DE LIJDENSWEG Leertijd. AALST Feestavond van hel Mannenkoor. Nieuvvskes op houten Kloetten \l\OYE. Uit Sottegem. Uit Nieuwerkerken. Sprokkelingen. STAD AALST. Letter- en Tooneelkundig Gezelschap Voor Taal en VrQhefd. 153e VEITTOONING op Stadsschouwburg Zondag 3 December 1011, met de medewerking van Mevrouw C. De Somine-Gassée, Mejuffers Elisa Pol vliet, Th. Cuypers en den Symphniekring Door Eendracht Groot Tooneelspel in drie bedrijven van Felix Phillippi. God dank De tafel lm gedekt Blyspel in één bedryf, vrij naar het hoogduisch door L. Ernest Jz Bureau 51/2 uur. Gordijn 6 uur stipt. der kamerverslagen, ze plegen nog de uitkooperij met zuippartijen en ge schenken van allen aard, ja met groote sommen geld.... maar meer en meer wordt het volk er wars van. De leertijd der volkskiezers zal niet zoolang duren als deze der cijnskie zers, de groote meerderheid is antikle rikaal, hun oordeel is reeds in zoo verre gevormd weldra zullen ze ook wel onderscheid weten te maken tusschen de demokratie van goed allooi en de demokratie der woordenkra merij tusschen de demokratie der wezenlijkheid, en de demokratie van den bluf. 1NGANGKAARTEN Benedenplaatsen 2 fr. Balcon Gaanderij 50 centiemen. 1 fr. Door de uitoefening zijner rechten, zeiden we nu jaren geleden, moet het volk tot het besef komen zijner grootheid en eigenwaarde. Geeft het volk zijne rechten en weldra zult ge moeten bekennen dat het deze volko- men verdient. Sedert dien werd het cijnsstelsel ge deeltelijk afgeschaft eerlang zal het geheel verdwijnen en zal het enkel voudig stemrecht, het antivolksch meervoudig stelsel vervangen) en wer den zoowei de arbeiders ter stembus geroepen, als de grondeigenaars, land bouwers, handelaars enz. De uitoefening van het stemrecht door het volk, was van de beginne af niet volmaakt, dat is natuurlijk, voor alles is er een leertijd noodig, ook het gebruik van den kiesbrief moet men leeren, al is dat in schijn zoo eenvoudig. Inden beginne werden er daar ook betrekkelijk veel nietige brieven de bussen gevonden maar dat getal on geldige brieven is spoedig verminderd en als men ziet hoe gering het getal nietige bulletijns is geweest met de laatste gemeentekiezingen van Aalst moet men zeggen, dat het volk kiezen kan. In de balloteering van 29 October waren er slechts 103 witte en nietige brieven op 8395. Men mag ook aanne men dat er van dit getal meer dan den helft met inzicht waren vernietigd, en dat een deel der onvrijwillig nietig ge maakte brieven ook niet van arbeiders kwamen. Het volk kan stemmen, dit mogen we volstrekt bevestigen als we daar mee alleen bedoelen, dat het volk weet hoe het de briefen teekenen moet om dat ze niet ongeldig zouden wezen. Dat is reeds veel, maar het is toch het voornaamste niet, verre van daar Om te kunnen kiezen, moet men niet alleen werktuiglijk een stembrief kunnen teekenen zonder dat deze on geldig v\eze, men moet ook verstande- lijk kunnen stemmen voor degenen die door kennis en bekwaamheid, door hunne rechtzinnige overtuiging en praktischen zin (in plaats van door bluf en woorden-kramerij) het best in staat zijn de zaken van land en ge meente ten voordeele van de gansche bevolking goed te besturen. De leertijd voor het verstandelijk kiezen duurt veel langer dan deze voor het werktuiglijk kiezen, omdat de hand altijd eer geoefend is dan het verstand omdat een machtige partij er belang bij heeft, dat het verstand der menigte niet geoefend v\orde, vermits ze aldus de meesteres blijft van het werktuig lijk stemmen dier menigte. Om met verstand te kiezen moet men een zeker onderwijs hebben geno ten, moet men belang stellen in de openbare zaken, moet men de gelegen heid hebben gemakkelijk over die