De Dompers durven Drollige Vaandeldragers. Onderwijs. HAELTEUT. Eene moeiëlijke Positie NINOVE. Uit Sottegem. fry de verkiezing van 1907, behaalde de heer R. Moyersoen het grooiste aantal stem men op de lyst van 8 jaar 4089 thans be haalt de heer Lodewijk fraron de Bethune de meeste stemmen op de lyst van 8 jaar 3851, de lijststemmen beloopen tot 3930. Is dat ▼ooruitgang of achteruitgang In 1907 behaalde dezelfde heer Lodewyk de Bethune 4218 stemmen op de lijst van 4 jaar dat was de volle macht der katho lieken thans beloopt die volle macht tot 3930. Is dat vooruitgang of achteruitgang En nochtans beweert de heer Moyersoen 40 ten honderd van het nieuw kiezerskorps aangewonnen te hebben voor zyn party. Als de katholieken met zoo1n redeneering tevreden zyn, my is bet ook goed. Ik bewys hierboven dat het waar is, en de heer Moyeisoen kan niet loochenen dat ze te Aalst deerlijk uit den slag komen, vermits ze vier jaar geleden verre boven de vol strekte meerderheid geraakten, hun heele lijst deden kiezen en thans verre beneden de volstrekte meerderheid zakken, ver pletterd liggen onder de macht der oppo sitie, en aan die oppositie, die nochtans verdeeld gestreden heeft, vier zetels heeft moeten toekennen. Neen, mijnheer Moyersoen, hoe behendig ge ook uw rekeningen wilt vóórleggen, ge zult uw nederlaag en uw schromelijken ach teruitgang niet kunnen wegmoffelen. Ge hebt niet slechts geen enkelen kiezer van het nieuwe korps aangeworven, maar zelfs twee honderd oude partystemmen ver loren. Roep dan maar Zegepraal zoo veel ge wiltGe doet het natuurlijk om u en uw mannen moed te geven. Hierin han delt ge zooals a Le XX* Siècle die op alle daken uitschreeuwt Groote neder laag van het Kartel wanneer nochtans iedereen weet welke schrikkelijke klopping de katholieken heel het land door ondergaan hebben, en dat uw vrienden in al de groote steden en nijverheidcentrums hoffelyk op straat gezel werden, te beginnen met den gewezen minister Schollaert en den Voor zitterder Kamer, den heer Cooreman. Kun het u genoegen doen u de lyst op te geven van al uw gevallen vrienden-Kamer- ledei: en SenatorsSchollaert, Cooreman, Henderickx, Rosseeuw, Huyshauwer, Ver- haegen, Petit, Wauwermans-, Theodor, do Montpellier, Üubost, Descamps (oud- minister Claeys. Lcclef, Dupret P Oef Welke slag I Heeft het land niet op een klinkende wij ze aangetoond dat het genoeg heeft van uw goevi rnement Zoo ook heeft Aalst het ge daan. De Heer Moyersoen schrijft ook dat onze 1905 partijstemmen uitgaan van 600 kiezers. Al deze kiezers, gerekend aan drie stem men, geven nog maar 1800 stemmen. En de schryver weet zeer goed welk bespottelyk klein aantal meervoudige stemmers we tel len, vergeleken by dat der katholieken. Neen, we zijn niet bang dat zuiver alge meen stemrecht in te voeren dat sedert veel jaren op ons programma staat en niet onlangs er werd ingeschreven, zooals de Volksstem beweert omdat het rechtvaar dig is en de klerikale alleenheerschappij voor eeuwig zal doen verdwynen. Na ons politiek programma negatief genoemd te heb ben, schrijft de katholieke schepene, bekend om zijn hongerloonen in 't stadsbestuur, de zen schitterenden zin, in een oogenblik van overweldigenden pathos Het volk dat werkt, het volk dat zwoegt, het volk dat lijdt, keert zich met minachting van zulke politiek af en stelt haar vertrouwen in dezen die voor hen iets anders over hebben dan ydele woorden en onverschilligheid. De werklieden in 't byzonder zyn meer dan ooit standvastig aan onze zyde gebleven. Kan men meer spotten met het werkende, het zwoegende, het lijdende volk, dan de schry ver het hier doet in dezen bombastischen, in