JÊr r\ Loopende Nieuws. In De Oude Garde NINOVE. Brievenbus. Uit Sottegem. Erembodegein. AALST Gemeenteraailzitting Mingelamangel. Willemsfonds. Volksbibliotheken Schoone vrijheid, voorwaar. Zoo, inderdaad zou veel licht in de wereld komen, indien er, naast de verstand- doovend dompersbladen ook niet eene goed#, verlichtende, vrijzinnige pers bestond, om de volksbedriegers te ontmaskeren. A Arme Weesken» Ja dat mag men zeggen en zoo spreekt degansche stad. 't Is niet genoeg lof toe te zwaaien die moet eerst verdiend zyn, anders is die van geen» waarde. Besparingen doen op de armtierige kleedy dier ongelukkige schapen en hun dan nog VIJF HONDERD franken meer doen opbrengen met hunnen handarbeid dat roept wraak! Waar nestelt die sonderhart die dat uit gevonden heeft!, Het is onmogelijk dat de gantche bestuurraad die gierige gedachten deele. Waarom verzetten de zusters zich (laar niet tegen P Of weten zy dan niet dat men zoo met hunne weesjes han deltAllons, zusters aan u is het te vra gen dat men hun een warme mantel koope, dan zal men u kunnen lof toezwaaien. Met haat en nyd 'Woed hier de Notarisstryd Onze dappere Cornel Ondanks 't kozjjntjesspel Ondei kruipery en zwadder Zit van boven op de ladder. Tot het Opperhoofd met talent Gaf hy als argument Mossieu Woest, vousetts resté Avec mes voix encore dipeté. Tot minister De Landsheer Sprak hy tot zyn verweer Vous savez, k Merchtem, je suis fort Attenchon, si vous me donnez tort. En tot slot van het spel Sprak de kloeke kolonel Niet genoemd, tot uw malheer Wordt ik aanstonds senateer Op de lijst der demokraten 't Is te pakken of te laten. En toch en valt er niet te miggelen Want de macht zit ook te Wichelen En in plaats van een gewezen praktezyn Zou 't wel Tibbaut kunnen zyn De ingenieur» van den spoorweg meenden in Gent waar men St-Pieters-statie op! hoogd. hetzelfde spel te spelen als hier. Maar t was daar halt/a Geen mollengangen zegde het stadsbestuur en die heeren moes ten toegeven. In plaats van een tunnel van 120 meters lang en 10 breede, kreeg de stad er eenen van 18 meters breede. t' Is maar in Aalst dat men zulke schandelijke toeren uitrecht, maar in Brussel schat men het stadsbestuur van Aalst naar zyne waarde Twee plaatsen van machinist voor zeven man, hoe zou de Baron dit vraagstuk oplossenniet moei lyk Ziehier Aan n* 1. Beste vriend weest gerust, de plaats is voor u, de komplementen aan de familie. Aan n° 2. Wie zou het 1 anders kunnen zyn, dat komt u toe, de komolementen b. Zooveel jaren dienst, en nog die plaats niet, zonder fout reken op my. Aan n® 4. Ikkengoeduw vader, brave katholieke vriend, doet hem myn komple menten, t' is voor u. Aan n° 5. De heer onderpastoor heeft my reeds van u gesproken, die plaats komt u toe, leeft uwe moeder nog, de komple men ten. Aan n° 6. Wat dat ge zegt, ja, die plaats komt u toe, is uwe zuster nog in t klooster De komplementen a. u. b. Aan n° 7. Uw nonkel is mijn goede vriend, hy is hoofdman van de konijnen, zonder fout, doet hem de komplementen dat ik voor u zal zorgen. Tableau Twee andere werden genoemd en allen zyn kontent 1 proficiat heer Baron. Menschen paaien, is maar een kunst. t huis, a. u Aan n° 3. 