Tentoonstelling Zondag 23 Juni 1911 Prijs 3 centiemen het nummer Zesde Jaargang Nummer 26 va ii AALST. Open alle dagen van 9 tol 12 uren en van 2 lot 6 uren. Inkomprijs 23 centiemen uitgezonderd 's Zaterdags en's Zondags 10centiemen. Belangrijk Bericht. Liberale Werkmanskring van Aalst. Erembodegem. Het Jesuietism der klerikale Partijen in zake Onderwijs. Het verschilder differentie DE WAARHEID. Het wraakroepend klerikaal Zedenschandaal DE VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen J Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 Irank de regel. Prijs der Annoncen per drukregel AALST, 24 JUNI 1911. Alle eerst Zaterdagen der maand van 10 tot 111/2 uren 'smorgends, houdt onze acht bare Volksvertegenwoordiger M. Jules RENS zitting, in 't lokaal der Liberale Associatie, Graaf Egmont, Groote Markt, Aalst. ZONDAG 25 JUNI, om 2 1/2 uren namiddag. Algemeene Verplichte Ver gadering, op boete van 25 centiemen. Hoofdpunten der dagorde 1. De reis naar Charleroi. 2. De strijd tegen 't klerikalism. MAANDAG 3 JULI, Uitstap naar Charleroi. Vertrek uit Aalst, ten 6.30 uren, ontvangst te Charleroi door de Liberale Vrienden ten 9 uren, bezoek aan de Tentoonstelling en aan de stad, vertrek uit Charleroi ten 8,30 uren 's avonds. DINSDAG 4 JULI, ten 9 uren 's avonds, Volksbal in Concordia Ingang vrij voor iedereen, mits de gewone geringe inkomprijs. Muzikaal Verbroederingsfeest op den Brusselschen steenweg aan het Lokaal der Fanfaren-Maatschappij Sl Cecilia heden Zondag 25 Juni, ten 3 uren namiddag. De Liberale Fanfaren De Oude Garde van Aalst neemt deel aan dit feest. Als 't weder gunstig is zal er geen volk ontbreken. Hebt gij ook nog niet bemerkt dat de taktiek onzer politieke tegenstre vers zeer dikwijls, ik mag zeggen bijna altijd bestaat in ons princiepen en denkbeelden toe te schrijven, welke de onze niet zijn of nooit de onze zijn ge weest. Onze vijanden zijn onmachtig te genover het liberaal programma, het is hun totaal onmogelijk dat program ma te weerleggen of te bestrijden, om dat de rechtvaardigheid en de schoon heid ervan boven alle betwisting staat: daarom vinden zij het meest altijd praktischer wangedrochten uit te vin den, waarvan zij ons het vader schap toewijten, om dan zei ven, tegen die door hen geschapen wangedrochten te velde te trekken en zich daarna de eer aan te matigen geheel het liberaal gebouw te hebben vergruisd en ge sloopt. 'tlseene gemakkelijke kunstgreep, die echter door geen redelijk mensch als ernstig wordt beschouwd Maar het is ook eene jesuietische kunstgreep, want altijd schrijft men de antiklerikale partijen grondbeginse len toe, welke een hatelijk karakter hebben, en men neemt de gelegenheid te baat om de gevoelens van recht vaardigheid en eerlijkheid welke al de niet-klerikalen bezielen verdacht en verfoeilijk te maken. Zoo, nu in zake van onderwijs hou den onze tegenstrevers niet over op de daken te schreeuwen De liberalen willen de ontijdige school verplichtend maken voor iedereen. Het is eene gemeene leugen en ik bestatig met spijt, dat het de katholie ken alleen niet zijn die in hunne pole miek hunnen toevlucht nemen tot die leugen, maar ook de christen demo- kraten. Of liever, ik hoop mij niet te bedrie gen, het zijn de christen demokraten niet het is M. Pieter Daens. Leest zijne redevoeringen ter gele genheid van het schooldebat in de Kamer uitgesproken en ge zult besta- tigen dat M. Pieter Daens, ons ieder oogenblik beschuldigt de onzijdige, verplichte school te willen voor iede reen. Toch weet die achtbare volks vertegenwoordiger zeer wel dat zulks ons princiep niet is, niet was of nooit zal zijn, en ik vraag u, waarde Lezer, is het rechtzinnig, is het eerlijk, ons op zulke wijze, met zulke valsche wa pens te bestrijden en ons inzichten aan te wrijven welke wij niet kunnen hebben. Wij hebben het genoegzaam gezegd en duizendvoudig herhaald wij wil len verplicht