dezen grosse-caisse-zin Ydele woorden van uwentwege, ja, mynheer Moyersoen en erger nog dan on verschilligheid l En indien de werkende klasse bizonder- lyk getrouw is aan de katholieke vlag, be gin dan met het zuiver algemeen stemrecht te schenken ge zult er volgens uw eigen redeneering uw macht door ver sterken, en de onze brengen tot zes honderd man. Maar, ge zult zeker eerst nog eens de stemopneming nazien en als ge dan zult vaststellen dat de echte volkswyken u een verpletterende nederlaag toedienen, zooals verschillende bureau's het kwamen bewy- zen.dater zelfs zyn waarde liberalen en de daensisten, ieder afzonderlyk, u te boven komen, dan zult ge er zeker wel tweemaal op nadenken, en zeggen Neen Neen want het volk is niet met ons. Doch, het Land zal het katholiek goever- nement verplichten af te treden, een over gangskabinet doen benoemen, de vermeer- ring van het aantal Volksvertegenwoordi gers doen aannemen, de Kamers ontbinden, een algemeene verkiezing zal plaats heb ben. Ik ben bijna zeker dat de katholieken, na een totale nederlaag alsdan, en na de ontbin ding an al de gemeenteraden een weinig later, en na de invoering van het algemeen stemrecht, waardoor ze totden dood toe ge kwetst op het slagveld zullen blijven, al stervende nog steeds zullen roepen De zegepraal is aan ons Triomf Als die woorden die partij troosten kun nen, dat ze't dan maar roepen zooveel ze willen de demokratie zal mtusschen beter werk verrichten. ACHILLE BRIJS. Ja, ze durven alles. Gij allen, deftige menschep van Aalst, die zelfs maar oppervlakkig de kiespolemiek der laatste dagen voor de kiezingen hebt gevolgd, zult wel in uw eigen hebben gezegd :de klerikalen durven toch alles. De liberalen en socialisten werden eiken dag grover, om grover uitge scholden voor al wat laag en gemeen is Zie/houden, dierenmoordenaars, kinderroovers, bandieten, enz. enz. Met zulke argumenten zijn zij er toe geraakt de minderheid der kiezers voor hunne schoone lijst te doen stem men en zij hebben eene nog grootere minderheid van kiezers voor zich. Het ware nutteloos de stemmen op te sommen welke de kandidaten der gemeene Volksstem vooruit hebben. Noemen wij alleen maar de stemmen van al de pastoors, broederkens en andere kerkmannen, die met de fijne redacteurs der Volksstem en met Waar Van den Steen en zijne mede- kandidaten gestreden hebben voor God en godsdienst. En dat ze dan nog de minderheid hebben te Aalst, is de rechtstreeksche veroordeeling van hunne lage politiek, van hunne ongehoorde gemeenheid. Ze noemen de liberalen dieren, alsof iedereen te Aalst niet weet, dat zoo er dieven geweest zijn van stadsgelden het klerikale kreaturen waren, die door het dompersbestuur in bediening wer den gehouden, zelfs als die bestuur ders wisten dat ze bestolen werden. Indien er moordenaars zijn geweest te Aalst, waren het weeral klerikalen, en men heeft een burgemeester van Aalst gehad, die de laffe aanvallers van William Borreman, plechtig ging ver- welkommen toen ze terug keerden uit het gevang. Indien er zielhonden zijn te Aalst heeft men ze verleden Zondag aan gang gezien, de oude mannen der hospicien sleurende naar de kiesbussen om hunne stem te bemachtigen. Indien er bandieten zijn geweest te Aalst, heeft men ze telkens aangetrof fen tusschen de meest bevoordeeligde koppen der klerikale slipdragers en troetelkinderen. Indien er ooit eene school in Aalst gesloten is geweest, was het geene offi- cieele school, maar eene zeer klerikale school niet omdat er kruisbeelden wer den afgerukt, dat gebeurt in geen enkeleschool maar omdat erdoor een klerikale meester kinderen werden bezoedeld. Dat