Zondag 'i April 1911 Prjjs 8 centiemen het nummer Zesde Jaargang Nummer 16 Zeer belangrijk Bericht. De Schooloorlog. Onrechtvaardige straffen. De klerikalen bereiden zich voor den strijd. Brief wisseling. Geen Cijfers maar Feiten. Voor de Kerckxkenaren. VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der Annoncen f ge^one '5 centiemen j drukregel l Reklamen 75 centiemen F 0 Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank de regel. AALST, 1 APRIL 1911. Onze achtbare Volksvertegen woordiger de heer RENS, houdt alle EERSTE ZATERDAGEN DER MAAND, van 10 tot n 1/2 uren 'smorgends, zitting in het lokaal der Liberale Associatie Graaf van Egmont, Groote Markt, Aalst. De andere Zaterdagen der maand, zal op dezelide uur en in 't zelfde lokaal, een der hoofdmannen der Liberale partij zich ter beschik king houden der kiezers. Indertijd schreeuwden de klerikalen over daken en boomen dat de vrijzinnigen den schooloorlog in België zouden aanvangen, van 't oogenblik af uat ze 't bewind zouden in handen krijgen. Tot op den huidigen dag is nog steeds by iedere verkiezing, zoowel op gemeentegebied als op staatsgebied, de ssrydkreet van de katholieken Redding van het geloofRedding van de ziel van 't kind Redding van de vrijheid Alhoewel ze zeer goed weten dat de ge loofskwestie voor ons een privaatzaak is, een gewetenszaak, waarin de gebuur niets te zien heeft, en dat van dit standpunt uit, het geloof vaD eenieder door ons geëerbie digd wordt wat niet het geval is by de klerikalen toch liegen ze moedwillig, en spraken en schryven over niets anders dan kerkvervolging en schooloorlog van onzent- wege, en scnilueren ons af «*ls de afgryse- lykste belnamels, üie op anders niels uit zyn dan 0111 uen godsdienst uit te roeien, de kinderziel te bederven, de natie van de vry- heid te berooven. Dal leugenachtig liedje heelt, tot nog toe, üy goedgeioovige men- ccheu, invloed uitgeoefend. Muur, iliuiit» In dut liedje ult- gezougeii. Het wetsvoorstel Scnollaert over het onderwys beeit iedereen nu overtuigd dat voorde natiioiieKen del geloot alles behalve de cn/istclijne leer is, maar slechts een geldnwostw dat de schuol alles be halve een yesiic/u van upvoeaiuy en onder wijs is, maai siec/its op een yeldnwestie uitlooptdal de orijnad een slavernij worattlie een zuivere yeldnwestie is, zoo als alles, ten unaere, bif nen yeldnwestie is. Heerlyke beginselen Kennen ze nietDe belangen van oe collectiviteit behartigen willen ze niet. 't Is alleen de persooulyke portemonnee, die liet dictilst aan het hart van den katnoiiek ligt, voorzichtig gedekt door den sluier van den godsdienst. Maar dien godsdienstsiuier hebben ze er thans zelf aigerukt, en op een zeer onbehen dige manier, en daar ligt nu het klerikale uitzuigersnart heeiemaal naakt. En nu zal iedereen weten dat de gods- dienstinaunen een jaarlykschen put van twiutig millioen frank 111 onze schatkist wil len makenen nu zai iedereen ook over tuigd zyn dat het niet de anti-katholieken zyn, die den schooloorlog wenschen, maar dat het juist die brave Roomschgezinden zyn die den schooloorlog willen verwekken, en dan nog wei den hatelykste, die ooit in eenig land plaats gehad heeft. Want, moest de wet aangenomen worden, er zou een schrik- kelyke jaent ingericht worden op het kind, vermits dat kina een zekere som zou verte genwoordigen. Niets zou er nog overblijven van de vryneid der ouders, die door den pastoor, den kasteelheer, den katholieken eigenaar en deu katholieken nyveraar gedwongen zouden zyn hun kinders naar de Congregatie-school te sturen, en intusschentya zou noch de officieele onder wijzer, noen de scnepene, noch een ambte naar