werd gevraagd maakt zich boos, hij voelt dat men hem aan wal wil zetten, hij beseft dat hy er te veel is, en houdt er evenwel enorm aan, minister te blyven, en omdat men hem in den minis terraad onder de tafel schamoteert, wordt hij drifttg, en bedreigt zelve het goeverne ment waarvan hy deel uitmaakt. Zulk kluchtspel werd nog nimmer in de politiek gespeeld 1 Ministers die elkander bedreigen Dit bewyst hoe ernstig de onverdelgbare eenheid der katholieke party moet opgeuo- men worden. Hadden de Liberalen, by de laatste verkie zingen, de overwinning behaald, dan zou den, op dit oogenblik, de katholieke gazetten nagenoeg het volgende aan hunne lezers trachten wys te maken België wordt blykbaar door God ge straft, want sedert de laatste kiezingen zyn, door de aanhoudende regens, millioenen en millioenen schade veroorzaakt aan huizen, stallen en alle soorten van huisdieren, aan velden en weiden, aan hof- en veldvruehten. Het hooi is half rot binnengeschuurd het graan is grootendeels mislukt en de aardappeloogst is op vele plaatsen verloren. Een arme tyd is aanstaande, maar de boeren hebben voor de liberalen gestemd en nu komt loontje om zijn boontje Zoo zouden de dompersgazetten spreken, de kwezels en kwezelaars zouden liet bea men, en by velen zou twijfel opryzen of het dan soms toch niet kon waar zijn. Wat is er nu gebeurd Voor een tiental weken begon de geeste- telykheid in alle kerken te bidden, om ver betering van weder te bekomen. Onze Lieve Heer en zyne heiligen bleven doof. De regen hield aan. Drie weken later dachten de biscboppen, als echte fynaards, den vogel af te schieten, 't Was nieuwe maan geworden en dan ziet men nog al dikwyls het weder veranderen, zeggen de boeren. De bisschoppen deden voortbidden, maar... 't regende nog harder, en 't was al boter aan de galg Onze Lieve Heer is niet thuis, lachten de menschen hy is naar de Expositie, riepen anderen of ook nog de man w ordt oud. Ik weet het beter, spotte een vierde, hij doet het om de pastoors en de bisschoppen te fop pen. Men zou het haast gelooven, want kort daarop REGENDE het niet meer, maar het GOOT WATER en de geestelijkheid, die altyd preekt van aanhoudend bidden - na tuurlijkals het lang genoeg geregend heeft, moet het eindelijk toch wel eens ophouden /durfde in vele plaatsen zelf niet meer gubliek gebeden vragen ombeter weer te rygen. want nu moest zy zelf bekennen medesleepten voegde zich nog op dit oogen blik eigenliefde. Gekwetst en in eenen staat van zwakheid en genezing, had zyne rede de kracht niet om aan de geweldige be wegingen zyns harten te wederstran. Luister, hernam Jeremias, zij hebben ze verscholen in den eenen of anderen hunner kerkers buiten de stad, want in den omtrek der muren van Brugge duchten zy de bewaking der magistraten. Maar dat de abdij brandde, en wij zullen midden der brandende kloosters gijzelaars vinden die voor uwe Adelaida zullen verantwoorden al ware het maar de abdis. Daarvoor, zegde jongeling met een ge heimen afschrik daarvoor, ik beken het, zal ik u noodig hebben. Niet alleenlijk voor het in brarulsteken der abdy hernam Jeremias, met een zegepralen- den blik. Maar laat my de zorg over u te geleiden, en ik zal meer voor u doen dan gy wel had kunnen verhopen. Er lag in des geuzen gelaat, in zyne stem, wyl hy zich aldus uitrukte, iets zoo wreed, dat Frederik er byna van verschrikt was. En waarom zou ik op eene zoo zonderlinge wijze het voorwerp uwer zorgen zyn, mom pelde hy meteen gegrond mistrouwen. Omdat gy ons zelf hulp en bijstand gebo den hebt, hernam Jeremias, en byzonderlyk omdat ik in u het hart en den arm van een groetmoedig man vind. Ik mag vallen zooals Judas Machabeus ik zal geene broeders dat