De Volksgazet Zondag 5 December 1911 Prijs 3 centiemen bet nummer Zesde Jaargang Nummer 49 Al wie een abonnement neemt voor 1912 aan zal van heden aï lot Nieuw jaar ons blad gratis ontvan gen. WILLEMSFONDS. Openbare ooidi acht. Pensioenbond van Aalst. Catechismus der Schoolkwestie in Belgie. 20 millioen franken I 1 i S g 1 1 3 k ts Iels over statistieken. Ouder Joms|>ensioeneii. No» wat over de onlangs bijgeschapen geestelijke vrijheden. Alostum Religiosuin. DE VOLK LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen j !1C' 1 "Krcn1-'1 Dikwijls te hcrh.ven annonccn, prijs volgens overeenkomst VunnLscn op de derde bladzijde, 2 Irank de regel. Prij- der Annoncen Aalst, 2 December 1911. (Afdeeling Aalst). o— KOSTELOOZE Onze afderimg begint eeu reeks Kustelooze Openba e Vooi drachten De eerste Voordracht, die gepaard gaat met eea Liederavond, gegeven door üet Damesen Maun mnoor heeft plaats, op WÜENSüW. 6 üECE vlBER a., te 8 uur 's avonds, in 't loitaal Graaf Eg uont Groote .Markt. Toegang vrij voor iedereen langs de Leopoldstraat PROGRAMMA 1. Openingstuk voor klavier doorMej. Marg. Amant en de II. Fl. Eemans 2. Ont Vaderland gedicht van Th. Sevens, muziek van Jan Blockx. 3. Blylied gedicht van Th. Sevens, muziek van K. Mesldagh. 4. Willemtlied gedicht van H. Claeys muziek van O. Roels. Voordracht De Vijanden van ons Volk door den Heer Achille BRIJS. 1. De Schoenlapper gedicht van Ad. Geyskens muziek van Henry Sarly. 2. Toen het Roodborstje trouwde ged. van Leo Michiclson, muz. A. Cluytens 3. Het Kerels kind gedicht van A. Roden bach muziek van J. Opsomer. Zondag, 3 December, laatste storting voor het jaar 1911, bij M Leop. Boin, Café de 1'Alliance, Kerkstraat, Groote Markt, Aalst, van 3 1/2 tot 5 uren 's avonds. EERSTE LES. Vraag. Onder welk schoolregiem leven we hedendaags in Belgie Antwoord. Onder het regiem der wet van 15 September 1895. V. Wie heeft de wet van 15 Sep tember 189 j gemaakt A. Deze wet werd uitgevaardigd door M. Schollaert, te dien tijd minis ter van Binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs en gestemd door de katholieken tegen de liberalen en de socialisten. V. Waarom wil de katholieke partij thans de{e wet veranderen A. Omdat ze vindt datzegeene voordeelen genoeg verleent aan het klerikaal, vrij partijonderwijs, dat bij na geheel in de handen is van kloos terlingen. V. Welke {ijn dan de voordeelen welke de huidige wet verschaft aan de vrije katholieke scholen A. Door eene tabel neergelegd in de Kamers den 25 Maart 1911, door het katholiek goevernement, wordt vastgesteld, dat in het jaar 1908, de vrije scholen, aangenomen of toelagen genietend en waarvan het bestuur en beheer grootendeels aan de kloosters behoort, de totale somme van 7 mil- üoen 308 duizend 355 frank 12 centie men hebben opgesteken. V. Welk {ijn de nieuwe voordee len welke de klerikale partij aan hare vrije en aangenomen scholen wil ver- leenen A: Het wetsontwerp Schollaert had voor gevolg het totaal der subsi dien toegekend aan de katholieke scholen te brengen op 17,256,318 fr. 's jaars. Meer dan 17 millioen Dat vertegenwoordigt op het cijfer der thans verleende toelagen eene jaar- lijksche vermeerdering van 9.949,968 franken 88 centiemen. V. Heeft de katholieke partij niet afgezien van het wetsontwerp Schol laert A. Eenige katholieken zeggen JA anderen zeggen NEEN. DeWoestisten zijn ertegen, de Schol- laertisten zijn er voor. Maar allen zonder onderscheid, al len zijn het erover eens, dat de nieuwe wet, welke zij het vast voornemen hebben gemaakt het land op te drin gen indien zij het bewind behouden, dezelfde geldelijke voordeelen moet bevatten voor de katholieke scholen, als degene welke voorzien waren door het wetsontwerp Schollaert. V. Welke gevolgtrekkingen ijn er te maken uit hetgeen vooraf gaat A. 