Groote Meeting Klerikale propagandawerken Een kostelijk huishouden. ft DE GA S BINNEBAS. Y:tn de scholen zonder God Denderleeuw. Erembodegem. MNOVE. Uit Sottegem. Willemsfonds. tegea de Franschen die in Marokko thans den hoogen toon voeren en die voorzeker iets meer willen dan door de conferencie van Algeriras wasvoor zien. Vandaar de herhaalde incidenten nu tens veroorzaakt door de Duitschers, dan weer door de Spanjaards en bij welke immer onrustbarende geruchten worden verspreid. Ik denk niet, dat de toestand wan hopig is, maar rooskleurig is hij voor zeker niet en geruststellend is de snelle opeenvolging der met inzicht verwekte incidenten ook niet. In de verschillende landen zijn er altijd lieden die alles in 't werk stellen om den oorlog te doen losbreken en door moedwillige boosheid trachten te bederven wat langs diplomatischen weg vredelievend vereffend kan wor den. Vorsten, die tuk zijn op roem of waanzinnig, die wellicht ook door glorie en victorie hunnen troon en ge slacht hopen te bestendigen leger oversten, die denken dat er geen leger en geen oversten meer noodig zouden wezen, zoo er op tijd geen oorlog komt die er de noodzakelijkheid van bewijst, en financiers en sjacheraars die in eene bloedige botsing voordeel en wins ten hopen te vinden. De betrekkingen tusschen de voor noemde natiën zijn in schijn thans nog kalm en tot vrede genegen, maar er broeit iets en we mogen het zeggen, het gevaar is groot. Helaas moest een oorlog losbars ten, onmetelijk zouden de verwoestin gen zijn, de rampen, de ellende, welke hij onder de volkeren zoude aanrichten en waarvan wij Belgen, voorzeker een groot aandeel zouden krijgen, waarvan de gevolgen onberekenbaar zijn en waarbij onze onafhankelijkheid zelve teleur zou kunnen gaan. Ziedaar hoever de beschaving in de beschaafde landen van Europa is ge vorderd de invloed van de vechters bazen, ruziemakers en bloedzuigers is nog zoo groot dat het oorlogsbudjet dier landen van jaar tot jaar voortdu rend stijgt en de eene natie het voor beeld der andere volgt uit vrees door haar verpletterd te worden. De invloed der Vredecongressen, heeft langs dien kant en dat is noch tans de voornaamste, weinig kunnen te weeg brengen en nog zal door de bestendige vermeerdering van bewa pening, het zwaard van Damocles boven onze hoofden hangen. Laat ons hopen, dat wij het ditmaal nog ontkomen zullen, men schrikt en beeft bij de gedachten aan eenen oor log in welke milloenen en millioenen soldaten in botsing zouden komen, en puinhopen op puinhopen zouden wor den gestapeld, duizenden en duizenden lijken op de slagvelden zouden blijven, weduwen en weezen aan armoede en ellende zouden ten prooi gegeven worden. De Belgische geestelijkheid en hare maatschappelijke werking zoo is de hoof ding eener studie welke de heer Em. Cau derfier dezer dagen deed verschijnen in de Revue Modernist e Internationale, met be hulp van bewijsschriften welke door de zor gen van deu heer dokter Barniche, van Brus sel, met evenveel geduld als nauwgezetheid verzameld zyn geworden. Wy trekken er eenige cijfers uit, die aan toonen dat het klerikaal gevaar op alle ge bied meer en meer dreigend wordt. Om te pogen haar meesterschap in de toe komst te verzekeren, heeft de geestelijk heid, tot hiertoe, 6,478 klerikale scholen ge sticht, benevens de daarvan afhangende werken, boekerijen en patronagiën. Zij heeft zeven-en-vijftig provinciale landbouwbonden ingericht, hebbende een ongekend aantal leden, doch waarvan men weet dat alleen de groep van Leuven 42,434 aageslotenen telt. De samenwerkende