STAD AALST. Gemeenteraadzitting TOOAEELKROlNIJK Nieuwskes o() houlen Kloelien. In en rond de Kamer. Uil Denderleeuw. Uit üottegem. V- Wal laat otis toe te feggendat de openbare officieele scholen voldoen de ijn om de vrijheid der katholieke huisvaders te ver{ekeren A. Wat ons toelaat dit te bevestigen is dat volgens art. 17 der-Constitutie de openbare school geregeld wordt door de wet en het Openbaar On derwijs ingericht moet worden door en op de kosten van den Staat. Dèaruit volgt dat de Openbare School even als eiken anderen een openbaren dienst is en moet geschikt zijn voor allen. De Openbare School waar de over tuiging, de godsdienst, het geloof van allen niet zouden geeerbiedigd worden zou geene openbare school meer zijn. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger van Donderdag 7 December. De zitting wordt om 5 1/2 ure geopend. Af. de BurgemeesterVooraleer tot de dagorde over te gaan heb ik 't genoegen aan den hier tegenwoordig zynden heer Gustaaf De Coninck-Van den Bossche hophandelaar, een eeremetaal te overhandi gen omdat hij durende 1911 hier de meeste en beste hop ter markt heeft aangekocht. Ik wensch den heer De Coninck van harte proficiat en bedank hem meteen omdat hg medewerkte tot den vooruitgang onzer hop teelt en handel. De heer De Coninck bedankt en stelt aan den heer burgemeester 20 fr. ter hand voor den arme. Daarna worden de verschillige punten der dagorde besproken I. In ambtstelling van M. Edw. Van den Berghe. Ons nieuw gekozen raadslid M. Van den Berghe legt den eed af en wordt dus als gemeenteraadslid aangesteld. II. Gemeentegoederen. Verkoop van bouwgronden a. De heer pastoor van Mylbeek vraagt 28 a. 50 c agrond te koopen neven z(jn pastory voorde inrichting van een apostel huis. Die verkoop worat mits 7000 fr. of aan ongeveer 250 fr. per aar toegestaan B. Wordt ook toegestaan een verkoop aan den heer Beaucourt van eenen grond aan den Bolleweg van 3 a. 60 c. a. mits 3240 fr. III. Grondafstanden op het Kerkhof worden toegestaan. IV. Lager Onderwijs. Aanbesteding voor het leveren van schoolmaterieel. M. De Hert stelt voor een aantal nieuwe lessenaars te laten maken. Er zyn 7 aanbie dingen geweestdegene van M. De Nul komt de laagste met 3665 fr. Op vraag van Af. Van den Berghe zegt de heer cchepen dat die lessenaars moeten dienen voor de stadsjongens- en meisjes scholen. Af. Van den Berghe doet opmerken dat de laatste nieuwe lessenaars die inde stads school geleverd werden in allerslechtste voorwaarden werden gemaakt. Die lesse naars zyn te kort en niet breed genoeg het hout zit vol memelen hy die ze gemaakt heeft kon zeker geenen hamer hanteren, want de nagelen waren er op sommige plaatsen maar half ingeslagen andere wa ren met houten tapp m aaueengestooten die de leerlingen er gemakkelyk uitkregen. M. De Windt. Dat zyn model-pupiters. Af. Van den Berghe. - Ja en men heeft mij verzekert dat dergelyk mobilier werd aanvaard en nooit heb ik gezien of verno men dat M. de Schepen of iemand anders van de inspectie die lessenaars zou komen nazien hebben. Af. De Hert. Ik moet bekennen dat zeker lessenaars niet al te goed afgemaakt waren doch als er zyn die niet goed zyn zul len wy ze doen weghalen en ze door ander vervangen Ge moogt niet vergeten Mr*° dat die lessenaars gemaakt geweest zyn durende de werkstaking der schrijnwerkers en dat wy dan de aanbesteding niet kunnen doen hebben. M. De Blieck. Maar de