't Feest, gegeven Zondag laatst, in a Concordia, voor 't sluiten van de Ceciliafeesten is opperbest gelukt. Nog nooit hadden wij zoo veel leden met hun huisgezin dit jaarlyksch feest zien bijwonen, t welk zeer aanmoedigend was voor 't ko- miteit en byzonder voor den Voorzitter M. O. Van derSchueren, die allen wedijve ren voor den bloei van L»s Vrais Amis Constants. Dit jaar kwam men ook met eene nieu wigheid voor den dag in plaats ran een Concert, gelyk vorige jaren, werd den leden eene voorstelling aangeboden en dan nog een Opéra-Comique Le Barbier de Seville. Zeggen wy ronduit dat die nieuwigheid in den smaak gevallen is van allen, zonder uitzondering, en dat allen met den raeesten lof spraken van de uitvoering. I Maar zonder te vleien, wie den palm weg draagt van 't feest is wel de Symphoniekring Door Eendracht Groot, die onder de kundige leiding van M. F. Coessens, op on- I berispelijke wijze 't openingstuk van Le i rmnp Barbier de Séville, alsook La Tempête I uit dezelfde opéra-comique uitvoerde en door al de leden dapper werd toegejuigd, I 't geen maar wel verdiend was. Door Eendracht Groot o is met reuzenstappen 1 vooruitgegaan. 't Feest sloot met een Bal, waarop tot in de kleine uurtjes, vreugde en vermaak heerschte. Algemeen Xederlamlscli Ver- boud. Tak Aalst. Op Maandag, 9 Januari, hield Dr R. Ver- steyen, uit Oostende, voor een eivolle zaal, eene voordracht over Dt Engelsche Uni versiteit stad Oxford. Dat hier in Aalst zooveel menschen belangstellen in 'tgeestes- leven ran ander» volkeren, mag wel heeten een feit verheugend is 't voor inrichters van Hoogeschoofuitbreidiogen, na jaren kampen tegen bekrompenheid en onverschil ligheid, by enkelen een streven naar iets grootscher dan de dagelyksche beslomme ringen te mogen vaststellen. De voordracht van Dr Versteyen diende vooraan deze prachtige reeks lessen te wor den geplaatst. Nate hebben gewezen op de uitgestrekt heid, den rykdom, soms de pracht der 24 colleges, welke de Oxfordsche Universiteit uitmaken en te hebben doen kennen het studentenleven met zyn studentikoze Uute deed hy uitschynen de overwegende rol, welke deze hoogeschool vervuld heeft en nog vervuld op godsdienstig, politiek of sociaal gebied, nietalleen in Engeland maar in de geheele wereld ;*t is uit Oxford dat ons gekomen is die by uitstek democratische instelling De Iloogeschooluitbreiding, waar jonge mannen met de arbeiders komen deelen de vruchten van hun zoeken, hun gevende de vruchten van jaren lange studie Vond gelegenheid een lans te breken in t voordeel der Vlaamsche Hoogeschool die er toch komen zal. Dr Verdeyen, die over een heel aange naam orgaan beschikt en een uiterst zuivere taal gebruikt, bekwam een niet onverdiende by val. Ter herinnering. Maandag 1« Januari zal in diezelfde Afdeeling aan 't woord ko men, Oskar van Hauwaert, leeraaraan het Koninklyk Atheneum Gent. De heer Van Hauwaert, zeer sympathiek spreker, een der scheidsrechters in zake literatuur zal het hebben over Onze Hcdendaagsche Letterkunde. Medegedeeld 't zyn is, of die van eenen hevigen vryden- kenden schepene /an Onderwijs en Open- bare werken, die wil scholen bouwen, alleenlyk om de katholieken te tergen, op den grond der stad, onder 't bestuur ge- vallen van geuzen, maar die niet weet dat hy ze bouwen gaat op 'tgoed van een ander, en byzonder nog op dat van een ka ft tholiek gouvernement, is daartegen eene kolossale onvergelijkbare ezelary. En dus volgens kan dit grootsch ontwerp, waarop ft de heer Behn reeds zoolang al broeide, niet uitgevoerd worden en moet hij het deerlyk intrekken tot spot van iedereen. Wy moeten hier voor de waarheid zeggen dat schepen Behn niets heeft ingetrokken, hoewel Recht en Vrede het tegenoverge stelde wil doen gelooven, en ook niets heeft in te trekken De plaats waar Dr Behn voorstelde eene school op te bouwen behoort wel degelijk aan de stad. De eigendom van den Staat beperkt zich by