Persoonlijkheden Zondag' 1 October. In de Liberale Associatie. Ze zijn met 24 boven geweest. Eenige Cijfers en de kiezingsbelollen Nieuvvskes op Zokken. Uit Sottegem. JMINOVE. de Bondgenoot is geworden der dom pers in de Kamer, e boezemvriend van de kloosterman Schollaert, heeft hij permissie gekregen voor dompers- welzijn weer met Daens op te komen, omdat eene lijst van Daens geen de- mokratische lijst, geen oppositielijst, meer kan zijn, maar eene klerikale lijst hoe men die ook vermomme. Reeds vroeger hebben we gewezen op het over-en-weergeloop van zekere klan van klerikalen de aandacht van ons en andere werd getrokken op aan houdende voetstappen welke er gedaan werden vooraleer de modus vivendi der klerikale kliek met de kliek van Daens bepaald vastgesteld was. Al wie iets of wat begrepen heeft van de laatste gebeurtenissen zal wel weten en begrijpen, hoe de gaffel aan den steel zit. l)ie eerste klerikale lijst werd de kiezers voorgesteld in een vuilbladje, dat in alle wijken werd uitgedeeld. Het is zoo klaar als pompwater dat er in naam van die kandidaten slechts geblaft wordt tegen de liberalen. Zoo hevig men vroeger tegen de dompers brieschte, zoo zeer brullen dezen nu tegen de liberalen. Wij, liberalen beklagen er ons niet over, onze mandatarissen hebben in den gemeenteraad getoond, dat ze in Aalst een goed bestuur willen, dat ze met kennis van zaken de kwestien van financiën, van openbare werken, van onderwijs, van taksen, leeningen, op centiemen enz. kunnen behandelen en het publiek inlichten over hunne we zenlijke belangen, en 't i» niet omdat er twee klerikale lijsten worden voor gesteld dat de kiezers zullen misleid worden Die kontrool wil over de stadsza- ken, zal niet stemmen voor mannen die in 't geniep met de misbestuur- ders heulen, maar zal integendeel zijn vertrouwen behouden aan de liberalen, die de stadszaken grondig kennen en heteenige licht er hebben over doen schijnen, dat aan de Aalstenaars heeft laten zien wat hutsepot er op het land huis is. Baron Karei de Bethune, het nieuw kopstuk van het Daensistenkliekje van Aalst schrijft Ons programma, onze gedachten zullen wij in vrede en verdraag- zaamheid verdedigen, zonder haat of nijd tegen iemand, fonder de minste persoonlijke aanvallen Dat is heel braaf van baron Karei de Bethune. Dat is eene waardige verkla ring. Maar in het prullebladje waarin hij die verklaring laat verschijnen, vinden we 't bewijs dat de nieuwe hoofdman weinig in de pap heeft te brokken, want in hetzelfde prullebladje staan lage, gemeene persoonlijkheden tegen liberalen van Aalst. We zullen ons natuurlijk niet verla gen in onze liberale bladen met de naamlooze schrijvers dier lafheden te redetwisten, maar we zeggen tot de kopstukken, die de medewerking van zulke schobbejakken dulden en hunne diensten aanvaarden voor 't vuil werk dat ze zeiven niet durven doen weest op uwe hoede want wij stellen u ver antwoordelijk voor hunne gemeenhe den. En weest verzekerd, dat we, wat persoonlijkheden betreft, als het tot ons eigen verdediging noodig wordt weten wat antwoorden, We denken, dat ons verwittigings ken na de brave verklaring van baron Karei de Bethune, door de kopstukken zal begrepen worden en blijven. Inhuldiging der Vlag van den Onderlingen Bijstand Eerbied en Recht voor Allen, afdeeling van den Liberalen Werkmanskring te Aalst. Die vlag wordt den Onderlingen Bijstand geschonken door den Eere voorzitter Gustaaf LEVEAU. Denzelfden dag inhuldiging der Vlag van het Verbond der Liberale Wijk- clubben der stad Aalst. De leden der Liberale Associatie zijn Donderdag 7 dezer in algemeene ver gadering bijeen geweest om over de gemeentekie\ing te handelen. Bij eenparigheid