Kardinalen. Wat is een klerikaal Sport-Drilt. Uit Sottegem. 1V1NOVE. Een brieije. UITSTAP CONCERTEN- Onze lezers hooren dikwijls spreken van kardinalen,enzijhebben misschien geen juist gedacht van de soort van weerdigheidsbekleeders die men met dien naam bediedt. Een hooggeleerde geestelijke, M. Duchesne, die onlangs als lid der Fransche Academie inge huldigd wierd, geeft ons daarover eenige zeer treffende, maar niet zeer stichtende inlichtingen, in de redevoe ring die hij bij zijne intrede in het be roemd Korps uitgesproken heeft. Wij laten hem het woord De kardinalen waren in den beginne gewone Roomsche priesters, die, bui ten hun parochiaal werk, de bijzondere taak hadden van den paus te helpen in het algemeen bestuur der kristen- heid. Toen, in den loop der tijden, de kristene gedachten meer en meer ver spreid geraakten, verlieten zij hun geestelijk werk, en bleven zij uitsluite- lijk in hunne rol van raadgevers der pauzen. In de middeneeuwen, groeide hunne macht aan, met die van den paus zelf, en als wanneer, in de veertiende en vijftiende eeuw, de paus over reusach tige inkomsten beschikte wierden zij, zelfs onder wereldlijk oogpunt, zeer groote heeren. Aan zekeren onder hen lieten de toestanden toe, van machtige fortuinen te vergaderen, uit dewelke de kunsten meer nut trokken, dan de algemeene stichting der geloovigen. De prachtge- bouwen van Rome zijn daar getuigen van. Het paleis Farnese, bijvoorbeeld, is een oud kardinaalspaleis. Men zoude erin min gerust slapen, moest men op het geweten de middels dragen die ge bruikt wierden om het te bouwen. Na het concilie van Trenten wierd eene noodige hervorming ingebracht, en de pracht der kardinalen vermin derde een weinig. Ik zeg een weinig, wantin het begin der zeventiende eeuw had de eerbiedweerdige kardinaal Bel- larminus nog acht en twintig peerden in zijne stallen. Nu, Bellerminus was jezuiet, en een voorbeeldige klooster ling, hetgene denken laat dat hij een minimum van trein voerde, en dat zijne ambtgenooten er breeder door gingen dan hij. Die praal verminderde met de tij den nogthans, ik herinner mij, over 50 jaren een kardinaalstoet gezien te hebben rood gekleede mannen, ver sierd met gouden kronen, hunne rijtuigen beladen met zeer opgetooide, doch weinig beleefde livreiknechten. Twee, drie rijtuigen geleidden den kar dinaal naar de pauselijke plechtighe den. Zulke stoet wekte meer de nieuws gierigheid op dan de vrees, 't Was het einde hunner macht. Tot hiertoe M, Duchesne. Voor wie kan tusschen de regels le zen en meer nog voor wien de geschie denis kent, komen die bewetigen hier op uit De kardinalen, overouds, leid den een lui, vadsig, prachtig leven, ten koste van de brave geloovigen, die zij uitbuitten, maar die hen vet mest ten. Dat waren de grootetijden der Kerk tot dewelke onze clericalen ons zouden willen terugbrengen. Gelukkiglijk heeft de hervorming der XVI' eeuw, de fransche omwenteling en de nieuwe geest gansch dien rotten boel omver geworpen, tot groote stichting der ge loovigen, en tot groote beternis der Kerk zelf. Ware het aldus niet geweest, gansch de pauzelijke inrichting lag reeds te rotten in het slijk. Miles. Een klerikaal is een klerikaal, mets anders,.. Keer hem nu onderstboven, achterstvoren, binnensbuiten, immer, overal zal hij een kerikaal blijven. De klerikalen vormen in zekeren zin geen partij, geengodsdienstsekte.Zij zijneen menschensoort