het aangevulde bed van den ouden Den der, welke straat vormt, en is, zooals Bur gemeester De Deyn en de heerschepen Vau Impe het verklaarden, ter beschikking der ctad. Het is dus Recht en Vrede alleen die dus weer eens een ezelarij heeft uitgekraamd, tot. spot van iedereen. Tot daar voor vandaag M, Fledericus... VI.... Niet kwaad zyn, a. u. b., omdat Uw naam Fredericus ge drukt staat. Wy wisten niet dat er nen hei ligen Fledericus bestond en dat die heilige, in zynen tyd, pastor was van de parochie van VIwy gelooven. niet dat er nu nog pastoors heilig zouden kunnen wor den immers de Bourgogne is niet duur en de pastoors worden, dobbel en dik betaald door Staat, Provincie, Gemeente... en de boerkens. In den Tyd van uwen Fledericus moesten de prochiepapen (aldus werden toen ter tyd de pastoors geheeten) leven uit de handen van kasteel —of abdijheeren, en die hielden de beste brokskes voor zich zeiven en zorgden er voor dat de «parochie paap geen bourgogne te drinken kreeg. Als gy ons de historie van uwen Flede ricus eens wilt vertellen, wy zullen drukken als zy pleezierig is. Vriend XNieuwerkerken-Maal. Op het eerste punt van uwen brief kunnen wy uonmogelyk antwoorden. Op 't tweede punt moeten wy zeggen dat gij mis zyt. Dat is gebeurt den Zondag 7 September 1884 't Zyn de franciskanen, van Meire die moeten vluchten zyn, buiten asem. De boer die hem op de hielen zat met gansch zynen aanhang is nu bekeerd en een steunpilaar geworden van de dompers. Zijne handelwyze van 7 September 1884 deed voorzien wat hij eenige jaren nadien worden zou de buitensporigheid van hem was de voorbode van de ltazakkeerdery van 22 jaren later. Een ware liberaal is ver draagzaam. Op 't tweede punt kunnen wy weinig antwoorden. Ja, 't is te Tiegera, of daar om trent, dat die geheime stokery ontdekt werd. Ja, 't is waar dat de R. K. Theologie leert dat het geen diefstal en by gevolg geen zonde is, den Staat te bestelen. llurgcriyke Begraving, Onder het geleide van ons Liberaal Fan- faargenootschap, dat steeds bereid is tot zijne behulpzame medewerking in dergelij ke omstandigheden, en de deelneming eener ontzaglyke massa volk, had alhier, verleden Zondag, eene beduidendeen indrukwekken de plechtigheid plaats. Het gold namelyk de civiele begrafenis van eenen aan zijne ge zindheid getrouw gebleven socialist, van wien de familie in den morgen door onze geestelykheid was gewaarschuwd geworden dat men op hare tegenwoordigheid niet mocht rekenen, in-geval dat het roode vaan del den lykstoet zou vergezellen. Deze con ditie werd noodzakelijk en des te strenger van de hand gewezen, daar weinigen tyd te voren, ter gelegenheid eener begrafenis met kerkelyken lykdienst van eerste klas het roode vaandel niet alleenlyk in den lykstoet, maar tot zelfs in de kerk was toegelaten ge worden. Nu, de familie zich tot de liberale gezind heid gericht hebbende, zoo hebben onze vrienden hier andermaal een stichtend voor beeld gegeven van verdraagzaamheid en broederlijke liefdewoorden welke onze geestelykheid altyd in den mond heeft, maar niet altyd door daden weet te bewerkstel ligen In onzen Gemeenteraad. In de laatste zitting stelde de heer Schepen Behn voor, de oude Denderkaai te nemen voor het bouwen eener nieuwe gemeente school. Men weet dat de oude Dender, voor de canaliseering, daar een bocht vormde, en de vraag rees onmiddelyk op is de stad wel de onbetwiste eigenaar van den grond Dr Behn meende ja, de heeren De Deyn en Schepen Van Impe meenden zich te herin neren dat de grond aan den Staat is, die hem ter