Mijlbeeks Bokken- Parlement. Sp rokkelingen. FEESTAVOND. Nieuwskes op houten Kloeffe». Kerkxken-Dendorhiiulein. Het Liberaal Avondfeest MOORSE L. NINOVE. VOETPADEN Fr. 28834,70 Onderaardsche Goten. Overzicht door Pol en Stant, de 2 dienstdoende Bokken der week. Pol. Werk op de winkel, hé Stant 1 't is kadé Stant. Goei kalendizie, Pol. 'k Had gevreesd met den opslag! Onze 'fist durft, 10centiemen meer vragen, dat brengt nog al op Pol. Gelukkiglyk! Want Tist loopt nog altyd mottig over de kiezing van den schoolmeester zonder God En als ik een joeperskerreken hoor af komen, dan schrik en beef ik 1 Stant. Nu nog niet maar na den eersten trok, dan vrees ik Is het niet wreed er voor dan moeten gaan dienst doen als valschen homelenbaut in n'en ryken resto- ran van den Hole vaar Pol. Ja, Stant .maar laat er ons zoo diep niet ingaan. Alle geluk is van deze wereld niet, en er zijn er die eene droever positie bekleedendan wy en die ook moeten optrek ken Maar ge spreekt van Bolevaars Hebt ge den nieuwen al gezien Stant. N'en nieuwen, waar dat. Pol Pol. Den dreef van de Roozen, Stant, en de Peerdekenstraat dat is permentelyk n'en schoonen boelevaar van makferdam geworden Stant. Zoover in 't veld n'en Hole vaar gemaakt 1 Voor de boeren van de Moorsel- baan, valschaards, zegde Tist aan onzen E. Heer Voor den schoolmeester gedopt I De krawatten Pol. Neen, ze verdienden hem niet Maar t' en geeft er niet aan, want onze mil- dadige heer Schepen van Onderwys kan er nu toch gebruik van maken om zoo tot aan zijn kasteel te geraken want er ligt makfer dam tot aan zynen dreef Stant. Dat is goed. Als onze cheffen daar kunnen van genieten dan is het geen verloren kost Pol. T'is n'en Holivaar gelyk n'en kerkvloer I 'tSchynt dat de 24 boeren van de kanten van Paperode die voor de kiezing boven geweest zyn om de baan van 't Wy- gaerdsveld te herstellen razig zyn Wy vragen simpel eenige kerren schramoele om ons gery niet te kwikken, zeggen zij, en 't is mis De Breestraat ligt met putten en grachten dat er malheeren zullen ge beuren, kermen en knokkelen helpt niet, en aan 't Bornputjen was op een twee dry de Driesstraat hermaakt Stant. Als er langs daar geen kasteel staat van onze mannen, is het niet noodig Pol. Jamaar neen 't Stant't zyn daar ook valschaards Stant. Daar ook!! Pol. Zoo zegt Pie Slecht gekozen en dan 's anderdaags ons komen schandilizee- ren 1 De kinderen aan ons deur komen zin gen En Staazesbok is dood Hy had maar eenen poot Zoodanig dat ons Mie er moeten achter speeten is, de kalsei op gelyk de barende vrouw, al over t'Hoeksken tot op den Bosj zynen scheflt Stant. Dat zullen de kathotieken niet doen, dat is iemand scharidilzeeren als zy gewonnen zijn Die zyn ten minsten deftig nooit de minste schimp op hunne tegenstre vers I Pol. Hunne religie verbiedt hun dat, Stant. En onze E. E. H. H. houden er d'hand aan Eerst en vooral bemint uwe vyan- den zoo spreken zy. Stant. Oh, ja. Pol, onze E, E. H. H zyn de oprechte volgelingen van Christus. Zy prediken zoo als hy de wederzydsche liefde onder "t volk, ze beminnen en stryden eersten vooral voor de armen en de ongeluk- kigen,ze zaaien rond hun troost en vreugde, verdedigen zonder rust al wie in den bitte ren stiyd om 't leven geknakt en gewond is Van geld en goed houden ze niet, over vloed vluchten zy I Ze leven gelyk de eerste Christenen Zy hebben maar een hart en eene ziel Pol. Ge maakt mij waarlyk weemoedij Stant. Ah, daar is werk Stunt. Koragie, mon freèr Geheel het land door spreekt men nog over de balloteering van Aalst, de verkie zing van M Van den Berghe den 29 Octo ber. De meerderheid der Aalsteasche be volking geelt den voorkeur aan het dege lijk officieel onderwijs. De passerel over de vaart aan den Zwarten hoek, is op Sin te Mertekensavond toegekomen in een blikken doos ze staat te zien