w erk der Schoolsoep. Ook eene onzinnigheid. Recht en Vrijheid Het Werk der Schoolsoep. Liberale Werkmanskring. ,joek samó» het bestuur. anderen ban. zaatn tegelijkertijd. Voor 't groot: Jos. VA> uan Iels over den strijd der Antiklerikalen. WIELL Vp°litiekalleen den NINOVE. dit Denderleeuw. Uit Sottegem. Mingela mangel. Het is nu eenmaal bewezen dat onze kies wetten door de klerikalen werden aaneen- geknoeid tegen alle gezonde rede en recht in. Kan men, by voorbeeld, grooteren onzin uitdenken dan de bepaling waarbjj de pro vinciale senators zijn aangesteld Volgens artikel 53 van de grondwet wor den de provinciale senators gekozen ten ge- talle van twee in de provincies welke min der dan 500,000 inwoners tellen, drie in de provincies van 500,000 tot 1,000,000 inw. en vier in de provincies hebbende meer dan 1,000,000 zielen. Als we nu voor grondslag nemen hetcyfer der bevolking op 31 December 1910, dan krygen we de volgende verdeeling In de klerikale provincies Antwerpen 989,340 inwoners 3 zetels West-Vlaand. 881,033 3 Oost-Vlaand. 1,123,000 4 Limburg, 277,582 2 Luxemburg, 234,252 2 Namen, 365,606 2 3,870,813 16 In de antiklerikale provincies Braband. 1,505,214 inwoners 4 zetels Henegouwen. 1,240,525 4 Luik. 899.423 3 en het 3.646,102 11 Iedereen zal moeten bekennen dat die toe stand ganscii onrechtvaardig is. Voor een zwak verschil van bevolking tusschen de klerikale en antiklerikale provincies, be schikken de eersten over vijf zetels meer. Braband, met ruim anderhalf millioen zielen, beschikt over vier provinciale sena tors en Luxemburg met ietwat meer dan 200,000 inwoners over twee. In verhouding van Luxemburg zou Braband twaalf sena tors moeten hebben. Zulk ongehoord geknoei moet kost wat kost een eind nemen —O De Liberale Damen, Bestuursleden en Inrichlsters van 't Werk der Schoolsoep voor de behoeftigste leerlingen der stadsscholen van Aalst, bezoeken thans zoover hun zulks mogelijk is al de mildadige inwoners van welke zy denken, dat ze deze schoone instel ling genegen zyn. Het is hun natuurlyk onmogelijk, zelfs met den besten wil der wereld al degenen een bezoek te brengen, welke bereid zijn hunne gift te bieden om het edel Werk der Schoolsoep de beste vruchten te laten afwer pen, en niemand zal het hun kwalijk nemen immers de Damen kennen niet alle inwoners en er moet met spoed worden ge handeld om het Werk met Nieuwjaar te laten aanvangen. Naar we vernemen worden de Damen overal zeer goed ontvangen en wordt de inschryvingslyst door talryke deelnemers en deelneemsters ten voordeele dezer menschlievende instelling geteekend. Indien oprechte menschenvrienden, het bezoek der Damen niet zouden ontvangen hebben, zyn we verzekerd, dat ze daarom nietualaten zullen het hunne by te dragen, tot het bereiken eener groote uitbreiding van het Werk der Schoolsoep, en hunne deelneming en giften in geld of in natura zullen zenden aan eene der damen Bestuurs leden, wier namen hieronder vermeld zyn De refter of eetplaats is bijna gereed en aan de Damen en Heeren Onderwijzeressen en Onderwijzers werd gevraagd, de namen te willen opgeven der kinderen (zonder eenig onderscheid der gezin <heid van de Ouders) welke bij hunne wete of naar ze vermoeden noodig hebben beter gevoed te worden, om gezonder te zijn en dan ook beter te kunnen leeren. Wie kan een kind zien lyden, onschuldig zien lyden en honger hebben zonder tot in het diepste des harten ontroerd te wezen. We zyn daarom overtuigd, dat alle volks vrienden, zonder onderscheid, den oproep der Damen Bestuursleden zullen beantwoor den, en de nieuwe instelling zullen steunen, die hulp zal verleenen aan schoolkinderen voor wt lke in onze stad in dat opzicht, tot