i\irsovE. Wijziging en Herziening. AALST Wijlen onze expositie Eene welverdiende Hulde. Willemsfonds. CIJFEKS. Uit Sottegem. KERKXKEN. EUONDEGEM. eest en verspreidt De Volksgazet. Mingelamangel. en lood vast overtuigd zyn, al zagen ze met twintig oogen tegelijk en op dertig hoeken, ▼eertig betoogingskens als die van Leuven die. Naar alle previsies en schyn Toch maar een flauw beestje zal zyn ofschoon er By klein en by groot By paap en by kaloot geen moeite gespaard wordt om er zooveel volk mogelyk heen te leiden. De volgende brief die zekere ten achter blijvende pastoors voor eenige dagen nog ontvingen oewyst het eens te meer Hy is gezonden, zooals ge ziet, door den President van 't inrichtingscomiteit, sena- teur De Becker-Remy van Leuven en luidt als volgt Mijnheer de Pastoor, o Voorde tweede maal reeds doen wijeenen warmen oproep tot uwe hooge welwillendheid, ten einde de lyst te beko- inen der sociëteiten die wy met goed ge- volg naar de manifestatie Schollaert van 27 Oogst aanstaande zouden mogen uit- noodigen. Tut hiertoe zijn onze beide brieven onbeantwoord gebleven. Daar er ons niet veel tyd meer te verspillen blyft en we kost wat kost nopens deze kwestie dienen ingelicht te zyn, zoo ver- oorloven wij hot ons nogmaals by u aan te dringen opdat ge ons, zonder uitstel, antwoord gevet. Dij gebrek aan inlichtingen hebben we al de maatschappijen van 't arrondisse- ment nog niet kunnen uitnoodigen. We boesteren de vaste hoop dat ge geene uitzonderiug zult maken en datgy het als een ware plicht zult aanzien om de ge- vraagde inlichtingen zoo gauw mogelyk op te sturen en mede te werken tot het welgelukken onzer manifestatie. Aanvaard intusschen, Mijnheer de Pastoor, met onzen voorbarigen dank de uitdrukking onzer gevoelens van diepe genegenheid. De voorzitter, Aug. DE BECKER-REMY, Senateur. Waaraan zouden die pastoors, wien men reeds tweemaal om inlichtingen geschreven heeft, toch denken Zouden het per ongeluk misschien vrien den van M. Woeste zyn of is het't effekt van de laatste warmte 'tEen en 't ander, 'k zeg het altyd, zou Menheer Petrus antwoorden. En wy zyn van zyn advies Het vraagstuk dat ik verleden Zondag op wierp in myn artikel onder dezelfde hoof- ding als hierboven houdt ook de groote dag bladen onledig. We lezen in de Chronique van 24 Oogst het volgende Si une réforme éléctorale supprimant le vote plural a la commune et la province peut résulter d' une simple lol votée a la inajorité, il en est autrement pour les élec- tions parlementaires il faudrait alors passer par une revision constitutionnelle. Nouscroyons que cette revision s'impo- sera bref délai. Avec Ie a Peuple nous pensons que, s'il est évident que le vote plural ne sera pas aboli du jour au lendemain, on oublierait les legons du passé en tenant la revision consti tutionnelle comme un obstacle capable de barrer lon^temps la voie au triomphe de l'égalité politique. II est des heures oü le Parlement est prompts tenir compte du voeu populaire, et a ces heures-la, les résistances tombent, et la vulonté de la nation fait loi... Nous devons nous préparer sagement et rósolument la revision In 'tkort: Zooeene eenvoudige wet vol doende is om het meervoudig stemrecht af te schaffen voor de gemeente- en provincie kiezingen, voor de wetgevende kiezingen is het anders daarvoor moet de grondwet her zien worden We denken met Le Peuple dat zoo het meervoudig stemrecht niet verdwynen kan van héén tot morgen het evenwel niet lang weerstaan zal aan den volkswil, ondanks de grondwet. Er komen uren waarin het Parlement w. haast by heeft den volkswensch in aanmer king te nemen, in die uren verdwyntalle weerstand en den wil der natie wordt wet... Bereiden wy de herziening der Grondwet vóór, met