memelen die in 't hout zitten hoe legt gc dat uit, de hout- marchands waren toch in werkstaking niet Zyn die lessenaars reeds betaald We zul len eens in de rekeningen komen snuffelen om te zien hoeveel dat goed schoolgerief ge kost heeft. Aanneming van een 9klas in de katho lieke school van de Meuleschettestraat. Die aanneming wordt door M. De Hert voorgesteld Al. Van den Berghe. Vraagt hoeveel leerlingen er in de klassen van die school zitten want er worden maar klassen bijge maakt wanneer er meer dan 50 leerlingen in eene klas zitten. Al. De Hert. Ik heb hier de stukken bij my niet Af. Van den Berghe. Ge zoudt ze noch tans moeten hebben M, de Schepen. Ik moet u ook doen opmerken dat volgens de cyfers die 't Schepencollegie ver leden jaar liet verschijnen er in de stads school gemiddeld 70 leerlingen per klas zyn en daar is er zelden spraak van vermeerde ring van klassen terwyl er in de school der Meuleschettestraat geen 50 leerlingen per klas waren, Zun de leerlingen daar zoo in eens aangegroeid. Af. De Hert. Ik mag u verzekeren dat voor my al de scholen op den zelfden voet staan. Af. Van den Berghe. Ge zoudt noch- tans'eervoorde stadsschoolmeesters moeten zorgen dan voor de andere want zoudt ge in geval van brand het huis van uwen ge- buur gaan blusschen en 't uwe laten in asch leggen. Terwyl we de school- kwestiëu bespreken zou ik u mogen vragen M. de Schepen waarom er nooit geen gevolg gegeven werd aan 'tvoorstel dat gy zelf eens gedaan hebt van een konkoers in te richten tusschen de leerlingen van de hoogste klassen der kath lieke en stads scholen. Af. De Hert. Vele schoolhoofden wa ren daar geen partyganger van. M. Van den Berghe. - De ijverigste on derwyzers zouden nochtans gaarne de be loofde premie ontvangen alhoewel zy reeds eene vetbetaalde jaarwedde genieten vol gens uwe maniefesten. Af. De Windt. Die konkoers wordt niet gedaan omdat de leerlingen der stadsscholen Deter op de hoogte zyn dan degene der katholieke scholen. M. De Hert. Op die woorden antwoord ik niet, ik herhaal aat ik al de scholen op ge lijken voet stel er is maar een verschil na melijk dat de stadscholen meer kosten dan de vrye scholen. Af. De Windt. 't Is altyd 't zelfde deuntje, ge hebt overigens altyd voor uw geld. Al. De Blieck. M. de Schepen komt altyd met bevestigingen, maar voor wat die kosten betreft zoudt ge toch best doen ons eeriige cyfers voor te leggen. Rechthebbende op kosteloos onderwijs. Het getal der leerlingen die in de stads scholen recht hebben op kosteloos onderwijs wordt vastgesteld voor de jongens op 2254, voorde meisjes op 2244. V. Teeken en Muziekschool. M. De Hert. Stelt voor rekening en be grooting goed te keuren Af. De Blieck. Vraagt de verdaging dier rekening en begrooting naar de com mission. Sedert eenige jaren geeft de stad jaarlyksch 2500 fr. uit voor eene klas waar de verfschildering aangeleerd wordt. Vol gens mijne inlichtingen worden die lessen niet gevolgd en 'k vraag mij af of men die iaarlyksche uitgaaf van 2500 fr. niet zou kunnen sparen. Voor een of ten hoogsten tweë leerlingen kan de stad deze uitgave, eene uitgave aan enkele pracht, niet ge troosten. Omdat er geen geld in kas was hebben wij hier al zeer nuttige, noodzake lyke subsidien zelfs aan verdienstelijke wer ken moeten weigeren. Ik betreur het dat de heerSchepen van Financien hier niet tegen woordig is, voorzeker zou hy van myn ge dacht zijn en met genoegen die 