't Is dat de katholieke partij onverzadelijk is, als 't er op aankomt de openbare schatkist te plunderen. Niet tevreden met de somme van meer dan 7 millioen welke de kleri- kalen thans jaarlijks uit de Staatskas putten voor hunne partijscholen, wil len zij door eene nieuwe wet aan de kloosters- en andere scholen welke het vrij, katholiek onderwijs uitmaken eene jaarlijksche toebrok verzekeren van ongeveer V. Hoe komt ge lot het kolossale cijfer van 20 millioen franken, te schenken aan de kloosters en andere vrije katholieke scholen o* ju 3 3* ju crq _n> 3 V. Hadden de kloosters en an dere vrije scholen vroeger recht op toetagen krachtens de wet, voor het onderwijs dat er gegeven werd A. Neen, niet voor 1895, en se dert 1830 onder alle ministeries, zoo wel onder de katholieke regeeringen alsonderjdeiberale regeeringen bestond er geene wet welke het verleenen van subsidies aan het vrij onderwijs ver plichtend maakte. V. Hoe tracht de katholieke pari ij het stelsel der verplichte toelagen aan de kloosters en vrije scholen te ver rechtvaardigen toelagen welke voor 189en gedurende meer dan 60 jaren niet bestonden A. De katholieken eischende gel delijke tusschenkomst der openbare besturen in de kosten van hun partij- onderwijs in naam der vrijheid en der gelijkheid Hoe het mogelijk is zich op degrond- beginselen van vrijheid en gelijkheid te beroepen om zich het recht aan te matigen millioenen uit de kassen der openbare besturen te putten om partij- werken en partijondernemingen te be talen, zullen wij in de volgende lessen onderzoeken. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger. Statistikeeren is fabrikeeren en slim de waarheid verdraaien heeft men meer dan eens gezegd. Welnu, minister Carton de Wiart heeft het zich herinnerd. Hij wilde aan de katholieke princie pen niét te kort blijven en 't voorbeeld zijner kollega's volgen. Ziehier hoe Om in den diskoers welke hij te Anderlecht uitsprak, met onweerleg bare cijfers doch tegen alle waarh :id te bewijzen dat de kiezin gen van 15 OKtober laatst voorde op positie geen zegepraal zijn geweest, maar wel eene verpletterende neder - laag, haalt hij ook, op zijn beurt, 'n statistiekje op Weet ge 't welk Dat der gemeenteraadsleden Hoor wat hij verklaarde Onze tegenstrevers brieschen en roepen dat ons goevernement defi- nitief veroordeeld is om te verdwij- nen, dat we revolutionnair zijn aan- gezien we blijven regeeren TEGEN den wil en dank van de meerderheid van 't Belgische volk TEGEN de meerderheid Wie bewijst dat ofbeter gezegd wie kan dat be- wijzen Niemand 'k Heb persoonlijk eene statistiek gemaakt waaruit biijkt dat op 25,000 gemeenteraadsleden, die hier in 't land gekozen zijn, er grosso- modo genomen, 16000 tot de katho- v lieke partij behooren Is dat niet treffend.... Bewijst dit niet dat al de venijnige aantijgingen onzer tegenstrevers slechts leugen en laster zijn Logenstraft zulks niet ten stel- ligste de gezegdens der liberalen en socialisten als wanneer ze verklaar- den dat slechts de minderheid van 't volk met ons is Geen twijfel daar aangaande meer Daarom lang leve oog de katho- lieke partij tot heil ejn welzijn van ons Belgisch volk Daverend handgeklap.... Natuurlijk Hoe kon het anders zijn Ministe- rieele woorden Wie kan of wie ou die in twijfel durven trekken 't Moest zoo zijn en 't is zoo geweest. Doch wanneer men, als weldenkend mensch, dien ministeriëele praat, dien zeêver zouden we moeten zeggen want 't is waarlijk ongeoorloofd dat een ernstig man, een minister, en dan nog een minister van Justicie, zulke flauwiteiten aan geleerde menschen op- discht als men dien praat, zeggen we van dichterbij beschouwt en éen oogenblik met gezond verstand over weegt, moet men dan niet bekennen dat 't katholiek