weten alle Aalstenaars. En toch zijn het de klerikalen, die de liberalen uitmaken voor goddeloo- zen, de prisons zijn de kloosters der liberalen, want het zijn dieren, moor denaars, schelmen, kinderroovers Welnu heden 22 October zullen alle waardige Aalstenaars, die walgen voor al de vuiligheid van het diep gevallen Volksstemmeken stemmen voor de liberale patroons. VANDERSCHUEREN, Bouwer. VAN STEENWINKEL Handelaar. Het zijn deftige menschen, eerlijk in hunnen handel en wandel, die de laagheden van al de Volksstemmekens verfoeien, maar in de gemeenteraad, de belangen der neringdoeners zullen behartigen en zich verzetten tegen de altijd nieuwe lasten, vermeerdering van opcentiemen, en het niet uitvoe- j ren van gestemde werken, in de nij i verigste deelen der stad. De vooruitziende bazen zullen stem men ouder numtner X voor t de patroons. Van der Schueren Odilon, Van Steenwinkel Hubert. En de werklieden zullen stemmen onclei* nummer Ivoor hunne werkbroeders MATTHIEU FLORENT en V. CAMPENHOUTCORN. twee brave, deftige arbeiders, die in den gemeenteraad goed op hunne plaats zullen zijn. Alle waardige inwoners zullen den 29 October ook stemmen voor M. VAN DEN BERGHE Edw. rustend onderwijzer, die 't voornaam ste punt van elk demokratisch pro gramma verpersoonlijkt Volksonder wijs en Leerplicht. De kandidaten zijn de vaandeldragers hun nerparlij.de verdededigers van hetgeen er op dat vaandel staat geschreven. Kandidaatzijn voorde katholieke patroons beteekentdus, zich aanstellen om de belan gen en de overtuiging dier patroons voor te staan met raad en daad. 'lis natuurlijk daarom dat M. De Valcke- neer, die op de katholieke lyst der patroons figureert en godsdienst en geloof verdedigt de eenige apotheker is der stad Aalst, die uit eerbied voor den godsdienst weigert den Zondag te heiligen. Al de apothekers der stad Aalst hebben elkander verstaan om de Zondagrust te eer biedigen en al de gazetbui der stad zonder onderscheid van partij, kondigen alle we ken aan, welke apotheek er(ora den noodza kelijken dienst te verzekeren) 's Zondags zal open zyn. De apotheker Valkeneer houdt integen deel zijn winkel open alle Zondagenhy is de eenige van gansch de stad die noch 'eerbied noch ontzag heeft voor de voor schriften van den godsdienst. En die man gaat in den gemeenteraad van Aalst den godsdienst verdedigen. Men zal hem natuurlyk by Waar Van den Steen moeten zetten. M. De Valckeneer gaat in den gemeente raad de belangen der bazen verdedigen, dat is bij elke gelegenheid wyzen op het nut der solidariteit tusschen vakgenooten of menschen van den zelfden stiel, op de nood zakelijkheid der verstandhouding welke door een goed bestuur moet aangemoedigd worden. Maar M. De Valckeneer is weerde eenige, die stelselmatig weigert, in den Bond te tre den der apothekers, zoowel voor hek be drijf als voor de- Zondagrust hij veraf schuwt de solidariteit en verstandhouding, natuurlyk uit Jiefde voor de onberispelijke concurrentie, welke hy ook met zijn zon- dagwerk doet. Geen enkele patroon, zal voor zoo een drollige vaandeldrager stemmen elk zal zeggen Apotheker, ge zyt nen kwakzalver. M. Van den Berg, is de man van M. De Nayer de man die 17 stielen doet. 17 maal baas is of nog meer en er weldra nog 17 stielen zal bijvoegen om alleneringdoeners, met veel liefde en spoed vooruitte h-ipen. M. De Nayer heeft er voor gezorgd in den gemeenteraad omringd te zijn van ge trouwe mannen, tot welke hij maar een w oord heeft te spreken om militairement gehoorzaamd te worden en van welke hij op voorhand weet. wat hij zeggen zal als de Schepensluiers opgeroepen zullen worden. M. Van den Ber», heeft maar