De Ontbinding der Kamers Na de Zegepraal. Den Zondagavond van de Balloteering Sprokkelingen. Pensioeubond Aalst. Willemsfonds. Denderleeuw. NINOVE. V O E I PADE Fr. 28854,70 Onderaardsche Golen. Fr. 10719.38 Uit Sottegem. 9 eens aan eenige die daarvoor dan nog de pastoor zyn voeten moeten aflikken, onder stand van 't goevernement in geval van ziekte of bg werkgebrek. Afschaffen van de percent op de klein erfdeelkens van ouders tot kinderen en met al zulke woorden maken ze 't klein volk op. Belle. Er moeten naar goede middelen gezocht worden om die stroom tegen te houden, dat zeg ik Melle Melle. Dat zegt onze E. H. onderpas toor ook Dwingen, Sis, zegde hg, dwingen, hun nypen, man, dat ze alarm kleppenDe boeren hun land afnemen, de notarissen met den boek rondzenden De fabriekanten hun werkvolk verplichten of buiten, met n'en enveloppe gelijk ons mannen te Ronse. En voorts, opleiden 1 Voor al aan wie wy twij felen zelf gaan kiezen, 't is het simpelste. In de kleine prochekens paters doen komen huilen van de hel en de duivels dat de boe rinnen naar achter moeten loopen van schrik, de boeren doen grond opeten, gelgk in 't West-Vlaamsch. De vrouwen opmaken tegen den man.de kinderen tegen de ouders. Wg werken toch voor 't geloof I Met den groven borstel, doorkappen Belle. Ja, Melle, voor het oud deftig ge loof onzer voorvaderen, volgens Christus leer Hebt elkander lief. Melle. Zoo is het, Helle, om die weder- spannige te doen gevoelen dat de volgelin gen van Christus ze lief hebben, moeten ze zoo te werk gaan. Tot de naaste week. - O Minister de Broqueville, heeft dus stellig in de Ivamers verklaard dat het gouverne ment de ontbinding der Kamer van volks vertegenwoordigers en van de Senaat aan den Koning zal voorstellen. En die verkla ring, wees er zeker van, is als een steen gevallen op 't hart van vele klerikalen, want ze weten dat de algemeene kiezingen heel het land door, hen niets dan nadeel kan meèbrengea en ze voor goed den berg zul len afrollen; de heer Baron Karei de Bethune in een zijner aanspraken na de gemeente- kiezing heeft den toestand opeene tastende wyze afgeschilderd 't klerikaal schip is aan 't zinkenzei hij nog nen goeiën stamp en 't is voor goea den dieperik in. En dien stamp zal gegeven worden tenge volge der ontbinding. Het volk, de groote massa van werklieden, zwoegers, nering doeners, ambachtslieden en landbouwers en ook het grootste deel der klaarziende burgerij ïsde klerikale heerschappij beu; ze hebben hunne volle goesting van een goeverneraent dat zich sinds jaren recht houdt alleenlgk gesteund op dwang en ver drukking vrees en vervolging; valsche kiesbeloften en eene ongehoorde geldver- kwisting ten voordeele van ai zgne gerokte kiesagenten, van duizende pastoors, onder pastoors en paters van alle kleur en geur die hier op aarde de discipelen van den volksminiicnden en zoeten Jesus zouden moeten zyn, die zich alleen zouden moeten bezig houden rnetaan de volkeren de eerly- ke en oprechte leer, de ideale princiepen van hunnen goddelgken meester te doen begrijpen, ze aan te leeren en in 't harte vari alle menschen te prenten en die, o schande hunne schoone zending besmeu ren en bezoedelen met hunnen godsdienst te doen dienen en hem als dekmantel te gebruiken ten voordeele der meesterschap eener party, eener behoudsgezinde kliek die zoolang reeds de rechten van 't volk miskent en dat volk door leugen en dwang onder den hiel heeft gehouden. Ja, 't is eene ongehoorde geld verkwisting wanneer men in het staatsblad leest dat er jaarlijks inillloeneu