kraam toch erg aan 't zinken is Zulke middeltjes gebruiken om de waarheid te verbloemen, dat is wat erg Juist of iedereen niet weet dat 7 getal gemeenteraadsleden hier niets ter zake doet Juist of dat het niet klaar is dat een gemeenteraadslid van Vleckem of Ottergem dat slechts 10 20 personen vertegen woordigd, in dit geval, niet op den zelfden voet MAG gezet worden als een ander gemeente raadslid van Brussel, Antwerpen of Gent b. v. dat duizende personen ver tegenwoordigd en bijgevolg er voor 100 telt als wanneer zijn ambtgenoot van den buiten er maar voor 1 telt Maar dat is allemaal te simpel Bedriegtenboer dat is de leus der katholieken Een voorbeeld, om te sluiten, zal het des te beter bewijzen In Limburg op 207 gemeenten, heb bende 273632 inwoners, zijn er 1907 gemeenteraadsleden In Luxemburg op 231 gemeenten, hebbende 233963 inwoners zijn er 1799 gemeenteraadsleden. De stad Brussel met hare 195000 inwoners heeft 31 gemeenteraadsleden, 't Zelfde getal voor de stad Antwer pen met 325000 inwoners. Besluit Volgens den heer Carton de Wiart Limburg en Luxemburg wint Ze hebben wel maar 507595 inwo ners maar ze hebben toch 3706 gemeen teraadsleden en dat is genoeg Brussel en Antwerpen komen niet in aanmerking. Ze tellen te samen wel 520,000 in woners of 12500 meer dan Limburg en Luxemburg maar zij 'n hebben toch maar 62 gemeentezetels En Voilct 't Is waarlijk puik I Dergelijke ministerieele besluiten dienen bewaard te worden. Ze zijn geld waard We lezen in De Beiaardkatholiek week blad van Sottegem van 25 November laatst Naar men verzekert zou de heer Minis- ter van Nijverheid en Arbeid, voornemens zjjn een wetsontwerp neer te leggen waar- by de voordeelen der wet van 1900, op de ouderdomspensioenen, voorloopigook zou- den toegekend worden aan ae personen geboren in 1840. Bravo, heer Minister. Als 't maar geen wapen is voor de aan staande Kamerkiezingen Iedereen weet immers genoeg dat, het geweten van hen die dergelyke pensioenen vragen eerst goed door onze katliolieke be st urn-ma-1 nen onderzocht wordt en dat een kaartje van pastéor of onderpastoor niet altyd ten onpas komt. De katholieken hebben zich in deze laatste tijden uitgegeven als verdedigers der grond wet en der burgerlijke vrijheden. Dit is meer dan eens gebleken uit de dis cussie der fameuze Schoolbonwet en uit dien oogenverblindenden strijd welken ze vóór de laatste kiezingen voerden. De vryheid van onderwys De vryheid van geweten Lieberen keus aan den familievader!... Ziedaar zooveel heilige rechten die onze be waarders wilden verdedigen en eerbiedigen in alles en vóór alles 't Was hun eenig strijdwapen Maar denkt ge dat diezelfde mannen die nu zóo preekten daarom altyd zulke hevige voorstaanders der gronwettelyke vryheden zyn geweest Vergis u niet I... Een blik in 't verleden brengt ze ons onder een gansch ander daglicht. Artikels geknipt uit den katholieken Bien Public o en uit den a Courrier de Bruxelles, die 't overbodig is hier in 'tlang en in 't breed aan te stippen aange zien ze ganscli 't land door vermaard geble ven zyn en te boek staan, zeggen ons ge noeg dat diezelfde jannen, voor de wille van de smeer en 't beheer destyds een an der liedje schuifelden. Nu nog zelfs is er éen van hen hun aller opperhoofd en chef ik bedoel den Paus van Rome die de grondwettelijke vrij heden van op zijnen hoogen troon, gansch anders verstaat. We repten er reeds een woordje over in een vorig nummer. Doch ziehier nagenoeg textueel (als we de katholieke gazetten mo gen geloovenjwat Paus Pi us X vópr eenige dagen in eenen motu proprio op de markt smeet en hoe het komt dat hy uit drukkelijkop straf van excommunicatie, alle rechters en justiciemannen ver biedt, gelijk welke roomsch katholieke geestelijken vóór de rechtbank te dagen, als