in den K. K. kring op de Groote Marktingang 10 cen tiemen. ten voordeelo der verhooging van jaarwedde der champetters. In Juni 1912 groote volledige eindelooze dompers- eklips we zullen de fazen ervan later be schrijven. Keizer Karei was voor zijn eigen land de grootste tiran die er ooit bestaan heeft. Ook heeft hij in geheel ons Belgen- land geen enkel standbeeld, behalve te Aalst, waar het prijkt op het roephuizeken van het Oud Stadhuis. Het volk van Aalst verfoeit nochtans de tiranij dat heeft het in de laatste kiezing bewezen. Te Ninove is de nolitie beter ingericht en beter behan deld dan te Aalsteen bestuur moet het voor beeld geven en al zijne bedienden en werk lieden deftig betalen. In Aalst doen de dompers dat niet. 't Kapelleken van St-JoD te Aalst wordt veel bezocht. Al de klerikalen van ons arrondissement en be- zonderlijk, die van onze stad gaan bij den man op zijn mesthoop om patienciede mesthoop van den verzworen heilige, is het zinnebeeld van het klerikaal pro gramma. Om den verkoop van 't lokaal der Keizerlijke plaats, of liever de ver- troesjeling van dat lokaal tegen de potjes expositie van neven de schouwburgschuur er door te krijgen, beloofde de burge- njeesicr plechtig het bouwen van een nieu wen schouwburg;men had het vertroesjel- de rat ten kol daarvoor absoluut noodig. En nu, het schouwhurgkot blijfterstaan.de toer is gespeeld. Wie op klerikale woorden betrouwt, op bet zand houwt. Met parken en lanen zal men denzelfden post pakken. Met mijn een oog zie ik meer als gij met uw twee, zei Jef Eenoog tegen Tistje Kij kers Ja, zei Tist 'k zou willen weten hoe? Welja, antwoordde Jef, ik zie dat gij twee oogen hebt en gij en ziet maar een van niij. De Chineezen willen de republiek, t is revolutie de republiekeinen snijden hunnen haarvlecht ai ten teeken van vrij verklaring, maar de oü bewaarders (waar ze meester zijn) snijden de koppen af zon der haarvlecht; dat zijn dan republieken zonder kop of steert 11 'k Blijf nog lie ver in mijn land. De Nederlandsche bladen, met groo- ten lof spreken, van onzen jongen stadge noot, de kunstzanger Jan Van Steenwinkel (M. Hubert) gehecht aan den grooten schouwburg van Amsterdam. Eenieder verneemt dat met genoegen. Aalst eene stad wordt van kunstroem. Als Schepen van Openbare werken, was het laatste ontwerp van M. Louis Meert wel het geniaalste De passerel aan den Zwarten Hoek moet volgens hem niet over het water komen maar onder de vaart, ge lijk den ijzeren weg te Londen onder de Teems, enfin, een passerel in vorm van buis maar zijn zoontje, zijn menneken is sedert den 29 Oktober met de buis weg en de passerel uitgesteld blijft tot de volgen de kiezing. Te Denderleeuw, 't lokaal der liberalen, schoon, prachtig en puik feest, bravo I! velen zeer jaloersch zijn, best is allemaal bij de liberalen ko men, deftige, volksgezinde partijAls de vos de passie preekt, boerkens wacht uw ganzen, of uw kiekens, als ge geen ganzen hebtminister de Brokkelingen zegtwe zijn rechtzinnig, we zijn loyaal, we zijn eerlijk Als dompers alzoo spre ken, men zich verwachten kan aan jesuie- tenstreken. De Feestavond, Zaterdag avond, door 't Gezelschap van 't Nederlandsch Tooneel van Gent op 't schouwburg gegeven, had veel, zeer veel volk aangeloktde zaal was propensvol en zelf moest men meer dan honderd personen weigeren, een bewijs dat de troep van den heer Arthur llendrickx, de sympathie bezit der be volking van Aalst. Wat nu gezegd van de beide stukken die op gevoerd werden Het eerste stukje Ouwe Dag beviel bui tenmate en 't was wel verdiend. Ouwe Dag is eene puike brok uit 't wer kelijk leven, met veel kunst door 't Gezelschap van 't Nederlandsch Tooneel van Gent voorge dragen. Bij 't einde van 't stuk weende geheel de zaal. De schrijver van Ouwe Dag moet wel bekend zijn met den toestand van onze arme werkersbevolking om op zulke meesterlijke wijze een der wraakroepenste onrechten, die tegenover onze oude afgesloofde koppeltjes, door meest al onze gemeentebesturen gepleegd worden af te schilderen. 