za ken ingelicht te zijn, moet men door de besturen zelve op de hoogte wor den gebracht van al wat het openbaar volksleven betreft. Welnu in Belgie werkt de klerikale partij dat alles tegen omdat ze niet wil dat de bevolking in 't algemeen over de toestanden kunne oordeelen, want het oordeel vormen van de massa, is den ondergang bewerken van het kleri kalism. Ik zie nog voor mijn oogen de too- neelen der cijnskiesdagen van voor heen. De kieziugen hadden plaats den dinsdag, de kiezers kwamen naar Aalst, de buitenlieden pachters en eigenaars werden opgeleid door den pastoor en den kasteelheer, in 7 Klein Gent en andere afspanningen mochten ze voor welgaan eten en de kiezing was goed, de klerikalen wonnen. Nu wordt er reeds verstandiger ge kozen dan toen, het volksstemrecht is dus beter dan het cijnsstelsel. Nog willen de klerikalen het oude stelsel in praktijk houden, ze verslechten 't volksonderwijs,ze verhoogenden prijs "éen vlaamscli "sprekende engelschman. Een dezer dagen (leed ik met hem eene wande ling door en rond de stad. De engelschman was erg shocking en niet minder erg ver wonderd over de ontelbare.... afzichtelijke schildwachten neergelegd (of gevallen) zelfs in de bijzonderste straten der stad. Op een zeker oo^enblik kon hy zich niet bedwingen en 't kwam er uit: 't Is hier aal s/...! De vier laatste letters bleven hem in de keel steken. 'k Geloof dat onze stad haren naam ge degen heeft van eenen vlaamschspreken- den engelschman die hier, over honderde jaren, ook eene wandeling deed met een mijner voorzaten. Willems-Fonds Het was waarlijk een aangenaam en ge zellig avondfeestje, dat het mannenkoor ons Maandagavond in De Vier Winden aan bood. Een oprecht keurig programma en alhoewel er sommige punten waren, die wel beter zouden kunnen uitgevoerd worden viel het toch in deo smaak van de toehoor ders, die ook talrijk waren opgekomen, want er was geen stoel of bank onbezet ge bleven. Ook heerschte er die stijfheid niet zooals het meestal op die groote concerten en kunstavonden het geval is. Neen, er was meer gezelligheid, meer leven onder de uit voerders en de aanhoorders. Het strekt dien jeugdigen kring tot eer. Pas heringericht met een betrekkelijk klein getal leden en zulke feestjes inrichten die mannen durven, en dan nog zulk een pro gramma. 't Liep goed van stapel en werd er hier en daar een nootje misspeeld of een woordeken miszeid (tusschen haakjes ge zegd hetgeen nochtans maar zeer weinig voorviel), men mag niet vergeten dat men te doen had met liefhebbers van kunst geen artisten, die niet eens de gewoonte hebben in het publiek iets uit te voeren. Namen wil ik niet noemen, dit zou mij te verre leiden. Daarenboven elkeen heeft ge daan wat mogelijk was. Eene bijzondere melding verdient nochtans het kwartet, dat op zulke meesterlijke wyze «Kerstvertel ling van Paul Gilson uitvoerde, 't is niet alle dagen dat men zoo iets in onze stad hoort. Een stukje voor klavier voor hoorn, of voor viool, een liedje gezongen door dezen, dan door genen, dat gebeurt wel meer maar, een kwartet, voor vier koperen blaas speeltuigen, rechtuit gesproken het was de eerste maal, dat ik het uier hoorde. Men mag van geen kieiu geruchtje vervaard zyn om zulk iets aan te nemen. Men hoorde het wel dat er iu die heeren kunstgevoel want de opvatting van het stukje, het ge voelen datzy er aan gaven, de samenhang alles duidde het genoeg aan. Ik wil my niet bepalen met alleen mijn gedachten uit te drukken. Ik zal er zelfs bijvoegen dat de Heer F. Coessens, chef van de «Oude Garde die daar ook aanwezig was, zyne voldoening heeft te kennen gegeven. Hy heeft zelfs gezegd dat zy op dien weg moes ten voortgaan en bij die woorden sluit