Erne kwestie van belang voor Aalst lots over lluyzen, over Nesten en over Flankaards Eenige vraagjes E NFIN! TOONEEL. Garde a vö Brievenbus. iMINOVE. Erembodegeiu. Uit Sottegem. Liberale Volksbond van Niouwerkerken De Edelweiss. Den 17 Maart laatstleden heeft onze volks vertegenwoordiger M.Jules Rens aan den minister van landbouw en openbare werken de volgende vraag gesteld De baanvakken van den steenweg van Brussel op Gent begrepen 1* Tusschen de grensscheiding van Bra bant met Oost- Vlaanderen en de gemeente Assche 6 2° Tusschen de stad Aalsten de gemeente Melle, verkeeren in een jamraerlyken staat. Het verkeer is er nagenoeg onmogelijk en wordt er zelfs gevaarlyk uit hoofde van den slechten staat der kasseien. Denkt de heer minister maatregelen te ne men om ten spoedigste het volledig herstel len van die baan te bevelen, want 't is drin gend noodig Ziehier het antwoord van den minister op deze vraag. Die werken worden niet uit het oog ver leren. De ontwerpen liggen ter studie. Dat is heel wel, 't is maar jammer dat het studeeren over zulke zaken soms zoo lang duurt dat ze vergeten geraken. Twee van onze fynste reporters zyn deze week naar Sleidinge geweest, om inlichtin gen over den afgevlogen molen maar t was te laat, al de inlichtingen waren reeds weg. Toch zyn zy met geen ledige handen huiswaarts gekeerd. Inderdaad, zy hebben de nauwkeurigste inlichtingen ver kregen over de heldendaad door onzen nieuwsten volksvertegenwoordiger in de Kamers gepleegd. t Was in die memorabele zitting tydens de welke de bespreking der geruchtmakende zaak van Muyzen het ministerie zoo zeer in nesten heeft gestoken Niet zoohaast had represeniant Hubin het smoelement van den brusselschen afgevaar- den Wa wel mans voor een speekselbaks- ken genomen, of onzen nieuwen dippité, die naast dezen laatsten zit, sprong woedend recht, naar den socialistischen afgevaardig den van Hoei-Borgworm toe. Maar hy ging niet ver want in een ommezien had zijn be schermheer hem vast, by de «leppen van zijn frak, en hield hem tegen met de woor den Romainske Romainske wa ga ie doen 1 Kn Romaiiske zette zich bravekes neer. Maar de Ivamer had toch het onverwacht schouwspel te zien gekregen Woeste, han gende aan de flankaards van Moeyersoen die tot dan toe altyd aan de flankaards gehan gen had van Woeste Doch waarom die tusschenkomst van de zen laatsten Was 't om Romainsken te beletten eene pooijering te krijgen was 't om hem te doen begrypen dat Wüweimans maar zijn spaansch recht had verkregen en dat hij, Romainske, zich belacnelyk maakte met dien Wawelmans te willen verdedigen r tSchynt dat M. Moyersoen's flankaard» gezegd hebben, aan den huissier die onzen nieuwen déppité hielp zyn overjas aantrek ken, dat het voor de eene zoowel als voor de andere reden was. Wy zyn ook van dat advies. Allebei. ami 31. Cl. Vnu de Putte Hoofdopsteller vnu Dcuderltode en voorzitter vnu 't 33VIdndiglieidl>urcel, Wat denkt gij van het nieuw ontwerp van schr-Jwet door M. Schollaert neergelegd T Wat denkt ge, bijzonderlijk, van de School- bons, die nieuwigheid door M. Schollaert uitgevonden Indien gij er liefhebber van zyt, zoudt gy ons niet. willen zeggen waarom Zoudt gi' <>ns ook niet willen zegden of gy DIT stelse der c< bons niet gaat invoeren in 't bureel van Weldadigheid, 't is te zeggen, of gy de behoeften niet gaat verdeelen in klassen, volgens den graad hunner behoefte, deze berekende zynde, b.v. rekening houdende niet de getalsterkte van de gezinnen, de in komsten enz. enz. of gy aan de behoeftigen geene bons gaat uitdeelen, tot bedrag van eene zekere som, volgens de klas der behoeftigheid, BONS waarmede zy brood, boter, vet, koffie, enz. enz. zullen kunnen aankoopen by den bakker of by den winke lier van hunnen keus En zoo gy, liefhebber