mel- keryen hebben 52,380 leden. Er zyn duizend en zeventig landbouwsyndicaten van aan koop, met G3,105 leden. De Parochiale Vereenigingen zyn ten getalle van 1,555. Er bestaan vyf honderd een-en-twintig landbouw- en hofbouwkringen met 43,285 leden drie honderd twee-en-tachtig maat schappijen voor ossenkweek, met 17,425 leden (hierin ligt misschien de oorzaak waarom de invoer van vreemd vee verbo den is)drie honderd vier-en-veertig syndi caten voor geiten- konijnen- en zwijnen kweek, met 87,000 leden. Al die syndicaten ontvangen, zooals men weet, aanzienlijke toelagen uit de Staatskas. Er zyn zes honderd achttien Raiffeisen kassen duizend zeven honderd vier-en vijftig verzekeringsmaatschappijen b de sterfte van vee. paarden en andere huis dieren, met 171,660 leden; al die maat schappijen werden door de geestelijkheid gesticht. Verder telt men zes honderd twee- en-zeventig katholieke beroepsscholen, acht duizend honderd en een maatschappijen en van onderlingen bijstand. Het Christen Verbond telt vier dui zend drie honderdeen-en-tachtig maatschap en en zes honderd drie-en-twintig duizend En gansch die uitgebreide inrichting van klerikale propaganda is het werk der aees- telykheid, bezoldigd door den Staat, dat is te zeggen betaald door al de schatplich- tigenl Is het nog niet t\jd daar een eind aan te stellen P De bisschop van Gent bewoont kosteloos een paleis en geniet bovendien eene jaar- ljjksche solde van 16000 (zestien duizend) patatjes. De gouverneur van de provincie heeft ook vrye woon, maar znne solde bedraagt maar 15000 fr. per jaar, dus duizend franken min der dan de bischop. Monseigneur is jongman, uit noodzake lijkheid des gebods, en heeft dus voor vrouw noch voor kinderen te zorgen. M. de gouverneur is getrouwd en, wilt hy goede kristen zyn, hy moet vele kinde ren hebben Monseigneur is een discipel van den nede- rigen Christus aan pracht en praal moet hy vreemd bly ven. M. de gouverneur is, in de Provincie, de vertegenwoordiger des Konirigs en is tot een zeker vertoon gedwongen, moet feesten geven en moet praal verkoopen Monseigneur heeft zyn Gasucl, de revenus van de bisschopelyke kas, enz. De gouverneur mag,noch mis lezen noch bij zyn officieel ambteenig bijzaakje hebben. En monseigneur, als vrngezel, komt nog niet toe met zyne 16000 ballekens, zonder de by winsten 1 De man verslijt zooveel stoe len, breekt zooveel teljooren, tassen, pispot ten en glazen, verminkt zooveel tafels, fau teuils, luchters en gemakstoelen, moet zóó dikwyls de pannen en kasserollen zijner keuken vernieuwen, dat de provincie daar aan, en daaraan alleen, jaarlijks 1500 (VIJFTIEN-HONDERD)moet besteden vyrtlen honderd frank voor den onderhoud van 't mobilair van 't hissclioppeiyk paleisI Dat geeft de provincie jaarlyks uit die sommen heeft ae katholieke meerderheid van den provincieraad weer gestemd, Dy'ns- .g 18 Juli 1911 I En tegen die schandalige geld verkwisting heeft niet een der klerikale jannen, die ons kanton in de provincialen raad vertegen woordigen, gestemd Vijftien honderd frank alleen voor onderhoud van 't mobilair van Mgr. den bisschop, van eenen enkele persoon zyne meubelen alleen, terwijl er zoo veel werk lieden zijn die met de helft, ja slechts met de helft dier som, niet alleen hun mobilair, hunne kleederen, maar ook zich zeiven, en vrouw, en kinderen moeten onderhouden O Christus, kom niet meer weder op aarde, want moest gy zien wat uwe zooge zegde discipelen hier op aarde verrichten, gy kreegt er eene geraaktheid van en keer- aet niet meer levend naar den hemel 1 En zeggen dat er liberalen