't Is oprecht schande, dat in onze huidige samenleving, waarin zooveel geschermd wordt met werkmansliefde, philanthropie enz. onze oude werkmenschen, wanneer man en vrouw heel hun leven lang gewerkt en gezwoegd heb ben op 't einde van hun leven, zoo brutaal van elkander gescheiden en ieder afzonder lijk in een armgesticht geplaatst worden. Mocht Ouwe Dag de oogen openen van velen onzer medeburgers en hen tot de over tuiging brengen, dat het eene slechte daad is, oude koppeltjes zoo ruw in de laatste dagen van hun leven te scheiden. Het tweede stuk Met Plezier beloofde veel, maar heeft, laat het ons maar rechtuit bekennen, aan de verwachtingen van 't publiek niet ten volle beantwoord, ondanks dat al de acteurs uitmuntend speelden. Aan wat moeten wij dit nu toeschrijven Is'tomdat Met Plezier in 'thollandsch omgeschreven werd en dat de zetten die er in voorkomen niet al te best begrepen werden door ons Aalstersch publiek Dat kan Is 'tomdat ons publiek aan die Vaudeville niet gewoon is en meer van een drama houdt Dat kan ook Is 't nu omdat vier bedrijven voor zoo een onbeduidend onderwerp, heel wat te lang is, en de acteurs daardoor tot vervelens toe, langdra dig zijn Dat kan ook en dat gelooven wij best Nu't kan toch altijd op geen wielkens rol len, en heeft dit jaar de vertooning aan't pu bliek ten volle niet beantwoord, dan zal het toch een toekomende maal zooveel te beter zijn, daar zijn wij vast van overtuigd. Onze vrienden mogen uit 't oog niet verlie zen wat al moeite en opoffering het kost zulk feest op touw te zetten, en daarom ook mogen ze niet al te lichtzinnig de beste inzichten be knibbelen en afbreken, en alzoo goed werk ontmoedigen. Al die nog zal spotten Met den koning zyn piotten.,. 'tls nu een ander liedje 1 Al die, voortaan, het gewagen zal een geestelyke persoon, pater-blootvoet of liefdebroerke, voor de rechtbank te dagen zonder de toestemming van kerkelyke overheid, wordt in den kerkelyken ban geslagen. Eene schrikkelijke veroordeeling De gebanvloekte is in den katholieken wereld een schepsel zoo afschuwelijk, dat zelfs een hond erzyne poot niet zoo durven tegen opheffen en na zijne dood voelt de gebanvloekte zyn zielke voor eeuwig in lucifers ketel gedompeld I Brrr. En waarom die schrikkelijke veroordee ling Om fanatieke procureurs, substituten en rechters (helaas, onze rechtbanken zyn er van vergeven) te beletten, paters, broerkens en andere zwartgerokte, dewelke in stryd- leven met de wetten van 't land, tot de orde te roepen, M. de baron Lowie heeft dat vernomen en nu gaat hy ook zitting houden, in dezelfde gemeenten en op de zelfde dagen en uren als M. Romain. 't Zijn gelnk twee commis-voyageurs van concurrerende huizen, die om 't ergst loo- Sen, met hun pakkagie in beide handen, om en eenen den anderen zyn kalanten af te nemen. Als zy maar niet varen gelyk 'tal eens gebeurt met andere voyageurs, van handgemeen te worden, terwyl dat een derde voyageur met de commandes wegspeet. Ze zyn bezig, in de Dageraad, het orgaan van M. den baron en van M. Pekdraad, met Schepene Meert zyn politiek doodbeeldeken op te maken. Crispijn zaagt al eenige weken, in de Dageraad, over kasseisteenon die ontbre ken aan de poort van 't landhuis en waar, zegt hy, reeds meer dan eens bijna ongeluk ken gebeurd zijn. 