DE BOSCHGEUS Kleine Menschen Lezen en Leeren. De Begrooting van den Paus. Geeraardsbergen. Uit Sottegem. Mingelamangel. toestand. Sterk door hunne macht en erin berustende dat hunne werklieden aan de hun verzekerde broodwinning gehouden zijn, vergenoegen zij zich met hun een hongerloon toe te werden het strikt genomen minimum tot maximum gesteld om aldus de di videnden of winst aandeelen hunner actionnairs van zooveel te kunnen verhoogen. En op al de klachten 'hun ner brave onderhoorigen blijven die machtige compagnies doofaan al dit bidden of smeeken naar eene lichte verzachting der levensvoorwaarden blijven zij onverschillig, tot eindelijk de.staking uitbreekt, en het dan schijnt dat het toch gemeend was. Dan haasten zich de maatschappijen, net gelijk Pontius Pilatus, zich de han den te wasschen en te verklaren dat het hunne schuld niet is indien hunne werklieden het geduld verliezen. Ziedaar nu eene lichte schets van den broodstrijd, haast op dergelijke geschillen toepasselijk. Droevig is 't zulke geschillen beurtelings in de pri vate nijverheid te zien uitbarsten, maar tergend is het wanneer in een openbaren dienst zij aangestipt moeten worden. Het schijnt dat, ten gevolge hunner beweging de werklieden der Fransche spoorbanen toch hunne paardenoog zullen ontvangen. Laten wij het dus bij hoogerstaande bestatigingen en ge volgtrekkingen en werpen wij een oog slag op onze spoorweg-werklieden. Ook zij worden met hongerloonen afgescheept zij winnen minder dan de Fransehe en Zwitsersche stielge- nooten en werken meer. In tallooze vertoogen hebben zij hun ondergeschikte toestand blootgelegd aan de Wetgeving, ontelbare malen hebben zij bij den bevoegden minister aangeklopt en verduldig hebben zij maar altijd gewacht en wachten zij nog. Beloften ontvingen zij zooveel het hun harte lustte, maar de brood- noodige stoffelijke verbetering blijft maar altijd uit Het loon der machinisten is bespot telijk, dit der stokers bedroevend klein en dit der baanwerkers onwaardig voor een land dat beweert eerbied voor zich zelve te hebben. Voegen wij daarbij de kleine bedienden, die zoo zeer worden verongelijkt En heel dat leger vedrukten is lijd zaam gehoorzaam, volbrengt zijn plicht met nauwgezetheid, leeft be krompen, terwijl de Staat met het be heer van Spoorwegen, Post en Tele graaf ontzaggelijke winsten verwezen lijkt, winsten die soms zoo schandelijk verkwist worden aan nuttelooze pracht werken. Heeren Ministers, dat het voorbeeld van Frankrijk u de oogen opene Geeft aan de werklieden van het Bel- fisch spoor wat hu« rechtvaardig toe- omt, betuigt uwe volksliefde met daden en met woorden. Gaat niet langer op overvloedige banketten, waar de werklieden zorgvuldig zijn uitge sloten, uwe liefde tot hen verklaren, maar geeft hun het wettige loon waar mede zij ten minste eerlijk door de wereld kunnen geraken. Denkt eens op dit leger van plicht getrouwen, die werken en zwoegen en zelfs het verbreken uwer beloften voortdurend zonder morren hebben geduld Denkt op de Belgische spoorwer- kers ledereen leest dezer dagen, de kleine in zijn beeldekensboek aan het vensterhet oude moedertje met haren bril op den neus by de warme stoof. Ook is het recht aange naam by avond of rusttijd, op Zon- of feest dagen eene vermakelijke historie te lezen of 't nieuws der wereld na te gaan in de Gazette Doch er zyn lezers en lezers. Het kind leest voor zijn vermaak en ter wijl het met printen bezig is, doet het niets ergers. Oude lieden lezen om hunnen tyd door te brengen, en de lange avonden te sly ten. 87 ofde Itelghclie Vaderlanders TEN