DE BOSCHGEUS De geestelijkheid en de «lcmokratie. Loopende Nieuws. Uit Sint-Lievens-Haulem. Rabelais Pantagruel, l. v, c. xiv. Uil Erembodegeni Meerschdries. Uit Sottegem. Stadsnieuws. Het uitgebreid verslag van de gemeenteraadziuing van Donderdag lest zal 111 ons blad van zondag verschij nen. Mingelamangel. Wie het boek c< Jan Vleminx leest kan vaststellen welken onverbiddelij- ken haat de geestelijkheid gezworen heeft aan al wat demokraat is, onverschillig welke naam die demokratie draagt 't zij dan Liberaal, Christen of Socialist. Om hare opperheerschappij te behouden heeft die geestelijkheid alles te werk gesteld zede lijk en stoffelijk heeft zij getroffen, gemar teld, gefolterd, gebroodroofd, gedoemt, ver doemt en veroordeeld al wie trachtte zich aan haar juk te ontrukken. Wie dit boek leest krijgt een onweer- staanbaren afkeer van die eeuwige dwinge landen, die door de tijden heen, de leering van Christus verkrachtende, altijd de steun pilaren waren van d'onderdrukkers. Wij, Liberalen, zijn demokraten, wij wil len dat het leven aer minderen verbeterd worde zoohaast mogelijk, maar wy willen die verbetering trapsgewijze toepassen daar de ondervinding leert, dat eene sociale her schepping nooit niet geweld kau tot stand komen. Wy willen dat de burgerlijke macht alleen de maatschappij beheere en wy zeg gen dat de religie eene gewetenszaak is, waar niemand iets in te zien heeft. Neen, 't oud Liberaal economisch stelsel van Laat gaan wat gaat is^dood voor ons zweeft een ander ideaal, wy streven naar meer gelijkheid en meer rechtvaardigheid in 't leven. Wy zijn dus demokraten en de politieke geestelijkheid die vijanden zyn uer democratie zyn dus ook onze vijanden 1 Aan onze brave boerkens wenschen wy in 't bezonder een goed Nieuwjaar en een goed pattaterjaar. 't Zal noodig zyn, vrien den, want ze winnen aan op St. Job, een tweede karre is in gang. Men spreekt van de razias uit te breiden langs 't Aude- naardsche en 't land van Dendermonde. Vriendelijk verzoek geen witte vreemde te planten, de paters zyn er niet voor. Bericht aan de burgers van AalstA. u. b. uwe portemonós open Twee nieuwe altar- ren voor te beginnen, men zal voorts in 't jaar zien brave, heilige Paters, gewerkt ook zoo nederig voor Gods glorie 1 Zou 't waar zyn dat wy 't Hofken der Kat te danken hebben aan de mildadig- heid van een ryke dame Wie zou er dan nog durven iets kwaad zeggen van de schoon-mamas Hartelijke dank van de gansche stad Maar waar nu nog nen Bomien gevonden voor die merkwaaardig- heid iy eere te houden Klagen over de schandalige vuile stra ten der stad ware overbodig, modderstad ware een goede naam voor Aalst, men ga eens zien langs St. JobGelukkig voor de Paters dat zy geene laarzen dragen of ze moesten nog een kerre blink bedelen. De IlelRische rente is nog gekwo- teerd aan 91 fr Dus sedert verleden jaar 3 franken verlies. Wie dus een intrest van dry franken meende te trekken heeft niets 1 't Is meestal klein volk die zyn spaarpenningskens in de Belgische rente steekt, de ryke zitten met de Congo en mynwaarden, daarom bekreunt 't goever- nement zich niet met dien toestand. I)e volgende brieven werden door de Socialistische Vakbonden en Liberale Vak bonden aan elkander gezonden. De brieven der Socialisten verschenen in Recht en Vrijheid, maar het antwoord o hun eerste brief werd niet medegedeeld Hoe