onderwijs, met de vrij heid van den huisvader in de keuze der school. Wat de vrijheid van onder wijs betreft wij zijn er de overtuigdste voorstaanders van en wij zijn de eers ten om van die vrijheid gebruik te maken, het bestaan der vrije Hooge- school van Brussel is er het bewijs van. Met welk recht beschuldigt men ons het verplicht onzijdig onderwijs aan allen te willen opdringen. Neen, deze bschuldiging is eene verachtelijke leugen, waarvan men zich bedient om zijn eigen booze in zichten te vermommen. Inderdaad wat deklerikalen willen, t'akkoord met M. Pieter Daens, 't is de verdwijning van de onzijdige school, de uitroeiing van het officieel onderwijs, dat zij uitschelden voor slecht, goddeloos, zielbedervend. En om dit te bewijzen, wat niet te bewijzen is, dat weet iedereen, zijn ze verplicht hunnen toevlucht te nemen tot allerlei jesuietische middelen, waaronder degene welk ik in dit arti kel aan de kaak stel. Jules RENS, Volksvertegen woordiger 20 Juni 1911 Toen voor eenigen tyd, de socialistische party zich genoodzaakt zag, een harer man datarissen publiek te schandvlekken, omdat hy zich met een vrouwmensch misdroeg toen jubelden onze klerikalen Al hunne bladen spraken van schandaal... en voor veertien dagen nog schetterde een hunner betaalde propagandisten luide zyne vreugde over deze gebeurtenissen uit. Een mensch, die redeneert, vraagt zich af wat er zoo byzonders aan zulke gebeur tenissen is. In al de partyen zitten dengnieten en on waardige kerels. Ook handeldelde de Werkliedenparty goed en schoon, door dat schurftig schaap uit haar midden te bannen... De klerikalen zyn van een ander gevoe len. Als er by hen zoo'n schandaal uitlekt, dan is het wachtwoord xwygen de held heet een martelaar men koopt hem 'n* coupon tot over de grenzen en alles is vergeten en vergeven I... Geen haan die er nog naar kraait... Heel onlangs verscheen er voor de recht bank van Tongeren een gekruinde vuilaard, beschuldigd kleine meisjes op zyne kamer te hebben gelokt om er hun iets heel anders te leeren dan de catechismus. Dompersbladen, die doorgaans alles weten, hebben geen woordje gerept. De sacristypers weet alweer NIETS van die zaak. 't Is waar, ze had andere katers te priegelen. Ge weet dien rooden sociaal, die met een «vrouwmensch» verkeerde en zondigde... De sater van Hasselt vergreep zich enkel aan kleine jongskens D'as zoo erg niet, dat gebeurt dagelyks in zekere wereld 1... De 16000 stemmen welke de Daen- sisten in 1908 in ons arrondissement bekwamen, zijn voor een groot deel antiklerikale stemmen. Meer dan de helft der kiezers welke die 16000 stemmen hebben uitgebracht zouden geen woord hebben gesproken om het schoolhaat-ministerie te red den, zouden geen stemmeiien in de Kamers geven om de kloosters te ver rijken, geen lid van een vinger hebben verroerd om de partij wet van 1895 nog partijdiger te maken. Meer dan de helft der kiezers die de^.e 16000 stemmen aan de Daensisten hebben gejond, hebben dit gedaan in de volle overtuiging, dat ze stemden voor niet over te halen bekampers van alle klerikaal ministerie, omdat in alle meetingen, in alle schriften, in alle strooibrieven de Daensisten optraden als heftige tegenstrevers van het kleri kalism, van het fanatism en van de achteruitkruiperij Die duizenden kiezers werden deer lijk bedrogen, ondanks onze waar schuwingen lieten ze zich misleiden, door de ronkende verklaringen der Daensisten-kopstukken en door het me delijden, dat hun het jammerklagen van den man van 't millioen voor de kloosters inboezemde en ter goeder trouw en om den vermeenden marte laar te redden kozen ze voor hem. En die. kiezers hebben klerikaal werk verricht, want de volksvertegen woordiger Pieter Daens, dien zij geko zen hebben, is zoo klerikaal als hij het was tijdens de schoolvervolging van 1879, en fanatieker dan Woeste, die met gegronde reden verklaarde, dat de schoolwet van 1895 al