ik my aan. Ik hoop zelfs dat die heeren ons nu en dan eens iets zullen laten hooren en dat er dan nog uieer personen zullen zyn om hunne kunst naar waarde te schatten, Na het Concert vroeg de heer Alfred Kel ders het woord. In eenige woorden drukte hij zyne voldoening uit voor het feest. Hy schetste het nut van dergelijke inrichtingen voorde vryzinnige party. Hy herinnerde de pogingen aangewend van het vroegere man nenkoor. welke helaas niet genoeg gewaar deerd werden. Daarom zegde hij kan de heer Brijs en het Willemsfonds niet genoeg ge steund worden door onze Liberale Burgers Hy eindigde met de Koorafdeeling te be danken en hy drukte tevens de hoop uit dat hetdaarby niet zou blyven dat er nog meer dergelyke feestjes zouden ingericht worden, een weusch welke door al de aanwezigen eenparig werd goedgekeurd. Daarna werd er eens goed gedanst. En hier nogmaals moeten wy de muziekanten bedan ken. Hun proefstuk is wonderwel gelukt. Dit is ons des te aangenamer daar het slechts jongelingen zyD, beginnelingen, zal ik haast gaan zeggen, onze vrienden en tevens onze stadgenooten. Het feest eindigde nogal laat in den nacht en tot het einde toe heerschte er vreugde en plezier. Ook keerde iedereen voldaan huis waarts. Om teeindigen wil ik nog een woordje vaD innigen dank toe sturen tot de heeren inrich ters van het feest en bijzonder tot den heer Ach. Brijs, Voorzitter van het Willemsfonds die altijd in de bres staat om de goede zaab van het Vlaamsch, de Kunst en de Vrijzin nigheid te verdedigen. Een toehoorder Met de balloteering moest den bureau der Pontstraat, waar Vesten en Nieuwstraat^ Brusselschesteenweg en omliggende dre ven en straten, opgenomen worden met de Zoutstraatpoort, aan M. Meert, den bukken kandidaat, eene meerderheid geven van 250 stemmen. En de meerderheid was maar van 90 stemmekens. Nochtans had de geitenbaron stellig beloofd zyne wyk, de Brusselschepoort, fel te bewerken voor den bokken kandidaat. Wie is 't nu die dezen Iaatsten er inge- lapt heeftde wyk van M. Lowie of de wyk van M. Romain Al een eeuwigheid zagen de geleerden over de beteekenis van den naam onzer slad Aalst. Wilt gy er meer van-weten lees dan de Geschiedenis van Aalst, door de Potter en Rroeckaert, als gy daartoe de koeragie hebt. Nu heeft professor Vercoullie eene nieuwe beteekenis gevonden Aalst zou samenge steld zyn uit het oud-genaamd woord Aals (ezelboom) en de letter/, die een aantal, eene groote hoeveelheid aanduidt, zoo dat Aalst wil zeggen Elzenbosch. Dat kan wel zyn, maar ik heb eene an dere uitlegging, die my gegeven werd door Twee belangrijke Openbare Aan besterf ingeii hebben hier verleden Maandag, ten stadhuize plaats gehad, en de volgende uitslagen opgeleverd 1.) Aanbesteding van Werken voor het maken van Voetpaden of Trottoirs Beloop van 't bestek fr. 28,834,70. Uitslag der aanbesteding M.M. De Wael Vital fr. 29.461,71 Roelandt-Doyen 34.960,81 Van Huele Louis 26.434,48 De Reyghere 28.823,05 L. Pauwels 26.506,46 Ed. Vergote 27.523,45 2.) Aanbesteding voor het aanleggen van Onderaardse be goten Bestek fr. 10,719,38. Uitslag der aanbesteding M.M. Roelandt-Doyen fr. 9.977,83 Van Huele 11.363,79 Joz. Van Pottelbergh 10.588,45 L. De Quick 9.687,56 Onze katholieke week blad jes riepen ver leden week moord en brand omdat, voor hoogerbedoelde vernieuwingswerken onzer voetpaden, de stad zelve den steen had aan gekocht, en de aanbesteding slechts betrek had op het leggen der steenen. Men zou waarlyk zeggen, als men ze be zig hoort, dat bet stadsbestuur een schelm stuk komt af te werken, en dit buiten den wete der katholieke ^raadsleden, die noch tans, in zitting van 27 Juni laatst, het last kohier dier werken hebben