eerlyk Den 16 December 1910. Aan het Bestuur van het Liberale Werke- loozenfonds Graaf Egmont, Aalst, Mijnheeren, Wy in oenen dat Ge de werklieden op een dwaal spoor brengt, door hun te doen ge- looven dat men met kleine bijdrage in de vakbonden te betalen, kan voldoen aan de noodwendigheden van een ernstigen vak bond. Wij uieenen, dat U op dit gebied veel kwaad kunt stichten tegenover de Svndi- kale beweging en dat zulks moet eindigen met tegen de werklieden te keeren, Wy stellen U dus voor, een debat te hou- drn over de noodzakelijkheid van kleine of hooge bydragen te betalen in de vakbon j den en zyne gevolgen hiervan. Een Socialist zal de hoogen bndragen ver dedigen, een Liberaal zal de kleine bydra- gen voorstaan. Dit debat zou plaats hebben in eene groo- te zaal door U aan te duiden als ook uur en dag. Verdere bepalingen en samenstelling van het bureel zouden wy in eene eerste bijeen komst kunnen regelen. In 't belang der Syndicale beweging, «en 92 oftle llelgiNcheVaderlander* TEN JARE 1586, door J. J.MOKE Vrij in d* Volkstaal overgebracht. o— Myn vriend, antwoordde de minister met ernst, ik dank u. Vervult uwe zending zonder plichtverzuim en zonder vrees. Gy hult de plichtige in heel deze zaak niet zyn. Alleenlijk, denk ik dat gij maar zending hebt om u met my alleen bezig te houden. De jongeling is katholyk, by gevolg raken de bevelen hem niet welke gy moogt ont vangen hebben. En hoe zoudtgij uwe tegenwoordigheid in dit verrechtveerdigcn, riep Frederik hem onderbrekende uit, indien ik daar niet was om getuigenis der waarheid te geven. Houdt my aan, myne vrienden, of ik zal hem uit rryen wil volgen. Hy had al zyne wilskracht herwonnen om dit edelmoedig gevoel uit te drukken en zyne oogen flikkerden als voorheen. Inderdaad, legde een der soldaten, dat is nu de hoofd man, die de eerste op ons gevallen is, aan de gunstig antwoord verwachtende, bied ik U onze oprechte groeten aan. Voor de Socialistische Vakbonden. Den Schrijver, H. FLIPS. Aan het Bestuur der Socialistische Vakbonden. Aalst 19 Dec. 1910. Wy hebben Uw geacht schrijven van 16 dezer, gericht aan ons Bestuur, wel ontvan gen. Zonder uit te wijden over het nut v an een publiek debat, zooals gy de eer hebt ons voor te stellen weze het ons toch toe gelaten eenige woorden in te brengen aangaande de gepastheid van kleine of groote bijdragen in bonden zooals de onze. Onze bijdragen zyn geregeld volgens de noodwendigheden en de goede werking van onzen kring. Zoo is het bij U ook, den ken wy. Klaar is het dat wij, mits onzen geringen inleg, er in slagen aanonze getroffene werk- broeders en zusters, de vergoeding en den bystand te verleenen door onze standregelen voorzien. En, zooals het U wel bekend is zal het niet veel moeite kosten om te besta- tigen dat de voordeelen van ons stelsel nogal grooter zyn dan deze, welke uwe inrichting waarborgt. Zou het dus welpassen, Mijn heeren, de bijdragen te vermeerderen Dit is eene vraag waarvan de oplossing aan onze leden alleen zou moeten overgelaten worden. Wy zeggen wel, want indien den inleg vermeerderd wordt, dan zyn wy in staat nog grooteren onderstand te geven Tot hiertoe is ons zulke vraag vanwege onze leden nog niet toegekomen, bewysdat zy zich tevreden houden met de schadeloos stellingen door ons reglement voorzien. Hoe gy van uwen kant, de geldelijk mid delen besteedt, weten wy