afgescheiden van alle andere, een ras op zijn eigen een ras behebt met al de gebreken, met al de ondeugden die het zelf steeds aan de joden toeschrijft een ras dat geen vaderland kent, dat in elke natie eene natie op zich zelve, in iedere stad een ghetto vormtdat voor geboortegrond, taal en nationaliteit maar juist zoolang iets voelt als zijn klerikalisme er bij kan winnen of, in 't beste geval, niet geschaad is. En dat dan ook op elk uur van den dag en den nacht bereid is om aan dit klerikalisme volstrekt al zijn andere gevoelens op te offeren, alles te verloochenen, te vertrappelen, te ver- koopen, te versjachelen wat op zeker oogenblik dat klerikalisme in den weg zou kunnen staan De overdrevene drift voor alle soorten a sport's, die sedert eenige jaren ingang in ons land gevonden hebben, dreigt een ge vaar te worden voor de zedelijke ontwikke ling van ons volk. 't Is al sport, wat de klok slaat 1 In familie, in gezelschap, in de herbergen Wordt over niets andets gesproken, dan over wederwaardigheden van den eenen of ande ren sportwedstrijd. De schoolgasten weten meer te vertellen over de helden van de Sport dan over de helden hunner geschiedenislessen. De jongelingschap verdiept zich in het be rekenen en nagaan van de kansen der mede dingers van den eenen of den anderen sport wedstrijd, terwijl de boeken in de Volksbi bliotheken beschimmelen. Van verder zelfontwikkeling kan er geene spraak meer wezen. Het is dan ook niet te verwonderen dat, tegenwoordig, zoo weinig jonge lieden be kwaam zijn, om zich met ernstige vraag stukken bezig te houden. Wij noemen zulken zielstoestand een ge vaar voor de natie. Sommigen beweren, wel is waar, dat de sportde- lichamelijke krachten en de wilskracht vermeerdert. Het ware niet moeilyk het verkeerde van die bewe ring te bewijzen. Wij willen niet betwisten dat de gematig de en beredeneerde lichaamsoefeningen gee- nen weldoenden invloed uitoefenen op lichaam en geest. Integendeel, de Gymna stiek, bijvoorbeeld, is zeer aan te bevelen zij ontwikkelt en versterkt het lichaam zij bevoordeeligt de harmonische ontwik keling van den mensch, geeft hem meer kracht, verwekt bij hem moed en andere edele deugden daarenboven is zy ook voor- deelig aan de gezondheid. Maar, gymnastiek en hekkebrekery zijn twee zeer verschillende dingen en wij vra gen ons tevergeefs af welk nut de oomen- schelijke raids, de rijwiel- en automobiel- koersen, de football wedstrijden zooals ze nu op sommige plaatsen ingericht worden, kunnen voortbrengen. Gebroken armen en beenen, bloende lichamen is 't gewoon bilan van die wedstrij den, die gewoonlijk maar ingericht zijn om de voornaamheid der voortbrengselen van de eene of andere handelsonderneming te doen uitschijnen, of om aan het een of ander dagblad toe te laten zich een rijk bestaan te verzekeren. En wat gezegd van de menschenonteerende bokspartyen tusschen den blanken Jeffries en den neger Johnson, die, verleden zomer, inde Vereenigde Staten vanNoord-Amerika de oorzaak wierden van de bloedige onlus ten, welke tusschen de twee rassen los braken Het is om over 't menschdom te wanho pen, toen men bedenkt dat die twee wilde mannen, die twee brutale vechters in eenige dagen, de wereld dóór, eene beroemdheid verwierven, die nooit de verdienstelijkste weldoener, noch de grootste geleerde ge noot als men nagaat, dat die kerels in eeni ge minuten fabelachtige sommen verdienden