goedgekeurd. Onderhandelingen hadden toen onraidde- lyk plaats tusschen den Schepen van Open bare Werken en verscheidene steengroef be zitters en een voordeetigen koop werd geslo ten, zoodat op ditoogeublik eene groote hoe veelheid steen van zelfde hoedanigheid, voor het aanvangen der werken voor han den ligt. Zoo gaat men te werk in steden als Brus sel, die ons tot voorbeeld moeten dleneD, Zoo ook gaat men te werk in de naburige steden als het katholieke Geeraards bergen. In het katholieke Aalst zond men in de laatste tijden den kasseier der stad naar de carrière, waar hy den steen op zijnen naam kocht hy gaf kennis van den prys aan de stad, en wanneer het op 't betalen aankwam regelde de stad de rekening. Het zyn misbruiken nochtans die men in onze klerikale pers aanklaagt of liever men doet vermoeden, zonder de minste bewijs voering, dat er misbruiken zouden kunnen bestaan, omdat de stadssekretaris, volgens het Handelsjaarboek, handel drijft in bouw materialen. De gemeente sekretarissen dry ven handel in al wat ze willen, de wetgeving alleen kan daar verandering aan brengen. De ge meentebesturen kunnen maar tusschenko men wanneer deze ambtenaren van het ge zag, aan hun ambt verbonden, misbruik maken of hunne ambtelyke plichten ver- waarloozen, in voordeel hunner private zaken. En opmerkenswaardig is het thans dat de beide katholieke blaadjes, Recht en Vrede en zyn Charel-Lowie zich t'akkoord stellen om den gemeen te-sek re taris aan te randen -- dat gedurende al de jaren dat de katholieken in den Raad de gelegenheid hadden om hem te beknibbelen, er nooit een hunner den bek heeft geopend Meer nog toen op een gegeven oogen- blik een liberaal gemeenteraadslid '-t woord nam om zekere misbruiken te keer te gaan, dan schreven diezelfde katholieke blaadjes datna de gewone herrebekkerij tus schen bewust raadslid en den gemeente-se- kretaris de zitting begonnen was. Als diezelfde gazetjes thans zoo luide roepen, dan klinken hun alarmkreten wat valsch, hun verontwaardiging is gemaakt en berekend, men voelt er alweer persoon lijke veet door een baatzuchtigen briefwis selaar 0— Burgerlijke stand van Xinove Aangifte van 24 Nov. (inbegrepen) tot 1 Dec. (niet inbegrepen) GEBOORTEN Mannelijk 5 Vrouwelijk 0 OVERLI/DENS Geene. HUWELIJKEN. Victor De Smedt, 23 j., landbouwer te Pamel met Alisa Adriaens, 19 j., fabriekw Theodoor Van den Eeckhoudt, 20 j., fa briekwerker, met Joanna Buydens, 20 j fabriekwerkster. Thans is weer het tijdstip aangebroken waar op door de Leden van den Pensioenbond HELT* U ZELVE de jaarlijksche retri butie moet gestort worden voor het bekomen van een ouderdomspensioen. Verscheidene leden hebben reeds hunne re tributie voluit betaald en 't is nu dat dezen het nut, het gemak zullen waardeeren van de maandelijksche stortingen, welke wij in den beginne van dit jaar hebben ingevoerd. Vooral do werkende man zal zulks onder vinden, want hij heeft zijne minste bijdrage van 3 frank gestort mei alle gemak, zonder het ge- tcaar te xcorden en zonder z\jn mager budjet tekort te doen. Wat dezen onzer leden betreft wij spreken hier vooral voor de werkersklasse die onze nieuwe werkwijze nog niet genegen zijn, dur ven wij verhopen dat zij in 't vervolg de voet stappen hunner meer vooruitziende werkbroe- ders zullen volgen, mits zij er alle belang bij hebben overigens, betaalt men niet gemakke lijker 25 of SO centiemen alle maanden dan minstens 3 frank ineens Weet dat het niet is uit louter plezier, maar wei voor het gemak van storten door de leden, dat de secretaris van HELP U ZELVE de maandelijksche ver gaderingen belegt. Wij maken van deze gelegenheid gebruik om aan te dringen, en hier nogmaals vooral bij de werkersklasse, opdat