DE BOSCHGEUS DE GAS. Leest en verspreidt De Volksgazet. NINOVE. Groote Protestmeeting Uit Sottegem. Willemsfonds. Toen het Roodborstje trouwde. TENTOONSTELLING Mingclamangel. X nenscholeB kosten nu ongeveer 30.000 fran ken dan zullen ze voor hunne 1800 leer lingen 1800 maal 32 franken opstreken of ongeveer 57000 franken. Dat is 27000 franken meer, voor de kloos ters, want van wat de nonnen nu winnen en van hetgeen ze thans zullen binnenrijven komt geen duit in den handel, geen cent voor de neringdoeners, er komt alleen van die nonoen, die loonbedervers zyn, onder wijzeressen onder den prjjs en die de plaatsen innemen welke meisjes van goede werklieden en burgert met meer verdien* ten zouden kunnen bekleeden. Toen Denderbode nog het officieel orgaan was v^ons katholiek stadsbestuur, toen eenigawotabiliteiten der katholieke party nog gewaagden van tyd tot tyd een artikel over stadsbelangen te schrijven in die vod, geschandvlekt door het gerecht als de oneer der belgische pers, toen nog wekelijks artikels erin voorkwamen waarvan de schrij ver voor eenig doel had de eer en het privaat leven der achtenswaardigste burgers der stad te schenden eD te bemodderen, versche nen er ook in dat blad artikels over de gas- kwestie. Om te weerleggen de bewering der Volksgazet dat de gas regie jaarlijks aan de stad 100 duizend franken winst zou opgebracht hebben, berekende de schrijver van een artikel verschenen, in Dender- bode van 11 April 1907, het kapitaal waar over de stad had moeten beschikken om de gasonderneming voor hare eigene reke ning uit te baten, en kwam toteene globale som van 023.250 fr. Daarvoor rekende hy onder andere 550 nieuwe lantarens aan 75 fr. 't stuk, 't zij eene som van 41,256 franken. De stad had ten dien einde hoogstens van 5 tot 6 duizend franken moeten uitgeven hebben, daar er reeds een 300 tal lantarens bestonden die den eigendom waren van de stad en daar men nu op de 550 lantarens die het koLtrakt voorziet er ten minsten 450 vervangen heeft door eenvoudige hangers die ten hoogsten 15 franken 't stuk kosten. Daarna voorziet de schrijven eene uitgave van 432 duizend franken voor het leggen van 36 duizend meters buizen aan 11 fran ken den loopende meter. Wy vragen ons af waar men het cyfer van 36 duizend meters gasleiding haalt. Weet het Stadsbestuur hoeveel meters buizen de Socióté Centrale hier in de Stad heeft gelegd Maar laat ons, om veel te zijn, 30 duizend meters buislei ding nemen. De buizen die het nieuw gas gesticht gelegd heeft kosten ten hoogste 8 franken den meter, zoodat eene splinter nieuwe gasleiding aan de Stad zou gekost hebben 250 duizend franken, 't ty ongeveer 180 duizend franken minder dan volgens de berekening van den schryver van Dender- bode. Dus had de stad over een kapitaal moeten beschikken van ten hoogste 500 dui zend franken, zooals wy altyd houden staan hebben. De stad kon die som ontleenen aan het gemeentecrediet en ze op 33 jaren terug- keeren mits eene jaarlyksche storting van 27500 fr. In een vorig artikel hebben wy reeds bewe zen dat de gasfabncatie hier jaarlyks onge veer 120 duizend fr. winst moet opleveren en de doodingskosten eraf getrokken zou er eene jaarlyksche zuivere winst overgeble ven zyn van ten minste 90 duizend franken. En na een verloop van 33 jaar zou de stad het gansche ontleende kapitaal afgelegd hebben en een gasgesticht met buisleiding in vollen eigendom bezeten hebben. Het Stadsbestuur heeft niet geaarzeld die overgroote winst door eene financieele maatschappy te laten opslorpen, niettegen staande al de pogingen aangewend door de liberale minderheid van den gemeenteraad. Zes