waarvoor duizenden arbeiders weken lang moeten wroeten, en dat schitterende kunste naars met ellende en zorgen te kampen hebben Het kost eene ongehoorde moeite om eenig geld bijeen te verzamelen, ten einde nuttige, menschlievende inrichtingen tot stand te brengen, en om twee menschenbeesten elkaar bloedneuzen te zien stampen of horst- kassen te zien indrukken worden schan dalige pry'zen betaald Het is gelukkiglijk in Belgié nog zoover niet gekomen maar, binnen kort zal de sportdrift ook hier eene plaag en een maat schappelijk gevaar worden nu reeds hou den de schooljongens zich dagelijks met sport bezig en verlangen uit de klas te gera ken, om hun drinkgeld te verteeren in sport bladen, weddingen, enz. Het is hoog tijd dat er afdoende maatrege len genomen worden en dat ouders en onder wijzers in Huis en School die overdrevene sportpassie tegenwerken en ze desnoods be teugelen. Zij bederft en misleidt de jongeren; in de school en de leerwerkhuizen onder vindt men reeds welk groot kwaad de sport drift daarstellen,welk gevaar zij oplevert voor de opkomende geslachten Aan zijnen duurbaren neef Petrus Joan- nes Kwinkslag, ter gelegenheid zijner eerste mis, eerbiedig opgedragen, door zijnen oom Judocus Ghrysostomus Kwinkslag. Tot heugnis uwer eerste mis Zend ik, als 't u welkom is, Een mande, kostbren, Rjjnschen wijn, En vijftig flesschen Chambertijn, Bij dit watertje des levens Voeg ik deze rijmen tevens. Beste neef, eerwaarde Heer, Leef honderd jaren en nog meer Tot heil der kudde u toevertrouwd. Gy zijt nu met de Kerk getrouwd In stee van met een flinke meid, Wat dient er dus nog meer gezeid P Neef, ik weet niet of de raad, Dien ik geef, u medegaat. Wat me op 't hart ligt moet er af, En ben ik mis, 'k zal tot m ijn straf Vandaag nog op mijn bloote kniën Ter Kerke u om verschooning biên. Op voorhand trek geen vieze lep En hoor wat ik te zeggen heb. Maak geen deel van eene kliek, Houd u wars van politiek. Een politieke tikkenhaan Wordt met verachting overJaAn. Het plebs houdt van geen pastoor, vriend Die met partyschap is gediend. Als het kiezing is, blyf thuis, Lees uw brevier en bid vóór 't kruis. Bewerk dusdoende uw zaligheid En die van 't volk, in de eeuwigheid. Treed nooit in eenen geitenbond, Zooals veel pastoors uit het rond, 't Is een postje, dat ik gun Aan den heer Baron Hoor naar geen kwezel of begijn, Die slooren .steken vol venijn Hun handelwijze is te gemeen Zy spreken kwaad van iedereen. Bemoei u met geen ander werk,- Dan 't geen te doen is in de kerk. Doop en biecht en lees de mis, Preek, als 't Evangele uit is Over Christus' schoone leer. Zegge nooit een woordje meer Dan 't een priester Gods betaamt. Als gy dezen raad beaamt Wordt gy steeds van elk bemind, Zelfs van wie anders Is gezind Dan een volslagen klerikaal. Spreek van geus noch liberaal, Framasson noch democraat, Hoed u voor dien dommen praat. Zulk preken heeft geen doel, warempel Dan 't te dry ven uit Gods tempel. Gij kunt de menschen niet bedriegen, Met azyn vangt men geen vliegen. Wees dus geenen boerenkinkel, Preek niet immer voor uw winkel. Voorzichtigheid en wys beleg Zyn de juiste middenweg. Roep nietLeve Woeste of Schollaert Leve BeernaertLeve Liebaert 't Staatsroer draait zoowel als de aard. 