Ze steken de Vlaggen uil. Ut; ontbinding naakt. Kiezers Stadsgenoten. Onder nommer 4. Voor hel Volk. Onder nummer 4. Wiilemsïonds. DE VINCK Schandalige Handelwijze Ic Maeseyck NINOVE. MEiRE. Op 't Landhuis en aan den K K- kring werden verleden Zondag de vlaggen uitgestoken voor den goeden (Pr) uitslag der kiezingen voor de bij gevoegde gemeenteraadsleden. Ze durven alles We zegden 't verleden Zondag, en wij hebben er nogmaals 't bewijs van. Van de lijst der patroons of bazen hebben de dompers groote n ij veraars geschrabd die sedert vele jaren hier hunne nijverheid uitoefenen en andere niet ingeschreven. Bij vergetelheid werden 85 onzer partijgenooten niet geschrabd. Al de andere ingeschreven kiezers worden door de dompers als verkleefde aanhangers geteld. Verder schreven ze op die fameuze lijst der bazen de burgemeester met zijne drie zoons lieden die nooit een knecht hebben gehad, knechten die nooit anders hebben gedaan dan voor reke ning van een baas gewerkt enz. enz We zullen heel de lijst in reeksen af kondigen, nevens de niet ingeschreven n ij veraars. En bij zulke dieverij, durven ze hun ne vlag uitsteken over hunnen grooten triomf Ze durven alles De uitslagen der verkiezingen van 15 October, in hun geheel genomen, zyn voor de klerikalen eene ware verplettering. Wel zoeken hunne bladen de beteekenis der uit spraak van het kiezerskorps in een valsch daglicht testellen, zooals zij dat. telken male doen, wanneer zjj eenegevoelige nederlaag lijden, doch ditmaal zal het hun niet lukken den minst ontwikkelden hunner lezers, zoo hy niet gansch door dweepzucht verblind is, te overtuigen, liet gemeentelijk kiezers korps waarin de wet, door onze tegen strevers gemaakthun veel meer macht geeft dan deze waarover zij in het wetge vend kiezerskorps beschikken, heeft hen volkomen in 't ongelijk gesteld. Zy hadden gehoopt dat dit kiezerskorps zich door het kartel zou hebben laten afschrikken. En dat is geenszins het geval geweest. Integendeel, het kartel overtreft verre de verwachtingen zyner ontwerpers. Er /.yu te Brussel 12,000 stemmen meerder heid tegen het gouvernementte Luik- 12,500 te Antwerpen, 10,000 te Gent 10,000 te Charleroi, 3,000 te Leuven, 1.200 te Namen, 600 te Thienen, 1.200 te Yerviers 3,000 te Schaerbeek. 1.200 te St-Gilles 3000 te St-Josse-ten-Nood, 2,500; te Bergen, 1,500. enz, enz. Enkel in de Brusselsche omgeving verliest de katholieke party twee-en-dertig gemeenteraadsleden zij verliest er vyf te Luik, vyf te Leuven, zes te Antwerpen, vyf te Gent, vier te Kort- ryk, zeven te Brugge,vier te Namen .vier te Dinant, negen te Mechelen, de stad van den aartsbisschop zelf, enz, enz. In al de Brusselsche voorsteden zegepra len de antiklerikalen en zy zien hunne meerderheid overal aangroeien, zelfs te Schaerbeek, alwaar de vrienden der regee ring eenen schandaligen veldtocht van leu gen en laster gevoerd hadden. Ook in al de groote steden des lands overwint het kartel. En talryk zyn de omvergeworpen klerikale gemeentebesturen, te beginnen met dit van Namen om te eindigen met deze van tal- ryke dorpen in Brabant, ia Vlaanderen en zelfs in ile Kempen. De heer Schol laert, de vader der klooster- schoolwet, wordt schandelijk verslagen te Leuven, in zijne eigene geboortestad, terwijl onze vrienden in de gemeenteraden van verscheidene Vlaamsche steden zooals Brugge, Dixmude, Thourout, Kortryk zelfs, di.' tul hiertoe uitsluitend uit klerikalen waren samengesteld, plaats nemen. Voorze ker had niemand, voor enkele jaren, zich daaraan verwacht. Nevens deze ophefmakende nederlagen zyn do weinige klerikale overwinningen, meestal te wyten aan louter plaatselijke