zy, rechters niet voorzien zyn van zyne toe stemming We vertalen het zoo góed mogelyk opdat men des te beter zou kunnen oordeelen. Het luidt a Hoe zeer men ook oppasse in 't maken der wetten, hoe zorgvuldig men ook dezes termen wikke en wege, toch blyft er nog een zekere twyfel schuilen, aangaande hun doel, in den geest van hen die de knappe, de behendige, de soms arglistige uitleggingen lezen die zich in den loop van gerechterlyke twisten voordoen en in vonnissen vermeld staan. Meer dan eens is het gebeurd dat rechts- geleerden na den zin en 't doel eener wet te hebben opgezocht en uitgevorscht zóo van zienswijze veranderen dat een vonnis er uitspraak moet over doen om te weten wat de wet waarlyk heeft geregeld. a Dit is 't geval geweest nadeafkondi- ging der grondwet Apostolicae Sedis die de veroordeelingen lataa sententim o beperkt. a Een zwaar en bedenkelyk misverstand heerscht tusschen de uitleggers dezer grondwet, 't Heeft betrek op kapittel VII t woord cogentes. Beteekent het woord cogentes slechts de wetgevers en openbare officieren of wn'st het op alle hoegenaamde personen die door eene cita- tie of op eene andere manier den wereld- lyken rechter dwingen van eenen geestelyken persoon voor zyn tribunaal te roepen. Dat is de kwestie. De echte zin van dit kapittel en, in 't be is zonder, van dit woord is meer dan eens door de congregatie van het« Heilig office verklaard en uitgelegd. En niettegenstaande voel ik my nog oeens verplicht nu, in deze tyden van 0groote onrechtvaardigheid, nu dat er 0 geene rekening meer gehouden wordt van de geestelyke vryheden, nu dat we niet alleen onderpastoors en pastoors maar ook bisschoppen, ja zelfs kardinalen der Hei- lige Roomsche Kerk, voor de wereldlnke o tribunalen zien sleuren nu, zeg ik voel ik my nogmaals verplicht om hen die zich niet o bekommeren met dergelyke strafwaardige ©heiligschennis, door de strengheid der boete, tot hunnen plicht terug te roepen, »te verordenen en te voorschryren 'tgene volgt Alle persoon, 't tij wereldlijke,'t zij geestelijke, 't tij man of vrouw die gelijk welken katholieken geestelijkezonder de toelating van de geestelijke macht, voor de wereldlijke, burgerlijke of krimi- nee te rechtbank daagt, om 't even voor welke reden, is a latce sent entice door den Heiliaen Vader, den Paus van Home, in den ban van de Heilige Kerk geslagen. Wy willen dat bovenstaande besluit o goedgekeurd en bevestigd worde niette- genstaande alle andere tegenstrydige voorschriften o! bevelen. Gegeven te Rome, bij .Sinte Pieter, den 9 Oktober 1911, 9* jaar van ons pausschap Pie X - Paus. Wat dunkt u daarvan De Paus wil dus terug naar den goeden ouden tijd en bedreigt met excommunicatie al diegenen die zich, zonder voorloopige toe lating, eenen geestelyken \óor de burger lijke rechtbanken zal durven dagen Ge ziet van hier waar zulk een bevel ons naartoe leidt En zeggen dat zulke mannen spreken van gelijkheid voor de wet Verleden week verscheen te Aalst een lyvig boek ct Alostum Religiosum door den heer Petrus Van Nuffel, werk dat veel belangstelling bn mij verwekt heeft, en dat, naar mijn oordeel, een zeer degely'ke, gedo cumenteerde studie is over dè geschiedenis van onze plaatselyke godsdienstige instellin gen en gehouwen. De Heer Van Nuffel leidt zyn boek in met eenige beelden en schetsen van Aalst gedu rende den Besloten Tyd, die hy tracht op te helderen door een reeks interessante brie ven tusschen 'den Municipalen Raad en de bevoegde Overheid. We kunnen natuurlijk van meening ver schillen over de regeering van Keizer Jozef II en over de Fransche Revolutie, waaruit de moderne staat geboren werd de auteur gaat van een zuiver Roomsch katholiek standpunt uitdat is zyn recht; maar, ik begryp in ieder geval niet wat hij op bl. 10 heeft