In jWemopiam. Zondag 27 Augusta 1M1 Prijs 3 centiemen het nummer Zesde Jaargang Nummer 5a Belangrijk Bericht. Vaandelinhuldiging'. Be Gemeentekiezingen in October 1911. Groote Laatste Mislukte Wal kwamen ze hier doen. De manifestatie Schollaert. fiwp*-- ii.———taw DE VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der Annoncen «ggj. J| „r dckr^l Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank de regel. AALST, 2G AUOUSTI 19ii. Verleden Woensdag overleed te Aalst de heer Eauel FRANCKX, in den ouderdom van 67 jaren, ten gevolge eener langdurige en smartelijke ziekte. Met stoischen moed heeft hij tot ge- heele uitputting zijner krachten de onverbiddelijks te der kwalen weer stand geboden. De liberale partij verliest in den heer Emiel FRANC KX een harer ver kleefdste aanhangers hij was Eere- Voorzitter van de Aalstersche Afdee- ling van het Willemsfonds en veel ja ren lid van 't Algemeen Bestuur te Gent, gewezen Voorzitter en Bestuur lid van «Voor Taal en Vrijheid de eerste Voorzitter en stichter van den Liberalen Werkmanskring, lid van Liberale Associatieen van andere Maat schappijen. Zaterdag morgend had de teraarde bestelling plaats. Prachtige kronen werden op zijn graf neergelegd, ver scheidene lijkreden werden uitgespro ken. We zullen den tekst ervan in ons volgend nummer mededeelen. We bieden de achtbare, in rouwge- dompelde familie Franckx onze op rechte deelneming in de droefheid welke haar treft. De Volksgazet. Alle eerst Zaterdagen der maand van 10 tot 111/2 uren 'smorgends, houdt onze acht bare Volksvertegenwoordiger M. Jules RENS zitting, in 't lokaal der Liberale Associatie, Graaf Egmont, Groote Markt, Aalst. Het bestuur van de erkende Maat schappij Eerbied en Recht voor Al len heeft het volgende briefje gezon den aan de Voorzitters en Besturen der Liberale Kringen en Maatschap pijen der stad Aalst, en verzoekt ons het te willen opnemen Aalst, 24 Oogst 1911. Mijnheer de Voorzitter Op Zondag 1 Oktober eerstkomende zal de Maatschappij van Onderlingen Bijstand Eerbied en Recht voor Allen hare vlag inhuldigen geschon ken door haren achtbaren Eere-Voor- zitter M. Gustaaf Leveau, Algemeenen Voorzitter van den Liberalen Werk manskring, waarvan onze Onderlinge Bijstand eene afdeeling is. Wij zijn zoo vrij U te verzoeken voor dien dag, 1 Oktober, geene an dere feestelijkheid in te richten en hopen dat ons verzoek zal ingewilligd worden, daar wij overtuigd zijn, dat al onze Liberale Vrienden van Aalst, de inhuldiging ODzer vlag zullen wen- schen bij te wonen, waartoe wij de eer zullen hebben hen ten gepasten tijde uit te noodigen. Aanvaard, waarde Heer Voorzitter, de uitdrukking onzer hoogachting. Namens het Bestuur van den O. B. De Voorzitter Jean DE BRUEKER. Nog enkele weken scheiden ons van de eerstkomende Gemeentekiezingen. Die kiezingen zullen dit jaar op al gemeen gebied een bezonder groot belang hebben, omdat de verwezenlij king van het antiklerikaal kartel in de groote steden van Belgie een harde les zal zijn voor de klerikalen, die de eenmaking der kieswetten zuiver Algemeen Stemrecht en Evenredige Vertegenwoordiging hardnekkig heb ben verworpen. Na Gent is ook te Brussel het anti klerikaal kartel zoo goed als beslist en die beslissing zal den doorslag geven, voor hetgeen nog te doen blijft in de andere antiklerikale steden en gemeen ten. In de gemeenteraden van ai de groo te steden en de voornaamste steden Van tweeden rang, die meest alle anti klerikaal zijn, zullen de katholieken hunne vertegenwoordiging in de ge meenteraden verliezen. Gij, klerikalen, wilt de Evenredige Vertegenwoordiging niet in alle steden en gemeenten P Buiten buiten dan, gij zelve in de voornaamste centrums der Belgische natie. Men