een vaandel te verdedigen.dat van zijn grooten baas M, De Naeyer en zou voorz dier ,:een tijd hebben om de belangen van de kb im_ re ba zen te behertigen. Daarom heeft M. Van den Berg op 't eerste woord van M. De Naeyer eene kandidatuur aanvaard. We zijn zeker, dat de bazen-kiezers alzoo niet willen gedrild worden en M. Van den Berg in vrede zullen laten zorgen voor de bestellingen van M. De Naeyer, in plaats van hem in den gemeenteraad de serie der hovelingen van den oppervogel der Aalste naars te laten vergrooten. De 17 stieleman heeft al loftuiters genoeg alle ernstige bazen zullen stemmen on clei- nummer 1 voor M.M. VAN DER SCHUEREN en VAN STEEN WINKEL. Wanneer een jongeling aan den on zekeren weg is gekomen van 't maatschappelijk le ven, en hij een ktus moet doen omzijn be staan naar de sociale wetten te schikken, dringt zich een gewichtig punt naarvoren. Wal ook het beroep ofhetambacht zijn moge, steeds en onophoudend, tot aan 't einde van zyue levensbaan, zal de geestelyke ontwik keling de overgroote rol spelen. Overal wordt hy geprangd door dat onontbeerlijke waar mede een mensch zijn eigen vormt, en dat hem helpen moet in het oprukken lot den algemeenen strijd. Wie toch kan heden nog onverschillig blijven aan het volksonderwijs Wie kan er de groote weldaden van betwisten, of wie kan, in volle overtuiging de misdaad verschoonen die den miDdere tot onwetend heid zou doemen. De huidige maatschappij, gesteund op de les van 't verleden, heeft in dit opzicht een groote slap vooruitgedaan. Zelfs de hardnek- nekkigste behoudsgezinden, de mannen van den natten vinger hebben onderdanig moe ten bekennen dat een mensch zonder ont wikkeling voor 't openbaar leven verloren is, en doorgaans tot last dient van zijn even naaste. Maar tegenover dergelijke óngeluk- kigen mogen wy niet wreed zijn neen, onze plicht, in tegendeel, moet wezen hun troost en steun te bezorg.-n, waar zulks past. Gewoonlijk mag gezegd wor den, dat de kinderen, weerhouden van alle onderwijs, niet overdrijven wanneer ze hunne ouders, verantwoordelijk stellen voor de minderwaardige toestand waarin zy ver- keeren. Aldus wordt een natuurlijke wrok geschapen, door de droeve achterlijkheid voortduivnd onderhouden, tot op den oogen blik dat het ongelukkig schepsel, overloo pend van toorn, zijn haat in strenge, doch soms verdiende woorden naar ;t hoofd der ouders slingert. Zulke pijnlijke voorvallen gebeuren dage lijks, en de liberale partij, die terecht mag genoemd worden de party, van volksopvoe dingen volksontwikkeling heeft immer haar beste krachten gewijd aan de geestelijke op beuring van den minderen. Altyd, gedreven door de bekoorlijkheid van een beter en ge ruster menschel ijk bestaan is haar stry'd een strijd geweest van sociale verlichting, om de ouders de middel' n aan de hand te doen hunne kinderen een gezond en redelijk onderwys te bezorgen. Maar, helaas, de onverbiddelijke vijand, het klerikalism, dat steeds bedreigend zyn zwarte hand in de donkerte rechthoud!, kwam, zooals bij alle maatschappelijke her vorming, de goede wil verkraenten en ont zenuwen. Het zou den geest vermoorden, het licht dooven en het kind in zyn verstan delijke ontwikkeling, tot den weg versper ren tot een deugdelijker welzijn. Want, wal we zi- n gebeuren in zake vrij onderwys heeft slechts voor doel het klerikaal knecht schap te onderhouden en nog ruimer uit te breiden het kind te verschrikken en lao-er te drukken, om 't later, wanneer het als'so ciaal lid opgegroeid is, des te gemakkelijker onder de roede te houden en te bedriegen. Wy, liberalen beoogen den mensch zooals hij zijn moet goed, deugdzaam, oprecht en