willen zeggen rnetOnder de leu genachtige leus van Broederlijkheid en Gelijkheidslook de Fransche Republiek de voorrechten der hoog ere. standen en alles wat nog van het feodaal regiem overbleef. Ik meen toch niet dat onze brave heer Van Nuffel door den liuidigen paus en onder handteekening van Kardinaal Merry del Val metde Medaglia Benemerenti in Argento vereerd partyganger is van «Ie voorrechten der hoogere standen en ons allerminst tot het feodaal regiem zou willen terugvoeren. Terloops gezeid sholi is de onvolmaakt verleden tyd van het werkwoord sluiken, dat beteekent smokkelen, b. v. b. tabak sluiken, of zich aan het betalen van de be lastingen loeten te onttrekken, ook nog zich verschuilen. De Heer Van Nuffel heeft hier dus 't woord slook verkeerd gebruikthad hy wellicht in 't hoofd het werkwoord sloopen, dat beteekentafbreken, afzetten (amovee- ren,) rooven Hy behandelt beurtelings in die beeldenen schetsen Belastingen, schulden en leenin gen Onder vreemde dwingelandy Zon derlinge Broederlykheid Onderwijs Schoone Kunsten-, natuurlijk door de korte samenvatting zeer onvolledig, en hier en daar sterk riekend naar een streng klerika- len auteur. Waarom hield de heer Van Nuffel er niet van zuiver wetenschappelyk, onzydig te blyven in dat eerste kapittel van zyn werk, zooals hij het goed beproefd heeft in de volgende hoofdstukken Deze hande len over de kerken, kapellen, kloosters, kas- teelen en pachthoeven, waarin achtereen volgens de geschiedenis geschetst, wordt tot in bizondere details van onze groote godsdienstige gebouwen, van de altaren der verschillende heiligen, patroons der nerin gen, van de geestelyke orden, van de reli kwieën, van de wykkapelleo, van de hee renhuizen en boerenhoven men vindt er platen bij, 0. a. de voormalige kapel ter Meuleschette, de kleine Verdoemenis (kas teel Terlinden), ook een binnenzicht van de kleine Verdoemenis. De Heiligenbeelden en de Begraafplaatsen krygener ook een kapittel. Ieder Aalstenaar, die de geschiedenis van al die hem bekende plaatsen wil kennen, kan dat gedeelte van Van Nuffel's boek raadplegen. Het volgende gedeelte handelt over de Geestelijkheid van Aalst in den Besloten Tyd in 't kort wordt er het leven ge schetst van al de priesters. Carmelieten, Ca- pucienen van Aalst en omtrek, ook van de Monniken die naar hier vluchtten. By de levensbeschrijving van den pastoor-deken Van de Voorde Dominicus (geboren te Gyse- gem in 1741) vindt men een interessante nota over de Dekeny en eer. gedicht van den Catharinist Hoffmans. De auteur heeft aan zyn werk een aan hangsel gevoegd van een dertigtal bladzy- den, waarin hy ons omstandig bekend maakt met Nieuwe Gestichten en Bidplaat sen, de Geestelijke- en Liefdadige Instellin gen, de Beelden, de Vrye Scholen, de Mei- boomen, de Processie- of Rustaltaars. Jammer dat aan het einde van het boek niet een klare gedetailleerde tabel van de heele behandelde stof opgemaakt werddan ware het zoo gemakkelyk geweest onmid- dellyk te vinden wat men noodig heeft. Ik tref zelfs niet eens een opgave van de ver schillende hoofdstukken aan. De heer Van Nuffel zou wel doen al de be sproken eigennamen en feiten te katalogee- ren, de bladzyden daarin aan te duiden han delende over die namen en feiten (overheids personen, geestelykheid, orden, kerken, kapellen, instellingen, scholen, enz.) en aldus een zeer belangryk bnvoegsel aan zyn niet minder belangwekkend boek te maken. Want, dit werk is een loffelijke poging niet de eerste van den schryver om merkwaardige stukken by te dragen tot onze plaatselyke geschiedenis. Zoo'n werk verdient aanmoediging, en we hopen dan ook dat de heer Van Nuffel hierin zal ge steund worden door talryke inschryvingen. Achillk BRIJS,

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1