van stemmen is er beslist en 't zelfde voorstel zal aan de leden van den Liberalen Werkmans kring voorgelegd worden om met eene volledige lijst van 10 Liberale Kandi daten den strijd aan te vatten. De Kandidaten der Associatie zullen nu Donderdag 14 de{er in Algemeene Vergadering aangeduid worden. De Liberale Werkmanskring zal zijne Kandidaten kortelings ook benoemen. De leden van de Associatie waren talrijk opgekomen. De grootste ver standhouding en geestdrift heerschte op de vergadering. Eensgezindheid bestaat alleen in onze rangen burgers, landbouwers, neringdoeners en werklieden we gaan hand en hand en dat is een teeken van overwinning tot spijt van wie 't benijdt. Ja, de landbouwers van Mylbeek zyn, eenigen tyd geleden, ten getalle van 24, den trap opgetrokken die in ons stadhuis naar de vergaderzaal van 'tSchepencollegie leidt, om er hun klachten bloot te leggen over den slechten toestand hunner landwegen en bijzonderlijk van 't Wyngaardsveld. En die klachten zyn niet zonder reden want 't is echt schandalig hoe onze katholieke bestuur ders sommige buitenwegen laten liggen en gedurig laten verslechten. De landbouwers en hoveniers van rond de stad vragen overi gens niets anders dan eenige goede wegen en rybanen, dat is alles wat ze eischen en toch nog verkrygen ze 't niet. Ditmaal weerom werd hun de stellige belofte gedaan dat de noodige werken zouden uitgevoerd worden, de kasseien zouden gerepareerd worden en zekere aardewegen zou men in macadam gelegd hebben doch 't waren ook weeral maar beloften en tot heden toe is het daarby gebleven mogelijk zal er voor de kiezing den eenen of anderen afgezant van 't stadsbestuur eenige dagen op' Mijlbeek komen rondloopen, eenige metingen verrich ten, op zyn calpijnsken wat aanteekeningen doen, er zal misschien wel ne kasseier of twee naar Mylbeek gezonden worden om de meeste slagen en putten uit de straten te werken, maar eens eigentliik, eene alge meene verbetering van de landwegen dat zullen de boeren van Mylbeek en ander stre ken rond de stad, nooit of nooit van ons hedendaagsch bestuur verkrijgen. Waarom zouden ze zich toch zooveel met die buiten- menschen moeten generen ze stemmen toch altijd goed, 't is te zeggen voor 't katholiek de boeren van Mylbeek en Schaerbeek den ken de dompers, stemmen op kiezing voor hun geloof en meer moeten ze niet hebben de katholieke party is dus altijd zeker van hunne stem te hebben en 't schepencollegie is dan ook van gevoelen dat de stad weinig of niets moet doen voor de buitenwijken. En nu weeral met Oktober aanstaande zal het 't zelfde lieken zyn de boeren van Mylbeek en Schaarbeek zich betrouwende op de ge dane beloften zullen als eene man stemmen voor 't katholiek en ze zullen opnieuw voor 4 jaren met hunne slechte wegen mogen voortsukkelen. Voor boulevards en parken te maken, voor eene nieuwe nuttelooze straat van 4000 f r. te leggen aan 't fabriek van den ge- kenden doktor groot lawyt, om de straten te maken door de eigendommen van zekere katholieke eigenaars, om achttien duizend franken te betalen voor eenige roeien ge wonen bouwgrond, daarvoor vinden de dom- fiers honderde en nog honderde duizende ranken, daarvoor zullen ze leeningen doen waarvoor ze jaarlijks meer dan twintig duizend franken aan de groote staatsbank zullen moeten afdoppen en waarvoor ze ook al de lastenbetalers tot bloedens toe zullen uitpersen, maar voor 't onderhoud der wege nis, voor 't maken van eenige ongelukkige landwegen, voor eene noodzakelijke uitgave van eenige duizende franken, oh dan is er feen gela in kas, daarvoor heeft ons ver- wistersbestuur geen roode duit I Schoon bestuur I Maar als zeker sukkeleers het nu toch zoo willen en als