zynde van 't stelsel der bons in zake openbaar lager onder wijs, dit stelsel vyandig zyt op gebied van openbare liefdadigheid, zou 't onbescheiden zijri u te vragen waarom gy hier zwart ver kiest tenvyl gij ginds de voorkeur geeft aan wit? L. Volgens de eerste plans moest de yzeren- weg, van aan de Hooge Vesten tot aan den Dendermondschen steenweg, voorzien zyn stedewaarts, van een zeer fraaien steun muur. De plans hebben hier ten toon gehan gen op 't. stadhuis en, wy die ze gezien heb ben, mogen zeggen dat 't ontworpen werk schoon was. Later heeft de Administratie van 't plan van een schoonen steunmuur afgezien, aan ons stadsbestuur belovende de Bermen van den ijzeren weg zóó te beplanten met boomp jes en sieraaaplanten dat 't uitzicht nog schooner zou zyn dan dat van de steunmuur. Lang, lang, zeer lang, hebben wy moeten wachten op die beplantingen en wy begon nen te wanhopen er ooit te zien aan begin nen. Lang verwacht komt toch Eenige dagen geleden heeft men een aanvang geno men met de be«planting en, wat wy te zien kregen, doet onsgelooven dat onze verwach ting verre zal overtroffen worden. Boven op 't sjop van den berm, is men vol op bezig met stekelbezieën te planten 't effect van die plantagie i« verrukkelyk. Maar wy moeten ook rekening houden van 'tuut ervan. Die stekelbezieën zullen geld opbrengen en die opbrengst zal verdeeld worden tusschen den Staat en de stad deze heeft sulks geëischt wanneer zy hare toe stemming gaf aan 't vervangen van den steunmuur door 'nen groenen berm. M. Moeyersoen, schepene van financiën, heeft uitgerekend dat stads-aandeel in de op brengst van dien stekelbezien oogst, alle jaren op de bank geplaats, op intrest met intrest van intrest, binnen drie honderd jaren genoeg zal oploopen om er mede, zon der iets aan de belastingschuldigen te vra gen, een park Moyersoen aan te leggen heb- 1 kt *Gn m,nS^ een dagwana op per- Hoe de bermen van den yzeren weg zullen beplant of bezaaid worden is nog niet gewe ten. Maar eene afvaardiging, van zes hooge ambtenaren van 't ministerie, komt vandaag (Zaterdag 25 Maart) en acht dagen naar hier het square Romain bezichtigen, 't einde de Nieuwstraat om te zien of de plantage en de bezaaiing aldaar niet kunnen aangeno men worden als model voor de bezaaiing en het beplanten van den IJzeren wegberm. 't Zal dus niet lang meer duren of Aalst zal een monument ryker zyn. Enfin De twee vertooningen de Gala en de Dagvertooning gegeven door Aalst Voor- waartsafdeeling van de onparlydige Bond van Neringdoeners en Ambachtslieden der Stad Aalst, zyn zeer goed van stapel ge- looperi en genoten by 't talryk publiek den meesten by val. De Gek van 's Gravenhage drama in den ouwen trant gemaakt, dus met vele onwaar schijnlijkheden, bevat eenige treffende en effektmakende tooneelen, die nog immer ons publiek meesleepen en over den bijval beslissen. Onnoodig blauwe bloempjes te steken op de mauw der tooneelspelers, allen worden gewaardeerd in hun midden en zyn ditmaal aan hun faam niet tekort gebleven. Puike tooneelschikking, puike decors, redelyke goede symphonie. Volgens genome inlichtingen blijft er e«n mooi sommetje over ter beschikking van Aalst Voorwaarts dat dienen zal om in den loop van dit jaar een Corso fleuti in te richten met belangrijke premiën. Goed zoo al wie tering en nering in onze Stad brengt, mag immer op onzen steun rekenen. We zouden aan onze plicht te kort blyven, moesten wij in dit kort verslag, geen woordje dank sturen aan de leden van 't komiteit van Aalst Voorwaarts en in het bijzonder aan den vriend Alf. Kelders, hy zal het ons niet euvel nemen voor al het geen ze gedaan hebben, voor het wel geluk ken van de twee vertooningen. o— Beide feesten hebben getoond dat de Ste delijke Schouwburgzaal by hoogstdringend- heid dient plaats te maken voor een anderen degelijker ingericht en ruimer Schouwburg. Tweespraken, alleenspraak en brieven. I Boer Jef. Doosken, 'k zou willen in de Commissie komen van de Conservatoire. Doosken. 