niet en, in het belang der Syndicale beweging alleen, (want wy zyn overtuigd dat alleen die drijf veer tot uw schryven aanleidig gegeven heeft) ware het misschien wenschelijk dat onze wederzydsche Besturen eene onder handeling daarover konden hebben. Mis schien kwam uit zulk een debat veel meer nut uit en daar wy gansch genegen zyn U onze werkwijze voor oogen te leggen, zoudt gy misschien daaruit de middelen kunnen putten om met kleine bijdragen zooveel nut te stichten als wy. N. B. Aangezien Ued den ons toegezonden brief in uw weekblad Recht en Vrijheid hebt afgekondigd vooraleer ons Bestuur er kennis heeft van genomen, rekenen wy op uwe eerlijkheid om ons antwoord ook in uw blad te laten verschijnen. Den 23 Dec. 1910. Aan het Bestuur van het Liberale Werke. loozenfonds, Graaf EgmontAalst. Mijnheeren, Wy betreuren dat Gji ons openbaar debat niet aanneemt, vooral nu de door uw schryven ons laat verstaan dat ge ons op Syndikaal gebied meent lessen te kunnen geven, Wy wenschen dat ge op uw besluit zoudt terugkomen, en in 't openbaar zoudt komen zeggen, wat gemeent in de byeenkomst te moeten zeggen van bestuursleden. Wy wenschen niet een debat te houden voor ons en uwe besturen alleen, maar wy wenschan dat het voorgesteld debat door honderden vereenigde werklieden zou ge hoord worden. Het is in 't belang van 't Syndicalisme zelf, dat wy U dit debat voorstellen Mijnhee ren en Ge zyt dus zedelijk verplicht het aan te nemen. Wat nu de vraag betreft om Uwen brief af te kondigen, dat zullen wy niet doen, overi- 5ens wy vragen U ook de onze op te nemen och wanneer ge belang meent te hebben met uwe schrijven openbaar te maken, dan zult ge hierin zooveel te meer genoegen vinden, door de redevoeringen uitgesproken in het debat door een snelschrijver zouden opgenomen worden en in 't Openbaar daar by uitgegeven. Mijnheeren hopende dat wy deze maal op ons voorstel tot debat van Ued een gunstig antwoord zullen ontvangen, Groeten wy U, Met de meeste achting, Voor de Socialistische Vakbonden van Aalst Den Schrijver. H. FLIPS. Maandag laatst vierde de Harmonieraaat- schappy haar Jaarlyksch Sinte-Ceciliafeest. 45 Spelende leden en 102 eere-Ieden namen er deel aan. Verscheidene liberale vrienden uit Aalst, Oordegem, Vlierzele, Bavegem waren opgekomen. Een goed en smakelyk eetmaal nad plaats in het gemeentehuis. By het nagerecht, sprak de heer Gustaaf Leveau eenige gloedvolle woorden uit, om de Liberalen van Hautein aan te wakkeren, meer en meer den stryd tegen on wetend brug van Steenbrugge ik herken hem nu. Ik ben het, antwoordde de jongeling. Dat God u zegene, myn goede heer, hernam de soldaat al tranen stortende I ik heb de punt uws degens op myne keel ge voeld ach I wat zou er van myne vrouw en kinderen geworden zyn, haddet gij u voor my'door medelijden niet laten bewegen. Ik heb mynen plicht gedaan, zegde Frederik, volbreng den uwen. En zich vervolgens tot den minister wendende Boudouin, ging hy voort, de woorden van dien man verzoenen my een weinig met ray zelve 'tis mynen vrijen wil niet die my tot het kwaad gestookt heeftvoortaan zal het met goedwilligheid zyn dat ik myne fouten zal boeten dat God over degene wake die ik bemin ik betrouw my op zyne voorzie nigheid. NEGENDE HOOFDSTUK, Gaat, kinderen, nu welgaat faat door, nu wel wij zijn zoo uivelsch niet, nu wel als wij zwart zijn, nu wel De soldaten