2500 fr. zien in beschikbaarheid komen. Indien men een begaafde, ongefortuneerde jongeling aantreft die zich inde schilderkunst wil vol maken kunnen wij hem eene subsidie geven voor de Academie van Brussel of van Gent gelijk vroeger. Gefortuneerde jongelingen die de schilderkunst aanzien als eene uit spanning moeten den leeraar maar zelf be talen. Dat is rechtvaardig. Ik roep de aandacht van den heer Schepen op myne aanvraag, het is eene besparing voor onze stad van 2500 fr. M. De Hert deelt die meening niet - de jonge Aalstenaars zouden meer die schil der lessen moeten bijwonen hy vindt dat de stad zich die kosten moet getroosten. Voor 't loopende jaar kan zulks toch niet meer afgeschaft worden want 't jaar is met 1» December ingegaan. Het voorstel van M. De Blieck wordt door den raad in aanmerking genomen men zal de kwestie voor toekomend jaar onder zoeken. De rekening en begrooting der Teeken en Muziekschool worden goedgekeurd. VI. Rekeningen Begrooting der Brand weer wordt goedaekeurd. VII. Werhrechters-raad-Herinrichting. De heer Burgemeester deelt aan den raad mede dat volgens de nieuwe wet op de Werkrechtersraden de Gemeenteraad zyn advies moet geven over de verdeeling der werkliedeu in verschillige groepen. De heer Sekretaris geelt lezing van die groepen M. Di''Burgemeester. Geen opmerkin gen, Mijnheeren M. De Windt. Een enkele heer Uur gemeester. namelijk dat wy de hoop uit drukken dat het Schepencollegie er zal aan houdende kiezerslijst van den Werkrech- tersraad wat eerlijker op te maken dan de gene van de Werk- en Nyverheidsraad waarop er nu laatst gestemd is deze was op eeüe schandelijke en oneerlyke wyze opgemaakt een uwer gekozene die hier met Januari zal binnenkomen zal hier vol strekt zonder recht zetelen. Af. De Burgemeester. -- Die heeren zyn gekozen en ze hebben volle rechtte zetelen. M. De Windt. Ja, ze zyn gekozen, maar ze zullen hier zetelen tegen alle eerlijkheid en tegen den wil van het eerlijke volk. De heer Burgemeester. Ge spreekt altyd van oneerlyke kiezerslijsten en ge reclameerd er niet tegen. AI. De Windt. Dat is nu de 2' maal dat ge daarmee voor den dag komt en ge weet zoowel dan ik dat we rond de 400 re clamatien tegen uw eerlijk werk hebben in gediend, maar dat ze door 't Hof van Beroep niet werden aangenomen ten gevolge eener proceduurkwestie. Wy hadden onze stukken niet doen registreren omdat ze het, volgens de meening van zekere groote rechtsgeleer den niet moesten zyn, en juist daarom heeft het Hof van Beroep onze reclamatie ver worpen en zoo hebt gy al die onrechtvaar dige stemmen bëkomen. VII- Mededeeling en goedkeuring van het ontwerp der nieuwe lanen. Uitgesteld tot eene latere zitting. IX. Voorstel tot eene elcctrische bedee ling in de stad. De heer Burgemeester deelt mede dat eene maatschappij van Mechelen hier in de stad de noodige electrische kracht zou willen leveren voor de verlichting en voor de nij verheidsinrichtingen. Zal door eene te benoemen commissie on derzocht worden. Orde motiën. 