't Is natuurlijk de Sche pene van Openbare Werken, vader van Crispyh s gelukkige- en M. Van den Berglie's ongelukkige concurrentdie, in de oogen van Crispyn en van M. den baron (opperbaas van De Dageraadde eenige plichtige is. In zyn nummer van Zondag bast 'torgaan van den Geitenbaron weerom op Mijnheer Meert orndat de Gheeraerdslaan en Dam- kaai, langs waar de edele heer baron van zyn kasteel naar de statie gaat, zoo vuil en zoo slecht ligt I Schockaert, jongen, ze zorgen, voor uw politiek doodbeeldeken. Als Pieë Van Muy- lenbergh er u maar veel aflaat bijlapt Sinds eenigen tyd hield M. Romain maan- delyksche of wekelijksche zittingen in de Kan ton hoofdplaatsen van 't arrondissement. Deze twee gemeenten, alhoewel niet even bevolkt, hebben niettemin dezelfde land- bouwprodukten en eveneens de kanten en geweefsels voor nijverheid Maar om de grondvoortbrengsels en de njjverheidsarti- kels met gemak en spoedig aan den man te brengen, is er toch iets dat aan deze dorpen hoofdzakelijk ontbreekt dat is een tram in verbinding met eenen yzerenweg om in den kortst mogelyken tyd in Brussel, de stad van groot verbruik en van pracht- artikels, aan te komen. Ja, want tyd ge wonnen is geld gewonnen zegt de En- gelschman. Dit is eene onbetwistbare waar heid die reeds menig handelaar ondervon den heeft. De vertegenwoordigers van groote han delshuizen der Kantfabrikatie verplaatsen zich niet gaarne te voet naar den verren buiten en hierdoor staan Kerkxken en Den derhautem maar op den 2® rang om vreem de aankoopers en bestellers in hunne meen te te krygen, in vergelijking met Haeltert, welke van twee statiën voorzien is. Overgroote voordeelen zouden ook de landbouwer, de fruitkweeker en de groen selteler hierdoor genieten. Kunnen beide gemeenten in genot gesteld worden van eenen zelfden buurtspoorweg Ja, allergemakkelijkst. De twee dorpen ko men in hetzelfde plan, 't is te zeggen nage noeg in rechte lyn voor het daarstellen van eenen buurtspoorweg van Sottegem naar Denderleeuw-Statie. Heeft de katholieke party van Kerkxken ooit ernstige pogingen gedaan om een tramspoor te bezitten. Neen, alhoewel het in den allergrootsten wensch ligt der bevolking. Is Denderhautem hierin Kerkxken vooruit Neen, het bestuur dezer gemeente bekommert zich weinigmetden vooruitgang des tyds en schynf niet te we ten, welke groote voordeelen aan eene tram- lyn verbonden zyn. Nochtansde democraten party dier gemeente spaart zich geene moeite om in voordrachten, in gazetartikels en in haar kiesprogramma het welzijn er van te doen uitschijnen. Doch alles is vruch teloos. Dat de tram van zelf kwame, misschien zou hy mogen bly ven, doch.... dat ware nog niet zeker. De bevolking dezer twee gemeenten staat voor eene rots. Hunne besturen willen noch kunnen iets en het Staatsbestuur is onverschillig. Wat staat aan de inwoners der 2 vergeteD dorpen te doen Hewel, eenvoudiglyk met de aan staande Kamerkiezing de kandidaten der liberale party met klank te doen triomphee- ren. Dan alleen zal Kerkxken en Dender hautem in eenen zeer korten tyd, en dat tot eenieders vreugd, den langverwachten tram mogen begroeten, als een liberaal ministerie het bestuur van 's landszaken zal in handen nemen, 'tls tyd dat de bevolking der bui tengemeenten vooruitstrevend worde en vaarwel zegge aan al die katholieke banden en bonden welke den mensch beletten naar goeddunken te redeneeren, vry te oordeelen en vry te handelen. van Denderleeuw. Een echte Kunstavond Ziedaar in drie woorden 't verslag van dit prachtig feest, Talrijk waren de vrienden opgekomen en een innig genot van samenzijn en zich vrij te voelen begeesterde demassadiede ruime zaal van «Ons Huis» proppensvol vulde. Machtig schoon rolden de tonen der jonge fanfaar en vuurden de goede stemming der gemoederen aan. Er werd geweend by 't drama gejuicht en gejubeld by 't blijspel en het geestig reper torium van den heer BruylandtEenieder heeft zich 't Vlaamsche hart voelen zwellen by 't krachtig Philips van Artevelde, ge zongen door den heer Adolf Steppé, van Ninove. Ook de heer Paul Van Goetem be haalde eon schitterend succes met zyn air varié voor saxophone, dat