gaven toe, willigden het ver zoek van den minister en den jongeling in, en geleidden ze naar het stadsgevang over eenkomstig de bevelen welke zy ontvangen hadden. Daar vereenigde zich, volgens de gebruiken der stad Brugge, eene kommissie heid, dweeperij en klerikalism te leveren. Hy wees op de noodzakelijkheid van een welingericht en degelijk volksonderwijs en op het nut van lezen en verspreiden van leerzame boeken en vrygezinde dagbladen en tijdschriften. Na hem sprak de vriend Achiel Brvs eene verhevene redevoering uit. Hij bewees met cijfers en keurige woorden, hoe diep de klerikale partij is gezonken en hoe nakend haar val is. Hy bezwoer al de aanwezigen mede te werken tot den einde lijken triomf der antiklerikalen, zulks voor volksonderricht, voor den vooruitgang en voor het welzijn van eenieder. De heer Brys verklaarde ten slotte dat hy te Sint-Lievens- Hautem met de Aalstersche vrienden, zooals te Nieuwerkerken, Moorsel en Erembode- gem eene volksboekery zal stichten. De woorden van den heer Brys werden geest driftig toegejuicht. De heer Oscar Bourgois nam vervolgens het woord om de eereleden te bedanken over hunne talrijke opkomst en om de heeren Leveau en Brys de verzekering te geven van de verkleefdheid en erkentelijkheid der liberale party dezer gemeente. Daarna wierd een bezoek gebracht aan de herbergiers-leden, 't Ging er alles vroolyk en rustig, wanneer om 6 uren des avonds, zeer erge feiten zijn voorgevallen. Onbe kende personen hebben by middel van ge- weeren en draaipistolen naar de straatlan- taarnen en in ae richting der muzikanten geschoten Verscheidene personen waaronder de heer Burgemeester Verbrugghen zyn licht gekwetst geworden. Een onderzoek is door ae plaatselijke gendarmerie en het parket van Audenaerde ingesteld. (Van onzen bezonderen correspondent). Maandagavond, was 't vergadering van nen Hoppebond orde van den dag eten en drinken. De vergadering stond onder het toezicht van den onderpastoor. Er waren een 30tal leden aanwezig. Als de bifstikken op waren en de glazen leeg een of tien malen min of meer werd er ook geklapt. Hopstaak. Vrienden, ge ziet dat onzen bond goed vooruitgaat, wel geëeten, wel ge dronken, het lydt geen twijfel de hoppe zal toekomend jaar weer duur zyn. Bommelmans. Ja, ja.,, zee, zee, zeker I Pannemans. Mijnheeren, eten en drin ken is dat genoeg om de hop duur te doen zyn. Allen. - Ja, jaaa Pannemans. Ha wel voor m jj is er dien jaarlykschen uitleg te veel aan. Als eten en drinken genoeg is, waarbij komt het dan dat ik zoolaug met myn hop blijven zitten ben, ware Pipper lest niet gekomen ik zat er nog mee. Heeft onzen bond een zaksken hop ge kocht of verkocht of doen verkoopen. Van Ruwerank. Dat en is on» doel niet. Bommelmans. W.... w... wel ne neen 't, da... da... da dadden es ons doel niet. HopstaakZyt toch wel gemanierd, waar den heer onderpastoor is. Moeten wy aan niets anders denken dan aan de hop. Hebben wy geene andere belangen te verde digen in onze gemeente. Waaraan denken degenen, die onzen bond kritikeeren Van Ruwerank. Aan boerenbedrog (Gelach en gemompel). Kwaart voor negen uren trok de onder pastoor er van door, en de vergadering ging uiteen. Boer Kanjo (in 't weggaan tot zyne gebu- ren). - Vodden zyn 'tvodden, zeg ik, raerdjee 1 weeral voor de kiezing mor ze 'n zullen mij daaraan niet vangen en al wie verstand heeft moet 