heden niets werd gedaan. De Bestuursleden zyn Mevrouwen O. Van der Schueren, Voorzitster A. De Windt, onder-Voorzitster, J. Singelyn, Schatbewaarster Mejuffrouw Ch. Michiels, Schrijfster Mevrouwen Louis Camu, Bezorgster A. Grégoire, C. V. d. Broeck, Leon Camu Is. Leclercq A. Ringoir Mejuffrouw J. Schotte Mevrouw O. Van de Velde. Elk geve wat en de menschlievende inrichting zal en moet bloeien. Vele kleine kleintjes maken een groot I vele druppel kens vormen een plas De Heerzeide: Laat de kinderen tot mij komen. Wie van ons kan ze verstooten dan vooral als ze lyden strijd tegen personen voeren en voor wie de verbetering der instellingen en den val der klerikalen maar eene' bij zaak schijnen te zijn. Het socialistisch blad is weinig rechtvaar- j dig ten opzichte der liberale damen die hier t gedacht opgevat en 't werk der School- soep gesticht hebben. Die damen doen dat I zegt het blad ra te pronken en om kunne j zoogezegde liefdadigheid ten toon te spreiden 't Is dus genoeg dat de liberalen iets op louw zetten of een werk inrichten dat eenig- zins de onverdiende ellende en 't gebrek moet lenigen van de ongelukkigst,en onzer medeburgers, opdat zekere socialistische schrijvers met minachting zouden spreken over diezelfde liberalen e^ hen alle slechte gevoelens toekennen. Dat is niet alleenlijk onrechtvaardig maar tevens begrijpen we olstrekt die manier van handelen niet. Schrijver van Rechten Vrijheid zegt dat indien de werklieden der fabrieken een half fransken meer wonnen per dag dan nu, de schoolsoep er niet zou noodig zijn omdat ze dan in de gelegenheid zouden zijn hunne kinderen hun buikje te laten vol eten. We zijn ten volle t' akkoord over 't feit dat hoe meer een werkman wint hoe beter ook hy zijn kroost kan verzorgen wij wen- schen uit ganscher harte dat het loon der arbeidende klas beter en grooter worde dan hedendaags vooreerst de werklieden zei ven kunnen, door 't stichten en zich te ver eenigen in vakbonden, er veel toe bijdragen om die loonsverbetering te bewerken - - dóch onsgansche vertrouwen gaat alleenlyk riaar die vakbonden waarde politiek uitgesloten is en die zich uitsluitelijk met de verdedi ging der vakbelangen hunner leden bezig houden. En indien de werklieden voor de verbete ring van hun lot moeten werken, dan toch ook hebben we vertrouwen in de gevoelens van eerlijkheid, oprechtheid en menschelijk- heid die den patroon bezielen. We aanzien als weinig ernstig hetgeen sommige gazet schrijvers zeggen dat alle patroons onrecht- vaardigen en uitbuiters zijn dat ze hun werkvolk uitpersen en er tot den laatsten druppel bloed zouden uitzuigen dat zijn ook weeral maar woorden en bevestigingen waarmee men alleenlijk de snullen kan op maken of te vreden stellen. We stellen ons vertrouwen wat de lotsverbetering van den werkman betreft, langs den eenen kant in de krachtige vver king van wel ingerichte vakbonden en ten andere in de eerlijkheid der patroons die in volle geweten niet kunDen weigeren hunne werklieden, inde mate van het mogelijke, een ordentelyk loon te betalen. Doch in af wachting van dio betere toestanden, in af wachting ook dat de Staat en de Openbare Besturen op dergelijke wijze zullen inge richt zijn en er wettelijke maatregelen zul len genomen worden om 't recht van bestaan van ieder mensch te verzekeren en hem ten minste van honger, ellende en armoede te vrywaren, juichen we alle instellingen toe die geroepen zyn 't lot van den ongelukki ge en van den minderen man te verzach ten. En waarom dan mengt Recht en Vrijheid die bittere woorden in haar artikel, waarom die minachting ten opzichte der damen die zich dat edel werk der Schoolsoep ter harte trekken Is het enkel