JARE 1586, door J. J. M O KE Vrij in de Volkstaal overgebracht. Frederik poogde niet hem te ontwaken, met de stem te verheffen welkdanigook ons lot moge wezen, zegde hij bij zich zelven, eiken oogenblik rust dat ik hem zou ontrek ken, ware eene smart te meer. Zoo aan zyne eigene gepeinzen overgelaten, gevoelde de jongeling in den beginne eene onbeschrijfe lijke moedeloosheid. Gevangen, geboeid, aan de woede van eenen man blootgesteld wiens wreedheid en eerloosheid hein maar al te wel bekend waren, beving hem terzelfder tijd eene gegronde benauwheid en onderging «yne trotsche ziel de smartelijkste vernede ring. Maar welhaast kwam een ander ge dacht al de snaren zijns harten in beweging brengen. Dit gevangenschap, die duister nissen die kelder brachten hem het lot zijner Adelaïda, die hij in eenig onderaardsch hok |er abdij opgesloten geloofde, voorde oogen. Tusschen deze twee is er eene andere klas van lezers die belang inboezemtde jon geren. Waarom leest gij De hoog kan niet altyd gespannen zijn en nadat het harde dagwerk volbracht is, leest ij natuurlijk geerne voor uw verzet gij eest om daarin uitspanning te vinden. Doch trekt gij soms nut uit uwe lezingen Leert gy er iets door Velen, zeer velen verspillen hunnen tijd in boeken en bladen en weten zooveel op 't einde als in 't begin. Zy denken er niet aan hunne ledige stonden te benuttigen, ten deele en ten minste, voor hunnen eigenen vooruitgang. Deze klas van lezers is te beklagen. De mensch is nooit volleerd zegt het spreekwoord en de kennissen die wyop de schoolbanken op doen, zijn verre van voldoende. Die daarme de tevreden is zal nooit vergeraken. Doch die kennissen kunnen vergroot worden, kunnen uitgebreid wordendoor verstandige lezingen. Er is in ons land menige man die nooit de gelegenheid had veel kleederen *p de schoolbanken te ver slijten, en die nochtans groote zaken heeft aangegaan en er in gelukt is. Waarom omdat hy bekwaamheid in latere jaren had opgedaan in plaats van zijuen tijd te versnipperen, wist hy een nut tig gebruik te maken van zijne ledige ston den, en die kennissen nog te vergroo ten door nuttige lezingen en toelegging op de studie. Een halve eeuw geleden was er op verre na zulke overvloed niet van scholen als op onze dagen er was bijgevolg ook zooveel gelegenheid niet om geleerdheid te verkry gen. En nochtans de groote mannen van onzen tyd waren toen in hunne vormings jaren. Die wil die kan en de middelen zijn allicht ter hand indien gij besloten zyt uw doel te bereiken. Men versta mij wel, het is niet geraad zaam veel te lezen het eene boek na 't an der te verslinden. Te veel lezen is verderfe lijk, zoowel als te veel eten. Maar lezen met matigheid en overleg, verstaan en verteren wat men leest, dat alles zal tot iets leiden. Aandachtig lezen is ook een middel om nauwkeurig te leeren schrijven, 't Zy brieven op te stellen hebt, of 't is gelijk wat 't ook zyn moge een goede stijl spreekt ten voordeele van den schryver, een slordige stijl te zijnen nadeele. «Is het niet te laat voor mij om daarmee te beginnen Het is nooit te laat. De mensch leert tot aan zyn graf, en 't is be ter laat dan nooit. Laat nimmer eene goede gelegenheid voorbijgaan, zy zal misschien nimmer terugkeeren. En wat gij langs den weg opraapt in uwe ledige stonden, zal vroeg of laat te pas komen om u vooruit te helpen. Gelezen in het weekblad La Pensée. Ontvangsten Opbrengst der eigendommen in Italië den vreemde fr. 875,000 Actiën, obligatien titels van renten fr. 6,000,000 Giften en offeranden fr. 2,500,000 St-Pieterspenning fr. 12,000,000 Totaal der