't zelfde zeggen. Groene Belle. Zondaar laatst, I» Kerstdag, had alhier het Concert plaatst dat, sedert het bestaan onzer Liberale Jonge Wacht, jaarlijks den leden en eereleden dier vrijzinnige maatschappij wordt aangeboden. Dit jaar was dit feest aes te aan trekkelijker, daar het gepaard ging met een Kerstfeest dat hier voor de eerste maal den kinderen onzer vrijzinnigen werd aangeboden. Ongeveer eene half uur vóór den aanvang van 't spektakel, was de ruime zaal van onzen liberalen kring stampvol en meer dan 200 per sonen moesten terugkeeren bij gebrek aan plaats. Teekens des tijde. Overigens, uitgelezen programma, dat de moeilijksten moest bevredigen. In het eerste deel verwierf onze knappe tenor Jules Labeeu. een welverdienden bijval met de romance Te gemoet gaan, terwijl de kluch tige Theodoor Machteïings eenieders lachlust wist op te wekken met Toen heeft zo mij verlaten en met Pourquoi tant de chichis. Het tooneelspel De Nieuwjaarsnacht wisten onze ieverige liberale jonge wachten gelast met de beschuldigden te onderzoeken, en samengesteld uit de luisteraar, een pen sionnaris en twee raadsleden. Dank aan die wyze instelling, was niemand blootgesteld langen tyd in de kerkers te moeten kwynen zonder rechtvaardigheid te bekomen, elke misgreep, elke ongerechtige aanhouding werd weldra ontdekt en hersteld. Baudouin en Frederik wierden er de uitwerksels van gewaar; zy hadden nauwelijks eene uur achter de grendels doorgebracht als zy zich reeds voor de rechtbank zagen brengen. Het toestel des gerechts had op dit tijdstip iets indrukwekkender, iets afgryselijker dan het hedendaagsch. De zalen, waar de rech ters zich vereenigden, waren uitgestrekter, duisterder en over het algemeen met meer smaak v« rsierd dan zij het thans zyn ook schikten zy de geesten beter tot de vrees, en boezemden meer eerbied in. De zaal waarde ondervraging plaats greep, die gewoonlijk aaneenpalena was met degene waar men beoordeelde, liet den beschuldigde, door de openstaande deur, die verschrikkelijke fol tertuigen ontwaren. Eindelyk, de rechters zelve, van meer praal omringd, geleken min aan gewone menschen en waren van groo ter aanzien, niet alleenlijk omdat het de voornaamste magistraten waren, maar om dat zy uit de geëerbiedigste familien geko zen werden. Ook was het niet zonder eene onverwachte met de medehulp der bereidwillige jufvrouw Either Van der Stock op zoo'n gevoelige wijze te vertolken, dat de meest gevoelloozen hunne snikken niet konden verkroppen. Aan mejuf- vrouw Van der Stock en hare drie kinderen werd dan ook loon naar werken geschonken. Voor het tweede deel hadden wij De twee blinden, luimige tweespraak met zang, waar mede de heeren Jules Labeeu (Snijbaard) en Jules Do Smet (Floderik) een ongowonnen en onophoudenden lachlust verwekten. Snijbaard is een van over jaren gekende kunstminnaar nopens zijne ervaren uitvoering hoewel zijne woorden wat te kort afknappende, fout die hij zou moeten trachten to vermijden voor de welluidendheid hoeven wij niets meer te zeggen zijn naam als acteur is gekend en hij blijft steeds een onzer meest gevierde tooneel- kunstenaars. Wat Floderik betreft een nieuwe recruut, die heeft zijnen rol op onverbeterlijke wijze weten te vertolken en iededercen is het eens om hem onder een onzer beste komieken te rangschikken. Wij drukken hier de hoop uit dat hij het daarbij