kent het schandalig stelsel door de klerikalen ingevoerd. We vatten het hier nog eens samen. Voor de Gemeente- en Provinciekie- zingen zijn er kiezers met 1, met 2, met 3 en zelfs met 4 stemmen. De partij die den helft der stemmen bekomt meer eenbekomt al de zetels. Als geene partij den helft der stem men bekomt worden de zetels verdeelt onder de partijen, die het grootste getal stemmen bekomen. In de groote steden (dus in de anti klerikale steden) nemen deel, aan de toewijzing van de zetels, elke partij welke het zesde deel der stemmen heeft bekomen. In de kleinere gemeenten (dus in de Klerikale gemeentenmoet eenen lijst (of partij) het derde van de stemmen bekomen om recht te hebben op haar deel in de toewijzing der zetels. 't Is te zeggen dat de klerikalen wel vertegenwoordigd zijn in de gemeen teraden van al de steden waar de anti klerikalen verdeeld zijn in liberalen en socialisten, en dat de antiklerikalen niet vertegenwoordigd zÜn in al de gemeenten waar de dompers meer dan den helft der stemmen bekomen. Door het kartel zullen de klerikalen nu eene welverdiende les krijgen. En in al de groote steden zal het antwoord zijn Buiten buiten buiten Waar is de Evenredige Vertegen woordiging het noodigst Natuurlijk in de kleine gemeenten, waar de alleenheersching gewoonlijk in handen is van eene koterie, eene familie, en heel dikwijls van een en kel persoon. Ook in de steden en gemeenten van meerderen raog, waar de uitoefening der alleenheerschappij, de beste ele menten zelfs van de katholieke partij, van de openbare besturen verwijderd houdt en het bestuur nog enkel de uitvoerder is geworden van den wil der vriendjes en kozijntjes. In die gemeenten en steden worden de gemeentezaken verwaarloosd de algemeene belangen worden geslacht offerd aan de belangen van gekende personen en familien en van de wen- schen der bevolking wordt geene re kening meer gehouden. Eerst oom en dan oomkens kinderen is er de stelregel geworden van de kaste, die de macht in handen heeft Alleen ccne sterke vertegenwoordi ging der minderheid, kan de geldver- kwisting intoomen, de vriendjes-be- voordeeliging kortwieken door de mis bruiken ervan aan de lastenbetalers bekend te maken. Is het niet zoo gij allen lastenbe talers der stad Aalst Blijkt het niet uit de samenstelling van de meerderheid van onzen ge meenteraad en uit de laatste gebeurte nissen van geldverspilling en bevoor deeling, dat eene sterke minderheid in onzen gemeenteraad noodzakelijk is Welnu in de kiezing van October eerstkomende zullen de ernstige kie zers, zij die 't algemeen belang boven alles stellen, zich die waarheid, herin neren. Patriarkale Klassieke Stervensspeech uitgesproken door den Heer Staatsminister Karei WOESTE op het Anti-Woestebanket van de Vlaamsche Katholieke Jonge Wachten op Zondag, 20 Augustus 1911. o De Heer Désiré De Wolf, Voorzitter van de Katholieke Jonge Wacht van Aalst, heeft in een prachtige bommel aanspraak de twee hartvrienden Woeste en Van Cauwelaert voorge steld. De Heer Woeste antwoordt Vredelievende Vereen igde Broeders, Ik dank UEd. uit ganseher harte, en bijzonderlijk uw achtbaren voorzitter, den heer Désiré lie Wolf, voor de woorden van verkleefdheid, toegene genheid, welke hij mij zoo even toege stuurd heeft. Ik heb wei niet veel van zijn sierlijk Vlaamsch begrepen vergeeft me dit ik heb het geluk met uw moedertaal te leeren hantecren en ze te spreken met dezelfde heerlijke woorden als de ach- tens volle heer DeWolf. Het weinige, dat ik er van verstaan heb, schijnt me gezongen te zijn door een hemelsche stem, begeleid door hemelsche akkoor den, zooals ik indertijd hoorde op het banket van de Jonge Garde, bij de rede uitgesproken door den gevierden