van het openbaar onderwys hun recht mogen verdedigen, willen ze niet blootge steld zyn aan boete en gevangenis- •truf. Jacht opgeld, vanwege de kloos ters! Een jaariijhsch plunderen van den Staat, de provincie en de gemeente door de Congregatiënziedaar uitsluitend wat de heeren Schollaert en Woeste beoogen door de nieuwe schoolwet. Neen, we mogen dien schandaligen roof niet laten plegen I We mogen ieder jaar die twintig millioen naar de kloosters niet laten stroomen, die reeds zoo ryk zyn, en een verderfelijke konkurrentie doen aan nyverheid en handel, door de uitbuitingen van minderjarige kinderen Er valt wat anders te doen Er is nog zooveel onrecht vaardigheid te herstellen, zooveel arbeids wetten te verbeteren en in te voeren, zoo veel armoe en leed te lenigen by boer en werkman. Maar daarbij eischen weden leerplicht die het uitgangspunt moet zijn van allen vooi-uitgang, den leerplicht met den schoolvrede Weg met den schooloorlog, diende klerikalen In ons lund willen verwekken Hardnekkig zullen we er ons tegen verzetten voor de trelnagenten. Er is een bizonder order 393 e ver schenen voor de treinwachters, order waarop we de aandacht vestigen van de bevoegde overheid en de volksver tegenwoordigers. Immers daarin wor den straffen aangestipt tegenover de trein agenten voor vertraging der trei nen. Maar, waarom straffen toedienen aan de agenten, voor oponthoud waar aan ze geen schuld hebben Worden zij dikwijls alzoo niet verplicht de fouten uit te boeten, die door anderen begaan worden Daarbij, is er wel altijd fout, vergissing of nalatigheid Noodzakelijkheid, goede dienstrege ling kunnen zelf dikwijls de oorzaak zijn. Moet een trein soms niet wach ten in een statie om een belangrijke aansluiting af te wachten P Kan een trein niet tegengehouden worden door de signalen Kan er geen braak aan de lokomotief gebeuren Moeten er soms geen uitzonderlijke stilstanden plaats hebben voor het laden of lossen van vee, visch, boter, fruit, groenten, enz De gevallen zijn zeer talrijk, waarin treinoversten en treinwachters totaal buiten rekening staan. En toch zal men hen straffen, zelfs wanneer ze alles zullen ingespannen hebben om den verloren tijd in te win nen. Daarvoo r zou nochtans een bizon- dere premie dan moeten bestaan. Naar berekeningen, die zelfs verre beneden de waarheid blijken te staan, beloopen die straffen jaarlijks tot vijf en tachtig duidend frank (85000 fr.) Waaraan wordt die som besteed Ons dunkt dat die som, die toch door de treinagenten betaald wordt, wel zou kunnen dienen tot het uitkeeren van een premie voor den geregelden en stipten dienst der treinen. De omzendbrief. De K. K. vereeniging van het arrondis sement Aalst zendt aan de gewone voorvech ters van het klerikalism een rondschrijven met allerlei vragen, waarop de bestemme lingen verzocht worden zoo juist mogelyk te antwoorden. De omzendbrieven zyn verzonden door E. Cosyns van Meerbeke en moeten zoo nauwkeurig ingevuld als 't maar zijn kan teruggestuurd worden aan Bosteels advo- kaat te Aalst. Dat wy liberalen zelfs nog vrienden tellen onder die voorvechters, die ons hunne om zendbrieven overhandigen, bewijst hoeverre de dwingelandij der klerikalen strektsom mige lieden zijn zoodanig aan kluisters ge legd, dat ze ondanks hunne innige overtui ging verplicht zyn eene onmetelijke liefde voor de party van Woeste te veinzen. Wy hebten een dier omzendbrieven ter onzer beschikking, met beding echter van den bestemmeling hem onmiddelijk terug te bezorgen, indien men van hooger hand verzocht, bij wyze van kontrool, de brieven weer in te dienen. Men kan niet te voorzichtig zyn. De vragen. De omzendbrief der