beleid en volharding. Zoo schryft de Chronique. Dc wil der natie wordt wet, zoo is 't in derdaad en daarover zyn al de liberale en demokratische organen het eens. maar zoo lang de uitdrukking van den volkswil ver ward zal liggen in de bykomende stembrie ven van net meervoudig stemrecht zullen de klerikalen den volkswil loochenen. Daarom zeide ik in myn vorig artikel dat het noodig is den wil van de kiezers duidelijk te maken tegenover den wil uitge drukt door de stembrieven. Nemen wy een kiezerskorps van 1200 burgers waarvan er 400 twee stemmen heb ben en 100 drie stemmen. Deze 1200 kiezers moeten door eene stemming over eene be paalde kwestie uitspraak doen, eene kwestie van algemeen belan, Wy weten duidelyk en 't is onbetwistbaar dat meer dan 600 kiezers op de 1200 ja wil len en de anderen neen. Maar er worden 1800 stembrieven in de busgevonden en de uitslag is 830 ja en 970 neen. We zullen wel te zeggen hebben dat niet tegenstaande de uitslagde groote meerder heidder kiezers Ja hebbengezegd.de te genpartij, de klerikalen zullen het tegen overgestelde beweren en wyzen op den uit slag der stemming, 't Zyn de kiezers niet die beslissen 't zijn de stembrieven, de papieren wil staat in ons land boven den volkswil. Hoe dat te bewnzen Welnu in plaats van aan de 1200 kiezers aan de eene één aan de andere twéeol drie stembrieven te geven, krygt elke kiezer èèn stembrief, maar de brieven der tweestemmers dragen Er zyn 700 eenstemmers, 400 tweestem mers, 100 driestemmers of 1200 kiezers met 1800 stemmen. De partijen die den strijd aangingen over de op te lossen kwestie van algemeen belang zyn liberalen en klerikalen. By het nazicht der stembrieven heeft men gevonden 500 enkele stembrieven, 120 dub bele en 30 driedubbule voor de liberalen, dus bekwamen de klerikalen 200 enkele stemmen, 280 dubbele en 70 driedubbele. Liberalen 500 maal I 500 120 II 240 30 III 90 Klerikalen 200 maal I 200 280 o II 560 70 III 210 650 kiezers - 830 550 kiezers - 970 Dus bewijst de stemopneming 1. Dat de liberale kiezers eene meerder heid uitmaken van 100 Belgische burgers. 2. Dat de klerikale minderheid eene meerderheid bekomt van 149 stemmen. 3. Dat zulk kiesstelsel valsch is en bedrie- gelyk vermits alle Belgen gelijk moeten zijn door de wet. 4. Dat de kiezers in Belgie min waard zijn dan de brieven en den volkswil onder drukt wordt door den papieren wil. We zijn overtuigd dat na een tweetal proeven met dit stelsel genomen b. v. toege past op de wetgevende kiezingen, het bedrog zoo schreeuwend zoo zyn, dat men weldra tot de herziening der wet zou moeten over gaan om het meervoudig stemrecht af te schaffen ten einde verdere verwikkelingen te vermyden. Van Doren. Nogeens willen wy de rekening maken en daarna sluiten wy 't debat. Volgens 't Volksstemmeken waren er Zondag 4000 katholieke jonge wachten in hunnen stoet. De stoet duurde 13 minuten horlogie in de hand. Op een uur zouden er dus 5 maal meer of 20,000 manifestanten ge weest zyn. Op 5 uren, duur der betooging -van 15 Oogst 100,000. Te Aalst ging men met langs buiten en langs binnen de melding II vyf en vier, ja zelf met dry en twee on een deze der driestemmers de meldig III en zie-I rang, omdat de straten te smal ziin- te bier nu den uitslag der stemopneming. I Brussel met 8 en 10 op de groote boulevards De plaatselijke expositie heeft verleden Zondag haren laatsten levensdag genoten zij werd Maandag gesloten zonder de minste plechtigheid 's morgens werden de ten- toonstellers verwittigd dat zij hunne klod den moesten komen weghalen, Enlevez moi Qa gelyk in de restaurants gedaan wordt met de vuile schotels en tellooren. Zondag, den ganschen voormiddag, is de Expositie gesloten moeten blijven omdat er de katholieke Jonge