franken toe lagen worden geschonken aan het groote leger van pastoors en paters die hier tegen woordig in ons landeken woekeren, terwyl men aan den armen sukkel, die zgn leven lang heeft gezwoegd en gezweet voor vrouw en kroost, slechts een belachelgk pensioentje van 9 eens daags geeft, wel te verstaan als hg tegen 't kalhuliek niet is en als hg by M. de pastoor of M. de burgemeester of M. de katholieke represantant als geen slechte aaqgeleekend staat. Ja, 't werkende volk is beu van dergelijk bestuur dat den minderen man als een slaaf behandelt en alleen alle voordeelen gunt aan zgne groote en machtige vrienden en eenige brokkelingen werpt naar degenen die kunnen kruipen en 't hoofd in den schoot leggen, 't Volk is beu van een goeverne ment dat sinds 28 jaren 't bewind in handen heeft en durende dien langen termyn, de gelgkheid in zekere mate tusschen alle Belgen niet heeft kunnen doen heerschen ofschoon die gelgkheid in de grondwet ge schreven 6taat. En al die ongelijkheden bestaan nog in alles Op kiesgefoled is het meervoudig stemrecht niet verdwenen l»y den ont- vnnger betalen de kleinsten het meest omdat de evenredigheid in de toepassing der contribution eene onrechtvaardigheid is; als onreclit*treek«clic belas tingen is den minderen man ook het meest belast omdat zjj die hunne winkelwa ren in 't klein koopen duurder betalen dan de weihebbenden die zich in 't groot voorzien. De huizen en landen zgn nog altijd alleen aan alle lasten onderworpen terwijl de hondenie inlllioenen actiën en obligntlën met geen cent bezwaard zgn, en, we weten maar al te wel dat al die actiën en obligation uietin de koffers liggen van de werkende menigte tenzy hier en daar om 1000 of 2000 fr. een brgzelingsken van den grooten hoop. Op militair gebied bestaat ook die gruote gelgkheid niet want het systeem van den oudste zoon per familie is onrechtvaar dig, 't is een systeem dat mank gaat en door een beter moet vervangen worden. En bestaat er eerlgkheid op gebied der liuurcontrnkten neen, want de landbouwer en met hem soms heel zgn be drijf hangt af van den willekeur van zgnen eigenaar die, met een opzeg te doen zelfs maar enkele uren voor den valdag den boer plat ten gronde kan boren. Zgn de wetten die dat toelaten nog terlyk en van onzen tgd Waarom hebben de katholieken ze durende hun 28 jarig bestuur niet veran derd Omdat hunne macht ten deele steunt op 't gezag van de groote eigenaars en op de vrees der boeren En ook de onrechtvaardigheid bestaat op Sehoolgebied. Het klerikaal goeverne ment heeft, altgd tegen de gemeentescholen, tegen de nationale scholen gewerkt waar nóchtans, velen weten het, het onderwgs grondig, goed en vruchtdragend was. ter wgl de schatkist altgd openstaat wanneer het i6 om de nietsbeduidenae kakscholen der kloosters te bevoordeeligen, waar de meeste onderwijzers en onderwijzeressen niet gedi plomeerd zgnen waar ook de kinderen nie mendallen leeren dan nen heelen hoop lita- niën prevelen die hun in lateren leeftyd tot niets dienen,dan in alles achter degene le komen die meer geleerdheid bezitten aan zy. Ziedaar eenige redenen waarom de groote massa stilaan een walg heeft gekregen van de klerikale heerschappg, en of de dompers nu ook maar dwingen en onderdrukken, smaden en schimpen, broodrooven en ver volgen, of nu al de pastoors en onderpas toors maar gedurig hun kleed in de politiek bevuilen en zich maar volop in den strijd werpen, den godsdienst doen dienen waar voor hg niet geschikt is, mot hel, satan en alle mogelyke en onmogelijke straffen be dreigen, dat