ze nu min aan een goed bestuur en goede en gemakkelijke wegen houden dan aan dat onnoozel gedacht dat hun geloof en de religie zouden bedreigd zyn moest er een oppositie in den raad blij ven, hewel dat die sukkeleers dan maar voor de dompers blijven stemmen, ze zullen hen dan later nog in hun eigen vet smelten. Wy richten dit schrijven tot de verstandi ge en redelijke menschen en we verzoeken hen in hun binnenste eens goed te overwe- fen of de bestuurlijke handelwijze van de atholieken wel eerlyk is. We stellen ook de vraag aan iedereen en de kolonnen van De Volksgazet staan wagen wijd open voor al degenen die 't contrarie willen bewijzen, of de liberalen sinds ze in den gemeenteraad zitten niet gewetensvol hun plichten hebben gekweten en of ze de belangen zoo van Myl beek en Schaerbeek als van de kuip van 't stad zelf, niet hebben verdedigd. Met de liberalen is in 't stadhuis de controol en 't licht binnengedrongen sinds dien zyn alle Aalstenaars op d'hoogte van de stadsza ken, terwyl ze dien toestand nooit gekend hebben onder het 30 jarig alleenbestuur van de katholieken. Doch de oppositie is nog te klein, ze is overmeesterd door het groot ge tal en zoo komt het dat de katholieken nog te veel den grooten baas spelendie groote macht moet ingekort worden ten voordeele van 't algemeen en wanneerde liberale min derheid grooter in getal zal zyn dan zal 't Schepencollege er wat meer rekening van houden en sommige van die heeren zul len dan,wanneer de boeren nog eens zullen boven gaan, de menschen met geen beloften meer paaien en ook niet hen bot en beest ontvangen. Boerkens van Mylbeek en Schaerbeek ver zint eer gy begint en overweegt eer gij stemt van de katholieken. Voor de laatste gemeentekiezing van 1907 hebben de katholieken een manifest uitge geven waarop ze melding maakten van al de groote werken en ook der kolossale ke mels en geldverprossingen die ze van 1871 tot 1906 hier in Aalst hebben verrichtde slotsom van dat schoon bestuur is, dat de stad ongeveer drie millioen en linlf schuld heeft, voor de uitdelging van dewelke een heel groot gedeelte van de gewone jaar- Iyksche ontvangsten gebezigd wordt, dat de lasten schrikkeTyk vermeerderd zyn en dat eenige katholieke familien eh fynaards er de beste meè gevaren zyn een deel hunner landen is door die werken in voortreffelyken bouwgrond herschapen. Dat weet iedereen en zekere rechtschapen katholieken beknib belen dat vlakaf en steken het noch onder bank noch stoelen. Die fynaards noemen dat de verdediging van Godsdienst, huisgezin- en vaderland. Op 't einde van dat zelfde manifest, waar mee ze de goedgeloovige kiezers weeral eens d'oogen hebben uitgestoken stond er ge drukt in vette letters Werken die uitgevoerd zijn in 1907 of waarvoor de gelden voorbe houden x\}n tot wanneer de ontwer pen kunnen uitgevoerd worden 1) Voltrekking van de Aelbrechtlaan 2) Ooervouting van den ouden Dender van de Hoogevesten tot het moutmolengat met aanlegging van een openbaar plein. 3) Opening van verschillige nieuwe straten en onteigening voor de verbree ding der Vrijheidstraat 4) Oprichting van een 2lagere meisjes school en vergrooting der 2# lagere jon gensschool 5) Herkasseiding van de Molenstraat en een gedeelte der Kapellestraat, van de Dam- kaai, van de Groenstraat en een gedeelte der Houtmarkt 6) Verbreeding en besteeniging van ver scheidene landbouwwegen in Mijlbeek en Schaerbeek. Zoodus in 1907 bezat de stad volgens uit drukkelijke verklaring van de katholieken al de noodige gelden nog om al de werken hierboven aangeduid uit te voeren en te betalen. Laat ons zien of die werken uitgevoerd zyn, en indien neen of de centen er nog zyn. De Aelbrechtlaan is voltrokken