om standigheden en volkomen vreemd aan de politiek, van geen tel. Wy hoopten veel van de gemeenteverkie zingen zy hebben ons meer gegeven dan wy verwachtten. Op onbetwistbare wyze betoogen zy den sedert jaren onafgebroken aangroei der antiklerikale beweging, nu onweerstaanbaar gemaakt door het school- wetsontwerp Schollaert. De verkiezing van Leuven, de nederlaag van M. Schollaert, geven aan den dag van Zondag ISOctober al zyne beteekenis. Het kiezerskorps heeft de schoolwet veroordeeld, heeft het huidig kiesstelsel veroordeeld, heeft de klerikale regeering veroordeeld. Deze laatste is thans van alle gezag ontbloot. Zy heeft het recht niet meer iets te onderne men. Zij heeft nog enkel eene taak te ver- v uilen de ontbinding. Dit zal hare laatste daad wezen, waardoor zy baren voortaan onvermydelyken val voorbereidt. Heden Zondag, is het ballotteering tusschen twee kandidaten den heer Van den Berghe, liberaal, en den heer Meert, zoon, klerikaal, die over veertien dagen het vereischte kiescyfer niet hadden bereikt om gekozen te wezen. Wie zyn nu die twee kandidaten waartus- schen gy te kiezen hebt De heer Meert is de zoon van zyn vader, en dat is alles Op maatschappelijk gebied heeft hy niet de minste verdiensten. Gansch onbeduidend is zijn verleden. Men kent hem enkel by naam, omdat zyn vader, M. L: u!s Meert, lange jaren als schepen van Open bare werken, inden gemeenteraad heeft ge zeteld. Wie Is M' Van den Berghe Welke vraag?... Mynheer Van den Berghe is een man door iedereen gekend, bemind en geëerd. Meer dan 35 jaren is hy als onder wijzer in onze Stadsschool werkzaam ge weest. Wanneer M. Meert, zoon noc met de marmers speelde, werkte M. Van den Berghe reeds onverpoosd aan de volksver heffing van onze stad. Ontelbaar zijn de kin deken, vooral de werkmanskinderen die hij heeft onderwezen en eene degelijke opvoe ding heeft verschaft. Vraagt hetaan de moeders onzer volksklas se Nooit heeft hij onderscheid gemaakt tus schen arm en rijk. Elk was hem evenlief. Vraagt het aan de vaders die als leerling by hem hebben gezeten Met dezelfde gene genheid washy bezield tegenover iedereen, of zy kinderen van socialen of democraten, klerikalen of liberalen waren. Duizenden in onze stad hebben aan hem, dank aan zyn goed onderwys, een beter be staan, een lotsverbetering te danken. En wat heeft die verdienstelijke zwoeger, vooral die opoffering en zelfverloochening hier ge oogst Slechts ondank en verne dering van we^e ons haatdragend klerikaal bestuur. Hy ook, even als vele anderen is een slachtoffer van hunne politiek. Meer dan 25 jaar stond hij als onflerwijzer, aan het hoofd der hoogste klas onzer stadsschool, toen M. Reyniers op pensioen werd gesteld. Met volle recht kwam aan hem dus de plaats van Bestuurder toe. Hy was immers een knap, ieverig. bekwaam en oppassend on derwijzer. Maar helaas, hy stond geboekt als liberaal en niet tegenstaande al zijne bewe zen diensten,werd hy onverbiddelijk van de hand gewezen. Hij werd miskend, hij werd vernederd en gekrenkt en zijne toe komst. Aan u Moedersis het nu te stryden en propaganda te maken voor den getrouwen vriend en weldoener uwer kinderen. Het volk rekent op u... Aan u, Vaders ert Oud-leerlingendat onrecht uwen gewezen onderwyzer aan gedaan, met klank te wreken. Nu staat M. Van den Berghe op rustgeld. Hy is vergrijsd onder zyne lastige taak, ver grijsd door de moeite die hy zich 35 jaar lang heeft getroost om van u en uwe kinde ren vrye en verstandige menschen te ma ken Zult gij hem nu in den steek laten hem laten vallen 't Ware een affront 't ware eene schreeuwende ondankbaar heid I.. Aan u dus hem Zondag aanstaande