jaarlyksche ontvangsten fr. 21,375,000 Uitgaven Assignaten aan kardinalen en dignitarissen fr. 875,000 Aan wacht en personeel van het Vatikaan fr. 2,970,000 Voor bibliotheek, musea, enz. fr. 1,250,000 Voor de basiliek St-Petrus fr. 780,000 Totaal der jaarlyksche uitgaven fr. 5,875,000 Er blijft dus aan den Paus eene zuivere jaarlijkse/ie winst, eene bagatel, van vijf tien millioen vijf honderd du izend franks. Arme man I En zeggen dat de stichter van dien godsdienst de armoede prees en rijkdommen en schatten als ijdel goed aan zag. Dat zullen onze prelaten, pastoors en onderpastoors voor geene klinkende munt aannemen. Ze kunnen wel de opvolgers van het edel figuur van Christus zyn, maar zeker niet de navolgers. Schiet maar in uwe zakken, arme dutsen, voor den ryksten burger der wereld. Maatschappij Takjes worden Boompjes. Aalst, d en 3 November 1910. Het Bestuur, Laat aan den schyver van den brief van zondag laatst verschenen in uw geëerd blad, hebbende voor gevolg de Maatschappij aan te randen zeggen handen uit de mouw er is werk op de plank weten, dat zij toe komende week er zal op antwoorden, aan gezien heden den tyd ontbreekt. Het Bestuur. Hy vergat zijn eigen lijden om aan de smar ten dier ongelukkige weeze te denken, hy stortte overvloedige tranen, maar niet een enkele werd hem dooreen persoonlijk gevoel ontrukt. Die tranen, hoe bitter ook, schenen een weinig kalmte in zijn hart te gieten. Voor de eerste maal sinds den dag waarop de om standigheden hem om zoo te ze«gen in de armen van Jeremias geworpen hadden, hield hy op de wanordelijke bewegingen eener door het geweld der driften ontroerde ziel te ondergaan,den geest van zyne benauwdheid, zyne wroegingen en zijn nagevoel afwen dende, zyne droomen van hoogmoed en wraak met zijne gramschap afleggende, ge voelde hij behoefte aan troost en hij bad. Het gebed van dien jongeling was kort, stilzwijgend en afgebroken. Hij was er nog op verre niet ingelukt zyne zelfsbeheer- sching herwonnen te hebben meer dan een wereldsch gedacht deed zijn hart kloppen. Nog thans, die eerste stap op den terugweg naar de rede veranderde volkomen de gees tesgesteldheid waarin hy zich bevond. De gelatenheid nam de plaats in der razernij en het vertrouwen volgde op de wanhoop hy gevoelde zich vooral overtuigd dat de voor- ienigheid de schuldelooze Adelaida aan haar zelve niet zou overlaten, dat een machtiger ezen dan de mensch, in afwezigheid van varen vader en geliefden, over haar zou hake n STAD AALST. Zaal CONCORDIA. o— Opvoering van Tooneelspel in 4 bedrijven van A. Waasdijk. Op Zaterdag 19 November 1910 te 7 uur 's avonds, door het Gezelschap van den Nederlandschen Schouwburg van Gent, Bestuurder Heer Arthur Hendrickx, met de medewerking van de Symphoniekring Door Eendracht Groot Leiding Heer F. Coessens. Nieuwe décors van M. Arthur Carael. PRIJZEN DER PLAATSEN Beschermerskaarten 5 fr. 1* Rang 2 fr. 2e Rang 1 fr. Gaanderij 0,50 fr. o N. B. Mits vertoon der kaarten van le Rang en opleg van 50 centiemen, kan men bij den heer Richard De Stobbeleir, Groote Markt, eene voorbehouden plaats bekomen, den Don derdag 17 en den Vrijdag 18 November, telkens van G tot 8 uren 's avonds en den Zaterdag 19 November, van 's middags tot 1 uur. o De reclamen voor het Feest boekje zullen tot Dijnsdag aan vaard worden. 