'tmidden te brengen, nopens een stadswerk- man met name Joannes Schollaert wonende aan de Molenstraatpoort, op 't fort. Die raensch is 80 jaren hij leeft met zyn oude vrouw en 't kind van een overleden dochter. Gedurende 61 jaren is hij werkman aan de stad geweest,Nooit heefthy meerdan l,50fr, of 9 fr. per week gewonnen. T i ansbegint hij zijn zicht vermogens te verliezen en dat belet hem nog voorts te werken met zyn hooge ouderdom van 80 jaren heeft hy overi gens reeds lang recht op eenige rust Hy heeft dus van zyn plaatsken moeten afzien onnoodi^ te zeggen dat die man geen inkom sten beeftsedert hij zijn werk opgezegd heeft, heeft hy van de stad gedurende 2 we ken 4,50 f r. per week gekregen en daarmee moest hij in zijn eigen onderhoud, dat zyner vrouw en van zyn kleinkind voorzien en ook zijn huishuurken betalen, en nochtans men heeft die almoes sedert dien gebracht op 3fr. per weekdus een half franksken daags voor nen braven man die zijn leven lang gewerkt en gezwoegd heeft voor de stad aan ae arm zalige daghuur van 1,50 fr. daags. M. De Hert. Hij heeft die 50 centie men daags vrijwillig aanvaard hy is daar mee te vreden. M. De Windt. Hij zou ze zeker nog moeten weigeren hebben Dergelijke toestand is een echte schande dat zou op onze dagen niet moeten of mo- *en bestaan die man heeft recht op even en de stad heeft dus als plicht daar tusschen te komen, en gij ook heeren katho lieken hebt een plicht jegens dien man te vervullen want hij werd bij de laatste Ge meen tekiezing door een uwer kiesdravers opgeleid. M. de BurgemeesterM. De Windt cr is hier kwestie van personen en die moet in geheime zitting behandeld worden. M. De Windt: Ik hield er aan zulke feiten in 't openbaar aan te klagen. En in dien ik er ook van sprak was het om de hoop uit te drukken aat de heer Schepen van financiën wanneer hij de begrooting der stad zal opmaken die wij in eene eerst komende zitting moeten bespreken, wel eene som zal beschikbaar vinden die zal toe laten de afgesloofde oude stadswerk- lieden ter hulp te komen. De stad geeft een jensioen aan hare oude bedienden en po- itieagenten, me dunkt dat 't zelfde voor de werklieden kan gedaan worden. Wanneer men miljoenen leent en dui zenden uitgeeft aan talrijke luxewerken dan moet men eerst en vooral zijn werk volk goed betalen en verzorgen. M. de Burgemeester We zullen die zaak in de geheime zitting bespreken. M. De Windt weet genoeg dat alle kwestien waar personen in genoemd worden in 't openbaar niet mogen behandeld worden. M. De WindtOf ik nu de naam van den persoon noemde of niet, het feit dat ik aanklaag bestaat en daartegen teekenen wij protest aan. De raad gaat over tot de geheime zitting waar er beslist werd dat de stad tegenover dergelijke toestanden maatregelen dient te nemen. M. De Blieck. Mynheeren, nogmaals moet ik hier in 't openbaar eene reclamatie doen gelden tegen onze gazverlichting. Ge zult niet my bekennen dat ze weeral slecht is, en ik verzoek 't Schepencollegie daar te willen naar uit zien. Een 2* kw< sti'e is deze dat de gazmaat schappy tot heden toe nog altyd aan iedereen, zelf by degenen die geen enkel woord fransch kennen, kontrakten en schriften doetteeke nen die alleenlijk in 't fransch zyn opge steld we hebben ons daar reeds tegen ver zet en me dunkt dat dergelyk misbruik moet eindigen ik hoop dat 't Schepencol legie daarvoor 't noodige zal willen doen. M. De Windt. Ze geven ons misschien ook franschegaz en ze daardoor ook slecht is. M. De Burgemeester. Er zal van uwe opmerkingen rekening gehouden worden M. De Blieck. M. De Windt. Heer Burgemeester laat me toe ook nog eene kleine opmerking in Congo door paters en jesuiten, die daar, dank aan ons katholiek ministerie, almachtig zijn. Paters stoken daar jenever, alhoewel dit streng door de wet verboden wordt, andere pater» schieten