uwe dankbaarheid te betuigen Weest allen op uwen post Voor u allen, Kiezers, die het wel meent met een goed en degelijk volksonderwijs, is het een heilige plicht Zondag aanstaande een laatste bewys van genegenheid te schen ken aan den verdienstvollen man, die zoo gewetensvol zijnen plicht heeft gekweten tegenover onze volkskinderen. Dus als een man gestemd voor Mtynlteer Van den Berglie. M. Van den Berghe, door zyn lange on dervinding kan beter dan iemand in den ge meenteraad groote diensten aan het volks onderwijs bewijzen. Hy zal daar op zyne plaats zitten. En het zal niet gezegd worden dat het kiezerskorps hem zal achteruitzet- ten voor eenen on beduidenden kandidaat, die op he t stadhuis maar eene groote O zal en kan wezen Eenige dankbare Oud-leerlingen van M. Van den Berghe. Wie vijand ia vande Aalster- sclieWoeste-polltiek moet stem men Bij de inhuldiging der prachtige vlag, van den Ondelingen Bijstand Eerbied en Recht voor Allen, geschon ken door den Eerevoorzitter der libe rale maatschappelijke werken, Mijn heer Gustaaf LEVEAU, bracht de ijverige Voorzitter, dier nuttige afdeeling van den Liberalen Werk manskring, onze vriend Jan De Brue- ker, hulde aan den achtbaren en ver dienstelijken volksman en sprak dan verder Van onze deelneming aan het Con gres der M utualiteiten te Antwerpen heeft de schoone aanspraak van den economist Straus me bezonder getrof fen, hij zegde onder andere Zoover moeten de instellingen van Onder linge hulp en Bijstand het brengen, dat zij de Weldadigheid, de vernederende welda digheid nutteloos maken en al de inrichtin gen, die de menschelijke gevoelens van eigenwaarde dooden, verdwijnen of toch tot een minima gebracht worden. Is het niet waar, dat in onze stad vooral, waar het pauperisme erger woedt dan in ge lijk welke andere streek, de open bare bestu ren het als een heiligen plicht zouden moe ten aanzien de uitbreiding der mutualitei ten en alle instellingen vanonderlinge hulp, gelijk ook de werkeloozen fondsen aan te moedigen en te bewerken. De armoede, de bedelarij, de onwetend heid zyn maatschappelyke kwalen, die men zou moeten uitroeien niet met geweld, niet met gevangenstraffen, niet met aalmoezen, maar door de voordurende ontwikkeling der mutualiteiten van het onderwys, verzeke ring tegen ziekte, pensioen voor de ouder lingen en de slachtoffers van den arbeid, verzekerde zorg aan de kinderen. Wanneer nu de wetgeving aan de arbei ders een minimum van loon zal waarbor gen, en tevens de verzekeringen tegen ziekte en ongevallen algemeen zullen inge voerd zijn, met het pensioen voor de ouder lingen dart zal de armoe kwaal of paupe rism eene groote slag hebben ontvangen en zal de openbare weldadigheid de karakters onzer menschen niet meer verlagen of ge heel dooden. In het armenbureel worden de menschen vernederd in hun eigen oogen en in de oogen van anderen in de oude-menschen huizen verliezen zij geheel hunne vrijheid in de weezenhuizen hebben de kinderen gebrek aan opvoeding en de maatschappelyke kwaal verdwynt niet, integendeel ze groeit aan, ze neemt te Aalst immer toe. Hier te Aalst kost de openbare weldadig heid jaarlijks ongeveer 300duizend franken. veronderstelt dat men stilaan het geld waardoor de kwaal niet genezen wordt, zou beginnen besteden aan middelen om de kwaal te voorkomen, men zou zeker tot verbazende uitslagen komen, na eenige jaren zouden al de werklieden aangesloten zyn by O. B,, de zieken zouden allen goed verzorgd worden, de vergoeding zou vermeerderen, vrouwen en kinderen zouden zich bh die instellingen aansluiten, de oude menschen zouden een immer groo- ter pensioen bekomen en de werklieden