1910 Liefdadigheid en Vermaak 1910 o Bestendige Prijskamp op den BILJART met PUTTEN uitgeschreven door de Liberale Jonge Wacht ten voordeele van den Schoolpenning in 't Koffiehuis van den Liheralen Kring Groote Markt, Geerardsbergen. Prachtige Kunstvoorwerpen en Geld Inleg 0,25 fr. per serie van 10 billen. De prijskamp is begonnen ZONDAG 30 OKTOBER 1910 en zal eindigen ZONDAG 5 NOVEMBER 1911. Liberale Jonge Wacht. Morgen, Maandag 7 November, om 8 ure 's avonds zeer stipt, Algemeene Verplich tende Vergadering van de Leden van den Liberalen Kring, Statieplein. De naamafroepirg zal gedaan worden om 8 1/4 ure. Geen enkel lid mag aan deze ver gadering afwezig zijn, aangezien het belang van 't dagorde. Na de vergadering zal een bezoek gebracht worden aan ons lid Karei De Backer, Neer straat. ZOXDAGRUST. Van 's middags tot middernacht, dienst doende Apotheker op Zondag 6 November 1910, M. Meganck, Leopoldstraat. Monsieur instruit disposerait de heures de loisirs a faire des écritures chez lui Ecrire L. M.24, Bureau du journal, Willemsfonds-A fdeeliiig-Moor- sel. De Volksboekerij gevestigd by d'heer Frans Van Brempt, Statie, is open alle Zondagen van 10 tot 12 ure voormiddag. De Hoppe. De firma Goldman schat den totalen hopoogst van dit jaar op 1,558,000 centenaars tegen 970,000 in 1909 en 2,036,000 in 1907. Het jaarlijksch verbruik in de geheele wereld bedraagt ongeveer 1.700,000 cente naars. Indien nu de speculatie, geen invloed had op de markten, bemerkt men, dat de hop een mooien prys zoo staan. Sportingclub. Heden Zondag om 2 uren op het terrein van Steun Geeft Moed, vriendenmatch voor scholieren tus schen de Sportingclub en Steun Geeft Moed. Verleden Dynsdag heeft de le ploeg van de Sportingclub de le ploeg van de Racing van Lokeren geklopt met 4 goals tegen 1. Ouderdomspensioenen. De Werklieden of oud-Werklieden geboren 1845 of vroeger, die vermeenen recht te hebben op de Jaarlyksche toelage van fr. 65,00, worden verwittigd, dat hunne aanvragen zullen aanvaard worden, ten Stadhuize, bureel der Werkbeurs, Aalst, alle dagen, van 9 tot 11 ure voormiddagte rekenen van Maandag 7 November tot 31 Dec. 1910. Eens dit tijdstip verloopen zullen er geene aanvragen meer kunnen aangenomen wor den. De Burgemeester, M. L. GHEERAERDTS. Hij was in dergelijke gedachten verslon den, wanneer het gerucht van menschenstap- pen en de klaarte eener fakkel hem van Michel's aankomst verwittigden. Hij zag hem bezwaarlijk den kronkelenden trap, welke toegang tot den kelder gaf, afdalen. In de eene hand droeg hy de brandende fak kel in de andere eene oude hellebaarde op welker steel hy zich steunde. Het waren groote, oude, ongelijke trappen. De kleer maker wankelde by eiken tred en zyne zwakke beenen plooiden onder het gewicht van zyn lichaam. Menigmaal scheen hij op het punt in den kelder te storten. Nogthans, kwam hij zonder ongeval beneden dien ge vaarlijken trap en richtte zich tot de gevan genen. Frederik was hem de dichtste by. Gij zyt wakker, myn edelman, zegde hem dit woest schepsel. Hebt wat geduld. Jeremias is nog niet terug gekomen en 't is met hem dat gij uwe zaak zult te vereffenen hebben Hy glimlachte by het uitspreken dezer woorden, en zyn afschuwelijk aangezicht drukte eene verschrikkelijke vreugde uit. De jongeling bezag hem met minachting en gaf dien verrader niet eene enkele letter tot antwoord. Door dit verachtelijk onthaal ver wonderd en ontsteld, ver wyderde de kleer maker zich van Frederik en wendde zijne gtappen tot Baudouin Hy mompelde al heengaande die edelen Sanatorium de Mont-sur-Meuse (Lustin). Maladies de poitrine. Pension 10 k 12 fr. Ascenceur Chauffage Cen- ral. Eclairage électrique. Wat rommel. Al de klerikale bla den van Aalst zonder uitzondering beweren, dat er geene zedeleer bestaat zoo aie niet ge steund is op den goedienst. En vermits de godsdiensten verschillen