'k Kan ik datgelooven, boer Jef, gy hebt daar zooveel recht toe als 't is gelijk wie Boer Jef. Wel gesproken, manneken I Maar zoudt gy niet willen komen in't Co miteit van de versleten Jonge Doosken. Zie, boer, ambitie heb ik niet, hooveerdig ben ik niet, maar in dat Comiteit zou ik wel willen zitten, alzoo zal ik op 't leste nog eens overal in en uit geweest zijn. Boer Jef. t' Akkoord I Wy zullen een verbond maken gy, die zeer veel invloed hebt op de groote bazen van de Conserva toire, gij werkt voor my om in de Commis sie te geraken.... Doosken. en gy bewerkt voor my 't Land van Riem Boer .Jef. C'est va Voor ons zyn 't twee vliegen in één lap wy komen waar wy begeeren te zyn..,. Doosken, en spelen 'ne pied de cochon aan de Catharinisten Luid gelach, warme handdruk, Beide weg II Alleenspraak van don Alphonso, na de feestzitting van de versletene Jonge Z'hebben mij zeer behendig weten te over halen om mijn ontslag te geven van hun Comiteit, en 'k heb in schyn, zeer verheugd, hun afscheidsgeschend aanvaard. Een paar warme pantoffels voor myn flissynpootjes en 'nen mespelaren stok met een verzilver de kruk om er my op te steunen, als ik by Cies op staminé ga I Ha, ik heb ne fameuzen diskoer gedaan en gepreekt voor de een dracht. Maar dag eendracht I Ik ken de sociëteit op myn duimpken slaven en meesters, van den eenen kant, eenige onaf hankelijke katholieken van den anderen kant. Geen eendracht mogelijk III By La Veuve Joy ease. De Veuve Joyeuse. Blaaskaak, Blaas kaak, hoe is 'ttoch mogelyk dat gij dat raenneke bij u hebt genomen, na dat hij, zoovele jaren zyne gal heeft uitgebraakt naar..., Blaaskaak. 'k Weet het, kweet het. Doch luister, Madame tandvleesch. Voora leer hem 't heilig doopsel toe te dienen, 't is te zeggen het by ons te aanvaarden, hebben wij 't menneken op zyn knietjes doen zet ten en ik heb hem gezegd Fier stik am ber, verbrand wat gy tot hier toe aanbeden hebt en aaDbidt wat gy tot hier toe verbrand hebt. De Veuve Joyeuse. En 't fier stik amber Blaaskaak. En 't fier stik amber heeft ontmoedig belydenis gedaan van zyne zon den, met het vast voornemen van voortaan elke gelegenheid tot zonden te vluchten en zich te beteren 1 De Veuve Joyeuse. Amen I IV Brief van de versletene Jonge aan Theodoor Theodoor Als belooning over zoovele jaren goede, trouwe diensten ons bewezen, hebben wy de eer u ter kennis te brengen dat wy ten ge volde van de crisis die by on» heerscht ver plicht zyn uwe huishuur met 250 franken per jaar op te slaan. Uwe toegenegene in O. H. J. C. de versletene Jonge. 2* Brief van M. Pol aan de versie/ene Jonge. Gyseghem, 22 Maart 1911. Achtbare versletene Jonge Ik heb de eer u ter kennis te brengen dat ik, ten gevolge van uwen brief aan mynen braven Theodoor, uw huishuur op slaag met 500 franken per jaar. Uw toegenegene in 0. II. J. C. Pol. Franciscus Livinus aan Leo Mijn beste kameraad en achtbare Kollega, Plus qa change et plus ga reste la même chose. Nen boel, 'nen boel, en nog 'nen boel! Vroeger in onzen tijd stond de chef onder de contról gezet van eenen directeur, maar nu hebben z'hein onder de controol gezet van vier directeurs. De boer Jef, een van de vier, is zooveel als capitaine d'armement en capitaine d'ha- billemcntwant hy is gelast met de instru menten en d'uniformen Doosken en 't Ge meentenhuis van Schaerbeek zyn gelast met den keus van de stukken die moeten aange leerd worden en met het opstellen van de programs. Blaaskaak houdt de kas en is de woordvoerder van 't comiteit by de Muzie kanten Kiêëst 'na menDe rest is in 't