verstandig. Wij begeeren geen knechten of geestbcdervers, wij willen geen dommerik- ken en noch min verdrukten. Een ouder moet, door de waardige opvoeding, aan zijn kind kunnen reggen dit schonk ik u als mijn kostbaarste schat 0 een vader moet aan zijn zoon, door de plichten die hij zich heeft weten op te leggen, fier en gelukkig, durven zeggen «ga, mijn kind, voor ustaat thans de wereld open, maar ik weet u sterk ontwikkeld, naar hoofd en geest, ga, niets mag u nog weerhouden 1! Aldus spreekt het liberalism tot de maat schappij, en dit moet een aanmoediging ve zen tot den schoonen stryd dien we voeren voorde geestelyke heropbeuring van 't volk. Dirk Martens. Klerikale Heldendaden! Te Haeltert, waar een inwoner zich als vryzinnige by de gemeenteverkiezingen had durven voorstellen, werd de val van dien vryen man op eene walgelijke wijze door de klerikalen van dat dorp gefeest. Daar ze de gelegenheid niet hadden den niet gekozen kandidaat in persoon dood te te slaan, hebben ze voor zijn woning een ezel gebracht en hebben het arme dier ge schopt, gestampt en geslagen met dikke stokken, dat het brave beest er by neerviel. En we hebben niet vernomen dat dit wal gelijk tooneel door de gemeenteoverheid zou verboden geweest zyn. Daarom dienen deze brutale daden bekend gemaakt te worden aan de maatschappij tot bescherming der dieren en aan het parket. Deze schandelijke daad bewyst nog eens welke barbaarsche zeden er bestaan by de kweekelingen der klerikale scholen. Wat zou er met ons gebeuren, moesten ze heelemaal meester zyn Zondag morgen 15 October, aan den kiesbureel n° 25. Wagenmaker. Vriend Smid, gy ziet er niet beter op uw gemak uit dan ik 1 Smid. Is 't te verwonderen, Wagen maker Van als wij kiezer zyn, zyn wij katholiek. Wel is waar, wij weteu eigenlijk niet waarom, maar enfin wy waren toch altijd katholiek. En nu weet ik waarlyk niet voor wie te stemmen Wagenmaker. Ik ook niet. 't Doet mij iets dat ik niet voor de katholieke zou kiezen, zooals naar gewoonte. Maar van den anderen kant, ik kan er toch niet voor kiezen Da al wat zy tegen de Burgerij en tegen het welzyn der stad gedaan hebben Smid. Dat is nu eens wel gesproken, Maar ziede wel, Wagenmaker, is onze toe stand moeielyk vandaag, hy zal zondag des te gemakkelijker zijn. Wagenmaker. Hoe dat Smid. Wel voör de kiezing der ge meenteraadsleden-werkbazen Wagenmaker. Ik luister 1 Smid. Ja, voor die kiezing zal onze keus zeer gemakkelijk zijn. Er staan twee lysten tegen over elkaar, deze van de libe ralen en deze van 't kartel. Wagenmaker. Kartel Smid. Ja, Van de Bergh en Valkeneer katholiek en social Wagenmaker. Social P Smid. Bah ja Valkeneer is de kandi daat van 't Spuitwater zyn spuitwater komt van Ward Van Cütsem Ward van Cutsem is ne social en chefergo dan Wagenmaker. Begrepen, 't accoord. 'k Ben gelijk gy, 'k en stem voor geen social, dus voorgeen Valkeneer, Maar dan blijft er toch nog Jaak. SmidJaak Jaak 'ne slimmerik, Jaak, maar 'nen Aalsterschen stielman kan toch voor hem niet stemmen. Moesten de katholieken nu toch den dienen uitkiezen om den Aalsterschen nering in onzen ge meenteraad te vertegenwoordigen 1 Wagenmaker't Is verdomd waar Als de karren of wagens van Reinigheids dienst of Pom ierskorps nieuwe wielen moe ten hebben of de oude gerepareerd, 't is M. Jaak alleen die de kaiandizie van de Stad heeft. En van die wielen is er maar een dingen Aalstersch, 't is 't ijzer dat M. Jaak levert, maar al 't ander reste, M. Jaak doet het maken te Brusselde Aalstersche nering heeft er niets van, niets. Smid. Ziede wel, Wagenmaker, dat wy, Zondag 22 October, ons in geen moeie- Iijke positie gaan bevinden. Wij