en be taald. Do overvoutlng van den ouden Dender is NIET gedaan. In de gemeenteraadzitting van 27 Juni 1911 heeft M. Moyersoen medegedeeld dat het uitvoeren dier overvouting te beginnen aan de Kemelbrug tot achter het huis Van den Bulcke zal kosten fr. 136500. Volgens inlichtingen die IK by bevoegde personen ingewonnen heb zal de overvouting te be ginnen aan Van den Bulcke tot aan 't caoutchoucfabriek ('t is te zeggen tot waar de stad het werk voorzien heeft) kosten, ongeveer fr. 50,000. Zoodus een gezamentlyken kost van 186500. De Staat komt daar voor een 1/4 vierde tusschen of fr. 46625. Er zal dus ten laste van de stad blyven fr. 139,875 Maar.... de stad heeft daar voor slechts nog beschikbaar volgens de cyfers harer be grooting van 1911 de som van 95982,30 Dus heeft ze te weinig fr. 44892,80 Of in ronde cyfers 45,000 fr. En aan gezien er geen ander zaad in 't baksken meer is, zullen die 45000fr. van de nieuwe aangekondigde leeningen moeten genomen worden. Nochtans de katholieken maakten aan 't kiezerskorps wys dat voor die overvouting de gelden weggelegd waren 1 Opening van verschillige nieuwe straten Menige straten zijn er geopend, doch ieder een die bouwt weet en ondervindt genoeg dat de eigenaars, door 't betalen hunner tak sen van straat, kassei, goten enz. de kosten van die nieuwe openingen dubbel en dik betalen. De stad moet daarvoor geen gelden wegleggen en dat aankondigen van 't ope nen van nieuwe straten was dus enkel kies- bluf. We zien overigens genoeg door wiens eigendommen de nieuwe straten getrokken worden. Onteigening voor de verbree ding vaii de Vrijheidstraat. Volgens de katholieken dus, was in 1907 het noodige geld weggelegd en voorbehou den om de onteigening te doen en te betalen van al de eigendommen op de Kat, gelegen tusschen het huis van Maa. De Smedt en de Korte Ridderstraat. Wy zyn het eens om te zeggen dat zulks een schoon verfraaiïngs- werk is. Maar om het te voleinden en 't grootste deel der kosten te betalen heeft de stad geen gelden meer, want in de stadsbegrooting voor 1911 is er voorzien dat men van de nieuw aangekondigde lee ningen tiaar voor zal nemen fr. 51084,19 Waarvan 20,000 fr. voor 't be talen van reeds gedane onteige ningen en ongeveer 30000 fr. voor de nog te verrichten ont eigeningen. Bovendien in de gemeenteraad zitting van 19 Jan. 1911 heb ik bewezen dat om de onteigening te doen van de overblijvende 8 a. 20 c. a. grond met al de huizen en gebouwen die er op staan, alsook om heel 't plein te kasseien er minstens fr. 50,000 zullen noodig zyn in plaats van 30,000 fr., dus eene meerdere uitgave van 20,000 fr. die ook weeral van de nieuwe leeningen zal moeten genomen worden 20,000 Zoodat om de werken van de Vrijheidstraat uit te voeren er in 't geheel van de nieuwe lee ningen zal moeten genomen worden eene ronde som van fr. 70,000 En nochtans in 1907 maakten de klerika len aan de kiezers wys dat voor die werken de noodige gelden weggelegd en voorbehou den waren Vergrooting der tweede lagere jongens school dat werk is uitgevoerd. Oprichting van eene Ze lagere meisjesschool die school moest komen aan den Bolleweg. De grond werd door de stad aangekocht en de plans werden ge maakt, doch nadien werd den grond over gelaten aan den heer Deken en er werd een katholieke school gebouwd. De stadsbegrooting van 1908 voorzag voor 't inrichten dier school 25,000 fr. die som is verbruikt aan andere openbare wer ken, die anders heel waarschijnlijk ook ten laste der nieuwe leeningen zouden gevallen zijn. Herkasseiding van Molenstraat, Ka- pellestraat, Damkaai, Groenstraat en een deel der Houtmarkt. De werken in de 2 eerste straten zyn ge- gedaan. In de andere is niets gedaan en