zyn die den ken,dat de liberale party onverschillig moet zyn aan de verkiezingen voor den provin cialenraad P. D. Ziedaar het reusachtig net van klerikalen invloed en klerikale belangen, gespannen over het land en dat zijne mazen van dag tot dag nauwer toehaalt en vermeerdert Want sedert vijf jaren is men met de ver Briefwisseling. Mijnheer Vergeef aan een eenvoudige neringdoe ner u aie eenige regels te schrijven. Sedert een jaar dat ik de vyf-centen-gas heb laten leggen, hebben uwe artikels over de gas my zeer aanbelangd. M. Moyersoen heeft een maal op een artikel geantwoord, en met myn eenvoudig oordeel heb ik bestatigd dat hy niets heeft kunnen weerleggen, zoo danig dat ik vast overtuigd ben dat de stad eene jaarlyksche winst van 100 duizend franken uit hare kas heeft geworpen met de gas te laten leveren door de gasfabriek van den tragel. Over acht dagen verklaardet gy dat de stad Lokeren iaarlyks met haar gasgesticht 30 tot 40 duizend frank wint. Wie zou dan durven beweren dat men hier geen 100 duizend frank zou winnen. Dat zou een artist zijn die in een baraksken veel by- val zou genieten. En ziet eens mynheer wat men welal met 100 duizend franken 'sjaars zoo kan doen in voordeel van alle burgers der stad Aalst, waar de neringbond te ver geefs wat leven wil in brengen, omdat er geen zout in 't baksken is, zou eene aange name vermakelijke stad geworden zyn Geen omzien om een Schouw burg,een Park, Bruggen, Passerels op te richten Wij had den hier in 't land van belofte geweest en wy zouden niet meer te blozen hebben wanneer men van onze krotterstad spreekt op den vreemde. Maar er is nog wat anders gij kloegt over 8 dagen, Mynheer, dat gy de gas aan 15 centiemen betaalt terwyl men ze in Ver- viers aan 10 centiemen en zelfs aan 5 centie men wilt leveren. Maar hoe moeten wy dan klagen met de vyfcentengas wordt de gas ons aangerekend aan 20 centiemen, 't is te zeggen een vierde meer als aan u. Wanneer onze gas brandt, vooral om ons eten gereed te maken, dan regent het vyf centen in on zen conteur. Hoe komt dat Mynheer, dat wy, die met veel moeite ons brood verdie nen, 20 centiemen moeten betalen, terwyl gy, de ryken, de bevoordeeligde nogmaals, maar 15 centiemen betaalt Ik weet wel dat wy 3 bekken gratis krij gen, maar dat kan op verre na niet dat ver schil maken. Ik ben een gematigde kleine neringdoe ner, die met nijg werken de twee eindjes van het jaar kan aaneen knopen ik houd me met geen politiek bezig en moet met ieder een leven maar ik ben rechtzinnig, en kan 'niet verkroppen dat men zoo met onze cen ten den zot houdt. Ik heb niet verder dan de stadsschool ge weest en ge moet me dan verschoonen indien ik wat fouten zou gemaakt hebben. Ze spelen linnebas, En vullen voort en voort hun has Dat liedeken hoorde ik in myne kindprja- ren zingen op de ryke kloosters. En wat al jaren zyn er sinds dien tijd niet heengevlogen en wat al millioenen zyn er niet bygescharreld en bygekrabbeld over al waar er erfenissen, toelagen, hoevenen landouwen konden ingepalmd worden. Iedereen erkent het thans, het overtollig toenemen der rykdommen van de kloosters is een gevaar voor de neringdoeners, voor de landbouwers, voor het heele volk. In dien zin spreken ook de kopstukken der demokraten Planckaert, Van de Brulie.... ineen woord al wie demokraat is en vrijzinnig, beseft het onbehoorlijke, ja het gevaarlijke van de uitbreiding der kloos- terplaag, welke boven alles antidemocra tisch is. Alleen fanatieke verblinden, overdreven klerikalen want ook rechtzinnige katho lieken zien met leede oogen de toenemende