fransch, maar te Gent in 't gentsch. Tibi Franciscus Livinus. VIEZE WANNES II. i Vriend K. L. RDenderhoxitem. Wy hebben aan vrienden advokaten, hunne meening gevraagd over die zaak en allen zyn het eens om te zeggen dat die zaak niet winbaar was. De prescriptie was onbetwist baar en het gedrag- van dezen die, ondanks de prescriptie, beweert eigenaar te zyn van 't goed heeft gedurende meer dan 30 jaren bewezen dat zyne pretentien, door geen een tribunaal, als serieus konden aanzien worden. Deze die dat boerker, op groote kosten hebben gejaagd, hebben uwen be schermeling op een dwaalspoor gebracht, 't zij uit onwetendheid, 't zy uit negligensie, 't zij uit deugenietery, als 't waar is dat de brave man een roelandcr is en zyne raad gevers fanatieke dompers zyn. II Achtbare Volksgazet, Ik lees met belangstelling uwe wel door dachte artikels over de gaskwestie en ik verneem er uit, 't geen my niet verwon derd, dat het weer een klerikaal werk is waaronder de stad, welke ik sinds eenige maanden slechts bewoon maar waar ik hoop 't overige mijner levensdagen te slyten, nog zoovele jaren zal moeten lijden. Het nieuw contract met de Gas was reeds lang gestemd toen ik te Aalst ben komen wonen en ik zou zoo gaarne weten welke de ge meenteraadsleden zyn die mogen aanzien worden als de vaders van het nieuw con tract. Zoudt gy myne nieuwsgierigheid niet willen voldoen Ik dank u op voorhand en groet u wel hartelyk. X. Werkstaking; en Politiek. Evenmin als in de langdurige werksta kingder katholieke firma Vanden Haute eD De Clercq, heeft de liberale partij zich in de staking gemengd der fabriek Stichelmans. Zij zou niet aarzelen, indien hare tusschen komst iets of wat de verzoening kon bespoe digen tusschen werkgever en werker tot het welzyn van 't algemeen. Maar nooit zal ze er aan denken er zich mee te bemoeien, wat we thans in het klerikale kamp zien gebeuren, uit politieke berekening, om dat het al te onmenschelyk is politiek voor deel te zoeken in de ellende van het volk. De Christene Vakvereeniging gaf hier zaterdag laatsteen groot manifest uit, zoo gezegd om den toestand der werkstaking inde fabriek Stichelmans aan de bevolking van Ninove bekend te maken, maar waarin eigenlijk niets andere gedaan werd dan gal spuwen naar politieke tegenstrevers. Het ware moeielyk meer schijnheiligheid aan den dag te leggen dan er in dit factum wordt ten toon gespreid. Terwijl ze hier tot de arbeiders roepen, dat ze moeten handelen c< als kinderen van hetzelfde huis 'werpen ze wat verder in een antwoord aan de sossen de ge meenste lasterwoorden naar het hoofd der socialistische werklieden en hunne vak bonden. De politiek komt in deze werkstaking niet te pas, drukken ze schaamteloos en hun manifest heeft geen andere strekking dan de planneD te dienen van een politieken kwakzalver Tusschen alle regels worden er venynige schichten geschoten naar het Schepencollege, dat door patroon en werk man als verzoeningscommissie werd aan vaard, en in 't byzonder naar den persoon van Dr Behn. M. Behn zou ongelyk hebben die dubbel zinnige toespelingen en leugenachtig aan tijgingen meteen antwoord te vereeren. Maar er is meer, waartegen wy protest aanteekenen Men weet, zeggen ze in hun manifest, dat de fabrikanten de tusschenkomst aan- vaardden van het schepencollege. Eene vergadering had plaats ten stadhuize o eerst met de heeren, daarna met de werk- lieden. Als vertegenwoordigers van de vereeniging stonden daar enkel de socia- listen met hunnen voorman Flips, en den socialistischen gemeenteraadsheer De Coorde. (M M, De Coster en Van der llaegen l»ad men... ver- geten.) M. De Coorde vergezelde de socialistische spoelders, die evenals deze der Chr. Vak- vereenging mondelings uitgenoodigd wa ren, ten stadhuize, maar kwam