jaar vóör het eindigen van het oud kon- trakt werdt de nieuwe vergunning toege staan aan de Société Centrale, wanneer een jaar meer dan voldoende is om een ganscli nieuw gasgesticht op te bouwen. Maar het volgende jaar was het gemeente- kiezing en wanneer er maar een verschil be staat van een honderdtal stemmen is men nooit zeker van den dag van morgen, en men wilde kost wat kost beletten dat de gas- onderneming hier aan de Société Centrale ontsnapte. Wy herhalen dat verscheidene groote katholieken onzer stad groote intresten heb ben in de Société Centrale. Deze zullen alles doen wat in hunne macht is om te beletten dat er kontrool op het stadshuis blyve. Maar alle deftige burgers der stad zullen er anders over oordeelen. Iedereen wordt die winkel- politiek beu. Zy die er belang in hebben schermen nog met den godsdienst om hun eigene partijgenoten te beletten hen de ge nadeslag te geven maar er is reeds zooveel mede geschermd, en aan de beste wapens komt sleet. 101 of<le Bel$f*clie Vaderlander* TEN JARE 1586, door J. J. MOKE Vrij in de Volkstaal overgebracht. Er bleef nog slechts een overgroot kruis beeld recht, dat zich in het diepste der kerk verhief en boven het hoofdaltaar preikte. Men had te vergeefs gepoogd het met yzeren staven tot wankelen te Drongen, of met den bijl den zwarten marmer aan te randen waarmede den voet bekleed was. De dolzin- Eigen vatten het gedacht op eene dikke koorde om de takken van het kruis te draai en, en vleiden zich, met hunne krachten te vereenigen, het kruis te kunnen omtrekken maar zy hadden eene yzeren baar in den muur vastgemetseld, welke het kruis langs achter vasthechtte, en het in staat stelde aan de hevigste schokken te weder- staan, niet bemerkt. Ook, waren al hunne pogingen machteloos, en het kolossale Christusbeeld bleef rechtstaan, als zegen- Sralend midden het gruis der andere beel- en. Leve de Schoolwet van Minister Schollaert Als antwoord op de plakbrieven waarbij onze Liberale Associatie protest aanteekende tegen Schollaert's wetsontwerp, had de ka tholieke Associatie kolossale affichen aan geplakt, waarop in reuzenletters al het ge luk en de zegen aangestipt stonden, welke die wet over gansch Belgie en in 't bijzonder over Ninove zou storten. Toen Ninove op 'nen goeden morgen dezer week wakker werd, hingen deze plakbrie ven omlyst met een zwarten ronwband van een voet breed 't Uitzicht was ontzettend van treurigheid Wy kunnen onze goedkeuring niet ver- leenen aan soortgelyke straatschenderij, hoe treffend ze nochtans het volksgevoelen doet kennen Het besmetten of afrukken van politieke plakschriften moet men als schuts- wapen laten aan de klerikalen, die ook de schriften en dagbladen hunner tegenstre vers by de lichtgeloovige massa doen door gaan als slecht en a gevaarlyk, omdat ze in hun binnenste overtuigd zyn, dat hun ryk uit is, daar waar de tegenstrever die geloovige massa kan doen klaar zien in hun spel. Daarin ligt ook de reden waarom het onderwys nooit door de klerikalen op doel treffende wijze zal verplichtend gemaakt worden, maar alleen op bedriegelijke wijze, zooals in Schollaert's wetsontwerp. Wat stond er nu zoo al op dit plakkaat te lezen Dat de nieuwe schoolwet de rechten en de overtuiging van den huisvader eerbie digt. De Liberalen, in hun manifest, be wezen op welke manier Dat die wet alle scholen, aan Staats toezicht onderworpen, gelyk stelt voor de Staatstoelagen Er staat niet by, wat dit staatstoezicht voor de katholieke scholen te beteekenen heeft Dat die wet voor de gemeenten geene verzwaring van lasten teweeg brengt, wel integendeel I Laat eens zien Het art. 5 der wet verplicht de gemeen ten 1 'de tegenwoordige uitgaven van hun lager onderwijs te behouden. 