naturalisaties. De Millioenendans De ontvoogding der Boeren Men moet hier een mensch volgen, niet omdat hy braver of deugdzamer is dan een ander, maar omdat hij meer macht heeft. En deze slavernij bestaat zelfs bij de ge goede burgery. De edele fierheid van te strijden met open vizier, zonder vrees, wat er ook van moge komen omdat men overtuigd is,dat dit of dat de waarheid is. dat mag men hier in onze Vlaanderen niet kennen. 'tJuk der ryken en ongelukkiglyk ook der priesters misvormt langs om meer 't ze delijk gevoelen in Vlaanderen. 't Is droef om bestatigen, maar'tis toch zoo. En mag; dat liIIJvon duren Vele,onzer lezers zullen ons antwoorden Xeen, Maar wat gedaan 't Is wel goed en waar wat gy zegt, doch de katholieken zouden ons ruinee- ren, zy zouden ons met vrouw en kinde- ren van ons brood berooven. c< De gestadige verdrukking heeft van onze Vlaanderen het land gemaakt van de schijnheiligheid, den laster, de overdra- gerij, den achterklap en de morale, de ze- delijke lafheid. En wat kunnen we er tegen f 't I» waar 1 Doch eens zijt ge toch vrij, menschen In 't kieskamertje Dopt dA&r voor de liberalen en zwijgt dan dat ge zweet Dat is 't. EENIGSTE middel om een vrijzinnig ministerie aan te helpen en om zich aan die bloedige wraak der katholieke kleppers te onttrekken. Men onthoude het Als een huis dreigt in "te vallen, omdat de grondvesten te zwak zijn, wacht men van dat huis af te breken, tot wanneer men het met kroten mot op het hoofd krijgt Het klerikaal kraam isgansch rot. Het moet in 't belang van het openbaar welzijn, in 't belang van iedereen afgebroken wor den. Aan 't werk dus, menschen, aan 't werk en gezorgd dat een schooner monument v grijze op de plaats waar eens het klerikaal bedriegerskraam zal gestaan hebben weeral 'n gnnsche vleet klooster lingen die ons uit Frankrijk zijn overgekomen WAAROM? Om 't geloof aan te prediken Veeii Want zc verstaan geen Vlaamseh en In de Walen wil men er niet van WAAROM DAN Om te politieken Ook nietZe zijn nu nog te groenLater zullen het wel 3 en A stemmers worden, maar daarvoor Is er nog tijd ZIEHIER WAAROM» Om onze belglsche onderwijzers en onderwijzeressen *t vleeseli van hun teiloor te pakken, om In hunne plaats te kruipen. Om geld te zuigen uit de Staatskas en 't Staatsonder wijs te klerikaliseeren. (Ze zeggen het zelf in hunne aanvraag t... Om als onderwijze»*, te kunnen genie ten van eene jaarwedde, schrij ven ze)> Zoo, wat heteekent dat Eenige dier mannen nu die vra gen om llelg gemaakt te worden M. Andrè, geboren in Frankrijk, kloosterling te ElseneMej. Beciujault, ge boren in Frankrijk, schoolsurveillante enziekenoppaster te Saint Remy (zonder ling, eh Mej. Beanjeu, geboren in Frankrijk, onderwijzeres te St-Joost-Ten NoodeMej. Bon, geboren in Frank rijk, onderwijzeres te VorstMej. Bonnefond, geboren in Frankrijk, kloosterlinge te Croix-lez-Rouveroy Mej. Baudanne, gebo ren in Frankrijk, onderwijzeres te Vorst; Mej. Faglin, geboren in Frankrijk, kloosterlinge te Kain Mej. Laroche, gebo ren in Frankrijk,onderwijzeres te Seneffe, Mej. 0/iw'«r, geboren in Frankrijk, on derwijzeres te Cheratte, enz... enz... een reeks van Aalst naar Hofstade. Allemaal geboren in Frankrijk»! Zijn ze daar dan zóo slecht Neen, De Volksgazet heeft het in menig artikel reeds bewezen. Ze worden daar behandeld met eerbied, zooals het betaamt. Maar ze moeten daar den leering van Christus verkonden, zooals Christus het destijds zelf deed, t t.z. ooi moedig, onopgemerkt en op hun ne eigen kosten, EIV ZIEDAAR!,,. Ze hebben zij liever kluiten Gewillige armoede is maar voor de onnoozelaars Nog zoo dom niet, <*h Roerkcns Geene kiezing gaat er voorby of de kleri- kalen komen met het een of ander strijd- paardje voorden dag. waarmede zij in ser moenen en meetingen bovenarms schermen om de arme, onwetende drommels eenen heiligen schrik op'het lyf te jagen. Nu eens zyn het de Framassons, die de kerken zullen sluiten en den godsdienst ver volgen dan weer zyn het die vreeselijke socialisten, welke de eigendommen zullen verdeelen en tot de boeren zullen zeggen a Ah. gij hebt twee beestjes op stal Hewel wy zullen paarten het beste voor ons en het andere voor ui... en anderen onzin meer. Maar men vindt dat die liedjes reeds teveel afgezaagd zijn. Gelijk op het pro gramma van cirk en cinema, moeten er ge stadig andere deuntjes op de orgels gezet worden. En die nieuwe deuntjes voor dit jaar zijn De c< Kloostervervolging en de Schooloorlog Kloostervervolging I... Zou men waarlyk niet zeggen dat die uitgemergelde paterkens en die dutsekens van maseurkens in ons Landeken van Belofte, groot gevaar loopen, net als een