wachten moesten expo sitie houden De stadskas berst van over vloed :men mocht dus wel aan dc ontvang sten van Zondag morgen verzaken. Maar nu, dat de expositie gesloten is, is het oogenblik aangebroken de rekening op te maken van hare inkomsten en uitgaven. Zulks wordt gedaan voor alle tentoonstellin gen overal is men er op uit om het ten spoedigste te doen. Onze schepene van financiën, die eigenlyk de vader is geweest dier nieuwigheid in onze stad, heeft voor plicht er voor te zorgen dat wy spoedig de rekening hebben der expositie, want de over- groote meerderheid der Aalstenaren wenscht te weten hoeveel die inkomgelden, hoeveel de plaatsgelden hebben opgebracht Met hoeveel franken de Pompiers zyn wegge- slibberd, wat de controol heeft gekost, de bloemen, de planten en de rattenkelder, hoe groot dit aandeel is geweest van de kle rikale drukkers in den lekkeren koek, hoe veel de kunstaffiche heeft gekost en hoeveel er is betaald geweest om zekere alcoolvlekken uit te wasschen en sommige muilperen te helpen verteren. 't Schynt dat onze schepen van Financien zyn droombeeld, de expositie, heeft ver- wezentlykt metdc hoop het te doen dienen, tot de verwezenlijking van zy'D ander droombeeld, het Osbroekpark hoeveel hec taren grond zal hy kunnen aankoopen met de winsten der expositie Wy gelooven dat het bitter weinig zal zijn als de financieelen uitslag der expo sitie, in 't algemeen, gelijken tred houdt met deze van het Kunstconcert. Dit heeft juist 100 franken opgebracht aan inkomgel den hoeveel heeft het gekost De Aalstenaar moet het maar al betalen, de grillen zyner schepenen gelyk de grillen der patatterpaters B. B. De Jonge Wachters hebben, Zondag avond hun heel weinig gelukt politiek Cinnema^ spel gesloten met hulde te brengen aan al wat maar eenigzins naam heeft in hunne party. Wy aanzien het als een plicht voor ons hulde te brengen aan wie hulde verdient nl, aan de vrijzinnige bevolking van Aalst. De feesten van Zondag, de stoet, de hou ding der groepen stokslagers waren eene brutale uitdaging tegenover het zoo vrij fezinde volk van Aalst. Zoodanig waar is ees, dat Maandag morgen, een der zonen van een der hoogstgeplaatste klerikale hoofdmannen der stad, sprekende van som mige opgemerkte groepen stokslagers, en zulks in byzyn van gekende liberalen, zijne verontwaardiging niet kon bedwingen en uitriep t Was crapuul Gelieve aan te merken dat hy, toen hu die woorden uitsprak, in't geheel noch ten deele dronken was, alhoewel het hem nog al eens gebeurt buiten schreef te loopen. Ehwel, tegenover die brutale, die crapu- leuze uitdaging is 't vrijzinnig volk van Aalst kalm en deftig gebleven, aldus een ijskoud stortbad gietende over den ge- maakten «geestdrift der klerikale haantjes vooruit, wier feest is uitgebrand als een oordjeskeerske 1 Daarom, hulde aan het vrye volk van Aalst. Nie' staan. en breede straten en men ging veel sneller omdat anders vele betoogers hunnen trein zouden gemist hebben, daar men te Iaat te St-Gilles zou toegekomen zyn. We moeten dus 100,000 met 2 vermenigvuldigen en we komen tot 200,000 Zijn we t' akkoord snotneuzen 1 Licderavonden voor 't Vrouwvolk Maandag 28 Augusti, om 8 uren stipt, in het lokaal Vier Winden Keizerlijki Plaats. Aanleeren van het lied liuweiy ksivenscli. Woorden van L. Lambrechts. Muziek van Oscar Van Dunne. o— MANNENKOOR. Maandag 28 Augusti, om 9 uren stipt, in het lokaal Vier Winden.» Algemeene herhaling. Aanleeren van nieuwe liede ren. De snotneuzen uit 't Volksstemmeken zeeveren nog immer voort over 't getal deel nemers aan de betooging van 15 Oogst Wij zeggen dat er 200,000 betoogers waren de snotneuzen 60,000. Sterfgeval. Zondag in den voor avond kwam hier, per snelschrift, het nieuws toe, dat onze jeugdige stadsgenoot Charles KIECKENS, to Lugano bezweken was aan de schrikkelijke kwaal een dub bele longontsteking welke hem op een speelreis naar Zwitserland en Noord-Italiö zoo verraderlijk had neergeveld. 