zouden meer eigenwaarde bezitten, omdat al dat goede toch hun eigen werk zou zyn. De begrootingen der Godshuizen, Welda digheidsbureel, Armen, Apotheek zouden in evenredigheid verminderen. We zyn nog zoo ver niet, Mynheeren en Vrienden, maar wy hebben met de mede hulp van waardige mannen als onzen Eere voorzitter en andere weldoeners die onze pogingen hebben ondersteund den eersten grondslag gelegd dier toekomende opbeu rende instelling, wij hebben samen de basis gelegd der methode waardoor de ergste maatschappelyke kwalen kunnen bestreden en uitgeroeid worden. Bij deze zoo ernstige rede van den Voorzitter M. De Brueker, sloot onze kandidaat M. Edw. Van den- Berghe, zich ten volle aan. Hij heeft immers tijdens zijne lange loopbaan als volksonderwijzer de ze delijke en stoffelijke ellende des volks langs haren smartelijksten kant leeren kennen en heeft meer dan eens bitter geleden bij 't aanzien van zooveel on verdiend lijden, waaraan door afzon derlijk tegemoet-komen toch niet ver holpen kan worden. De heer Edward VAN DEN BERGHE acht dan ook een krachtdadiger optre den der besturen noodig, ter ontwik keling van volksonderwijs en volksin stellingen welke alleen in staat zijn het volk te brengen tot verstandelijke en lichamelijke verheffing. Daarom zullen alle ware volksvrien den als een man stemmen voor den volkskandidaat Edward VAN DEN BERGHE. Wlcvoorstaander ia van een goed volksonderwijs moet stem men onder nummer 4. Liederavonden voor 't Vrouwvolk Vrye Ingang voor iedereen. Maandag 30 Oktober, om 8 uren stipt, in het lokaal Graaf Egmont Groote Markt. Aanleeren van het lied Woorden van Lambrecht Lambrechts, Muziek van Jos. De Klerk, I Fientje loerde door de bloemen Van de jonge dorenhaag Dorstig naar een guitig knikje, Naar een schalk mooi weer vandaag I Refrein Maar zij schrok En trok Den blonden kop weer vlug Terug, Want een Vink riepop den appelboom Riep op den appelboom Trien Trien, ik neb het gezien (bis) Ah Ah 1 Ah II Trientje lag in 't zolder vens ter En ze dacht ik ben alleen Over 't moskleed van den gevel Gleed een briefje naar beneen. Refrein III Trientje liet zich medelokken Id het lieve lentegroen En ze wou het halsje rekken Rekken naar een malschen zoen III1 Vlugger, stouter werd Katrientje Als zy achter 't haagje zat, Als zy 't lieve ventje wachte. Als hij om een tootje bad, En zy schrok Of trok Den kop niet meer zoo vlug Terug En zy lachte toen de vink begon Trien, Trien ik heb het gezien (bis) Ah Ah Ah o MANNENKOOR. Maandag 30 Oktober, om 8 3/4 ure stipt, in het lokaal Vi#r Winden.» Algemeene herhaling «n aanleeren van nieuwe liede ren. EEN DOODE. Het was niet voldoende voor de klerikalen den godsdienst tot kieswapen te gebruiken gelyk hetden grooten Pater Didon aanraad de. Menschen die op sterven lagen heeft men uit hun bed gehaald om tot stemmen te ver plichten. De heer doktoor Moors, had verleden Zaterdag in het hospitaal verklaard, dat Theodoor Paumen. doodziek zijndeniet mocht gaan stemmen en niet uit zijn bed mocht opstaan (sic). Deze goede raad werd niet gevolgd en Zondags 's morgens heeft men met een rijtuig Theodoor Paumen uit het Hospitaal gehaald en hem gesleept bo ven op de zaal, waar hij gestorven is op een stoel zonder te hebben kunnen stem men. Het is onnoodig te zeggen dat alle ware Maeseyckenaren verontwaardigd zyn en dat onze vriend de heer Gerard Smeets het orgaan van alle eerlijke lieden is geweest toen hy in eenige passende woorden op de groote stadszaaï protest aanteekende tegen die schandalige handel wyze. De klerikalen zyn overal dezelfde. Om tot hun doel te geraken zyn hun alle middelen oed, zelfs de walgelijkste. Schande