van land tot land, moet de ware zedeleer ook van land tot land verschillen, of zoo niet bestaat er,buiten de klerikalen van alle kleur, geene zedeleer. Pianolessen. Wie voor zyne kin deren bezondere lessen van Piano verlangt, wende zich tot juffr. Marguerite AMANT, Korte Ridderstraat, te Aalst, die zichten huize begeeft. Spoorwegramp in de Statie van Luttre. Donderdag morgen bot ste de reizigerstrein welke om 8,43 uur uit Charleroi naar Brussel vertrekt en in volle snelheid te 9,17 ure in de statie van Luttre kwam aangestoomd, op een aldaar manoeu- vreerende lokomotief, dat was losgehaakt aan den trein uit Gent en naar het Arsenaal terugkeerde. De botsing was verschrikkelijk. De aanrij dende machien had de machien van den rei zigerstrein aan den rechterkant gevat. Heel het voorste gedeelte werd afgerukt. De fourgon schoot op de locomotieven en de eerste waggon werd op zijne beurt door de tweede wagon verpletterd. Er is tot hiertoe eene doode en verschei dene gevaarlijke gekwetsten. Het parket is ter plaats afgestapt om een onderzoek in te stellen. Vroeger werd er te Aalst en omstre ken slechts een enkel systeem van Naai- machienen verkocht. Zy wa\'en dan ook de beste. Andere tijden andere zeden. Het huis Phoenix Victoria, heeft nu de voorkeur van het publiek voor zijne machienen. 1° Omdat zy sneller werken 2° Veel sterker en sierlijker zyn 3° 40 tot 50 franks goedkooper en voorna men lijk vijfjaren gewaarborgd zijn tegen sleet en braak. Alleenlijk te verkrijgen Kattestraat77, AALST. Gemak van betalen. Reparatie van alle stelsels. Gala-ver tooning. De socialisti sche volksvertegenwoordigers waren even als de anderen uitgenoodigd op de Gala- vertooning van den muntschouwburg gege ven ter gelegenheid van het bezoek van Willem II. Verscheidene dier wetgevers, hadden hunne plaatsen besproken maar opeens komt er verbod van de puren der party, men weet niet van wie en de socialisten bleven te huis. Ziedaar ten minste eene party die de per soonlijke vryheid in eere houdt II Ziedaar wetgevers, die weinig fier zijn over hunne persoonlijke waardigheid. Ontslag van 't Franscli Minis terie. ln den ministerraad WoeÜsdag 2 November te Parijs gehouden, overhan digde M. Briand, Kabinetsoverste, aar M. Fallieres, het gezamenlijk ontslag van het ministerie. M. Briand werd door M. Falliéres 0 met de hersamenstelling van een nieuw ministerie dat Vrijdag in het Staatsblad afgekondigd werd. Ziehier VoorzitterschapenBinnenlandsche Zaken M. Briand Justitie M. Th. Girard Binnen landsche Zaken: M. Pichon Oorlog, gene raal Brun Zeewezen admiraal Boué de Lapeyrere Onderwijs M. Faure Finan ciën xM. Klotz Handel M. J. Dupuy Landbouw: M. Raynand Koloniën M. Morel Arbeid M. Lafferre Openbare Werken M. Peuch. Nog eene aanhouding. Na de aanhouding van oud minister Franco door de Republikeinsche regeering van Portugal, werd ook de oud-minister van Justicie in het kabinet Franco, M. Texeirs van Soujas, aangehouden op zijn kasteel van Cabanas en gevankelijk naar Lissabon gebracht. Hij is in de abnormale vereffening der konink lijke nalatenschap gewikkeld en wordt beschuldigd in strijd met de wet. voorschot ten aan de Kroon te hebben gedaan. De storm welke deze week in ver scheidene streken heeft gewoed heeft vele verwoestingen verwekt, Verscheidene rivieren en beken zyn bui ten hare oevers geloopen en hebben vele schade veroorzaakt. Onze visschers hebben ook hevig te kam pen gehad tegen de storm welke op de Noordzee woedde en verschillige fransche visscherssloepen verplicht te Oostende bin nen te loopen en er hunne vangst aan wal te