woordvoerder Amant! D'Hondt. Met zulke groote redenaars als Désiré en Amand waarbij ik heel graag den thans afwezigen Felix De Herdt zou willen voegen kan de katholieke partij hier te Aalst niet verloren gaan. Lang leven tot heil van ons katho liek volkdie drie wereldberoemde, onuitputbare,wel bespraakte mannen Désiré De Wolf is een knap man en de Vlamingen van Aalst zijn plezie rige lieden, en uw Vlaamsch is een taal, die wonderen kan verrichten zooals geen enkele taal het kan. Ik, verstokte, groengrijsgeworden Franskiljon, die steeds en overal met innig genoegen uw heiligste taalrech ten bevochten heb, moet thans de su perioriteit van uw taal en uw geest en uw karakter erkennen. Immers, was het hier te Aalst niet, dat achtereenvolgens dit jaar een kon- gres gehouden werd voor mijn troetel kind Romain (o combien Moyer- soen en voor mijn wreedaardig kind Louis de Bethune Vandaag mis schien voor één dag, maar 't is reeds veel zijn die beide kinderen ver zoend over de eettafel. En de Wel- Edelgestrenge Baron zal zeker thans smaakvoller gegeten hebben dan op zijn volksbanket (o zoo volksch waar ik hem de eer aangedaan heb niet te verschijnen. Vroeger lag alles overhoop nu lig gen we allen op éen hoop dat is uw wonderwerk, De Wolf Désiré, jongen, ge zijt een flinke kerel, en uw taal van zoo even heeft.me aangenaam verrast ge hebt in uw wenschen bijzonderlijk twee mannen willen besluiten die de eer, de kracht en de onvergankelijke toekomst van onze partij verkondigen den achtbaren en in den strijd vergrijs den Staatsminister Woeste, en naast hem den jeugdigen en veelbelovenden Volksvertegenwoordiger Van Cauwe laert. Merci, hartelijk dank voor uw aan eensluiting maar, 'k bid u, sluit ons asjeblieft niet te dicht aaneen dat is niet noodig, Désiré. Maar, 't is toch een leuke inval van U geweest hier als sprekers uit te noo digen en toe te juichen Frans Van Cauwelaert, vriend van Frans Schol- laert, vriend van Helleputte en Louis de Bethune, partijganger van den schoolbon en de verplichte toelage aan de vrije scholen en van de toekomstige manifestatie te Leuven, en Karei Woeste, vijand van Schollaert en de anderen, vijand van den schoolbon (Hoe Hoe aan verschillende tafels), vijand van de verplichte toelage en geen partijganger van de ontworpen manifestatie (A bas Woeste Weg met Woeste aan de 2e tafel links. Leve SchollaertLeve Van Cauwe laert aan verschillende tafels Woeste stil aan De Wolf Désiré, ge hebt wonderen verricht, Uw naam zal geboekt blijven in onze geschiede nis Helaas Gij jongeren, onbesuisden, wilt naar ouderen niet luisteren. (Hoe Hoe Men hoort den roep Plaats voor de jongeren De ouderen achteruit (Ja Ja Weg met Woeste aan de 2C tafel links). Ondankbaren Vroeger was er één meester te Aalsttoen was het Aalst aan Woeste En thans, omdat Woeste de waarheid gesproken heeft, schijnt het rijk van Woeste ten einde te loopen. Heb ik niet altijd de Chris telijke scholen gesteund, en ben ik het niet, die de wet, de fijne wet van 1895 doorgedreven heb Slimmerikken, vergenoegt u met die wet, die de wet is van een doortrapten vos, en ons land en onze scholen langzaam, maar zoo zeker naar de totale klerikalisee- ring leidt als 1 en 1 twee is. Men moet de middelen zien te gebruiken, die van pas komen, en met redelijkheid en voorzichtigheid te werk gaan. Heb ik u verleden jaar geen millioen doen verkrijgen Eischt toch geen vijf-en-twintig millioen in éénmaal. (Ja wel Leve Schollaert Die eisch gesteld door Schollaert, verdedigd door u heeft de twee oppositiepartijen samen tegenover ons gesteld zij hebben het volk met zich en we zijn niet machtig genoeg om tegen hen te zegepralen. O ze weten 't zoo goed Ze jubelen reeds en ze hebben gelijk En