macht der koventen of mannen, die lyk Pieter Daens den schuimendans draaien voorden klerikalen Moloch, verdedigen nog de kloosters en nemen elke gelegenheid te baat om ze rykdommen op te duwen, gelyk de boeren van Merchtera hun kiekens op proppen om ze vet te mesten. Ja, zeggen die klooster-verdedigers, men moet geus en afgod zyn om over de kloos terlingen een ongunstig woord te durven spivkoü of schry veil, over de nonnen en pa ters die aan alles verzaken om hun leven te wijden aan den dienst van God en van hunne medemenschen. Ziet eens, zeggen ze dan nog, de zusters die de zieken verzorgen, die zich opofferen omdelydende te helpen, om de ongenees- baren te verplegen, om de dokters by te staan in de hospitalen. Er zijn in Belgie 40,000 kloosterlingen, daarvan zyn er enkele honderden zieken ver zorgsters en aan dezen hebben wy liberalen, nooit nagelaten hulde.te brengen en zullen het ook nooit nalaten als het pas geeft. Maar de opoffering van dezen verrecht- vaardigt de schatten niet van de duizenden nonnen en paters, die niets anders beoogen dan het altijddurend vermeerderen van ryk dommen, van pracht en weelde. Al wie demokraat is weet met ons, dat het minste werkmeisje, dat te huis blijft om hare jongere broertjes en zusterkens te hel pen groot brengen dat de minste vrouw uit het volk die het brood uit den mond spaart om hare kinderen voedsel te ver schaffen, dat de geringste arbeider die dag aan dag zwoegt voor zijn gezin en waarvan niet een enkele zeker is van den dag van morgen, meer te bewonderen zyn en meer verdiensten hebben jegens de samenleving, dan het leger kloosterlingen, die hunne roeping van mensch en burger verloochen den, de plichten van vrouw en moeder vloden, om buiten de familie en de maat schappij vadsig te gaan leven zonder kom mer voor de toekomst, zonder zich ooit te moeten afvragen wat zal ik morgen eten waar zal ik morgen rusten. De oude afgesloofde zwoeger ontvangt negen centen pensioen, daarmee kan hy vol gens de klerikalen leven, al vraagt of ver dient hij de ellende niet. Maar de kloosters in Belgie bezitten zoo talrijke millioenen, dat elk aer 40,000 kloos terlingen een inkomen kan aangelegd wor den van 9 franken daags en meer, en die beweren, dat ze belofte deden van armoede en aan die kloosters schenkt het klerikaal goevernement nog .altijd millioenen by, ter wyl de 9 centen van den ouden werkman worden afgeschaft. En voor die kloosters stemde P. Daens verleden jaar het millioen en is bereid nog millioenen te stemmen. Voor die kloosters werkt P. Daens nu om de klerikalen aan 't roer te houden, van de welken er voor de arbeiders niets te beko men is Weg met zulke valsche demokra ten, dat ze gaan bij Renkin en Carton, maar hunne plaats in niet bij de democratie. Dat P. Daens de loereldlijke onderwijzers van ons arrondissement noeme, die van het millioen iets hebben genoten of zullen ge nieten. Maar hy kan nietDe kloosters spelen alles Binnebas 111 en aan 't Gerecht onbekend is gebleven, dat spreekt van zelf. Te Lede, in het door en door Mariasdorp, waar het onderwijs uitsluitend Roomsen, Katholiek en Apostelyk is, werd deze week een jeugdige boer om zoo te zeggen dood In welke school is die moordenaar te lee- ren geweest, Mynheer de Volksvertegen woordiger Daens Te Parys heeft een katholieke schoolmees ter (dus vast en zeker niet zonder geloof,) in eene katholieke school, (vast en zeker met God,) den pastoor van de parochie by na doodgeschoten. De man Gods, slachtoffer van den onderwijzer Gods, zal waarschijnlijk de bekomen wonden niet overleven. (Wordt