alles zal er niet aan helpen de volksmacht is in aantocht, ze vraagt niets dan eerlgkheid en meer gelijkheid, ze vraagt naar demokratische wetten i n den klerikalen reus met zgn aarden pooten is niet bestand om die rollende en machtige volkszee tegen te houden. Het rgk der klerikale dwinge landen is uit, 't schip is aan 't zinken, met Mei aanstaande is het voor goed den diepe rik in. Een liberaal ministerie gesteund op den machtigen volkswil zal den vuilen klerika len stal moeten kuischen. Met Mei aanstaande gaan we een nieuw tgdvak in, een tijdvak van volksontslaving en demokratie 1 Jammer dat het weder des Maan dags en des Zondags na de ballo teering van den 29 October, zoo er barmelijk slecht was, nog niet goed genoeg om er eenen hond in te jagen, of de vrijzinnige volksmacht zou eens achter' de Oude Garde haar hartje hebben opgehaald en eenen gezonden flikker gedaan hebben op den goeden uitslag, die de klerikalen nog altijd azijnachtig doet zien. Gaf de vreugde van 't volk zich niet zoo luidruchtig te kennen, toch sprak ze innig door de gelukwenschen, wel ke onzen gekozene van alle kanten werden toegestuurd. Wij gaven er eenige in ons nummer van 22 October, doch wij willen er nog eenige bijvoe gen. Bloemruikers of garven werden gezon den door «Eenige geburen uit de Meu- leschettestraat door De Blauwe Vrienden wijkclub der Kattestraat- poort door den wijkclub en eenige vrienden van den Gentschensteenweg door de gebuurte der Schoolstraat door 91 gewezen leerlingen door de Varkensmarkt door den wijkclub De Moedige Strijders Verders ge lukwenschen uit den vreemde door vrienden en oud-leerlingen van den onbekenden gekozene. Zoo schrijft een dezer uit Brussel Hartelijk proficiat aan den ons onbekenden, sympatieken overwin naar, aan den waardigen vertegen woordiger van 't officieel onderwijs. Een ander schrijft uit de omstreken van Ninove Wat u heeft doen kiezen is niet al leen uwe part:ij maar de opofferin gen die gij u voor 't Aalstersche volk, voor de Aalstersche kinders hebt ge troost. Uit Frankrijk. Het is enkelijk den 7 November dat ik uwe zegepraal verneem door het Weekblad De Volksga^it. U zeggen hoe ik verheugd ben bij het vernemen van zoo een gelukkig nieuws is mij onmogelijk, want zooals gij weet ben ik eenen van dezen die uwen kalvarie- berg kennen van dichtbij. Ik herinner mij nog de dagen der schoolvervol- ging der jaren tachtig waar gij zoo hardnekkig te strijden hadt doch zeg gen wij zooals het spreekwoord «'Na lijden komt verblijden en van verre zend ik U, vriend en weldoener, mijne beste gelukwenschen, als ook mijnen innigen dank aan de Aalstersche be volking, die u, onzen weldoener heeft doen zegepralend uit de stembus komen. Een uwer oud leerlingen J. DeS. Een heer, chic uitgedoscht, op zgn engelsch, met gouden pince-nez op zijnen neus, wachtte den uitslag der ballotering af rechtover de cc Comte Egmont, aan de Kiosk. Eensklapsgingen oorverdovende toe juichingen op. Onze engelschman verander de van kleur, hg werd kwaad en sprak luid op tot zich zelf Tesfrieëd, te mensen zijn sot, kiessen veê nen stommen schoolmeester tie geene mens saluweert, nen fremden boer f 't Was verdommen Pie de Vissens Sarei van Moorsel, door de gratie der dompers de schoonste en fierste garde-civiek kornel van gansch België. Is dat niet veel Thans met karpelsprongen langs Chipka notaris gebombardeerd. Zou die man het toch waarlyk serieus op hebben als hg in zijn ploenje -staat. Volgens verzekerd wordt zullen weldra de loten der Groote Expositie van Aalst, door de