noch ae begrooting van 1910 of 1911 voorziet een enkele cent voor die herkasseiding. Waar zyn de gelden die voor dat werk weggelegd waren naartoe f Weeral ver bruikt aan andere uitgaven, die anders ook wel door de nieuwe leeningen zouden ge dekt geworden zyn. Of was die herkassei ding slechts ook maar eene belofte Verhreeding en Besteeniging; van verscheidene landbouw wegen in Myiheek en Schaer beek. Voor 't verbeteren en 't besteenigen en 't verbreeden van de wegen en banen op Mylbeek en Schaarbeek was er ook al weer eene lieele som weggelegd, zoo zeiden en schreven de katholieken in 1907. Vraag aan de boeren en hoveniers van die gehuch ten wat het stadsbestuur sedert de laatste 4 jaren voor hunne wegenis gedaan heeft. Zy zullen u best antwoorden. Door 't aanhoudend aandringen der libe ralen in de gemeenteraad werden op Schaer beek de meeste putten en slagen gerepa reerd in de kassei loopende voorbij 't Hof van Beygaert en werd het klein kasseiken van 't Beekveld herlegd en dat is alles een kost van eenige honderde franken. Voor Mijlbeek werd er absoluut niets ge daan dat in aanmerking mag genomen wor den overigens 'l bewijs dat er nochtans dringende werken te doen zyn is 't bezoek aan 't schepencollegie van 24 landbouwers om de verbetering van den weg van het Wyngaardsveld te vragen. Hoeveel geld was er dan in 1907 voor al de verbeteringen der landwegen weggelegd en waaraan is het verbruikt, want op de stadsbegrooting van 1911 is er voor die wer ken geen cent voorzien? Of waren al die aan gekondigde verbeteringen ook weeral maar kiesbeloften Het blykt dus klaar dat in 1907 de katholieken het kiezerskorps hebben verschalkt. Langs den eenen kant verklaren ze uitdrukkelijk dat de noodige gelden voor behouden zyn voor zekere werken en er ontbrak hun Voor de overvouting van den Ouden Dender fr, 45,000 Voor de werken der Vrijheid straat fr. 70.000 En langs den anderen kant deden ze een heelen hoop beloften van verbeteringen en ze hadden er ae middelen niet voor. Dergelijke handelwijze is af te keuren en onwaardig van ernstige bestuurders. Alle kiezers die redeneeren en die 't wel meenen zullen zich aan al die beloften en dergelijke handelwijze geen beet meer laten nemen en ze zullen zeggen dat de controol die de liberale minderheid op het Stadhuis gemaakt heeft niet nutteloos is geweest en juist daarom ben ik overtuigd dat alle ernstige kiezers dat controol zullen behouden en hun vertrouwen aan de libe rale lyst zullen schenken. Alb. DE WINDT, Gemeenteraadslid. In alle landen van den beschaafden wereld worden deaccisiens, commiezen of hoe men de gabelons er noemt, die zich onderschei den in 't ontdekken van fraudes en van frandeurs, met een eerekruis beloond. In België zyn 't de frandeurs die gedeco reerd worden, wel te verstaan als zij strij dende klerikalen zijn, en 't zyn de accijnsbe dienden die op de kneukels krygen. Vele dagbladen in het land hebben aange kondigd, verledene week, dat de Cholera hier was uitgebroken. Dat en was niet waar, tie persoon welken men zegde dood te zijn van de Cholera is gestorven ten gevolge van eene dubbele longeraansteking. Meent ge dat ons stadsbestuur 't noodig geacht heeft het nieuws, zoo schadelijk voor de belangen onzer stad, in die bladen te logenstraffen Toen M. Petrus nog niet naar Vorst ge weest had by M. Schollaert mocht er geen eene daenstst, van eenig aanzien, verdacht worden van vuile zonden bedreven te heb ben, of alles wat domper was, viel er op, gelyk de duivel op Geeraert, en volgens de meening van velen zijn er aldus daensisten onschuldig veroordeeld. Maar nu dat M. Petrus de vriend van M. Schollaert is geworden, is de kaart ge keerd en al de dompers doen