't Was een oprechte verslagenheid in de heele stad, waar het slachtoffer, hoe jon nochtans, zoo gunstig reeds was gekenc één kreet van innig medelyden voor dé ouders en familieleden, voor wie de jonge afgestorvene zooveel reine liefde koesterde want Charles KIECKENS ging te rechte door als een toonbeeld van braafheid en kin dermin. Na, op onze Staats-Middelbare school met de grootste vrucht het uitgangsdiplo ma te hebben verworven, trad hij in het Handelsgesticht der Nyveraars van Hene gouwen (Institut Warocquó) te Bergen, waar hy gedurende vier jaar de leergangen volgde. In 1910, dus pas éen jaar geleden bekwam hy met groote onderscheiding het diploma van handelsingenieur en dadelyk werd hy aanzocht om in een belangryke ny verheids gesticht van Charleroi Ateliers de Con structions Electriques de betrekking van hulpsekretaris waar te nemen. Eindelijk dit jaar no<* werd hij door zyn ambtgenooten aangesteld als afgevaardigde by het genootschap der Handelsingenieurs van Henegouwen. Vlaamsch van hart en vlaamsch van zeden wist onze jonge vriend, in 't hart van het Walenland, de belangen zyner duurbare moedertaal voor te staan. Toen hy nog stu dent was, stichtte hy in 1908 te Bergen een Ylaamschen Bond La ligue pour la pro pagation de la langue flamande en Wallonië (Bond voor de verspreiding der Vlaamsche taal in het Walenland). Tevens bracht hy. met eenige vlaamsche vrienden Lieder avonden tot stand en richtte vlaamsche leergangen in, waar hy zelf in een der dry klassen onderwijs gaf. Die korte schets is voldoende om te bewy zen dat onzen jeugdigen stadsgenoot en vriend een heerlyke toekomst open lag welke de onverbiddelijke dood zoo wreed aardig is komen verbrijzelen. Wy bieden aaD de ontroostbare ouders en familie de uitdrukking van ons hartelijkst rouwbeklag. Over den talryken ingetogen stoet die den algemeen beminden jongeling ter laatste rustplaats vergezelde, zweefde een indruk van diepe smart, onweerlegbaar bewys der innige deelneming welke de gansche bevol king in die treurige omstandigheid liet blyken. Aan het graf werden twee lijkreden uitge sproken, door twee zyner collegas. Wij laten htor deze volgen van den heer Rene Mayer, die, innig ontroerd, al de aanwezigen diep heeft getroffen Messieurs, Le triste devoir m'incombe aujourd'hui, de venir, au nom de 1'Administration et de la Direction de la Société Anonyme des Ateliers de Constructions Electriques de Charleroi, adresser un suprème hommage a son cher et vaillant collaborateur, Charles Kieckens. Charles était un courageux. Nous n'en vou Ions pour preuve qu'un faitayant terminó toutes sos études moyennes dans sa langue ma- ternelle, sa chère langue flamande, dont était l'un des plus ardents protagonistes, il avait su par sa haute intelligence, par sa grande vo lonté, s'assimiler en quelques années, la langue frangaise, d'un génie si profondément différent. Et c'est, avec grande distinction, qu'il con duit a l'Institut Commercial des Industriels du Hainaut, a Mons, dont tout l'enseignement so- donne en Frangais, le grade d'Ingénieur Com mercial. Se« études terminóes, Charles entra au Ser vice des Ateliers de Constructions Electriques de Charleroi, il y a de cela, un an, a peine. Je ne puis faire de son caractère franc, loyal, et profondément aimable, de plus grand óloge que de déclarer, ici, hautement, que, parmi le nombreux personnel des Ateliers, il n'a laissé que des amis, douloureusement affectós de sa fin prématuréc. II y a dix ou douzo jours, seulement, Charles nous quittait, le