al dit bidden nutteloos is dat God het weder maakt zooals hij het wil en niet zoo als de geestelijkheid het vou willen, om al- zoo den lichtgeloovigen boeren burger zand in de oogen te strooien en eene bovenna tuurlijke kracht toe te schrijven aan alle soorten van heiligen. Nu willen wij daar nog bijvoegen, dat er hier en daar zelfs katholieken gevonden worden, die beweren dat de aanhoudende regens eene straf van God zyn omdat de klerikalen aan 't roer zyn gebleven en hy daardoor wil too- nen dat hy ae dompers beu is. Strypen. Zondag laatst werd alhier de nationale vlag aan den oud-soldatenbond overhandigd door den genie-kolonel Buys, vertegenwoordiger des Konings hij was vergezeld van den genie- kapitein Lauwers. De heer Chomé was afge vaardigd door het bestuurscomiteit van de federatie der oud-soldaten van België, in wier naam het woord werd gevoerd door den voor zitter der oude wapenbroeders van Sottegem, den heer Fritz Lebon, die generaal De Schep per verontschuldigde I Ondanks liet slecht weder, wapperde de nationale driekleur aan menig huis en niette genstaande dien zelfden dag een gelijksoortig feest plaats had te Herzele, hadden talrijke maatschappijen van oud wapenbroeders er aan gehouden het feest door hunne tegenwoordig heid op te luisteren. Wij merken in 't voorbij gaan de maatschappijen op van Sottegem. Nederbrakel, Saint-Ghislain, Ath, St Maria- Oudenhove, Bambrugge, Mater, Roosbeke, Antwerpen, Erwetegem, Oordegem enz. Na de vaderlandsche redevoering van kolonel Buys en het antwoord van den Voorzitter der Strijpensche maatschappij, den heer De Ridder, heeft do kapitein'bevelhebber Merchiers, be stuurder der regimentschool te Philippeville, en Eere-voorzitter der Oude Wapenbroeders van Strijpen, tot de bevolking eene gloedvolle toespraak gericht, die luidruchtig werd begroet. Aan dit kind der gemeente, die eene schoone loopbaan bij het leger volgt, werd eene prach tige hulde gebracht; den gevolmachtigden des Konings en der nationale federatie werd door den heer Van Crombrugge een feestmaal aan geboden. Mochten de Strijpensche Oude Wapenbroe ders voortaan goed hun plicht begrijpen en met ons wedijveren voor nog meer gelijkheid, nog meer democratischer werk in 't krijgsleven. De nieuwe krijgswet, die liberalen en socialisten van de klerikale Regeering hebben afgeperst, brengt reeds eene merkelijke verbetoringmede, doch er is nog te veel bedriegerij in 'tspel. want voor de eerste maal dat de nieuwe krijgs wet werd toegepast, werden maar al te veel klerikale nobiljons en andere klerikale fils a papa van den dienst vrijgesteld ten nadeele der kleine burgerij, 't Is die bedrieglijke klerikale handelwijze die wij willen uitroeien en dit kan alleen geschieden door 't invoeren van den ver plichtenden soldatendienst voor iedereen, voor rijk en arm, voor nobiljon en werkman. Alle man moet don ransel dragen, doch slechts voor 6 maanden of ten allerlangste voor 12 maanden, 't Zou wel nen grooten uil zijn die op een ter mijn van 12 maanden zijn dienst niet ten volle zoude kennen Maar, och arme, sedert de 26 jarige klerikale Regeering is er zooveel achteruitgang bij 'tvolk aan te stippen, dat men zich aan alles mag ver wachten. o— Liberale Jonge Wacht Kermis Bevegem Maandag, 12 September aanstaande, uitstap voor al de Leden der Liberale Jonge Wacht, ter gelegenheid van Kermis-Bevegem. Men zal vergaderen ter herberg van Louis Van der Stock, om 4 1/2 ure namiddag. Allen op post 1 o Jaariyksehe herziening; der kiezersiysten. De voorloopigo kiezerslijsten voor het tijdstip van 1 Mei 1911 tot 30 April 1912, zijn verschenen. Exemplaren liggen ter inzage der kiezers, in het lokaal van den Liberalen Kring, Statie straat