hy zeer kunst rijk uitvoerde. Zonder een enkele uitzon dering te maken, mogen wij eenieder geluk- wenschen die tot het welgelukken van dit feest hot zyne heeft bijgedragen. Ja, we mo gen zeggen dat we in Denderleeuw in aan raking geweest zyn met echte Kunstenaars en veelbelovende beginnelingen. Ook heeft de geachte heer Julius Rens, liberaal volksvertegenwoordiger van het ar rondissement Aalst in eenige grepaste woor den, de heeren Verdonck, Troffaes en Smout zijnen welgemeenden dank uitgedrukt. Hy heeft tevens zyne heilwenschen toegestuurd tot het groeien en bloeien van Nut en Ver maak en tot voorspoed in den koenen stryd die ze hier hebben aangevangen. Wy twijfelen geenszins of allen die aan wezig waren op het feest besloten hebben nogmaals terug te keeren naar Ons Huis om er die. echte kuntavonden te smaken, die, helaas op onzen Vlaarrschen Buiten zoo zeldzaam zyn VRIJMAN. Het Bestuur van den Liberalen Volkskring o Nut en Vermaak stuurt zynen innigsten dank aan aide vrienden van Ninove, Aalst, Geeraardsbergen en de omliggende gemeen ten, die door hunne talrijke opkomst ons feest van 17 November jl. vereerden. Wy ook zullen op hunne liberale feesten niet ontbreken. Onze liberale vrienden hebben Dynsdag laatst hun Ceciliafeest gevierd ze waren met een 100 tal manschappen. Opgeruimd heid en plezier stonden aan de orde van den dag 's morgens werden eenige leden her bergiers bezocht, er werd ne goeie pot ge pakt om daarna te 1 uur plaats te nemen aan 't feestmaal. De heeren De Blieck, De Windt, Van den Berghe, Brys en Michiels hadden er aangehouden tergelegenheid van de Ceciliafeest een bezoek aan de blauwe Moorselaars te brengen de verstandhou ding in onze streek tusschen al de liberale elementen zoo van stad dan van den buiten is overigens algemeen, er bestaat weder- zijdsch betrouwen en dat verwijderd alle vrees of wanhoop voorde toekomst de re denerende landbouwer weet overigens dat de katholieke vasthoudisten en bewaarders tegen allen vooruitgang en alle oprechte volkswetten zyn, ze weten dat de bokken den boer soms een been, eenige bryzelings- kens toewerpen om zich des te beter op de stemmenmacht der brave en lichtgeloovige landbouwers omhoog te heffen en ginder boven te zitten pronken tot meerder eer en glorie van hunnen nooit verzadigden geld zak. De spy zen waren allerbest gereed ge maakt en iedereen liet ze hem smaken aan tafel heerschte de grootste gezelligheid. Op 't einde nam de heer De Blieck 't woord nadat hij de afwezigheid van den gevierden volksman Gustaaf Leveau, door ongesteld heid belet, verontschuldigd had, trok hy de aandacht van allen op den aanstaanden kiesstrijd. De Kamers en Senaat zullen ont bonden worden heel 't land door zal er her kiezing zyn de klerikalen zullen d ui veis- geweld gebruiken om meester te blijven, ze zullen alle middelen in 't werk stellen om hun waggelend kraam van den onder gang te vrijwaren dwang, geweld, ver volg, uitkooperij, verwytingen, laster en smaad zullen hunne gewone middelen zijn, want ze worden gewaar dat ze't volk, het verstandig redenerende volk tegen hebben omdat ze voor dat volk nooit iets gedaan hebben ze zullen den godsdienst weeral tot hunne hulp inroepen en onder dien dek mantel zullen ze ons liberalen uitschelden voor al wat slecht en oneerlijk is ze zullen ons weer afschilderen dat we kloosters en kerken zullen afbranden en dat we 't Kris- tusbeeld onder de voeten zullen trappen. Doch ge weet allen vienden dat dit alles smaad en leugen is we zijn volstrekt tegen de Godsdienst nietwe eerbiedigen hem en we eerbiedigen ook het priesterkleed, maar we willen dat de pastoor in zyn kerk blyve en dat de burgemeester op 't Gemeentehuis alleen ipeester weze. Die verdraagzaamheid op godsdienstig gebied is overigens de reden van 't bestaan zelf der liberale party. Gy allen kent ons vrienden, ge weet dat we zoo eerlyk zyn dan de klerikalen en dat 't eenigste wat we betrachten bestaat in de verbetering van uwen toestand, in den vooruitgang uwer zaken. Ge zult bij ons steun en raad vinden, daarom zult ge de liberale party genegen bly ven. Die redevoering van M. De Blieck werd met algemeen handgeklap begroetdaarna werd nog een pot gepakt en zooals naar gewoonte gingen de dischgenoten by vriend en kennis den koffie nemen. 