brievendragers ver kocht worden Groot loteene collec tie gendarmsj gelijk er een gevonden werd in de eerezaal der expositie, benevens vele andere loten van min dere waarden Woensdag avond, de verkoopers van De Volksstem roe- Den, toeten en trompen als ware het aatste oordeel nabij, ze roepen Ont binding der Kamers 't Moet er toch van komen. Een Aalstenaar, Van Yperzele, ging zijn zoon bezoeken, die soldaat is bij de gidsen te Brussel. In de kazerne gekomen, de man wordt onpasselijk en sterft. Is dat niet wreed Woens dag is het lijk afgebracht naar Aalst er stond veel, veel volk aan de statie. Het weer is guur en slecht, de avonden lang en treurig, vooral waar er gebrek is. Menschen hebt medelij den met uwen naasten in ellende en helpt toch waar gij helpen kunteene weldaad is nooit verloren. 't En is ook niet te verwonderen dat Lowieken Meert, het manneken van den ouden Louis Meert, een buis kreeg. De Volksstem kondigde voor de kiezing de portretten af van al de kandidaten, 't portret van 't manneken is afgrijselijk mislukt, 't is er effenaf mee gedaan, 't is om er compassie mee 't hebben, 't is precies geef 't kindje en dingen weerom En als ik vóór de balloteering, de kleine eentjes zag neven de- groote vieren van onzen kandidaat, ik in mijn eigen zei Lo wieken g'hebt het aan uwen hop zak. En 't was azoo Te Goegnies- la Chaussée op de frontieeren van Frankrijk werd eene alleen wonende dame, We De Lattre, zondag nacht door wreede bandieten in haar bed vermoord waarden en geld werden gestolen. De vermoedelijke daders zijn aangehouden en naar 't gevang van Bergen gebracht. De groote schelmen worden te weinig gestraft nen haas te schieten wordt dikwijls strenger ge straft, dan een mensch doodelijk te treffen. Vol woede 't Vuilstemmeken schrijft De liberalen stonden verstomd voor hunnen zegepraal. Neen, manne tjes niet de liberalen stonden ver stomd, maar wel de klerikalen en de bokken die op den koer van 't Land huis stonden te wachten, waren nog meer verstomd toen de stinkende bees ten zonder den dag te zien terug wer den gevoerd naar den stal van het mestfabriek. De suppléant van den katholieken baas JaakVan den Berghe, is de socialist Waar Van Gutsem inderdaad de zondagwerkende pillen - draaier, De Valckeneer, is geen kool- zuurwaterfabriekant meer,verliest dus zijn kiesrecht en zijn recht om in den gemeenteraad te zetelen, zijn sup- pléant-koolzuurwaterfabriekant moet dus in rechte ook in zijne plaats sup- pléant-gemeenteraadslid zijn. Proficiat Waar Nog altijd oorlog tusschen Italië en Turkije, 't Is schande I Italië pleegt een diefstal met geweld. De misdaad is niet minder groot om dat de bestole nen Turken zijn. Een oude reme die Als ge tandpijn hebt, neemt uwen mondvol koud water, zet u op de heete stoof en blijft er op zitten tot als 'twater in uwen mond koekt en de tandpijn zal genezen zijn. De over sten onzer Pupillenschool hebben te genspoed eerst had de Kolonel Del- vaux, bestuurder der school een rij tuig-ongeval en dan breekt de ka- pitein-kommandant Jansens zich een been. Moed in tegenspoed, is 't beste goed. 