en ter herbergen van Louis Van Her- zeele, Neerstraat, en Honoré De Potter, Boule vard Van Aelbrouck. Het zijn die kiezerslijsten die zullen dienen met de aanstaande gemeentekiezing, die plaats heeft in Oktober 1911. Het is dus eene plicht voor alle Liberale kiezers van te onderzoeken of zij op gemelde lijsten voorkomen of er inge- achrij ven zijn met het getal stemmen hun toe komende. Zij kunnen desnoods ook nazien of er geene klerikalen ten onrechte ingeschreven zijn. achterlaten, om myn volk te verdedigen ten ware ik er op het slagveld een kon win nen. Maar de tyd is nog niet gekomen om van die dingen te spreken. Volg my, opdat wy uwe Adelaida redden Frederik overwonnen door het vermogen van dien woesten man, volgde hem in stil te. Hij had nog niet eene slechte daad bedreven, en zijn hart was reeds gekwollen, als het- gene eens booswichts. VEERTIENDE HOOFDSTUK, Eene zaak die wel gemeen is onder de stervelingen is het onge luk van anderen te hooren, voor zien, kennen en voorzeggen. Maar, zijn eigen ongeluk voorzeggen, kennen, voorzien en aanhooren. O dat is eene zeldzame zaak Wat Esopus voorzichtigliik in zijne leerfabels uiteengelegd heeft, zeggendeelk mensen ter wereld komende draagt een knapzak om den hals opwelks zakje dat langs voren hangt de gebreken en onge lukken van anderen steeds aan ons gezicht en kennis blootgesteld zijn op het zakje dat langs achter hangt, Komen onze eigene gebre ken en ongelukken vooren zijn daarom voor niemand te zien, noch te hooren. Rabelais, Pantagruel, lui, c. xv. Na gezamentlyk gedurende eene uur voortgestapt te hebben, kwamen Frederik Alle reklamen daar omtrent mogen nederge- legd worden ten lokale van den Liberalen Kring. De Liberale Jonge Wacht gelast zich met de noodige formaliteiten te doen. Dat eenieder dus zijn plicht kwijt. Groot Nieuws. Op Zaterdag 17 September a. s. opening van een groot Fabriek van Vrouwen kleederen. Kapellestraat, 17, AALST. Vooruitgang «loor 't Werk. Verleden Zondag had in de Liberale Werkmanskring de eerste algemeene ver gadering plaats van het dienstjaar 1910-1911. De Leden waren nog al talrijk opgekomen. In deze vergadering werd er verslag ge geven der laatste Algemeene Vergadering door den sekretaris die daarna breedvoerig uitwydde over de werkzaamheden van den Kring en zijne af deelingen gedurende het afgeloopen dienstjaar 1909-1910. De Schatbewaarder gaf een omstandig verslag over de inkomsten en uitgaven van den Kring. 55 nieuwe leden werden aanvaard. Daarna had de verkiezing plaats voor het mandaat van Bestuurslid. Zeven uittreden de Leden waren voorgesteld en drie nieuwe Leden gaven zich aan, voor het ambt van bestuurslid. Er moesten acht bestuursleden verkozen worden. Ziehier de uitslag der stemming 1. Vincent, 337 stemmen gekozen 2. V. d. Veurst, 337 3. V. Opdenbosch, 348 4. Buys, 342 5. De Brueker, 346 6. Brys, 351 7. Anne, 341 8. De Bruycker, 107 st. niet gekozen 9. Bombeeck, 324 stemmen gekozen 10. De Hauwere, 62 st. niet gekozen. Er namen 425 leden deel aan de stemming, Vrijdag namiddag werd te Zoute- Knocke aan zee het vierjarig zoontje van M. Albert De Windt, Notaris, gemeenteraadslid en Voorzitter der Liberale Associatie van Aalst door den automobiel van M. de Burlet, aan den omdraai eener straat overreden en bleef op den slag dood. Ook Madame De Windt werd getroffen, doch be kwam sleects lichte kneuzingen. We bieden den heer Alb. De Windt en zijne diepbedroefde echtgenoote en familie onze innige mededeeling in hnnne smart. ZONDAGRUST. Van 's middags tot middernacht, dienst doende Apotheker op Zondag 11 September 1910, M. Meirschaut, Korte Zoutstraat. Ondersteuningsfonds tegen Werkeloosheid afdeeling van den Liberalen