zij het schoone, het nut tige, het edele der pensioenwet zouden inzien, hoewel zij voor ernstige verbetering vatbaar is. Een ouder is niet alleenlijk verplicht voor zich zelf tè zorgen, maar ook voor de toekomst zijner kinderen. Degenen, die wij het licht inzenden, hebben recht op bestaan, en zoo wel als wij hen de eerste passen aanleeren, zijn wij ook zedelijk verplicht al het mogelijke aan te wenden om, gedurende hunne kinderjaren, hen den eersten stap aan te wijzen die zij later, wanneer zij zeiven iets verdienen of in hun eigen onderhoud moeten voorzien, zullen te volgen hebben. Wij weten heel goed dat de tijden moeilijk zijn, het leven duur is, doch hoeveel geld wordt niet meer dan nutteloos weggeworpen Als men wil sparen, kan men altijddaarvoor volstaat een beetje goeden wil en een weinig ooruitzicht. VOORBEELD Voor een kind van 6 jaar, ouderdom waarop de stortingen voor een ouderdomspensioen mogen aanvangen, is het voldoende jaarlijks eene som van 3 frank te storten, om op <55 jarigen leeftijd een levens lang pensioen te trekken van minstens 175 fr. indien gestort wordt met afgestaan kapitaal, wil zeggen dat de storter het gestorte geld af staat, en van minstens 128 frank, indien ge stort wordt met voorbehouden kapitaal, dat is het gestorte geld wordt terugbetaald aan den storter of, bij sterfgeval, aan zijne familie. Dus, teamleer men in een tijdverloop van 59 jaar eene som stort van 177 frank, bekomt men een levenslang pensioen van 175 frank bij storting met afgestaan kapitaal en van 128 frank bij storting met voorbehouden kapitaal. Het pensioen van 17 5 frank vertegenwoor digt den jaarlijkschen intrest van een kapitaal van ongeveer zes «luizend frank. Zog, waar zijn de ouders die, aan elk hunner kinderen dergelijk fortuintje nalaten Die loopen er toch zoodanig dik niet in ons geliefkoosd Sottegem, niet waar Zooals men ziet, is de opoffering, welke men zich wekelijks moet getroosten voor een en kel kind, toch zoodanig groot nietslechts 6 centiemen Hoe duur het leven dan ook zij, waar zijn dan wel die huishoudens waar niet meer dan 6 cen tiemen per week nutteloos wordt wegge worpen Wij twijfelen er dan ook geen oogenblik aan of eiken ouder met vooruitzicht en die zijne kinderen mint, zal niet alleen zorgen voor zijn persooniijk ouderdomspensioen, maar ook voor dat zijner kinderen. Zulke ouder kan niet an ders dan door zijne kinderen geërd en bemind te worden. Voor alle personen die verlangen deel te ma ken van don Pensioenbond Help U Zelve, kunnen daartoe alle gewenschte inlichtingei bekomen bij de heeren Jozef SCHOCKAERT, Voorzitter, en Gustaaf DHAESE, sekretaris der Maatschappij, zoomede bij de leden van het komiteit van den Liberalen Volksbond. Leest en verspreidt de Liberale gazelten die uwe princiepen verdedigen. Tooneel maatschappij DeZuigeliiigen van Polus* Op Zondag 10 December aanstaande geeft de maatschappij De Zuigelingen van Polus, haar eerste tooneelavondfeest. Het programma der feest begrijpt Alls Milton, comcdio in drij be drijven en DeManccuvcr^ van 180O, groot blijspel met zang in een bedrijf. Twee vreemde tooneelliefhebsters verleenen hunne medewerking. Onze liberale Volksvertegenwoordiger M. Rens, schreef aan Frans Coppens, der ouden on vermoei baren strijder Ik wensch dat de kiesstrijd te Nieuwerkerken geen broederstrijd weze tusschen liberalen, al ons pogen moet gericht zyn tegen den klerikalen vyand. Zonder een betreurlyk misverstand en de klerikale deugenieterij, hadden de trawan ten van den jenever-kasteelheer nooit de meerderheid bekomen in den gemeente raad. Met genoegen zien we, dat alle misver stand nu verdwenen is: De trouweloosheid der dompers is nu voorgoed gekend