voor het minste misdrijf zwarten met hunnen brouwing door den kop, jesuiten doen daar de kinderkens ontrooven aan hunne ouder», en dit alles tot meerdere eer en glorie van God. Welke monsters schuilen er toch onder menig paterschap. M. Renkin, minister van koloniën, onze sieur Woeste, die weer de leider der katholieke par tij is geworden, M. Tibbaut, die naar de porte feuille van M. Renkin snakt, hadden wel hunne schoonste woorden te gebruiken om al die misdrijven trachten te verrechtvaardigen, dit alles hielp geen steek voor de bewijzen aange haald door M. Van der Velde, die bijgespron gen werd door de heeren Ilymans en Masson, onze twee knappe liberale volksvertegenwoor digers. Spijtig dat de plaats ons ontbreekt om meer breedvoerig over die belangrijke zittingen te spreken, die veel ophef hier in't land en ook in 't buitenland hebben gemaakt, maar wij raden al onze lezers aan, als 't hun mogelijk i«, 't beknopt verslag der Kamerzittingen van deze week te lezen, ze zullen het hun voorzeker niet beklagen. Voor Taal en Vrijheid. Kruiskes en ridderorden zijn, by honder den, ter gelegenheid van 's Konings naam dag, over eenige dagen weer uitgedeeld, ook aan een groot aantal kunstenaars en kunstliefhebbers. Zelfs zyn er officiers en commandeurskruissen geschonken aan ze kere heeren (goeië katholieken natuurlijk) alleenlijk omdat zy, schatrijk zijnde en met hun geld geen weg wetende, van tijd tot tijd, op eene tentoonstelling, een schilderij ken aan koopen. Ook onze stadsgenoot, schilder Valeris De Saedeleer, is met een ridderkruis begiftigd l Proficiat, vriend Valerius, gy ten minste hebt die belooning verdiend. Maar 't spijt ons, en 't zal de overgroote meerderheid onzer stadsgenoten spijten, dat wy geen proficiat mogen toesturen aan een anderen Aalstenaar, aan een ander kunstenaar, die, alhoewel zich op een ander gebied der kunst bewegend, voor den vriend Valerius n:et moet ten onderdoen voor wat de verdiensten betreft. Wy bedoelen M. Gustaaf Pape, de gevier de toonkundige, de gewaardeerde toonzetter, de onvermoeibare en bevoegde inrichter van muziek- en tooneelfeesten De toondichter van Iwein van Aalstvan de muziek der Passiespelen van zoovele Cantaten, koren, liederen, melodieen, enz. de bestuurder van befaamde muziekmaat schappijen en van onze Muziekschool, de in richter van het Beiaardfeest, de man die, in Aalst, het uitvoeren der Rubenscantate mogelijk maakte, die kunstenaar die zoo hoog staat boven zoo vele wier borst ver dwijnt onder 'de talryke kruisen en ordetee kens, die man werd vergeten. Nochtans hy is katholiek, zoo onwrikbaar als maar iemand verkleefd aan zyne politie ke en godsdienstige gezindheid Maar 1. Hy is wars van alle kleingeestigheid, hy meent dat de Kuns' zich niet prostitueeren mag voor een bokkenpolitiek, en hy is er van overtuigd dat alleen 't samengaan van alle Aalstenaars, tot welke party zy ook behoo- ren, Aalst welvarend en aangenaam kan maken. En zie, dat kunnen de kleingeestige poli tiekers der bokkenkliek niet lyden en dAiir- om moet er den heer G. Pape onrecht wor den aangedaan. Onze vriend Corneille van Branteghem. de oudste officier onzer Burgerwacht en de oudste kapitein, zag den 26 November 1.1. jongere kapiteins, jongere officieren dan hy, een nationaal ridderorde ontvangen dat hem geweigerd werd. Is het omdat hy zün ambt onbezoldigd be kleedt en de anderen niet f B. B. Congo overmeesterd door pater» en Jesuiten. j Zeer belangrijke zittingen geweest deze week. M. Van de Velde sprak over Congo. 