katholieke neringdoeners wij kiezen noch voor social spuitwater noch voor brusselsche wagen wielen, wy kiezen voor MM. Van der Schue ren en Van Steen winkel die de Aalstersche neering uit ganscher harte genegen zijn. Wegenmaker. Wel gesproken, smid Historisch waar). Gemeentekieziiig van 15 Oktober 1911 Gansch de Lijst van het Anti klerikaal Verbond gekozen met volstrekte meerderheid j Uitgebrachte stemmen ïNietige en witte brieven 2710 23 Geldige stemmen 2687 Volstrekte meerderheid 1344. Klerikalen De Cooman 1257 De Deyn Cyrièl 1233 Fransman 1261 Prové 1257 Renders 1236 Van der Haegen 1280 Verbond IKuydons, Demokraat, 1351 DeDeyu Edmond, Liberaal, 13r7 De Vidls id. 13G1 Fraiicquv, Socialist, 1353 Vanimpe, Liberaal, 13G7 Yiolon, id. 1359 De drij laatste katholieken, die in den Raad zetelden, waren aan herkiezing on derworpendie drij laatste katholieken zijn.... naar de maan S De nieuwe Gemeenteraad zal aldus sa mengesteld zijn LIBERALEN De Deyn, Burgemeester Vanimpe Victor, Schepen, Beh'n, id. Duyck, Van Impe Leo, De Vidts, Violon. SOCIALISTEN De Coorde, Francqué. DEMOCRATENBuydens, De Coster. De Strijd is gewonnen t Over 't geheele Land loeit, als een storm, de zucht naar vrijheid en gelijkheid. In alle groote steden hebben de vrij zinnige partijen elkaar de hand toegereikt om den gomcencn vijand ter neer te vellen. Ninove gaf in 1895 het eerste sein der verlossing van Vlaanderen I Ninove mag thans, op 't oogenblik dat de zegepraal van 't Kartel overal gevierd zal worden, bij dien algemeenen triomf niet ten achter blijven 1 Leve 't Verbond - Leve 't Verplichtend Onderwijs Leve 't Algemeen Stemrecht Aldus klonk de laatste strijdkreet welke t Verbond tot de Kiezers richtte den mor gen van den 15 Oktober. En die strijdkreet heeft weerklank ge vonden in het hart onzer mannen, elk heeft zijn plicht begrepen en Ninove, dat in 1895 het voorbeeld gaf van wat er dien de gedaan te worden om ons van den kle rikalen vijand te verlossen, is niet ten ach ter gebleven de drij vrijzinnige en volks gezinde partijen, nauw vereenigd, hebben de laatste katholieken uit den Stedelijken raad gebannen. Op die wijze heeft Ninove luid zijn stem doen weerklinken in het vonnis dat door het gemeentelijk kiezerskorps komt uitge sproken te worden tegen do misdadige plannen der klerikale Regeering Met heel het land komt Ninove een oor deel te vellen tegen het meervoudig kies stelsel en tegen ae inzichten der katholie ken om met de openbare penningen de kloosterscholen te aoen groeien en Bloeien en door dwang deofficieele gemeentescho len te ontvolken en te doen verdwijnen Do kiezing van Zondag was hier tevens eene klinkende goedkeuring van de wer king van ons gemeentebestuur, dat de ka tholieken door de logenachtigste aantij gingen hebben willen afbreken. Nergens kon een bestuur wijzen op zoo veel al gelegd werk, op zooveel democra tische instellingen, hervormingen en ver beteringen. Het kiezerskorps heeft Zondag kalm gezegd dat het gerust mag voortgaan op die baan, zonder zich te bekommeren om al den lasterpraat van belanghebbende politiekers. En over den laster, hem naar het hoofd gesmeten, heeft het kiezerskorps ook on zen gevierden Burgemeester De Deyn ge wroken, door op zijn naam het hoogst ge tal stemmen saam te brengen. Terwijl do klerikalen slechts smaad en minachting voor hem overhadden, hebben de kiezers luid hunne erkentelijkheid wil len toonen aan den edelen grijsaard, die gansch zijn leven aan de welvaart zijner stad heeft geofferd. E11 't was wel 0111 den sjerp van Burge meester De Devn dat er door de voorman nen der klerikale lijst gedongen werd. 