voortgezet). in de zaal CONCORDIA Zaterdag 39 Juli 1911, oin 8 uren 's avonds. Aanvaard, groeten. Mijnheer, mijne beleefde X. Nota der RedactieBeste lezer, wy overingder sK Er bestaan hebben met genoegen uwen brief, onmidde- ...H. Iven honderd tachtig klerikale sa- lijk opgenomen en zullen U in ons volgend nummer een voldoende antwoord geven. reeds zeven honderd tachtig klerikale sa menwerkende maatschappijen van niet landbouwers de christene syndicaten tellen fetds meer dan 50,000 leden. en de meesters zonder geloof, Bewaar ons,Heer! Deze week is er, in Aalst, een gevecht ontstaan tusschen schoolknapen en Teerjon gens. Tijdens het gevecht heeft een der eerste een revolver getrokken, heeft er twee schoten van gelost op de leerjongens zoodat een dezer levensgevaarlijk werd gewond De revolverknaap is misdiener en leerling eener door en door katholieke school onzer stad. Men zou moeten gaan denken dat het dragen van revolvers eene gewoonte gewor den is by de schooljeugd der katholieke on derwijsgestichten. Eenige maanden geleden werden twee, drie kerels (waaronder de zoon van eenen katholieken schoolvos en de neef van eenen razenden katholieken politieker) door de po litie betrapt de glazen en de bees auer van de nieuwe gaslantarens by middel van re volverschoten verbrijzelende. Dat er tegen die oorlogszuchtige knapen geen proces-verbal werd opgesteld, dat spreekt van zelf't tegendeel zou moeten verwonderen. Ter gelegenheid van 't revolverdrama (zooals de uitventers van de Aalstersche Frv.t het Dynsdag avond luidkeels riepen in de straten der stad) werd er, Dynsdag avond, in de stad verteld van een ander revolverdrama waarvan een andere zoon van hooger genoemden schoolvos de held was, nu drie a vier jaren geleden. Spelende met zyn gezel, de zoon van een welgekend openbaar man der stad, en een bende leerlin gen van een door en door katholiek onder wijsgesticht van Aalst, haalde hy ook een revolver te voorschijn en schoot zynen speelmakker eenen kogel in het been. 't Is dank aan een gelukkig toeval dat de knaap aan de afzetting van het lichaamsdeel heeft kunnen ontsnappen. Dat dit dramatisch voorval aan de polic ie DAGORDE Protest tegen het Schoolwetvoorstel- Schollaert. Algemeen Stemrecht. Betooging van 15 Oogst te Brussel. SPREKERS De heer volksvertegenwoordiger Ileus en een socialistische redenaar zullen er het woord voeren. Wy doen een dringenden oproep aan al onze liberale vrienden, burgersen werklie den opdat ze die Meeting zouden bijwonen. Wij vernemen uit eene zeer vertrouwbare bron dat, ondanks al 't gepraat van den Zeeveraar en de besluiten genomen door de hoofdmannen van Aalst, de Christene Demokraten onzer gemeente, in groot getal, en onder 't geleide hunner gevierde voor mannen, aan de Betooging van 15 Augusti, te Brussel, gaan deelnemen. Wat een kaaksmeet voor den nationalen Zeever aar. Een uiterst verheugend feit is wel jzeker het tot stand komen, in onze voorheen zoo door en door klerikale gemeente, eener liberale party waarvan de ziel is het pas eenige dagen gesticht fanfaarkorps dat reeds 17 werkende en 36 eereleden telt. Zaterdag 8 dezer hield de fanfaar hare eerste repititie, die uiterst wel gelukte en voor het nieuw geboren genootschap eene schitterende toekomst laat voorzien. De liberale vrienden van Ninove, doctor Behn aan 't hoofd/ hebben hunnen machti gen steun beloofd aan de liberalen van Leeuw. Onze gemeente, die stil aan een nyver- heids-centrum wordt, zal ook weldra een midden zyn van liberaal leven in deze streek waar de dompery tot hier toe al leen heerschte. Jef