Hf^x Kiezers Kiezers Opgepast. Stemmen onder nr 4 Prijs 5 centiemen het nummer Zesde Jaargang Nummer 43 Heilets zondag 29 October BalloSeeriiig voor Mijn heer EJvv.VAN DEN BERGHE. De kieziog van heden zondag '29 October is ver plicht volgens de wet. De kiezers moeten gaan stemmen in 't zelfde bureel waar ze gekozen hebben den 15 October en mei denzell'dcn kiesbrief (uit nood igings of byeenroe- pings brief). Wie zijn kiesbrief zou verloren hebben, kan een anderen bekomen op het stadhuis (Landhuis). In alle geval moeten de kiezers toch gaan stemmen, zelfs indien zij geen kies brief zouden hebben het is voldoende dat twee aan wezigen, twee vrienden of geburen of leden van uw stembureel uwe persoon lijkheid erkennen en getui gen. Indien de Voorzitter van een bureel een stemgerech tigde wil verbieden te kie zen, wende hij zich onmid- delijk naar hel lokaal dei- Liberale Associatie, Groote Markt. Als bet te laat is. Laatste Waarschuwing. De Beteekenis der Bailoteering. Onder nummer 4. Voor Woeste kiezen onder nummer 4. DE VERKIEZING Kiezing van '22 Oktober der Werklieden. Penncschavuiieu. DE VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen j per Jruki egel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de der Je bladzijde, 2 frank de regel. Aalst, 28 October 4911. Hier stemt men goed VAN DEN BERGHE Velen onzer medeburgers komen klagen dat ze op de kiezerslijst niet stonden, of het getal stemmen nie hebben gehad waarop ze meenden recht te hebben, Bij elke kiezing gebeurt hetzelfde men bemerkt gekrenkt te zijn geweest in zijn recht wanneer het te laat is. Om nieuwe kiezers te doen inschrijven of de slemmen te doen vermeerderen van degenen, die met te weinig stemmen zijn inge schreven, hebben wij tijd tot 31 October, dus nog twee dagen. Al wie bezorgd is met het bezit van zijn recht zal heden zondag in GRAAF EGMONT, Groote Markt, komen zien of hij behoorlijk is ingeschreven. Indien zulks het geval niet is, zijn adres en ouderdom aangeven met al de noodige inlichtingen. Al wat er dient gedaan te worden om elks stemrecht te vorderen, wordt verder kosteloos gedaan, door de zor gen der Liberale Associatie. Blerziening: der Kiezerslijsten Wij verzoeken onze vrienden die de nieuwe Kiezerslijsten nog niet nage zien hebben zulks te doen HEDEN ZONDAG zonder fout ten Lokale Graaf Egmont wij berichten verders ook al degenen die meenen recht te hebben op meer stemmen dan hen toe gekend zijn, het bestuur der Liberale Associatie daarvan ook heden Zondag te verwittigen en terzelvertijd alle noodige stukken zooals eigendomtitel renteboek je, contributiebiljetten van igi o en 1911trouwboekje en alle andere stukken mede te brengen. Een lid van het Bestuur zal van O toe 115 ure voornoen in GRAAF EGMONT tegenwoordig zijn. Liberalen, eischt dus uw kiesrecht. Alle reclamatien voor vermeerdering of inschrijving moeten voor einde de zer maand ingediend worden. Al wie te Aalst den naam van de- mokraat verdient zal Zondag 29 Octo ber stemmen voorden liberalen kandi daat en volksman M Edward VAN DEN BERGHE, rustend onderwijzer, die onverpoosden met onverdroten toewijding zich opof ferde voor de kinderen van ons werk volk. zelfs toen hij in de uitoefening van zijn lastig ambt schandalig mis kend en gekleineerd werd. Zondag 29 October stemmen voor den liberalen kandidaat zal betee- kenen 1. Dat de meerderheid der kiezers te Aalst, den triomf willen der kalme machtige democratie, den triomf van het denkend volk met al degenen die voor volksbelang streven en strijden 2. Dat de meerderheid onzer bevol king de verdwijning vraagt van al de chineesche kieswetten, de verwezen lijking der grondwet welke de gelijk heid uitroept van al de Belgen voor de wet elke man een stem en evenredige vertegenwoordiging in alle besturen 3. Dat de meerderheid der kiezers al het dompersgeknoei en konkelfoezerij welke wij hier sedert jaren en jaren door de klerikalen zien plegen afkeuren en meer eerlijkheid willen en recht vaardigheid voor burgers, landbou wers, neringdoeners en arbeiders 4. Dat de meerderheid der bevol king van Aalst, de samenwerking vraagt van alle deftige lieden der ver schillende gezindheden en partijen om de stad op te beuren en er leven en be weging te