's AvoDds lukte de muziekale uitstap al lerbest. Dergelijke feestjes doen goed aan 't hart ze doen de verstandhouding ontstaan tus schen alle vrienden eener zelfde party. Het dak van t Stadhuis en het plafond der Teekenscliool. Een der medewerkers van Chavet-Lowie al de beste schrijvers der stad hadden hunne medewerking beloofd, heeft Charel- Lowie in zijn prospectus aangekondigd,— komt na de verheven artikelen van den Heer Petrus Callebaut over den H. Jubilé. ons handelen over het min verheven dak van 't stadhuis en 't plafond der Teeken school. Heeft de commissie der Teekenschool al bestatigd, vraagt de schrjjver, dat er wa ster door het plafond komt ondanks het schoone moderne dak van Eternite dat op 't stadhuis blinkt, en dat er zoowel op past als een hoed op den kop van eene »Koe. De schrjjver schijnt op den Eternite wat gebeten te zijn. Hg verplicht ons te verkla ren dat het dak van ons Stadhuis vroeger jaarlgks ongeveer drijhonderd frank aan on derhoud kostte, en sinds het oude dak door het nieuwe vervangen is, er geen cent meer aan onderhoudskosten uitgegeven werd. Charel-Lowie heeft dus onvrgwillig eene goede en kostelooze reklaam gemaakt voor den Eternite Ondanks de gedurige herstellings werken kon men vroeger riooit beletten dat deregen binnendrong, de gewelven der bovenzalen dragen er nog de sporen van. Zoo de mede werker van Charel-Lowie over eenige da^en een nieuwen waterdruppel heeft zien door sijpelen, men wete dat zün artikel er niet noodig was om erde aandacht op te vestigen daar de heer Bestuurder der school reeds den druppel aan de leden der commissie had fetoond en er vastgesteld werd dat hg was binnengekropen langs een gaatje, welk men verplicht was geweest in het dak te maken voor het plaatsen van het gzeren draagstuk der elektrische draden dat het hoofd van de Koe a versiert Maar het is meer op den hoed van de koe dan op het plafond der teekenschool dat de schrgver het schijnt gemunt te hebben. Zou hij ons niet kunnen zeggen I daar hij zich aanstelt als een bevoegd vakman, welk hoofddeksel, beter dan het moderne dak van Eiernite, in harmonie zou geweest zgn met den bouwtrant van die koe Hoezeer wg ouk onze geboortestad be minnen, toch schgnt de estetiek van ons Ge meentehuis ons van twgfelachtigen aard en oordeelen wg dat de hoed, welken men voor de koe gekozen heeft, haar niet al te zeer misstaat 1 Dat zullen alle hoedenmakers wel bekennen die onpartgJig willen oordeeleD en niet in aanmerking riemen dat het geko zen hoofddeksel uit den hoedenwinkel komt van een concurrent 1 Toen het artikel van Charel-Lowie ver scheen was er reeds een stopsel in 't gaatje gestoken, langs waar dat belangwekkend regendropje verraderlijk doorgeslopen was, en toch klaagt de schrijver de leden der reekeffschoolcominissie bij het publiek aan, en belicht ze de geheime hoop te koesteren deze school te zien in duigen vallen. Het is de eerste maal niet dat men dit ge rucht de wereld inzendt, voor de kiezing zelfs bevestigde Charel-Lowie stellig dat de Liberalen, bleven ze aan 't bewind, de Teekenschool onmiddelyk zouden sluiten. Wy gelooven dat de leden van het Bestuur der Teekenschool mot ons oordeelen, dat het aanleeren der Teekenkunde voor onze stiele mans van 't hoogste belang is, en dat 't eene misdaad zou zyn, hun dit onderricht te ont trekken. Wij hebben overigens ook te veel