over de lerikale partij die de menschen niet gerust op hun sterfbed laat sterven, schande over de party die menschen vermoordt om een stemmeken aan te winnen, Heden Zondag zullen wij hier te Aalst weer al die gebrekkige en stervende kiezers naar de stembus zien sleuren door katho lieke jonge wachten. Schande, duizendmaal schande, over die beulen. Donderdagmorgen overleed hier, na een kortstondig lijden, de heer Modest De Mol, nyveraar, oud-schepen onzer stad en Voorzitter der Maatschappij van Onderlingen Bijstand: Vereen igue Werk lieden van Ninove. Die verdwijning is een groot verlies voor de Liberale partij van Ninove, waarvan M. Modest DE MOL steeds een der stevig ste en kloekste verdedigers is geweest. Hardnekkig voorstaander der vrye ge dachte, is hij tot het uiterste getrouw aan zyn princiepen gebleven. De burgerlijke begraving van onzen be treurden Vriend zal plaats hebben Zondag, 29 Oktober, om 3 ure namiddag. Zedenzaak Aaneessens. De zaak werd verleden Donderdag te Oudenaar de opgeroepen. Werden aanhoord 12 getui gen ten laste en 6 ter ontlasting. Na gehoor aer zaak werd het proces met gesloten deu ren voortgezet. Pleidooien en uitspraak van het vonnis zyn tot 2 November verschoven. Naklanken ties* (flcmcentekie- zing van 15 Oktober. Onze klerikalen zijn niet al te kwaad voor de afranseling die hun hier den 15 Oktober werd toegediend ten eerste, zeggen ze, omdat ze nu met 't slecht volk op het stadhuis niet meer moeten zetelen, en ten tweede, omdat de algemeene uitslag door heel het Land hen ten hoogste bevredigt ze hebben overal wel zetels verloren by de vleet, maar ze hebben stemmen gewonnen 1 Wij laten hen met plezier die gewonnen stemmen, en behouden met nog meer plezier de zetels Maar dat hunne tevredenheid wel gemeend is blijkt niet al te duidelijk uit hunne daden. Ze zouden zich troosten bij zoo eene ne derlaag, wanneer ze weken lang riepen dat ze ditmaal zeker waren van de overwin ning, nadat ze zoo onbeschaamd met geld en geweld op de gewetens hebben gedrukt, met de gemeenste leugens en scheldwoorden heb ben geschermd. Ze zouden ten zeerste vol daan zijn, die kandidaten-burgemeesters, die vóór de kiezing de benoeming van verschei dene politie-agenten op zich namen en de huizen van kiezers aanteekenden, waar ze zouden elektrische lampen doen plaatsen.... en die nu tot zelfs hun zetel van eenvoudig raadslid kwijt geraakten Maar bezie die gelukkige kandidaten toch 'ne keer goed, ze zijn van tevredenheid reeds tien kilogr. vermagerd 1 Als de uitslag der kiezing hen zoo bevre digd heeft, waarom dan die razende wraak nemingen Waarom dit wegzenden van arbeiders in de katholieke werkhuizen Waarom wor den hier huurlingen opgeslagen, daar ande ren met verhuizen bedreigd Waarom wor den nu arme ouderlingen van de deur der ryke katholieken weggezonden met het bit sig en spijtig compliment: dat zy bij de liberalen en de socialisten zouden gaan be delen tot zelfs te Meerbeke zyn die hee- ren hun orders gaan geven aan hun poli tieke vrienden, dat alle aalmoes moet gewei gerd worden aan de armen, die hun hoeda nigheid van katholiek niet kunnen staven door een getuigschriftdoor een Ninoofsch kopstuk onderteekend En diezelfde mannen zyn het, die hier voor elke kiezing de schoone leer van Chris tus als kieswapen gebruikeD, waarin de liefde voor de armen overal doorstraalt I Werklieden van Ninove, verbeeldt u welke akelige wraaktooneelen die politiekers hier in't leven zouden roepen, moest gansch de Nijverheid in plaats van in liberale-, in kle rikale handen zyn Meerbeekscli Burgemeester- ken en Ninoofsclie kiezers. Iedereen te Ninove kent Burgemeester