cceur joyeux, pour prendre quelques jours de repos, et faire une excursion en Suisse, dont il se promettait le plu« grand plaisir. Nous, ses collègues, nous regümes, pendant trois jours, quelques nouvelles, sous les espèces de cartes-vues, représentant des paysages en- soleillés. Charles ëtait heureux II promenait a travers un pays de réve, sa jeunesse ótince- lante. Soudain, une triste nouvelle nous arrive Charles est malade Mais qu'importeII est si jeune, si fort, si radiant Un matfn, «on chef nous ditLes nouvelles sont rassuranteB. Aussi, quelle ne fut pas notre douleur lorsque subitement nous apprimes que c'était fini, que nous ne reverrions plus le beau jeune homme au caractère jovial, aux yeux pétillants et de jeunesse et de bonté II est de ces faits brutaux, que la raison se refuse a admettre d'emblóe. La nouvello de la mort dc Charles était de eet ordre. Mais lo télégramme était la, net, précis, in contestable dans sa concision. J'aivu, Messieurs, j'ai vu des larmes dans les yeux de ses chefs, de ses collogues. Car si, en coupant le fil de cette existence si pleine de promesse, la mort est venu arrêter l'expansion de talents nombreux et sérieux, du moins en était-il un que Charles possédait au plus haut point et qui était innó en lui celui de se faire aimer. Charles, adieu done Ta mémoire, celle de tes bedes et bridantes qualités, vivra dans nos coeurs jusqu'au jour oü, repondant au funcbre appel de la mort, nous irons, dans la tombe oü tunousprócèdes, dormir notreéternel sommeil. Puissent alors, nos coeurs être encore aussi purs et aussi nobles que le tien Adieu Charles Recht en Vrede en de he- tooging van 15 Oogst. Recht en Vrede die zyn neus op de straat niet meer laat zien als om den trein naar Oudenaerde te nemen heeft van ach ter zijn schryftafel den grootschen stoet van 15 Oogst zien voorbijtrekken en zingt er ook zijn deuntjen op, op zyn gewonen zedepree,- l^prstoon. Die toon zal de vogel moeielyk kunnen achterwege latenhy is te oud ge worden om anders te zingen aan hy gebekt is. De manifesteerders, zegt hij, droegen op den hoed caricaturen waarop priesters op de ineest lage wyze waren afgebeeld en die raenschen komen op voor het onder- wys Dat Recht en Vrede van lage houdin gen en lage wijzen spreke, zal ieder begrijpen, hy is by zonder wel bevoegd om daarover te oordeelen. Maar de godsdienst en de priesters die zich nog door Recht en Vrede moeten laten verdedigen, zyn daar waarlijk in góede handen. Verder vertelt hij dat de stoet erg banaal was.... nergens volk op den doortocht.... vele speciale treinen zyn ledig aangeko men.... andere uit Baulers en Luik kwamen toe met 5 en 6 reizigers.... velen zyn blijven staan waar ze stonden, by gebrek aan volk... enz. enz. Zoog Recht en Vrede dat alles uit zyn duim, men moet bekennen, 't is wel ge zogen I fè-0 Burgeriyke stand van Ninove. Aangifte van 18 (inbegrepen) tot 25 Oogst (niet inbegrepen) GEBOORTEN Mannelijk 1 Vrouwelijk 1 OVERLIJDENS 2 kinderen onder de 7 jaar. HUWELJIKEN Geene. Gelijk onzo lezers reeds weten, werd 'teerste deel dor kermis op O. L. V. Hemelvaart afge speeld in den hippodroom te Maria-Lierde, wat voor gevolg had 1500 fr. winst aan de inrichters van de koersen en goede zaken voor de nering doeners van Maria-Lierde. Het tweede bedrijf komt thans, dank aan 't groot vernuft der katholieke feniksen van den gemeenteraad, zijn eigen dood te sterven want reeds van 's Woensdags waren de foor kramers op vlucht. Nu is 't algemeen gevoelen dat 't geniaal ge dacht van onzen doorluchtigen schepen van fi nancien, alias René Van Oudenhove, niet bij machte was om onze kermisfeesten op te luis teren, om volk naar Sottegem te lokken. Ons gemeentebestuur haddc dus ontegensprekelijk