2* de 3/10 te betalen van den schoolbon voor de leerlingen der vrye katholieke scholen. De uitgaven der gemeenten zullen dus noodzakelijkerwijze vermeerderen. Het bedrag dier vermeerdering zal afhaDgen 1* van de bevolking der vrye katholieke "scholen. 2* van de min of meer werkdadige toe passing van den leerplicht. Maar de toelagen van Staat en Provincie of de inkomsten der gemeente (welke zullen vermeerderen, indien de bevolking der ge meentescholen blijft wat zij nu is) zullen aaienwanneer de pacht op de leerlingen deze schoolbevolking zal verminderd hebben. De lasten der gemeenten zullen dus in 't algemeen werkelyk verzwaren. De plakbrief maakt vervolgens den heil- zamen invloed der wet klaar voor de stads financiën van Ninove «De 1200 leerlingen zegt hy, op dit oogenblik ingeschreven in de lagere scho len van Ninove, kosten nu aan de stad jaar- ]Üks fr. 22,296.71 Onder de nieuwe wet nog slechts 11,520,00 De stad zal du* fr. 10,770,00 minder te betalen hebben dan nu. En dan voegt de ruesachtige plakbrief er in klein, bijna ondugjelyke, schijnheilige letterkens bij Maar zy zal dien overschot moeten besteden tot vermeerdering van klassen en tot uitbreiding van 't vakon derwijs. ZU zal dien overschot moeten besteden Zonderlinge wyze dus van minder te betalen Onze Ninoofsche klerikalen zouden aan de opstellers van het Wetsontwerp nog les kunnen geven in 't huichelen I Het vlugschrift van het Liberaal Kiesge- nootschap heeft doen uitschynen dat eene ernstige inrichting van het Vakonderwijs, by gebrek aan onderwijzend personeel voor al de gemeenten, eene onmogelijke zaak is, en wat. de klerikalen daar eigenlyk mee beoogen. De Stadskas zal er dus geen rooden duit by winnen, wel integendeel. De Katholieke scholen van den Vestbarm alleen zullen hier profijt uit trekken, terwyl het gansche Land door de schatkist zal geplunderd wor den in voordeel der katholieke scholen, in wier onderhoud de klerikalen zeiven niet meer zullen moeten voorzien. Het geld der schatkist zou das onrecht streeks ten bate komen aan katholieke pro pagandawerken 1 Deze slechte uitslag vernederde de fana- tieken een weinig. Vader Cornelius in tegendeel gevoelde er eene levendige vol doening in. Ja, riep hy, trekt, trekt maar uit al uwe krachten 1 Arme geesten, gy die den Christ wilt onttroonen en er zelfs nog niet kunt inslagen eenen steen te doen wan kelen Wy zullen hem omwerpen, riepen zy met moed uitverscheidene lieten hunne aanvallen tegen den voet des kruises ver nieuwen, dewyl al de anderen zich aan de koorde spanden en uit al hunne krachten er aan trokken. Maar het kruisbeeld scheen hunne woede te trotseeren. Men bemerkte niet dat het zich verzette men hoorde niet eenen steen kra ken en de kapucyn zegepralend, herhaal de zyne overwinnirigskreten, zonder de be dreigingen en de woede dergene te vreezen die hy uitdaagdeWelnu, ziedaar hem nog rechtstaan waar zijt gy Jeremfas wat doet gy waarom stelt gy uwe krach ten tegen dit eerbiedwaardig kruisbeeld niet op den proef of liever, waarom verne dert gy u voor den God niet dat het voor stelt Dit beeld, antwoordde koel weg de boschgeus. Het zal vallen 1 God beschermt het God ondersteunt hetSatan en gy vermoogt er niets tegen. J«remia* glimlachte, maar de glimlach En omdat de Liberalen die roovery aan klagen by de openbare meening, roepen de klerikalen huichelend in hunne plakkaarten dat «de Liberalen zich verzetten tegen het Recht en de Vryheid van den huisvader, te- fen de uitbreiding en de verbetering van et volksonderwijs en dat ze dwang