van den Licht en hoek. Heer ge zoo girci uw geëerd te nemen Zonderlinge handelwyzc. Den Woendag 28 Juni laatstleden begaf ik mij naar den meersch om er het hooi van mijn meester te bewerken. Na by de kapel Ter Muren gekomen, zie ik daar een lyk, gevolgd door eene groote schaar ge buren en familieleden. Op eens hoor ik door een knaapje roepen Vader, vader zie een vliegmachien, de gees telijke die den stoet voorafgaat moest dit ook gehoord hebben, en sneller als de wind keert hy zich om, wyst met de armen naar den vlieger en voert er een luid gesprek over met het volk dat zich tegen hem be vindt onnoodig te zeggen dat dit voor beeld door vele andere aanwezige personen werd gevolgd, en dat er daar geen gebrek aan lawyd was. Midden die geestdriftige menigte waaron der zich den geestelyke bevond, stond er eene andere groep, juist achter het lyk, dit was voorzeker de familie die daar weenend yan droefheid, en met blykbare veront waardiging over de handeiwyze van den geestelyke verplicht was te wachten tot het den Heer zoude believen voort te gaan. Als dit spel zoo eenigen tyd had geduurd en den vlieger verre was verdwenen, kwam er beweging van wege den geestelyke om te vertrekken, ik ook begon mynen weg voort te zetten en van achter aan den stoet geko men, hoor ik een manspersoon tegen de by hem zynde makkers zeggen Zwyg eens, de onderpastoor gaat eindelijk vertrekken, laat ons eens luisteren of hij nu over den vlieger en zyn machien niet zingt. Ik zette mijnen weg voort en weet niet wat er daar verder is voorgevallen. Ik hield er aan heer Uitgever, U deze re gelen te schry ven om U een bewys te geven hoe de geestelijkheid op den buiten te werk gaat en U te doen zien hoe weinig eerbied zy voor de dooden, en hunne in rouw ge dompelde familiën over hebben. Dikwyls hoort men hen klagen dat de Godsdienst verslapt, maar moet zulks U verwonderen als men dergelijke staaltjes te zien krygt f Ik denk neen. Een hooibeioerker. Onze Kermis. Lang is het geieden dat onze kermis zoo weinig volk naar onze gemeente lokte, den eersten Zondag eenige bokkenmuzieken zonder geestdrift, dus ook zonder verteer, den Maandag slecht, zeer slecht weer, dus niet te verwonderen dat er weinig volk was, wij legden onze boonen tc week op den Dins dagnamiddag, en bijzonderlyk op 's avonds, want ge moet weten dat het jaarlyks op dien dag vuurwerk op ons dorp was en rechtuit gesproken dat dit altyd veel volk naar ons dorp deed komen. De mastklimming in den namiddag was een ware fiasco, geen volk, slechts eenige kinderen en het fameuze dompersmuziek. die om der wille van het smeer daar eenige stukjes muziek (die den lachlust van de wei nige toeschouwers uitlokte) uitvoerden. En nu het vuurwerk dat in groote letters op de kermisaffiche prijkt en om 9 uren is aangekondigd, hoe zat het daar mede Wel onze domperssnullen hebben eenvou dig met ons voIk den aap gehouden, en de menschen zoo wijs gelaten als ze waren, ze lieten die menschen de moeite doen zich wat aan tekleeden, soms dien verren weg af te leggen en tot slot van rekening had het vuurwerk geen plaats, tot nadeel van onze herbergiers van het dorp wier intresten ze zoo schandalig benadeelen. En wilt ge de reden weten welke die fameuze jannen op geven, waarom het vuurwerk geen plaats had Wel omdat er daar twee koeien op kalven stonden en dat Maldrie zyn huis er zoude kunnen mede afbranden. Nu weet ge het nietwaar Volk van Erembodegem, opge past dat zulks niet wordt verbeten, wy zul fen (ik ten minste) het ook onthouden, en met de gemeentekiezing zullen wy' voor de liberalen