niet zal laten en steeds ijverig zal blijven meewerken voor den roem der kunst die de liberale jonge Wacht in haar schoot beoefent. Verder wist de heer Leonard Willems ons op oen pleizierreisje te vergasten in't zuiden van Zwitserland en in't Noorden van Italië tot aan het Como-meer vanwaar hij ons per expres terug naar Sottegem overbracht, om het katterig blijspel Ja of neen en het Kerst feest te kunnen bijwonen. Door het blijspel Ja of neen heeft menig een van ons het onbewust zijn, het niet bij zijn verstand meer zijn, kunnen waardeeren van te diep in 't glas kijkende lieden. Velen, 'k zal zeggen de overgroote massa der aanschouwers aanzien «Ja of neen» van weinig beteekenisvollen aard, wellicht omdat het, naar hun zin, mangelt aan luimigheid, aan prettigheid, doch, men mag niet altijd enkel en alleen de leute aanzien die een blijspel gewoon lijk met zich meebrengt, men moet ook het fijne, het doel dat de schrijver ervan beoogt, in oogenschouw nemen En daarom zoggen wij dat Ja of neen eene heilzame les daarstelt voor menigeen. Men denke daarom niet dat wij gekant zijn tegen 't drinken van een glasje bier: Neen, men mag, met moet zelfs zich vermaken na eene lange en welvervulde taakmaar van daar tot het versmooren van zijn reeds bekrompen verstand in een glas, tot het verliezen van alle waardigheidsgevoel, is een oneindig groot ver schil, te meer, daar zullks in de meeste geval len geschiedt niet alleen tot groot nadeel van zich zelf, maar ook nog van vrouw en kroost. Waarlijk, onze steeds bloeiende liberale jonge wacht bezit reeds een flinke schaar too- neel kunstenaars en al de tooneelspelers van Zondag laatst deden hun best, doen wij zijn overtuigd dat onder die drom vrije jongelingen nog menig ander kunstminnaar zich schuil houdt wellicht ontbreekt het hen aan vol doende wilskracht. Die kameraden hebben ongelijk, want elk heeft voor plicht zijn kunstgevoel ten pande te stellen,niet alleen van de partij die hij aankleeft maar nog meer van de roeds bestaande tooneol- groop der liberale jonge wacht om malkaar zooveel mogelijk t# kunnen ontlasten, 't Moe- ton niet altijd dezelfde zijn die hunne dienst vaardigheid betoonen om twee, zelfs drie stuk ken te helpen opvoeren. Men zal een enkele rol heel goed aanleeren, maar geen twee on nog minder drie. Met veel genoegen hebben wij ook den bij val aanzien van ons eerste kerstfeest. De in richters van't feest gevoelden dan ook een waar genot bij 't aanschouwen der tevreden heid die men op de lachende aangezichtjes on zer kleine kleuters en bij do ouders kan be speuren. Wij drukken hier de hoop uit dat men voor taan niet alleenlijk zal voortgaan op-den inge slagen weg maar ook nog dergelijke aandoen lijke feesten zal trachten uitte breiden en toe passelijk te maken voor alle kinderen der le den onzer verschillende vrijzinnige maatschap pijen. Daartoe zullen wij voort ijveren om in 't toekomende een speciaal feest voor onze kleinen te kunnen inrichten. Dat iedereen van nu of aan maar een handje toesteke. Eene ondercommissie ter vervlaamsching van de Gentsche Hoogeschool is alhier tot stand ekomen. Twee zittingen werden reeds gehou- en ten Stadhuize. Het Bestuur is definitief vastgesteld als volgt Eerevoorzitter M. L. Gheeraerdts, Burge meester, Voorzitter M. Dr Bauwens Ondervoorzitters M.M. P. Daens, Volksver tegenwoordiger j J. De Blieck, plaats