K. K. vereeniging van Aalst bevat twee vragen lijsten een alge- meene en een bijzondere. De algemeene vragen loopen over het inrichten van Kiesvereeniging en wat daar mede in verband staat, het aanduiden van lokalen voor kies vergaderingen, abonne menten aan katholieke bladen, enz. verder over de verlangens der inwoners landbou wers, werklieden, burgers, neringdoeners enz. We nemen uit die algemeene vragen er hier een vijftal over Welke is de gesteltenis der jonkheid uwer gemeente tegenover de godsdienstige en politieke belangen Is zy onverschillig Is zy de Katholieke zaak genegen Waar mee houdt zij zich bezig Is het niet wenschelyk in uwe gemeen te een Katholieke Jonge Wacht te stichten (in geval ergeene bestaat) ten einde de Jonk heid op te leiden in de Katholieke politiek Is het niet mogelyk die Katholieke Jonge Wacht te stichten voor twee of meer aan liggende gemeenten Welke is de gesteltenis der werklieden uwer gemeente tegenover de godsdienstige en politieke belangen Welke z(jn hunne bezigheden in vryen tyd Zyn er in uwe gemeente uitwijkende werklieden, 't. t. z., werklieden die gaan werken in de steden, op den vreemde in 't Walenland, en die da gelijks of regelmatig op- en afrijden Hoe veel omtrent? Welke nieuwsbladen lezen zy Waar koopen zy die aan Is het niet mogelyk hun een katholiek weekblad te verkoopen te huis of aan de statie van vertrek enz Gaan er uit uwe gemeente werklieden werken naar het Walenland of Frankrijk voorden Oogst, debeeten, of een ander tyd- stip van den landbouw Hoeveel omtrent Bestaan er reeds maatschappelijke werken voor die werklieden Hoeveel, dewelke Welke dag- en weekbladen zyn meest verspreid in uwe gemeente Welke ongodsdienstige dag- of week bladen komen in uwe gemeente f Wij roepen daarop de aandacht onzer liberale vrienden en van alle vrienden der burgerlijke vrijheid en onafhankelijkheid Godsdienst en politiek. De bezondere vragen zyn van drieërlei aard: 1. de politieke, 2. ae godsdienstige 3. de maatschappelijke. De antwoorden op die vragen in daartoe bestemde tabellen moeten zoo uitvoerig mo gelyk zijn, over de leden en bestuurders der kringen, de voorzitters der maatschappijen, den toestand der bonden enz. enz. We laten hier de lyst der inrichtingen waarover de K. K. kiesvereeniging van Aalst bezonderheden verlangt. Eerste kategorie 1. Katholieke en vrije scholen 2. Aangenomen scholen 1. Katholieke vrije scholen 2. Aangenome scholen 3. Landbouwleergangen 4. Avondscholen 5. Davidsfonds 6. Volksboekeryen 7. Onderwijsgestichten voor Juffrouwen 8. Jongelingen; 9. Muziekmaatschappijen 10. Tooneelmaatschappyen 11. Zangmaatschappyen 12. Turnkringen 13. Katholieke kringen 14. jonge wachten 15. Handboogmaatschappijen 16. Veloclubben 17. Oud-soldatenbonden, enz. Tweede kategorieChristelijke vereeni- gingen en conferencien in kerk en parochie zooals 1. Congregatie van O. L. Vrouw 2. Genootschap van den H. Franciscus- Xaverius 3. Maatschappij van £t.-Vincentius a Paulo 4. Genootschap der H. Familie 5. der Christene huismoeders 6. Derde orde 7. Werkinanskring 8. Retretten 9. Patronage 10. Christen Vlaamsch Verbond (verbond van leeken voor verdediging van geloof en goede zeden) 11. Soldaten bonden (zedelyke bescher ming en onderrichtingen geven aan de jongelingen die voorden soldatendienst opgeroepen zyn). Er valt op te merken in hoeverre voor de klerikalen van ons land, en bezonderlyk voor deze van ons arrondissement godsdienst en politiek eene zelfde zaak zyn geworden. De sermoenen in de kerk, de congregatie van onze Lieve Vrouw, den derden regel van St-Franciskus, de patronage, de var kensbonden, dat alles heeft maar een doel het behoud der klerikale heerschappij, en de geldkloppery. Al die klerikale inrichtingen putten gretig aan de openbare kassen. 