willen plegen op het geweten van Burger en Werkman P Weest gerust, heeren klerikalen, gansch het Land door ziet men klaar in uw geheime plannen, en de groote letters van uw groo- ten plakbrief zullen de oogen der Ninovie- ters ook niet verblinden 1 tegen Schollaerts 's Wetsontwerp, den Za terdag:, 13 Mei aanstaande, om 8 4/J6 ure 's avonds, In de Schouwburgzaal van den Libe ralen Kring, Dreefstraat. Verschillende voorname redenaars zullen het woord voeren. Op post o— Burgerlijke stand van Nlnovs. Aangifte van 28 April (inbegrepen) tot 5 Mei (niet inbegrepen) GEBOORTEN Mannelijk 4 Vrouwelijk 2 OVERLIJDENS Franciscus-Joannes Le Clair, 76 j. ib. echtgenoot van Maria-Judoca Bourgeois, Nederwyk. HUWELIJKEN Maurits Coppens, 22 j. sletsenmaker met Joanna-Louiza Steenhout, fabriekwerk ster. 21 j, Maand April 1911 Geb. 14 Huw. 2 Overl. 9. 4 eerste maanden van 1911 Geb. 79 Huw. 13 Overl. 54. Te vergeefs hebben wij onaen neusnijper op gezet om in den Sottegemschen Moniteur ergens iets te vinden omtrent zekere feiten di* zich zouden voorgedaan hebben tijdens het congres der katholieke maatschappelijke wer ken, te Aalst gehouden op 2n Paaschdag. Monpeer gebaart van pijken* *n hij houdt zich zoo koes als 'n poes op muizenjacht. Moest men hem gelooven, zoo liep er alles zeer netjes van stapel en wierden de aan d* dagorde staande kwesties er door d* talrijk* geestelijke en burgerlijke klerikale overheden met dezes zeer gewaardeerde bevoegdheid be handeld Wij kennen die klerikale gewaardeerde be voegdheid om zeem aan den baard der kiezers te strijken, daar wij hunne werking*n sedert jaar en dag van zeer nabij gadeslaan. Wij willen hier geene historiek maken der verschillende kwesties op bedoeld katholi*k congres b«hand*ld, doch voor 't oogenblik enkel en alleen onze aandacht leenen aan 't sociale vraagstuk dat, moesten wij het ge looven, er meesterlijk behandeld werd door nen hooggeleerden syndicalist. Toen wij ongeveer een jaar geleden de natte- vingerpolitiek dier hooggeleerde verwaandheid aan 'tlicht brachten, dachten wij nooit dat onze vooruitzettingen zoo vroeg zouden bewaarheid worden; want thans zien wij dat hij reeds zijne z*ilen uitgezet heeft naar den wind der demo- kratie. Ja, de windwijzer is gekeerd en thans staat hij regelrecht op rood marianne, op 't stichten van sijndikaten, die 't smeulend vuur tusschen kapitaal en arbeid nog meer zullen aanstoken. Uit een paar regels die in Beiaard's >- verslag voorkomen vernemen wij dat den hooggeleerden tegen dagloonen van 8 tot 10 centiemen per uur opkomt niet moeilijk om te g*looven en om zulks te ke*r te gaan, predikt hij het «tichten aan van christelijke •ijndidikaten. Voor een diep gedacht, dat is er ons dunken» toch wel een Voorwaar, 't zijn allemaal z*ldzame vogels die klerikale heelmeesteis der armoede en der werklicdenuitbuiterij, vooral wanneer hunne heelkunde gepaard gaat m*t christelijk* demo cratie Spijtig voor hen dat de gebeurtenissen er anders doen over oordeelen daar, wanneer de werklieden niet gedwee in 't slavengareel willen loopen, zij dadelijk uitgescholden wor den, gelijk vroeger hier do leden van don kool- mijnersbond, voor krapuul en andere lieftallige woorden, die bij stroomenden, soms lachenden mond ontvlieden dier hooggeleerde bollen. Verre van ons het inzicht, de meeuing van den hooggeleerden totaal af te keuren I Neen, Maar men zal toch wel willen aannemen dat het steeds gevaarlijk is van koorden te spreken in het huis van den gehangene. Inderdaad, in 't verpaapsche Vlaanderen zijn de loonen het laagst, en volgens onze baschei- die om zyne lippen zweefde wa* heiloo* en zyn byl in