vervangend Senator A. Nichels. Schatbewaarder M. Alb. De Windt, Notaris, Voorzitter der Liberale Vereeniging. Secretaris M.Valery D'Hondt, leeraar. Hulpsecretarissen MM. Joz. Janssens, medisch student R. Pletlnckx, leering- Ingenieur. LedenM.M. Romaan Moyersoen, Volks vertegenwoordiger G. Leveau, Voorzitter van den Liberalen Werkmanskring Bu Lodewijk de Bethune, Voorz. van den Kath. .Werkmans kring; Adv. Eugeen Bosteels, Secretaris der Kath. Vereeniging; Ach. Brys, Voorz. van 't WillemsfondsDr Fr. Claus, Voorz. van 't DavidsfondsPh. Nys, ingenieur, Voorz. van Tak Aalst, A. N. V. Albr. ^Bauwens, rechts- ontroeriog tö gevoelen dat Frederik en Bau douin zelve, alhoewel met de veroordeeling gemeen geworden, voor die rechtbank ver schenen. De ouderdom, het gelaat, de hou ding dergenen die ze samenstelden, kondig den de wijsheid aan, en beloofden de recht vaardigheid. Elkeen van hen scheen er ernstig, bedacht en vol standvastigheid uit echter las men in hunne trekken die ver steendheid van harte niet, maar al te ge meen by degenen die gewoonlijk op het leven huns gelijks uitspraak doen, noch die noodlottige vooringenomenheid, die in eiken beschuldigde een plichtige doet zien. De greffier ondervroeg eerst de twee ge vangenen. Hy vroeg hunnen naam, hun nen ouderdom, en hun beroep, de oorzaak die ze aangespoord had om zich in een met rechte slecht befaamd huis te verbergen, en de omstandigheden die hunne onschuld kon- nen bewijzen. Noch de eene, noch de andere week voor de waarheid. Baudouin bekende zyn ambtFrederik zyne noodlottige plan nen, en meer dan eens richten zy beiden onwillekeurig hunne blikken naar de aan palende zaal, waar zy de tuigen ontwaar den, welke dienden om de vraag te geven. Wanneer de eerste ondervraging geëin digd was, nam de Luisteraar, die de recht bank voorzat, het woord. Baudouin, zegde hij, hebt gy deelge nomen aan de gewapende samenloopen, aie student, Voorzitter van den Aelsterschen Katholieken Studontenbond Corn, van Bran- teghem, Voorz. van Voor Taal en Vrijheid Jul. Goethals, Voorz. van De Catharinisten Cam. Eeman, Voorz. van 't Land van Riem J. De N eve, plaatsvervangend Kamerlid, afge vaardigde der Daensistenpartij V. Becqué, afgev. der DaensistenpartijDomien Bocqué, afgev. der Öocialistenpartij. —o— Op 22 Januari 1911 zal erin de Groote Feest zaal van het Aalstersch Stadhuis te 3 1/2 uur 's namiddags eeno Groote Openbare Meeting plaats grijpen. Een viertal der beste sprekers uit het land, behooronde tot de vier politieke hoofdpartijen van het land zullen er het woord voeren. Sterfgeval. Men verzoekt ons het afsterven te melden van Mijnheer E.miel RINGOIR, Nyveraar te Aalst. De pesonen, die by vergetenheid geen rouwbrief zouden hebben ontvangen, wor den verzocht deze als dusdanige t« aanzien. De bevraving heeft plaats gehad. Dc Redactie. We bieden de diepbe- proefde familie onze innige deelneming aan. Zondagrust. Van 's middags tot middernacht, dienstdoende Apotheker op Zondag 1 Januari 1911, M. Renneboog, Nieuwstraat. Liberale Werkmanskrlng.. Op Zondag 15 Januari 1911, te 6 uren 's avonds stipt, ten lokale C.oncordia. Buitengewone Vertooning, te geven door de Tooneelkriug De Blauwe Ster van Erem- bodegem. Men zal opvoeren KOMMANDANT SCHEPERS, drama en O DIE VROUWEN Blyspel. Liberalen wykclub, Osliroek. Het is verleden Zondag dat onzen Libera len Wykclub« Moed