boestering over 't vuur, geroos terd en gebraden te worden om met hun vet, wagensmeersel te maken Kloostervervolging Maar, lezers toch, kijkt eensin 't ronde. Overal, tot in de nederigste dorpjes toe, ryzen als paleizen, de kloosters uit den grond Een boer, die met een huisgezin felle zoons en knappe dochters, zyn leven lang van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, wroet en scharrelt en spaart, is tevre den ais hy eindelijk eigenaar van zyn boer- deryken kan geraken. Voor de kloosters lijdt dit zooveel last niet. Eene oude kwezei vermaakt bij testa ment een huis. Een paar paterkens of zus terkens komen, o heel nederig, heel armtie rig er hunnen intrek nemen... Maar 10 jaar later prykt er op dezelfde plaats reeds een grootsch en prachtig paleis, met vensters bij dozijnen, omgeven met sierlyke hovingen en lachende boomgaarden. Van waar kwam dit geld Kunnen zij meer mirakels doen dan die boer Och neen 1... 't, Is omdat zij toch zoo vreeslijk vervolgd worden 1. Vervolgd en er toch machtig en rijk op worden en gansch het dorp beheerschen zie dat klinkt zonder ling, hé P En wilt ge nu weten hoe de kloosters ver volgd worden Mijnheer Cnudde heeft den moed en het geduld gehad, volgens officiëele bewijsstukken, eens bijeen te rekenen hoe veel de kloosters, van 1884 tot 1912, uit de Staatskas hebben geput Raadt eens De som is zoo fabelachttg groot dat veleD onder u ze in cyfers niet zouden kunnen uitspreken Tweehonderd twintig;millloen! Zet goed uwen nausnyper op 'k herhaal nogmaals #*0,000,000 frank de centiemen zyn voor den garQon En laat u niet wys maken dat die cyfers zoo maar lichtzinnig zyn uit de lucht gegre pen. Neen zij berusten opofficiëele stuk ken door het klerikaal goevernement zelf afgekondigd Vrienden Lezers, hebtge zoo eventjes eens nagedacht wat dit wel is 220 millioen Een frankstuk weegt gram Dit cadeautje van 220 millioen, zoo mild aan de kloosters geschonken, zou eenen hoop frankstukken uitmaken van 1,100.000 kilogrem één mil lioen en honderd duizend kilogram) en er zouden 110 dubbele wagonsnoodig zyn ieder met een draagvermogen van 10,000 k., om deze kolossale som te vervoeren. Wat al ïchoone, nuttige dingen zou men niet kunnen verrichten, met dergelijke fortuin In Engeland, in Frankrijk, in Holland, krygen de oude. afgesloofde werklieden een pensioen van 1 frank daags. En hier, in ons Kloosterland, enkel 9 centenjuist genoeg voor den kost van een straathondje. Neen, geen geld voor dit alles I... Maar er waren 220 millioen of VIJF volle trein- vrachten zilverstukken voor de kloosters. En zeggen dat ze dan nog vervolgd wor den Maar met die 220 millioen is de on ver zaad bare eetlust der kloosters nog meer be vredigd. Nu wordt er ferm doorgewerkt op dat al de broerhens en maseurkensdie school doen, op den hoop toe nog een pen sioen zouden krygen ten laste van den Staat. En dat pensioen zal er kortelings nog ko men. Men eischt niet dat zij een diploma en geleerdheid bezitten. Een drietik of een kapje op den knikker, eenige ellen laken om de schouders, een dozijn leerlingen en de zaak staat klaar. Laat uwe zonen en uwe dochters maar studeeren tot hun 20jaar! Laat ze maar 4 jaar normaalschool doen 1 Zij blijven op de klavers loopen. Geene we reldlijke onderwijzers of onderwijzeressen meer maar.... overal paters en nonnen Het wordt hoog tyd dat daar een einde aan komeOns land wordt uitgezogen door die kloosterplaag. Handel, nijverheid, for tuinen, goederen, onderwijs alles zal wel dra in hunne macht wezen. Aan u, kiezers, daar eens ernstig over na te denken en met de aanstaande kiezing zonder aarzelen gedopt voor de liberale lijst Daar alleen ligt de redding, de verlossing Geachte Confraters. In vroegere artikels heb ik bewpzen het geringe dat het katholiek gouvernement ons gedaan heeft. Nu wil ik spreken over de noodwendigheden van het leven en over onzen maatschappelijken toestand voor het land. De levenswyze onder alle opzichten en in alle standen is veranderd en iedereen tracht volgens vermogen zyn lot te verbete ren. Alleenlijk en ongelukkiglijk het boe renleven moét hetzelfde blijven. Heteenig verzet dat de boer zich mag veroorloven is den Zondag achter de mis eenige pintjes bier of druppeltjes te drinken zoo de tyd het toe laat, en in stilte onder getrouwe vrienden de piditieke sermoenen van den pastoor be- oordeelen. Dan zich huiswaarts begeven en weeral eene gansche week gaan sparen en garen om de twee eindjes van het jaar aaD een te knoopen. Mijnheer Woeste vindt dat dit verteer en vermaak nog te groot is en zegt dat de boe ren nog gematiger moeten leven en denkt O

De Volksgazet | 1912 | | pagina 2