't Zeg met UylenspiegelWonder 1 't Geen boven stond gaat onder, En wat onder stond komt boven. Sterren zag men vaak verdooven, Gistren nog vol heldren glans, Heden bleek aan d' hemeltrans. Denk maar eens welk een rumoer De mannen, die zoolang aan 't roer Hebben in het land gebracht. Maar geknakt ligt hunne macht Socialist en liberaal Stelden samen perk en paal. Zy teekenden met kracht en verzet Aan d'hatelijke scholen wet, Deden kantelen de balans Ondanks demokraat Pië Daens Deze is nu de groote trooster Van de nonnen uit het klooster. Nog een woordje, beste neef, Dat ik gratis aan u geef. Als ik dus u bidden mag Lees uw getijden van den dag, Zing de metten, vóór den noen, Ga dan eene wandlingdoen. Drink een pot van 't paters vat, Een pastoor mint 't druivennat. Mea culpa pater, mater, Geef uw zegen en tot later 1 Kermisfeesten voor 'tJaar 1911 Een onzer vrienden, lid van den katho lieken kring, deelt ons mede welke feestelyk- heden het gemeentebestuur inricht ter ge legenheid der kermis van 1911 Het is onnoodig in breed voerigen uitleg te t© treden de vermaarde plakbrieven die jaarlyks de kermisfeest aankondigen, kun nen kort bevat worden als volgt. Kermis Sottegem- 1911. Dienst gelijk naar gewoonte Doch een enkel punt verdient een by zon deren uitleg, ten einde goed te doen uitschy- nen, hoe bijzonder wel ons klerikaal bestuur de intresten van 't Sottegemsch volk bemint. Vooreerst, de kermisfeesten zullen aan vangen op Dinsdag 15 Oogst, in een der weiden vanMaria-Lierde. Ja, ja, kleine handelaars en gy neringdoe ners van Sottegem, jubbelt en triomfeert. Dank zy 'tovergroot vernuft van de le den van het schepencollegie en hunne vrien den, zal het dees jaar Kermis zyn to Sotte gem, maar de aantrekkelijkheden zullen plaats hebben te Maria-Lierde. Ge moet wel begrijpen, er bestaat hier eene maatschappij die jaarlyks, eenen paarden loopstryd inricht. De leden dier maat schappy zijn allen vrienden (politiekelyk sprekende) van het klerikaal gemeente bestuur. Reeds twee jaren vervolgens hadden die koersen plaats gehad op het grondgebied onzer gemeente en het plaatselykbestuur had eene zekere by lage toegekend voor die koersen, ten einde de prijzen een weinig te kunnen vermeerderen. 't Was wys ge handeld, want zulke feesten hebben altyd veel, zeer veel volk naar Sottegem ge bracht, en handel en nering bevoordeeligd. Onze sportmannen hadden gedacht dit iaar (ze waren er zeker van) dezelfde toe lage te bekomen. In hunne aanvraag deden ze gelden, dat er toelagen gegeven worden aan bolderskring en jassermaatschappy, die geen volk en geen verteer by brengtdat er toelagen gegeven worden aan handboogmaatschappijen, die slechts eenige liefhebbers naar Sottegem brengen dat men toelagen gegeven had aan de katholieke vlaamsche gilde, om haar vaandel te koopen dat men toelagen geven zal aan het komiteit dat zich gelast met 't inrichten van het inhuldigingsfeest van mynheer den Deken en ze dierven er by- voegen (hetgeen onbeleefd was) dat de ge meente kas in byzonderen goeden staat moest zyn, nu dat men de opcentiemen ver meerderd had en sedert dat de administra teur geenen elektriek meer maakt. Maar, zie, zy hadden geene rekening ge houden der gemeente kiezingen welke moe- ten^plaats grijpen in Oktober aanstaande en bijgevolg ae subsidien eene andere be stemming moeten hebben, en zy wisten niet dat den a gemeente coffrefort erg ziek is. (Eene tering volgens het schijnt). En nochtans konden onze gemeente ba zen, hunne sportvrienden niet zuiver en eenvoudig wandelen zenden, (want 't zyn allen mannen met vierstemmen) en er werd lang over die zaak gesproken en gehandeld, tot aat eindelijk den Heilige Geest over hun nederdaalde. Ze zouden de koersmaatschappy eene toe lage geven van vyftig franken.. In andere woorden wordt dit genoemd Zeemkoeken uitdeelen. Vyftig franken, voor 't inrichten van paarden loopstryden of niets, komt byna overeen uit. 