beschikking van de stad heeft gesteld voor het uitvoeren van wérken van open baar nut. Recht en Vryheid na deerlyk eene ver gissing van zynen verslaggever hersteld te hebben verhaalt dit punt op zyn eigenaar dige manier. Hy schryft Nu zullen er waarschynlyk kluchtspe- Iers zyn, welke van die vergissing zullen ft gebruik maken om de dwaashed«n wat te verbloemen, die heer Schepene va.i Onder- wysen Openbare Werken, op de laatste zitting heeft uitgekraamd, en waarover hy meer dan een vriendelyk bijvoeglijk naamwoord van zyne partygenooten heeft gekregen. En verder -t De misgreep van eenen boer, die 't land bezaait van zy'nen gebuur, mëenende dat Heden, Zaterdagavond, om 8 1/2 ure, openbare zitting. Dagorde Inrichting der voorbereidende afdeeling van de Middelbare school. Op verzoek van enkele vrienden, geven wij hierna kopij van den brief, door de Katholieke Vlaamsche Gilde van Sottegem gestuurd aan do heeren Burgemeester, Schepenen en Ge- meentoraad8leden dezer gemeent» Sottegem, den 8 December 1910, I)e heeren Burgemeester, Schepenen en Gemeenteraadsleden van Sottegem. Mijne Heeren, Het is een bewezen feit, dat in onze gemeen te de zedeloosheid en het zedenbederf eene verschrikkelijke uitbreiding nemen. Voldoende is het, omtrent de uren van aan komst en vertrok der treinen, de Statie of Kazernestraten, de Van Aelbrouck- of Musse- lylanen af tc wandelen, om bij tientallen per sonen de walgelijkste liederen en godslasterin gen te hooren uitbraken. Een feit uit honderd andere Zondag, 27 No vember laatst, !s avonds, gingen er een achttal personen de Hoogstraat af, een lied zingende dat alle walgelijkheid te boven ging en tot overmaat van oneer en verdorvenheid, hieven die personen na bedoeld lied, luidkeels het Ave Maria aan Zulke daden, Mijm? Heeren, strijdig tegen al wat een eerlijk mensoh duurbaar is, en vallen de onder de toepassing der wet dienden onmoo- doogend tegengewerkt en streng gestraft te worden. Eene tweede plaag die met niet min hevig heid woekert, Mijne Heeren bestaat in de or- felkoton, die als paddestoelen uit den grond innen onze gemeente verrezen zijn. Het kan U voorzeker niet onbekend zijn, dat jongelie den, kinderen van 13 a 14 jaar, in sommige van die plaatsen toegelaten worden en in een mid den gestoten van personen, wien geen sprankel van oergevoel meer is bij gebleven en er alleen op uit zijn, do eer, de ziel dier kinderen te be zwadderen en le rooven. W ij nemen dus de vrijheid, Mijne Heeren, uwe aandacht daarop to vestigen, en bidden U, zonder verwijl, die maatregelen te nemen en toe te passen, nooclig om zulke schanddaden te keer te gaan en eenvoudig to beletten. Wij bidden U Mijne Heeren, do uitdrukking onzen hoogachting te willen aanvoerden. Voor de Kath. VI. Gilde Het Bestuur. Wij geven bovenstaandon brief ter overwe ging aan onze vrijzinnige lezers. Daarmede vraagt de katholieke Vlaamsche Gilde niets anders dan een eindje gemeentewet van het slot op den mond en do afschaffing van een en ander volksvermaak. Nochtans, indien de aangehaalde feiten echt zijn, dan deelen wij ten volle bovenstaande schrijven 't is droevig ge noeg om zulks te moeten vaststellen. Om die walgelijkheden te beteugelen en te voorkomen, beschikt de liberale partij over andere middelen dan de klerikalen, doch 's lands bestuur is niet in hare handen en bijge volg behoort het haar ook niet hare te nemen maatregelen aan 't klokzeel te hangen. Ziedaar dus, waar wij gekomen zijn 26 jaren katholieke regeering en zulks nog in het klerikaalste kanton van 't arrondissement Aalst, door