geenszins tusschen de besprekingen Waarom brengt de Chr. Vakvereeniging nu de namen van M. M. Van der Has- fren en De Coster in 't spel Maken ie deel van het schepencollegie Waarom vraagt men in dien strooibrief naar M. De Coster en niet Daar M. K. Buydeus Waarom Dat is eenvoudig klespoll- tiek Dat is eenvoudig de politiek welke reeds maanden lang door de katholieken gevolgd wordt om tot de vernieling te ge raken van het drievoudig kiesverbond, dat hier reeds jaren de katholieken van het stadsbestier verwijderd houdt. De truk is met te grof garen genaaid, opdat het aan M. De Coster of aan wie ook kunne ontsnappen, dat daarom alleen van zijn naam in dit manifest wordt gebruik ge maakt. En die kiespolitiek, in den gemeenteraad begonnen, wordt hier thans door de Chris tene Vakvereeniging voortgezet De Chr. Vakvereeniging aanvaardt het van deze droeve werkstaking gebruik te maken om de geheime plannen uit te voe ren van katholieke raadsheeren, die met Oktober aanstaande aan herkiezing onder worpen zyn En dan is men schyn heilig genoeg om uitte roepen. De politiek komt hier niet te pas de Christene Vakvereenigingen stootcn alle werkdadige politiek van zich. Zeker niet komt de politiek hier te pas. drukken «500menschen lydeir Zooalsze zelf «wulucliowicu iyu< gebrek en wachten naar eene oplossing, o Door hunne venijnige bedoelingen willen ze de verzoeningscommissie bij de werklie den verdacht maken, de onderhandelingen doen mislukken en de oplossing verdagen. Van toen de onderhandelingen pas be gonnen waren, riep de Chr. Vakvereeniging ophitsend tot de werklieden Men wil u naar het werk jagen zonder verbetering Heden roepen ze Dr Behn houdt de oplossing tegen Hoe dwaas Zoowel Dr Behn als de heele liberale party, wenscht aan het geschil zoo spoedig moge lyk een einde te zien. Alleen klerikale politiekers kunnen by de voortduring ervan hun weinig benydens waardig geluk vinden. Het valt geenszins in onze bedoeling de werklieden te beschuldigen die bij de vak vereeniging aangesloten zijn wat wy wil den, dat was de loensche doenwijze der Christene Vakbestuurders voor het oordeel der openbare meening blootleggen, en den politieken gelukzoeker hy weze ook ver guld op snèe aan den schandpaal spijke ren, die de armoede van 500 takende werklieden zoekt te verlengen, oin er eigen politiek voordeel uit te trekken o— Burgeriyke stand van Ninove Aangifte van 17 Maart (inbegrepen) tot 24 Maart (niet inbegrepen) GBOORTEN Mannelijk 3 Vrouwelijk 0 O VERLIJ DEN S Joanna-Antoinetta Verhaegen 75 j. zb. echt, Modest-Constant Violon, Graanmarkt, Maria-Joanna Lanckmans 71 j. zb, wed' Petrus Watripont, Burchtstr, (Hospitaal) Emma nuel-Maria Do Mont, 54 j. brouwer echt. van Maria Theressia Slaghmulder Graanmarkt. HUWELIJKEN Geene. Waarom geen kartel Sinds eenigen tyd zyn die woorden het voorwerp aller gesprekken, al wie een wei nig op de hoogte is van den politieken toe stand onzer gemeente, vraagt zich af waar om liberalen, daensisten en al wie er belang by hebben, geen kartel sluiten in onz.? ge meente, teu einde het bokken ras dat reeds zooveel kwaad heeft gesticht, en alles voor het konkelfoeskliekje noudt waar er iets by te verdienen is, van het gemeentehuis te kegelen. Het is ons klaar en duidelyk bewezen, dat de opposietiepartyen in de Kamerkiezingen oneindig veel meer stemmen hadden bekomen dan onze dompers, en toch zyn zij op gemeentegebied de bazen en doen al wat hun hartje lust, in benoemingen enz Zy verstooten immers liberalen en daen sisten die nochtans de meerderheid in de ge meen te uitmaken. Zooals wy hier hooger zegden wordt dit samengaan veel besproken, op het veld, in herbergen eD elders, doch het blyft hierbij. De Dederige menschen van beide partyen verlangen vurig het samen gaan, doch vari hooger