het ronde zwaaiende, zegde hy nog eens het zal vallen Toen, stortte hy met eenen sprong op het altaar, klampte zich met de rechte hand aan de armen van het kruisbeeld, klom er op gelyk de hout kapper op de boomen des wouds, en zich rechthoudende, een arm om het beeldhout werk des gewelfs gedraaid, een voet op de schouders van het Christusbeeld geplaatst, bracht hy een verschrikkelijke slag toe op de ijzeren baar welke het in den muur vast- metseldo. De steel des bijls brak onder den slag, en het snydend staal viel op het voorplein der kerk maar de baar was ver broken en het kruisbeeld wankelde. Het zal vallen, antwoordde de geus ik zal het omwerpen en hy stiet met den voet op het hoofa van het Christusbeeld. De uitzinnigen die de koorde vasthielden beantwoordden dien stoot met vreugde kreten en deden eene nieuwe poging. Toen dreigde het kolossale standbeeld einaelyk te vallen I Twee maal beilde het vooruit en tweemaal rechtte het zich weder op. By den derden schok zag men het nederstorten maar het sleepte aen hoogmoedigen Jeremias in zynen val mede. De versiering waaraan hy.zich vasthield was onder het gewicht zijns lichaams ver broken en zyn bloed spatte op het beeld dat h(j omverr* geworpen had tarug. den meening is dien ellendigen toestand enkel en alleen te wijten aan de achterlijkheid der werkende klasse, aan dezer onvoldoende onder richt en vakkennis, waarvoor onze huidige kle rikale meesters grootelijk* gezorgd hebben. Ja, de toestand is nog veel erger dan hij op 't katholiek Congres te Aalst werd afgeschil derd. Talrijk zijn do gevallen, bij voorbeeld van kantwerksters die 5 centiemen, zelfs minder per uur winn*n en van linnennaaisters die 3 centiemen per uur verdienen. In sommige streken van 't katholieke Vlaanderen betaalt men voor een dozijn rokken 1,45 fr., voor een dozijn broeken 1 fr. en fr. 0,96, voor gemeene vrouwenhemden 5 centiemen en voor kleine voorschotten 6 centiemen en nog onlangs kwam ons ter oore var. naaisters uit het zeer katho lieke arrondissement Oudenaarde, wien het maken van voorschotten en hemden werd ont nomen omdat de werkgever het beter koop kon gedaan krijgen in kloosters en nochtans wonnen die 'naaitters enkel 5 centiemen per uur Ja, onderkruipers, stielbedervers vind men met de vleet in de kloosters, *n in do steden ziet men niet zelden nonnen als schuursters, wasehvrouwen enz. optreden tegen halfloon eener gewone werkvrouw. Wij begrijpen dergelijke onderkruiperij maar al te goed, want dit soort gerokt volkje heeft toch voor geene kinderen te zorgen die schreeuwen om eene bete broods Wanneer men dus toebehoort lot eene partij in wier schoot zulkdanige onderkruipers neste len die het werkvolk overal en in alles trach ten vooruit te springen en op eene ongehoorde schaal uit te buiten, is men dus slecht geko men om door zeemzoete woorden het werk volk in syndikaten te vereenigen zoogezegd voor het strijden naar hooger loon, naar betere werkvoorwaarden. Overigens houden de klerikalen zich enkel bezig met 't stichten van werklieden syndica ten, om het werkvolk d*s te beter als kiesvee te kunnen drillen en het gekluisterd met han den en voeten over te leveren aan de klerikale uitbuiters. Dat men niet vergete dat alle werkstakin gen, door de christelijke syndicaten tot hiertoe in leven geroepen, tegen den werkman zijn uit- geloopen. Zulks zagen wij nog onlangs gebeu ren )n de zeer katholieke West-Vlaamsche ge meente Ingelmunstcr. Ja, veel ellende en hongerlijden, ziedaar het bilan der christelijke syndikaten. Kiesvee kweeken, meer niet, zulks is het hoofddoel der voorgewende volksgezinde poli tiek van den draaienden