peerdegeweld om den daensist, die den vuilbaard heeft gespeeld, uit de klauwen" van 't Gerecht te helpen. Andere tijden, andere zeden. Na 't debat, van Zondag tusschen Nichels en Van den Bruele, hoorden wy eenen groe nen demokraat, dien den eersten den besten niet is, aan 'ne kameraad zeggen Ik had al lang presomptie dat M. Petrus ons veraadae, maar nu heb ik er de verzekering van. b. B. Mangel aan geestdrift. Katholieke dagbladen, onder andere Beiaard, hebben geschreven dat er door gansch 't land een geestdriftigen roes ging om naar Leuven te gaan betooging houden ter eere van Fransken Schollaert. In den jongsten omzendbrief van den katho lieken tap Union et Travail, het werk manshuis van St-Joost-ten-Noode, midden- afdeeling dor klerikale werking te Brussel, leest men Slechts 3 5 onzer leden hebben zich ge- waardigd deel te nemen aan de betooging v Schollaert op 27 Oogst. Dit ls te weinig, veel te weinig op de G50 leden die onzen kring telt. Daaraan kan men toch wel oordeelen, niet waar monpeer, of er overschot van geestdrift heerschte voor de Leuvensche betooging, voor al dat de reis, het middagmaal en de zuippar tijen werden bekostigd uit do bisschoppelijke kassen. Monpeer telde ook 80G00 manifestanten die te Leuven op 4 u, ÏO voor Fransken defileer den, waarschijnlijk met de bocrenbonders van Leuven die 2 tot 3 maal in den peerdekens- meulenstoet te voorschijn kwamen doch te Brussel, waar de straten en boulevards nogal wat breeder zijn dan te Leuven te Brussel, waar op gansch den eindeloozen doortocht de straten en de balkons der huizen opgepropt waren met volk, konden de klerikale cijferaars maar 46249 manifestanten en 1 Moor tellen, hoewel de stoet ruim 5 u. 30 noodig had om te defileeren. Liepen de manifestanten misschien veel rap per te Leuven 't Is best mogelijk en 'tis mis schien daardoor dat de puitslagers van 't kan ton Sottegem zoo vroeg t huis waren Doch laten wij die hooggeleerde cijferaars bij hunne meening mits ze daarmede om paaien zijn, an ders konden zo nog aan 't zuren gaan en we zouden ons dan nog verplicht vinden hen 'n mamme te geven om ze te doen zwijgen Feest van den Z. E. eerc-kanuunlk De Corte. Ziedaar nu het derdedeel van 't kermispro- gramma afgcloopon. Waarlijk, naar de groot schrijverij die men ons sedert weken wist op te disschen hadden wij ons aan iets geheel anders verwacht. De bevlaggingen de versiering dor straten, vooral in het centrum, waren goed, doch 't was er ook al mee; er was te veel vein zerij in 't spel, en van opgedrongen feesten is er nooit veel goeds te verwachten. De stoet van 's morgens was nogal lang, doch 'n beetje kinderachtig en te weinig opgetogen hij verbeeldde veeleer een lijkstoet dan een jubelfeestmaar is er wel iets anders van sla ven te verwachten 1 Ons was het niet gegund het cadeau van dichtbij te bewonderen, het kan een meester stuk wezen, doch het maakt niet het minste effect. Wat de cantate betreft, die kon goed zijn voor Sottegem, doch voorzeker ware zij in een, an der midden of fluitjes-muziek onthaald, 't Is waar, wij mogen niet te difficiol zijn, want dichter en toonzetter der cantate zijn toch gee- ne prijzen van Rome Maar wat gezegd van den commissaris van pooolitie, die de rol van Burgemeester vervuld® om don Z. E. jubilaris tot bij den kapelmeester, H. Walgraeve, te begeleiden, dien hij wonschte te bedanken I Wij vinden dat onze katholieke vroedemannen sodert eenigon tijd nogal van zich doen spreken voor dergelijke omstandig heden en anderen bezitten zij te weinig tact, te weinig eergevoel. Ja, de eenen mangelt het aan degelijke opvoeding voor begrafenissen, terwijl anderen niet eens beseffen, dat het in de huidi ge omstandigheid voor