't Volk van den Osbroek spreekt nog altijd met pleizier over de kiezing van den liberalen volksman M. Van den Berghe. De aanmoedigingspremiën, die aan de leden onzer Maal schappij worden verleend, voor de gelden in 1910 gestort, beloopen tot de som van fr. 5787,80. De premiën zullen dit jaar op de rekening der aangeslotenen aangeschreven worden. De jaarlijksche renten van onze leden, to sa mengenomen beloopen hedendaags 1131^,51 franken. Ilel Bestuur doet nogmaals een Oproep aan de leden om dit schoon en edel werk, verder te helpen doordringen bij vrienden en ken nissen. Zondag 1!» dezer, van 3 1/2 tot 5 uren namiddag, bij den heer Jan BRYNDONCKX, In de Vier Winden Inschrijving de rente, nazicht der rentcboekjes en trekking der pre miën. Om te kunnen deel nemen aan de trekking der premiën dient er een persoon van het huis gezin aanwezig te zijn. Zondag 3 December toekomende, laatste storting voor't jaar 1911 bij den heer Leopold BOIlT, Groote Markt, van 3 1/2 tot 5 uren namiddag. Liederavonden voor 't Vrouwvolk Vrye Ingang voor iedereen. Maandag 20 November, om 8 uren stipt, in het lokaal Graaf Egmont Groote Markt. MANNENKOOR. Maandag 20 November, om 8 3/4 ure stipt, in het lokaal Vier Winden.» Algemeene herhaling en aanleeren van nieuwe liede ren. Maandag 27 November om 8 uren 's avonds, Gezellig Feestje en Avondmaal. De Liberale Volkskring a Nut en Vet maak van Denderleeuw geeft heden Zondag, 19 November, zgn eerste Avondfeest in de prachtige zaal van zgn LokaalOns Huis. Wg doen een warmen oproep tot alle onze liberale vrienden om talrgk dit eerste win terfeest van den jongen kring bij te wonen, en aldus eene blyk van genegenheid aan zgne stichters te geven. Het programma overigens belooft wat puiks behalve muziek, zang, kluchtliede ren, worden opgevoerd Het Blinde Kind drama in een bedrijf, en het blijspel De Vroolijhe Kruishensdag. Als slotBal met groot orkest. Begin om 5 1/2 ure. Plaatsen fr. 1.50 fr. 1.00 en fr. 0.50. 0 Onze Liberale Volksvertegenwoordiger M. RENS, zal op dit feest aanwezig zgn. I11 Onzen Gemeenteraad, Zoo als wij het verleden week mei Iden heeft de zitting van den Raad den Vrijdag, 10 No vember, bg uitzondering plaats gehad om 2 ure namiddag, om de hoeren De Deyn en Buydens, nog niet totaal hersteld, toe le la ten dezelve bij te wonen. Al de leden waren aanwezig ter enkele uitzondering van M. Ilip. Verhaegen. Burgemeester De Deyn opent de zittting en staat vervolgens het voorzitterschap af aan den heer schepen Van Impe. Na vqorlezing en goedkeuring van het proces-verbaal der voorgaande zitting, vraagt de heer Dr Van der flaegen waarom de vraag van het Beschermingscomiteit der vrije katholieke scholen op de dagorde niet voorkomt, strekkende 0111 de nieuwe katho lieke school van den Burchtdam door de stad te zien aannemen. De heer schepen Van Impe antwoordt dat het College de vraag aan een voorloopig on derzoek onderworpen heeft. M. De Coster vraagt ook de dringendheid voor het voorstel van verhooging der jaar wedden der politieagenten. Deze kwestie, zegt de H. Schepen Van Impe, zal bg de bespreking der begrooting verhandeld worden. Als eerste punt der dagorde worden eer- belooningen uitgereikt aan M.M. R. Gulde- mont, J. Violon en H. Thomas. 2. Grondafstanden op het Kerkhof wor den verleend aan de familieën Durant en Demol. 3. De lijsten der behoeftige kinderen recht hebbende op kosteloos onderwgs voor het schooljaar 1911-1912 worden aangenomen zoo voor de aangenomen als voor de lagere gemeentescholen. Op de vraag van M. De Coster waarom niet reeds een nieuwe klas gebouwd werd aan de Gemeentejongensschool der Gee- raardsbergschestraat, wordt geantwoord door den heer Schepen Behn, dat het bestek daarvan ongeveer 7000 frank bedraagt, en hg dit ontwerp eerst aan het ernstig on derzoek van den Raad wil onderwerpen. 4. De Begrooting voor 1912 en de reke ning van 1910 der Staatsmiddelbare school worden goedgekeurd. 