DE K LEINE Al mie het klerikaal ministerie mil helpen omverkegelen moet stemmen voor 't behouden van den liberalen zetel. Onze Kandidaten. Vrijdag 3 Mei 1912 Nummer 6 Liberaal weekblad voor bet arrondissement Aalst. 1 Hunne Werken o! de Millioenendans. Doen en zwijgen De Pastoor in de kerk. De Burgemeester op 't Gemeentehuis. De Onderwijzer in de school. Voor de Kamer van Volksvertegenwoor digers Als titelooerende Kandidaten, de heeren 1. Jules Rens, uittredend Kamerlid 2. Albert De Windt, notaris, Gemeen teraadslid en voorzitter der Liberale Associatie van 't arrondissement Aalst SylvalnVerbrugghen, eigenaar, Sint-Lievens-Hautem. Clement Belin, dokter, Schepen van Onderwijs. Ninove All». De Swarte, advokaat, Brussel. nis bijgevoegde kandidatende heeren Albert De Windt, hooger vermeld; 2. Nestor Van Heghe, doktor, Gee- raerdsbergen. 3. Modest Van Heddegbem, eige naar, Sottegem 4. Leon Janssens, handelaar, Erem- bodegem. Voor den Senaat 3 Als titelvoerende Kandidaten, de heeren 1. JoserDe Dl leek, Gemeenteraadslid, Aalst 2. Van. Wetter, advokaat, voorzitter der Liberale Associatie, te Oudenaarde. 3. Paul Van Cleeniputte, Burge meester te Overbouiaere. 4. Amclot. Burgemeester te Synghem. als bijgevoegde kandidaten, de heeren 1 Van Wetter, hooger vermeld Odilon Van der Scliuei en, voor zitter van de Handelsrechtbank van Aalst. J. Du Cock, oud-burgemeester van BerchemOudenaarde, A.Van Cauwenberghe, eigenaar te Elsegem. De Militaire School die volgens het klerikaal goevernement aan het land Vier millioen moest kosten heeft werkelijk meer dan twaalf millioen gekost of meer dan 60.000 fr. (zestig duizend frank) per persoon die in die school logeert. De fameuze Jonctie Nord-Midi of de ijzerweg die men door Brussel gaat leggen, zou volgens de minister de Brocqueville geen cent meer gekost hebben dan f<?ven en vijftig millioen, zijne woorden zijn nog niet koud en voor onteigeningen alleen heeft men al meer betaalden nog geen steentje is verlegd. Ge zult zien dat men honderd millioen te weinig geschat heeft. De tunnel onder het kasteel van Laeken hf eft j-es millioen gekost en dient tot absuluut niets, 't Was een zotte gril van den ouden koning en de klerikale bazen lekten die man zijne botten om de brokkelingen van zijne finantiebrooden te vangen. Velen van hen hebben er wel mede geweest, ze zijn nu verscheiden maal million- nair en spotten met het volk dat zwoegt en wroet om treffelijk door de wereld te geraken. Ze zijn gerust, immers onder voorwendsel van gods dienst hebben zij hunne agenten die voor hun werken Uitkoopen, bedrie gen, broodrooven Nu is er nog wat nieuws, de splin- ternieuwen millionnair minister van Kongo móet een nieuw ministerie hebben, men spreekt van vele millioe- nen, men weet nog niet hoeveel 2 KIEZERS Vergeet niet dat de stemming GEHEIM is, niemand kan weten voor wie gij stemt In ieder kiesbureel zal een liberale getuige zetelen, die zal zorgen dat niemand bespied worde. Vryiieid, in België, bestaat niet. Vrijheid, in België, zal nooit bestaan, zoolang de klerikalen aan 't bewind zijn. U zeggen waarom, ware gansch over bodig. Iedereen kent genoeg, bij ondervinding, de verdraagzaamheid der katholieke kleppers. Iedereen weet genoeg dat, als wanneer 'u Aalstersche Volksstem roept Vei- vkl^ing tot. de dood <>fMen we«e het of iets dergelijks, dat zulks niet lie teekent rijheltl nun iedereen Vrijheid aan werkman, burger en landbou wer, zooveel ze «slikken kun nen Wel integendeel Men moet geen groote advokaat zjjn om zulks te verstaan. 't Is simpelyk 'nen verwoeden Op gepast 'nen verbolgen Garda- vö>e toegesnauwd aan AL de kleine burgers, aan AL de kleine landbouwers, aan AL de kleine werklieden, die 't. hoofd eens zouden willen oprichten, of die het zouden wilien wagen eene andere denk wijze op te vatten dan die der katholieken Vrijheid 0 spotternij En zeggen dat de klerikalen daar overal, in de Kamers, in hunne meetingen, in hunne sermoenen, zoo hoog mee opioopen Vrijheid aan den huisvader, vrijheid aan den boer, vrijheid aan den burger, roepen ze Ja, als wanneer men van hunne kliek deel maakt Dan mag men vloekan, zwoe ren, branden, stelen, dan is men vrij, zoo veel men wil, te vrij zelfs. Dit alles is dan geen kwaad, als men maargoed dopt, eh katholieken. Aan 't bewind blijven is all» s I Dan kan men lekken, smeeren, zakken «n verdeelen onder een. De rest, ttz. goed besturen, is maar bij- zake. Wat meer lasten op den jenever, op den tabak, op den koffie, en 't kalf is ook ge red I... Bah, Bah De kleinen zullen 't wel betalen zonder het te weten Och God, 5 centiemen alhier, 10 centie men langsdaar wat kan dat maken... Men moet maar wat minder eten, nietwaar M. Woeste.... En daar 'n zal de boer juist niet op rekia- meeren Hopperanken deugen nu ook Alles is bij hem goed en wel zoo- tang bij van den ontvanger geenen opslag krijgt. Eu dat zullen de vernufte klerikalen wel houden voor 't einde Vrijheid, als men het goed ingaat, ja dat is l»y ons liier voorwaar 'n groote klucht,'want ver moet men tegenwoordig in de beschaafde wereld gaau zoeken om een streek te vinden waar het volk, de men- schen en bijzonderlijk de landbouwer, zoo verslaafd worden als hier in onze Vlaan deren. Kijkt rondom U en zegt of het niet waar is. De Vlaamsche Boer mag geen politiek gedacht uiten dat verschilt van dat van zijn eigenaar of toeziener of hij vliegt weg Hij moet zwijgen en knikken of de gendarms, gelijk te Welle Als lood weegt de hand van den rijke en van den pastoor hier op ons volk Ook is het onlangs nog bewezen dat men in geen land der wereld min zijn gedacht MAG of DURFT uiten als hier. VOLKSGAZET

De Volksgazet | 1912 | | pagina 1