omdat het een liberaal werk is n omdat het ter hulp zal komen aan die talrijke hongerige maag jes en noodlijdende kinderen die onze stads scholen bezoeken Is het omdat dien onder stand der Schoolsoep zal verleend worden aan allen die 't noodig hebben zonder dat er ooit, tegenstrijdig aan 't geen by de kleri kalen gebeurd, naar de politieke overtui ging hunner ouders zal uitgezien worden Wij beseffen waarlijk de reden niet waar om het socialisch orgaan van Aalst, op dit oogenblik, wanneer in alle andere steden van't land, alle antiklerikalen samenwer ken om den klerikalen vijand te bevechten, zoo handelt; de liberale party nochtans behartigt neven 't stoffelijk welzijn en 't pro fijt der werkende klas, de zedelijke en ver standelijke verbetering van 't volk, iets waarmede iedere ware volksvriend en iedere oprechte socialist moet instemmen. We laten dus alle eerlijke lieden over die handelwyze van het socialistisch blad oor- deelen. De Leden van de Liberale Werk manskring, die ons inlichtingen kun nen geven over geburen of vrienden, weduwe of behoeftigen wier kinderen de stadsscholen bezoeken, voor welke het Werk der Schoolsoep eene weldaad kan zijn, mogen zich wenden tot het Bestuur, Zondag van 11 tot 12 uren in licid liPJA-001"^3 of tot de Boden. In de Kamerzitting van Woensdag 20 December bij de bespreking waarin er over de werkerssyndicaten en be langen gehandeld werd zei de socialis tische Volksvertegenwoordiger H DEJARDIN onder andere Men be schuldigt ons 't werkvolk op te ruien, en nochtans we raden hen gedurig af van de personen aan te vallen, we be spreken en keuren alleenlijk de instel lingen af. Dat noemen wij eerlijk en verstandig spreken en mochten we hopen dat iedereen den politieken strijd op die wijze verstond. Overigens wat is of wat vermag een persoon, een individu, ten opzichte van de belangen eener gansche massa 't Is dus niet met die of geen persoon te bekampen of in de beet van 't volk te stellen dat men de intresten van dat volk zal ver dedigen of zijnen toestand verbeteren. Neen, de echte en de goede politiek, de ware demokratische werking bestaat in de verdwijning te bewerken van instellingen die van bunnen tijd niet meer zijn en die den vooruitgang der massa belemmeren. En 't is juist omdat hedendaags in de wetgevende Kamers de liberalen en de socialisten t' akkoord zijn om de verdwijning of de verbetering te vra gen van MENIGE anti-volksgezinde instelling, dat zo gezamentlijk strijd voeren tegen een ministerie en eene partij wier bestaan nog alleenlijk steunt op oneerlijke kieswetten. Wie hielden eraan die woorden van den heer Dejardin mede te deelen rr^ve** ze ter overweging aan al die M. Woeste te Ninove. Sedert eenige jaren kwam Staatsminister Woeste by na niet meer en slechts met tegen zin naar Ninove, Dit dagteekent van op den dag dat Recht en Vrede verslag gevend over de redevoering van M. Woeste, uitge sproken op het Ciciliafeest der katholieke Harmonie in 1905, hem had doen zeggen dat gansch de katholieke party in Maras- me lag Maar de kiezing van Mei a. s., en al de bedreigingen welke hem naar het hoofd ge slingerd werden sedert hij de hand leende aan Liberalen en Socialisten om 't ministerie Schollaert te doen vallen, hebben M. Woeste aangespoord zijne houding en zijne kandi datuur te komen verdedigen op het droef Ciciliafeest der Eendracht. Die pleitrede was er dit jaar des te meer noodig, dat er reeds lang in 't klerikale kamp eene ernstige protestbeweging is ont staan tegen de kandidatuur van M. Woeste. Men herinnert zich dat, voor het invoeren van het tegenwoordig kiesstelsel, de kandi datuur van M Woeste altijd het laagste ge tal stemmen oogstte op de