5. Worden insgelyks aangenomen de rekeningen van 1910 van het Lager Onder wgs, beloopende 38,549 frank deze der adultenschool 1123 frank deze der bewaar school 1206 franken eindelijk deze der stad, bedragende in ontvangsten fr. 160.618 56 in uitgaven fr. 135.421.88 Batig slot fr. 25.196.63 6. Aanvraag van het Hospitaalbestuur om gemachtigd te worden een perceel land in den Nederwijk uit der hand te verkoopen aan denzelfden prijs, waaraan daarneven- liggende bouwgrond in de maand December van verleden jaar door zelfde Bestuur open- baarlyk werd verkocht. De H. Schepen Van Tmp'* oordeelt de be werking voordeelig voor het Bestuur en stelt voor er een voordeelig advies aan te verleenen, de goedkeuring voorbehouden blijvende aan de bestendige Deputatie. De H. De Coster betwist de ernstigheid en de regelmatigheid van hojgerbedoelde open bare verkooping, welke, volgens zgne bewe ring, maar den schyn van openbaarheid zou gehad hebben maar lig wordt heftig tegen gesproken eenerzgds door den H. Schepen Van Impe, die de aandacht vestigt op de waarborgen waarmee de wet de openbare toewijzingen van onroerende goederen om ringt en welke zeker door M. Van de Velde, werkende notaris, niet verwaarloosd zgn geweesten anderzijds door M. K. Buy dens, die verklaart als bestuurslid van het Hospitaal, op deze verkooping van 't begin tot het einde aanwezig geweest te zijn en de namen opnoemt van vyf verschillende personen die de opgeroepen goederen heb ben verhoogd. M. De Costerantwoordtdat hg slechts her haald heeft wat men hem heeft gezegd en bekent te lichtzinnig geluisterd te hebben naar onnauwkeurige inlichtingen. De H. Burgemeester De Deyn voegt er bg dat, wanneer men opmerkingen van derge- lijken aard wil maken, men eerst zelf de dingen nauwkeurig moet onderzoeken, in plaats van zich lichtzinnig door anderen te laten ophitsen. De vraag ven het Hospitaal wordt ten slotte eenparig aangenomen. 7. In geheime zitting worden de wedden vastgesteld van het onderwijzend personeel der Nijverheidsschool, zooals deze voorge schreven zgn bij ministerieel besluit. 8. De benoeming van Mej. Michiels, hulp onderwijzeres der aangenomen meisjesschool wordt bekrachtigd. 9. Als bestuursleden van het Stedelijk Werkloozenfonds worden benoemd de dry afgevaardigden voorgesteld door de aange sloten vakvereenigingen M. Jan De Vidts, sigarenmaker M. Karei Bogaert, twynder M. Benedikt De Feyter, fabriekwerker 1. Bg dringendheid wordt op de dagorde gebracht en goedgekeurd de verdeelingsrol der ruimingskosten, beloopende fr. 1800. van de Beverbeek. Op voorstel van M. Buydens, gelast zich het College zich te wenden tot het beheer der Buurtspoorwegen, om de uurtabel doen te wijzigen derwyze dat het buitenvolk dat per tram naar de markt komt, langer in de stad zou kunnen vertoeven. De heer Schepen Behn geeft ten laatste kennis van het verslag van den heer inge nieur gelast met de schatting van het male- rieel der elektrische inrichting, zaak welke in bijzondere vergadering der commissien verder zal worden onderzocht. o Burgei'HJke stand van Ninove. Aangifte van 10 (inbegrepen) tot 17 Nov. (niet inbegrepen) GEBOORTEN Mannelijk 3 Vrouwelijk 2 OVERLIJDENS Rosalia Dechau, 90 j, zb. weduwe in eerste huwelijk van Pieter-Jozef Neeker- mans, en in tweede huwelijk van Judo Trif, Str. naar Geeraardsbergen Jan- Francis Carlier, 72 j. herbergier, echtgenoot van Mathikle Aurousseau, Biezestraat. 