Werkmanskring. Op Zondag 9 Oktober 1910, Prachtig Bal, de leden van den Kring aangeboden. Dit BAL zal beginnen te 7 uur stipt 's avonds, om te 1 uur te eindigen. Een kleerkamersrecht van 50 centiemen per persoon zal geeischt worden en dienen tot het verleenen van onderstand aan de leden in geval van ziekte. Kaarten zijn te bekomen by de Bestuurs leden en bij de Boden. Ongeluk Donderdag voormiddag gebeurde er een ongeluk in een in op-bouw zynde huis, Denderstraat Aalst. M. Duval zoon van M. Duval voor wien het gebouw fezet wordt viel van eene hoogte van meer an 7 meters naar beneden en werd zwaar gekwetst opgenomen. Vreemdelingen te Brussel. De volgende statistiek der vreemdelingen ts Brussel is opgemaakt door den Belgischen Bond tot bevordering van vreemdelingen verkeer Duitschers 7.400 Amerikanen 5,000 Engelschen, 9,500 Franschen, 10,450 Hollanders 4,550 Verscheidene, 10,700. te samen 47,600. Demoiselle éducation distingue,20 ans expérience dans l'instructiou, excellentes références, donne legons particulières, in struction compléte en Frangais. Langua Anglaise. s' Adresser bureau du Journal J, M. Prentpostkaarten. Men weet dat het stempelen van brieven en kaarten in den middenpost te Brussel op mecanische wnze geschiedt. Een byzonder toestel stem pelt er de prentpostkaarten, zoodat men net aantal gestempelde stukkenikan tellen. Zoo werden verleden Zondag niet minder dan 135,000 prentpostkaarten gestempeld en verzonden. Onze Regeer!ng en «1e Cholera. Overal in Europa zyn aan de grenzen strenge voorzorgen genomen om het indrin gen van de cholera plaag te bekampen. Op de Belgische grens te Herbesthal, Ver- viers, Dolhain, Welkenraedt en Bleyberg, waren geneesheeren gelast met het onder zoek der aankomende vreemdelingen. Sinds eenige dagen zijn de geneesheeren verdwenen en de statieoversten zei ven ne men nu de treinen in oogenschouw. Men kan denken hoe ernstig dit onderzoek moet geschieden. Waarom zyn de geneesheeren vertrok ken De regeering, zegt men, oordeelde dat de gezondheidswacht aan de grens te veel kostte en daar de kas ledig is, stuurde men de artsen wandelen. De cholera heeft dus vrijen ingang gekre gen in België. Pianolessen. Wie voor zyne kin deren bezondere lessen van Piano verlangt, wende zich tot juffr. Marguerite AMANT, Korte Ridderstraat, te Aalst, die zich ten huize begeefi. De groote jaariyksclie Vee markt van Anderlecht heeft plaats Dinsdag 20 September om 10 ure 's morgens. Voorname veefokkers hebben beloofd schoone dieren te sturen, zoodat deze jaar markt zeer belangwekkend zal zyn. Daarenboven richt de Landbouwcom- missie van Brussel-Sint-Jans-Molenbeek- Anderlecht te dier gelegenheid, een wed strijd in van voorteelende dieren, die zullen ten toon gesteld worden op de Wayez-en Pleinplaatsen, enz. Gedurende de werkingen van de jury zul len verschillende muziekmaatschappijen zich laten hooren. 's Avonds, groote concerten op de Wayez- en Plein plaatsen. Niets, hoegenaamd niets kost het U eerst de pryzen te vragen en een bezoek aan het Magazyn Original Victoria en Phoenix te brengen voor Gy U een Naaimachien aanschaft. Dit verbindt U immers tot Niets Wij leveren de beste Naaimachienen aan de goedkoopste pryzen, 5 jaren waarborg tegen sleet en braak. Huis Alfons GHEYS, Mecanicien, (30 jaar de stiel uitoefenende) Leopoldstraat77, (Kat test raat Reparatie Spoelen en Naalden voor alle stelsels Riemen en Machienolie. Extra kwaliteit. Groot Nieuws. Op Zaterdag 17 September a. s. opening van een groot Fabriek van Vrou wenkleederen, Kapellestraat, 17, AALST. Winkeliers Huisvrouwen!! Spaart uwen tijd, uw geid en uwe gezond heid door het bezigen van Flectroinlne het beste produkt om Stoven en Kachels te