zetten. De Maalbooten welke uit Oostende op het gesteld uur vertrokken kwamen te Dover met groote vertraging aan. kunnen dan hunnen hoogmoed niet afleggen, zelfs niet wanneer zij de zwakste zijn zij zouden liever sterven dan mij te voet te val len. Dat dit hoogmoedig ras vervloekt zy I Ongelukkiglijk kan ik ze allen terzelfder tyd niet uitroeien By den minister gekomen, bukte hij zich om hem na te speuren, en zyne oogen, vol woestheid, schenen op Baudouin's aanzicht de uitdrukking der smart en der vrees te zoeken. Hij sidderde van woede, wanneer hy bemerkte dat de hervormer nog sliep en dat niet een enkele angst zijne rust gestoord had. Ha hond stamelde hy, gy slaapt ge rust en gevoelt niet dat gij in mijne macht zijt. Welaan welaan ik zal u zoo niet laten rusten 1 Hy stiet den steel zyner hellebaarde tegen den slapende, om hem te ontwaken. De minister opende de oogen, maar indien eenige verrassing zich op zijn aangezicht vertoonde toen hij zich gevangen, geboeid en in eenen kelder opgesloten zag, herna men zyne trekken zoodra hunne kalme uit drukking want het was in de wereldsche zaken niet, dat hy zijne rust en zijne hoop gevestigd had. Wat wilt gij, zegde hii, en richtte half het hoofd op dat op den vloer steen gebogen was. Zijne vaste stem en zyn opgeruimd voor hoofd ontstelden den dwerg, die zich beloofd had vreugde in zijnen angst te scheppen Allerheiligen. Allerzielen. De aanhoudende regens die op die twee dagen gevallen is, heeft vele bezoekers verhinderd, de begraafplaats hunuer over leden bloedverwanten te bezoeken en hen belet de jaarlyksbhe hulde te brengen. De Brusselsclie «socialisten en liunne Schepenen. Daar Mevr. en Mejuffer Grimard en Maes ten stadhuize aanwezig waren bij de ontvangst van den Keizer van Duitschland, zoo vergaderde de Brusselsche Socialistenparty Donderdag avond in het Volkshnis en stemde een dagorde streng de schepenen Grimard ou Maes lakend om voormelde aanwezigheid, daar zy derwijze de houding en de beslissin gen, genomen door de Socialistische partij ter gelegenheid van het bezoek van Willem II niet hadden geerbiedigd. M. Grimard heeft dan ook besloten op 31 December op te houden gemeenteraads lid en schepene te zyn. Nieuwe party aanslag. De Kolonel De Schepper van het lle linieregi ment, die een dienstorde had uitgegeven waarbij het den soldaten verboden was den voet in den klerikalen tap te Hasselt le zet ten, werd door Minister Hellebaut tot de orde geroepen en verplicht zijnde de dienst orde in te trekken. Liberale en socialistische kringen zijn aan de soldaten verboden, maar naar den kleri kalen tap mogen ze gaan. Hier in Aalst zelf bestatigen wij dat geen enkele onder-officier zyn voet mag zetten in eene liberale herberg. Wie doet er dat ver bod. Voor de hl inden. De Vereeniging der werkende Blinden, gevestigd Groote Markt, 6. te Brussel, brengt ter kennis van belanghebbenden dat in het lokaal der Ruys- broeckstraat, 36, eene bibliotheek in Braille schrift voor de blinden is geopend. De misdeelden der fortuin zullen er wer ken ter lezing kunnen krijgen, gesenreven in een der' twee landstalen en ook in espe ranto. Op zyii Amerikaanse!», De mi nister van Arbeid, M. Hubert, heeft d'heer Qrosjean opdracht verleend een pleizier- reisje naar de Vereenigde Staten vau Noord- Amerika te ondernemen om aldaar een on derzoek in te stellen over de werking en de uitslagen der nieuwe wet Erdman, over de scheidrechterlijke beslechting van geschillen tusschen werkgevers en werkafuemcrs, wet die tot bevrediging van beide partijen scliynt tot stand gebracht. Zeer wel I Doch wy