't Is dan ook geenszins te verwonderen dat het echt godsdienstig gevoel meer en meer verdwynt, gelijk het ons evenmin ver bazen moet, dat het zedelyk en verstande lijk peil van ons volk erg aan 't dalen is. De verwarring van den godsdienst met de politiek, doodt den waren godsdienstzin, de invloed der slechte klerikale politiek ver laagt het zedelijk karakter en belemmert de verstandelijke ontwikkeling. Dc Plicht der Liberalen. In 1912 hebben voorzeker de wetgevende kiezingen plaats en de omzendbrief van de K. K. vereeniging is natuurlijk rondge stuurd met het oog op die kiezingen. Het is dan ook onze plicht ons dadelyk aan 't werk te zetten en bereid te wezen voor den slag welk op gemeentegebied in Octo ber eerstkomende, op wetgevend gebied in 1912 zal geleverd worden. De liberalen moeten mannen zyn met ka rakter en in den strijd tegen het altyd stou ter en verderfelijker wordend klerikalism, zich slechts laten leiden en laten beheer- schen door de princiepen en het programma onzer party. Aalst, den 29 Maart 1911. Mijnheer Karei Amant Drukker-Uitgever van de Volksgazet T/S. Gebruik makende van het recht op ant woord my door de wet gewaarborgd, heb ik de eer, Ued. het volgende antwoord te stu ren op het artikel verschenen in de Volks gazet van 26 Maart 1911 op de eerste blad zijde, betiteld Eenige Cijfers, en eisch ik ervan de inlassching in uw eerstkomend nummer, volgens de wettelijke voorschrif ten. Volgens uw schryven, zou het verslag over de Godshuizen dat ik in den gemeente raad voordraag, enkel ingegeven zyn door eigenbelang en door persoonlijken intrest, en zou dat verslag enkel de tegenbetaling of hat rantsoen zyn eener fabelachtig# vergoe ding door het gemeentebestuur toegestaan voor eene onteigening. Ik ben dus in uwe oogen een veinzaard, een huichelaar en het gemeentebestuur zou voor mij de belangen (Ier stad verraden en verkocht hebben. En de experten, die de vergoeding hebben vastgesteld, zijn on bekwaam en onbevoegd geweestzy hebben de waarheid verdraaid en bouwgrond doen doorgaan voor nyverheidsgrond zy hebben dus natuurlijk volgens u, de intresten der stad en hunne zending verraden In zulke laffe en gemeene aantijgingen zyt gij sterk, en hebt gij eene ongeëvenaar de beroemdheid verworven al wat eerlijk is, verdacht maken, al wat treffelijk is, be smeuren en bezwadderen. Ik wil u enkel antwoorden dat uwe venijni ge schichten en laffe aanrandingen my niet raken. Niemand zal zich daaraan misgrijpen. Indien er hier valschheid, verkoopery en plichtveri'aad is geweest, zooals gij, in uwe gekende eerlijkheid, tusschen de regels wilt doen lezen, diegenen, op wien uwe laffe be schuldigingen neerkomen, het is niet de familie De Wolf, vermits zy de onteigening niet gevraagd heeft, maar ze heeft moeten onderstaan, en vermits ook zy het niet is, die het cijfer der vergoeding vastgesteld heeft. Diegenen die gy aanrandt, het zyn de ge meenteraad en de experten. Ik zeg De gemeenteraad. Het is de gemeenteraad die, in zitting van 16 Maart 1906, besloten heeft de schatting van den te onteigenen grond, in der minne toe te vertrouwen aan de schikking van scheidsrechters, waarvan een, aan te stellen door iedere party, mits benoeming van een derde schatter. Het is de gemeenteraad die zelfs de be noeming der schatters heeft goedgekeurd. En vermits gy u beroept op de experten, ben ik voor myn antwoord en verdediging genoodzaakt dezen te noemen. 