en by de eerste gelegenheid, vliegen de poesjenel len van Charlowie met klank buiten. De dompers zyn de vijanden van de volks vrijheid, van het volksrecht, van hetonder- wys, de dompers willen alle menschen tot slaven maken, maar dat zal in Nieuwérker keD zoo gemakkelijk niet gaan, als een landbouwstokery te verkoopen en terug te koopen. De familie Baetens heeft ons, Nieuwerker- kenaren, immer den weg getoond van vrij heid en vooruitgang, voor en tijdens den hatelyken schooloorlog ons de princiepen en 't doel der liberale party doen liefhebben, en al wie zich die jaren van stryd en vervol ging herinneren, allen die mee willen op de baan der vrye liberale democratie, deftig, kalm en waardig, juichen den heer Valery Baetens toe, die zich aan het hoofd stelt van alle vryzinnige Nieuwerkerkenaren. Weg met bedrog en valschheid, weg met de schynheilige volksliefde, waarachter de hoogmoed van Charlowie zich verbergt. In Juni vliegt het klerikaal goeverne- ment met zyn pikkelen om hoog en dan zal 'thier ook rap gedaan zijn, met de gekozenen van het valsch geknoei. Dat heeft men kunnen zien, by ons schoon, ons vroolyk, ons onvergetelijk Ceciliafeest. Doren Van den Bremt, De paus heeft verscheidene kerkprela- ten tot kardinalen benoemd om kardinaal te worden van den stathouder van Christus, die geen steen had om zijn hoofd op ter ruste te leggen móet men ryk zyn, men kan het voor niet min dan 40,000 franken gedaan krijgen Misereri mei Dei !l De ander week zat er aan den muur van Blondioos nen schilder, het panorama te borstelen van het Romengpark aldaar. Prachtig, gran- dioso,. In 't midden zal 't portret staan van M. Romeng. M. de baron Lode wyk de Bethune zoo vertelde meD deze week in het café Doos, gaat een automobiel koopen, om toekomend jaar dagelijks, samen met M. Romeng, naar de Kamers te ryden Pie van Muylenberg wordt zyn chauffeur en Ceciliaan moet voor het vocht zorgen. - A propo van M. Romeng Moyersoen, hy heeft over eenige dagen in de'Kamers eene groote redevoering uitgesproken Te Aalst behaalden de socialisten maar het zevende der opposiestemmen, zei hy, en daarmee was hy t' einden asem, want an ders had hij er bijgevoegden daar heb ben wy, klerikalen, de minderheid, maar we blyven toch de meesters zonder bedrog en deugenieterij kunnen we niet winnen en zouden t' Aalst al de oppositiepartijen verte genwoordigd zyn, zelfs de socialisten, 't Zal voor naaste keer zyn. Sedert de liberalen van Aalst volgens de gazetten der dompers en andere verpletterd zyn, hebben ze nog nooit zoovele bytredingen gehad in zoo kor ten tyd. Nog zoo eene verplettering en "t zal met den dompersboel opgeschept zyn. De paters van St-Job zyn zoo arm als Job, ('t jaar voor hy zyn zweren met een potscherf moest reinigen kelders vol wyu, prachtige gebouwen, uitgestrekten tuin. met radiateurs verwarmde zalen.... en schooien en bedelen. En 't zijn die niets doeners, die hier over het werazaam Aalst de wet zouden geven. Volgens het in te voe ren kiesstelsel zullen al degenen die tot eene geestelyke orde behooren moeten gaan stem men in hunne geboorteplaats. Waar veel kloosters zyn heerscht veel armoede en on wetendheid. De damen die koninginne- üloempjes verkochten zijn door de koningin ten hove genoodigd geweestmaar niet allen hoe werden de uitverkorene aange duid Onzeu ouwen chef van de statie, M. Costermans, (de man nu te Brussel woont,) vertelde ons, dat hij in zyn kinder jaren dagelyks aan 't Hof was als speel kameraad van Leopold II en onze chef loog nooit. Over eenige dagen St. Cecilia, patronesse der muziekanten. Men twyfelt sterk of die heilige ooit bestaan heeft, mor dat en is niks, de groote helft van de heiligen hebben nooit