klerikale lijst, en hij heel klaar en duidelijk 't oogenblik voor zag dat hij door de kiesmand zou vallen wanneer, juist ten gepaste tijde, het meer voudig stemrecht ter wereld kwam met de manke E. V. Dit nieuw stelsel bracht.de voor M. Woeste zeer gelukkige bepaling mee, dat het voort aan de kiesgenootsch'appen zouden zijn, de politieke komiteiten, de kleine kapellekens, welke naar eigen oordeel de kandidaten zou den naar waarde schatten en hun rang op de lijst aanduiden Wie men den eersten zou plaatsen, zou de eerste gekozene zijn 1 En zoo werd M. Woeste door 't- klein kapelleken immer vooraan op de katholieke lijst geplaatst, en zelfs tegen den wil der katholieke kiezers van het arrondissement Aalst als eerste kandidaat en eerste gekozene uitgeroepen. Want wanneer er, inde laatste jaren, een poll geëischt werd voor het aan duiden der kandidaten, werd er voor M. Woeste uitzondering gemaakt de Kapel mannen deden zijne kandidatuur met luid ruchtig handgeklap aanvaarden Thans schijnt het comediespel, naar oor deel van het jong en demokratisch element der partij, lang genoeg te hebben geduurd. Sedert eenige jaren werd er, met immer meer aandringen, een algemeenen poll geëischt, dus een poll, waar er zelfs voor Al. Woeste geene uitzondering zou gemaakt worden, een poll die zou toelaten M. Woeste buiten te cyteren. En nu dat M. Woeste, in de oogen dier heethoofden, eene fout te meer op den lever had, nu heeft men eindelijk moe ten toegeven en de katholieke pers deelt ons meè dat het Midden-Comiteit der katho lieke Kiesvereeniging van het Arrondisse ment Aalst eene Al gemeen e Vergadering komt te houden en een magistraal besluit te nemen Onder andere besluiten werd er vastge- steld, en onder algemeene bytreding, dat voor het aanstellen dei kandidaten en de o aanduiding der rangorde, zal overgegaan worden tot een breoden algemeenen poll, waaraan alle kandidaten zich zullen moe- ten onderwerpen. De poll zal gehouden worden op het einde der toekomende maand Januari. In elke gemeente zal er dus binnen de dry weken overgegaan worden tot het be- noemen der afgevaardigden die aan den poll zullen deelnemen. De vraag was nu, of M. Woeste zich zoo gemakkelijk zal laten afschepen. Hy heeft meer dan éen toer in zijn mauw, en de jonge kandidaten die zijn zetel beloeren, weten waarschynlyk ook wel dat hy geen kat is om zonder handschoenen aan te vatten 1 Naar wij reeds vernamen is M. Woeste met zijn strijdplan vaardig en besloten het terrein voor de uitvoering voor te bereiden opvolgentlijk te Ninove, Aalst en Geeraards bergen Het Ciciliafeest der Harmonie van Ninove was de eerste gelegenhdd, en M. Woeste heeft ze gevat. Elk was dan ook nieuwsgierig om te ver nemen hoe de oude Staatsman zijne houding in de schoolkwestie zou rechtvaardigen te genover de fanatieke bende kleinsteedsche politiekers. Wanneer Reinaard de Vos voor de vier schaar gedaagd werd was het, als hy 't diepst in nesten zat, dat hij zich op de sluwste wijze uit den slag wist te trekken. De Waalsche Woeste heeft zich echter zoo fijn niet weten vrij te praten als onze diet sche Reinaard. De katholieke blaadjes die verslag gaven van 't feest, vertellen dat hy er niet in slaagde zijn houding in hun oogen te recht vaardigen. Ziehier wat Het Volk onder andere schreef, nr van verleden Dijnsdag a Talrijke aanspraken werden gehouden. Alhoewel ons gedacht niet is, verleden twisten te doen oprijzen, willen wy ons nochtans een oogunlilik ophouden bij de redevoering van Staatsminister Woeste Mynheer Woeste heeft gesproken over den algemeenen politieken toestand en trachte terloops zijne houding gedurende de bespreking van het jongste schoolont- werp te