hooggeleerde. Hij wil en hij moet lukken met of zonder zijne Sotte- gemsche boezemvrienden. Doch wij waken on roepen den volke toe Pas op den wolf MANNENKOOR Maandag 8 Mei, om 81/2 uren 's avond*, in de Vier Winden» by den heer Jan Bruyndonckx. Aanleeren van nieuwe liederen. Liederavonden voor 't Vrouwvolk Vrye toegang voor iedereen. Bovenzaal van Graaf EgmontMaandag, 9 Mei, om 8 uur avonds. Aanleeren van het lied Bekroond met den i* prijs door de stad Antwerpen. Gedicht van Leo Michielsen. Muziek van Alfons Cluytens, I Een winferkoninginneken, van tak op taksken [sprong, Gedost in vederkleederkens, terwijl ze een [liedje zong. Roodborstje hart gaat popelen, hij groet zeer [beleefd Hij maakt een heel net buigingsken, zijn [gansch lijfken beeft. Lief winterkoniginneken, wilt gij mijn vrouw- (ken zijn Dan krijgt ge kersetaart*kens en drinkt ge (bessen wijn, Ik schaf u vederkleederkens, gelijk de goud vink draagt, Zeg, wilt ge koniginneken, of is te veel ge vraagd III Wel bloost het koniginneken, maar wacht niet (en zegt Ja En laat het morgen trouwfeest zijn, dan komt (de pret weldra, Ik houd van kersetaartekens, ik houd van (bessewijn. Maar 'k draag toch deze kleederkens, die net (en simpel zijn. IIII Het winterkoniginneken, met roodborst is (getrouwd, Nooit had er eenig vogolken, e*n blijer paar (aanschouwd Ter bruiloft togen burekens, in feestelijken (tooi* Ze volgenden bruid en bruidegom en vonden (beiden mooi. Een wanhoopskreet deed de gewelven der kerk daveren hierop volgde eenedoodsche stilte Jeremia's val had alF-r harten ver steven Frederik zelf was verschrikt. Ellendeling, zegde de oude pastoor, den boschgeus naderende die op het voor plein der Kerk uitgestrekt lag, erkent de hand Gods die raakt en vernedert u voor dezelve I Jeremia* wilde het hoofd oprechten om hem te antwoordden maar al zyne beende ren waren vermorzeld, en de smart perste hem een jammerkreet af. - Vernedert u, herhaalde de priester herkent de macht van Jesus-Christus. De geus wierp hem een blik vol gram schap toe de laatste vonk zyner lichaams krachten vereenigende bracht hy een laat- sten schop toe aan het beeld dat hy terr.eêr geveld had en morde al tandenknarsende zyt gy nu nog niet verbryzeld7 Dit waren zyne laatste woorden. Zyn ont v larnd gelaat werd eensklaps loodkleurig zyne als doorens rechtstaande hairen vielen neder zijne oogen verstierven.... hy was dezer aarde niet meer. Wordt vcoitgbzet. Stad Aalst. Juul-Juli 194 4. De inrichtende Commissie doet eeDen laatsten oproep tot al degenen die het in zicht hebben deel te nemen aan de tentoon stelling en noodigt al dezen uit die hunne bij treding nog niet hebben ingezonden hun zoohaast mogelyk te doen kennen ten Stad- huize, Gemeentesecretariaat. Eerstdaags zal de inwendige schikking geregeld worden. Te rekenen van Maandag 21 Mei eerstko mende zullen de lokalen dagelyks van 9 uren tot 'smiddag on van 2 tot 5 uren na middag toegankelijk zyn aan de tentoonstel- Iers en zal eene bijzondere waakdienst inge richt wezen. Voor het plaatsen van een meubel of voor een ander voorbereidend werk zal men reeds kunnen beschikken over de aangevraagde plaats te beginnen van Maandag 15" Mei. De openingder tentoonstellingzal geschie den op Zondag 28 Mei 1911. Eenieder wordt dringend verzocht zyne uitstalling in volledige gereedheid te bren gen voor dezen dag. Het plaatsgeld berekend op vyf franken per vierkante meter grondvlakte ingenomen aoor het tentoongestelde, zal ontvangen worden in den loop der maand Juni. Vermin dering op het plaatsgeld zal toegestaan wordeu in bijzondere gevallen. Zondagrust. Van 's middags tot