ze lachen om uw gemeene apachenstre- ken, waarin ge u vuil vermaakt met deuren en vensters van de anders denkenden te beplakken met portret ten van Schollaert en rondelletjes Vrijheid van den Huisvader He laas, ik, uw oude volksvertegenwoor diger, weet reeds te spreken van uw Vrijheid. (A bas Woeste Men trom melt op de tellooren. Het getrommel blijft duren). Aan een der tafels :Les imbéciles Les apaches Les saligauds Le vieux renard L'autocrateVertin etc. etc. Woeste tot De Wolf Proficiat, Désiré Ge hebt wonderen verricht S Ge dringt hier de portretten van Schollaert op en doet ze koopen door arme sukkelaars voor tien centiemen. Nergens zie ik mijn portretstraks komt men wellicht nog met het portret van Pie Daens te voorschijn, den boe zemvriend Van Schollaert, Helleputte, Van Cauwelaert en de Bethune, van Daens, den Ketter, den schismatiek. (Hoe Hoe 1) die onze machtige katho lieke partij verscheurd en vernietigd heeft, enkel en alleen uit ambitie, uit hoogmoed, uit zeeverachtigen praal. (Er ontstaat rumoer, gelach en gemor aan verschillende tafels Een stem roeptLeve Pie, anderen; Hoe Hoe! Toenemende ruzie Woeste tot Désiré ik win ik win En intusschen verslapt het geloof komt niet zeggen dat liberalen en so cialisten goddeloozen zijn en ons ver drukken. Hier binnen deze zaal wil ik nog eens de waarheid spreken er zijn veel katholieken, die zoo goddeloos zijn als de meest goddeloozen dezen morgen hoorde ik nog in mijn onmid dellijke omgeving een krachtigen Vlaam- schen vloek, en 't is overbekend dat ge veel meer van sport houdt dan van bidden en van christelijk werk te ver richten. En nochtans hebben we twee gaven om te overwinnen het ge loof en de liefde. Ddt is voldoende. Dat men me niet kome sprek' n van Zelfvernieuwing der partij zooals Van Cauwelaert het voor uitzet, die mij durft tegen beweren en zeggen behou den en verbeteren is niet voldoende. Slechts geloof en liefde zullen ons redden. Wapent u dus met geloof en liefde, 't Is door de liefde dat gij de harten zult veroveren. Vraagt het aan mijn troetelkind Romain 't is al vuri ge liefde, dié uit hem vloeit. Zei hij het zelf niet op zijn Kongres aan de jeugdige vrouwen en de dikke boerin nen En wie de liefde van de vrouw voor zich heeft, is gewonnen daar door komt het dat Romain Moyersoen nooit uit het zadel zal gelicht worden door welken baron ook. (Verbroede rend Hoe Hoe) Ik ben te oud om liefde uit mij te doen stroomen. Bij mij wordt de liefde vervangen door het vurig geloof. Wie een sterk oprecht geloof heeft zooals ik, zal nooit overwonnen worden daar door zal het nooit mogelijk zijn me te doen verdwijnen, welke krachten ook alle Edelgeborenen inspannen Geloof en Liefde ineengestrengeld Romain, vlieg in mijn armen Mijn hart trilt reeds van genoegen Ze zullen ons niet afwerken, kameraad. Geloof en Liefde kunnen niet gedood worden. Het kruis en een vurig hart zullen het symbool zijn van de verkiezingen. Het platform van den kiesstrijd moet zijn Geloof en Liefde Anders niets Geen schoolwet, geen sociale werken, niets van dat alles Het Kruis en het Vlam mend HartZiedaar de katholieke partij. En om dat kruis lichter te dra gen en om dat hart nog meer te doen ontvlammen, stel ik voor den vollen beker te ledigen. (Dubbelzinnige ova tie voor en tegen). Désiré tot Woeste Ze hebben 't geslikt aan ecnige tafels, en niet geslikt aan de andere. Woeste tot Désiré Ik kom er goedkoop van af. De strijd zal hard zijn. Defileeren de Jonge Wachten vóór mij Ja, maar allen met 't portret van Schollaert op den hoed. Les imbé.... Medegedeeld Ja, dat vraag ik u Wat kwamen ze den Zondag 20 Oogst naar Aalst doen Wie Hoe kunt ge dat vragen De schapen, De laten, De stokslagers, De kopstukken Ik