brengen, ten bate der alge- mcene stoffelijke belangen 5. Dat de meerderheid der kiezers van Aalst niet achteruit wil staan bij de beschaafde volkeren van Europa, die allen den leerplicht in hunne wet geving hebben geschreven omdat, het onderwijs, het volksonderwijs de machtige hefboom is met de welke een volk groot kan worden en zich ver heffen tot het peil der andere natiën, die hier in ons land de concurrencie komen doen aan onze werklieden en de zonen onzer werklieden in alles wat het bekomen van winstgevende plaat ten en vetbetaalde werken betreft, serwijl duizende arbeiders uit ons tand, bij gebrek aan degelijk on- lderwijs in den vreemde moeten gaan zwoegen om eenig geld te verdienen 6. Dat de meerderheid der kiezers van Aalst, de alleenheersching ver foeien en integendeel verlangen, dat deze voorgoed verdwijne, om plaats te maken voor een Bestuur van deftig heid en rechtzinnigheid. Alle ernstige kiezers zullen stem men voor M. Edward VAN DEN BERGHE. Hij zal in den gemeenteraad de verdediger wezen der armen en be- hoeftigen, der werklieden en kleine burgers gelijk hij de onderwijzer is geweest van hunne kinderen. Hij zal eischen, Gewettigde hulp aan de noodlij denden, Betere zorg voor de weezen, Menschelijke behandeling der ouder lingen der godshuizen, Nader toezicht over de uitgaven voor weldadigheid en onderwijs, De schoolsoep voor al de behoeftige schoolkinderen, Hij zal eischen, De verdwijning van alle misbruiken, naar in bestuurlijke en andere omstan digheden waarin het stadsbestuur op treedt Goed loon voor alle werklieden en ortderhoorigen van het stadsbestuur. Een bestuur moet op dat gebied het voorbeeld geven aan al de nijveraars Hij zal eischen recht voor iedereen, opdat er meer genegenheid kome tusschen al de inwoners onzer duur bare stad Stemt dus allen voor M. Edward VAN DEN BERGHE de Volkskandidaat Wie zijne stem geeft aan M. Meert een der voormannen der fameuze ka tholieke jonge wacht, waarvan de stokslagers zoo geweldig en wreed de demokraten met hunne knuppels be dreigden en William Borreman poog den af te maken, stemt voor Woeste. Louis Meert is tegen alle hervormin gen welke noodig zijn ten bate van het volk tegen Algemeen Stemrecht, tegen leerplicht, tegen vertegenwoor diging van alle partijen in de besturen. Wie tegen Woeste is moet stemmen der bijgevoegde Gemeenteraadsleden-Patroons. Be Volksstem kondigt de verplette ring der liberalen aan dien bluf ver wonderd ons evenwel niet. Laat ons nochtans eens de cijfers een enkel oogenblik nagaan en we zullen weldra bestatigen dat de uitslag der kiezing van de patroons een kaakslag is, toe^ gediend in 't volle aangezicht der katholieken, door een groot aantal hun ner eigene vrienden. Ofschoon we geen gekozene hebben voldoet de uit slag ons ten zeerste, want het getal stemmen dat we bekwamen overtreft onze verwachtingen. Iedereen weet dat de Liberale Associatie, op 't tijdstip der herziening van de lijst der kiezers die nu den 22 Oktober gekozen hebben, tegen die lijst een overgroot getal reclamatien heeft ingediend onze klerikale stad huisbazen hadden het peer eerlijk ge vonden van bijna al de liberale pa troons er af te laten en bijzonderlijk van er honderde katholieken in te schrijven die volstrekt daartoe geen recht hadden zoo bijvoorbeeld staan er AL de katholieke schrijnwerkers op en maar een liberale onmogelijk hier in dat artikel al de voorbeelden aan te halen die we bezitten, de reeks ware te groot, maar we zullen wel eens de lijst afkondigen van al die katholieke aardige patroons die er op voorkomen en degene der liberalen die ten on rechte niet werden ingeschreven. Onze reclamatiën werden door 't be roepshof van Gent verworpen, niet omdat ze ongegrond waren, maar om reden dat zekere stukken niet gere gistreerd waren, en nochtans wij had den ze ten bureele der registratie aan geboden, waar de heer ontvanger ons deed opmerken dat volgens de wet de re gistratie onnoodig was. Het hof van be roep oordeelde daar anders over en zoo werden al onze reclamatiën verworpen. 