't Is wreed welke gruwelen en moorderijen er daar nog gebeuren. De leider der »ociali»ten M. Van de Velde, hekelde in heftige woorden j de moorderijen en kinderrooven gepleegd 1 De Lijdensweg en Goddank De Tafel is gedekt. Verleden Zondag hebben we waarlijk eenige genotvolle uren doorgebracht iu on zen Stedelijken Schouwburg (voor wanneer den nieuwen as-je-blief). Doch alvorens aan Uedele, trouwe bezoe kers van Tooneel, een verslag te doen nopens de vertolking, vraag ik toelating om eerst en vooral een woordje te richten tot de tal rijke liefhebbers-spelers, die voor het voet licht treden in de vele Rederijkenkamers die nog in Vlaanderen leven, en die, overtuigd door de spreuk Dat de Tooneelkunde de nabootsing is van het werkelijke leven denken dat het dus voldoende is, op de plan ken net te handelen als in 't dagelyksche leven. Aan anderen, wetende welken edelen invloed de tooneelkunde op de samenleving uitoefent, en die de scène aanzien als eene paradeplaats, van waar men in zeer hoog- d ra venden toon tot diegenen wel wil spre ken, die zich de moeite getroost hebben hun spel te komen bewonderen. Tegen beide meeningen moet verzet aan- geteekend worden. Tooneelspelen is eene kunst evenals elk andere leer behoeft zy dus eene voorafgaande opleiding, eene voor bereidende studie en eene langdurige erva ring. De tooneelkunst eischt eene voortdu rende toewyding dat de speler zich nooit inbeelde het ideaal bereikt te hebben door aandachtig overwegen en zorgvuldig nakij ken zal hy oneindig veel byteeren. Nu die Kunst is niet een eenvoudig afkijken der werkelijkheid, maar is de fyriste, de juiste nabootsing der natuur. Zelf ge voelen volstaat niet, maar wel aan ande ren doen gevoelen wat gy weergeven wilt. Daar ligt het diepe onderscheid tusschen de alledaagsche opvatting en het echte doel einde der tooneelkunst. Nu, een woordje over de vertooning van de Lydensweg of langs Doornen weg. Heinrich Pratorius (Hr R. De Stobbeleir) heeft op onberispelyke wyze zijne rol ver tolkt. Gebarenspel, uitspraak, houding enz stond rotsvast in zyn rol evenals de andere spelers, en, ik hoop dat hy het my niet ten kwade nemen zal, indien wij hem stelten tot voorbeeld aan menig ander liefhebber. Men mag gerust Ernst Bulan (Hr Cornelis) op den zelfden voet stellen als voorgaande speler. Zyn spel was aangrijpend eri heeft menigen toeschouwer een traan ontrukt vooral in het tweede en derde bedryf. De andere spelers, Hubert (Hr Beeckman) Alfred (Hr Agneessens) hebben met veel ver dienste gespeeld, evenals Egon (llr Ivlaes) in de kleine, maar moeilyke rol een min dere rol, die van huisknecht Frans,-(Hr Van den Branden) was opperbest op de hoogte van zyne taak, want vete liefhebbers scny- nen maar al te vaak te vergeten dat die ook hunne belangrijkheid hebben anders zou de schrijver ze eenvoudig uit zyn stuk weg laten. Johanna (Mev. De Somme) was aanbidde lyk, in hare liefhebbende moederrol, van het begin tot het einde toe heeft zij hare toehoor ders weten mede te slepen door haar een gevoel- en natuurlyk spel, knap werd zij bij gestaan door Dorothea (Mej. Pulvliet) maar evenveel kan niet gezegd worden van Ellen (Mej. Th. Cuypers) ik had haar eene andere hóudiug willen zien aannemen, vooral in 't derde bedryf. Deze opmerking daargelaten, was het eene mooie en puike vertooniog