1M. Théodoor De Naeyer, voorzitter der Handelsrechtbank, voor de familie De Wolf. 2. M. Léo Limpens, notaris, voorde stad. 3. M. Odilon Van der Haegen, plaatsver vangende vrederechter als derde schatter. En wat gy niet zegt in uw artikel, en wat gy natuurlyk verzwijgt, het is dat die be noeming en die schatting goedgekeurd is door al de gemeenteraadsleden ter zitting aanwezig, waaronder al uwe eigene vrien den, al de liberale gekozenen aanwezig wa ren, zonder eene enkele uitzondering. Het is dus den gemeenteraad dien gy aanrandt en van plicht vergetenheid ver wijt, uwe eigene vrienden zoowel als de aandere. Daarvoor kunnen zy natuurlyk ook niet anders dan u dank wyten.Ikzeg ookDe experten. Uwe beknibbelingen gaan dus ook tegen de experten, die de schatting gedaan hebben onder de eer van hun gegeven woord. De heer doctor De Naeyer, als man van geleerdheid en ondervinding, van groote bedrevenheid in zaken, en wiens ny verheids loopbaan bekroond is met het Voorzitter schap der Handelsrechtbank, en als dusda nig geroepen is over alle geschillen, van allerlei aard te beslissen, en van grooter be lang somtijds dan eene onteigening, is na tuurlyk voor u een onbekwaam, onbevoegd man. Als men geen windmaker is, kan men over geen onteigeningen oordeelen l En toch zietvolgens de Volksgazet heeft de familie De Wolf eene fabelachtige som opgestreken, en om daartoe te geraken, hoe iszy te werk gegaan, volgens u Zij is begounen met hare belangen toe te vertrou wen aan eenen onbekwamen dokter Hoe rymt de Volksgazet dat te saam De expert van de stad was dus M. Limpens, notaris, nogmaals èen man die door de uitoe fening van zyn beroep grondige ervarenheid en bedrevenheid verwerft in zake de schat ting van onteigeningen. Natuurlyk volgens de Volksgazet is een gewoon notaris daartoe niet bekwaam, tenzij hy een wondernotaris is die met alwetendheid of liever alwetery begaafd is. Als derde schatter trad op M, O. Van der Haegen, bijgevoegd vrederechter, in ver vanging van den neer vrederechter wettig belet, een man die door zyne studie en be roep insgelijks aangewezen was. Ziedaar dus welke personen gy als onbe- onbekwamen, onbevoegden uitmaakt, gy uitscheldt voor verraders der belangen die hun toevertrouwt zyn niettegenstaande uwe liberale vrienden in den gemeenteraad, een parig als bekwaam en waardig hadden ge oordeeld. Ziedaar dus de personen wiens eer en faam gy wilt besmeuren openbare ambtenaars en magistraten. Maar dat alles heeft eene bijbedoeling. De gemeentekiezingen naderen, en vermits de Liberale party en haar orgaan De Volks gazet onbekend zijn met deftige polemiek, en over geene eerlyke wapenen kunnen be schikken, dat hunne politiek zich op de hoogte niet kan stellen van een eerlijken gedachtenstryd, zyn zy genoodzaakt zich over te leveren aan gemeene aanrandingen en verdachtmaking, en aan belastering hun ner tegenstrevers. De liberalen liggen op loer naar alle op- raapsel van gemeenheden en straatpolitiek alle middelen zyn goed, alle pogingen wor den daartoe aangewend, alle tactiek wordt beurtelings beproefd Voor de kiezingen van 1903 waren het echte openbare geweld daden, aanrandingen in bende tegen de ka tholieke maatschappyen en vereenigingen een echt schrikbewind,het stelsel der bedrei ging Met de kiezing van 1907 albelovery en drukking op de wankelbare kiezers en aan den andoren kant, uithongering en boycot- teering der katholieke neringdoeners en bur gers. Wie herinnert zich niet meer het ver schijnen van het fameus blauw boekje En heden voor de kiezing van October aanstaande, wil men op geslepene wyze, met beloften en vriendelyken omgang, de burgery en de neringdoeners paaiën die men vóór eenigen tyd nog op den index stelde in het blauw boekje want het orde woord was toen, dat geen enkel