't Is dan op die wijze dat er Zondag gekozen werd met een kiezerslijst op gemaakt op gansch oneerlijke en partijdige wijze. Hare oneerlijkheid steekt zoo zeer de oogen uit dat de heer Schepen Moyersoen als antwoord, op de gegronde opmerkingen die een on zer vrienden hem deed, zei, dat hij in 't vervolg niet meer zou toelaten dat de lijst op de wijze zooals nu zou opge maakt wordenom dergelijke bekentenis te doen moet de lijst dan toch wel zeer slecht en oneerlijk aaneengestoken ge weest zijn IjOnnoodig dus te zeggen dat wij liberalen, ons in die voorwaarden aan geen gekozen moesten verwachten. Overigens we hebben voor de kiezing de lijst nagezien en gepointeerd en als patroons, die we aanzagen als ver klaarde liberalen of die in alle geval tegen de kandidaten der alleenheer- schende kliek zouden gestemd hebben, hadden wij er alleenlijk aangetee- kend. En welk is den bekomen uit- slag Opjjj kiezers hebben de kliekman- nen bekomen 292 lijststemmen. De liberalen hebben bekomen 121 lijststemmen, 't is te /.eggen 121 libe rale stemmen alleen, zich verdeelende als volgt 1) Stemmen van boven op de kop 86 2) Stemmen neven de naam van M. Van der Schueren alleen 18 3) Stemmen neven de naam van M. Van Steenwinkel alleen 17 Te zamen 121 Daarenboven waren er 24 gepana cheerde brieven, voortkomende van katholieke kiezers die gestemd heb ben voor een katholiek en een liberaal. Wij mogen dus zeggen dat er 121 plus 24 of 145 kiezers geweest zijn van de 377 die door hunne stemming den wil uitgedrukt hebben dat een liberale patroon zou plaats nemen in de ge meenteraad doch dien wil stoot tegen onze chineesche kieswet die zegt dat eene partij voor de zetels niet mededeelt wanneer hare lijstenstem- men (voor de liberalen hier 121) ten minste het derde niet bereiken der gel dige stemmen of hier het derde van 377 tzij 126. Hadden er dus van de 24 kiezers die gepanacheerd hebben, voor de liberale lijst of voor een der liberale kandidaten alleen gestemd, de katholieken zouden slechts een geko zene gehad hebben. Ze roepen triomf en er zijn 60 ka tholieke patroons die hen een klin kende kaakslag geven Ze roepen triomf, en niettegenstaande hunne val- sche en oneerlijke kiezerslijst en hunne stemmendiefte bekomen de liberalen 145 stemmen wanneer ze er maar op 85 rekenen Waarlijk de dompers zijn gauw te vreden. Hunnen blikken triomf zal van korten duur zijn, want 't naaste jaar wordt heel die chineesche kies- wetterij in duigen geslagen en dan zal het aan de klerikale kiesknoeiers en stemmendieven niet meer gegeven zijn bedrog in de kiezerslijst te plegen, er zal dan gestemd worden man tegen man en van dergelijke stemming heb ben wij liberalen geen vrees. De uitslag dier kieziog is als volgt Totaal stembrieven 1G13 Witte en ongeldige 39 Geldige 1574 Lijststemmen Liberalen 302 Socialisten 189 Katholieken 683 Daensisten 376 Gepanacheerde brieven 24 Hebben bekomen LiberalenMatthieu 296 Van Campenhout 302 Socialisten Guns 194 Schutyzer 185 Katholieken De Gendt 669 Vernaeve toW Gek. Daensisten Blanckaert 380 Gek. Hanssens 379 Zjjn gekozen Vernaeve en Blanckaert. Zooals voor de kiezing der patroons moest eene lyst, om aan de verdeeling der zetels mée te doen in lijststemmen behalen een dei de van al de geldige stemmen, of een derde van 1574 uitmakende 525. De katholieke lyst alleen kwam totdat cijfer, maar aangezien ze de voUtrchte meerder heid ('fc is te zeggen meer dan de helft der stemmen) niet behaalden, had volgens de chineesche wet, de lyst die, na de dompers, de meeste stemmen had, namelijk degene der Daensistenhet recht om mée te deelon. Ziehier wat de Volksstem over die kiezing schrijft Dckiezi.ng had plaats onder het stelsel van zuiver eenvoudig wtcm- recht en onder dat stelsel bekomen de katholieken alleen schier tweemaal zooveel stemmen als de Daensisten, meer dan tweemaal zooveel stemmen dan de liberalenmeer dan drijmaal zooveel stemmen als de socialisten zulks be- wijst overbodig dat het werkvolk stand- vastig getrouw blijft aan de katholieke vlag en dat wij steeds het vertrouwen hebben van het kiezerskorps zoowel van het eenvoudig, als van het meervoudig stemrecht. In die omstandigheden verwondert het onsgrootelyks dat de klerikalen de ergste vyanden ztfn van Algemeen Stemrecht. Als ze dan toch zeker z.j.i «lat z.t do vrien den der werklieden zijn, waarom verzetten ze zich tegen die eerlijke kieswet waarbij alleman zoti gelijk gesteld worden 'i Doch iedereen weet dat a! die groote woor den en uitroepingen van woge I)e Volks stem weeral maar bluf is. Indien de dom pers Zondag laatst de niee.