stemmen, dit zal hunne belooning wezen. Nu nog eenige vraagskens aan ons klerikaal college van burgemeester en schepenen Is het waar dat het plaatsen van de kiosk der bokken, door de gemeente wordt betaald, zoo ja, hoeveel heeft dit ge kost aan de gemeente en hebben de libera len dan ook dit recht wanneer het hunne muziekfeest is Hoe komt het dat het bok kenmuziek dat zoo armzalig is de mast- klimmiDg alleen opluistert en hiervoor trac- tement ontvangt, betalen de liberalen dan ook geene lasten, zoo ja, waarom de zoo puike liberale fanfaren dan ook niet uitge noodigd Is het waar zooals er geruchten in omloop zyn dat onze klerikalen het inzicht zouden hebben het vuurwerk waarvoor er eene som was toegestaan in de pan te laten en liever de zwyneryen van vroeger weer in gang te brengen Wy hopen dat ons Schepencollegie op die vragen wel een klein antwoord zal willen geven. Een herbergier van het dorp. o— r Uitgever van de Volksgazet, wilt goed zyn het volgende schry ven in ëerd blad van Zondag aanstaande op Heden Zaterdag avond, om 8 1/2 ure 's avonds, Concert op stadskiosk, door het stedelyk Fanfarengenootschap Voor waarts onder het bestuur van M. 'S Jon gers. PROGRAMMA 1. Marche des Amis réunis Van Perck. 2. Fantazia uit Les Vestales Thomassin. 3. Rose de France, mazurka Martin. 4. Au cap Nord, fantazia Heymans. 5. Caprice-Polka voor bugels Blémant. 6. Fantazia uit Mignon A. Thomas. bewerkt door S' Jongers. 7. Rendez-vous, intermezzo Aletter. bewerkt door S' Jongers. 8. La vallée d'Ossan, groote wals Benoist. o— Bui'geriyke stancl van Ninove. Aangifte van 14 Juli (inbegrepen) tot 21 Juli (niet inbegrepen) GEBOORTEN Mannelijk 2 Vrouwelijk 1 OVERLIJDENS Lodewyk Van der Kelen 73 j. zb. wed. Maria-Joanna Van der Haegen, Burchtstraat Hospitaal. —Lodewyk Van Laethem. 62 j. zb. echt, Victorina De Luyck, Burchtstraat, Hospitaal. Louisa-Victoria De Mont, 78 j. zb, ong. Graanmarkt. HUWELIJKEN Geene. o— Liberale Maatschappijen. Op Donderdag 27 Juli aanstaande, om 8 ure '8 avonds, zal er een Concert gegeven worden door de Philharmonie, op den kiosk ter Markt. Het volgende programma zal uitgevoerd worden 1. En Liessj. Marche militaire par V. Turine. 2. La Guerre joyeuse. Grande fan- taisie. 3. Salut a Lutior. Grande valse par J. Volant. 4. Bouquei de melodies sur Carmen. Opéra de G. Bizet par J. 8teenebrugen. 5. Réve du Berger. Polka. 6. Tip-Top. Marche militaire par G. Allier, In geval van ongunstig weder zal het Con cert uitgesteld worden. o— De leden der Liberale Jonge Wacht, welke deelnemen aan den uitstap naar Ronse op Zondag aanstaande 30 Juli, worden verzocht zich te laten inschrijven heden Zondag ten lokale van den Liberalen Kring, van 101/2 tot 111/2 ure voormiddag. Prijs der deelnemingvijftig centiemen. o Wij vernemen dat Elodie Persoons, dezo week, het Nijverhoidskruis heeft ontvangen, als belooning barer drij en dertig jaren getrou we dienst als meid bij onzen vriend den hear Gustaaf Galle. Wij wenschen haar van harte proficiat o— Pensioenkas. Heden Zondag, 23 Juli, van 6 tot 7 ure zeer stipt, 7d* storting voor de Pensioenkas, bij Albert Martien, Neerstraat. Heden zondag 23 Juli om 5 u.'s avonds in d« ruime zaal Concordia groot feest met de me dewerking der liederavond van Brussel on der de leiding van den heer Adolf Clauwaert, de Oude Garde en Symfoniekring onder de leiding van den heer Ferd. Coessens. Opvoering van de prachtige volkscan tate Vlaanderen Muziek van den heer Osc. Roels. Wafelslag Verlichting van den hof Fakkeltocht Groot Bal.

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2