't Is hetgeen d'inrichters van dit feest ook weten. Onmiddelyk na kennis ontvangen te heb ben van 't vonnis onzer feniksen van 't stad huis, besloten onze sportmannen zich te wre ken. Tambour battant gingen ze naar Maria-Lierde, traden in onderhandeling met het bestuur dier gemeente voor 't inrichten van de koersen 't akkoord wierd seffens gesloten En inderdaad eenige dagen nadien, zagen wy aan de muren van Sottegem een plak brief, aankondigende dat de jaarlyksch paar- denkoers plaats zal hebben te Maria-Lierde. En Ziedaar 1 Dank zy de Zoetekoeken en andere gewe- zene administrateur en C°, zal het dit jaar nog kermis zyn te Sottegem, maar met een enkel verschil, dat de feestelijkheden en het verteer plaats hebben te Maria-Lierde l! Proficiat I Proficiat I Maar de gemeente kiezing is naby, en dan wat zal er, wat zal er gebeuren f Liberale Maatechappy en. In hare vergadering van maandag, 8 Juli, heeft de Liberale Jonge Wacht besloten deel te nemen aan het inhuldigingsfeest van den liberalen kring te Ronsse, dat plaats heeft op Zondag 80 Juli, aanstaande. Nadat den heer Voorzitter, kennis had gegeven dat de liberale party, het zuiver en eenvoudig algemeen stemrecht op den ouderdom van 25 jaren, in haar programma heeft geschreven, wordt er nog besloten dat de jonge wacht deel zal nemen aan de natio nale antiklerikale betooging te Brussel op 15 Augustus toekomende. Betooging in gericht tegen den schoolwet en voor het algemeen stemrecht. Klerikale xedenpreóker». 0 Sedert een veertiental dagen spreekt men in de stad van anders niets dan van een f;rove smerige zedenzaak, die hier natuur- yk een wettige opschudding heeft verwekt. Een lokaal blad schreef zelfs in zyn laat ste nr, datover die zaak wellicht, iets in den moniteur van den hoek zou staan, daar deze doorgaans nog al goed ingelicht is.» Wy hebben inderdaad gehunkerd zooals Hecht en Vrede zegt in zyn nr van 24 Juni 1906 Om het vuilblik in handen te krygen en het met wellust.... te door snuffelen... (hetdoorwroeten met poo- ten en snuit laten wy thans aan hem zelf, wyl dit, naar zyn eigen oordeel, de kracht der natuur is.) Door danig- hunkeren en snuffelen x> ontdekken wy verleden Zaterdag een aardig verschynsel Nrf die een zeer bescheiden toespeling maken over een lasterend yalsch gerucht,» en andere, welke dit zoetsappig verzet niet bevatten Wat mag dit wel beduiden Hoopte Recht en Vrede wellicht, dat men licht het middel zou vinden om de vuiligheid af te wasschen, zooals men gemeenelyk zegt, of heeft hy onder het drukken bevon den dat die operatie wel zoo gemakkelijk niet gaan zou en heeft hy dan zyn protest voorzichtig weggelaten Ziedaar een duister punt aan dien reinen horizont, hetwelk diezelfde Moniteur daar staan wy borg voor zich zelf wel gelasten zal op te klaren. Intusschen is er heel wat licht gekomen in die zoo lang omsluierde zaak slachtoffers en betichten werden deze week naar Oude naarde geroepen om door 't gerecht onder- hoord te worden, en 't parket heefl zich zelf gederangeerd om over de gepleegde Mon sterachtigheden 't