veel beter gedaan de gevraagde subsidies te verleenen voor de paardenkoersen en voor den velodroom, dan hadden de reeds slechtbedeelde lastenbotalers van Sottegem het geluk gehad te kunnen genieten van minstens een paar da gen nering, een paar goede dagen van verteer. Immers, de hondenkoers had veel jongens doch weinig of geen vreemdelingen te been ge bracht en de zeldzame buitenlieden die naar den clou der kermis waren komen zien, waren het eens om hunne gevoelens van afkeur in be lachelijke bewoordingen uit te drukken. Wat ons betreft, wij zijn het eens om de ver standige werkingen der politiehonden te er kennen en te waardeeron en wij vreezon dan ook geen tegenspraak wanneer wij schrijven dat wij en velen met ons 't vernuft dier trouwe dieren verre boven 't verstandspeil onzer kle rikale gemeentebestuurders achten. Van genen zagen wij met genoegen het groot doorzicht dat zij aan den dag legden om hunne meesters en terzelfder tijd de maatschappij trouw behulpzaam te zijn, terwijl wij van dezen zelfs niet kunnen zeggen dat zij iets doen om de belangen hunner meesters, de kiezers, te be hartigen, hunne nering te doen bloeien en groeien. Integendeel, zij gooien de zuur betaal de lasten hunner medeburgers weg, terwijl zij van een anderen kant de door de particulieren gegeven feesten met handen en voeten tegen werkten en hen getoelige verliezen deden ondergaan. Neen, heeren klerikale gemeentebestuur ders, hondenkoersen, noch carroussels, noch tam-tams van eenige afrikaansche zwarthuiden ijn niet van aard om den gewonen kalmen gang onzer gemeente te verlevendigen daar toe wil en moet de mode worden opgevolgd, zijn de spelen van den dag noodig. Thans schijnt gij er nog genoegen in te schep pen Sottegem zoo doodsch mogelijk te maken om de kiezers des te beter in 't slavengareel te doen loopen en om ze onder uwe klauwen te kunnen houden doch weieens komt do weer wraak, schudden de kiezers hunne lamlendig heid af en dan, dan zou de les duur te staan kunnen komen aan de hondendresseurs. De zaak van 's burgermeesters verwoest beetenveld wordt hier nog altyd druk be sproken. Het feit, dat men er Gustaaf V. d. H. zoekt in te mengen opent vele monden eri het politiek drama, waarvan ik in myn laat sten brief sprak, wordt nu veel meer bespro ken dan de eenige vierkante voeten betra- ven die uitgetrokken werden. Indien, zoo wordt er gezegd, het slacht offer van dit politiek drama gevallen is, dan is het wel omdat hy zekeren persoon in den weg liep en hy den haat van zeker goedje op zich had getrokken door zijn onafnanke- lyk zyn en door zyne vryziuuigheid. Toen uit Audenaarde de mare van zyn val toe kwam werd er, in zekere huizen, cham pagne gedronken en personen, wien door hun maatschappelyken stand het dansen verboden is, sloegen 'nen goeiën flikkeren deden hare omgeving met haar flikkeren. Toen ter tyde was men erg verwonderd dat het slachtoffer van dien politieleen haat hulpen bescherming had gevraagü by een, in schyn ten minste, hoog geplaatst politiek man te Aalst. Later is het uitgekomen, dat deze het ongelukkig slachtoffer, door belof ten van hulp en bescherming, er toe ge bracht had in hem een onbeperkt vertrou wen te hebben. Hoe hy dat vertrouwen be loond heeft, dat weet men, te Audenaarde, maar al te wel in zeker midden, waar men luidruchtig zyne verontwaardiging uitdrukt als men er aan denkt hoe dit politiek heer schap samenspande met de vyanden van den ongelukkige die in hem zyn helper en be schermer meende gevonden te hebben. Thans zou de aartsvyand van den gevallene het politiek heerschap van Aalst door een vuur dragen. Wee hem, die 't wagen zou een woordje te zeggen of een feitje te begaan dat tegen dien Aalsterschen Mynheer zou zyn onze Kerkxkensche