hen betaamde zelve den Z. E. jubilaris te vergezellen in plaats van daartoe een commissarisken te delegeeren. Als men iemand eerbied wil bewijzen moet men zulks goed doen tot het einde toe I Het getal deelnemers voor 't banket beliep ook «oo hoog niet als werd uitgestrooid en voor gansch 't kantongeraakie men ternauwernood tot een 130 man, ondanks achternaarlooperij en dwang. Verders was 't vuurwerk nog al wel, doch wat het feest de genadeslag toebracht en den halven goeden indruk, die menigeen er nog kon van bewaren, totaal wegnam, was den erbarmlijken lichstoet van 's avonds, welke buiten de muziekanten ®n een dertigtal jonge wachten, uit niets anders bestond, dan een twee honderdtal kippolingen met lampions spruitjes van 7 tot 10 jaar oud uit het Deynsbe- kesgesticht noemen, onze klerikalen studenten en eenige jonge meisjes der patronagie die al huilende van Ze zullen ons niet temmen de straten der gemeente doortrekken. Onnoodig te zeggen dat die stoet den lacht- lust verwekte van allo rechtschapen burgers en dat de weinige groote menschen, die er inliepen, weldra de kaars van hun lampionne- ken uitbliezen en er drupneuzend van onder trokken. In dat lichtstoetje zagen wij zelfs nen hooggeleerden vent die, om zijne onaangena me gevoelens te verbergen, gebukt ging als een ouderling en de maagdelijke schaamte van zijn lachveinzend gezicht achter zijn lam- pioensken wegstak, terwijl een priester bij 't zien van die zigzag dansende kortgebroekte kippelingen en die huppelende gespanrokte mamezellekens in ongunstige stemming hen achterna liep. 't Lichtstoetje kroop dan ook woldra den katholieken kring binnen waaruit het niet eens had moeten te voorschijn komen. Ja, met zulke lichtstoetjes en 5 cents krijgt men te Sottegem overal eene pint bier. En niettegenstaaande dat, zal Mompeer toch schrijven, dat tot laat in den avond groote geestdrift in de gemeente heerschte, Dank voor zulkcn slaafschen kinderlijken geestdrift. Ilij is dier schipbreuk-lijdende kleri kale partij ton volle waarbig. Reclit en Vrede wordt eindelijkwak- ker. Na een onrustbarende slaperigheid van verscheidene weken, veroorzaakt door de ergo feiten, welke onlangs aan het licht kwamen en hier ter stede zulk een gewet tigde opschudding verwekten, waagt hij het een bescheiden woord over de aan staande gemeentekiezing te reppen niet om, zooals wij het verwachten mochten, de kandidaten der katholieke partij over den hekel te halen, welke hem naar zijn eigen bekentenis bij 't uitbarsten der zedenzaak zoo ellendig in den steek liet, maar om te gewagen over deze zijner tegenstrevers. Van den kant onzer tegenstrevers, wordt verteld dat de socialisten, zich met alle recht en reden steunende op hunne ge talsterkte, twee kandidaten eischen om aan de niets beduidende demokraten nog slechts éénen zetel te laten. In dit geval zoo Charles Buydens moeten verdwijnen. Eergisteren, Donderdag, rond 10 uren van den avond, stapten dokter Behn en Leo Van Impe uit het duister gebleven lokaal der Vrije Klok, Despauteerstraat. y> Moeten herkozen worden Katholieken, do heeren Notaris Van den Berghe, dokter Van der Haegon en Hyp. Verhaegen Liberalen De Dejn en Notaris Van Impe DemokraatCh. Buydens. MoestRecht en Vrede weten wat or van den kant zijnor vrienden van hem wordt verteld, hij zoo misschien geen lust meer gevoelen om nog van Kiezing mee te spreken Charles Buydens zou dus moeten ver dwijnen... Dit is mogelijk de vurigste wensch van R. en V, doch het kiezerskorps zal er wel voor zorgen dat die wensch niet zal worden verwezentlijkt Toen nu dokter Behn en Leo Van Impe uit het duister gebleven lokaal der Vrije

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2