die bij het publiek goed onthaald is geworden. Een luiden lach van hel begin tot het einde deed het het blyspel God dank 1 De Tafel is gedekt, by de toeschouwers opgaan. Opperbest was Major Stolberg (Hr Van den Branden). Hendrik (Hr Klaes) en ook Lotje (Mej. Cuypers) was levendig, prettig, vurig bijgestaan door Baptist (Hr Beeckman) als ook door de andere dames Mev, De Somrue- Gassée en E. Polvliet, den Samenhang liet weinig te wenschen over, daardoor rolde die kleine charge op geestige wijze van stapel. Voor slot, dient geloofd te worden, de goede samenhang, tooneelschikking en klee- ding-typeeriiig,dankaanden knappen tooneel meeter (Hr De Stobbeleir) en zyne vèrdienste lyke medespeler* in 't algemeen. Dit was gezegd, zonder ophemeling of om iemand te benadeelen, want 'k houd aan waarheid en rechtvaardigheid, maar niet aan deuren, die door anderen dan den acteur zelve, open voor of na hem toegedaan worden. Wy hopen tevens dat deze verdienstelyke Kring onverdroten zal voortwerken aan de Kunstopleiding van het Vlaamsche volk. Kunstopleiding welke ons volk zoo brood- noodig heeft. INTERIM. Echte Democraten en valsche demokrotjes. Iets wat veel menschen van Denderleenw en omliggende nog niet weten, is dat er dient onderscheid gemaakt te worden tusschen echte democraten en valsche demokrotjes. Echte democraten zyn diegene welke zich het lot van den werkman behartigen en alins in 't werk stellen om zyne toekomst te verbeteren. Die democraten nemen den naam van liberale volksvrienden. Valsche demohrotjes zyn kereltjes die tot de familie der windmolens behooren zy draaien en keeren derwyze dat zy steeds be- vryd blyven van het orkaan, dat, moesten zy hunne wieken wat te hoog willen slaan, hun ter neer zou ploffen om nooii meer recht te komen. Vandaag voor de Kerk, morgen tegen, overmorgen liberaal, den dag daaropvol gend socialistzoo waaien zy mede met alle winden, en trachten zy den onnoozelen werkman voortdurend te paaien, terwyl zy hem stof in deoogen werpeii om hun eigen prolyl in 't geniep te bewerken. Onderden dekmantel van democratie, be vechten zy in 't omliggende al wie hunne lersoonlyke intresten niet bevoordeeligt. 11 hunne gemeente nemen zy den titel van vrije democraten alsof een ware demo craat ooit anders zoukuunen zyn dan vrij. Te Nmove spelen zy den liberaal, te Aalst en te Brussel den socialist en verder kleven zy soms nog de anarchie aan. Wanneer men dat sourt windmolens dan in zyn midden noort rouiien, Kraamt het er niets anders uit dan onzinnige prietpraat en wordt er veraent en verfoeid al wie met hen niet samenspant. Die toestand hoeft hier een tijdje kunnen duren, omdat de weraineoschen oibewust uleveu van de tariuffenstreken dier looze Kereltjes.Tnanszyn iiier mannen opgekomen die vryen onafliauKelyii de stem verheffen, uui te verydelen ai wat nieteerlyK gesciiiedt en lot uut niet streiit van het algemeen. Die manneu maiveu deel uit van den Liueralen VuinsKring Nut eu Vermaak», zij heb ben up zien geuoiueu üardüeKKig te bevech- teu al wat niet edel, scuooa en menschlie- vend is, en zullen paal en perk weten te stellen aan den bruud- en eerroof, van wege zeKere opgeblazen windbuilen gepleegd, die bier ter gemeeute nestelen om er venyn, iiaat en tweedracht le zaaien, en beter zou den doen 11 un geweten uauwKeung te on derzo .Keu, zien voor een spiegel te plaat sen, en uit le roepen, met een berouwheb bend geluid L'cce