vragen ons af waar om wij, Belgische lasten betalers, te Was hington een nalf dozyn kostelijke vogels in het Belgisch gezantschap moeten onderhou den, zoo voor eene eenvoudige zaak als de uitkomsten eener sociale wet, een bijzondere afgevaardigde de reis naar New-ïoritop staatskosten moet ondernemen De Statie van Sehaurbeek. - ls geroepen om een der belangrijkste van het land te worden. Allerwege wordt ge vraagd dat de exprnstreinen aldaar zouden stilhouden om de reizigers in staat te stellen af te stappen en aldaar de tram te nemen om Brussel te bereiken. Inderdaad, negen maal op tien kan men veel vroeger te Brussel zijn per tram dan per spoor, daar de trein inde enge bochten die naar de Noordstatie loopen, alle tien meter moet stoppen en men dan in de Noord statie zelf soms nog op een kilometer afstand van den uitgangwordt afgezet. Het ware insgelijks niette veelgevraagd, aldaar schutdaken over desporen te eischen, alsook een onderaardsche gang om de sporen te bereiken, want zooals de toestand thans is, biedt hij groot gevaar aan voor het reizi gers verkeer. De Maauverdulsteriug op IG Noveuiher. In den nacht van 16 op 17 November heeft er eene totale maan verduis tering plaats welkein Azië, Europa, Afrika en Amerika kan worden nagegaan. Deze maaneklips begint 's avonds, 11 uur 44 minuten, en eindigt om 2 u. 58 m. 's mor gens. Van 12 u. 55 m. tot 1 u. 47 m. is de maan heelenal verduisterd. Van links naar rechts zal de schaduw der aarde in de maan dringen, zoodat men den indruk zal beko men dat de schaduw de maan inhaalt. Het best ziet men eene maan verduistering meteen theaterverrekijker. Is de algeheele verduistering voorbij, dan ziet men. ge woonlijk aan den oostelijken maanrand, waar zich zeer hooge bergtoppen bevinden, een blauw licht en eerst eenige minuten later, vollen zonneschijn. Bclaiigryk Bericht. Wij kunnen niet genoeg onze lezers die aangetast zyn van Hoest,Valling, Bronchieten, Influenza, Keelpijn, Heeschheid, Asthma of Kinkhoest de borstsiroop, van DEPRATERE aanbeve len. De geneeskunde bezit niet eene reme die die zoo rap en zoo volkomentlyk ge neest Het is een serieus product dat zich niet steunt op ingebeelde potretten of uitgekoch te certificaten, maar het geneest altyd. Prys 2 frank de groote flesch in alle apotheken namentlyk te Aalst by M.M.Cal- lebaut, Botermarkt en De Valkeneer, Esplanade. Baudouin, antwoordde hij, ondanks hem aarzelend, herinnert gij u den tijd waarop het volk u aanhoorde als de tolk van God Gij inocht toen spreken en men had het recht niet u te antwoorden. Gij leverdet, naar uw goeddunken, uwe medemenschen aan de verachting en de vervolging over, en men had niet een enkel middel by de hand om zich te wreken. Hoe menigmaal hebt gij destyds de kleinen Michel niet vernederd I Gij dacht niet dat de kleine Michel wel eens de gelegenheid zou gehad hebben om ver wijt voor verwijt terug te geven en u de be lediging te doen boeten. Ha I ha I gij waart er verre van dit te denken, Michel, hernam de gevangene op rus- stigen en ernstigen toon, ik herinner mij niet ooit van u gesproken te hebben. Inderdaad, hernam de wambuismaker al schokschouderen, gij noemdet mij nooit, maar gij schilderde! 'mij zoo trouw af dat men erzich niet kon aan misgrijpen. Spraakt gij van geene schijnheiligen die zich voor hervormden uitgeven en, voor geld, oneer lijke stielen uitoeJnen Ja, antwoordde de minister. Welnu erkende iedereen in dit tafereel de kleinen Michel niet, die wambuizen voor de edelen en versierselen voor de afgoden borduurt. Wordt voortgezet.

De Volksgazet | 1910 | | pagina 2