klerikaal genoeg is. Die kiezers moeten thans hunne dwaling inzien en bij de eerste gelegen heid hunne misgreep herstellen Een volktvertégenwoordigeri die ln de Kamers l>y de bespre king: eener politieke wet» by de bespreking: van incidenten als die van Antwerpen, voor bet klerikaal ministerie spreekt en stemt en verklaart in dergelijk geval nog voor de klerikalen te zullen stemmen is zelf in den grond een klerikaal, een dom per en dat is Pieter Daens ook immer geweest. De comedie van het dubbel congres van 7 Mei en 11 Juni is een echt kluchtspel geweest De demokraat Planckaert keurt in zijne gazet Pieter Daens af op eene wijze welke wij over dreven oordeelen, vermits hij zelfs in zijn aftakeling den naam mengt van priester Daens,-die in deze zaak niets had te maken men late de dooden met vrede priester Fonteyne keurt Pieter Daens af in De Volkseeuw, De Vrije Klok deelt ongeveer dezelfde meening en daarop volgt eene algemee ne omhelzing en worden er tranen gestort. En acht dagen na die fameuze om arming liggen dezelfde mannen weer overhoop, Pieter Daens beschuldigt De Vlaamse he Ga {et hem woorden te hebben in den mond gelegd welke hij niet heeft uitgesproken, hij beschuldigt nu Planckaert van onwaarheid te zeg gen omdat hij hem dezelfde woorden toeschrijft, hij beschuldigt het Midden bestuur der demokraten heimelijk tegen hem gekomplotteerd te hebben en hem over boord te willen werpen. Het is en blijft onbetwistbaar Pieter Daens heeft drie maal gepoogd het klerikaal goevernement van Schol- laert te redden. Pieter Daens heeft de vervolgingen goedgekeurd bevolen tegen menschen, die een minister uitschuifelden Pieter Daens zou het schoolwetsministerie hebben gered uit dankbaarheid, zegt hij zelve Om zijne stemmingen te rechtvaar digen haalt Pieter Daens een heele reesem voor den dag zijner fanatieke declamatien van 1879 tegen de offi- cieele school, over den godsdienst, over de framassons, over de kloosters, daarin het voorbeeld volgend van al de dompers wanneer ze 't volk willen bedriegen. Ziedaar wat de kiezers niet mogen vergeten, ziedaar wat inzonderheid de antiklerikalen goed dienen te onthou den voor de volgende kiezingen. Wie voor Daensisten stemt, stemt voor kle rikalen, voor klerikalen, die om de domperspartij te redden van den val fanatieker zijn dan Woeste. In 1912 mag zulks niet vergeten zijn. VERA. van het St-Jozefscollege te Hasselt. Uit De Toekomst van Liraburg. Naar aanleiding van het zedenschandaal in 't Sint-Jozefscollege, ontvangen wy den volgenden brief Brussel, den 13 Juni 1911. Waarde Heer Uitgever, ln uw wakker en alorageacht weekblad heb ik het verschrikkelijk schandaal gele zen dat in het bisschoppelijk collegie van uwe stad uitgebroken is. Ik was ook kostganger in een gesticht van geestelijken. Op de slaapplaats was niet het minste toezicht. Ik herinner my, als ware het van gisteren, hoe eens na het avondmaal op de speelplaats een jongsken van myne klas my weenend en snikkend vertelde, dat een der grootere pensionnairen by hem in 't bed kroop. Twee dagen later liepmyn gezel weg, doch zyn mama bracht hem terug. Dezelfde groote vlegel beging weerom aanslagen op mijn kameraad. In zyne wan hoop wilde myn gezel zich by den eersten nieuwen aanslag door het venster werpen. Van op het eerste verdiep fluisterde ik hem toe, dan zy t gy dood Dood P en het ventje schrikte terug. Maar na het gebed in de kapel liep hy een tweede maal weg. Hy sukkelde aengan- schen nacht voort tot by zyne meter, aan wie hy alles zegde. Dit maal zag ik Flip niet meer terug. ZyD koffer werd te midden van het trimes ter uit het verpest hol weggehaald. In hetzelfde Sodoraa pleegde een priester op een twaalfjarigen longen een wreede, monsterachtige daad. Bloed bloed en de vader en de moeder van het kind wisten door welken smerigen beul hun zoontje bezoedeld werd. En toch dorst de vader, een ambtenaar, den bloedigen pederast