rechtvaardigen. a Onpartijdig gesproken zijn wij van mee ning dat hij er hoegenaamd niet in gelukt is. D-1 red an welke hij aanhaalt, onder meer, de kleine katholieke meerderheid, hebben met het" ontwerp niets te zien en kan j men inroepen tegen even welk wetsont- welk min of meer wat gelijkheid invoert op j schoolgebied. Deze redevoering heeft aanleiding gege ven tot eene levendige bespreking tusschen dischgenoten na het vertrek van M. Woeste. M. Woeste zal dus fijn garen te spinnen hebben, wil hy zich door den poll van kant niet zien zetten. De bezadigde katholieken «vinden, daar men 't comediespel der polls nu haast twin tig jaren lang gedoogd heeft, dat men den ouden strijder nu wei tot 'teinde zyner loop baan zou mogen dulden. Maa r zoo verstaan het de jonge windbui len niet, die zijn zetel beloeren. Als de leeuw oud wordt, voelen zelfs de ezels zich den moed om hem nen schop te geven. Zooals de katholieke blaadjes schreven, is dus met de Algemeene Vergadering van het middencomiteit der katholieke kies vereeniging al werd het niet gezegd de kiesstryd definitief geopend... in het katholieke kamp. Wie zal hem winnen 1? Liefdadigheids concert In voordeel van het Stedelyk Hulpfonds tegen gedwougen Werkloosheid. Ingericht door de maatschappij SPOR TINB FOOTBALL-CLUB, alhier. Op Zon- dng 24 üeeemher 1911, inde too- neelzaal van den Liberalen Kring, Dreef- straat, met de hoogst gewaardeerde mede werking der talentvolle kunstzangeres Me- juffer Alice Viceo*oy, 1® prys, met on derscheiding, van het Brusselsch Koninklijk Conservatorium en prys der Koningin der Heeren Ch. Ivneip Violoncelle-solo in den Koninklijken Muntschouwburg, 1° prys van voornoemd Conservatorium Th. Ilruy- lundt, kluchtzanger te Geerardsbergen en Adolf Steppe, zang bestuurder. Be piano wordt gehouden door den Heer J. Van Ham Bureel om 5 ure Gordijn om 5 1/2 ure. Na 't Concert IS AL met groot orkest, tóe- gankelyk voer de leden der verschillende iberale maatschappijen met hun huisgezin en voorde vreemdelingen opgeleid door een lid van Sporting F. C. PRIJZEN DER PLAATSEN 1® raDgzetels 1,50 fr. 2a rang 1,00 fr. 3* rang 0,50 fr. Groeuinger wacht. Op 26® December dezer zijnde 2® Kerstdag, zal erom 6 uren des avouds 111 de Schouw burgzaal der Dreefstraat eeQe belangrijüe meeting plaats grijpen. De algemeene toe stand der Vlaamsche Beweging zal er uitge legd worden door begaafde sprekers. Eenie der die. eene juiste opvatting over die brau- lendekwestie wilopdoeu, komt naar de mee ting Zulleu spreken MM. H. Meert (Gent) schrijver van het algemeen Nederlandsch verbond tak België. J, Her reman Brusseleen der be kwaamste vlaamsche sprekers van het land. Pol De Smet (Gent) een oud student der Gentsche Hoogeschoolstaat op het punt officier benoemd te worden. 1. Van den Bruele (Ninove) welke aan de meeting de lokale toepassing zal geven. üurgei'Hjke «tand van Ninove. Aangifte van 15 Doe. (inbegrepen) tot 22 Dec. (niet inbegrepen) GEBOORTEN Mannelijk 3 Vrouwelijk 0 OVERLIJDENS een doodgeboren kind vrouwelijk gesl. Vreemde luizen. De valsche demo krotjes, niet meer wetende van welk hout pijlen te maken om het volk te misleiden, hebben de phenomeiiale gedachten gekre gen onze liberale volksvrienden te bestem pelen met den hatelyken kreet van vreemde luizen Het aloud gebruik van zekere gefanati- zeerde buitenlieden om alwie niet inboor ling hunner gemeente is als een 0 eemde luis te aanzien een afkeer die hen mg - blazen werd door hunne fameuze herders, omdat deze wel weten dat de met-iuboorlin- gen meestal samengesteld zijn uit om wik kelde lieden die licht tn vrijheid onder het volk brengen hebben de Deuderieeuw^ sche windwijzende dwa'askoppen aangezet