den puritaan Woeste en diens slip- dragors in do Kamers vertegenwoordigd. Zulks staaft genoeg ons vroeger schrijven dat de katholieke Iïogeering niets vermag voor eene degelijke verzedelijking van 't volk, om dat haar bestaan gesteund blijft op volksdom heid en stiaffcloosheid en dat zij uit kiosbelang steeds alles lijdzaam verdragen moet. Overigens, naarmate do gendarmerien vwt dubbelden en hoe meer de geestelijken van alle kleur en geur zich tot meerder eer en glo rie van Godin den politioken strijd wierpen en zich bezig hielden met 't stichten van konijnen- geitenbonden, met 't keuren van paarden koeien, mot handel drijven in chimische vet ten enz. enz., zaken, die hoegenaamd niets te maken hebben met den godsdienst, hoe meer d» angst en de eerbied verminderden, die zij •an 't volk wisten af te dwingen. Ja, waar vroegor de kinderen een musschen schrik bezaten van haren mutsen en den mees ten eerbied betoonden voor den priester, lachen zij thans vierkantig de pakkemannen uit en be handelen zij den priester als een gewoon ster veling. 't Volk weet thans maar al to goed dat van t mecrcndcci der ingespannen processen toch niets komt, want om der wille van zijne stemmen, zijn do klerikalen de nederige voetlikkers der kiezers en is de geklorikaliseer- de magistratuur de behulpzame dienaar gewor den der klerikale kiesdravers. Thans oogst do katholieke Regeering wat zij sedert 26 jaar gezaaid heeft en ziedaar dan ook waarom de katholieke vlaamsche gilde van Sottegem thans optreden moet als politie der goede zoden. Welk laag verklikkers werk En wat is die groot» katholieke partij toch laag gezonken 't Is 't begin v«n haar nakend einde. Kasaeleteenen. Ware elk verwijt een arduin en elke vloek een kassei- of karreelsteen, in luttel tijds hadden onze dompers elkander genoeg verweten en genoegge- vloekt, om Erembodegem vol paleizen te bouwen en alle straten te kasseien, die van Terjoden in begrepen In den laatsten tijd is 't oprecht schandalig geweest nu is 't Felixken en Jules, dan weer andere.,De brug weet er van te spreken. Benoemingen. Den 27 December werd M. Ch. Van Opdenbosch hoofdonderwijzer be noemd der gemeenteschool. M.J.B. De Deken geen kans ziende had zich terug getrokken. Wat zal de familie Callebaut nu zeg gen, over de klerikale gemeenteraads leden. Voor de plaats van gemeente ontvanger geene enkele klerikale stem en nu weer hetzelfde liedje. Die familie is pertang ook katholiek. Als hulponderwijzer werd benoemd M. Arthur Van de Velde van Hekel- gem, zoon van onzen trouwen libera len vriend Louis, die zooveel had te lijden van het dompers gebroed We vergeten nooit hoe de klerikalen 'hem met tartulfen-heiligheid schandig poog den te belasteren en hem poogden te ruïneeren. Met genoegen schonken onze vrienden van den gemeenteraad hunne stem aan den zoon van dien strijdgenoot. Ben Model. M. De Saedeleer, notaris, is voor waar het model der gemeente raadsleden. Hij werd, als 't October is, acht ja ren geleden gekozen en heeft reeds twee zittingen van den gemeenteraad bijgewoond, De eerste maal omden eed af te leggen, de tweede maal om een grafmaker te benoemen tegen de fami lie Beeckman. Over die nieuwe benoeming waren al de inwoners verontwaardigd. Sedert meer dan 40 jaren werd die taak door leden der famdie Beeckman waargenomen. En hoe treurig die taak op het oude kerkhof was hoeven we niet te zeggen. De Beeckman's wer den van iedereen geachtniemand zou daar hun werk hebben willen ver richten Dan kwam het nieuwe kerkhof, vader Beeckman stierf de zoon vroeg