0— Provincie Oost Vlaanderen. Arrondissement Aalst. STAD NINOVE. Openbare Aanbesteding; van werken voor het maken van Het Collegie van Burgemeester en Schepe den der stad Ninove brengt ter kennis dat er op 27 November 1911, om 3 ure namiddag, ten stadhui ze zal overgegaan worden tot de openbare aanbesteding der werken voor het maken van voetpaden in verschillige straten. Deze werken zgn geschat op De aanbiedingen, door den ondernemer en eene gegoede borg onderteekend, zullen onder dubbelen omslag, bg aanbevoien brief, gestuurd worden aan den heer Burge meester van Ninove. Zij zullen op zegel ge schreven zijn en ten laatsteden 25 Novem ber ten postkantore besteld worden. De bin nen omslag zal als opschrift dragen aan bod voor het leggen van voetpadenÓp den buiten omslag zal men schryven, bene vens het adres van den heer Burgemeester, de woorden Aanbod voor Openbare Werken. Het lastenboek dezer werken zal ter in zage der belanghebbenden berusten op 't Stads Secretariaat, alle werkdagen van 9 tot 11 ure voormiddag. Gedaan te Ninove, den 2 Nov 1911. Op Bevel De Secretaris, Burgemeester en Schepenen. HAEGEMAN. Edm. DE DEYN. 0— Stad Ninove. 0 OPENBARE AANBESTEDING voor het aanleggen van O Het Collegie van Burgemeester en Sche penen der stad Ninove, zal den 27 No vember, ten 3 ure namiddag, ten Ge meentehuize, overgaan tot de Openbare Aanbesteding der werken voor het aanleg gen van ONDERAARDSCHE GOTEN onder de Staatsbaan Geeraardsbergsche straat en onder weg N. 3 Herlinckhovestraat. Deze werken zijn geschal op De aanbesteding zal geschieden by aanbie dingen toegestuurd aan den heer Burge meester der stad, by aanbevolen brief en aan de post besteld ten laatste den voorlaat- sten dag voor dien der aanbesteding, inge volge de voorschrifien van het algemeen kohier van lasten. Voorliet opstellen zijner verklaring be trekkelijk het minimum van dagloon en van zgn aanbod, zal de ondernemer zich bedie nen van modellen ingelascht op het einde van het bijzonder lastkohier. Het algemeen kohier van lasten en het bijzonder kohier, de bestekken enz. en de lijst der loonen be rusten in het Gemeentehuis waar men er kennis kan van nemenalle werkdagen van 9 tot 11 ure voormiddag. Gedaan te Niuove, den 2 Nov. 1911. Op Bevel De Secretaris, Burgemeester en Schepenen. HAEGEMAN. Edm. DE DEYN. Hoe x\j liet volkeonderwtys ondersteunen. Do verheffing, de toekomst van een volk ligt grootendeels in zijne verstandelijke op- voeding. Goddank, wij hebben hier te Sotte- gem een bloeiend onderwijs benevens de gemeenteschool hebben wij insgelijks het Weczenhuis. De katholieke gemeenteraadsleden zullen altijd de belangen der gemeenteschool ver- dedigen. Zij hebben de vrije scholen ge- steund, niet alleen omdat zij het kosteloos onderwijs geven aan een groot getal volks- kinderen, maar ook omdat het, vanwege de openbare besturen, een plicht is hun aandeel toe te brengen in de volksontwikkeling. Zoo schreven do katholieken in hunne mani festen voor do laatste gemeentekiezingdoch nauwelijks heeft het kiezerskorps uitspraak gedaan of zonder lanterfanten wordt de oude sedert maanden in slaap gedom- pelden gemeenteraad bijeengetrommeld en slaan do katholieken hunne kiosbeloften in den wind Overigens, do heropening der Kamers vast gesteld zijnde op Dinsdag, 14 November, en onze Sottegemschc kadodderkens niet wetende wat er kon voorvallen het leven van 't ka tholiek ministerie hangt aan een versleten xij- dendraadje wilden zij kost wat kost de bewaarschool van 't Weezenhuis doen aanne men voor 10 laar. Die aanneming werd dan ook gestemd door 6 katholieken tegon drie libera len, Waardoor de gemeente verplicht wordt de vrije katholieke bewaarschool met de centen i

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2