zwarten. Alg. Dépot by Edgard SCHOUPPE-NYS, Veldstraat, AALST. Sprokkelingen. Versterving, boete, doen en vasten is den rechten weg des hemels, leeren ons de paters met woor den lui leven, lekker smullen en drinken is den zekersten weg ter zaligheid leeren ons dezelfde paters door hun voorbeeld. Kapitalism is de ergste vyand van den arbeid, leeren ons de socialistische profeten met de woorden Socialism is voor velen een eerste middel om zonder arbeid kapita list te worden, leeren ons diezelfde profeten door hun voorbeeld. Belangryk Bericht. Wy kunnen niet genoeg onze lezers die aangetast zijn van Hoest,Valling, Bronchieten, Influenza, Keelpijn, Heeschheid, Asthma of Kinkhoest de borstsiroop van DEPRATERE aanbeve len. De geneeskunde bezit niet eene reme die die zoo rap en zoo volkomentlijk ge neest Het is een serieus product dat zich niet steunt op ingebeelde potretten of uitgekoch te certificaten, maar het geneest altyd. Prijs 2 frank de groote flesch in alle apotheken namentlyk te Aalst by M.M.Cal- lebaut, Botermarkt en De Valkeneer, Esplanade. en de boschgeus te Brugge aan. Jeremias geleidde znn jongen gezel alsdan^bij een zij ner bespieders. Zy hielden stil voor een dier in hout opgetimmerde huizen, welke des tijds in de volkryke kwaartieren der stad, nog in groot getal te vinden waren. Het had een somber uitzicht en was slechts gebouwd scheen op het punt in puinen te moeten val len en nimmer zou men gedacht hebben dat dit huis bewoond werd. Niettemin, was het de woonst eens wambuismakers, die eenige faam genoot en verscheide werklieden in het uitoefenen van zijnen stiel stiel ge bruikte. Wanneer men de vroolyke gezangen hoorde welke die werklieden aanhieven en herhaalden, wanneer men de prachtige in goud geborduurde en met kostelijke peerlen versierde habyten beschouwde die in den winkel tentoongesteld waren, zou men nooit verondersteld hebben dat het daar het ver blijf eens sektaris der hervorming, eens af gevaardigde van Jeremias was. Maar Fre derik wist reeds dat de geus en zijne deelge noten behendig waren om desnoods alle mas kers aan te trekken, ten einde hunne ge loofsleer te vermommen en hunne plannen te verbergen. Toen de twee vreemdelingen aan de deur klopten, kwam een oude en stuwe meid de deur al morrende openen, en twee mannen in boeren gewaad voor haar ziende staan verklaarde zij, op barschen toon, dat mees ter Michel, de wambuismaker, niet te hui was. Maar de eenige woorden walke Jere mias haar in het oor blies veranderden schielijk haar aangezicht en hare taal. Ge lieft binnen tc komen, broeders zegde zy, de oogen omhoog richtende. De kleine Michel zal gelukkig zyn van u te zien. Ik loop hem verwittigen. Intusschen geleidde zy de twee reizigers in eene kamer in het diepste des huizes ge legen. De kleermaker (wy zullen dien soortnaam gebruiken om den wambuismaker aan te duiden) vertoefde niet te verschijnen, 't Was een soort van dwerg, uitnemend ten ger, mager, gekromd, met lang aangezicht# bleeke wangen, gryze oogen en flauwe blonde hairen. Zijn persoon gaf eeneonge- meene zwakheid te kennen en elkeen zyner trekken verried die behoefte van kwaad te stichten welke men by elk gebrekkelijk wezen bemerkt. Hy was stram op zijnen gang, zooals degene die zyne dagen op de werktafel gezeten overbrengtmaar zijne lange ontvleeschde armen, schenen al de zwakheid, en den ijver die aan zijne beeaen ontbraken te bezitten hy was gestadig in beweging zooals de zeilen van eenen wind molen. Men zou in de blikken welke dit verkrompen schepsel ter sluiks op Jerem|^s vestigde iets van de fierheid en den geest drift eens fanatieke bespeurd hebben. Wordt voortgezet

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2