vertrouwen in het gezond oordeel vao ons Stadsbestuur om een enkel oogen blik liet oor te leenen aan het gezwets van zekere be langhebbende personen, die willen doen ge looven dat ons vrijzinnig gemeentebestuur dit nuttig vak van haar programma van Volksonderwijs gaat doen verdwynen Indien dit de inzichten waren van onze Bestuurders, dan hadden ze voorzeker de Nyverheidschool niet gesticht, alwaar de teekenkunst met al hare praktische toepas singen op de werktuigkunde en op de ver schillende ambachten, zal onderwezen worden. Maar dat is het juist dat in den smaak niet schynt te vallen van den medewerker van Charel-Lowie om hem aangenaam te zyn, hadde men geene Ny verheidschool mogen stichten van de belangen onzer ambachts lieden mocht er wel wat geofferd worden aan de persoonlijke voldoening van den briefwisselaar van de Voorwacht voor wien eene Académie des Beaux Arts vol staatEn daarom beschuldigt hij nu maar het Stadsbestuur de Ny verheidschool te heb ben tot stand gebracht met het eenig doel de Teekenschool te kunnen afschaffen. Als dit het te bereiken doel zou zyn, als de bestuurleden zelf de school zouien willen zien in duigen vallen,» waarom dan zou men den Heer Bestuurder reeds maanden gevraagd hebben eene lyst op te maken van nieuwe modellen voor zyne klas van bouw kunde, waarvan men den aankoop op zoo wat dryhonderd frank schatte en waarvoor de tusschenkomst der stad In de begrooting van 1912 voorzien is; zonderlinge wijze van afbreken, voorwaar 1 Dat ons stadsbestuur zich om het oordeel van dien baatzuchtigen correspondent niet bekreune en voortga met het Volksonder- richt te verbeteren en uit te breiden. Afgebroken mag er worden, op voor waarde dat men iets beters wete tierop te bouwen Ons oordeel is dat men het Algemeen be lang altyd moet voor oogen hebben, al werd ook het privaat belang van ikzuchtige per sonen er een weinig door gekrenkt. En verdraaiden die personen nu dit oor deel om het gemeentebestuur te kunnen be tichten de N ij verheidschool te hebben ge sticht met het doel de teekenschool af te schaffen -- zooals gezegd werd tot zelfs in den Gemeenteraad en overigens onmiddelyk gelogenstraft wy bekommeren er ons niet verder om, wij gaan onzen gang, zoo als ons gemeentebestuur, voor Nut en Wel zyn van 't Algemeen o Burgerlijke stand van Ninove. Aangifte van L7 (inbegrepen) tot 24 Nov. (niet inbegrepen) GEBOORTEN Mannelijk 5 Vrouwelijk 0 OVERLIJDEN8 Een kind onder de 7 jaar. o— Provincie Oost Vlaanderen. Arrondissement Aalst. STAD NINOVE. Openbare Aanbesteding van werken voor het maken van Het Collegie van Burgemeester en Schepe den der stad Ninove brengt ter kennis dat er op 27 November 1011, om 3 ure namiddag ten stadhuize zal overgegaan worden tot de openbare aanbesteding der werken voor het maken var» voetpaden in verschillige straten Deze werken zgn geschat op De aaubiedingen, door den ondernemer en eene gegoede borg onderteekend, zullen onder dubbelen omslag, by aanbevolen brief, gestuurd worden aan den heer Burge meester van Ninove. Zij zullen op zegel ge schreven zijr» en ten laatsteden 25 Novem ber ten postkantore besteld worden. De bin nen omslag zal als opschrift dragen aan bod voor het leggen van voetpadenOp den buiten omslag zal men schrijven, bene vens het adres van den heer Burgemeester de woorden a Aanbod voor Openbare Werken. Het lastenboek dezer werken zal ter in zage der belanghebbenden berusten op t Stads Secretariaat, alle werkdagen van 9 tot 11 ure voormiddag. Gedaan te Ninove, den 2 Nov 1911. Op Bevel De Secretaris, Burgemeester en Schepenen. HAEGEMAN. Edm. DÉ DEYN. o— Stad Ninove, —o— OPENBARE AANBESTEDING voor het aanleggen van Het Collegie van Burgemeester en Sche penen der stad Ninove, zal den 27 veml»er, ten 3 ure namiddag, ten Ij,-

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2