Cosyns, advokaaten geitenkweeker te Meer beke. Zyn visietkaartje draagt nog een vier den titel homme d-ceuvres Dit homme d'ceuverken heeft twee spe cialiteiten ten eerste, van to gelooven dat hy met zijn saluades en zijn grimlach van verliefde kater zelfs zijn politieke tegenstre vers hypnotiseerten ten tweede, van zyn neusje te steken in allerhande zaken waar het niets te zien heeft. En zoo kwam dat hors d'ceuverken hier ook zijn neusje kwetsen in den kiesstrijd van Ninove. daar hij gedacht had, dat heel het gehypnotiseerd kiezerkorps zou gedanst hebben, zooals hy schuifelde. Hij ontbood de werklieden op zyn kasteel, richtte zich schriftelijk tot menige burgers om hen met goeden raad by te staan in de wijze waarop zy hun kiesrecht zouden uit oefenen soortgelijke brieven werden hier ontvangen door kiezers die tienmaal meer gezag en invloed hebben dan dit drollig hors d'ceuverken zelf Wy moeten hier om der waarheid beken nen, dat die onbeschaamdheid niemand heeft kwaad gemaakt het heeft alleen de be stemmelingen eens hartelijk doen lachen. Burgemeester Cosyns dreef zijn drolligheid zelfs zoover, liberale ingezetenen van Nino ve aan te spreken en te raden dat ze alleen voor de vier liberale kandidaten zouden stemmen, inni» overtuigd dat zijn woorden denzelfden invloed zouden hebben, als zyn geboden op 'nen Meerbeekschen Geiten boer. Wie had toch gedacht, dat dit burgemees terken, zoo snulachtig van buiten, ook zoo snulachtig was van binnen Dr Van ilet* llaegen en <le Scliool-polltlek. De Schoolpolitiek der klerikale regeering heeft den 15 Oktober den genadeslag ontvangen. De regeering heeft sedert jaren haar eigen officieer onder wijs ondermijnd in vooraeel van het klooa- teronderwijs dat, voornamelijk in den lage- ren graad, de wetenschappelijke zijde in de schaduw stelt van het godsdienstig onder richt. De catechismus kan desnoods ai andere boeken vervangen, zei Prof. Ivurth op het laatste katholiek congres te Mechelen en zoo denken ook alle fanatieks klerikale politie kers, waarvan Dr Van der Haegen ons hier een voorbeeld gaf. Minister Schollaert wilde aan België, dat in meerderheid anti-klerikaal is, met geweld het klooster-ouderwijs opdringen 't duurde niet lang of M. Schollaert viel als minister en den 15 Oktober werd hem in zyn eigen goede stad Leuven de voetzuil ontnomen waarop zijn fanatieke bewonderaars van heel het Land hem den 27 Oogst j. 1. hadden getild. Dr Van der Haegen heeft aan de stad Ninove, wier bevolking in meerderheid anti klerikaal is, met geweld en loensche midde len, ook het kloosteronderwys willen opdrin gen en het kiezerskorps komt ook van de eerste gelegenheid gebruik*te maken om de voetzuil omver te stooten waarop hij ZICH ZELF had geplaatst. Zjjn hoogmoed moet zich vast in dien val bezeerd hebben. Wy denken wat balsem te leggen op de woude, door hem hierboven weer een oogen- blik met zijn voetzuil nevens Minister Schol laert te plaatsen, en hem nu, tusschen de gebroken voetstukken, nevens Minister Schollaert te laten liggen.... De wraak onzer kwezels. Hier, als overal, zyn onze kwezelkens over tuigd datO. L, Heer zich bekommert om den uitslag der gemeentekiezingen en van we ken voor de kiezing zouden ze hem van 't kruis bidden, opdat hy liet kiescijfer der katholieke lijst zou doen zwellen, opdat hij de artikelen van het geloof een oogenblik zou van kant zetten en de artikelen van onze chineesche kieswetten in voordeel der katholieke kandidaten zou doen toepassen. Maar sedert 16 jaren laat O. L. Heer onze kwezelkens in den steek en nochtans ner gens meer dan hier eischen zij zei ve haar werkzaam deel in den stryd zy belasten