by de justicie niet aanklagen. Hy zou geene be vordering meer gekregen hebben Door zyne stomme lafheid werd de vader een meeplichtige van den boosdoener. De deugniet maakte nieuwe slachtoffers. Eens stonden er op éón enkel tribunaal, in ons godzalig landeken. negen-en-dertig broerkens terecht van enkel twee gestich ten. Ze werden allen, veroordeeld. De bis schop deed zelfs die pestholen niet sluiten. Lüw Abonnent. Afgrijselijke gevolgen. In een café der stad werd over het zeden schandaal van Sint-Jozefscollegie gepraat. Een man van jaren en ondervinding sprak dan Verschooning, vrienden, maar ik kan moeilyk den lien ten toon verdrag en waar- mee ge dat onderwerp behandelt. Het is gruwelyk te denken dat zulke aanslagen op kinderen gepleegd worden, die de ge- sfachtsrypheid niet bereikt hebben. Hoe verder ze van de manbaarheid af zyn, des te verderflyker zyn de zedelooze prakty- ken van monsters als Willems van het Sint-Jozefscollegie, van het liefdebroerken van Tessenderloo, van priester X... van Maeseyck. Ik heb te Tongeren een kind gekend, dat erdoor de vreeselyke zenuwziekte kreeg, genoemd de tarantula-dans of de dansziekte. Een ander jongsken, met roode bolle- wangen, een verstandig krullekopken, werd bleek en magerhet verviel in een verstandszwakheid. De liefrijkste zorgen van eene troosteloose moeder konden het manneken niet genezen. Ik zou u nog andere verschrikkelijke voorbeelden kunnen aanhalen. De oude man dronk zyn pint uit en wenschte het gezelschap den goeden nacht. Dien avond schertste men niet meer. Bang voor de waarheid. De liberale en socialistische aanplakbrie- ven worden stelselmatig, waarschynlyk* door fanatieke lummels, afgerukt. Zoo werden, vóór acht dagen, tusschen Zaterdag en Zondag, om 1 uur 's nachts, 50 gezegelde blauwe affichen in al de straten van de stad aangeplakt. Het was de raad De Toekomst te lezen met de bijzonderheden over het zedenschandaal in het St-Jozefs- collegie. 's Anderendaags 0111 8 uren 's morgens hadden de klerikalen er reeds meer dan 40 in stukken gescheurd. Alles in den doofpot steken, is de leuze der kalotten. Dit maal is het al boter aan de galg. Buiten de vele honderden nummers voor de abonnenten en voor de propaganda, werden er nog 22OO nummers van De Toekomst verkocht 1... En om te toonen dat wy de kalotten te slim zyn, werden de artikels over het zeden schandaal op 3000 strooibriefjes herdrukten verleden Dinsdag onder de boeren en boerin nen uitgedeeld, neen.... onze uitdeeiers door de buitenmenschen uit de handen gerukt en gretig gelezen want reeds in al de dorpen van ae Kempen en Haspengouw wist men iets over de zwijnerijen aoor Willems, den professor van het St-Jozelscollegie, op zoo vele onnoozele jongens gepleegd. Moloch. Volgens den Bijbel was er in de oude tyden een God, een wreede, afschuwelijke God, met name Moloch. Die God werd opgericht door afgoodsche priesters. Het was een reus van vervaarlijk aanzien en zyn buik was een groote, gloeiende oven. De moeders, verblind door bijgeloof en dweepery, brachten hun eigen kinderkens aan dat voormonster ten offer. Zy wierpen de arme schaapkens levend in den gapenden vuurbuik, waarin ze voor eeuwig verdwe nen. Nu zyn er nog monsters als in de dagen van voorheen. De wichten worden nog de prooi van saters, die niet alleen het lichaam maar de zielkens van de wichten door hu nne vurige, smerige driften verprosson. Raak Een onderwijzer, die kloosterkens heeft van 6 tot 8 jaar oud. riep deze week in ons bywezen uit Ik weet niet hoe het Gods mogelijk is, dat zulke smeerlapperijen een jaar lang kunnen duren, zonder dat het uitkomt. Moest ik, waarvoor my Ons Heer beware, op een enkelen jongen een enkelen aan- slag voorgansch de klas plegen, dan zou ik vast en zeker den zelfden dag reeds - achter de grendels zitten, En 't is waar ook. Bravo Toekomst Zeer vele dagbladen, l' Etoile Beige, La Flandre Libérale, L'Express, De