advies te .komen vragen van den Moniteur van den hoek. In hetzelfde nr van 24 Juni 1906, drukte Recht en Vrede het volgende Ze zeggen ook dat boven den kleinen wywaterbak, in de kerk, een plakkaat zou moeten hangen met het opschrift Honden uit Gods tempel a Dit opschrift bestond vroeger, boven de buitendeur van het portaal. Over en- kele jaren werd het veranderd in Geloof zij Jesus Christus, omdat de honden se- dert lang den weg naar de kerk vergeten hebben, en dat zelfs de liberale geesten de kerk uitvluchten zoohaast zy den kleinen wywaterbak gezien hebben. Hoe zit het met dit plakkaat Zou Recht en Vrede niet oordeelen dat het oogenblik gekomen is om weer- dit eer ste opschrift uit te hangen Honden uit Gods tempel De Kerk zou er zeker by winnen en de wy waterbak zou mindergevaar loopen van door bezoedelde handen (of pooten) te wor den besmet. Onze Koninklijke Tooneelmaatschappij De Witte Waterbloem zal met eene talrijke afgevaardiging, met vlag en wapen, schild, deelnemen aan Vlaanderen's Kunst, dag, te Gent op Zondag. 16 Juli aanstaande. Leden en vrienden worden uitgenood igd de reis meé te maken. Vertrek om 71/2 ure 's morgends. 0— Burgerlijke stand van Ninove* Aangifte van 30 Juni (inbegrepen) tot 7 Juli (niet inbegrepen) GEBOORTEN Mannelijk 1 Vrouwelijk 1 OVERLIJDENS Doodgeboren kind vrouwelijk geslacht. Mathilda Carolina De Schuyteneer, 28 j. z. b., echtgenoote Alfred Merckx, Gee- raardsbergschestraat. HUWELIJKEN Geene. Maand Juni 1911 1* Halfjaar 1911 Geboorten 14 Geboorten 116 Huwelijken 8 Huwelijken 23 Overlijaens 6. Overlydens 68. Aan M.Daens, werd ter herinnering nogmaals het volgende briefje ge zonden Aalst, 7 Juli 1911. Mijnheer Pieter Daens, Als een gazetschrijver iemand aanrandt in zyn blad, heeft de aangerande recht op antwoord. Dat is de wet. Wanneer een dagbladuitgever in zyne gazet iemand beledigt en lastert, moet hy op eerste verzoek zyn laster intrekken. Dat eischt de eerlijkheid. Gy, Mynheer Pieter Daens, hebt my ge meen en lafhertig aangevallen. Gij, volks vertegenwoordiger, hebt u tegen mij uit drukkingen veroorloofd, welke men niet hooren zou uit den mond van het minste vischwyf. Ik heb u gevraagd eene terechtwijzing te plaatsen in uwen Werkman en Land van Aelst. Tot nu toe hebt ge dat nog niet ge daan, gy trotseert de wet en vertrapt de eer lijkheid. In de Kamer beroept gy op uwen ouder dom en uwe zwakheid om het medelijden op te wekken buiten de Kamer acht gy U genoeg beschermd door dien ouderdom en die zwakheid, om straffeloos de laagste aan randingen te mogen plegen. Hebt ge zooveel werk met de studie der bloemen, dat ge er de voorschriften der een voudigste eerlijkheid by vergeet, Mynheer Pieter Daens f zyn er misschien nog kas- teelheeren die uwe bloemenkennis noodig hebben en die zeggen geljjk de heer van VorstDaensge moet eens naar mün bloemen komen zien Het is klaar, dat een Volksvertegenwoor digerals gy, die zoo bevoegd zyt in schuim- loopkunde, dergelijke uitnoodigingen moei lijk kan afwijzen en gy wellicht daarom geen tyd vindt om eene laagheid te herstellen. De wet geeft my het recht u tegen wil en dank myn antwoord te doen opnemen, al ben ik overtuigd, dat zelfs, niet een uwer lezers my aanziet voor hetgene gy in dat opzicht zyt, Mynheer Pieter Daens. Wet is weten ik zal u nog meermaals en met voorbehoud van al myne rechten uwe gemeeneen laffe handelwijze onder den neus wryven, daar moogt