zich met den bespiedingdienst en de gevor derde van jaren, deze van den Derde Regel doen haren gebenedyden invloed wegen bij moeders en dochters orn den vader te overhalen voor de goede zaak te stem men. Vergelding wordt gevraagd voor de aalmoezen waarvan, in pynlyite omstandig heden, moeder of dochter eens mochten ge nieten. Zoo brengen de goede werken onzer kwezelkens driedubbeien intrest op Ze bezorgen haar de reputatie van weldoen sters, de weldoensters wachten den kiestijd af om aanspraak te maken op belooning en door dat praktisch ijveren voor de goede zaak, verzekeren ze zich op den koop toe eene kroon in den hemel 1 Daar deze haar niet ontgaan kan, is het de hemel die haar 't minst bekommert, maar wanneer de kiesbelooning haar ontsnapt, dan droomen ze wraak en ondergang I Niets is wreeder laat ons zeggen niets is zoo harteloos als een kwezelken dat zich wreken wil Verleden week werden op den Burcht dam, de voetjes van een kinil zeer erg ver brand. De arme moeder kwam weeaende met het kind in hare armen by eene katho lieke juffer, die een afdoende middel bezit om brandwonden te genezen. Wiezijtgy werd er haar gevraagd, ik ken u met, en als uw man niet Katneliek is, heb ik liever uw kind te zien« crevee- ren dan het te helpen En de juffer verklaarde geene wonden meer te vermaken, als de lijder geen drager was van een briefje van een goed katholiek, zooalsMrE... by voorbeeld. De moeder was verplicht altijd met haar lijdend kind in de armen by" M. E-.. te gaan, die niet thuis was en die ze aldus moest gaan vinden. Eindelijk voorzien van het briefje, kon het kind geholpen worden, Die hulp staat by de kwezels geboekt als een goed werk, dat hiernamaals zal beloond worden Wat denkbeeld vormen die schepsels zich toch van hun Rechtvaardigen God Wie verkiest ge, beste lezer, een liberaal die een goed werk verricht zonder dat er haan of hen over kraait en zonder hoop op eenige belooning, of de fanatieke katnoliek die, bij het goed dat hy sticht, gedurig en niets anders dan de wedervergelding, de belooning voor oogen heeft Sommige onzer tegenstrevers zyn toch uitstekend brave jongens 1 Ze zoeken troost overal, doch nergens vinden ze er zooveel als by hun Goddelyken Zaligmaker. Weest wel indachtig, schrijft Charel- Lowie a propos van hun klopping van 15 Oktober, dat onze Goddelyke Zaligmaker ons niet geboden heeft van te overwinnen, maar wel van te stryden Brave jongens 1 En zeggen dat er lieden zyn die u willen doen doorgaan voor wraak- lustige booswichten Edoch, doet wel en ziet om I Gaat voort maar met zoo te stry den, wy zullen voortgaan met u te over winnen !j Daar zijn we nu eens volledig t' akkoord 1 o— Buegerlyke «laad vaa Ninove. Aangifte van 20 (inbegrepen) tot 27 Okt. (niet inbegrepen) GEBOORTEN Mannelijk 2 Vrouwelijk 6 OVERLIJDENS Jan-Modest De Mol, 76 j. garenfabrikant, echt. van Maria-Theresia-Philippina-Victo- rina De Monty Statiestraat. Een kind-onder de 7 jaar. HUWELIJKEN Geene. De vriend Evarist De Ryck, die hier als liberaal tegen de katholieke lijst opkwam heeft -135 stemmen behaald tegen 497 aan de katholieken. Voorzeker had hy de meeste stemmen behaald zonderde geweldige uit- koopery en dwang door de katholieken ge pleegd, die absoluut De Ryck van het ge meentehuis wilden verwijderen. Alhoewel De Ryck valt is deze uitslag voorzeker niet eene nederlaag voor de vrijzinnigen van ons dorp, en alhoewel de dompers hier vieren, lachen ze groen omdat ze overtuigd zijn dat het met Mei met hun bokkenrijk gedaan is, en dat met Zuiver Algemeen Stemrecht zij voor eeuwig den dieperik in zijn. Adzie.

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2