zijn vader als grafmaker op te volgen. Maar ondanks vroeger belollen, on danks het jaren lange lastig, veelal walgelijk zwoegen van vader en zoon op het oude vuile kerkhof werd hij af gewezen en een andere bekwam de plaats Om dat werk te verrichten kwam M. De Saedeleer de tweede maal naar de zitting van den gemeenteraad 't Is al. Is dat geen Model Donderdag'1» Januari ij)ü om 5 uren. Bespreking van de Ieening van 250,000 fr. en eenige andere punten. Zoudngruat. Van 's middags tot middernacht, dienstdoende Apotheker op Zondag 15 Januari 1911, M. Bonrier Bisschopstraat. Verbond der Liberale Wijl»- clubben. Op Zondag 22 Januari 1911 BaI in het Hoofdlokaal Concordia, Schoolstraat, de leden en hun huisgezin aangeboden. Een kleerkamersrecht van .50 centiemen er persoon zal geöischt worden. Het Bestuur rekent er op, dat al de Libe rale Vrienden dit BAL zullen bijwonen en een blyk Liberale propagandawerk verrichten Sportingclub. Heden Zondag om 2 uren op het terrein van den Sportingclub belangry'Ke Match tusschen de ploegen van de sportingclub van Aalst en Gent Inkomgeld 0.10 fr. per persoon Vryen ingang voor de leden. Schaal der officieren van de Pupillenschool. De2,u match zal plaats hebben te Aalst, Zondag 15 dezer om 2uur heel stipt op't plein van «Steun geeft moed. Zullen kampen l'Union Sl Gilloise van Brussel, kampioen der zeer kleine (1910) en S' Georges van Brussel, kampioen der Collegiën. (1910) Naar alle waarschynlykheid zal de kamp - strijd belangryk zyn. Warm aanbevolen De Bud^etknagei'». Het werk der anti-klerikale propaganda die zich voorgesteld heeft de oogen onzer tijdgenoo- ten te openen, omtrent het gevaar dat de doode hand aanbiedt voor het gemeenebest heeft uitgecijferd dat sedert 1884 de kerk' fabrieken in België niet minder dan 21 rnil- lioen 250,000 fr, toelagen uit de groote kas hebben ontvangen. pit geldt voor kerkfabrieken alleen wat zal dan het algemeen ctffer van al de toela gen aan kerkeltfke instellingen zyn Eesi land waar bot leven duur ie». Belgische staatsburgers die men met 6,000 k 7,000 frank jaarwedde naar Katanga stuurt en die zich inbeelden dat z« aldaar met hunne spaarcenten kunnen ker- Ken bouwen, zullen zware ontgoochelingen beleven. Uit een kleine tarief, opgemaakt ten behoeve van hen die naar Katanga trek ken, nemen wy de volgende cijfers omtrent «Ie versterking van den innerlijken man over Bloem kost er fr. i,25 het pond boter het half pond fr. 2.20 koffie, 9 frank den kilo thee, fr. 5,50 den kilo; melk. frank den liter suiker, 5frank het pond kaas, fr. 3,15 het pond hesp, id., fr 4,75 ?pef'™r' 3'70 har,Qtf' 3,15 sardienen, r°„:J3aca°, fr- 2.30 de 250 gram. cho colade 6 frank het pond wyn, fr. 6,05 den liter, Sunlichtzeep, 1 frank het stuk acht bogies fr. 2.50 een pak allumettendoosjos fr l,2o.petrool. fr. 2,85 den liter tabak, het pakje van 100 gr., fr. 1,25. De ontvolking; van Belgisch Caus'o, L)tj ontvolking1 van .sommige streken onzer kolonie wonlt ïeeroinust- wekkend. De groote oorzaak daarvan is, zonder twijfel, de slaapziekte. Deze kwaal heeft bij deze verzwakte en uitgeputte bevolking eeu zeer voordeelig terrein gevonden om voort te woekeren. En, nochtans, de inboorlingen die de droeve verwoestingen door de ziekte aange richt, dagelyks onder oogen hebben, nemen niet de minste voorzorg om er aan te ont snappen of tegen de ziekte in te werken. Naar goeden raad luisteren ijj niet hunne voorouders handelen als zjj deden waarom zouden z(j niet voortgaan op dien weg Zoo ziet men ongelukkigen die hun dorp ontvluchten om den dood