hand schynen liberalen en daen sisten te slapen, en zullen misschien wakker worden als het te laat zal zyn. Welnu dit moet ophouden kost wat kost eene verstandhouding moet, en zal er ge sloten worden tusschen liberalen en daen sisten-demokraten. Daarom doen wy een vurigen oproep tot de hoofden van beide par tyen, wy vragen hen zoo spoedig mogelyk aan het werk te gaan, om de schandige dwingelandij en brood roo very onzer dompers te doen ophouden. Ja, dit alles moet eindigen, de alleenheer- sching onzer dompers heeft reeds slacht offers genoeg gemaakt, en met een heerlijk samengaan der twee partyen is de zegepraal aan ons. Op dus mannen, aan het werk om de overeenkomst die hier mogelijk en doeltreffend is te doen gelukken, De handen uit de mouwen en gewerkt om den alge meenen vijand den domper te doen vallen. Wy hopen oprecht dat de cheffen van beide partijen de koppen zullen byeen steken, om dit zoo noodige werk te verwezenlijken, en dat wij weldra het genoegen zullen hebben hierover eene bijeenkomst te mogen bij wonen, dit ware de vurigste wensch van alle werklieden, die het slavenjuk onzer dompers moede zyn. Eenige Liberale en Daensisten werklieden Terwijl Z. H. de - Paus nogal erg aan t klippelen is in de rangen der modernisten en zich bezig houdt met de christelijke leering naar een nieuwen leest te schoeien, blijft de mindere garnaal der geestelijkheid ook niet on werkzaam, en op sommige plaatsen houdt zij zich ook ernstig bezig met 't invoeren van nieuwigheden in de van oudMids bestaande ge bruiken bij ons zeer Yerachterd, christelijk vlaamsche volk. Langen tijd bleef ons duurbaar lief Sottegem verstooten van alle nieuwe wetgeving o,) gods dienstig gebied, doch sedert eenigen tii<i lager iets aan t smeulen en thans zijn onze geestelij ken volop aan 't renoveeren. Evenals tal andere gemeenten, bezitten wij alhier eene openbare bidplaats Kapelletje van Deynsbeke genaamd, die tot hiertoe no^al druk bezocht werd door de ingezetenen van Sottegem wegens gedane belofien, vooral tijdens ziekte in de huishoudens. Wij willen hier in geene bijzonderheden tre den nopens die bidplaats wij zijn er noch voor noch tegen, en wij «koesteren te red eerbied voor onze eigene zienswijze om die van anders denkenden niet te eerbiedigen en hunne christe lijke gevoelens op hetzij welkdanige wijze ook, maar eenigzins te schokken doclL het zij ons nochtans toegelaten de handelwijze te beknib belen der huidige geestelijke overheid die, in- tegenstrijd met hare voorzaten, thans het be zoek aan 't Kapelletje van Deynsbeke van op t spreekgestoelte durft afkeuren en bestempe len van superstitie, wil zeggen van dwaas ge loof aan wonderdadige werkingen oi verschijn selen, dus strijdig tegen het 1gebod der tien ge boden Gods, waarschijnlijk omdat bedevaarten naar bedoeld kapelletje, geen koren brengt op den molen van den kerkelijken winkel. Thans zou onze plaatselijke geestelijkheid willen dat Onze Lieve-Vrouw van Deynsbeke aanbeden werd in de kerk van Sottegem zelf in andere woorden, ze wil do door haar van superstitie bestempelde bevevaarten meer om moer in de mode brengen, maar er eene winst- gerende superstitie van maken. Zij wil dus bij ons verachterd vlaamsche volk hot bijgeloof onderhouden, doch op eene wijze die voor haar vruchtdragend zij. On die huichelaars En om de kroon te spannen, stellen zij thans voor aan den eervvaardigon heer Deken van Sottegem, ter gelegenheid van zijn aanstaand 5U jarig priesterschap, een nieuwen altaar als geschenk aan te bieden tereere van Onze Lieve- Vrouw van Deynsbeke, en zij hopen dat de ge- heele bevolking van Sottegem mild zal steunen voor 't aankoopen van dat nieuwe altaar. Wij hebben er niets tegen dat men voor dor- gelijk geschenk de zakken der lichtgelooviga