om, door dien bylap, een zekere antipathie te verwekken voor hen die alhier den naam van liberaal vry lateu klinken. Wij kennen de ellendige kereltjes die dit vuurtje trachten te ontsteken en niet geluk ten. De menschen uit Denderleeuw laten zich niet meer door hun gezeever medelokken. Wij willen hun de oogen ten volle helpen openen en stellen de volgende vragen Welke Belg is er vreemdeling in zijn land P Betaalt iedereen zijn persoonlijke lasten niet in de localiteit waar hy gevestigd is Zijn de pastoors en de groote hansen die u bestieren allen inboorlingen Verdient hier 't volk zijn brood te huis P Ziet men niet dagelijks honderden Dender leeuwenaars te Brussel en voorgeborchten werkzaam Statiemannen, treinoversten, beambten, onderwijzers, boekhouders, acl- vokaten, notarisklerken, brouwersgasteu, kleermakers, stieldry vers van allen aard' en worden deze ooit ergens met den naam van c< vreemde luizen onthaald O democratie welke schanddaden begaat men in uwen naam Zijn zulke laffe streken de democratische gevoelens der valsche demokrotjes, dan be klagen wij hen, omdat zij nog zoo zeer ver- achterd zyn en niet begrijpen kunnen dat alle Belgen thuis hehooren in hun land. Maar, och kom, zij begrijpen het al te wel, want zij allen, die hier den steen gooien tot de rechtzinnige liberalen, ver dienen elders hun brood, omdat in Dender leeuw geen voldoende nering bestaat en er voor hen diensvolgens niets anders dan armoede zou te wachten staan. Welnu, huilt maar voort, demokrotjes van 't valsche gebroed, het volk zal oordee- len 1 Doch, zij die hier als vreemde luizen gerekend worden zullen den steen niet terug gooien zij wachten met geduld tot dat het oogenblik zal gekomen zyn dat de inboor lingen hunne goede gevoelens naar waarde zullen schatten, zij rekenen op de eerlijke, deftige lieden die met hen medewerken tot het bekomen van meer vrijheid, meer ont wikkeling, menschlievendheid, meer recht zinnigheid onder het volk, en zullen niet op houden de goede princiepen in te planten, overal waar het eenigszins mogelijk is. Hurine leus is Nut en Vermaak dit wil zeggen het volk verheffen, de handel doen bloeien. Wie zulk edel werk verricht is geen vreemde luis Danjj aan de verknochtheid der heeren Verdonck en Troffaes, onze eerevoorzitters, zal de Liberale volkskring Nut en Ver maak weldra in bezit gesteld worden van een prachtig vaandel. Dien dag zullen de valsche demokrotjes hunne kijkers mogen openspannen en verbluft staan over den machtigen stroom van liberalen, die, uit alle gewesten, ons dorp zal binnen dringen om ons te vereeren en geluk te wenschen voor ons moedig streven. V. en V. Op Dinsdag 26 December 1911 (2d' Kerstdag te 6 uur '3 avonds, in de feestzaalOns Huis Statiestraat, 23, te Denderleeuw Groot© Cinema met begeleiding van M11 iek ingericht door denLib. Voikskringc< Nut en Vermaak. —0 - Ingang vrij en Kosteloos. Kinderen beneden de 10 jaar, niel verge zeld van liurme ouders, worden geweigerd. PROGRAMMA 1. Het valscne muntstuk. 2. Maandroomenj. 3. Voor een erfgenaam. 4. De verboden vrucht. 5. Het bankbiljet. 0. Een koppige vent. 7. Een aardig testament. 8. Aloet hij trouwen of jongman blyven... 9. De verbroken vriendschap. 