te gemoet te gaan. Zy verlaten eene gezonde streek om hun hutten op te slaan op den boord van een moeras of in 't dichte wou.l, juist daar waar ze verzekerd zyn de tsé-tsé vlieg te ont moeten. Een andere oorzaak van ontvolking is de -e jonge moederschap van de meisjes. Pas zyn de meisjes tot huwbaren ouderdom ge komen of ze worden uitgehuwelyfct. De kin deren die geboren worden sterven by ge brek aan voedsel en verzorging, zonder de misvallen te rekenen en doodgeborenen. Zooals men ziet, blijft er in Congo nog veel te doen over. Vroegeren nu. Op godsdienstig gebied is het jaar 1910 een eent wonderjaar geweest. Wy zagen de zonderlinge veran dering der eerste communie voorde kinde ren in praktyk gesteld. Zeker, wy zyn niet in de duistere mysteriën onzer Kerkvaders geconfyt. Maar wy vinden in oris onnoozei wereldlyk brein en dat vinden met ons alle geloovigen dat die verandering niet tot eer der on veranderlyke Roomsch Katho lieke kerk strekt. Toen wy onze eerste communie deden geschiedde de plechtig heid met groote pracht. Twee jaar lang, byna zooveel ais voor een examen van kan didaat notaris, moest men studeeren en \ve- dy veren om tot de H. Tafel te mogen nade- ren men moest de 41 lessen van den Mechelschen Catechismus en den dubbelen Catechismus van bulten kennen, En nu Nu moet men nauwelyks kunnen bidden.'" Hoe menig kind werd vroeger uitgesteld, enkel omdat het maar alleen kon bidden En nu is dat al veranderd. Wat zal er van den godsdienst gewor den w ~^lo?,|kttI®voor<lPoed Wanneer ik in looi trouwde, zoo vertelde ons een of ficier, bedroeg de Belgische rente fr. 104 80 met 4 ten honderd intrest. Ik had, volgens de krygswet, eene inschry ving van 1600 fr. rente moeten nemen, en dit had mij 41,920 fr. gekost. Dit gebeurde onder het liberaal gouvernement. Eenige jaren nadien verminderde hetkle- nkaal gouvernement het beloop der rente op 7;i! fc; 11PQüli<lclelyd viel myne inkomst ?P iffn' ,Da,ar de utels Vttn fr- 1 °4.80 tot tr, 101,50 daalden, was zijne inschrijving nog slechts 40,600 f r. waard. 0 de ren.te no8 verminderd tot 1 oaa no^ een inkomen van 1200 fr. en myn kapitaal maar 36.800 fr. waard meer. De Staat heeft my dus 12 t. h. van mijn kapitaal doen verliezen en myne rente met 25 t. h. verminderd. Roept nu maar in koor Leve ori6goed Klerikaal goevernement 1 Liederavonden voor 't Vrouwvolk Vrije toegang voor iedereen. Bovenzaal van Graaf Egmont Maandag, 16 Januari, te 8 uur 's avonds. Aan te lee- ren het lied van Kergingaland. Aalsta Graaf Egmont, o open voor ieder een, des Zondags van 10 1/2 tot 11 1/2 uur Nieuwerherhen by Mevr. VV" Van dé Sande, 's Zondags van 7 tot 81/2 uur Moorsel, bij den beer Frans Van Bremot Statie, van 10 tot 11 uur Erembodegem bij den heer Th Ruvs- sinck, Steenweg, van 10 1/2 tot 11 1/2 uur. fl- Op ZONDAG. 29 JANUARI 1911, Groot Bal. Vrijzinnigen, sluit U aan bjj het Willems. Fonds Aliuanacl. Haoliette voor I f> t i Te verkrijgen in den Papier- en Boekhande J-Van Opdenbosch, Kapellestraat. 13, Aalst Vroeger werd er to Aalst en omstreken slechts een enkel systeem van Naaimachienen verkocht. Zij waren dan ook de boste. Andere tijden andere zoden. Het huis Phoenix ictoriaheeft nu denvoorkeur van het publek voor zijne machionen. 1. Omdat zij sneller werken 2. Veel sterker en sierlijker zijn3. 40 tot 50 franks iroedkooper en voornamen lijk 5 jaren gewaarborgd zijn togen sleet en braak. Alleenlijk te verkrijgen Kattestraat, 77, Aalst. Gemuk van betalen. Reparatie van alle stelsels!

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2