katholieken van Sottegem tot den bodem toe ledige maar dat men daarvoor ook bij de vrij zinnige vrienden zal aankloppen, zulks stuit ons tegen de borst, te meer daar wij alle redens hebben om te gelooven dat do klenkalcn dan weer met ONZE centen kiespropairanda zullen maken. Overigens, is Mijnheer de Deken sedert oü jaar priester, dan werd hij er vijftig jaar lang dik en vet voor betaald Vijftig jaar lang heeft hij tegen 't vrijzinnige volk gekampt, gestreden en gestemd en indien verlangd wordt dat men hem een altaar schenke, dan moet men maar den weg kennen bij de klerikale onderdanen en vrienden in den katholieken kringdie weg is niet moeilijk om vinden van af de dekenij tot in den kierikalen tap heeft men altijd de rechte scheut Anderzijds, is de kerk rijk genoeg om oen nieuw altaar, als er absoluut oen noodig is, aan tc koopen, want over enkele jaren werd zij nog, ten nadeele van arme familieleden, rijkelijk be giftigd door Mejuffer Van Melckebeke, uit den snuifwinkel op de Hoogstraat. Waarom dan toch altijd op den krijg uit zijn on de reeds slecht bedeelde burgerij van Sottegem steeds lastig vallen Men is hier 't geven moede, doch uit vrees van broodroof zijn er nog weinig die het durven laten blijken. Om zijne 33 jaren lange armoede en verdriet naar ziel en lichaam, om het verdedigen zijner edele princiepen tot meer liefde en broederlijk heid onder 't volk en om 't prediken zijner christelijke leer, werd aan Christus .Onzen Zaligmaker een zwaar houten kruis geschon ken, waar hij met handen en voeten opgena- geld en tusschen twee allergrootste booswich ten op .ehangen werd. Doch negentien eeuwen nadien, kan niets te kostbaar zijn voor zijne discipelen,die 5J jaren langde anti volksgezinde domperspolitiek en bijgeloof bij hei volk on derhielden en aanpredikten alles moot voor die aanbidders van 't gouden kalf naar dia mant, goud, zilver en andere dure kluiten rieken. 't Is daar 't verschil van de difference waar om, mocht de gelegenheid zich voor doen, heden nog de winkeliers uit den tempel Gods, do in vrijheidsstelling van den booswicht Barabas zouden verkiezen boven die van Jesus de Nazareener. Ah, dat men ons zwijge van die aanbidders ran t gouden kalf En gij, diep ingedommeld Vlaamsche volk, wanneer ontwaakt U Ja, wanneer —o— Heden Zondag. -25 Maart, 3- storting voor de leden van den Pensioenbond« Help IJ Jfelve» bij Achille De Vriendl, Nierstraat, te G uur avonds. Namens den Pensioenbond De Secretaris De Voorzitter GustaafD'haese. Joseph Schockaert. Namens don Volksbond De Secretaris, De Voorzitter, V. Cantaert. hl. Van Ileddegem. Moed, Slryd en Zegepraal. o— Geachte Vriend, ,r^TI1-c-,,^.s.tuur no(KliSt U vriendelijk uit do VOLlvbVEltGADERING bij te wonen op Zondag 9 April ten G ure stipt in liet Lokaal, ter herberg van W* Van Sando-Liovens, Dorp. Het bestuur doet een dringenden oproep tot alle vrijzinnige vrienden om lid te worden van den Volksbond. Het propagandawerk voor de aanstaande gemeentekiesing gaat beginnen en het bestuur rekent op de medewerking van al de vrienden van het oude trouwe, Liberale Nieu werker ken. DAGORDE 1. Uitbreiding van den Bond 2. De propaganda voor do aansl. kiezing; 3. Verschillende mededcelingen 4. Aanvaarding van nieuwe leden met storting van 2o centiemen. NAMENS HET BESTUUR: De Eere-Voorzitter, Jules It ENS, volksvertegenwoordiger. De Voorzitter, De Schrijver F. COP PENS. A)V CA EKENS E It GHE De Bloem der Koningin voor Juli 101 i. De verkoop der bloem van de Koningin zal in deze stad ingericht worden lijk voor gaand jaar. De bloemen zyn toevertrouwd aan Mevr de baronnes Karei de Rethune, Keizerlijke Plaats en Mevr. Komaan Moyersoen, Niéuw- straat. De personen die zouden begeeren het werli

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2