pochhans zou hem spoedig doen zien dat hy ook zekere macht bezit. Er zal licht komen, er moet licht opgaan in 't duister politiek drama van verleden jaar. Bischop. Er is, in deze laatste dagen, veel gespro ken en geschreven geweest over de steen- groeven ('t is verkeerd van steen mijnen te gewagen zooals het gedaan wordt) in onze gemeente ontdekt. Feitelyk dagteekent die ontdekking niet van heden. Sinds jaren reeds worden hier zavelputten uitgebaat wier eigenaars, op geringe diepte, de steenrots ontmoetten die eigenaars bepaalden er zich by de steenen uit te graven, die hun in den weg lagen, en die steenen werden ter plaatse zelf verbruikt. Hadden er, in onze gemeente, mannen van kennis, van vooruit zicht, yan toewyding voor de belangen hun ner onderhoorigen, aan het hoofd der zaken gestaan, sinds lang waren onze steengroe ven gekend en uitgebaat geweest en Eron- degem zou eene ryke, bloeiende gemeente geweest zyn wier kinderen, ter plaatse zelf, de broodwinning hadden gevonden welke zij, tot hier toe, verplicht zyn geweest, ten koste van zooveel moeite, zooveel lyden en zooveel opoffering, verre van huis te gaan zoeken. Ziedaar wat het eene gemeente kost door dompershelden bestuurd te worden. Weten de slimmerikken, die hier aan 't hoofd staan, dan niet dat de openbare zittingen van de gemeenteraden aan 't pu bliek moeten bekend gemaakt worden by middel van plakbrieven gehangen aan 't ge meentehuis en dat de raadsleden op tijd tot de zitting moeten worden uitgenoodigd en niet eenige uren voor de zitting Wet is wet, voor de dompers zoowel als voor de liberalen en voortaan zullen wy onze lezers verwittigen telkens de wet hier nog overtreden wordt. Zouden de kasseisteenen, voortkomende van het herstellen van den Gentschen steen weg, eene koningsbaan, niet beter kunnen dienen tot het leggen van bygangen, op ze kere plaatsen langsheen dien steenweg, waar zij hoogst noodig zyn, dan om er de hoven van sommige heeren en boeren mede te kasseien Hoeveel zouden die heeren en boeren die kasseien wel betaald hebben Of heeft 't klerikaal gouvernement aan die brave, getrouwe kiezers, die honderde kasseistee nen ten geschenke gegeven P Tot de naaste week. Schokeek. Zondag-rust. Van 's middags tot middernacht, dienstdoende Apotheker op bondag 27 Augusti 1911, M. Ghvsselinckx Molenstraat. - Verleden Zondagnacht, zaten twee katholieke Jonge Wachten vóór het standbeeld van den H. Johannes op de Hout markt spottend te zingen, te huilen, te tie ren en met kalveren te vechten. Wie sprak daar weer van heiligschennis en goddeloos heid Of was dit het effekt van de rede van Woeste over het geloof Of wellicht t effekt van de pasteitjes van 't Banket P Eigenaardige Spijsvertering bij die jonge wachten Plaats voor die jongeren Vciodi ooni van AalstHeden Zonaag 2/ Oogst om 3 uren namiddag, zui len de volgende aantrekkelijke koersen ge geven worden 1, Snelheids- en Fondkoersen voor de twaalf vermaardste wielrydsters van Belgie Zullen er aan deelnemen Sauvage. Luik M' Verbraecke, Gent M' Clocquet, Brussel Juff Coppe- jans H,, Lauwe juff. Van de Wyngaerd Vilvoorde juff. Gollard, Luik juf/ Ktmps, Vilvoorde; juff. Van Hoorne, Eer- neghem juff. üenys, Herzele juff Ver tongen, Brusseljuff. Ciaeys, Waereghem juff. Bouré, Gent. 2. Prachtige 1 1/2 urekoers voor de veei belovende renners uit het Land van Aalst Branteghem, Aalst Van de Voorde Aalst; Van Eeckhout, Erpe Lambrecht' Herdersem Iiombaut, Moorsel Van den' Nest, Hofstade; De Smedt, Schellebelle I)p Wmter, SchellebelleCoppens, Assche Van Hulst, Dendermonde Willems, Pamol Van Caeckenberghe, Gyssgem. Prijzen der plaatsen: 0,50 fr. Volksnl 1,00 fr. Helling; 1,50 fr. Tribuun. P

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2