liberaal mocht handelszaken doen met degenen die in het blauw boekje niet geteekend hadden. Dan was hetliberaal óf zoowel de uithon gering En nu wil men de aandacht dier zelfde bur gery van den politieken stryd afwenden met allerlei verleidingen en valsche voor uitzichten, die men morgen zelf zal in dui gen slaan. Maar daarentegen, eenige per sonen en familiën belasteren, en verdacht maken, hun het vertrouwen en de achting hunner medeburgers trachten te ontne men verdeeling trachten te verwekken tusschen de hoofden der katholieke party, en oneenigheid in de katholieke rangen, om alsdan, terwijl men de bevolking in draad heeft gehouden en in slaap gewiegd, by verassing hunne hatelijke plannen te ontmaskeren,een nieuw tydperk van dwang en vervolgingen te beginnen. Maar men wete hetDe wacht wordt op getrokken, en gansch de katholieke party gewaarschuwd en hare plichten kennende, zal als één man geschaard staan voor den stryd. Aanvaardt, Heer Uitgever, myne beste groeten. Désiré De Wolf. Gemeenteraadslid. Nota der Redactie M. De Wolf ant woordt op ons onweerlegbaar artikel met een hoop laster en scheldwoorden. Al de lasten betalers zullen met ons besluiten dat M. Désiré De Wolf, gemeenteraadslid,geen enkel onzer cy.fers betwist en dat hy niet ontkent dat het stadsbestuur aan de fami lie De Wolf duizend franken dc roede heeft betaald voor eenvoudigen bouwgrond (volgens ons) terwyl de paters van St. Job den jjrond van de Hospiciën aan vijf en dertig franken de roede hebben verkregen. Ja M. De Wolf, 't is vóór eene gemeente- kiezing dat zulke cijfers vóór de oogen der lasten betalers moeten worden blootgelegd, omdat het dan is dat zij over liet gedrag van een stadsbestuur te oordeelen hebben. En wy zullen er voor zorgen dat z i zulks in volle kennis van zaken zou len kunnen doen Trek dan maar de wacht op niet al uwe drinkpartyen en uwe sectiën De Klerikalen verwijten en schel den ons uit als we hun bestuur heke len en als we niet altijd en alles goed keuren wat ze verrichten. Denken ze dan toch dat we van al hun lawijt be vreesd zijn en dat hunne blikken ban bliksems ons de schrik op 't lijf zullen jagen en ons de goesting ontnemen de Aalstersche lastenbetalers op d' hoogte te houden van het geniaal en spaar zaam bestuur waaraan onze stad thans onderhevig s. De Kieming nadert en dat is wel 't gepaste oogenblik, denken we, om de menschen de oogen t' ope nen en hen te doen zien dat er kon trool op 't landhuis noodig is. We hebben verleden week eenige cijfers aangehaald, zonder iemand in zijn eer noch eerlijkheid te krenken, en die hebben ons reeds nen heelen hoop verwijtingen naar 't hoofd doen slinge ren. We zullen, als men er ons toe dwingt, eens de NAMEN doen kennen van zekere GROOTE KATHOLIEKEN die in de laatste jaren grond gekocht hebben daar waar NU de nieuwe boulevards en straten komen Dat zullen feiten zijn Onze volksvertegenwoordiger heeft voor het nijverige Kerckxken aan de minister van Spoorwegen, en Poste rijen de volgende vraag gesteld, vraag welke hij reeds vroeger had gedaan Kan de heer Minister mij thans antwoor den op myne vraag van 24 Januari waarop den 31 werd geantwoord dat de zaak ter studie lag Het geldt eene aanvraag van talryke inwoners der gemeente Kerkxken strek kende tot de uitbreiding eener tweede brie ven uitdeelingaan de inwoners van de Hof- en Bergstraten. Antwoord De kwestie van de uitbrei ding der tweede brievenuitdeeling in de afdeeling Bergkerkxken welke in Novem ber laatstleden ter studie werd gelogd, werd verleden maand aan myn oordeel onderwor pen ik gaf daaraan een gunstig gevolg,

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1