meen dat ze 't zei ven niet goed hebben geweten. Was't om te congresseeren Of was 'tomte manifesteeren. Er is geen congres geweest. En de processie van 's namiddags geleek zooveel op een manifestatie als 't aanschijn van M. Woeste aan dat van Cupido. Neen ze wisten het niet. De schapen wisten het niet, omdat ze niets weten en altyd gaan waar de herder hen leidt er waren vele herders, de herder die hen bemint voorde wol en den wijn. De laten wisten het niet, omdat ze altyd opstappen, ten einde gezien te worden, ver mits ze als beenhouwer, winkelier enz. gaarne gezien worden, door de afgezanten van kloosters, door de pastoors en katholieke grootheeren, by welke ze leveren of wer ken. De stokslagers wisten het ook niet, want hoe ze draaiden en. zwaaiden met hun stok ken, van inden morgend reeds, geen ernstig mensch heeft hun eenigeaandacht verleend. Niet dat het aan hunne pogingen heeft ge legen, maar de Aalstenaars hebben naar de belhamels niet omgekeken. Die soort van navolgers Christi hebben maar koeragie, als ze een liberaal ontmoe ten, die vreedzaam huiswaarts keert en zy met twintig zijn om hem af te maken. De kopstukken wisten 't ook niet. Want ze woïrn hulde brengen aan Schollaert met zyn Schoolhaatwet en 't is Woeste, die het woord heeft genomen. 'tls Woeste die in niet onduidelijke ter men aan die gasten heeft verklaard dat zulke betooging niets beteekent, dat de Schollaertwet toch niet deugt, dat een op loopje gelijk hetgeen ze op touw hebben ge zet, veeleer ontmoedigend is, na de groot- sche manifestatie van Brussel. Hij heeft, ondanks zyn redenaarskunst duidelijk genoeg doen verstaan (en de an dere aanwezige kopstukken zullen 't wel begrepen hebben) dat de eensgezindheid on der hen ever, groot is als vroeger maar dat ze hein Woeste, ondanks al liet geblaf der klerikale keffers van 't, Arrondissement Aalst niet durven terzijde zetten. En do aanwezige schapen en herders, laten en stokslagers, kopstukken en colle ga's van Woeste hebben toegejuicht eu ge roepen Leve Schollaert II M.Woeste is ton vier ure vertrokken h\j is schier alleen naar de statie gegaan, zoo hy niet geheel is overboord is geworpen is 't ze ker dat zyn prestige uit is. De tijd van den 1 riontfboog Aalst aan Woeste, die tyd is lang voorbij. '1 Was geen congres. 't Was geene manifestatie 't Was een droeve parade, zonder eenige beteeken is. En dat alles is geëindigd met eene open bare cinematografische voorstelling, die veel volk naar de markt lokte, veel volk van Aalst van alle partyen, viermaal meer volk dan er deelnam aan geheel de stokprocessie van 's namiddags. En in die massa volk liepen de stokslagers verloren, zy hebben hunne liefhebberij niet kunnen uitoefenen en zelfs geen eenzaam te rugkeerenden liberaal half dood kunnen slaan I Ziedaar toch iets bewezen Het bedryf van klerikalen stokslager biedt in Aalst geene aangenaamheid ineeraan. Amen. O— Die lest laclit, licst lacht zegt 't spreekwoord Welnu, we geloven dat het ditmaal onze beurt zal zijn om best te lachen. Onze betooging van Dynsdag 15 Oogst die, 't. is nu alom bekend, aller verwachtin gen te boven ging en, terloops gezegd, op perbest van stapel is geloopen, heeft, op sprekende wijze getoond waar de vloed, de meerderheid van ons Belgisch volk naartoe wilt wat dat volk, dat meer dan vijf en twintig jaar reeds gebukt gaat onder 'n drukkende alleenheerschappij, wil en wat dat volk, eindelyk door onophou lelyk klop pen en taaien wil moet en zal bekomen t algemeen stemrecht en den val van 't kle rikaal ministerie. 't Ware gansch overbodig hier nogmaals verder over de manifestatie uit te wijden. Die ze hebben bijgewoond zullen oordeelon

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1