Vlaam- sche Gazet, Het Vrije Volk, La Gazette De Volksgazet, enz. wenschen ons geluk met den moed dien wy toonden in het vol brengen van onzen plicht. Wfi mogen niet vergeten dat in den dage- lykschen omgang onze kinderen kunnen besmet worden door hunne kameraden, die bezoedeld en verprost worden door vuige smeerlappen als professor Willems, broe der Jacoous, enz. Van alle kanten krijgen wy van nieuws bladen vragen om inlichtingen en nadere bijzonderheden. Een beetje moed. Te midden van de algemeene lafheid is er toch een vader, die een beetje moed toonde, 't Is hy die den smeerlap eene goede pandoe ring toediende. Hy zou hem echter te mid den van de Groote Markt moeten afgerost hebben. Wy willen dien vader zelfs niet eens vra gen of hy er ook zoo zou op los dorschen, ware de vuilaard een gezalfde des Heeren. Onbegrijpelijk laf is het gedrag van een anderen vader, die wist dat zijn zoontje door den vuilen Willems bezoedeld werd en die niet eens dorst spreken. Verboden vrucht. Een boerenjongen had De Toekomst in zyn Kempisch dorp binnengesmokkeld. Zyn meisken had het eerste artikeltje over den kinderverprosser in St-Jozefs-collegie gelezen. Haar biechtvader verdoemde haar tot de eeuwige pijnen der hel, indien ze haar jon gen nog bezag. Zy jammerde en kloeg over haar harteleed by eene vriendin. Groote fa-la I riep deze uit, De Toekomst ze»tde waarheid, ik weet het van mynen nonkel Jan, zyn zoontje is in 't. colle gie. Laat den pastoor met zyn verdoemenis loopen en blyf by uwen jongen. En nu roekoeken ze voort tot groot spyt en bittere woede van mynheer den Pastoor. Onze wensch. Een klerikaal haantje-vooruit ontmoette dezer dagen een onzer vrienden en het zeg de hem Nu moet ge kontent zyn, want die vuile zaak van 't collegie is weer water op uwen molen. Neen. menheer, antwoordde onze vriend, 't is de liberalen slecht, kennen, wan neer gij hen zulke gevoelens toeschrijft. Zulke schandalen bedroeven ons en medelij dend denken wij aan die bezoedelde schaap kens en hunne bedrukte ouders... Onze wensch is dat zulke menschontoerende schandalen nooit of nooit meer voorvallen en daarom juist is 't dat wij de ouders op hunne hoede stellen tegen die scholen. Wy verneimn dat deze week verscheidene knapen op het tribunaal onderhoord werden. Arme wichten I Wat mag er wel in hun geest omgaan Alles geschiedt in het grootste geheim op het tribunaal. Niem'and kan de minste in lichting geven. Wy wachten dus met gela ten geduld af wat erin de gerechtszittingen zal onthuld worden. tengevolge van het monsterachtig zeden schandaal en misschien ook wel omdat zy denken dat er gemis aan toezicht bestaat, hebben enkele ouders hunne kinderkens uit St-Jozefscollegie getrokken. Laat ons hopen dat zelfs de fanatiekste klerikaal het gedacht niet zal opvatten die reeds zoo ongelukkige vaders en moeders te laken of broodroovery tegen hen te plegen. Niet alleen in Limburg heeft het zeden schandaal van het St-Jozefscollegie veel op- schuddinng veroorzaakt. Uit het verre West-VIaandere, uit Thielt. vraagt men duizend nummers van de Toekomst. Dat komt hieruit voort, dat in die stad verleden iaar dergelyke feiten door een priester op knapen werden bedreven. OUDEIIS Verschrikkelijk groot is het aantal zeden- schandalen in klerikale onderwijsgestichten geschied en die door de rechtbanken ge schandvlekt zyn geworden. Nog grooter mischien is het aantal soortgelijke misdaden die er voorvallen doch met behulp van sinee- kem beloften, schrikaanjaging en andere middelen in den doofpot worden gehouden, nooit aan t licht komen en dus ongestraft blyven. Ouders, overweegttoch goed wat gij doet, vooraleer uwe kinderen toe te vertrouwen aan leermeesters die fungeeren in scholen waarover de Staat geen toezicht heett I Stuurt uwe lievelingen nitr.leoflicieele scholen, die zijn als huizen van glas, waar

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1