en Volharding Wtjk Osbroek, zyne laatste algemeene vergade ring van het jaar 1910 heeft gehouden. Nog al groot was de opkomst eu aan vermaak heeft het niet ontbrokenmenige goede pint is er gedronken en verscheidene onzer leden zangers hebben door hun talent den uitstap veel veraangenaamd. Verschillige Eere en Werkende leden zyn aanvaard, zoodat ons getal heden ruim Zestig bedraagt. Moed jongens van den Osbroek, nog wat meer iever aan den dag gelegd om tegen de eerste algemeene Vergadering ons ledental nog meer te zien toenemen om zoo spoedig mogeiyk het groote feest te kunnen vieren der aanneming van ons honderste lid. Op 1 gtj die zoolang reeds onverschillig zyt gebleven. Op en helpt ons iu onzen libe ralen stryd voor rechtvaardigheid eu gelykheid. llooge vliegers, verre zwem mers Pas heeft men de verdwyuing gemeld van den Engelschen vlieger Cecil Grave, die schynt in de Manche verdronken te zyn of weer wordt een schrikkelyk onge luk aangeboekt. De fransche vlieger Luffont en zyn passagier Paulo, een spaujaard, werden Woensdag gedood op het oogen blik dat zy vertrokken om den raid Brussel- Parijs te ondernemen. Ze waren slechts op 300 meters hoogte te Issy-lez-Moulineaux, waar ze moesten ver trekken, toen 't toestel omkantelde en op 't mauoeuverplein viel. Beide vliegers werden op den slag gedood. Aan den raid Parys-Brussel om en terug in 36 uren. en die eindigd heden Zaterdag, is een prys verbooden van honderd duizend frank. Slechts een vlieger heeft aan de voor waarden van den kampstrijd voldaan. De aantrek van de groote sommen geld, die aan die kampstryden verbonden zijn, heeft al vele famiiiën in den rouw ge dompeld. De katholieke regeerliig ver schalkt door den oud-mial«tei' de S«»»et-de Naeyer. Als een don dersteen viel woensdag in den Senaat de ver klaring van den oud-minister de Smet de Naeyer, die de miljoenen met zooveel ge mak weggeworpen heeft met al z(jne nutte- looze zoogezegde groote werkeD.... Hy, die de voorstander geweest heeft van den onderaardschen spoorweg te Brussel, om Noord- en Zuidstatie te verbinden, en die ons reeds 50 miljoen gekost heeft, verklaar de nu heel plechtig dat de verbinding die de regeering nu ging doen uitvoeren, als een der grootste dwaasheden dezer eeuw moet worden aanzien. eenige punten des lands vernield hebben. Neen, zegde de minister. Kunt gy dit voor God zweeren. Ik kan dit nietwant de wet verbiedt zulks, maar ik zal het door eenen ja of eenen neen bevestigen, zooals het aan eeD christene toegelaten is. De Luisteraar vestigde tsen de oogen op Frederik. En gy jongeling, zegde hy, ver- keerdet gy wezenlyk in de overtuiging, dat men aan de heiligschender^ van de over blijfselen uws aangenomen vader te ontgra ven, degene gevoegd had van de ongeluk kige Adelaida d'Agua levend iQ eenen ker ker te begraven Frederik antwoordde door eene bevesti gende beweging. De rechters raadpleegden zich stillekens de Luisteraar hernam vervolgens Baudouin. kunt gy ons eene borg stel len dat gy u later op on» eerste verzoek voor onze rechtbank zult aanbieden. De minister scheen te aarzelen. Ik kan dit niet. zegde hy eindelyk. Ik alleen moet verantwoordelijk over myne daden zyn. De wet eischt eene waarborg, hernam de magistraatmaar ik gelast my er eene voor u te verschaffen. Gij zyt vrij. Wordt voortgez.

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2