't Bleek klaar uit de eerste vreugdekreten welke aan d3 klerikalen ontsnapten, toen een valsch gerucht een paar katholieke kandidaten als gekozen had doen door gaan. Vivat onze katholieke Burgemees ter klonk liet overal. Dr Van der Hae gen, hij die woorden, bezweek bijna van hemelsehe gelukzaligheid, terwijl bij Dr De Cooman, de champagnestopels tegen 't pla fond aanvlogen. Het gold dus bij die heeren geen strijd om de belangen van de stad, om, zooals zij het op alle toonen zongen, het lot van burger en werkman, het gold hier alleen te weten wie van beiden, Dr De Cooman of Dr Van der Haegen, het onedel deel van zijn edel lichaam in den Voorzitterszetel van Burgemeester De Deyn zou neerlaten, en er zijn dwazen hoogmoed botvieren. Bij gebrek aan de genegenheid van het Kiezerskorps, rekenden die heeren op de partijdigheid van een katholiek minister om hen met dien zoolang gedroomden eeretitel te bekronen. En daarom gebruikte men tegen 't Ver bond de laagste strijdmiddelen: Men loo chende al 't werk van 't gemeentebestuur men loog over Nijverheidsschool en Werk- loozenfonds men beleedigde en belastorde de hoofdmannen van onze lijst, Burge meester De Deyn en Schepen Vanimpe men gebruikte dwang overal waar men maar eenigen dwang oefenen kon nooit zag men 't schouwspel van een nieuwbak ken meester-brouwer, die AL zijn gasten gebonden tot in liet kiesgangsken verge zelde van katholieke schoolmeesters, ge dwongen hun hand te dragen en met een ring in den neus naar de slembus geleid. Nooit werd de omkooperij op zoo groote schaal gepleegd. 't Mag mij kosten zoo veel duizenden er noodig zijn had een rijke klerikale dame uitgeroepen, August moet er door August is er door, maar 't is door de mand... En zoo werkten de voorname klerikale kandidaten alleen voor. zich zelf.... Er moeten Christen Arbeiders in den Gemeenteraad,had nochtans Charel- Lowie van op de daken gekraaid.... die christen arbeiders zullen zeker geen moeite hebben 0111 te bemerken, dat zij door die kandidaten-Burgemeesters deerlijk werden op flesschen getrokken. Welke is nu de zedeles van dien hard- nekkigen kiesstrijd 't Volk van Ninove wil niet gedwongen worden noch bedreigd. Het is en blijft ver- kleefd aan de vrijzinnige partijen, diesinds 16 jaar met elkaar een eerlijk verbond heb ben gesloten, en de stad besturen naar ieders wensch en nooit zal het gedoogen dat de klerikale politiekers zicli van den godsdienst als van een ellendig kieswapen bedienen om de kiezers te misleiden en op te hitsen. Het Ninoofseh volk oordeelt juist De Burgemeester op tStadhuis, do Pries ter in de Kej-k. O— Burgerlijke stand van Ninove. Aangifte van 13 (inbegrepen) tot 20 Okt. (niet inbegrepen) GEBOORTEN Mannelijk 5 Vrouwelijk 1 OVERLIJDEN8 Geene. HUWELJIKEN Jozef Van Lierde 22 j. doozenmaker met Irma De Murck, 19 j. dooz enmaakster. Prosper Simon 21)., twijnder, met Emma. Amelia Neinnckx, 18 j.. fabriekw. De- siderius-Franc.scus Van Opdenbosch 22 j voerman met Bertha-Amandina-Irena Van der Scheuren 23 j. strijkster. Naast do vreugde die ons vervult, gevoelen wij ook dankbaarheid voor alle vrienden en kennissen, voor allo kiezers die medchielpon in don triomf dor liberale partij en voor het blijk van vertrouwen dat zij in ons komen te itellen. Voxpopuli, vos Dei, het volk heeft ge sproken zijn wil is wet en zijn wensch is vol- bracht. Alles bobben de katholieken in 't werk ge steld om to zegepralen Eerlijke en deftige lieden hebben zij bezwadderd met oneerlijke wapens hebben zij het werkvolk opgehitst tegen de patroons priesters en kwezels hebbon hun beenen afgeloopen om links en recht 4

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2