gy op rekenen. Tot later. J. Van Opdenbosch. van den Liberalen Werkmanskring; van Aalst, De jaarlyksche uitstap van den Liberalen Werkmanskring van Aalst verleden Maan dag naar Charleroi, mag onder de aange naamste worden gerekend welke de Kring tot heden heeft ingericht.' De liberale Volksvertegenwoordiger van Aalst M. Rens, was de bemiddelaar tusschen het Hoofdbestuur en de vrienden van Cnar- leroi, die het noodige deden om in de groote ny verheidsstad het verblyf der leden leer zaam en aangenaam te maken, waartoe byzonderlyk, de liberale volksvertegen woordiger van Charleroi, M. Buisset geene voetstappen heeft gespaard. Dat strekt die liberale voormannen tot eer. Omstreeks 9 uren kwamen de reizigers te Charleroi aan en in stoet, met muziek aan 't hoofd, trok men naar net lokaal der Lioe- rale Associatie Boulevard Audent, waar den leden den welkomsdronk werd aange boden. M. Ed. De Wandre, voorzitter der Libe rale Associatie, gewezen volksvertegen woordiger heette de Aalstenaars welkom en wenschte allen voorspoed in de toekomst. De Voorzitter M. Gustaaf Leveau, be dankte M. Dewandre en al de heeren die voor de inrichting der reis hunne medewer king verleenden en bracht hulde aan het vryzinnig bestuur en de nijverige bevolking van Charleroi. Den 15 Oogst besluit hy zul len wy elkaar terugzien te Brussel, om te protesteeren tegen de hatelijke schoolwet en Algemeen Stemrecht te eischen. M. Karei Van den Brande, heeft in het Vlaamsch de Aalstersche liberalen verwel komd, gewezen op den harden stryd, dien we te voeren hebben, voor den voorspoed van het volk door gelijkheid, recht en onder wijs. Een geweldig tempeest stoorde voor een half uur onzen optocht naar de Tentoonstel ling, welke een bezoek overwaardig is (M. Goffin, diende ons tot leidsman)de ma- chienen-gaiery, de afdeeling Onderwys, leerschool van gebrekkelyken, de kolenmyn enz. enz. verdienen aller aandacht en geven een juist denkbeeld van de uitgebreidheid der ny verheid van Charleroi en van de po gingen welke er gedaan worden voor de volksontwikkeling op maatschappelijk en verstandcly'k gebied. Aantrekkelijkheden ontbreken er niet en aan een nederige prijs, kan men er wel eten. Meteen tochtje in de nijverige stad, waar van de bevolking vriendelijk en joviaal is besloten wy onzen uitstap en keerden blij en welgemoed naar Aalst terug. Stad Aalst. Bestendig Festival —0— Heden, Zondag 9 Juli 19li, A. Kiosk Groote Markt te 11 uren voormiddag door de Fanfaren- Maatschappij a Brabantsche Leeuw van Teralfene. Bestuurder M. A. Van Santen. Te 12 uren door de Fanfaren-Maatschappij Hoop in de Toekomstvan Steenhunei. Bestuurder M. L. Vermeren. Te 4 uren namiddag door de Harmonie- Maatschappij Kunst, Eer en Vermaak van Aspelaar. BestuurderM. De Latte. Te 5 uren namiddag door de Koninklijke Harmonie St. Cecilia van Oordegem, Bestuurder M. A. De Brauwer. Te 6 uren namiddag door de Fanfaren- Maatschappij Groeien en Bloeien van Denderhautem. Bestuurder M. Ad. Breynaert. Te 7 uren namiddag door de Fanfaren- Maatschappij a Katholieke Jonge Wacht van Lede. Bestuurder M. Karei De Mette. B. Klonk Keizerlijke Plaat* Te 4 uren namiddag door de Fanfaren- Maatschappij Hand in Hand van Neder- hasselt. Bestuurder M. Jot. De Croo. Te 5 uren namiddag door de Koninklijke Fanfaren-Maatschappij St. Cecilia van Meldert. Bestuurder M. Em. Van Mol.

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2