bestaan en 't zyn dan nog dezen die 't meest mirakelen doen. Dat moet dus de muziek- en zangsocleteiten niet beletten Cecilia te vieren en te j uichen 'c Is Cecilia, 't Is Cecilia 't Is Cecilia, ha! ha!! De rapen zijn dit jaar mislukt, rapen moeten op tyd nat hebben en wind daarby komt dat hy die rapen eet.... stormen oogst. Er wordt met reden geklaagd over de gasverlichting te Aalst, verleden Zondag zou men gemeend hebben, dat al de lichten gingen undooven 't was effenaf van kinje- ken berrevoets Te Geeraardsbergen, waren de dompers verstomd over het groot getal stemmen door de oppositiepartijen bekomen, zonder dat deze andere propaganda hadden ge maakt, dan het uitdeelen van een schoon manifest, terwyl de klerikalen alle midde len van drukking en omkoopery gebruikten volgens hunne ge oonte. lk heb daar precies nen brief ontvangen uit den hemel, ik zal hem te Daaste week in de gazet laten drukken. Geef aan de oude mannekens eD wijfjes een frank daags pensioen en ze loopen allen weg uit de godshuizen, waar ze nu in 't prison zitten. Een deftig pen sioen voor de ouderlingen moet en zal er ko men, maar daarvoor moeteerst hetdompers- ministerie weg. Het kanaal van Panama, tusschen Noord- en Zuid-Amerika, dat de stille Zuidzee met den Atlantischen Oceaan zal verbinden en geheel in de macht is der Noord-Amerikanen, zal voltooid zyn einde 1913, een jaar later zal het open zyn voor de scheepvaart. Het maken van deze vaart zal het grootste Werk zyn der moderne tijden. Er wordt verteld, dat de nieuwe konzjelee van Aalst en Affiigem veel kans heeft Schepen te worden benoemd. De tyd zal leeren zei Mathusalemen hy stierf in den ouderdom van 969 jaren. Zekeren dag wandelde Jesus aan het zeestrand en men bracht voor hem een man die van den dui vel bezeten was. De Heer zich wendende tot den duivel vro -g: hoe heet gy Legio antwoordde de duivelJesus joeg de duive len uit, ze wierpen zich op eene kudde van 2000 varkens, die dol geworden de zee inlie pen en verdronken. Moest Jesus nu terug komen en de duivelen uit de dompers in de verkens jagen, al de verkens- en hespen- marchands van ons land waren plat geruï neerd Nen kandidaat-kandidaat van de Zoutstraatpoort, die ook by de klod den-meerderheid wou komen, sprak in zijn sectie als volgtBenken, ge moast allemol leepe maffen op den dopdag stoempt de voart, mekken prevelt ver al de geezerik- ken 11a pierde nog jakken, mor 110a den brol sjoerde moes in de feem en grandegen buis in al de kavieten. De socialistische volksvertegenwoor diger Van Leuven, een rijk geworden schoenlapper, die door zyn losbandig ge drag schandaal verwekte en uit de party werd gebannen, woont sedert maanden te Parijs, maar kwam toch alle maanden zyne penningen als volksvertegenwoordiger op- stsyken. Nu heeft die lekkere menheer toch eindelyk zijne demissie gegeven, Zyn plaats vervanger is M. Bauduln, liberaal. De paus heeft een dekreet uitgevaardigd motu propria, de pastoors verbiedend nog meiden te houden er is geween en tandengeknars in sacristyen en pastoryen. Men zegt dat de pastoors en onderpastoors van ons land zul len gebaren van krommen haas. Te Viier- zele liepen menschen kijken naar een brand, terwyl drong een bandiet in de woning en roofde eenkind. Donderdag vertelde men dat het lijk van het kind gevonden was, doch de inlichting is onjuist, men heeft van het kind nog geen spoor ontdekt, 't Is schroomelyk De hoppe, de Aalstersche hoppe geldt nu 250 franken. Dit jaar is er toch een schoon sommeken geld van gekomen voor de boer- kens die een beetje geluk hebben gehad. Maar velen hadden een slechten was. Waar tut rookt is er vuur, zei Uilespiegel^

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2