10. Een wreede straf. Men zegge 't Voort 1 De katholieke partij wil ook den bloei van handei en nering, en de kandidaten die haar vertegenwoordigen zijn er borg voor. Bewonderenswaardig gelegen voor 'tgcen het spoorwegverkeer aangaat, willen wij door de uitbreiding der trams, door de ver- fraaing der gemeente, door de vermenigvuldi- giiig d^v feesten en aantrekkelijkheden het volk van het omliggende meer en meer naar Sot- tegem trekken de openbare welstand heeft er alles bij te winnen. Zoo schreven de katholieken tijdens de laat* ste gemeentekiezingen alhier, in hunne kies* manifesten. Nu, veel beloven en weinig geven doet de zotten 111 vreugde leven, zegt liet spreekwoord. En ais 't er op aankomt de kiezers hij den bok te leiden, daarvoor zijn de katholieken seffens gereed. Wij heboen vroeger reeds aangetoond hoe bewonderenswaardig Sottegem gelegen is, wat 't spoor weg verheer aangaat, 0111 't volk uit Sottegem te vervoeren naar de Sottegem^ 'he paardenKoersen van Alana-Lierde. En nog onlangs liehDen wij erop gewezen hoe zij hunne kieSDeloiten in den wind slaan in zake onderwijs. Nu willen wij ookaantoonen hoe bezorgd ze zijn voor den uloei van handel en nering in onze gemeente. Tot hiertoe verwaohten wij het eerste feest, de eerste aantrekkelijkheid die 't volk van 't omliggende naar Sottegem moet doen stroo- men Ui verstaan onze katholieke heerschap pen misschien door aantrekkelijkheden de hip podroom en de schommel imjze) die hier sedert een veertiental dagen onze inarkt versieren Wel bedankt voor zulke feesten en aantrek kelijkheden die ons dagelijks tot laat toe in den avond de ooron afzagen met hunnen tarararire en de inwoners van de markt en omliggende heilzame rust ontnemen 1 Zulke aantrekkelijkheden brengen geene aarde aan den dijk der neringdoenden, want wij hebben nog van niemand hooren spreken die daardoor eene pint bier oi' eene slaapmuts meerheeft verkoentIntegendeel, alle nering doenden pruimen om 't meest, want Hetgeen in den hippodroom en aan de üijze beestig ver teerd wordt, komt natuurlijk niet ten profijt» van winkelier noch heroergier. Misschien zijn er wel die hunne vingers aan 't spelleken vet maakten, doch wat baat het voor die menschen dat handel en nering kwijnt Wij zijn er niet tegen dat de foormannen ook hun brood verdienen, doch wij vinden dat de kermisdagen voor zulke aantrekkelijkheden het best geschikt zijn, hoe meer vermaak met de kermis, hoe beter, doch wat men, gelijk de bijzo, te gevaarlijk vindt met de kermis, moet men ook te gevaarlijk vinden op andere tijdstip pen van 't jaar Daarbij, 't schijnt dat men hieraan foorman nen weinig of niets te zeggen heeftWant, als men nagaat dat de Voorzitter der Zuigelin gen van Dolus, 't commissairken vriendelijk en met handschoenen aan verzocht heeft om de orgels van beide barakken te doen stil leggen gedurende het concert in de Rhetorika, om dat zulks het opvoeren der stukken stoorde, en 't Commissairken die aanvraag niet kon inwil ligen, zelfs wanneer de Voorzitter hem dreigde zich te wonden tot den heer Burgemeester, moeten wij wel aannemen dat de Burgemees ter hier van geenen tel, '11 mossel is, dat 't commissairken geene maatregelen durft ne men tegenover foorreizigers en dat, wanneer het geval zich nog voordoet, de heer Voorzitter der Zuigelingen van Dolus wellicht beter zal doen, ten einde voldoening te krijgen, zich rechtstreeks te wenden tot onze plaatselijke politie der goede zeden van de katholieke Vlaamsche gilde Immers, hebben wij verlo den jaar niet gezien dat het voor die leeuwkens voldoende was een simpel vlaamsch briefken naar 't gemeente college te sturen om werksta king onder do orgels in de herbergen to brengen Spijtig dat dc foormannen er thans aan 't uit- muizen zijn, want we zouden 't middel eens aanwenden voor 't Concert der Philharmonic op Dinsdag 26 December. Enfin 'tzal misschien toch wol eens van pas komen in do toekomst. Zoiulagruet. Van 's middags tot middernacht, dienstdoende Apothekers op Zondag 24 December 1911, M. Renneboog, Nieuwstraat. En Maandag 25 December, (Kerstdag), M. Callebaut, Botermarkt

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2