middernacht, dienstdoende Apotheker op Zondag 7 Mei 1911, M. Van Caelenberg, Leopoldstraat. Meihoomkerniis. Zondag, 7 Mei om 4 1/2 ure namiddag, Groot Concert, aan den Meiboom, gegeven door de Fanfaren Maatschappy Les Vrais Amis Constants, (Oude Garde). Erkende Mnnt*ehapp(j van Onderlinge Bystand Eerbied en Recht voor Allen, x> Aalit. Op Zondag 7 Mei ten 41/2 uren stipt na middag Algemeene Verplichte Vergadering op boet van 10 centiemea. By Edmond De Saedeleer Nieuwstraat, voor de leden betalende aan bode Aelbrecht. By Arthur Spaeus, Lange Ridderstraat, voorde leden betalende aan bode Silon. Velodroom. Heden Zondag om 2 1/2 uren groote koersen 3000 fr pry zen. 1) Koers van 15 kilomettrs voor beginne lingen. 2) Achtervolgingkoers voor onafhanke- lyken. 3) Koers van 75 kilometers voor 15 ver maarde Beroepsrenners in twee reeksen (25 en 50 kilometers.) 4) Afvallingskoers voor Onafhankelyken. Prijzen Tribuun 2 fr. Helling 1 fr, Volksplaats 0.50 fr. De K. k. broek-polltleker*. De k. k.-broekventjes van Aalst hebben eene vergadering gehouden in Vlaanderens Gasthof aan de statie, onder voorzitterschap van nen afgedankte» k. k. meester, thans hoofd zee veraar van eeu blad onzer stad. Wilt ge leerplicht vroeg de ex meester f ja.ja wilt ge de vryheid van den huisvader Ja, ja 1! Van de schoolbons geen woord. Telegram van gelukwenschingen aan den peter vau de nieuwe school haat-wet. Toen wilde een haantje vooruit ook doen stemmen, dat men geen katholieke kandi daten zou dulden, welke niet zoude verkla ren, de êctioolhaat-wet te zullen stemmen. Maar dan zei een der grootste bengels Wat wilt gij, snotbekken, de les gaan spel len aan onze oude vossen. Alla, toe alle maal naar bed, stoute rik ken En ze dropen af, zonder nog aan stemmen te denken. In Marokko. In dat Araben- land van Noord-Westelyk Afrika zyn ze naar 't schyut hun nieuwen sultan reeds moede. De troon van Monlax-Hafid is aan 't wankelen en dreigt te vallen gelyk de nieuwe kloosterwet vallen zal. De Fran- schen rukken op om de vreemdelingen in Marokko verblyvende te beschermen en des noods in veiligheid te brengen. Sedert jaren zyn de woelingen in Marokko een gevaar voor den Europeeschen vrede, de mogendheden zouden ieder de hand wil len leggen op de beste brokken van die streek. Minister Sclioliaert woonde een banket by te Antwerpen. Na het banket toog hy naar de statie, werd herkend en kreeg eene fluitjesserenade de primo cartel- lo, om hem te bedanken voor zyn puik school wetsontwerp. De klooster-minister was er zoo tevreden over dat hy verscheidene personen door het parket voor de hem bewezen eer heeft laten Bedanken. Deze zijn op hunne beurt daarover zeer gevleid. Nu weet iedereen dat onze minis ters zeer gevoelig zyn aan fluitjes betoogin- gen. Wie Wie? Wie heeft er ge- stemd voor het amendement Waroqué, strekkende om de pensioenwet ook toepas selijk te maken op onze werklieden Frauschmans, karreel bak kers, fabriekwer kers enz. alle arbeiders in 't algemeen Geheel de linkerzyde stemde er voor. De klerikalen stemden er tegen. Een enkele volksvertegenwoordiger van ons arrondisse ment stemde voor t pensioen van al de werklieden M. Rens, onze liberale repre sentant. Groot succt'9. De plakbrief der Tentoonstelling vau Aalst, door den klad deraar van fameuze transparanten, bekomt een overgroot succes. Als de Expositie zelve zooveel byval be komt zal het kolossaal wezen. Overigens gelyk onze klerikale kleppers het aan boord leggen kan het niet anders: Over eenige dagen zou de tentoonstelling moeten geopend worden en er is nog geen voetstap gedaan,

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2