-de slemmen he komen hebben is het nit-t omdat zo bij de. massa der werklieden in achting staan, maar wal omdat ons krist---lijk en eerlijk gemeentebestuur hier ook, zooals voor de patroons, de lijsten heel onrecht vaardig en partijdig heeft opgemaakt ;daar zija overi gens honderden werkmenschen van over tuigd, want velen die Zondag stemrecht hadden waren op de lijst niet ingeschreven. Zooals voor de patroons hebben de dom pers de lijst der werklieden opgemaakt op eene wjjze die hen moest toelaten hunne 2 kandidaten te doen kiezen daarom heb ben zc- er vele antiklerikale werklieden af gelaten en er menige katholieken zonder recht opgebracht. Dc Liberale. Werkmanskring gezanten t- Jyk met de Associatie heeft daartegen ge- reklameerd, maar al die reklamatTën on dergingen 't zelfde lot als degene der patroonslijst. De katholieken koesterden dus do zoete hoop tengevolge hunner onrechtvaardige kiezerslijst hunne twee zwijgende knikkers te doen kiezen, doch ze hadden vergeten dat er, zelfs bij 't werkvolk waarover ze zich meester wanen, een ommekeer in de gedachten ontstaan is en dat een groot deel dezer naar de kristen demokraten is over gegaan. 't Werkvolk dat tot iieden oa Ier Jen dui ra der kathatholieken lag begint allengskens den rug te keeren naar zijne klerikale onderdrukkers en dwingelanden en daar ligt de reden dat er maar een klerikale slaaf gekozen is en dat er ook een Daensist naar den gemeenteraad gaat. Die ommekeer der gedachten bij de katho lieke werklieden zelf, die zucht naar meer vooruitstrevende en demokratische politiek is niet van aard om ons liberalen over den uitslag der kiezing te doen klagen, wy wisten dat nóch een liberaal, noch een socialist kon gekozen worden, en rechtuit gesproken we zien duizendmaal liever een kristen demo kraat naar 't stadhuis gaan dan eea klerikale slaaf die er toch nooit den bek mag opendoen. We wenschen en we drukken de hoop uit dat de heer Blanckaert en zyne me destrijders met onze liberale gekozenen de heeren De Hlieck en De Windt en met M. Van den Berghe die door 't Aalstersche kiezerskorps naar de gemeenteraad zal ge stuurd worden menigmaal zullen 'takkoord zyn om de belangen der kleinen tegen ons conservatief gemeentebestuur te verde digen. Weldra breekt de dag aan dat Algemeen Stemrecht zal zegepralen en dan ook zul len alle kristen-, liberale- en sociale demo kraten het eens zijn om hier in ons geliefde stad wat meer eerlijkheid te doen heerschen. Dan zal het rijk der alleenheerschende domperskliek bier uit zijn, Het is te voorzien, dat «te artisten van 'I i 'olksslemmelcen, hunne schoone polemiek der vorige weken gaan her nemen, polemiek waarover alle ver standige Aalstenaars verontwaardigd zijn geweest, en den bibber heeft doen krijgen aan domme kwezelaars en pilaarbijters. Wij verwachten ons aan eene nieu we uitbarsting van wilde en krapuleu- ze verwijtingen uitgebraakt door vreemde, betaalde snotneuzen en pen- neschavuiten, door de klerikalen in dienst genomen om hun vuil werk te verrichten, waarmede geen enkele Aalstenaar zich zou willen gelasten. Wij zijn echter overtuigd, dat geen enkele kiezer, die zijne stad en de menschen kent, zich door zulke uit barsting van zotte woede en lage vlei taal jegens de anders zoo verfoeide demokraten zal laten misleiden. Die taktiek is waarlijk al te grof en zal niet lukken. Laat de betaalde modderwroeters maar hun proper werk verrichten ze moeten ook leven en doen misschien hun best om een beetje opslag te beko men, welke ze volgens het schijnt zeer noodig hebben. Deze week werd er een der snot neuzen van het fameuze orgaan der groote deftige katholieke partij opgelaten. Dat zal echter van geen tel zijn, en niets aan de mooie polemiek van het blad veranderen. Kiezers, die al deze buitensporig heden en gemeenheden afkeurt, stemt dan allen voor den heer Edw. VAN DEN BERGHE, onder nummer -5. De dompers hebben in Aalst 300 stemmen minderheid tegenover 'dï oppositie. Als elk zijn plicht doet zal die minderheid den 29 Oktober nog grooter zijn.

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1