houio Alea Culpa (Aauzie deu meuken Door myue schuld vVy raden ten zeerste alle werKlieden en uurgers aan rypeiyd te overwegen waar eigenlyK de ware voiiisvrienden te vinden zyn uy de vaisciie demoKroijes, de haat dragende en rusvstoreude nulliteiten, of ny den Liueraien Voiasariiig «Nut en Ver maan de deftige, uieusculievende vrien den der volKSvenicntiug. Het Bestuur van .nuc en Vermaak stelt zien bereidwillig ten dienste van eenieder, die zien zou te DeKiageu nebben over de eene of andere onreentvaardigheid ten nuunen opzionte gepleegd, en gelast zien van narte, Kosteloos, de neeJige voet stappen te ricnieu tot net beKjinea van alle welieiyK reent. Het Bestuur van den Liberalen Volkshring Nut en Vermaak, te Den derleeuw. Voor de eerste maal sedert haar bestaan, heeft de ruim nonderdjarige Liberale Pmlhar- mouie thaus afgezien van aarealoude gewoonte 0111 's Maandags te feesten. Comiteitsleden eu muzieKanten zijn er einde lijn toegekomen liuune vooringenomenheden af te loggen eu zijn net voorstel toegetreden van enkele leden die, sedert een paar jaren, er op aandrongen om ons jaarlijks Geoilia-diner des Zondags te geven. Nooit neuoen wij getwijfeld aan het gezond oordeel en verstand der coiniteitsieden en mu ziekanten. Wij zien met welgevallen dat de jeugd zien vermaaat'tis zelfs Hare plicht; ducu men moet altijd doomstandigneden inzien Waarin eene wijziging van 't reglement zich op dringt, eu 'tis in de nuidige moeilijke tijden niet, nu dat het leven zoo moeuijk wordt voor don werkenden man, dat Wij net aantal verlot- lagen moeten benouden of opdringen. Lr ucsiaau reeds feestdagen genoeg en, Wat Sottegem betreft, die worden hier nogal goed ouderuoudeuDoch strookt zulks wel met moeders kookpot Dft alles belet ons nochtans niet te bevesti gen dat, wat in gene sociëteit noodzakelijk wordt, in eene andere niet ietwat voorbarig zou voorkomen Aan de hoofdmannen dus van de toestanden rijpelijk te overwegen, alvorens een definitief besluit te nemen. Wat er ook van zij, wij stellen met genoegen vast dat de ingebrachte wijziging in onze al oude gewoonten, aan niemand belet heeft zich goed te vermaken. 's Zondags deed de eropgeknapte Philhar- monie, au grand complet, haar gewonen sortie waarna allen, muziekanten en eereleden, rond 1 1/2 uur de voeten onder tafel staken om in een gezellig samenzijn zich eens goed te doen aan do lekkere spijzen en wijnen. Andere peper dan wat gerst- en brunnennat waardoor de K. VI. gildemannen hier bieren icater beduiden (er is daar toch zeker wel iets aan 't verhuizen in de bovenkamer dier vlaamsche leeuwkens) We verleenen 't kruis van eer aan de patrons voor het «makel ijk en welopgediend diner en ook aan de eereleden, die liet zich gewaardigd hadden zoo talrijk aan 't feest deel te nemen. Zoo moest het altijd zijn, en de heer Velge deed wel daaraan hulde te brengen. Verdiend waren zij ook, de gulhartige woor den die hij in naam van den Voorzitter toe stuurde tot de muziekanten voor hun oppassen der repetitiën en ook aan den bestuurder, den heer Dobbelare, voor den ijver die hij aan den dag legt en voor de moeite die hij zich geeft om de Philharmonic op een voet te brengen, waar dig van de liberale paitij van Öottegem. Voor 't overige valt de taak oas wat moeilijk om nog alles in de kleinste bijzonderheden weer te gevendoch terloops zij gezegd d»l van deft

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2